Diskuze k článku

Islámské bankovnictví: zpátečnictví nebo inspirace? – I. díl

Příspěvků 23

10.11.2011 21:18

RE

lu.bro 78.?.?.?

S takovýmto přístupem ten kapitalismus nevybudujem soudruzi!!!!
[smích] [smích] [smích]

256887

11.11.2011 14:31

RE: RE

udo1 udo321123zavinacazetbodkask 31.?.?.?

Reakce na 256887

Islam = vo voľnom preklade nebesia na zemi, no nie je to celkom tak [smích]
Je to jedna zo životných filozofií oponujúcich agresívnemu apokalypticky smerovanému biblickému konceptu samo?riadenia spoločnosti, ekonomiky,..

Otázkou je:
Ako sfunkčniť islamský finančný model?

Ok, tak to zhrňme..
V podstate stačí pri podobných bezúročných modeloch len kontrola množstva obeživa, ktorého pri úrokovom dlhovom systéme "vzniká" známymi spôsobmi neúmerne veľa(podľa rôznych odhadov 15,30, až 50,.. násobok skutočných potrieb celosvetovej populácie=celkového súčtu tovarov a služieb), čo je hlavnou príčinou inflácie. Samozrejme je v globálnom merítku akýkoľvek úrokový systém nastavený principiálne nesplatiteľne a apokalypticky. Preto je dnešná oficiálna diskusia o problémoch EU bezpredmetným demagogickým divadlom odvádzajúcim od podstaty problému.

Tento tzv.biblický systém založený na doktríne starozákonného pentateuchu vždy bol a je postavený ako forma tichej a vysokoefektívnej finančnej vojny.
Inflácia, ako vedľajší produkt tiež kumuluje prostriedky nevyhnutne v rukách administrátorov systému. Technologizácia ako forma optimalizácie je z časti pozitívna, no predbehla morálny rozvoj populácie, čím vznikajú potenciálne fatálne situácie(jadrové, ekologické, kulturologické a ďalšie konflikty). Technologizácia a objektívny proces globalizácie bol touto doktínou(Deuteronomium 23:19 – 20, 23:19 - 20, 28:12, Izaiiáš 60:10 — 12)urýchlený a je v zásade ukončený.
Preto je tak nevyhnutné prehodnotiť bibliu a nedať sa zmiasť falošnými stopami("Da vinciho kód", Protokoly,..), ktoré majú, aj keď v nich je skytý veľký kus pravdy(tak, ako aj v biblií), oveľa menší dopad na podvedomie celosvetovej populácia, ako vraj najrozšírenejšia kniha na svete. Brať bibliu ako kánon, či "dar od Boha" je v tomto zmysle z pohľadu kresťana Bohorúhačstvom a jedným z najťažších "hriechov".

Zlata je ako globálneho invariantu proste na celosvetové finančné potreby ekonomiky nedostatok a nezodpovedá časovej zmene výroby a služieb.
Momentálne sa najefektívnejším spôsob kontroly globálneho obeživa v zmysle jeho adekvátnosti k množstvu tovarov a služieb javí byť jeho naviazanie na el.energiu(1 kWh), keďže cca. 95% výroby a služieb je vyrábaných strojovo.
Na konferenciách ŠOS padli už dávnejšie podobné návrhy a podľa tu viac krát uvedených odkazov sa realizujú. Tak aj BRICS a bilaterálne dohody MID s mnohými krajinami Arabského sveta, Iránu,Malajzie, Vietnamu a Európy(Ruhrgas?).

Keďže technológie sa dnes už v zásade dajú kúpiť a tzv.autorské práva sú brzdou rozvoja(krajiny, ktoré ich v podstate neuznávajú, prirodzene predbiehajú ostatné-"Kde by sme boli, keby si niekto z našich predkov dal patentovať koleso?!" ), rozhodujúcim sa javí v budúcnosti hlavne tu tiež viac krát rozoberaný tzv. Štandard energozabezpečenia danej krajiny.

Stále väčšou výzvou ...Automaticky kráceno

256927

11.11.2011 17:25

RE: RE

dub 94.?.?.?

Reakce na 256927

no k tomu základu měny - podstatné je, aby peníze vznikaly na základě již existujících reálných aktiv, k jejichž výměně napomáhají, ale nemusí být nutně založeny na nějaké konkrétní jednotce.

dlouho jsem nemohl přijít na to, jak zajistit jako základ měny nejmenší společný jmenovatel (jednotku), dostatečně malou a univerzální, než mi pak, konečně!, došlo, že to není potřeba.

ceny jsou přepočítací poměry, a ty budou zachovány bez ohledu na výchozí jednotku. takže lze výchozí jednotku určit arbitrárně -- třeba jedna koruna rovná se hodnota jednoho vejce -- a pak je vše snadné. tímto arbitrárně určeným výchozím bodem máte výchozí bod celé indexové matice cen (směnných poměrů), a vše ostatní se jen mechanicky přepočítá ve vztahu k tomuto bodu.
směnné poměry zůstanou zachovány, nijak je to nezmění (jedno jestli je poměr jabka/hrušky 20:10, 10:5, 2:1, 0,2:0,1 atd. hodnota indexu je vždy stejná).
a odpadne problém nezaslouženého monopolu a vyřeší se problém, že základem peněz bude veškeré zboží a služby, protože to nebude monopolně vázáno na nějakou komoditu, ale celý systém bude postaven na indexové matici (a trh a ceny není podstatou nic jiného, než indexová matice vzájemně provázaných přepočítacích koeficientů), tedy na celé množině reálných hodnot, které budou základem a podstatou takových peněz.

takže můžeme vesele zapomenout na energetické peníze, tohoto mezičlánku není potřeba.

256938

17.11.2011 1:54

RE: RE

udo1 udo321123zavinacazetbodkask 41.?.?.?

Reakce na 256938

re>dub
Ospravedlnujem sa dub, bo som na cas sluzobne odcestovany a vzhladon na africke podmienky casto bez netu..

Porozmyslame nad Vasim navrhom, no napada ma pri Vasom modeli, ze skor vyzera ako zaklad tu tiez diskutovanej nevyhnutnej studie medziovetvoveho danovo-dotacneho pomeroveho balancu s fokusom na definovane zakladne potreby populacie. Z hladiska planovania trhovej ekonomiky je samozrejme studia nevyhnutna. V tom suhlasim. Preco vsak nezobrat ako jednotku, namiesto "vajca [smích]" invariant kWh pouzitelnu univerzalne vsade vo svete. Produkcia elektriny navyse priamoumerne zodpoveda aktualnemu objemu vyroby tovarov a sluzieb, cim automaticky odpada mnozstvo virtualnych prepoctovych kombinacii.

Priznavam sanozrejme, ze je nevyhnutne paralelne riesit nasu nezavislost na dodavkach energonosicov, aby sme sa nodostali do politickej zavislosti krajin z ktorych ich dovazame, co nie je jednoducha uloha. Riesenia sme tu rozoberali.

Neustala optimalizacia vyvazenej spolocnej danovo-dotacnej politiky(o jej nevyhnutniosti sa tu myslim nemusime bavit) musi byt postavena na globalne racionalnom invariante. Cielom je znizovanie cien(ako kriterium kvality riadenia trhu) definovanych zakladnych materialnych potrieb populacie smerom k zvysovaniu zivotnych standardov(momentalne definovaneho luxusu) s ohladom na udrzatelne ekologicke standardy. Nadstandard(napr.dnesnej pseudoelity) nebude samozrejme zakazany, no bude prislusne zdaneny a nebude patrit k prvoradym cielom ekonomiky, ako je tomu dnes. Padanie cien pri technologickej optimalizacii vyroby umozni populacii bez stresu o buducnost planovat rodiny(prirodzene u nas stabilizuje a inde zastavi populacnu exploziu), samovzdelavat sa a rozvijat moralne standardy.

257152

17.11.2011 19:12

RE: RE

dub 94.?.?.?

Reakce na 257152

energoměna je jen petrodolar v jiném hávu.

cena - směnný poměr - je vytvářen jinde, peněžní/účetní vyjádření je separátní systém vycházející z poměrů určovaných dostupností/poptávkou.

měna musí být podložena prací obecně, musí ji moct vytvářet kdokoliv kdo tvoří. což energoměna neumožňuje, ta poskytuje výhodu monopolu a dalších věcí.

účetní matice vyjádření směnných koeficientů je v podstatě jen matematická matice, vycházející ze směnných poměrů. jako taková může být nominálně jakákoliv, na směnných poměrech to nic nemění.
proto lze výchozí bod určit arbitrárně, celá matice se pak automaticky "přepočte" podle směnných poměrů vytvářených mimo tento subsystém/matici.
tudíž peníze budou vytvářeny na základě všech reálných aktiv, nikoliv jen vybrané komodity, a cena je jen funkce směnného poměru, je jedno, jestli je poměr jabka hrušky vyjádřen (cenově) 6/3; 20/10; 0,5/0,25.... zůstává stejný.

tímto řešením dosáhnete požadavku, že peníze budou navázané na práci/hodnoty obecně, níkoliv jen na určitoyu komoditu se všemi problémy z toho plynoucími.

257187

17.11.2011 20:31

RE: RE

udo1 udo321123zavinacazetbodkask 41.?.?.?

Reakce na 257187

hej dnesny petrodolar..
a jeho politicke zneuzivanie..
je to problem kvoli tomu, v koho je rukach..
No v tomto maju objektivne majitelia FEDu pravdu a ich krok v roku 1973 bol spravny. Globalna fascolelita previedla riesenie objektivnej globalnej financnej vyzvy 2.pol 20.stor zase raz prva do praxe.
To by sme sa od Globalneho prediktora(parazita) a ich obetnych barankov=judaistov mali opat ucit.
Ide o to, kto tento v buducnosti postupne bezurocny system bude kontrolovat. Ti hajzlici totiz dobre vedia, ze bez zaujmu a chapania populacie to nepojde.
Kontrolovat dav totiz mozete zrovna tak tym, ze mu nedate informacie, ako aj tym, ze ho presytite dezinformaciami.
T.j. pokial decko nema zo skoly a od rodiny zaklady metodologickej prace s in-formaciami bez akejkolvek dogmatiky.

Praca=energia=elektrina(na tych cca.95 percent,len 3-5 percent je dnes ludska+zvieracia). Dovody tohoto javu a jeho spojenie so zmenou logiky socialneho spravania(spolocensky subjektivne vnimanom zrychlovani kulturneho=socialneho casu)sme tu podrobne rozoberali.

Stale si ale dub neviem realne predstavit
samo?riadenie globalneho trhu=vymeny tovarov a sluzieb bez invariantu.
Otazkou je kto a ako by samo?riadil=predigoval a korigoval Vami navrhovanu paritnu maticu.
Ak trh nebudu riadit chapavymi moralnymi obcanmi priamo delegovani a kontrolovani zastupcovia bude sa o to vzdy snazit Ni(e)kto iny. Tak vyzeraju byt proste nastavene objektivne HNR pravidla(dokazane tiez tu rozoberanymi sociologickymi statistikami o ktore sa logicky v HNR simulacnych modeloch opiera po tych cca.3500r. aj GP-p).

Ake samoriadiace algoritmy navrhujete Dub?
Ake budu korekcne parametre a z nich vyplyvajuce metodiky riadenia systemu?
Viete, ze tak, ako u GP-p navrhnuteho expanzneho dezinformacno-financno vojenskeho systemu v biblickom deuteronomiu je v jednoduchosti krasa a robustnost kazdeho strategickeho modelu(akokolvek amoralno-psychopatickeho..).

Skuste Vas model co najviac abstrahovat(zjednodusit), lebo inak zostane pouzitelny len pre obmedzene komunity a nas globalny problemik (dominujuci lokalkam)ekonomickej vymeny nam nevyriesi. No mozno navrhovany maticovy pomerny vymenny system nebol Vami ani globalne navrhovany..

Samozrejme, ako sme sa minule bavili, pri hodne vyssej miere chapania objektivnych socioprirodnych pravidiel(intuicii a aktivnom sve-domi=moralke) dominantnou majoritou populacie, by niekedy v buducnosti mohli Vami navrhovane modely byt funkcne aj v globalnom meritku..

Ciel je myslim jasny nie len nam dvom. Otazkou zostavaju postupne kroky, ako sa ku nemu dostat. Lokalne paritne systemu spravovane podla momentalnych potrieb komunit bez energoinvariantu- ANO, suhlasim. Kvalitativne komunitami samo-optimalizovane LETsystemy su navrhnute a kolegovia pracuju aj na nasom vlastnom freewareovom statisticky kontrolovatelnom novsom modeli.
No funkcny globalny vymenny system bez energo-invariantu?
hmm..
Istu mieru politicku samostatnosti moze v tom pripade garantovat
len tu tiez viac krat diskutovany standard energozabezpecenia danej komunity,..statu....Automaticky kráceno

257192

17.11.2011 22:28

RE: RE

dub 94.?.?.?

Reakce na 257192

systém kreditních peněz jsme tu probírali. to snad netřeba opakovat. základem peněz musí být reálné hodnoty a jen na jejich základě lze vytvářet peníze.

směnné poměry jsou určovány dostupností/poptávkou po zdrojích a jsou mimo subsystém peněz, jsou jeho základem.
peníze, kvantitativní vyjádření směnného poměru, jsou pouhou funkcí, nikoliv podstatou, tedy matematicky vyjádřenou maticí směnných poměrů. a proto lze základní cenovou jednotku určit arbitrárně, je to jen číselně vyjádřený poměr, a na systém směnných poměrů to nebude mít naprosto žádný vliv.

podstatná je podstate peněz -- postavených na již vytořených reálných hodnotách, cena je jen číselné vyjádření koeficientu a proto je pouhou funkcí základního systému.

řeší to problém stanovení univerzální základní cenové jednotky nominálně. nic víc.
a to byl poslední oříšek. po tomto je systém dokončen, peníze vznikají na základě existujícího reálné bohatství, není zde komoditní monopol, a vlastní číselné vyjádření směnných poměrů (cena) je tím vyřešeno také, nedochází k deformacím plynoucím z vybrání konkrétní komodity jako monopolu směnné jednotky.

vy berete jako základ peněz energojednotku, já jakoukoliv existující reálnou hodnotu. v tom je rozdíl. energojednotka má problémy jako jakýkoliv monopol, mé řešení monopol odstraňuje.

opakuji: cena je jen funkcí směnného poměru. nic víc. matematicky číselně vyjádřenou hodnotou ve formě matice.

257197

17.11.2011 22:40

RE: RE

Duanitta 85.?.?.?

Reakce na 257197

To všechno je strašně krásný, ale Vy chcete omezit, aby se vydělávalo? Jakmile Vám někteří vydělají dohromady 2000% celkové peněžní zásoby (nebo jim to chcete brát?, či limitovat?jak?), tak se museli zadlužit jiní v celkové výši 1900% peněžní zásoby, a celé vaše poměry jsou v háji. Už vidíte v čem to vězí?
Takže já se ptám, jak chcete odměnit úspěšné subjekty jinak, než že si vydělají peníze????? A jste v komunismu, a já vám gratuluji [smích]

257198

17.11.2011 23:24

RE: RE

dub 94.?.?.?

Reakce na 257198

o čem to proboha mluvíte?

jak ty vaše bláboly souvisí s tím, co je psáno v tom příspěvku?

257203

17.11.2011 23:54

RE: RE

dub 94.?.?.?

Reakce na 257198

a vyjasněte si také pojmy.
jak vydělávají peněžní zásobu? peněžní zásoba je celkové množství peněz v oběhu. kdo vydělal nebo prodělal neřeší. zkrátka počet žetonů ve hře, bez ohledu na rozdělení.
vysvětlete, jak souvisí peněžní zásoba se směnným poměrem mezi komoditami.
vysvětlete, jakým záhadným způsobem jste dospěl k nějakému odebírání nebo přidělování.

máte popletené pojmy a dosti nepochopitelné myšlenkové pochody.

257204

24.11.2011 1:14

RE: RE

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 257197

Tohle je dobrý Dube, cena jako koeficient. To ostatní se doladí obdobně. Vytvořením databází majitelů komodit a "majitelů" schopnosti pracovat bude později možné vytvářet oborové, profesní a kvalitativní koeficienty.

Samozřejmě od té základní hladiny: - majitelé společných zdrojů (národní státy) vytvoří spektrum svých nabídek, majitelé rukou a mozků spektrum svých nabídek + poptávek. Míra průhlednosti pak spolu s referencemi o kvalitě vytvoří potřebnné koeficienty za nějaký čas pouhým používáním/srovnáváním/.

Systém už nelze řídit shora, tam je "hotovo". Doba spěje k tomu, že svět bude řízený zdola, ale ne povykem v ulicích. Internetové aukce prací (kdo, co a za kolik) doplní stávající poptávkové, nabídkové a poměřovací servery.

To bude možné až v další fázi krachu tohoto přerozdělovacího systému. Ten krach "tajemství peněz" by měl probíhat v přímém přenosu, kdy si hoši od peněz začnou vzájemně vyčítat své zlodějiny. Tak si lidi obnoví zkušenost o krátkých nohou a dlouhých nohavicích paní "Lži" - a lidi dole se naučí myslet nejen spotřebitelsky, ale mnozí i podnikatelsky. Zaměstnanci nemají zřejmě tušení, co jsou to "vstupy" (náklady), jak se spočítá efektivita apod.
Ale většina lidí asi začne chápat úskalí a následky tzv. "obchodního tajemství". A to od těch nejvyšších pater vlády až k zatajenému ukradení sousedovy slepice.

...takže rozpad půjde jen do takové hloubky, ze které se podaří nastavit průhlednnější systém mezi prací a odměnou za ni.

Tohle je jen "nástřel", doba si podle mě vynutí likvidaci "obchodních tajemství". Poptávkové systémy k tomu donutí základnu lidi, živnostníky a zaměstnance - a nahoru postoupí dlouhodoběji jen firmy, co pojedou v podobném stylu.

Stejně, ale s opakem průhlednosti, rostl kdysi dávno systém, který dnes kolabuje, který je postavený na udržení tajemství "nákupní ceny".

..asi tu novou přerozdělovací strukturu mezi prací a odměnou za ni budeme spolu muset dát dohromady.. [smích]

257588

22.11.2011 9:47

RE: RE

12,7% 83.?.?.?

Reakce na 257192

"Praca=energia=elektrina(na tych cca.95 percent,len 3-5 percent je dnes ludska+zvieracia)."


Toto je omyl. Správná hodnota je 12,7%

257474

23.11.2011 22:14

RE: RE

udo1 udo321123zavinacazetbodkask 46.?.?.?

Reakce na 257474

To je zaujímavé. Môžete mi prosím uviesť zdroje, aby som si to porovnal. Síce to na princípe nič nemení, no z mojej strany išlo o citáciu globálnych ekonomických analýz starých cca.4 roky . Linky som uvádzal už skôr viac krát. Nepredpokladám, že by sa trend obrátil. Akým spôsobom a kým boli prevedené? Aká bola reprezentatívna vzorka-globálna-lokálna?
Dávnejšie na škole a odborných kurzoch nám prednášajúci hovorili vždy o hodnotách medzi 3-5%. Tak aj v analytických prácach, ktoré som tu uvádzal. Možno máte presnejšie podklady, prípadne používate iné východzie stavy a prepočtové algoritmy. Naozaj nás to zaujíma. Ak môžete, poprosil by som teda preposlať. Sem, alebo na mail. Ďakujem.

257580

11.11.2011 14:40

RE: RE

udo1 udo321123zavinacazet (tečka) sk 31.?.?.?

Reakce na 256887

pokračovanie..

Stále väčšou výzvou pre štáty bez významnejších zásob energonosičov(plyn, ropa, ekoproblematický urán,..)bude nevyhnutná dominancia štátov-združení, (a korporácií?) kontrolujúcich trh s energetickými zdrojmi(a z časti suroviny).
Snaha o vypojenie sa z procesu globalizácie je pre akúkoľvek krajinu politickou sebevraždou. Postupný prechod kľúčových hráčov na popísaný energo-

Existuje istá oprávnená obava, že útek do lona "Matky Rusi", nemusí byť optimálnym riešením v zmysle dlhodobejšej svojprávnosti našich národov. Kooperácia samozrejme áno.. Zostáva nám teda dlhodobý pravdepodobne mnohogeneračný boj za poľudštenie=defašizáciu EÚ a procesu globalizácie, prípadne uvoľnenie filozofie fyziky spod korporátno-politického chomúta(prakticky neobmedzené zdroje energie nášho geogenerátora=kovové jadro zeme a ionosféra-Tesla, a ďalšie).
-v rámci hudby budúcnosti by ceny za energiu následne postupne klesali na nulu so všedkými sociálnymi dôsledkami [smích].
Ako sa hovorí:
"Rast cien je priamoúmerný vektoru chýb riadenia ekonomiky".

Resp. ešte lepšie KOMBINÁCIA uvedených prístupov.
Komplexné alternatívy sú vypracované a boli tu uvedené.

Ďakujem editorovi za vecný a konštruktívny článok.

256928

13.11.2011 22:11

Úrok je nezbytný

tojejedno 93.?.?.?

Zopakujme si to. Potlačení úroku znemožní mezičasové směrování zdrojů a bude způsobovat rozvrat v dělbě práce. Je krokem směrem od kapitalismu k socialismu.

257002

14.11.2011 0:39

RE: Úrok je nezbytný

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 257002

>Zopakujme si to. Potlačení úroku znemožní mezičasové
>směrování zdrojů a bude způsobovat rozvrat v dělbě práce.

Popište mi, prosím, mechanismus tohoto. Prostě tak, ať to pochopím i já. Fráze si nechte pro svého zákazníka nebo voliče. Děkuji předem.

257007

15.11.2011 16:18

RE: Úrok je nezbytný

tojejedno 93.?.?.?

Reakce na 257007

Nejlepe na nejakem jednoduchem prikladu. Banka má 40 kg stříbra v sejfu. O tuto částku se uchází řekněme 30 potencionálních zákazníků kteří mají zájem si ji vypůjčit. Někteří ji možná hodlají užít jen na spotřebu, jiní jsou třeba podnikatelé kteří s ní chtějí zahájit podnikání nebo třeba rozšířit pole působnosti.
Řekněme, že obvyklý úrok bude 20% ročně. Při nárůstu poptávky po úvěrech (roste počet zájemců o stříbro) úrok roste.

A teď jak funguje to směřování zdrojů. Podnikatel který dosahuje zisku na volném trhu jej dosahuje směnou. Nemá moc nikoho přinutit k nákupu jeho zboží. Po jeho produktech tedy musí být poptávka. Banka tedy bude směrovat peníze k tomu kdo bude pravděpodobně schopen splatit pohledávku i s úrokem (co nejvyšším pochopitelně). To, že podnikatel bude schopen splatit úrok znamená, že bude poskytovat služby společnosti a dosáhne zisku.

Když by se úrok násilně potlačil (mimochodem bez rozsáhlé socializace to ani není možné), banka nebude schopna rozlišit mezi ziskovostí jednotlivých podniků. Je možné, že pekař který bude potřebovat rozšířit pekárnu aby vyhověl rostoucímu počtu zákazníků nedostane půjčku, protože na nízký úrok dosáhl i např. snílek který rozjíždí naprosto nereálný busines.


A teď ještě druhá strana mince. V kapitalistické společnosti je úroková míra primárně určena tak jako ostatní ceny . nabídkou a poptávkou. Jestliže existuje mnoho úspor stříbra u soukromých osob a firem. Jestliže tyto jsou ochotny svoje peníze svěřovat druhým za úrok, pak si navzájem konkurují jakožto věřitelé. Úroková míra klesá a i snílek či podnikatel s odvážným projektem má šanci dosáhnout na úvěr. Pokud je ale míra úspor nízká a věřitelů je málo, tak úrok roste a na úvěr dosáhnou jen ti u nihž je nejvyšší pravděpodobnost že budou schopni jej splatit (jejich podnik bude mít zisk).

Není to jako z učebnice, ale snad je to trochu srozumitelné.

257076

15.11.2011 17:24

RE: Úrok je nezbytný

Antiseptik 76.?.?.?

Reakce na 257076

No jo ale jak do toho zapadá prosté fakty a skutečnost? Nijak. V učebnici to sice smysl dává ale realita je docela jiná.
1. banka žádné stříbro nepůjčuje, pouze čísla na počítači.
2. Jak tedy došlo k tomu že se dělaly v kapitalismu hypotéky pod primárním úrokem, když to nedává smysl a zrujnovalo to všechny?
3. Podle Vašeho popisu by musela být míra úspor neobvykle vysoká a to není, naopak.
Vysvětlení je nasnadě, banky vymyslely příliš mnoho peněz, které nemají ani smysl ani hodnotu ač se za hodnotu vydávají. Rozpůjčovali hromadu čísel na nízký úrok a pak tyto kontrakty posouvaly po světě aby s tím nezkysly sami. Dnes přišli na lepší nesmysl, nechat si ztráty pokrýt státy a těm na to půjčit na vysoký úrok. A jsme tam kde jsme. Problém je právě ta neexistence toho stříbra, které by to nedovolovalo pokud by bylo nutné ho vlastnit něž ho můžeme půjčit.

257080

15.11.2011 17:51

RE: Úrok je nezbytný

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 257080

Dobře shrnuto. Já bych ještě připodotkla, že odstavec o pekaři, který půjčku narozdíl od snílka nedostane, je blbost už třeba proto, že bance je šumák na jakou volovinu půjčuje, hlavně když dlužník nasmlouvanou částku (s úroky či bez) splatí.

A navíc soukromé osoby nemohou jen tak poskytovat úvěry. Kam bychom takto přišli, kdyby si každý mohl nakládat se svými penězi jak se mu zlíbí bez účasti schválených košer finančních ústavů?

257083

15.11.2011 18:45

RE: Úrok je nezbytný

to je jedno 62.?.?.?

Reakce na 257080

1) stříbro jsem tam hodil schválně, protože jsme chtěli obajsnit pouze jeden konkrétní jev(úrokovou míru) a použití fiat money na to není zrovna vhodné protože se tím zatáhne do hry víc faktorů.

2) Pokud nemáce čistý kapitalismus kde i hodnota peněz je určována na trhu, ale stát vlastní centrální banku (popř. ji vlastní soukromý subjekt, ale stát mu určí speciální postavení legislativou) a pokud zákonem nuceně vymáhá užití určité měny a splácení dluhů v ní, tak to má jisté následky.

3) když tedy stát drží úrokovou míru uměle nízko, zdá se že je míra úspor vysoká ikdyž tomu tak není. Zdroje jsou pak směrovány špatně. Číme déle tento trend trvá tím obtížnější a bolestnější je potom korekce. Míra úspor skutečně není nijak vysoká, ale tiskem peněz a ředěním jejich hodnoty se uspokojují další a další poptávky po půjčkách. To by ale bez onoho zásahu státu nebylo možné. Stříbro si totiž nenatisknete. Proto jsem ho taky uvedl pro ten příklad.


Ale viníky nehledejte v bankách. To jsou jen podniky jako každé jiné. Pohybují se v mantinelech jaké jim nastavuje legislativa. Když by legislativa umožňovala měnovou svobodu, objevily by se banky nabízející směnu ve stříbře. Ale zákon toto nechce. Především protože tisknutí peněz je lukrativní pro stát který si tak může krýt část svých výdajů. Banky by prosperovaly i bez fiat money.

257086

17.11.2011 1:15

RE: Úrok je kradez

udo1 udo321123zavinacazetbodkask 41.?.?.?

Reakce na 257086

Re:ToNIEjeJedno
1.Legislativu vzdy nastavovali administratori systemu(zaroven majitelia bank, corp.,..)cez kralov, "slachtu". ci "poslancov" skrz metodiky kulturneho inzinieringu, co sme tu podrobne rozoberali.

2.Asi som podla Vas beznadejny cvok, co "necital Miseho", no naozaj nechapem, co maju dnesne staty spolocne s tlacenim penazi?
Ostatne v zasade tak, ako aj pred tym..len to nebolo viac-menej oficialne, ako je tomu dnes [velký smích]
Poucte ma prosim aj s pritomnymi kolegami, ale ak sa da gramotne a nerobte tu z ludi idiotov slovickarenim!

3.Ako ste dosli na to, ze banky su podniky, ako "kazde ine"? Zlegalizoval ich azda z Ludskeho pohladu svojim vyhlasenim Jan Pavol II.?

Inak "jednym z faktorov" je, ze urokom "vytvorene" peniaze nie su podmienecne viazane na realnu produkciu tovarov a sluzieb, co ma za dosledok zname socio-devastacne javy, bublinky,atd..
Isty vztah sa samozrejme neda upriet, no skor vo forme znamej socialnej agresie a nevyhnutnej demoralizacii pri tomto sposobe akceleracie technologockeho pokroku a koncentracie moci(globalizacie).
Pri bezurocnom investicnom bankovnictve tiez nie je plne garantovane "zhmotnenie investicie", no moznosti manipulacie su zo skusenosti pri prislusnom chapani a voli populacie nizsie.

4. Peniaze NIE su produktom. Su prostriedkom vymeny. Ucte sa skutocnu ekonomiku, namiesto vojensko-genocidnych rasistickych sprostosti.Chcete ludom pomoct, alebo im zasa rozdat heroin so znamym dlhodobym asocialnym ucinkom?

Rozhodnite sa sam pred sebou ToNIEjeJedno.
Chcete zostat fasistom, alebo ste schopny prehodnotit svoje myslenie smerom Cloveku, ako sme to tu rozoberali?
Svojim blizkym ponukate heroin, alebo nie?
Ak nie, ste rasista, co myslim nie je moc zdrave, ak sa s tym takto prehana.
Predpokladam, na zaklade vasich komentarov, ze viete, o com hovorim!
Berte to prosim ako dobre mienenu radu, konstatovanie.
Rozoberali sme tu, ze
"Tolerancia konci tam, kde sa veci prestanu pomenovavat ich pravymi menami."
Dobre porozmyslajte so svojou sebadefiniciou, ak samozrejme nepatrite k zombi-oddanym starozakonnej doktriny pseudomonoteizmu posadnutych. Potom Vam naozaj nezavidim Vas cyklicky syzifovsky osud vecne smadnych po krvi tecucej z amonovho oltara smrti.

Samozrejme sa islam snazi len oponovat agresivnej biblickej doktrine urokoveho zotrocenia sveta, co nie je samo o sebe konceptom, kedze clovek musi bojovat za nieco a nie proti niecomu. Su vsak tu rozoberane alternativy a netreba sa bat ich preverit. Je jasne, ze urok nema buducnost v Ludskej spolocnosti.

257150

21.11.2011 13:02

RE: Úrok je kradez

tojejedno 80.?.?.?

Reakce na 257150

Překrucovanim jmen ukazujete dostatečně jasně svůj despekt. Pochopil jsem. Nebudu se tedy snažit vám odpovědět.

257420

23.11.2011 22:26

RE: Úrok je kradez

udo1 udo321123zavinacazetbodkask 46.?.?.?

Reakce na 257420

Ak môže byť voľba niku vnímaná publikom podprahovo v kontexte diskusie ako zámerný symbolický dynamicky aktívny prvok(v tomto prípade dezinformačný), je vhodné na to upozorniť.
Netvrdím samozrejme, že ste to urobil zámerne.

Hádam ste sa kvôli tomu naozaj neurazil T.?
Snáď sa tak v skutočnosti nevoláte?
Ak áno, tak sa samozrejme ospravedlňujem. [smích]

257582

Příspěvků: 23

10.11. 21:18 lu.bro  RE
11.11. 14:31 udo1  RE: RE
11.11. 17:25 dub  RE: RE
17.11. 01:54 udo1  RE: RE
17.11. 19:12 dub  RE: RE
17.11. 20:31 udo1  RE: RE
17.11. 22:28 dub  RE: RE
17.11. 22:40 Duanitta  RE: RE
17.11. 23:24 dub  RE: RE
17.11. 23:54 dub  RE: RE
24.11. 01:14 janko  RE: RE
22.11. 09:47 12,7%  RE: RE
23.11. 22:14 udo1  RE: RE
11.11. 14:40 udo1  RE: RE
13.11. 22:11 tojejedno  Úrok je nezbytný
14.11. 00:39 baba_Blažková  RE: Úrok je nezbytný
15.11. 16:18 tojejedno  RE: Úrok je nezbytný
15.11. 17:24 Antiseptik  RE: Úrok je nezbytný
15.11. 17:51 baba_Blažková  RE: Úrok je nezbytný
15.11. 18:45 to je jedno  RE: Úrok je nezbytný
17.11. 01:15 udo1  RE: Úrok je kradez
21.11. 13:02 tojejedno  RE: Úrok je kradez
23.11. 22:26 udo1  RE: Úrok je kradez

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

72

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 115 čtenářů částkou 25 260 korun, což je 72 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Čiperka Prymula ukradl tváře herců na soukromou kampaň26.01.21 23:07 Česká republika 0

Vakcína od Astra Zenecy má prý jen 8% účinnost26.01.21 11:16 Německo 8

Poslanci používají legální restauraci, i když to plebsu zakázali25.01.21 17:14 Česká republika 3

Papaláši se chytili do vlastní sítě25.01.21 12:23 Česká republika 7

Začínám rozumět roli Navalného: užitečný idiot by mohl posloužit k zastavení Nord Stream 223.01.21 12:12 Evropská unie 4

Pane Volný, to bylo hloupé21.01.21 17:14 Česká republika 21

Slovenský lekár objednal pre svojich covidových pacientov Ivermectin. Colníci mu zásielku zabavili20.01.21 19:05 Slovensko 4

Na Seznamu se rozmáhá cenzura jako rakovina20.01.21 08:06 Česká republika 8

Sbohem, Kalousku. A zavři za sebou z druhé strany19.01.21 19:17 Česká republika 8

Chcete, aby skončil Lockdown? 26. ledna máte reálnou možnost to změnit19.01.21 10:14 Česká republika 3

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 3

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 4

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Měnové kurzy

USD
21,45 Kč
Euro
26,05 Kč
Libra
29,45 Kč
Kanadský dolar
16,87 Kč
Australský dolar
16,59 Kč
Švýcarský frank
24,15 Kč
100 japonských jenů
20,69 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,73 Kč
100 maď. forintů
7,25 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,45 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 731,05 Kč
1 unce stříbra
546,05 Kč
Bitcoin
686 402,31 Kč

Poslední aktualizace: 26.1.2021 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 209