Diskuze k článku

Nemocný kapitalismus a co s ním

Příspěvků 156

10.8.2011 13:58

Pravdivé konstatování

Bubeník 89.?.?.?

Vyčerpávající souhr a přehled současného světa "blahobytu". Už vidím jak někteří elitáři nebo naivkové běsní proti. Jenže jedna drobná poznámka na závěr. Proč ještě existuje jedna velká domácí a nevytunelovaná firma-VZP? Není to také vzor pro jiné návraty k domácímu kapitálu? I expředseda F.Čuba něco naznačuje v zemědělství. Jenže bacha, vládní zloději číhají.

250387

13.8.2011 21:56

RE: Pravdivé konstatování

pje 193.?.?.?

Reakce na 250387

Jest dost žoldáků, kteří berou žold. Velký. Od koho a pro koho a hlavně za co?

250786

10.8.2011 14:46

Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!

Dobroděj 88.?.?.?

V článku je tolik faktických údajů, o kterých bychom mohli diskutovat,že se spíše soustředím na to podstatné. Jak se dostat ze současné velmi špatné globální ekonomické situace, jakým způsobem bez těžkých politických a sociálních otřesů vybřednout ze "sraček", ve kterých jsme až po krk.
Jsem teď na vahách, zda je ještě cesta mírná, nebo musí přijít nějaké ozbrojené mocenské vyrovnání.
Chtěl bych zde zmínit ještě jeden rozměr, o kterém se v článku vůbec nemluví a to je rozměr metafyzický, esoterní a duchovní.
My vůbec do dnes nevíme a nejsme schopni dohlédnout příčiny důvodu vzniku a rozměru,kosmu,hmoty a života samého.
Pokud si někdo vystačí s tvrzením, že je zde jenom tak na světě bez nějakého účelu a příčiny, že prostě jenom tak existuje a žije a zrovna tak sám o sobě bez příčiny existuje kosmos,hmota, život a vše, co vnímáme, je na tom, po mém soudu, intelektuálně dost chabě!
Nemá cenu se na tomto prostoru zabývat Prozřetelností nebo Bohem,nebo něčím , jak si sami onu sílu nazveme, jenom všem doporučím se zamyslet a sám sebe se dotázat: Proč zde sem na tomto světě a proč zrovna já?
Na youtube se v poslední době objevilo mnoho zajímavých věcí.
Doporučím všem si vyhledat nějaké přednášky režiséra Igora Chauna - stačí zadat do yuotube a je tam mnoho přednášek a filmů!
Jedna z mnoha: http://www.youtube.com/watch?v=ZW7iuLJp6t4
Poklepněte na Gosscha1 a dostanete celý přehled filmů, které Igor Chaun natočil,ať již o Budhovi, ale především v poslední době o cestách do Amazonie k indiánům a zážitkům u nich.
Právě cesta Igora Chauna od těžkého materialisty a rozmařilého člověka, k jeho dnešním duchovním postojům je nadobyčejně zajímavá a tím také mnoha jednodušším lidem přístupná a jednoduše návodná!

Z tohoto duchovního hlediska mají i všechny "pozemské" svízele svůj jiný rozměr,jinou příčinu a důvody svého vzniku a také jiné následky.
Neutíkám od těžkých problémů současného světa někam do "duchovna", jenom poukazuji na další a po mém soudu daleko závaznější rozměry naší globální civilizace, která především ztratila svůj účelový, příčinný a duchovní rozměr!
Jsme lidé, nikoliv stroje a kasičky na peníze a opomenout náš lidský a příčinný duchovní rozměr na tomto světě by bylo krajně opovážlivé a nejspíše také vše ukončující!

250392

10.8.2011 21:50

RE: Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 250392

Děkuji pane Dobroděj, že jste nakousl tento ZÁSADNÍ PROBLÉM a sice to, kdo doopravdy vládne světu. Něco nakousl i pan Jansmiht otázkou na ty TŘETÍ!!!. Jsem v tom amatér, ale co tak tuším, tak je to, že světu vládnou bytosti z jiných dimenzí (my jsme 3D, oni 4D a výše..), čili je našimi smysly nejsme schopni vnímat. To dokáží jen někteří, zvláště citliví a duchovně vyspělí lidé. No a tyto jino-dimenzonální síly potřebují k tomy, aby nás dokázali ovládat, lidi na zemi, kteří plní jejich příkazy. Asi jako ve známém filmu "Duch", kdy pan Patrick potřeboval k tomu, aby mohl hovořit se svou partnerkou (ta ho nevnímala) paní Whoopi, která ho vnímala a byla prostě prostředníkem mezi jeho a naším světem. Více nejsem asi schopen vysvětlit, snad se ozve pan Janko, nebo Udo nebo Kysučen, nebo Hoax a trochu nás do tohoto tématu uvedou. Protože pokud DOOPRAVDY nepochopíme, kdo jsme a DOOPRAVDY nebudeme vědět, odkud pocházíme, nemůžeme se dopátrat toho, kam DOOPRAVDY jdeme (jak jednotlivé osoby, tak celé lidstvo).. Moc se přimlouvám za samostatný text k tomuto tématu, určitě se mezi čtenáři najde někdo, kdo by jej mohl napsat.. Moc prosím..

A ještě dodatek - ty cizí entity jsou závislé na negativní energii, které lidstvo vydává, a proto nás záměrně vedou do krize, aby toho negativního bylo ještě více. Jedinou obranou je proto vyzařování pozitivní energie. A poslední doplněk - naše galaxie se více než 1000 let pohybovala v pásmu negativní vesmírné energie a právě v tom 23.12.2012 (což je opravdu významné astronomické datum naší galaxie) nastane zvrat a Země s naší galaxiíí se má přesunovat do jiného vesmírného prostoru, kde bude převládat kladná energie, která bude mít pozitivní vliv na další vývoj lidstva. Snad, doufejme..

250431

10.8.2011 23:59

RE: Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!

martas300 68.?.?.?

Reakce na 250431

Panove Dobrodej a anonym 90,myslim ze jste to vystihli docela presne.O vladnuti cizich entit z jinych dimemzi pise hodne David Icke,stoji to za precteni.

Hodne napovidaji i nabozenske a gnosticke nauky.Pro me osobne,to snad nejlepe vysvetluji Vedy.Kolobeh reinkarnace,kdy lidske duse se znovu a znovu rodi na tento svet,aby nabyli zkusenosti.Dava to odpovedi na mnoho otazek o smyslu byti a zivota zde na Zemi.

Nema smysl se zabyvat svetskymi problemy,ale spise pracovat sam na sobe.

PS:anonyme 90,pokud mate skutecne zajem,napiste mi na martin300@comcast.net

250451

10.8.2011 21:55

RE: Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!

Bubeník 89.?.?.?

Reakce na 250392

Smluvkou Chaunem jděte k šípku. Ten ekonomice ani světu nerozumí. Toho může akceptovat jen neználek s naivními představami jako jistý mluvka a poskok globalismu Havel.

250433

12.8.2011 22:50

RE: Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!

ham 193.?.?.?

Reakce na 250392

pane trosku strizlive s temi "duchovnimi" celebritami, kterych se roji stale vic. vede vás naprosto spravne k indianum a budhovi, tam se totiz zarucene ztratite i v tom reseni "globalnich problemu", ktere stejne nevyresite.
Vite vy co vsechno se deje kolem vas? Kolik duchovna je v ceských zemích a v ceskem jazyku? To je taky duvod proc na nas lejou ty tuny jejich sracek, aby jste sel hledat jinam...

Na "alternativni" kasparky, kteri nazvou Veskrnu rytirem svetla pozor.

250701

10.8.2011 16:47

Jako prednaska

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 174.?.?.?

marxismu leninismu to docela ujde.

250397

13.8.2011 22:23

RE: Jako prednaska

pje 193.?.?.?

Reakce na 250397

Jako sranda v jiné souvislosti budiž. Jinak faktem je, že neznáte nic. Snad máte ještě čas někdy pochopit.

250791

10.8.2011 16:48

Jen malá poznámka

LaFox 90.?.?.?

Cituji : "vybudovaný z vlastní práce našich lidí v období komunismu" - nebylo žádné období komunismu, ale pouze socialismus, respektive ke konci spíš korporitativní socialismus.

250398

10.8.2011 18:53

RE: Jen malá poznámka

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 250398

Přesně tak LaFoxi. Je to přesně tak, jak upozorňuješ.


Snaha o ZMATENÍ POJMŮ a kde to jen jde, používání kosher GENERALIZACE (zevšeobecňování), je metoda, která v souladu s učením Protokolů Sionských mudrců má za cíl udělat v hlavách plebsu (a zejména v myslích gojů/gojímů, na které sekta kosher Vyvolených pohlíží spatra) guláš s párkem...[smích]

Jde o to, ROZDĚLIT JE a obrátit proto sobě, aby se třetí mohl někde bokem usmívat (mnohokrát jsem se hábečka - alias HHBB, Jemelík, Křivý, xB Browser, <nic> - ptal: KDO TEN TŘETÍ podle něj JE?. Bohužel bez úspěchu[smích]).

Aby bylo jasno, těmi, kdo se bokem usmívá, nemám na mysli obyčejné židy. Ti byli v minulosti a jsou i dnes stejné manipulovatelné ovce, jako všichni ostatní. Druhá věc ale je, že mlčí, že jim takový stav ve velké většině velmi často vyhovuje. A to podle mne proto, že pocit patřit k tzv. vyvolenému národu, okořeněnému pocitem sebelítosti za učiněná příkoří, společně s pocitem sebedůležitosti, strachu a revanše (viz starozákonní oko za oko), je tak masochisticky příjemný, že mu odolá málokdo z nevědomých.

Zmatení pojmů se týká i postupné snahy vítězů o přepisování historie, jak o tom píše quido2 ve vlákně "Nepokoje v Londýně: Božská spravedlnost?". Do toho je třeba započítát snahy o destrukci negojímské společnosti skrze propagaci úchylek, jako např. homosexuality (Prague Pride 2011), k tomu chaotická implementace multikulti a využívání (kde to jen jde) politické korektnosti, a dobré je i pamatovat na to, co zde často připomíná Robert Nohejl citátem nejmenovaného rabína, že válka s islámem se křesťanům nevyhne.


A tím se v kruhu vracíme k tomu, co jsi napsal, tedy pro ty POMALEJŠÍ zvědavce:
Žádný komunismus neexistoval. Jednalo se o deformovaný socialismus. Tečka.

Stejně jako do ČSSR nevtrhli Rusové, ale když už, tak Sověti a vojska států Varšavské smlouvy. Potažmo Stalin nebo Brežněv nebyli ti zlí Rusové, ale kupodivu Gruzinec s Ukrajincem. A Peace s nimi,

jansmith[smích]

250411

11.8.2011 7:54

RE: Jen malá poznámka

Erwin 91.?.?.?

Reakce na 250411

často s Vašimi názory souhlasím, ale já to chápu a vysvětluji si to trochu jinak.
Tam, kde vládnou Polpotovci je režim polpotovký ,tam, kde vládnou kapitalisté je kapitalistický, tam, kde vládnou komunisté je... můj Bože...socialismus ?
Komunismus je SPRÁVNÝ název režimu, kde vládnou komunisté.
Socialismus je přece tam, kde vládnou socialisté.
To, že nám komunisté tvrdili, že žijeme v socialismu, je imho dost velký nesmysl. Prý předstupeň komunismu. To je JEJICH pojmenování.
Je to ovšem poznámka zcela nepodstatná.
Smekám před výstižným zhodnocením dnešního stavu autorem článku. Jsem rád, že naznačuje i řešení, pod která se podepisuji.

250475

11.8.2011 17:21

RE: Jen malá poznámka

Neznámý 91.?.?.?

Reakce na 250475

i"Komunismus je SPRÁVNÝ název režimu, kde vládnou komunisté."/i

Tak se ptám - co bylo v Polsku, v Maďarsku, v NDR? Tam přece žádná strana, která by se jmenovala "komunistická" nevládla.Všechny se jmenovaly "dělnické", tak tedy "dělnicismus"?[chechtot]
A co je v JůEsEj? Demokratismus? Republikanismus?
Co je u nás? Odéesismus? Topismus? WC-veřejnismus? Nebo jednoduše mafianismus?
[oči v sloup]

Mají už v Číně komunismus? [vyplazený jazyk] Řekl bych, že ani náhodou.

250560

12.8.2011 14:24

RE: Jen malá poznámka

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 250475

On to v podstatě již vysvětlil přítel a kamarád Neznámý 91.?.?.?, Erwine. Já jen dodám, že komunismus byla idea, ke které se společnost skrze určité přechodné fáze (socialismus) měla teprve postupně dopracovat.


Ústřední myšlenka mé předchozí reakce ale není o tom, jak se který režim jmenuje a podle čeho, ale UPOZORŇUJI V NÍ na fenomen podprahové manipulace bližních svých Ovčáky a jejich Lokaji skrze GENERALIZACI (zevšeobecňování), plus cílené matení pojmů a klouzání po povrchu.

Debaty zde na Zvědavci jsou v malém to, co se děje globálně (např. skrze někým vlastněný mainstream) na planetární úrovni (rád vždy při podobné příležitosti vzpomenu hábečkova kosher katolíka Murdocha nebo u nás kosher podnikatele Bakalu..[smích]) I zde na Zvědavci je dost příchozích, kteří čtou příliš rychle a nepozorně na to, aby vnímali o čem je řeč, uníká jim smysl slov, výrazů a významů (tím nemyslím přímo tebe) a dělají potom mylné závěry a zároveň s nimi sem chodí sorta takových, kteří ví přesně o čem je řeč, ale z nějakého důvodu způsobují matením pojmů (a dojmů) ostatním málo pozorným (nebo málo vědomým) v hlavách guláš s fazolkami..[smích]


To je to to poukazování na zlé Rusy jako Stalin nebo Brežněv, ve skutečnosti to byl Gruzinec s Ukrajincem nebo ti zlí Rusové, kteří v 68mém obsadili ČSSR, kdy skutečné účastníky této invaze jsem již popsal prve. Kdo? a skrze které Lokaje se stále dokola pokouší postavit proti sobě Slovany se můžeme úspěšně dohadovat, protože kosher "Rozděl a Panuj" je zdá se nesmrtelné...

Ale v okamžiku, kdy zde někdo spojí jméno nějakého dřívějšího nebo současného politika (finančníka a pod.) s chazary, popíše na důkazech jeho příklon k sionismu a za jeho gojímské jméno připíše pro úplnost jeho jméno židovské a na faktech poukáže, co to je za POKRYTCE, hned je stejnými lidmi odsuzován nebo nálepkován antisemitismem nebo alespoň někde v kotě potichu skřípají zubama..[smích] Kritici leseb a buziků, kteří by nejraději chodili po Praze manifestačně NAZÍ jsou analogicky obviňování z homofobie, a nechť si každý dosadí další příklady.

A Peace s nimi,

jansmith[smích]

250650

13.8.2011 18:50

RE: Jen malá poznámka

Rejpal 184.?.?.?

Reakce na 250650

Uz jsem to tady kdysi pridaval, ale pro ty co to necetli to pridavam znova [mrknutí jedním okem]

Jak bude vypadat svět...
Z časopisu ABC – rok 1960
Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně (USA vyrábí současně asi 90 milionů tun), hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd.

To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět.

Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet? Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat.

I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích. Velkolepá budova světa – komunistická společnost – potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.

[bliji]

250757

13.8.2011 22:31

RE: Jen malá poznámka

pje 193.?.?.?

Reakce na 250757

Vím, co jste chtěl říci. Jen si za svědka berete nikoli ideologii, ale utopickou futurologii [smích] Nálepky se filtrují... Think!

250793

14.8.2011 18:50

RE: Jen malá poznámka

Rejpal 184.?.?.?

Reakce na 250793

Ja jsem ten clanek nepsal [mrknutí jedním okem]
Takhle se to mladym lidem "vstepovalo" v sedesatych letech [oči v sloup]

250930

10.8.2011 19:09

RE: Jen malá poznámka

steve 96.?.?.?

Reakce na 250398

.. byl tzv. "rozvinuty socislismus" - rikali ti, co dneska rikaji "neviditelne paky" a Frantovi - co ma dva hektary, uz nerikaji kulak, ale - popirac. Frantova Blazena uz neni svadlena, ale "komunisticka socka", a stary udavac od STB - Jarousek podnika v "neziskovych humanitarnich" organizacich s dotacemi vlady a v sobotu rozjima v synagoze, od nedele opet udava - Franty, Blazeny a jine fasisty a antisemity ..

250413

12.8.2011 14:07

RE: Jen malá poznámka

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 80.?.?.?

Reakce na 250413

Naprostý souhlas.
Vekslák a šmelinář je dnes ctihodný pan podnikatel a defraudant se jmenuje akcionář.

250648

10.8.2011 17:36

Moc a úskalí kapitalismu

rataj 78.?.?.?

"Početnější je druhá třída zahrnující jejich nejrůznější pomahače a lokaje (mají k dispozici politiky, manažery, nejrůznější "kněze" a mnichy, novináře, propagandisty, společenské "vědce", historiky a dokumentaristy, četné příslušníky "kulturní fronty", šéfy justice, policie a armád, dokonce i odborářské bossy atd.). S velkou rezervou ale ani jejich počet nebude globálně přesahovat 3 % ní podíl lidstva, spíše je nižší. Pokud na jejich domácnost budeme
počítat průměrně až se 4 členy, pak všichni tito vyvolení a privilegovaní dohromady představují nejvýše 12 % světové populace."
Sem je třeba zahrnout i velmi významnou skupinu některých špičkových vědců, kteří podobně jako doktor Faust jsou ochotni upsat svou duši třeba i peklu, aby získali granty a mohli se oddávat svému bádání, a z nichž někteří si možná ani neuvědomují, k čemu se propůjčují a do jakých rukou předávají výsledky svých výzkumů. Možná, že i někteří ti, kdo se angažují na vysloveně vojenských projektech (vývoj nových zbraní, vč. biologických, kosmických a klimatických, psychologické výzkumy k ovládání lidské mysli) se domnívají, že v podstatě slouží jen své vlasti. Další podstatnou lokajskou skupinou jsou mainstreamová média, která podle mého odhadu dokáží ovlivnit mínění cca 50% lidí.
A právě proto, že tato početně nepatrná „élita vyvolených“ má k dispozici velké množství nejtalentovanějších vědců a dovedných manipulátorů v oblasti zpravodajství a “kultury“, ovládá finance, národní ekonomiky, i armádní síly se super-zbraněmi, se jeví její moc jako téměř neporazitelná.
Vytvořila však takové podmínky, které mohou vést kromě rozvratu společnosti i k její destrukci. Obrovské sociální rozdíly, propadání stále více lidí pod hranici chudoby, vysoká nezaměstnanost i u mladých lidí, vzrůstající kriminalita, rozšiřování drogové závislosti, propagace kultu násilí, aj. vytvářejí podhoubí pro naprostou anarchii , jak je to nyní patrné v UK.

250404

13.8.2011 22:34

RE: Moc a úskalí kapitalismu

pje 193.?.?.?

Reakce na 250404

Systém nepotřebuje vědoucí, potřebuje sloužící, kteří si myslí, že spoluveslují [bliji]

250795

10.8.2011 20:42

Autor lže

Mrkva 94.?.?.?

> Jen asi 5 % nově privilegovaných na převratu bohatě vydělalo a ti tvoří tvrdé jádro moci.. Dalších asi 15 % lidí, hlavně z řad přisluhovačů všeho druhu, si svoji předchozí životní zhruba zachovalo. Zbývajících okolo 80 % populace pak prodělalo - ti jsou novým režimem velmi postižení.. 65 % rodin má problém vyjít s penězi, z toho ve velice obtížné hmotné životní situaci je 36 % rodin. Více než 800 tis. lidí žije přímo v chudobě.
Pan autor neumí počítat.
1989|2010|násobek
Medián mzdy: 3000|21000Kč|7
Chleba: 3|15|5
Cukr: 8|18|2.25
Máslo: 10|25|2.5
Hovězí: 45|170|3.7
Tady je vidět, že ceny vzrostly zhruba 3.5x, platy 7x. Tedy autor zcela nepokrytě lže.
>přičemž zákonitě se jeden až dva z do té doby privilegovaných - ti bohatí a z lepších rodin či rodů - muselo mít hůře než předtím. Ti se samozřejmě cítili poškozeni.
Jo. Známý měl trochu lesů a polí - sotva to stačilo na vyžití - skončil na pár let v koncentráku. Takže jo, měl se hůř.
S tímhle plakání po minulých dobách ať jde autor do hajzlu. Můžu jít kam chci a nezastřelí mě na hranicích, můžu říct a zkritizovat vládu a nezavřou mě do kriminálu, nemusím na vojnu... Takže děkuji, ale komáry tu znovu nechci.

250422

10.8.2011 20:56

RE: Autor lže

steve 96.?.?.?

Reakce na 250422

..Můžu jít kam chci a nezastřelí mě na hranicích, můžu říct a zkritizovat vládu a nezavřou mě do kriminálu, nemusím na vojnu ..
----------
[chechtot] - "stastny" tot mrkva !!

250424

11.8.2011 0:17

RE: Autor lže

mkadlec 89.?.?.?

Reakce na 250424

Můžu jít kam chci a nezastřelí mě na hranicích,
zato vam na letisti strci prst do pr... ehm, analu a jeste vam udelaji rentgen plic. a nedejboze abyste mel u sebe treba saponat.

můžu říct a zkritizovat vládu a nezavřou mě do kriminálu,
proc by to delali, vas nazor na vladu prece nikoho nezajima

nemusím na vojnu ..
a diky tomu je nas stat asi tak obranyschopny, jako snehova vlocka pred plamenometem
mimochodem, k te vojne, tak nejak mi prijde ze nase mala, usporna, profesionalni armada stoji nekolikanasobne vic, nez stala ta lidova. nezna nekdo presna cisla?

250456

10.8.2011 21:22

RE: Autor lže

dub 94.?.?.?

Reakce na 250422

"můžu říct a zkritizovat vládu a nezavřou mě do kriminálu"

opravdu[velký smích]

tak proč ty inkviziční procesy s "popírači"?
vysvětlete nám to laskavě

250426

10.8.2011 21:55

RE: Autor lže

Mrkva 94.?.?.?

Reakce na 250426

Říkám kritizovat vládu. S TČ popírání holokaustu taky nesouhlasím.

250432

11.8.2011 12:46

RE: Autor lže

kri 85.?.?.?

Reakce na 250432

ale kto schvalil zakon o osviencimskej lzi?

250526

11.8.2011 15:38

RE: Autor lže

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 250526

>osviencimskej lzi?
Bacha. I toto je pochybovani, hergot, zapomnel jsem napsat pred "pochybovani" nejdulezitejsi pridavne jmeno - trestne.
[zahanbení]

250545

13.8.2011 22:37

RE: Autor lže

pje 193.?.?.?

Reakce na 250432

Žvanil v řízeném davu je neškodný, proč jej perzekvovat? Zkuste svou komparaci trochu modifikovat realitou [smích]

250796

10.8.2011 21:39

RE: Autor lže

Dobroděj 88.?.?.?

Reakce na 250422

Hele ty úplně nastydlá Mrkvo, co máš zastydlou mrkev, a kolikrát se zvedly nájmy? A jak dnes získáš byt?
Uvádíš medián mzdy 21 000 korun! A kdo ji dnes dosahuje, respektive kolik procent má takhle vysokou mzdu.
Mrkvo jdi si někam za roh nafackovat, s tebou je diskuze zcela zbytečná!
Co je dnes po Praze žebráků a bezdomovců!
Nehájím minulý režim, také jsem byl plně za jeho odstranění, ale pokud někdo sprostě, drze a neomaleně lže,aby zakryl zločiny současného nemocného kapitalismu, potom si to Mrkvo pouze a jedině ty sám! [bliji]

250429

10.8.2011 21:59

RE: Autor lže

Mrkva 94.?.?.?

Reakce na 250429

> Uvádíš medián mzdy 21 000 korun! A kdo ji dnes dosahuje,
Z definice mediánu to je 50%. Doufám, že chápete rozdíl mezi mediánem a průměrnou mzdou.

250435

10.8.2011 22:43

RE: Autor lže

fohat 88.?.?.?

Reakce na 250435

nastrouhám si ke skleroze veleznámý dokument http://cs.gloria.tv/?media=183678

250439

10.8.2011 23:53

RE: Autor lže

Mrkva 94.?.?.?

Reakce na 250439

Jo, škoda že to řekl potom, co se to stalo. Kdyby vystoupil před 9/11, před invazí do Iráku a Afghánistánu a prohlásil, že se to stane tak by se tomu dalo věřit. Takhle je to na úrovni JPP.

250450

10.8.2011 22:53

RE: Autor lže

Saša 74.?.?.?

Reakce na 250435

> Uvádíš medián mzdy 21 000 korun! A kdo ji dnes dosahuje,

Jak čtu na Nově, tak tihle všichni [chechtot]

Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek
[chechtot]

250441

13.8.2011 22:41

RE: Autor lže

pje 193.?.?.?

Reakce na 250435

Někdy je úporná snaha srgumentovat statiskikou obzvláště úspěvná [chechtot]

250798

10.8.2011 23:01

RE: Autor lže

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

Reakce na 250429

Nejen nájmy a ceny za nemovitosti, ale i mnoho dalších věcí - vodné a stočné, el.energie, poplatky u lékaře a za léky, platby dětem na školní pomůcky a za kroužky, daň z nemovitosti, poplatky za odpad, povinné ručení atd., atd.. Mnoho z těchto položek vzrostlo extrémě, anebo se tehdy vůbec neplatily. Tedy je nejdříve nutné od příjmu všechno toto odečíst a teprve potom provádět "Mrkvovy" výpočty - a to budeme úplně v jiných číslech.
Mrkvovy píšu v uvozovkách, protože to jsou výpočty lhářů, kteří je ještě navíc za státní peníze přepočítávají dětem v základních školách, různí ti člověci v plísni apod..

250442

10.8.2011 22:45

RE: Autor lže

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 250422

Co najem? [naštvaný]

250440

11.8.2011 7:37

RE: Autor lže

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 250422

Rád bych ve svým okolí viděl u "normálních zaměstnanců" ten plat 21000! A že ho má 50%lidí? Kterech? To by ho musel mit každej druhej - což teda jaksi nepozoruju.

Stejně tak bych rád viděl chleba za 15.. za to není ani ten "pilinovej" z Kauflandu! Slanej (nepilinovej) rohlík stojí tři koruny... 10deka godhaje 10,50...

Mlíko stávalo 1,70 a stojí 17.... a máslo za 25 je leda ve slevě a stojí se na něj fronty.

Cukr je za 20: když je "v akci".

No a rád bych viděl KOLIKRAT vzrostly důchody??

A myslím, že není nutný muvit o tom, že ceny se ještě zvyší a platy a důchody leda sníží, že??

A ostatně o jakých cenách to tu kecáte? O těch "v akci v Lídlu"? Dyť i blbá "knedla s vajíčkem"
na oběd v hospodě na kraji města vyjde na 70kaček!

A pro prdel: už loni jsem počítal cenu pažitky v Tescu: kilo pažitky vycházelo asi na 500.... kilo angreštu tu letos stálo 99.90 a mangold mi byl nabízen za asi 189korun kilo.

A vřele doporučuju připočítat si ceny vody, elektriky a plynu.

Krysa

250472

13.8.2011 22:44

RE: Autor lže

pje 193.?.?.?

Reakce na 250472

Klid, autor je zřejmě studující statistik uzavřený realitě, jiné vysvětlení jeho mediánu (argumentovat jím je, mimochodem, slušná švejkovina), můžete jej vyignorovat beze ztráty poznání...

250801

11.8.2011 10:41

RE: Autor lže

Paulito 162.?.?.?

Reakce na 250422

Ano, mas i naprostou svobodu zemrit hlady, tu jsi za komunistu nemel...

250508

14.8.2011 11:02

RE: Autor lže

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 250422

Vážený, tak medián si strčte za klobouk, drtivá většina běžných zaměstanců (mimo Prahu) má plat 10-12000. Čili tímto se poměr platu zásadně změní. Pak jste tam zapomněl uvést náklady na bydlení, elektřinu, na léky atd.. Ty vzrostly nepoměrně více, takže to záměrně zkreslujete.. Čili Vy jste asi dost bohatý a soudíte podle sebe. A nebojte, systém jde svobodně do kytiček, takže počkejte tak 3-5 let a budete překvapen, jak bude vše jinak (horší..) A budoucnost lidstva je stejně v nějakém jiném systému, který nebude založen na soukromém vlastnictví, to je cesta do pekel (záměrně nám nastavená).. Mějte se.

250875

14.8.2011 13:52

RE: Autor lže

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250875

Mám tu někde starou nájemní smlouvu z roku 1985. Jakmile se k ní dohrabu, tak ji sem někam příhodně kopnu, spešl pro Mrkvu a jemu podobné demagogy. Ještě tu chybí debata hajzlák/vložky a banány (které si běžně všichni natíráme na topinky).

250897

14.8.2011 18:41

RE: Autor lže

drzoun 83.?.?.?

Reakce na 250422

Zapoměl jsi ale na náklady na bydlen a také uvést z jaké mzdy vycházš. Většina národa průměrné mzdy nedosahuje!!!!!

250928

10.8.2011 23:04

a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Třeba každý blbeček co si kupuje plechovku na lízačku - tedy na dluh a platí úroky. Z těchto a jiných úroků žijí ti bohatí. Že jsou lidé hloupí jak tágo ... možná by se mohlo říkat hloupý jako řekové ... a neustále se zadlužují je věc každého člověka osobně, nikdo nikoho do žádných půjček nenutí. Dá se jezdit i levným starším autem, dá se koukat i na starou TV a dá se volat i obyčejným starým telefonem.
Že jsou lidé hloupí a chtějí mít všechno co vidí, je jejich vlastní problém. Až přijdou k rozumu a budou si kupovat jen to na co reálně mají, přestane fungovat ono kapitalistické vykořisťování ... v podstatě lichva, kterou se řídí celý dnešní svět.

Autor článku brečí hezky, ale na patném hrobě.

250443

10.8.2011 23:15

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

Reakce na 250443

Představte si, že dokonce chtějí někde bydlet, taková marnotratnost. Ti hlupáci jdou a vezmou hypotéku(rekordně nejvyšší podíl v celkovém objemu úvěrů, tedy i úroků), protože systém je nastaven tak, aby bez hypotéky nemovitost v podstatě koupit nešla. To jsou hlupáci co? Zcela zbytečně a o svém svobodném rozhodnutí se nechávají takto vykořisťovat. Kde bydlíte Vy?

250444

11.8.2011 12:12

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250444

Procentuálně - kolik peněz a času vynakládalo lidsto v celé své historii za zábavu a potěšení dříve a kolik nyní?

To se pak nelze divit že už nejsou finanční prostředky na bydlení [mrknutí jedním okem] notabene zrovna v době, kdy se má lidstvo nejlépe z celé své historie. Vtipné paradoxy že? Lidi se mají tak dobře, že se to s minulostí nedá vůbec srovnávat a přitom mají všichni dluhy. [chechtot] A ještě brečí že jsou vykořisťovaní [velký smích]

250518

11.8.2011 21:25

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 250518

Myslíte lidstvo z doby kamenné? Času na zábavu vynakládali nemravně nejvíce a nestálo je to jedinou korunu, nepracovali skoro vůbec, což by dnešní některé velmi mrzelo. Někteří co žijí ještě dnes v době kamenné mají veliké štěstí, ale musí být v naprosté nezajímavé pustině jako křováci v Africe, nebo naopak v neproniknutelném pralese. Většina lidí žije dnes ve snění ať bohatí nebo chudí, všichni touží aby už něco jiného měli nebo se něčeho zbavili. Opravdové štěstí je pro většinu z nás nedosažitelné. Že se má lidstvo nejlépe z celé historie je jen zdáním, pravdivější je určitě opak, že trpí nejvíce z celé historie, miliarda hladovějících, uhoněný blbečci pro základní obživu a zdevastovaná planeta mluví jasnou řečí.

250580

12.8.2011 16:51

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250580

Někdy mě opravdu šokuje jak zkreslené představy lidé mají [překvapení] čehož je váš příspěvek důkazem.

250666

13.8.2011 10:27

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 250666

Já vím, vy žijete v pevné realitě dobrých časů založené na penězích, a že je to čím dál lepší. To ano, jenže jen pro někoho, nelze takhle mluvit o lidstvu jako celku, to se má stále hůř. To článek vystihuje dobře. Navíc si myslíte,že lidstvo dojde samo k rozumu. Vůbec nevíte co ho žene, jak se dá lehce manipulovat. Buď se máte velmi dobře nebo jste pomatený idealista. Nejhorší je obojí naráz.

250724

14.8.2011 10:38

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250724

Lidsto se má stále hůře? Panenko na nebesích - vždyť vy asi nepoznáte ani den o noci!!!

Podívejte se na tento graf:
http://www.google.cz/imgres?q=population+on+the+earth&um=1&hl=cs&safe=off&tbm=isch&tbnid=O_Kdqe2dqjrg_M:&imgrefurl=http://googlesightseeing.com/2009/04/the-gotland-ring-under-construction/&docid=U_M0U_fZiPUZjM&w=550&h=275&ei=DYlHTvKuNs2Lswam48msCQ&zoom=1&biw=1467&bih=767

Proč asi v současné době roste populace lidstva jako o závod???

250873

14.8.2011 13:53

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250873

Třeba v Indii, že jo.

250898

13.8.2011 22:51

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

pje 193.?.?.?

Reakce na 250666

Máte pocit, že člověk je hravý pouze díky Playstationům? Pouze impéria usilovala o nabídku zábavy přinášející méně remcalů a více kladných politickým bodů - onehdá gladiátorskými zápasy, dnes placenými (mnoha však moudře neplacenými) virtuálními arénami.

250802

14.8.2011 10:45

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250802

Ne. Mluvím o zábavě třeba typu cestování. Je to naprosto zbytečná věc. Deset tisíc let lidé žili bez aut, bez letadel. Každej si dnes musí válet šunky u móře aby tak ukonejšil svou rozcáplost, rozmazlenost, své tužby po odpočinku... a pak ještě píší jak se dnes mají lidé špatně!!!!!!

Proboha, s lidstvem je to mnohem horší než jsem si myslel, vždyť podle přízpěvků zde drtivá většina vůbec nechápe která bije!!! [překvapení]

Konec se blíží a bude strašný. Nejdříve se zhroutí akciový trh, pak se zhroutí celosvětový obchod. Do toho dojde ropa. Lidi nekupujte zlato, kupujte pozemky aby jste si měli kde sázet brambory.....

250874

10.8.2011 23:52

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

Saša 74.?.?.?

Reakce na 250443

Nejbohatší muž světa prodělal 136 miliard Kč (přes $8 000 000 000 US) a je mu to fuk – váš snubní prstýnek v ceně vzrostl a vy budete remcat

>nikdo nikoho do žádných půjček nenutí

Vaše vlády si půjčí za vás

>Dá se jezdit i levným starším autem, dá se koukat i na starou TV

Dá se jezdit na oslu a ušetříte za benzín, dá se koukat na starou a ušetříte zdroje!
Světoví vůdci nás do doby kamenné přivedou, čeho se bojíte?
Z krize nás vyvede hrdinný USA s OSN se silami NATO, "malou" světovou, „osvobozující a demokratickou“ válkou, samozřejmě za mír a kleptokracii, pardon to bude překlep, snad boj proti terorismu zaměstnanců a střední třídy. Lepší zítřky jsou na obzoru, buď budete miliardářem nebo v jeskyni nebo na „onom lepším“ světě.
[chechtot]

250449

11.8.2011 12:14

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250449

Jaký národ, taková vláda. Tupý národ - tupá vláda. Souhlas - to je přesně to, o čem mluvím.

250519

11.8.2011 0:02

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

pavelh14 213.?.?.?

Reakce na 250443

Je obrovský omyl, kterým trpí rádoby chytráčci, kteří říkají, že nikdo nikoho nenutí si půjčovat a tím platit úroky z kterých žijí banky a bohatí.
Tito primitivové si nevidí na špičku nosu, neboť se vůbec nesnaží zjistit, jak celý dnešní systém funguje a místo toho tu vykřikují bludy, že lidé jsou hloupí, když si půjčují. Ano jsou hloupí,ale jinak to nejde! Někdo si prostě půjčit na splcení úroků musí, jinak přijde o vše! Exekutor je sviňa.
Je třeba si ale uvědomit, že bez dalších a dalších půjček tento systém prostě nemůže fungovat a sesyspal by se velmi brzy! Nemá smysl to primitivům vysvětlovat - ti vidí jen to, že objevili Ameriku, když vykřikují, že si nikdo půjčovat nemusí. Ať si na to přijde každý sám, jaká to je pitomost! Já jen mohu dát odkaz na www.ekonomickareforma.cz/pdf/reforma.pdf kde je to vysvětlené a hlavně je tam i navržené řešení!!!
Jedna věc je ale jistá. Když si nebudou půjčovat lidi, bude si muset půjčit stát více a více, protože on alespoň ty úroky platit musí. A z čeho je má platit a čím? A když si stát více půjčí, bude muset platit větší úrok a kde na to vezme? No přeci zvedne daně - a to i vám všem, kteří jste si přímo nepůjčili. Ale nezuofejte, stát si ochotně půjčí i za vás a ty potřebné peníze na úroky z vás dostane na daních!
Jinak mohu říci, že článek je velmi pěkný a vystihuje velmi mnoho oficiálně nevyřčeného. Nepsal to jistě žádný mladík, ale člověk vyzrálý a velmi reálně uvažující. Velmi chválím! Chtěl bych autorovi poděkovat a poprosit ho, aby se mrknul na výše zmiňované stránky, kde se dozví i řešení všeho, co tak pěkně popsal a zapojil se do řešení současného problému, neboť má jasno a ví o čem píše.

250453

11.8.2011 12:22

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250453

>Ano lidé jsou hloupí,ale jinak to nejde!
To je jediné s čím lze z vašeho příspěvku částečně souhlasit.

Řešení je přestat být hloupý a nekupovat hovadiny, které k životu nejsou potřeba. Řešení je přestat spoléhat na pitomou maturitu před 30 lety a vzdělávat se po celý život. Řešení je přestat sedět v hospodách a nadávat jak je všechno špatný (což přesně vystihuje tento článek - je to jen hospodské žvanění) a snažit se sám něco dělat. Na komunisty se holt už dnes nadávat nedá, tak se nadává na kapitalisty. Jen nikdo nenadává na vlastní hloupost [chechtot] Škoda, cesta k nápravě není nadávat na druhé, ale pochopit co dělám špatně [smích]

250523

11.8.2011 12:35

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

pavelh14 78.?.?.?

Reakce na 250523

Nemusíte souhlasit vůbec s ničím z mého příspěvku. To ale neznamená, že máte pravdu. Napsali vám to i ostatní, že pokud si nepůjčí lidi a firmy, půjčí si za ně stát a z lidí (i z těch, co si nepůjčí) to dostane na zvýšených daních.
Bez stále většího půjčování tento systém prostě neumí a nemůže přežít. Však je to přeci všude ve světě vidět (dokonce i v USA), že dluh jen narůstá a nikde se nesplácí - to všude jen remcají po hospodách?
A jak byste si představoval opravdové řešení vy sám. To, co jste napsal, samozřejmně hlavní problém vůbec neřeší!

250524

11.8.2011 22:13

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250524

Nadměrné úvěrování je způsobeno nedostatkem vlastní morálky. Je to stejné jak v případě jednotlivce, tak v případě třeba státu. Proto říkám že za to mohou všichni, kdo se této smrtelné vývrtky účastní.

Princip úvěrování spočívá v tom, že se lidé snaží přelstít čas, je to vlastně stejné jako smlouva s ďáblem: dnes se budu mít lépe a v budoucnu za to zaplatím. Do určité míry to nevadí, nad určitou míru je to vražedné pro jednotlivce, nebo pro celou společnost.

A řešení? V tuto chvíli už žádné řešení není. Rychlík je rozjetý, stále se přikládá do kotle a nikdo nechce brzdit. Jak to asi může skončit? Určitě ne dobře. Zajímavé je, že i když je světová ekonomika tak pokroucená, přesto dává jasné signály že je něco špatně. (údajná krize) Místo toho aby na to svět reagoval že nechá padnout finanční celky, které nefungují a umožnil tak ozdravení ekonomiky a nový rozvoj... tak místoto toho se záplatuje záplatuje a záplatuje ve sanze udržet současný neudržitelný stav. Jak dloho to asi vydrží?

K článku... kapitalismus socialismus... tato slova již dávno nemají význam a rozebírat světové dění z tohoto pohledu je VELMI najivní. Asi jako když si děti hrají na písku a hádají se o bábovičku [mrknutí jedním okem] Dnešní svět je trošku složitější než žonglování s pojmy kapitalismus, socialusmus, dělník a vykořisťování...

250587

11.8.2011 22:24

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

pavelh14 213.?.?.?

Reakce na 250587

Myslím, že dobré řešení a know how je na www.ekonomickareforma.cz/pdf/reforma.pdf

250591

12.8.2011 17:09

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250591

Tak od základu, jako v první třídě:

Představa že současný neŔÁD a chaos vyřeší nějaké nařízení, nebo změna režimu je mylná.
Konrétně Česko: malicherný zakomplexovaný čecháček, který na všechno nadává, říká že nic nejde a krade jako straka - to je typický čech.
Průměrného čecha nezmění ani milión krásných ideí nebo miliarda úžasných plánů, protože čecháček bude vždy stejný: V osmihodinové době makat 2-3 hoďky čistého času, zbytek proflákat, prokecat, prokouřit, vytvářet debilní e-maily a posílat. Nepočítám lidi u pásů nebo u přepážek a pokladen atp. - to jsou dříči. Hlavně si pak náš čecháček musí dát pívo - češi druzí největší ochlastové v Evropě!
Typická výmluva čecháčkova: za všechno mohou komunisti, pak za všechno může Havel nebo Klaus... [chechtot]

Národ idiotů, co si vždycky zvolí idioty na které pak nadává, že všechno pokazili [bliji]
Národ idiotů co si myslí stejně jako ve středověku [chechtot] že je někdo přijde spasit, zachránit před vlastní nanicovatostí a alibismem.
Národ idiotů který čeká až přijde spasitel, asi nějaký kouzelný dědeček a zachrání ekonomiku a potrestá ty, které nikdo v hloupém národě trestat nechce.


Takže co s tím? Nic, jak vidno povědomost o fungování světa se za posledních 1000 let moc nezměnila, takže vysvětlit že za ten marasmus nemůže král eee papež? nebo biskup? nebo bůh hromu? nebo předseda poslanecké sněmovny? nebo prezident? nebo totem před stanem? není možné.


Jaké jsme si to udělali, takové to máme [smích]

250671

13.8.2011 0:57

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

Mic 83.?.?.?

Reakce na 250671

Myslim ze prave predvadite ty hospodske zvasty. Cim mene takovychto chytracku tim lepe...

250709

13.8.2011 13:59

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250709

Jste v životě spokojený?

Já jsem šťastný, těším se na zítřek, do hospod nechodím, pivo nepiju, podnikám a práce je mi zábavou, jsem veselý, mám dobré přátele, NEMÁM ŽÁDNÉ DLUHY, nikdy jsem nic nezdědil a nezdědím ani nevyhrál. Vše co mám vše co umím jsem si v životě zařídil sám poctivou prací. Jezdím ve Škoda Felicia.

A hlavně je mi úplně upr..le co si kdo o mě myslí [chechtot]

Ubohých nešťatných lidí kteří neumějí žít jemi líto. Ale chytrý člověk si ví rady a radit blbcům je zbytečné [vyplazený jazyk]

250735

18.8.2011 2:21

RE: Už jste viděl nějakého šťastného Čecha ?

Arkan 24.?.?.?

Reakce na 250735

Já jsem tedy za celou svou letošní dovolenou v ČR jich viděl málo a přitom řadě z nich, mých bývalých spolužáků, se daří více než dobře.

A začínali jsme všichni stejně maturitou, ale to nám -alespoň těm inteligentnějším nestačilo - tak jsme pokračovali studiem na vysoké škole (ekonomie, práva, zdravotnictví atd.), většina z nás to dělala po večerech a byly to hodiny a hodiny dření, šprtání apod. Po absolvování VŠ se většině - i za komunistů - otevřely dveře k lepším a lépe placeným místům.

A zároveň s vyšším vzděláním jsme se naučili ijinak "ekonomicky" myslet. Lidé nejsou hloupí per se, mnozí z nich jsou jen nevzdělaní a nedokáží se na změněném trhu (po textilní revoluci) orientovat.

V životě každého člověka jsou jisté výdaje, které se prostě bez půjčky nedají zaplatit. Mám na mysli třeba bydlení (ať už je to rodinný dům, "kundominimum", družstevní byt apod.) Na to si mladá rodina, pokud nemá bohaté rodiče, nemůže nikdy našetřit. I za komárů existovaly nízkoúrokové novomanželské půjčky na zařízení bytu, nákup družstevního bytu apod.

Stát tu plnil velice důležitou sociální úlohu, neboť stát měl zájem na růstu populace; do stejné kategorie patřily i ty různé organizace jako Svazarm, předvojenská výchova, turistické organizace, letní tábory atd., neboť komunistický stát měl - podobně jako nacisté - zájem vychovávat zdravé, politicky indoktrinované mladé lidi, kteří by pak věrně sloužili budování socialismu resp. nacizmu.

Naprosto souhlasím s tím Vaším tvrzením, že lidé musí být zodpovědni sami sobě. Nemohu mít vše, co vidím v obchodech či v televizní reklamě.A to je myslím jeden z hlavních problémů dnešního Američana, Kanaďana či Čecha, nemá sice na to příjem, ale má kreditní kartu a zadluží se, protože tu 60 palcovou TV obrazovku musí mít, soused jí má, a to AWD monstrum si také musíme pořídit, co by naši souasedi řekli.

Já žiji v Kanadě, kde průměrné příjmy (ten můj rozhodně)jsou daleko vyšší než v ČR, nicméně i tady žiji podle svých finančních možností. Podobně jako Vy nemám dluhy, práce mě baví, dvakrát ročně dovolené, ale zároveň nemusím mít každou novotu, a podobně jako Vy na názory jiných lidí s.ru. Jejich názory mi nepřidají ani neuberou desetník z výplaty. Ale musím dodat, že mám slušné a normální sousedy.

251226

13.8.2011 15:28

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

Antiseptik 70.?.?.?

Reakce na 250671

Vy se do tohoto světa skutečně hodíte. Pokud nařízení nic nemohou vyřešit proč se vůbec dělají? Vinit ty dole za výsledek toho co udělali ti nahoře je stejné jako vinit pasažéry v autobusu za to že se vyboural, řidič přeci za nic nemůže.

Máte štěstí že se Vám daří, to vám přeji. Mě se celkem také daří, s tím rozdílem že si uvědomuji do jaké míry za to může štěstí a do jaké je to moje zásluha. Ne blbci nejsou jen ti kterým se nevede, blbci a ignoranti jsou ti kteří si to myslí. Všichni nemůžou být podnikatelé a majitelé nemovitostí, někdo taky musí zametat ulice a platit nájem, jinak se z těch movitých stanou též nemovití. Bez chudých by nebyli bohatí bohatý a bez bohatých by nebyli chudý chudí.

250739

14.8.2011 10:18

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250739

Problém je v tom, že ti nahoře - vláda parlament... ve skutečnosti NIC NEŘÍDÍ. Oni nejsou ANI NÁHODOU jako řidič autobusu, to je úplně scestná představa. To že vládnou to že řídí je pouhá iluze, kterou se snaží pomocí médií v lidech vyvolat. Zamyslete se nad tím, co může vlastně takový ministr? Zjistíte že vůbec nic: odvolat svého náměstka, kecat v televizi, překládat návrhy zákonů a hlasovat... Myslíte že tímto způsobem lze změnit chování 10 000 000 lidí? Pha! [chechtot]

250869

13.8.2011 23:04

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

pje 193.?.?.?

Reakce na 250671

Člověka komunistického se komunistům stvořit za čtyři, jinde za dvě generace nepodařilo. Člověka odpovědného byť jen za sebe sama se tržním společnostem různých systémů nepodařilo vychovat za čtyři tisíce let. Proto vznikaly kodexy a proto se je vládci snažili interpretovat po svém a pro své... Schlimbachova společnost není tak direkcioniostická, jak se vám zdá, naopak je v ní dost prostoru pro osobní iniciativu v rámci širokých mantilelů. Zkuste někdy číst systémová pojednání s trochou pečlivosti a fištrónu...

250809

14.8.2011 10:24

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250809

Vážený pane fištróne, nechápete vůbec nic.
Současná společnost umožňuje svobodu, umožňuje každému člověku aby se zapojil do práce, do vzdělávání, do politiky... tak jak on sám chce, jak on sám zvládne. Že jsou Češi budižkničemové, kteří si najivně myslí, že k ovlivnění společenského dění stačí, když jednou za čas půjdou a hodí čumkartu do nějaký bedny, to je jejich problém - velký problém.

Dokud se toto nezmění, dokud se lidé nebudou AKTIVNĚ (do toho se nepočítá: nadávání v hospodách a čumění na TV NOVA) zajímat o dění kolem sebe, na ranicích... atd. žádná změna pravidel ani zákonů ani režimu jim nepomůže - pořád to bude jen stádo tupců, které bude ovládat vyčůraná menšina chytrolínů. To je ten problém.

250871

14.8.2011 0:50

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

Mgr. Jemelík 83.?.?.?

Reakce na 250671

V jistém smyslu velmi přesná analýza. Díky za Vaše slova.

250831

14.8.2011 9:25

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250671

Vy to asi máte dobře okoukané, pane, já asi ve svém životě fakt zažívám věci, které nezapadají do osobních statistik průměrného blba (asi českého)... Když jsem byla v UK, tak jsem totiž viděla něco úplně jiného. Nepočítám úředníky. Tam by se měli ti naši ještě hodně co učit. Ale co se dělníků týče, nemáte pravdu, viděla jsem, jak je to s pracovním nasazením průměrného Brita. Tamnější kapitalisté by si nedovolili je dřít z kůže tak jako ti naši tady nás.

250855

14.8.2011 10:27

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

arne69 109.?.?.?

Reakce na 250855

Nevím jak moc se dostanete do různých firem podniků... já mám práci že že jsem za dvacet let viděl pracoviště od posledního nuzáka až po pracovny top managerů a podnikatelů. Viděl jsem na vlastní oči jak fungují či nefungují firmy, úřady i za oponou...

Takže věřte vím o čem píšu.

250872

14.8.2011 13:59

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250872

Tak doporučuju exkurzi někam směrem "dálný východ" a lá Moravskoslezský region. Zřejmě v jiných koutech naší republiky, zejména v Praze, to je o něčem jiném - v tom se možná shodneme. Taky jsem zažila pepíky řečnící způsobem, jako že za tyto peníze by se na takovou lopotu vybodli. Ale Praha není celá ČR.

250899

13.8.2011 22:57

RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?

pje 193.?.?.?

Reakce na 250453

Děkuji za Jiřího Schlimbacha, že jste našel jeden z mála dobrých námětů na reformy společnosti.

250804

11.8.2011 4:11

Kdyz banka potrebuje,tak si penize natiskne,kdyz vlada potrebuje......

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 61.?.?.?

tak,Vam penize jednoduse zabavi,cely svet je zkoruplovany apoctivy clovek je jenom k tomu,aby jej kde kdo,kdo si osvojuje vladnout,okradal kde koho.
The Federal Reserve has doled out more than $16 trillion since Barack Obama was sworn in as the 44th and current president of the United States of America. This figure is 10 times higher than what the U.S. Congress authorized and Bush ($700 billion) and Obama ( $787 billion) signed off on. The Federal Reserve was only authorized by Congress to use $1.487 trillion in federal tax dollars in bailouts. That means the the Federal Reserve embezzled another $14.5 trillion - under the leadership of Mr Obama. When Obama became president on January 20, 2009 the national debt was $10.2 trillion. Today the national debt is equal to the amount of money the privately owned Federal Reserve banks have embezzled from the U.S. people - $14.5 trillion. In just 2 years Obama has added $4 trillion to the national debt. On August 2, 2011 Mr Obama added another $2.4 trillion to the national debt. Ted jede 82 senatoru,kam jinam ,nez do Israelu na tak zvane skoleni,nebot kolonisace USA neni uplna a nikde uplna nebude.
Britanie: http://presscore.ca/2011/?p=3598
British government begins stealing its peoples’ bank deposits ahead of the global financial collapse.
Vložený obrázek
A police officer ordered by the government to rob the people.
It happened before and it is starting again. Government confiscating (stealing) the people’s life savings. Just like in 1929 the British government began its theft of the people’s life savings just before the Great Depression.
Ted,prijde cas ,ze i obycejni Britove vyjdou do ulic spolecne s rebely,co zapalili na mnohych mistech Londyn a jinde obchody a domy,nakonec pod zlodejnou politiku ,najdou pristehovalci a domaci obcane "spolecnou rec" proti korupcnim politikum,to neni jen hrozb aislamizace,ale ,to je politiky a byrokraty vzite okradani obcanu,celosvetova byrokraticka globalisace,co chce vladnout vsem a tim okradat globalne vsechny, nova zlodejska aristokracie, jez svet privede do celosvetove revoluce.
With gold no longer being the standard for trade (the worthless counterfeit Federal Reserve Note replaced it) the stage was thus set for the Great Depression and World War II.

Shortly after taking office sixteen years later, Franklin Delano Roosevelt was forced by the Federal Reserve bankers to sign Executive Order 6102 into law, prohibiting the “hoarding” of gold. Under this Federal Reserve order, Americans were prohibited from owning more than $100 worth of gold coins, and all “hoarders”
Ukazka ,prispevku jednoho rozezleneho Americana:The solution is just too obvious. KNOW TRUTH !! 90% of so-called “Jews” are not Hebrews, not Semitic, and not descended from anyone that lived in “Judea” over 2000 years ago. RELOCATE THE KHAZARS to the original “Jewish” homeland…where “Jews” come from. Help them unlearn being “Jewish”..in “RE-EDUCATION camps..the costs ca...Automaticky kráceno

250464

11.8.2011 4:25

RE: Kdyz banka potrebuje,tak si penize natiskne,kdyz vlada potrebuje......

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 61.?.?.?

Reakce na 250464

Historie nas uci,ze se historie opakuje, vecem nemoznym dava smysl,kdo ji nezna,tak si ji musi znova zopakovat
Vložený obrázek

250465

11.8.2011 9:35

Bankéř je ten, který vám půjčí deštník, když svítí slunce,ale hrozně rychle ho chce zpátky,když prší!!!!

Dobroděj 88.?.?.?

Reakce na 250465

Banka v dnešním pojetí, rovná se zloděj, někdy i něco horšího!

250495

11.8.2011 13:24

deflace

pietroo 195.?.?.?

Skutečným problémem není inflace jak lidé běžně věří a zasvěcení je v té představě udržují, aby magicky podporovali poptávku a strašili je kdyby lidé chtěli stávkovat za vyšší mzdy, ale deflace. Inflace nezpůsobuje krize, jen znehodnocuje úspory. Inflace a tím i veškeré zadlužení, které je jejím současným projevem je vlastně oddalováním deflace (plus způsobená existencí úroků v ekonomice), a to jen dočasně. Takže se pak zdá, že příčinou krize byla inflace.
Například když budu spekulovat na burze s cennými papíry a tam vzroste třeba poptávka po nějakých akciích firmy, takže ta hodnota akcie je vyhnaná uměle poptávkou na vyšší úroveň než by byla reálná hodnota toho podílu v tom podniku. Tak vznikne spekulativní bublina, a tedy i inflace. A já jako centrální banka musím vytisknout bankovku navíc, za kterou si tu akcii s nepřiměřeně vyšší hodnotou může někdo koupit. Problém přece nevyřeším tím, že tu bankovku nevytisknu „aby nevznikla inflace“ a zdůvodním to třeba množstvím zlata. Tím by vznikl nedostatek oběživa a tedy by byla reálná možnost spuštění deflace a ta je skutečným problémem a tím co způsobuje hospodářské krize např. i ve 30.letech. To že jako majitel centrální banky a tedy tiskař peněz si natisknu těch peněz pro sebe nekontrolovaně víc je zase jiný problém, případně uměle budu stahovat peníze z oběhu, abych tu deflaci ještě posílil nebo i vyvolal a nechal vše krachnout a na krizi vydělal, kdy mi v následné exekuci padne do klína celá země.
Právě jsem dočetl knížku německého experta, který ukazuje lidem, jak to je s tou deflací, takže to ještě dodělám a v nejbližších dnech pošlu.
Jinak v článku hodně zajímavých informací, ještě to nemám samozřejmě přečtené.
Ale jinak situace je opravdu taková, že kdyby celý svět teď Fedu a USA vrátil dolary a chtěl za ty peníze reálnou protihodnotu ve zboží, tak by jim neměli co dát.

250537

12.8.2011 0:58

RE: deflace

Maut 88.?.?.?

Reakce na 250537

První odstavec mě vyděsil. Piště, prosím, o něčem, čemu rozumíte. A když už přejímáte myšlenky druhých, zvolte pramen, kterému banksteři ještě nestačili zkurvit mozek. Ale nic si z toho nedělejte, takové kokotiny píšou i renomovaní blbi, někteří i s Nobelovými cenami, na finančních brozích i v New York Times.

250607

12.8.2011 22:49

RE: deflace

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250537

Dovolil bych si upozornit, že zcela zanedbáváte chybné investice způsobené inflací. Přece nejde jen o znehodnocené úspory, ale o narušení schopnosti tržních subjektů předpovídat a dle předpovědí alokovat svoje zdroje. Chybné investice mohou v budoucnu způsobit větší ztráty než přímé znehodnocení navýšením objemu.
Mimoto inflace mění i výrobní strukturu zvlášť když jsou dodatkové peníze užity k uspokojení specifické poptávky.

Poté je patrné, že i Vaše hodnocení krize ve 30. letech jde značně mimo podstatu věci. Ale chce to vytrvat a nebýt zaujatý a úspěch se určitě dostaví.

250699

13.8.2011 10:57

RE: deflace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 250537

Zajímavé, rozvinout jádro, ujasnit pojmy, vynechat okrajové. Kapitalismus spočívá ve výrobě nepotřebného, neužitečného a nekvalitního zboží. To co se má za racionální, jako racionalizace výroby se převrací v opak a sílí. Např. výroba aut , jsou čím dál nekvalitnější , je jich stále více, ale mluví se o dokonalosti výroby a stojí na tom celý západ. Příkladů je určitě víc. Nevím jestli vám to pasuje do vašeho podání, ale já se už těším.

250725

13.8.2011 19:45

RE: deflace

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250725

Správně. Autosalony jsou plné zákazníků dožadujících se starých dobrých modelů ze starých let. A jak správně poukazujete tak i zvýšená dostupnost tohoto zboží svědčí o naprostém selhání kapitalistického systému výroby. Vždyť kdo to kdy slyšel aby smyslem výroby bylo navýšení počtu požadovaných statků.

[chechtot]

250766

13.8.2011 21:50

RE: deflace

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250537

s chytráky níže sice nesouhlasím také, ale napíšu svůj názor sem:
inflace je neoprávněně nadbytečné množství oběživa (neodpovídající aktuálně vytvářeným hodnotám), čehož je nějčastěji dosahováno zadlužováním se státu, jehož ekonomika nešlape, nejsou dostatečné daňové výnosy, nebo jsou zločinně rozmařilí/populističtí politici ve vládě... takže si stát půjčí, zadluží své občany, a ze zahraničí vnesou do své ekonomiky cizí peníze, z hodnot vzniklých mimo. dluhy pak pochopitelně neplatí příslušný ministr financí ani jiný politik, nýbrž občané skrze daně. občané, kteří daně platí, nějaké peníze vydělávají, tedy jsou biti dvojnásobně - jednak vzniklou inflací (znehodnocením jejich peněz) a podruhé tím, že jsou to právě oni, kdo dluh skrze práci a daň ze svého zisku platí (důchodce ani nezaměstnaný není přínosem, a to ani daňovým).
inflace samozřejmě problémem je, ale jen pro někoho -pro ty, kteří mají peníze navíc; socka, která dostává snadné peníze od státu, a spotřebuje je stylem z ruky do huby beze zbytku, tak chudé lidi pochopitelně znehodnocování nezajímá (pokud politik patřičně navyšuje/valorizuje dávky).
inflace je tedy nerovnováha, ale státy se jí záměrně dopouštějí také proto, aby pomocí např. 3% inflace vymazaly 3% úrok za dluh (což poškozuje věřitele/investory... divím se, že státům někdo půjčuje -jednak je na státní dluhopisy malý výnos, a navíc je to ještě splaceno v době, kdy už peníze mají nižší hodnotu (obvykle právě o výši úroku => 0% zisk). proto jsou chytré státy zadluženy, platí jen úroky, a na ty si ještě "vydělají" tištěním inflačních peněz. a tak donekonečna. (totálně předlužené země a rizikové přirážky u problematických zemí teď neřeším).
deflace je naproti tomu důsledkem podbízení se obchodníků nižšími cenami, aby kupující nakupovali, aby zahnali obavy o budoucnost či vědomí malých výdělků (procentuálně hodně nezaměstnaných
je příčinou krize =malý průměrný výdělek =málo volného oběživa).

pokud jde o ceny akcií, chápeš to poněkud špatně - k vyhnání ceny výš musí vést PŘEDTÍM vyšší poptávka (=někdo mává penězi v hrsti a chce hodně těch akcií =cena roste). takže růst ceny akcie nezpůsobuje inflaci (nějakým následným tiskem peněz, které dle tebe kdosi tiskne a dává... komu že je jen tak dává?), ale je až důsledkem nadměrného přebytku peněz v oběhu -investor už neví, co s penězi, tak jde a koupí si i akcie, které by jinak nekupoval, čímž cena mírně roste (a také bublina, která splaskne). jiná situace je, že se dané firmě daří a akcionáři nakupují, aby se více svezli na vlně očekávaného úspěchu a velkých výnosů z akcie (případně z očekávaného dalšího růstu ceny akcie a jejího prodeje na vrcholu). to není inflace, to je reálný růst ceny firmy pomocí produktivity, know-how, dobrého výv...Automaticky kráceno

250784

13.8.2011 21:51

RE: deflace

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250537

DOKONČENÍ:

jiná situace je, že se dané firmě daří a akcionáři nakupují, aby se více svezli na vlně očekávaného úspěchu a velkých výnosů z akcie (případně z očekávaného dalšího růstu ceny akcie a jejího prodeje na vrcholu). to není inflace, to je reálný růst ceny firmy pomocí produktivity, know-how, dobrého vývoje, vedení ap.

největším problémem jsou manipulace velkých finančních skupin (třeba vybuzení inflace a pak náhle deflace), různé naplánované bubliny, intervence států (finanční i slovní) -to vede k prudkým pohybům, na čemž jednak někdo prodělá (jiný sice vydělá), ale způsobuje to strach, nejistotu a sníženou ochotu kupovat akcie a obecně i investovat v dané zemi. což vede k nedostatku volných peněz, menšímu počtu zakládaných podniků, menší zaměstnanosti, menší vnitřní spotřebě, menším odvedeným daním, větším sociálním dávkám, většímu vynucenému zadlužení státu a k ožebračování jeho aktivních občanů.

k poslednímu odstavci: dluhopisy mají nějaké datum splatnosti. nelze hned teď přijít a chtít všechny proplatit.
problém by ale vzniknul určitě, pokud by čína začala ve velkém prodávat na sekundárním trhu, třeba mírně pod cenou - na primárním trhu by se pak už nové dražší dluhopisy neprodaly a amíci (stát/FED) by si už nemohli půjčit ani dolar. nebylo by na důchody a na sociální dávky. a ani na zbrojení a další pitchoviny.

250785

12.8.2011 22:43

K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

"Přitom ale svět by se bez kapitalistů klidně obešel. Nikdo je přece nepotřebuje."

Jistě. A zdroje se nám budou alokovat do výrobních procesů prostě jen tak samy od sebe, že? POpřípadě se to svěří úředníčkům aby rozhodovali co se má vyrábět. Vždyť když nemá být výroba řízena ziskovým motivem kapitalisty jež se podřizuje poptávce obyvatel, tak ať rozhoduje úředník. A obyvatelé budou konzumovat prostě to, co se jim poručí. K čemu kapitalisty? Lid se bez nich obejde. Úředník určí co se má vyrábět a kdo má dostat kolik. No a pak už jen zbývá tomu obyvatelstvu přiřadit i zaměstnání a už nepotřebujete nejen kapitalistu ale i pojem občana. Vždyť už nevolí ani spotřebu ani zaměstnání.

K čemu kapitalisty? K čemu ty boháče. Nechť pochodují stejné šedivé masy sobě si navzájem rovné svojí podřízeností k centrální vládě...

Snad je ironie patrná...

250698

13.8.2011 11:56

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

hc 90.?.?.?

Reakce na 250698

I přitroublý úředník nadělá méně škody, než kapitalista. Přinejmenším než kapitalista angloamerického typu. Základem angloamerické podnikatelské kultury je nulová zodpovědnost vůči komukoliv a čemukoliv kromě vlastní kapsy. Kdyby to bylo jen na kapitalistech, tak už by zeměkoule dávno lehla popelem.

250729

13.8.2011 18:38

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250729

Kapitalisté jsou odporní. Jde jim jen o to aby z vás vysáli peníze. A prodají vám kdejaký šmejd jen aby je získali. Skutečná bezohlednost. To úředník je bytostí světla. On nepotřebuje nic prodat. Ani nepotřebuje aby mu byly peníze svěřeny spotřebitelem na základě dobrovolnosti. Vždyť dobrovolnost je jen buržoazní přežitek. Úředník si prostě VEZME co uzná za vhodné a použije to jak uzná za vhodné. Díky bohu za úředníky - pryč se svobodným rozhodováním spotřebitelů.

250753

13.8.2011 23:31

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250753

Jenže dnešním prototypem úspěšného kapitalisty je makléř. Teď negeneralizujte - o živnostnících to je kapitola jiná.

250814

13.8.2011 23:44

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250814

Makléř, spekulant nebo člověk který si jde koupit 20 rohlíků. Jaký je mezi nimi praxeologický rozdíl? Všichni slouží na trhu spotřebiteli a snaží se dosahovat zisku.

250819

14.8.2011 9:28

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250819

Kterému spotřebiteli? Finanční trhy, burzy, to jsou uzavřené světy samy pro sebe, s nabídkou i poptávnkou se manipuluje za účelem obohacení úzké skupiny lidí, tak to je, konec, tečka, to neoddiskutujete. A tyto "kapitalisty" skutečně nikdo nepotřebuje, tak nebuďte demagog.

250858

14.8.2011 10:16

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250858

Uzavřené samy pro sebe? Jistě.

Víte podle čeho se určuje co se zasadí příští rok na polích? Podle ceny komodit. Kde vzniká nejlepší odhad budoucích cen komodit? Hmmm. Na burze.

Víte podle čeho developeři určují rozsah budoucí bytové výstavby? Podle indexu kupní síly, stavu hypotečního trhu a odhadu budoucích zisků. Kam se pro tato data obracejí? Hmmm. Na burzu.

Víte díky čemu stojí třeba chleba v obchodě přibližně stejné částky a nestává se že by ve vyspělých zemích byly hladomory? Protože se nasmlouvá cena za budoucí sklizeň ještě předtím než se vůbec zasadí. Protože spekulanti převezmou riziko budoucích možných nezdarů v odhadech poptávky a tak zabezpečí možnou výrobní koordinaci a zamezí anomáliím (- chleba není a nebo se skokově mění cena protože jeden rok se vypěstuje zrna málo a druhý rok zase nadbytek.) Kde že to probíhá ono prolnutí cenových signálů díky němuž je možná takto rozsáhlá kooperace která maximalizuje výrobní efektivitu? Hmmm. Na burze.


Takže je myslím jasné že burza je jen jakýsi virtuální prostor který nemá s reálným životem nic společného. Slouží jen k obohazení úzkého okruhu - kapitalistů. A prostý člověk by se bez ní zcela jistě obešel. Celou výrobní koordinaci by jistě zvládl i průměrný úředníček vybavený patřičnou třídní nenávistí k buržoazním strukturám.

250868

14.8.2011 14:06

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250868

Vpodstatě jste si sám naběhl.
Už prvním odstavcem.
Protože je zrovna drahý kafe, tak budu pěstovat (investovat do pěstování) kafe? Co je to za blbost? A když bude obilí příliš levné, tak se na jeho pěstování vybodnu? Ale hlavně že bude dost kafe...

Slovy Marie-Antoinette "Ať jedí koláče!"

Tenhle systém je určitě daleko lepší než úřad vlády, který by počítal statisticky spotřebu chleba na hlavu plus nutnost vývozu atd. a z toho pak odvodil kolik čeho a kde osít. To jsme to vmysleli.

250901

16.8.2011 16:54

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

hc 90.?.?.?

Reakce na 250753

>Kapitalisté jsou odporní. Jde jim jen o to aby z vás vysáli
>peníze. A prodají vám kdejaký šmejd jen aby je získali.

Přesně tak. Ještě dodám, že kapitalisté pro zisk zničí cokoliv nebo třeba i zabijí kohokoliv. Protože vytvářet zisk je jejich jedinou zodpovědností. Přinejmenším v tom angloamerickém pojetí světa. O tom už dokonce psali i někteří z těch kapitalistů a jejich pohůnků - manažerů. Např. umělé vytváření katastrof za účelem výdělku na jejich řešení bylo předpovězeno už někdy před půl stoletím. A nikoliv nějakými "levičáky".

251137

13.8.2011 13:41

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Peptalkin 62.?.?.?

Reakce na 250698

"když nemá být výroba řízena ziskovým motivem kapitalisty"

Vyroba nema byt co riadena nejakym ziskovym motivem, ale skutocnou potrebou ludi v zivote, inak sa to zase vsetko zvrhne len k mrhaniu zdrojov ako je to dnes. S takouto ideou chod kamos rovno do prdele. Mas nick delnik a pritom tu blabolis ako insitny ekonom. Riadit sa treba zdravym usudkom a nie ziskovym motivom. Vyrabat treba tolko, kolko skutocne potrebujeme a nie pre chamtivost a hanobenie akehosi zisku.

250733

13.8.2011 18:34

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250733

Správně. Podle potřeby. A co lidé potřebují to určí úředník. Pryč s kapitalisty. Pryč se spotřebiteli. Úředník vyhlásí pracovní povinnost a rozdělí vyprodukované statky. Proč by měl kapitalista plánovat výrobu podle poptávky? To je přece buržoazní doktrína. Pryč s poptávkou. Výrobu musí řídit potřeba a o potřebě rozhodne úředník.

... opět ironie...

250752

13.8.2011 19:21

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Peptalkin 62.?.?.?

Reakce na 250752

"Proč by měl kapitalista plánovat výrobu podle poptávky?"

Dalsi drist az to boli.Vidime ako kapitalista planuje vyrobu podla poptavky... Hlavne ze je nadprodukcia ako svina a na druihe strane si vacsina ludi nema zaco tie nadprodukcne vyrobky kupit, ked nenazranci im nasadzuju nerealne ceny a to hlavne kvoli mantre akehosi zisku. Ti by nechali kvili zisku zdechnut aj svoje matere, len aby im nikto preboha nesiahol na ich zisky. To co dnes produkuje kapitalizmus je nicim nekontrolovane a nelimitovane drancovanie prirodnych zdrojov a chamtive hanobenie penazi a majetku, aj ked ho nemaju sancu vo svojom ubohom zivote vyuzit. Je to psychicka choroba kde niekto nema dost a nepozna hranice a nestiti sa pred nicim. Jeho zakonom a zivotnou mantrou je ZISK. Radsej mudreho uradnika ako nenazraneho zmrda ktory drancuje co sa len da.

250760

13.8.2011 19:39

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250760

Ano. Na světě je k nalezení jistě spousta producentů nepotřebného zboží kteří neprodukují podle poptávky, ale jen tak... na sklad. Vlévají výrobní faktory do statků o něž nikdo nestojí.
Jen tedy nechápu, když tvrdíte, že neprodukují podle poptávky tak jak je možné že na takovéto produkci nahromadí ono proklínané bohatství? Nejspíše nějakým kouzlem.


Ano touha po zisku je skutečně odporná. Lidé jsou ohavní. Mají jen omezené prostředky a každý se za ně snaží dostat co nejvíce. Když spotřebitel kupuje zboží u levnějšího dodavatele tak přece dosahuje zisku - totiž úspor. Jaká to ohavnost.

Když lidé listují reklamními letáky tak se dívají.... proboha oni se dívají na CENY. Jako by snad chtěli dosáhnout při nákupu zisku. No řekněte nezvedá se vám z takových ziskuchtivců žaludek?

250764

13.8.2011 19:56

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250760

>Vidime ako kapitalista planuje vyrobu podla poptavky... Hlavne ze je nadprodukcia ako svina a na druihe strane si vacsina ludi nema zaco tie nadprodukcne vyrobky kupit
---hahaha... a to jako ten kapitalista je podle tebe tak blbej, že schválně ke své škodě produkuje zbytečné výrobky a takto vzniklou ztrátu platí ze své kapsy?
jak přesně by asi plánoval ten úředník, který na nadbytečných kusech není nijak zainteresován? nechal by si raději nadávat za chybějící hajzlpapír v obchodech, nebo by to raději přepísknul?
takže kdo z nich má motivaci trefit se přesněji? když to jde z jeho peněz, nebo když "z cizího krev neteče"?

jestli má někdo peníze na nákup jakýchkoliv výrobků, to je přece osobní starost toho koncového zákazníka, nebo ne? nebo si snad myslíš, že za to má odpovědnost stát? nebo snad nějaký zlý kapitalista?

> To co dnes produkuje kapitalizmus je nicim nekontrolovane a nelimitovane drancovanie prirodnych zdrojov
---NE, je to drancování přírodních zdrojů podle požadavků trhu, to znamená že i podle tvých požadavků - kde je poptávka, tam se vždy najde někdo, kdo ji chce za určitou cenu uspokojit a tím si vydělat. platí to o výrobě i o službách.
a mimochodem: o "drancování přírodních zdrojů" rozhoduje prakticky vždy stát, to znamená nějaký úředník a politici nad ním. nikdy ne podnikatel. takže žvásty, že podnikatelé něco neomezeně drancují, si schovej pro své děti.
ostatně i paušalizace podnikatelů, že prý jsou všichni zmrdi a nekonečně nenažraní a spí v peřinách ze stodolarovek, je trapná. znám dost podnikatelů, a většina z nich jsou slušní a inteligentní lidé... na rozdíl od některých (že?). ostatně kde bys byl, bez podnikatelů? na pracáku nebo doma nebo u hracích automatů. a kde by byl stát bez daní plynoucích z výroby, platů zaměstnanců, dépéhá a dalších odvodů? v ještě větší dluhové pasti. kde jinde brát peníze na socky, než z dluhů...?

250767

13.8.2011 23:17

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

pje 193.?.?.?

Reakce na 250760

Produkce "na sklad" je dnes zanedbatelná. Problém je zcela jiný - příliš mnoho podnikatelů se snaží přesvědčit potenciální poptávající, aby potávali (tj. aby začali toužit po tom, po čem by jinak ani moc netoužili). Už chápete vysoké platy v reklamě? Zisk není jako zisk, přiznejme kapitalistovi zisk jako zdroj k reinvesticím ke zkvalitnění či rozšíření produkce a k vlasní obživě. Ďábel je ale skryt v detailu nepřiměřených zisků u z celkem zbytečných virtuálních transakcí, které redistribuují bohatství k bohatým od stále chudších... Je bohatství ctnost a zásluha???

250812

13.8.2011 23:41

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250812

aha. Dobrá. A jaký zisk je v pořádku a jaký už je nepřiměřený? Podle toho co popisujete to tipuji na řešení alá Hitlerova verze socialismu. Nominální soukromé vlastnictví s tím, že stát určí kolik si smí kapitalista vydělat a omezuje disponibilitu jeho výrobních statků.

Nebo jak bojovat proti oněm nepřiměřeným ziskům? Ještě tu máme Stalinovu metodu. Můžeme kulaky střílet. Každého kdo si bude myslet že může požadovat jakoukoliv cenu za své zboží (a né jen tu přiměřenou) pošleme do pracovního tábora...

Nebo jste vymyslel vlastní řešení tohoto zapeklitého problému nepřiměřených zisků? Jaká bude úmrtnost obyvatelstva u Vašeho vyhánění onoho "ďábla" nepřiměřených zisků?

Hlavně že jsme si ujasnili, že stojíme spolu s masovými vrahy minulosti na stejné straně barikády. Odmítáme volný trh a ziskový motiv. Jde nám o vyšší cíle...

250818

13.8.2011 23:50

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250812

Dobrý úmysl, špatný argument, pane pje.
Já bych to vzala z úplně jiného konce. Dnes jsou totiž předmětem nejhorší ukázky hrabivosti některých rádobypodnikatelů základní lidské potřeby. A tam šroubování cen na samou hranici únosnosti je víc než nemravnost, je to hovadismus nejhrubšího zrna. Příklad úspěšného podnikatele - pan Bakala a jeho kauza s RPG byty. Netřeba komentáře.
Existují potřeby, které by měl stát chránit před zdivočelou pazourou trhu. Bydlení, voda, energie. Zdravotní péče, vzdělávání. No a pak třeba ti lidé nebudou tolik koukat do reklamních letáků na ceny, ale budou více číst na etiketách výrobků, co za svinstva vlastně baštěj, či co si cpou do bytu - je-li spotřebič ekologický apod.

250822

13.8.2011 23:58

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250822

ANO. Zdivočelé pazoury trhu versus osvícená a laskavá ruka moudrého úřeníka. Ach jaký nádherný obraz. Na jedné straně divokost a anarchie. Pláč a skřípění zubů. A na druhé straně ráj a láskyplná spolupráce. Alespoň co se bydlení, vody a energií týče.

A v naší minulosti máme mnoho z čeho lze čerpat. Bytové transfery, limity nájemného, vyhoštění z bytu, přidělení spolubydlícího, vyvlastnění. To vše jsme u nás měli. Na nás si nějaký volný trh nepřišel. A kolik nás to stálo? Jen pár set tisíc emigrantů. Pár desítek tisíc zavřených a zmlácených. A popravených těch bylo tak málo že o tom škoda mluvit.
To se s tou džunglí volného trhu jež zuřila na západě nedalo ani srovnat. Ha.

A ještě by stát mohl chránit před zdivočelou rukou trhu knižní sektor. Představte si, že pod pláštíkem jakési pochybné svobody u nás vychází knihy které káží takové bludy jako že ten kapitalismus funguje neskonale lépe než centrální řízení a státní protekcionismus. No není to skandál? Jen pomyslete. Co způsobí více škody? Byty, voda a energie v rukou kapitalistů, nebo knihy které mohou rozšířit zhoubné liberální ideje jako požár a zničit tak naši sociálně spravedlivou společnost?

Dle logiky vaší věci by se měla tak důležitá věc jako knihy vyjmout z divokého prostoru trhu a chránit tak národ před zhoubnými myšlenkami.

250826

14.8.2011 10:01

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250826

Tak pomaleji, specielně pro vás, evidentně máte dlouhé vedení anebo jste za to placený.
Vaše
>Bytové transfery, limity nájemného, vyhoštění z bytu, přidělení spolubydlícího, vyvlastnění. To vše jsme u nás měli

Jo? Kdy a kde? Není mi sice sedmdesát, abych pamatovala léta padesátá, ale není mi ani dvacet (třicet), abych nepamatovala léta osmdesátá, která byla z lidského hlediska rozhodně "žitelnější", než současnost.

Co se kapitalismu v té době týče, byl velice "prosociálně naladěn", protože kdyby nebyl, kdyby vypadal tak jako dnes, bylo by to obráceně, lidé by utíkali ze západu k nám. Jelikož dnes není kam utéci, vidíme jeho skutečnou tvář. Spousta pomýlenců, kteří cinkali klíči, se domnívala, že TAKHLE to bude vypadat i zde, že on ten kapitalismus má i lidskou tvář, a že to je přesně to, co bude na celém světě, když si to vyrevoltujeme. Že je to jaksi přirozený cyklus onoho kapitalismu dle západního modelu. A hle - ono je to všechno jinak.

K těm emigrantům - ti neutíkali kvůli bytům.
A nejlépe je ta přátelská tvář kapitalismu vidět na příkladu pana Waldemara Matušky (čest jeho památce), který v osmdesátých letech utekl za svobodou, ale když mu bylo ouvej, tak využil zdravotní péči KDE, PROSÍM? V USA? No honem, pane, jak to bylo?

250864

14.8.2011 0:13

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250822

>šroubování cen na samou hranici únosnosti je víc než nemravnost
--naopak kapitalismus umožňuje snižovat ceny na nejnižší možnou úroveň, a to konkurencí (což v centrálně plánované ekonomice a jejích stanovovaných cenách možné není). známe ty absurdity, dotace státu (z čích peněz asi?) a tragický nedostatek zboží na trhu, pokud za něco stálo (dokonce i pokud za nic nestálo, jako tehdejší hajzlpapír). a je také otázka, kdo by chtěl ještě vyrábět něco, za stanovenou cenu, pokud by ta cena neskýtala dostatečný zisk pro výzkum, vývoj, přípravu, stroje, výrobu, energie, vedení/majitele a také pro reinvestice, aby firma nestagnovala, nýbrž vyvíjela se.
>je to hovadismus nejhrubšího zrna
--hloupá generalizace (i ten Bakala není ničím typickým).

>by měl stát chránit před zdivočelou pazourou trhu. Bydlení, voda, energie. Zdravotní péče, vzdělávání.
--ha ha. a co by vlastně ten stát regulovat neměl? ty nejvíc předražené dálnice a nákupy vojenské techniky a materiálu? a co chleba, mléko a zeleninu? a ovoce ne? vlastně už toho moc nezbývá... ještě přijít s dotovanými cenami MHD, a jsme, kde jsme byli - v centrálně plánovaném sociku, kde nic nebylo, protože nikdo neměl motivaci to dělat/dodávat.
pokud někomu dáte dotované bydlení, jak si ho asi bude vážit? nezdevastuje ho? a energie? šetřil by? a když je ta energetická soustava v evropě propojená a cena německé energie určená na burze, my bychom stanovili prostě poloviční cenu? a druhou půlku by stát zadotoval? z čích peněz? ne snad opět z našich? tedy z jedné kapsy sebrat a do druhé dát? no to je nápad... taková hloupá deformace s nulovým efektem...
musím vás zklamat - určitá sorta lidí hledá jen tu cenu. a nic na etiketách číst nebudou. jen se nažrat, popřípadě ještě ožrat... nejlépe zadarmo nebo za cizí.

250828

14.8.2011 10:19

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250828

Dálnice nejsou argumentem. Vysoká cena našeho stavění dálnic není v tomto ohledu určena trhem ani úředníkem, pane tmo. A toto dobře víme oba. Vojenské zakázky, bláblá... to jsou hodně blbé argumenty a nic to nemá společného s jakoukoli regulací. Pouze s nevymahatelností práva.
Propojení energetických soustav je sice faktem, avšak technicky vzato - kolik elektráren bylo postaveno za současného režimu? Jak mi ospravedlníte, že náš současný pseudokapitalismus podědil tuto fungující strukturu, načež na ní začal nekřesťansky rýžovat na náš úkor? Mne nezajímá německá burza. Jestli jsou někde v zahraničí ochotní platit za naši elektřinu více, tak ať platí, takhle totiž trh funguje. V tomto ohledu je nemocnost tohoto trhu vidět nejlépe, protože ať poptávka roste či klesá, vždy se zdražuje. Není třeba žádných státních dotací, ČR má el. energie nadbytek. Pro koho? Asi jak pro koho, že... to mi připomíná likvidování potravin v době krize v 30. létech. Radši to vysypeme do moře, než bychom snížili ceny. Radši redistribuujeme do zahraničí, než bychom poskytli za míň.

250870

14.8.2011 21:08

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250870

>Dálnice nejsou argumentem
--zaprvé dálnice jsou argumentem... jedním z mnoha - vy jste přece uváděla, co by měl regulovat a zařizovat úředník. já jsem k tomu přidal další (dle dnešního stavu) nutně úřednická rozhodnutí (mj. i ty silnice a dálnice)
>Vojenské zakázky, bláblá
--ano, blábolíte hezky... ale stejné je to opravdu i u rozhodování úředníků a politiků o armádních nákupech. to neděláme my, to za nás dělají oni.
Pak jsem doplnil i chleba, mlíko a zelenina (nápady na regulaci od levice a VV), a tím jsem demonstroval, že do absolutního socialismu by pak už mnoho nechybělo. se všemi již známými negativy.
>to jsou hodně blbé argumenty a nic to nemá společného s jakoukoli regulací.
--jistěže má, a vy to víte. kde rozhoduje úředník, tam jsou regulace, korupce a ztráty. pouze kde je možnost rozhodování a kontroly samotným občanem, tam si to ten, kdo platí (občan) moc dobře pohlídá, aby se neplýtvalo jeho penězi.
>Mne nezajímá německá burza
--jenže tam obchoduje třeba i náš ČEZ... prodává když má přebytky a nakupuje, když potřebuje případně vykrýt ve špičkách naši spotřebu. to je za ceny na burze, ne za nadirigované ceny socialistickým spotřebitelem nebo politikem. když chce na mezinárodním trhu prodávat za dobré tržní ceny, musíme na burzách (a nejen elektřinu) také nakupovat za ty tržní ceny. jinak to nejde... svět se kvůli nám socialistickým nestane a nebude nám dávat něco za polovic. třeba plyn, ropu, železnou rudu, hliník, měď... nesmíte se dívat jen na naši zatím přebytkovou elektřinu. trh je opravdu směrodatný, a sny někoho o tom, že by to mohlo stát míň, jsou jen sny... nanic.
>kolik elektráren bylo postaveno za současného režimu?
--je zcela lhostejné, co se kdy postavilo. podstatné je, kdo to teď vlastní a v jakých mezinárodně-ekonomických podmínkách se nacházíme.
>pseudokapitalismus podědil tuto fungující strukturu, načež na ní začal nekřesťansky rýžovat na náš úkor?
--nesmysl! koupil to ten, kdo měl kupóny/akcie/peníze... a z polostátního ČEZu má i stát půlku zisků, tedy i vy a já. takže abytečné dramaticko-hysterické výkřiky.
>Radši redistribuujeme do zahraničí, než bychom poskytli za míň
--pochopitelně když něco vyrábím, raději to prodám na trhu (a vydělám), než abych to jen daroval. to je totiž ten trh, o němž jste tak chytře psala [velký smích]
>takhle totiž trh funguje

prostě socialistické regulace jsou od A do Z nesmysl. nefunkční. když je tím pak zregulovaná i socialistická výroba/podniky, vyrábí se málo a nekvalitně (není motivace, prakticky nic nebylo!), a když v kapitalismu je OSOBNÍ motivace, zisk a všechno je, tak zase nějakým dušinkám vadí, že věci fungují (podle přírody/trhu), ale ony na to nemají. co takhle zabrat? není to lepší řešení, než brečet a chtít vracet chudý, šedý, nesvobodný socialismus pro všechny, jen kvůli absurdním snům?

250937

15.8.2011 5:32

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 250937

>socialistické regulace jsou od A do Z nesmysl.
>nefunkční. když je tím pak zregulovaná i socialistická
>výroba/podniky, vyrábí se málo a nekvalitně (není motivace,
>prakticky nic nebylo!), a když v kapitalismu je OSOBNÍ
>motivace, zisk a všechno je, tak zase nějakým dušinkám
>vadí, že věci fungují (podle přírody/trhu), ale ony na to
>nemají. co takhle zabrat? není to lepší řešení, než
>brečet a chtít vracet chudý, šedý, nesvobodný socialismus
>pro všechny, jen kvůli absurdním snům?
Mate pravdu, vychazite-li jen z minulych zkusenosti. Jenomze problemy (tentokrat uz celosvetove) dospely k formam, kdy to, cim argumentujete, pozaduje male procento obyvatelstva planety - nenasytni podnikatele a kratkozraci, zhyckani uzivatele, zatimco ostatni maji jen zajem o reseni. Neexistuje vycisleni, ale vi se, ze na planete je nadbytek obyvatel, ze uziveni jednoho cloveka vyzaduje tolik a tolik plodici pudy a ze tolik ji uz nemame, ze na jedne strane mame nahromadene zbytecnosti a jinde uz chybi i voda, atd. Proste a konkretneji: svet dospel jinam, nez to bylo v dobe nasi zkusenosti se socialismem - dnes se jevi, ze prave to rizeni, avsak jen celosvetove akceptovane, zachrani planetu od zaniku. At tedy chcete nebo ne, to, co odsuzujete v poslednim odstavci, zacne byt driv ci pozdeji nutnou a vitanou realitou. Tomu se uz jako lidska spolecnost neubranime. Ano, zili jsme v sedi v dobe ceskoslovenskeho pojeti socialismu a stvalo nas to, i me, ale zamysleme se nad tim, kdyby kolem nas to nebylo jinak, kdyby ta materialni uspornost byla vsude stejna a prinasela by vysledky obnovovani zdravi planety, rozhodne bychom to akceptovali se zadostiucinenim. Jsem si vedom toho, ze toto moje povidani vyzniva ponekud scestne - utopisticky, ale ono je tomu tak proto, ze spolecnost stale vnima zivot podle dosavadnich meritek a ze ti chamtivci stale jeste nemusi resit ty problemy kolem sebe. Jednou k tomu ale dojde. Podivejte se kuprikladu, co se provedlo s ornou pudou u nas: Cizi podnikatele ji zabrali pro slunecni panely..., jaky je z toho z celosvetoveho meritka ubyvani orne pudy prospech pro sobestacnost a nasyceni? Co bylo a je hlavnim duvodem toho podnikani? Pomahlo to nejak z celosvetoveho pohledu reseni hladu a zizne lidske spolecnosti? Ne. Ty potreby trvaji. Z tech panelu stinicich ornou pudu maji zisk jenom jedinci, kdesi na jachte zivajici.. Aby bylo jasno: Ja jim ten luxus nezavidim, a taky jsem pro podnikani. Ale dnesni situace uz vyzaduje, nejdrive bohuzel a hned nato bohudiky, podnikatelskou koordinaci.

250965

15.8.2011 17:40

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250965

>pozaduje male procento obyvatelstva planety - nenasytni podnikatele a kratkozraci, zhyckani uzivatele, zatimco ostatni maji jen zajem o reseni
---mýlíš se, bohužel. masa ovcí nežádá žádné řešení, dokonce o něm ani neví... neuvažuje. prostě jen chtějí prachy a nažrat se. mít práci a být jakš takš zajištěni (jako ostatně každý). hledání jistoty pro každého malého človíčka na tomto světě je nesmysl -jistota na zemi neexistuje!!! snad jen relativní, jen pro někoho, v určité době... pravděpodobnost. ale jistota ne.
oni nenávidí možná to co je (politiky, jako skoro každý, chudobu, nejistotu), ale neznají nic lepšího. nedělají revoluci a ani ji neudělají. a pokud ano, nebudou na tom líp. oni tedy určitě ne. vždy se vyselektuje nová elita, a bude to zas stejné, jen v bledě modrém.

jinak já neargumentuju něčím svým, speciálním. popisuju, jak funguje trh == příroda. tak to je, a vždy bude. a jak se to někdo pokusí křivit, vždy se mu to nějak vzpříčí a lískne ho to do ksichtu. o tom jsem stoprocentně přesvědčený... platí to o ekonomice i o životním prostředí. člověk nikdy nevymyslí nic geniálnějšího, než jaké zákony v přírodě už jsou a fungují vždy, po tisíce let.

>v dobe nasi zkusenosti se socialismem - dnes se jevi, ze prave to rizeni, avsak jen celosvetove akceptovane, zachrani planetu od zaniku
--jasně [chechtot] ...v malém se to nepodařilo, tak ve velkém se to podaří, co? EU to dokazuje teď, a celosvětově to centrální plánování bude ještě lepší [velký smích] doslova bezchybné... [mrknutí jedním okem]

>v dobe ceskoslovenskeho pojeti socialismu ... kdyby ta materialni uspornost byla vsude stejna a prinasela by vysledky obnovovani zdravi planety, rozhodne bychom to akceptovali se zadostiucinenim
--haha. kdyby v řiti byly ryby... ale nejsou. a něco přijat se zadostučiněním může ten, kdo to považuje za dobré nebo nejlepší. a my už víme (a zápaďáci ještě líp), že socialismus byl bída, šeď, šikana, a nefunkčnost v každém ohledu. snad jedině slušovice jely jak měly... a ty jely v systému nejdrsnějšího kapitalismu (jen co si zasloužíš, to dostaneš zaplaceno), dokonce bez respektu k zákoníku práce.

251043

15.8.2011 20:25

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 251043

>---mýlíš se,
Tak zaprve: Oba mame zakladni ceske vzdelani a to jasne uci, jak se ma jednat ve chvili, kdy se dva dospeli lide poprve zkontaktuji. Proto mi, prosim, netykejte, na to jsem uz hodne stary.

Jinak citim, ze jste napln mych slov nepochopil anebo nechtel pochopit. Dnes se svet naleza v situaci, v jake dosud nebyl. Proto nelze problemy resit formou svobodneho podnikani, tak jak se me snazite ruznymi posmesky presvedcit. Behem te vami propagovane formy je na prvem miste jedine: zisk podnikatele. Soucasna doba vsak vyzaduje nasmerovani na potreby. Jelikoz se jedna o zajisteni jidla pro vsechny, musi si umet presycena cast sveta odpustit nadbytek..., kdo to z tech presycenych dokaze bez nutneho nasmerovani a rizeni?

Vcera jsem ve svem prispevku vzpomnel cizaky, kteri skoupili ceskou urodnou pudu, aby na nich postavili slunecni panely, a dnes, jako na zavolanou bylo v CT receno, ze nekteri z tech, kteri je honem honem dostavovali, svindlovali. Uz se to vysetruje. Ano, toto neprestane exitovat pri nerizenem svobodnem podnikani.

Usmevne taky je, jak se snazite znevazit EU a pritom nezminujete tu cast planety, ktera si zasluhuje kritiky uplne nejvic. Ano, v EU je bordel, uznavam to a znechucuje me to, ale je nutne si uvedomit, ze nejvic svinstva natropily USA a v tom svem trendu bezostysne pokracuji, a proto EU, aby v dane souperivosti obstala, se v mnohych pripadech musi chte nechte prizpusobovat.

Ale povim vam neco jineho. Prave se znama vratila ze Zakarpatske Ukrajiny. Sponzoruje tam pres ostravskou charitu jednu chudou rodinu. Posila tam penize i presto, ze by mohla pomoci svemu synovi s placenim hypoteky, ale uprednostnuje pomoc nepribuznemu. Proc? Ze tam ta rodina nema praci, nejsou tam zadne pracovni prilezitosti atd., zatimco jeji syn praci ma, je zdravy a zije v daleko snazsich podminkach. Pokud budou vsichni mit tak uslechtily vztah k potrebnym, nemusi existovat narizeni.

251061

16.8.2011 9:01

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 251061

>Dnes se svet naleza v situaci, v jake dosud nebyl. Proto nelze problemy resit formou svobodneho podnikani
--propánajána! ty se v obchodě rozhoduješ podle toho, v jak (údajně) nové situaci se nacházíme? nebo jako vždy se rozhoduješ podle přirozeného, přírodního trhu? --už to konečně chápeš? příroda (trh) ti kašle na nějaké tvé teorie a dojmy o situaci. příroda se prostě chová podle svých tisíciletých zákonů -člověk se chová podle pravidla maximální výhodnosti, chamtivosti, lenosti a nejmenšího odporu. a cena peněz a věcí se řídí podle množství výskytu a obtížnosti je získat. na přírodních zákonech se nic nemění ani v nějaké "krizi".
zisk podnikatele v popředí byl, je i bude. uvědom si laskavě, že bez motivace nikdo nehne ani prstem.
regulace státy sice budou vymýšlet, ale vždy budou proti přirozenosti, a vždy budou také lidmi obcházeny. z toho plyne korupce, případně i neefektivity, škody, atd. kdyby pitomci nezavedli deformaci v podobě zvýhodnění plateb za elektřinu z fotovoltaiky, nemuseli bychom řešit zvýšení DPH pro vyrovnání skoku cen energie letos a v dalších letech, a ani bychom neřešili korupci při povolování FV elektráren. -chápeš, že všechen bordel pochází z regulací?

tak ty myslíš, že socialistickou EU má na svědomí USA? [velký smích] nesmyslné regulace a direktivy EU fakt zavinili američané? ...no to je pěkný nesmysl.
socialismus a centrální plánování nefungovalo v ČSSR, pak v EU, a nebude fungovat ani v celosvětovém měřítku... v nějaké centrální vládě světa! naopak by bylo takové řízení ještě zhovadilejší, nepřesnější a víc průserové (viz obrovité rozdíly mezi regiony, kulturami atd.

251111

16.8.2011 10:57

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 251111

Postoj který zaujímá tvůj oponent má svoje označení. Tedy mě to připomíná německou historickou školu. Ta tvrdí, že dějiny postupují podle svých vlastních zákonitostí a ekonomické zákonitosti odmítá uznávat vůbec.
Tato teorie tvrdí, že logická struktura lidské mysli se mění podle dějinného vývoje. Proto dle nich ani není možné srovnávání jednotlivých dob a situací. A vždy je možné tvrdit, že současné podmínky jsou v rozporu s dosavadními pořádky a tedy ekonomická teorie nemůže odpovědět nebo cokoliv sdělit k novému stavu věcí.

Já myslím, že takovému člověku se dá doporučit Misesovo Lidské jednání. Ať si přečte i druhou stranu a posoudí...

251124

15.8.2011 11:56

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250937

Odpovím vám ohledně té problematiky dálnic. Korupce, korupce, korupce. Absence zákona o rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví či nějaké jeho formy v rámci současného systému - třeba by se to mohlo jmenovat "rozkrádání státního majetku", absolutní nezájem státu takovéto případy skutečně pojmenovávat a řešit.
Proč?
No, stačí se třeba jen podívat na ukázkového pravičáka Kalouska.
Ten má rozpočtovou zodpovědnost akorát tak orvat z nás, co se ještě dá a nasměrovat do těch správných kapes.

Různé vaše privatizace, vámi glorifikované, byly zlodějna za bílého dne - opět chybějící zákony, které navíc chybí dodnes - proč asi? Kdo potřeboval krást tenkrát? Kdo krade nyní? Ale vše se zkonsoliduje a opět to zaplatí daňoví poplatníci.

ČEZ je polostátní firma, jak správně říkáte. Takže čí je ta půlka, co není privátní? Státní? A kdo je tedy vlastníkem? Znáte Ústavu ČR?
Takže ještě jednou. Majitelem půlky ČEZu je stát, tedy my občané. Ono takovéto vlastnictví je vždy problematické, žeano. Takže rozhoduje z půlky kdo? Národ? Nebo nějaký ouřada?
A co se děje se zisky/ztrátami?

Kam tím mířím...
Takoví jako vy mají zpravidla plnou hubu keců, jak je nezbytné, aby bylo vše v rukou neviditelných-tržních. Poptávka, nabídka. OK, když je tedy úřednictvo neschopné, plánování na houby, tak proč titíž lidé vzývající v nábožné úctě trh jsou stejným jedním dechem proti referendu? Proti hlasu lidu/božím? Na jedné straně vše se má řešit podle vůle jedince ale na straně druhé je vůle jedinců ignorována?
My víme proč. Nejde o zodpovědnost kteréhokoli jedince. Jde o protěžování jen některých jedinců.

251007

15.8.2011 13:08

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250937

Dále jsme zamluvili ono vzdělávání. Předestřu fakta ohledně připravovaného zákona o školném.

Ten, kdo zaplatí školné hned na začátku školního roku dostane slevu.
Ten, kdo nemá na to, aby zaplatil celý rok najednou, může platit každý měsíc.
Ten, kdo na to prostě nemá, si může vzít půjčku.

A teď k těm půjčkám - krásně to na nás vymysleli, ti naši kluci bankéřští.
Půjčka na školné je specifickým bankovním produktem.
Tato půjčka bude vysoce úročena z důvodu toho, aby s nimi prý nebylo nakládáno jinak, než je prvotním účelem - lidově řečeno, kdyby prý byla úročena nízkou sazbou, mohli by ji ti studenti, kteří ji ve skutečnosti nepotřebují, poskytovat dále za úrok vyšší, tedy lichvařit.
Student, který si půjčku na studium vzal, ji začne splácet v okamžiku, kdy začne vydělávat více, než je průměrná mzda. U tohoto bodu se zdržím, tady to už začíná zavánět - jsem vybavena dostatečným pozorovacím talentem na to, abych si dělala iluze o tom, nakolik bude průměrná mzda k žití, jaký tedy bude její vývoj.
Pokud student nebude schopen půjčku splácet, jsou tyto půjčky na 100 % garantovány státem (!) - rozuměj veřejným rozpočtem. Udělejme tedy kolečko, vraťme se k předchozím bodům a spojme si to. Ony vysoce úročené půjčky budou vždy výdělečné pro koho? Aha?

A takto to chodí s těmi privatizacemi obecně ve všem. Vždycky vydělají ti samí a není důvod se nedomnívat, že vždy jsou tito ochotni poskytnout patřičný obolus těm, kteří jeho zájmy/zisky prosadí třeba formou zákona, nebo jen prostě tím, že se jiný zákon naopak nevytvoří.
A ti, kdo vydělají, to není stát, to nejsou občané. To je privátní sektor. Ten nejvyvolenější z vyvolených.

251016

13.8.2011 19:42

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Peptalkin 62.?.?.?

Reakce na 250752

A vies co je podstatou toho tvojho choreho ziskoveho motivu? Ze namiesto skutocne kvalitnych vyrobkov kapitalisti zamerne vyrabaju kazove, aby ich mohli neustale dokolecka dokola predavat a zvysovat ten svoj chory zisk. Najviac na tom celom trpi priroda, pretoze na tuto debilitu sa zbytocne mrhaju energie a zdroje. Ak by tato chora spolocnost nebola posadnuta ziskom, vyrabali by sa veci, ktore by boli kvalitne a vydrzali by dlho a koniec koncov by vysli este lacnejsie, pretoze ak napr. namiesto cca 10 miliard aut sa vyrobi skutocne kvalitnych cca 3-4 miliardy, tak ich ludia budu moct bez vady pouzivat dlhsie a usetria sa tym zdroje a energia, ktora by by bola inak vynalozena na tych dalsich cca 6-7 miliard aut. Co je objektivne lepsie?: vyrabat a mat auta ktore vydrzia 10 rokov, alebo vyrabat a mat auta ktore vydrzia 5 rokov? Pre chorych kapitalistov je samozrejme vysoka vydrz vyrobkov nocna mora, pretoze im to krizi plany v honbe za ziskom. To je pre nich neziaduce. Oni potrebuju vyrobit co najviac smejdov, aby ich mohli v co najvacsom mnozstve a co najcastejsie predavat. Cim viac sa to kazi, tym pre nich lepsie. Spirala konzumu je krasne roztocena a jedini skutocne kto ma z tejto chorej cinnosti osoh, je ta hrstka nenazrancov na vrchu pyramidy. Etika a moralka ich vobec nezaujima a nejaka priroda ci zdroje uz vonkoncom. Je im putna,. co bude s prirodou "zajtra" Ich nabozenstvom je ZISK.

250765

13.8.2011 19:59

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250765

Ano. Kapitalisté vůbec nepochopili, že na společnost je třeba nazírat jako na celek který je třeba centrálně řídit aby bylo dosaženo objektivně lepších výsledků. Kapitalista vidí jen sebe a svůj zisk. Vyrábí cokoliv jen aby prodal. Příroda pro něj není nic než surovina a substitut výroby.
Kapitalista nepochopil, že společnost si žádá auto a ne kapitalistu. K čemu tolik různých aut? Vždyť by stačily dva nebo tři typy. K čemu 2 nebo i tři auta do rodiny? Vždyť statisticky stačí na jednoho člověka 0,37 auta. Tak ať mají na auto nárok jen skupiny nejméně tří osob. To by přece uspořilo tolik zdrojů.

To ale náš hloupý kapitalista vůbec nechápe. Tvrdošíjně se snaží prodat auto každému kdo je schopen zaplatit. Není to ohavné? Copak nechápe že spotřebitel to auto vlastně nechce? Že si přeje aby ta ruda zůstala nevytěžena? Autorádia nevyrobeny? Kaučuk nesklizen? Copak kapitalista nechápe, že lidé vlastně ani auto nechtějí ale přejí si mít "zdroje a energii"?

Ale nejhorší ze všeho jsou ti hloupí spotřebitelé kteří se nechtějí smířit z verdiktem moudrého úředníka a hloupě se snaží si požadované zboží obstarat. A to dokonce i přesto, že jim náš moudrý úředník tvrdí, že je lépe menší množství kvalitních aut než ty šunty co se mu snaží kapitalista prodat. Ach... Buď proklet tento hloupý spotřebitel jež kazí plány centrálního řízení.

250768

13.8.2011 20:13

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250765

>namiesto skutocne kvalitnych vyrobkov kapitalisti zamerne vyrabaju kazove, aby ich mohli neustale dokolecka dokola predavat a zvysovat ten svoj chory zisk
---ty seš vážně chudák! (nebo děcko) -to ti ještě nedocvaklo, že "kapitalista" (kdo to je ty bIbe? snad podnikatel...) vyrábí přesně to, o čem ví, že po tom bude poptávka? kdyby byla poptávka po kvalitních, ale pochopitelně také dražších výrobcích, pak by je vyráběl (protože by měl z trhu, ze zkušenosti, z reality zjištěné, že většina lidí chce kvalitu a nekvalita zůstává v regálech obchodů bez zájmu zákazníků). jenže taková situace právě není - degenerovaná masa si v obrovské většině žádá levné šmejdy, a proto je dostávají. a někdo jim je musí vyrobit. VŽDY platí, že co je žádáno, to někdo poskytne. když ne jeden, tak druhý. to je zákon přírody. lidé totiž chtějí vydělávat, a tak vyhledávají příležiosti, a kde je díra na trhu, tam se ji snaží vyplnit a na tom pro sebe získat peníze.

>ak napr. namiesto cca 10 miliard aut sa vyrobi skutocne kvalitnych cca 3-4 miliardy, tak ich ludia budu moct bez vady pouzivat
---hahaha! NE. konec věty má znít: "tak ich ludia budu moct kupit menej, lebo na drahsie auta nebudu mat peniaze". a nejméně polovina z nich se neprodá... tak proč by je měl někdo vyrábět? vyrábí se podle požadavků prodejců, podle trhu. ne podle tvé nemocné hlavy... už si to prosím tě zapamatuj.
mimochodem levná auta mohou být i menší (bývají), a také se slabšími motory, tedy s menší spotřebou paliv, což je pro přírodu naopak výhoda. a rychlejší obměna znamená i rychlejší modernizaci, takže i emise se snižují. kdyby zde byla jen polovina drahých aut s (morální) životností přes 10 let, pak by vývoj stagnoval, i výroba (takže by řada tobě podobných soudruhů nikdy nedostala práci v automobilce nebo přidružených subdodavatelských firmách). víš, ony ty věci jsou kapku složitější, komplexnější... na všechny ty vazby asi tvůj rozoumek nestačí.

mám pro tebe nápad: ty a tobě podobní by měli začít vyrábět ta kvalitní auta (nebo obecně, nějaký kvalitiní výrobek), a jsem zvědav, jak krachneš, až o to nebude na trhu zájem. problém ale je, že stejně jako nerozumíš základům trhu a ekonomie, nerozumíš asi ani autům nebo řízení podniku. a možná jsi i línej, abys vůbec něco začínal... co? lepší je nadávat tady... a dělat chytrého.

250771

13.8.2011 21:04

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Peptalkin 62.?.?.?

Reakce na 250771

tmolog, chudaka mas v trenkach a navyse si dusevne tak nejak ochudobneny...

""kapitalista" (kdo to je ty bIbe? snad podnikatel...) vyrábí přesně to, o čem ví, že po tom bude poptávka? kdyby byla poptávka po kvalitních, ale pochopitelně také dražších výrobcích, pak by je vyráběl (protože by měl z trhu, ze zkušenosti, z reality zjištěné, že většina lidí chce kvalitu a nekvalita zůstává v regálech obchodů bez zájmu zákazníků). jenže taková situace právě není - degenerovaná masa si v obrovské většině žádá levné šmejdy, a proto je dostávají. a někdo jim je musí vyrobit."

Tieto zvasty su ako z ucebnice modrych ekonomov. Vysvetli nam, preco kvalitnejsi vyrobok toho isteho druhu stoji casto viac ako 2 krat viac od vyrobku, ktory vydrzi 2 krat menej. To sa ako na vyrobu toho kvaitnejsieho vyrobku spotrebovalo minimalne dva krat viac surovin a energie? A tom som zacal len tak skromne, pretoze niektore su aj 5 a viac nasobne predrazene. A vies preco? kapitalista aby sa nepovedalo na oko vyrobi zopar kvalitnejsich vyrobkov, ktore ale nasledne tak predrazi, aby plebs nemal dovod a chut tieto kupovat a opat sa vratil ku kupe smejdov.

Dalej pises "degenerovaná masa si v obrovské většině žádá levné šmejdy", ale zabudas na jednu vec. ze tychto degenerovanych smejdov si ti isti kapitalisti vyrabaju ako beziacom pase svojimi reklamami, ktorymi plebs ohlupuju a psychicky na nich posobia, aby z nich boli konzumne opice. Je to bludny kruh a ryba smrdi od hlavy.

Myslim, ze by si mal zhliadnut dokument s nazvom "deti konzumu", pretoze vsetko nasvedcuje k tomu, ze si bud decko, alebo dospely s detskym naivnym a iluzornym myslenim.

Tesilo ma uz na Teba nebudem mrhat prispevky. Na hlupakov je skoda casu a energie. [oči v sloup]

250782

13.8.2011 22:30

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250782

>tmolog, chudaka mas v trenkach a navyse si dusevne tak nejak ochudobneny...
--- [chechtot] ty ubohý příslušníku levé "yntelygence"... pokud je zde někdo ochudobneny, tak je to tvůj mozek. proč se každý hlupák, který věci nechápe, musí přesto za každou cenu hádat a urážet ty, kteří jsou 10x chytřejší a chápou to a dokonce to logicky vysvětlují.

>Vysvetli nam, preco kvalitnejsi vyrobok toho isteho druhu stoji casto viac ako 2 krat viac od vyrobku, ktory vydrzi 2 krat menej.
--- [velký smích] asi proto, že kvalita se jednak vyrábí méně snadno, delší dobu, z kvalitnějších surovin, a i na vývoj a design se více investovalo. a hlavně je to proto, že TRH si tak odlišnou cenu určil. protože ten, kdo prodává je obchodník, a ten kdo kupuje je zákazník - a kde se jejich cena protne na kompromisu (při zachování prodeje dostatečného počtu kusů), tam ta cena prostě je, a nějaký omezený peptalkin tu cenu určovat rozhodně nebude - může si soukromě fantazírovat o ceně jiné, ale s realitou se vždy mine. stejně tak i jeho sen o centrálně plánovaných umělých cenách. je vidět, že jsi ani ze dvou mých předešlých příspěvků NEPOCHOPIL, že kvalitu zboží i cenu si určuje trh (poptávka zákazníků), a ne nějaký bIbeček.
>niektore su aj 5 a viac nasobne predrazene
---asi proto, že je to 5x kvalitnější (podle mínění zákazníků, kteří to stále za TUTO cenu kupují, a to asi hodně, protože jinak by musel obchodník či výrobce zlevnit. a pokud by se to prodávalo hodně mizerně, a ani sleva by nepomáhala, pak by se to muselo stáhnout z pultů a přestalo by se to vyrábět - jasné? už? konečně?

>kapitalista aby sa nepovedalo na oko vyrobi zopar kvalitnejsich vyrobkov, ktore ale nasledne tak predrazi
---nesmysl. TRH si určí optimální cenu. nemělo by cenu vyvíjet, vyrábět, distribuovat, předražit a NEPRODÁVAT. to nikdo neudělá, protože by ty náklady 100% zaplatil ze své kapsy. každý, kdo vyrábí, chce prodat, a proto se s cenou snaží jít až na hranice možného (jen mírně nad výrobní a další své náklady). tomu se v kapitalismu říká konkurence víš? -protože kdyby to tak jeden výrobce neudělal, druhý by se do toho prostoru na trhu velmi rád vecpal na úkor toho prvního (a to ten první nechce dopustit).

>tychto degenerovanych smejdov si ti isti kapitalisti vyrabaju ako beziacom pase svojimi reklamami
---Ne. degenerovanci jsou už vyrobení svými degenerovanými rodiči bez vkusu a bez rozumu. reklama pouze zvyšuje prodeje nějakého zboží. na mizerné levné zboží, které masy kupují i bez reklamy, se reklama většinou nedělá (prodražilo by to konečnou cenu produktu). reklama se obvykle dělá na drahé, kvalitní věci, aby se podpořil jejich prodej (jsou tam lepší marže, vyplatí se investovat do reklamy).

>si bud decko, alebo dospely s detskym naivnym a iluzornym myslenim
---haha. o tobě mám jasno -jsi děcko. a dost tupé.

250792

13.8.2011 22:43

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250792

bacha. začínáš používat jazyka levičáků. A navíc tady se rozčiluješ zbytečně. Četl jsi co psal? Aby jsi si pustil video "děti konzumu". Neodkazuje tě na knihu, ekonomickou teorii, politickou filosofii. Odkazuje tě na 40ti minutové výplachové video. Už z toho jsi si měl udělat závěr, že pokusy o osvětu jsou zbytečné.

A jinak... Ty jsi četl nějaké rakouské autory nebo klasiky ekonomické teorie? Vypadá to, že máš nějaké základy položené. [smích]

250799

13.8.2011 23:51

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250799

dík za upozornění. jazyk mám bohužel hrubší a povahu ohnivou... tak proto. a ohnivákem se (snad vcelku pochopitelně) stávám když se setkám s nespravedlností anebo s hlupákem... těmi pohrdám, zvláště když projevují ještě nadutost.
na "Děti konzumu" kálím... ani jsem se to nesnažil hledat, je mi jasné, o jaký blábol půjde (když to doporučuje tupoun). asi podobná fantasmagorie jako "Základní příjem".

pokud jde o mé znalosti, rakušáky jsem nečetl. vycházím hlavně z praxe (trochu podnikám), ze zdravého selského rozumu, možná mám i nadání a potřebnou logiku k vidění souvislostí/vazeb, a přečetl jsem i pár věcí na to téma... konkrétně hodně by mohla lidem pomoct tahle věc:
http://libinst.cz/etexts/roberts.pdf
...ale nejsem si jistý, kolik zdejších, zajatých v bludech a sdružených do smečky, to je schopno přečíst a pochopit.
mimochodem: asi jsem si touhle odpovědí vyplýtval poslední příspěvek - zdejšímu samovládci, deformujícímu realitu pomocí cenzury jsem se rozhodl ze zásady nepřispívat, za jeho postoje k jiným názorům (přičemž nekvalitní plebs si hýčká). inu, každému podle jeho gusta... a vrána k vráně...

ty a tvá ironie - dobré [smích] asi nebudeš žádný "Dělník"...
zajímala by mě tvá motivace pro psaní zde, když sám jistě vidíš zdejší úroveň.

250823

14.8.2011 0:41

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250823

Já už taky asi nebudu moci přispívat.
Zrovna toho Robertse jsem nečetl, ale z knih na libinstu mám přečtenou tak polovinu - zamiloval jsem si Misese.
Já dělničím, ale rád čtu.
Dřív jsem byl zde na Zvědavci zaregistrovaný a platil jsem. To bylo po prvotním nadšení z objevení tohodle webu (a předtím než jsem začal studovat ekonomii). Později jsem registraci zrušil a přestal sem přispívat i to číst. Dneska jsem nakoukl náhodou a tenhle článek mě vážně dostal. [chechtot]

Dlouhodobě tu psát určitě nechci. Vždycky když se zapojím do podobných diskuzí, tak mám pak takovej ulepenej pocit. Dnešní motivací byla jen ta nestoudná úroveň toho článku který už byl fakt moc...

250829

14.8.2011 0:47

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Mgr. Jemelík 83.?.?.?

Reakce na 250823

"přičemž nekvalitní plebs si hýčká"

Dlouhodobě. Člověk mezi řádky, znalý věcí, totiž po rameni nepoplácá.


Vzniká (ba spíše vznikl) tu jakýsi paskvil mezi nacionalismem, prvky socialismu a vládou jedné strany (Vladimír, tichý cenzor Saša, tichý pilíř René, obklopení apokalyptickými fanatiky, naivními láskouniverzalisty, nedovzdělanými amatéry, a důchodci co zmeškali v životě svoji příležitost, tak si sem chodí plácat po ramenou a "dohánět" ). Mentalita zde ústí do jakéhosi hospodského neobolševismu, samozřejmě dobře myšlenému. Tmelem jsou ONI. Idea vnějšího nepřítele, kterého je třeba se bát.
Důvodem je však naprostá bezradnost, abych tlumočil názor jednoho, již bývalého, místního diskutujícího.

[cool]

250830

16.8.2011 0:27

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

smutnyklaun 109.?.?.?

Reakce na 250792

Původně jsem si jen četl, ale k reakci mě přiměla Vaše suverenita , s níž v diskusi vystupujete. Nevím jaké je Vaše vzdělání, ale vystupujete jako mistr světa. Přitom jsem sám od jednoho známého ekonoma nedávno slyšel, že ekonomie má k exaktnosti přírodních či technických věd velmi daleko a opírá se spíše o predikce složitých společenských a ekonomických jevů, které jsou determinovány mnoha faktory, které se prakticky nedají kvantifikovat, tím spíše, že některé působí konvergentně a jiné divergentně.Proto mě Vaše příspěvky připadají jako prázdné, z učebnic neoliberálního kapitalismu vyčtené floskule a dogmata, jako mlácení prázdné slámy.Ujišťuji Vás, že mezi lidmi vzdělanými např. v přírodních vědách by Vaše argumenty vyzněly velmi nepřesvědčivě a nemístně suverénně.

251087

16.8.2011 8:09

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 251087

Pokud jste si nestačil všimnout, tak je zcela jasný rozdíl mezi přístupem přírodních věd a ekonomií. Ekonomie v podání liberálním (co je to ten neoliberalismus mi zkuste vysvětlit) je vědou opírající se o apriorní postuláty vycházející z teorie lidského jednání (jehož je vlastní ekonomie součástí). Kvantifikace a testovatelnost jevů můžete ještě jakž takž hledat v ekonomii hlavního proudu nebo u přístupu metodologického pozitivismu, ale když se bavíme o liberální ekonomii, tak ta skutečně vychází z apriorismu.

A když tak šmahem odsuzujete ony učebnice ekonomie tak mi zkuste říci kolik jste jich přečetl vy sám? Nebo stačí jeden pokec s kamarádem na to téma, naučit se tři nová cizí slova a je to?

Mimochodem pokud vás přímo zajímá porovnání ekonomie a přírodních věd a hluboké omyly které v minulosti vzešly z pokusu používat metodologii přírodních věd na ekonomii, tak by se vám mohla líbit kniha - Kontrarevoluce vědy od F.A. Hayeka. Zde je přímo probíráno téma na které narážíte.

A zkuste mi opravdu vysvětlit ten rozdíl mezi liberalismem a neoliberalismem. Jediné rozumné dělítko co jsem slyšel já je toliko to, že neoliberalismus (ve Friedmanově podání) považuje monetární politiku za účinný nástroj vlády a odmítá proto měnovou svobodu.

251106

16.8.2011 11:35

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

smutnyklaun 109.?.?.?

Reakce na 251106

O tom, že metodologie přírodních a společenských věd se liší, samozřejmě vím,přírodní vědy jsem na rozdíl od ekonomie studoval.Ten známý ekonom nebyl kamarád, ale řekl to nedávno v rozhlase a stále více si myslím, že ekonomie je především věštění z křiťálové koule opírající se o mnoho často protichůdných teorií a modelů, z nichž některé byly oceněny i Nobelovou cenou.Problém jistě bude ekonomické hypotézy verifikovat právě proto, že ve hře je v praktickém životě příliš mnoho faktorů a ekonomika států je silně provázaná. Na světě je mnoho studovaných ekonomů,F.A.Hayek je zřejmě ikona většiny ekonomů i Vaše, mnoho z nich obdrželo Nobelovu cenu za ekonomii a přesto si neví rady se současnou krizí kapitalismu.Nebo možná i ví, ale pak jim politici nenaslouchají.Takže je to stejně pro kočku.Problém je v tom, že chybná rozhodnutí politiků a ekonomů odnesou stovky miliony lidí. Je to velká hra s hodně nejistým výsledkem a značnými riziky.

251127

16.8.2011 20:56

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 251127

>Přitom jsem sám od jednoho známého ekonoma nedávno slyšel,
--aha, tak něco slyšet, znamená znát pravdu, že? [mrknutí jedním okem]
>...že ekonomie má k exaktnosti přírodních či technických věd velmi daleko
--přírodní vědy mají k exaktnosti tak daleko, jak jistý si můžeš být čímkoliv od živého organismu, od počasí, od člověka... závisí to na jeho spolehlivosti, náladách, emocích... a to skutečně nic exaktního není. A JÁ JSEM NIC NETVRDIL O EXAKTNOSTI ANI O PŘESNÉ PŘEDVÍDATELNOSTI.
>a opírá se spíše o predikce složitých společenských a ekonomických jevů, které jsou determinovány mnoha faktory
--jistě. ale to je řeč o něčem úplně jiném!
moje úvahy a výroky byly spíše o tom, že lidská reakce odpovídá lidské povaze, a ta se jen tak nezmění... je podobná už tisíce let, prakticky beze změny. člověk se chce zajistit (marně), a tak hromadí (přesto). je chamtivý, a tak shromažďuje více než musí a bezohledně (a nikdo ho to nepřeučí, leda miliardami operací mozku). člověk je také líný, a tak vymýšlí jak všecko ojebat a jak to zařídit jinak, aby se nenadřel (což je někdy i zdrojem vynálezů). stejně tak platí i základní zákony přírody, že čeho je moc, to je málo ceněno, co lze udělat snadno, rychle a levně, to nikdo nebude kupovat draze, za nějaké regulované ceny, a kde je nadirigována cena tak nízká, že se to nedá vyrobit a s přiměřeným ziskem prodat, to nebude nikdo poskytovat (chybí motivace). to všecko je příroda! dále je jasné, že jakákoliv regulace vyvolá reakci v podobě obcházení zákazů a příkazů, a že to s sebou ponese i korupci. nevím, co na tomto připadá někomu nejasné či záhadné, že se o tom vede neustále debata, o socialismu a centrálním plánování. tím spíše, že už s tímto nefunkčním nápadem máme bohaté praktické zkušenosti (velmi negativní). také je zřejmé, že co na trhu není a je žádáno, to velmi brzy někdo začne vyrábět či poskytovat. kdo je efektivnější, výkonnější, levnější, ten uspěje. pokud tedy existuje SVOBODNÝ, NEREGULOVANÝ TRH, který je z tohoto hlediska samoregulační a jediný funkční (nejlépe funkční).
chápu, že jsi se potřeboval blýsknout svým přírodovědným vzděláním, ale celé jsi to kvůli tomu pokroutil. příroda není jen jednoduchá matematika z prvního stupně ZŠ. příroda je i složitější, ale přesto je přírodou a je funkční. pokud do ní někdo nezačne násilně rýpat... až mu za vzniklého pnutí nalíská.
komoušských bouráků, co chtěli poroučet větru a dešti i všem lidem (a ty chytřejší raději zavřeli nebo zavraždili), už bylo myslím dost. i všech novátorských plánovačů, kterým nikdy nic nefungovalo. člověk (a zvláště někteří) je neuvěřitelně pyšný, opovážlivý tvor. myslí si, že opraví přírodu, že to udělá lépe než jak je stvořená... a přitom se stále znovu ukazuje že je to jen nevzdělané děcko, které je vždy znovu usazeno.

251149

17.8.2011 11:03

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 251149

Pane tmo.
Samozřejmě, že člověk je takový jak ho popisujete. Tím si však zároveň odporujete, citováno z klasiky Autor tak zastává teorii, kterou zároveň vyvrací .
Člověk je tvor hamižný. Z vašich elaborátů však vyplývá, že pouze spotřebitel, což se projevuje tím, že chce nakupovat levně, a co si s tím má pak chudák kapitalista počít, než vyrábět šmejd (o maržích se taktně nezmiňujete).

>kdo je efektivnější, výkonnější, levnější, ten uspěje. pokud tedy existuje SVOBODNÝ, NEREGULOVANÝ TRH, který je z tohoto hlediska samoregulační a jediný funkční (nejlépe funkční).

Nejen trh, pane tmo. Rozebereme-li tuto vaši myšlenku o tom, kdo je efektivnější, výkonnější atd., ten uspěje, musím se pozastavit nad tím, jak toto aplikovat do naší každodennosti.
Už vím. Zrušíme všechy nespravedlivě omezující regulace. Když je někdo fyzicky zdatnější, proč by neměl mít právo plně své dispozice uplatnit? Proč by měl být omezen hloupými zákony a nevzít si kdykoli kdekoli cokoli je k mání? Má na to přece právo! Je lepší , než tamhleten hubený ňouma, který si myslí, že nebude zbit a okraden jen proto, že... a vůbec - proč vlastně, že ano?

Jiný příklad o těch schopnějších a efektivnějších.
Mám rodinu. Muž nosí výplatu, žena je v domácnosti, klasický model. Jsou tady ještě další dva krky k živení, roční dítě a pes. Muž poskytne zdroje, žena svou invenci a práci.
Ráno žena nachystá snídani pro muže a dítě, psovi dá psí žrádlo. Ale pes je pes, pes není člověk, je to ještě sobečtější, egoističtější tvor, v němž není špetka entuziasmu, filantropie. Psa zajímá jeho žaludek a až pak všechno ostatní. A psovi se nelíbí, že lidé jedí žrádlo takové a on onaké. Tak zaútočí na nejslabší článek - dítě. Existují dva způsoby jak toto řešit. Regulační a neregulační.
Ten první je, že někdo z dospělých seřeže psa, co se do něj vejde a někam ho zavře, popřípadě se jej zbaví.
Ten druhý způsob spočívá v tom, že ponecháme psovi jeho právo sežrat všechno, na co fyzicky má, včetně dítěte, vždyť dítě je neschopné, tak dobře mu tak. Naproti tomu pes je po zásluze a v souladu s jeho schopnostmi nažrán. Kdybychom ho omezovali, bylo by to nespravedlivé protěžování dítěte na úkor psa a jeho schopností.

251169

17.8.2011 14:42

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 251169

>Člověk je tvor hamižný. Z vašich elaborátů však vyplývá, že pouze spotřebitel
--to je samozřejmě pitomost. nevím, kde jste toto ode mě přečetla. citaci prosím (jinak lžete, v lepším případě to eufemisticky nazvu manipulátorstvím).
samozřejmě že hamižný je jak spotřebitel, tak i výrobce, tak i obchodník... =každý člověk. každý chce zisk pro sebe, výhodu. proto je nesmyslné všem těmto lidem diktovat něco shora, když ani jeden z nich o to nemůže stát:
- zákazník chce konkurenci a z toho plynoucí zlepšování nabídky, služeb a cen (pro úsporu a spokojenost)
- výrobce chce volný prostor pro vyhledávání a vyplňování děr na trhu (pro zisk)
- obchodník chce volnou tvorbu cen (pro umožnění svého zisku... i když obchodník je i tak v nejméně výhodné pozici -mezi mlýnskými kameny dodavatele, který chce prodávat za maximální ceny a mezi zákazníkem, který chce minimální cenu a ještě otravuje).

k blábolu o fyzicky zdatném a o hubeném ňoumovi: v lidské společnosti platí to, na čem se ta společnost tržně dohodne (svobodně): třeba i že za určitou tržní cenu si najme policajty, aby nebyl kdokoliv kýmkoliv mlácen. co si zákazník (občan) přeje, toho se mu za peníze dostane (ochrany), a to takové, jakou si zaplatí. na každého siláka je ještě větší silák, nebo víc siláků.

ovšem chtít po někom, aby nebyl schopný a efektivní, je pěkná pitchovina... jak si to, madam, v praxi představujete? [chechtot]

a tu absurditu se psem, který by snad měl mít právo nad člověka, to snad ani nebudu podrobně komentovat. jen blázni mají zvíře za rovnocenného člena rodiny. navíc pes není účastníkem trhu. leda jako "komodita". nesouhlasím ale s tím "seřeže psa, co se do něj vejde a někam ho zavře". pes má taky svoje místo u boudy a svou funkci; nemá být zavřený v garsonce, stresovaný a popřípadě seřezaný za své pudy hloupým pánem a zavřený ještě na záchod. no, on je celý ten příklad dost z prdele...
trošku úsměvné je, co dle vás poskytuje žena [mrknutí jedním okem] muž poskytuje všechny zdroje (o práci se nehovoří) a žena invenci, jak je utratit (asi). vy jste vůbec osoba s dost chaotickými názory a asi i neurovnaným životem. zkuste méně psát a více přemýšlet. pořádně přemýšlet! než něco uděláte i napíšete. až si budete jistá, že to je správně, že co píšete je pravda, a ne jen nějaké testování jiných. ti tu nejsou od toho, aby si s vámi pinkali o vašich nejasnostech a nesmyslech, pro vaši zábavu či utrácení času.

251183

17.8.2011 18:12

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 251183

Já to myslela pouze jako podobenství a vy dobře víte, kam tím mířím. Svobodný, neregulovaný trh je džungle, pane, stejně jako vše neregulované. A to, co nám předvádí teď, je právě důsledkem chybějících či mnohoznačně vyložitelných limitů.
Tudíž nechápu, proč trh v této podobě tak glorifikujete, když pravidla jsou obdobná jako v životě.

Už jsem se mnohokrát vyjádřila, že spotřební zboží - aťsi. Ať se ceny šoubují jak chtějí. Já se umím oblíct i v sekáči a nemusím mít ledničku s ledovačem a inteligentním bůhvíčím.
Ale do základních životních potřeb zákon džungle nepatří. Už proto, že neexistuje alternativa "nebydlet, nejíst, nepít, nedýchat". Není možná.

Efektivita na trhu tak, jak vy ji tady předestíráte, nefunguje; fungují pouze penězovody. Vyhrává ten, kdo je schopný čehokoli, prakticky všeho. A k tomu, pane, by měly sloužit zákony. Aby ta soutěž byla fér. Aby to nebylo o uplácení rozhodčích (což už jsme tu taky měli, že ano).

A vy si zase odporujete, protože mi tady píšete, že společnost se tržně dohodne, že si za tržní cenu najme policajty. Ale v naší společnosti převažuje většinový názor, který je s vaším názorem v rozporu, opět.
Proč nemají tržní právo tržně se rozhodnout, že takhle tedy ne?
Proč stále chybí zákon o referendu?

To je ten zádrhel v těch vašich dogmatech, ten jsem tu předestřela výše, vy nejste zastáncem svobody jakékoli, vy zastáváte svobodu jen za určitých podmínek a to v tom někoho bezpracně obrat. Proč se tak zastáváte těch "ubohých obchodníků"? Jaký plat má prodavačka na kase a jak se hodnotí vrchní manažer? A nemluvte mi tady žádné blbosti o poskytování pracovních míst, velké markety v prvé řadě zlikvidovaly tuzemské obchodníky a pak stlačily reálné mzdy.

Tenhle váš kapitalismus pouze staví velké pyramidy, kdy každý si myslí, že je natolik schopný, aby byl na vrcholu. Ale pravdou je, že nakonec zbude jen pyramida jedna s obrovskou základnou "socek" a jedním všehoschopným na vrcholu. Pokud s tím něco neuděláme.

Co se psa týče - vzala jsem rodinu jako takový malý ekonomický model. A vzhledem k sociopatům, kteří naší ekonomice šéfují a určují, jak má fungovat, nebylo to od věci. Ten pes je taky schopný žrát, dokud se nepoblije a pak pokračovat a žrát znova, dokud je co. Stejně jakko oni. Přestože nic nevytvořili - nevyrobili, nevypěstovali.

251197

17.8.2011 21:25

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 178.?.?.?

Reakce na 251197

>Já to myslela pouze jako podobenství a vy dobře víte, kam
>tím mířím. Svobodný, neregulovaný trh je džungle, pane,
>stejně jako vše neregulované. A to, co nám předvádí teď,
>je právě důsledkem chybějících či mnohoznačně
>vyložitelných limitů.

Reagujte na obmedzencov, náboženských fanatikov a sexuálnych úchylákov (tak sa mi zdá, že u tmo je to fetiš-celkom živo si dokážem predstaviť ako pri súloži vykrikuje "neregulovaný trh" alebo "úrok je odmena" ) ako chcete, to Vám neberiem, ale povedať že slobodný trh je džungľa je jedno z najväčších hlúpostí čo ste doteraz vypustili z úst.

Je vedecky dokázané, že džungľa je stabilné prísne regulované prostredie, kde každá súčasť plní niekoľko úloh a dohliadajú na ňu prírodné zákony.

Keď chcem popísať prostredie ktoré je nestabilné, bez zákonov a požerie samu seba tak poviem "slobodný (neregulovaný) trh". [cool]

251212

17.8.2011 11:07

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 251106

Chytráku, nějak jsme se zasekli na té burze.
Mimochodem, ještě dodnes se někde učí katechismus. Je to důkazem existence Boha?

251170

17.8.2011 12:43

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 251170

Ty jsi se k burze ani nepřiblížila. Když nechápeš ani princip nabídky a poptávky a mezních párů, tak nemá smysl se s tebou bavit o burze. To je ztracenej čas.

251178

17.8.2011 22:06

Ztracený čas je s Tmo a Dělníkem 02 - to nejsou diskutující - jejich vzor je kadet Biegler ze Švejka!!

Dobroděj 88.?.?.?

Reakce na 251178

Tmo a Dělník 02 zde žvaní jako předvolební brožůrky ODS chrlící neuskutečnitelné pohádky o neviditelné ruce trhu, která je momentálně zlomená a v gypsu,jelikož při šáhnutí do pokladny narazila na tvrdé dno, protože v pokladně je hovno!
A ty všechny zlodějny, levárny a vraždy ekonomiky tyhle týpkové považují za tržní hospodářství! Sancta simplicita! [velký smích] [velký smích] [velký smích]

251219

17.8.2011 23:05

RE: Ztracený čas je s Tmo a Dělníkem 02 - to nejsou diskutující - jejich vzor je kadet Biegler ze Švejka!!

steve 96.?.?.?

Reakce na 251219

.. "protože v pokladně je hovno!" ...
[chechtot]
----
.. ale to je pouze "nahodne" kratkodoby stav. Ceska pokladna je teprve mlada, rozvijejici se demokracie a "tmo-ove", kteri jak nam mnohokrate sdelili "to studovali a maji to v hlave srovnano " - vythnou zahy nasi pokladnu ze sparu dluhoveho chcipaka a miliardy potecou do pokladny jako voda. Oni to maji nastudovano .... Proto so musime "tmo-ovce vazit a ucit se od nich ... Udelali to v Recku, Italii, Spanelsku .. A podivejte na "tmo-ovskou" USA - vzor rozkvetu a prosperity, Evropa je take jeden kvet ..
.. a naopak - zradna Cina, a specialne LIBYE: .. - kdyz se dovedeli o "tmo-ovstine", - sami sobe zmrazili vsechna aktiva v zahranici, pozadali o "tmo-ovske" rozbombardovani cele zeme, - a vsichni docasne zijici Libyjci si preji pouze jedno - aby jim "tmo-ovci" demokraticky a pakove neviditelne venovali ten motor prosperity - UROK made in "tmo", .. aby to meli v hlave taky srovnano a mohli to studovat ... [mrknutí jedním okem]
--
.. byla takova skola - VUML - se to jmenovalo .., dnes ta skola produkuje tyhle sracky ..

251220

18.8.2011 0:02

RE: Ztracený čas je s Tmo a Dělníkem 02 - to nejsou diskutující - jejich vzor je kadet Biegler ze Švejka!!

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 251219

Pamatuji doby, kdy sem přispíval jakýsi Montážník, pane Dobroději. To byla exemplární ukázka prostoduchosti. Proti němu jsou pánové Tmo a Dělník vysokoškolští profesoři, věřte mi.

Představte si, že ten Montážník si neustále pletl kapitalismus se socialismem. Stále dokola třeba omílal, že kapitalistický trh naráží na dno své pokladny. Nikdy nepochopil, že trh je vlastně svobodná směna. Která žádnou pokladnu nemá a ani nepotřebuje.

Pokladnu ovšem potřebuje (sociální) stát. Ten v zájmu jejího plnění odírá podnikatele a pracující v produktivní sféře o podstatnou část jejich výdělků. Aby násilím vymožené peníze na druhé straně nesmyslně promrhal. A toto mrhání lidem zdůvodňuje tím, že zajišťuje údajnou sociální spravedlnost. A protože současný moderní stát je v podstatě socialistická organizace, dosahuje také typických socialistických výsledků. Je stále ve ztrátě. Tu pak musí krýt vydáváním dluhopisů. A tak státní socialismus působí stávající dluhovou krizi.

To Vy, na rozdíl od prosťáčka Montážníka, tyto jevy chápete správně, že? [mrknutí jedním okem]

251221

18.8.2011 1:07

Tmo, Dělník 02, Vojta 49 - kolik ještě klonů vyleze z odporné lehožumpy a budou zde žvanit a žvanit!

Dobroděj 88.?.?.?

Reakce na 251221

Jim totiž vadí Zvědavec a proto se musí snažit rozbít a zamezit veškeré diskuzi, která by zde někam směřovala a eventuelně jasně a přesně poukázala a doložila svinstva a kurestva,které provádějí špičky "vyvolených" na celém světě.Mohou být i zaplaceni, ale spíše jde o takzvané užitečné idioty! [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích]

251223

14.8.2011 22:01

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Vortex 87.?.?.?

Reakce na 250771

tmárolog, tuto si si fakt narazil, myslis si, ze ludia nepozaduju auta s co najnizsou spotrebou? Uvedomujes si, ze jazdis na principe starom vyse sto rokov a kde je vyvoj, sa pytam? Principy ineho pohonu su automobilkam zname uz peknych par rokov, ale drzia si ich pekne v suflickoch. Dobrym prikladom su vytunelovane juesej, kde auta maju 5 a viac litrove motory a stale sa nik neobzera po menej smadnych autach. Podobne digitalna fotografia je znama od pociatku 80 rokov, ale az ked koncerny vyrabajuce filmy spustili vyrobu digitakov (cca od roku 1998) tak sa zacali massovo sirit, coho dosledkom je, ze dnes si uz nik spotrebak vo forme fotopapiera a predrazenych filmov nekupuje.
Poziadavka ludi na lacne energie tu je, principy su zname, ale na tom by sa nedalo zbohatnut (TESLA), takze sa to ludom proste neda. SSme obklopeni prirodou, sme jeho sucastou, ale za vodu, ktora v nej koluje si musime platit. A to coraz viac. Pritom voda tu bola pred nami a snad este dlho po nas. Tak ktory hajzel zaviedol jeho "predaj". Tebe podobnym kazdy blb moze onedlho nariadit platbu za vzduch, ktory dychas a ty mu este vlezies do riti, trhovnista.
A vobec, nic z dnesnej "ekonomiky" nechapes, zostal si na urovni vasho zlodeja pier, ktory si trhol najvacsie susto, ved trh vsetko vyriesi... Naivka

250942

16.8.2011 21:07

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250942

kde je vývoj a kdo ho brzdí, to není téma této debaty. zcela jistě z toho má někdo prospěch, a proto to dělá. tobě ale nikdo nebrání, abys ta jejich tajemství prolomil a dal lidstvu vše zadarmo... třeba i špinavou smradlavou vodu z řeky. ta se kdysi sice pila, ale je to už hodně dávno, a také se tehdy umíralo na mor a choleru. tak proto se dnes voda čistí a desinfikuje, což stojí peníze, víš? a peníze stojí také distribuce do každé domácnosti. to není samozřejmost, ty mudrlante! co by za to somálci nebo nigerijci dali, kdyby měli přívod křišťálově čisté vody až do domu, a ještě s ní mohli splachovat na hajzlu - toho ty si nevážíš a zdá se ti to drahé, ačkoliv za to za svou osobu neplatíš víc, než nepatrný zlomeček svých příjmů - maximálně 1%.
jsi prostě prázdný dunící sud, který si neuvědomuje ani základní fakta a souvislosti, ale poučovat, to bys chtěl. a nadávat jiným, co?

251151

18.8.2011 1:11

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Peptalkin 62.?.?.?

Reakce na 251151

Vydrbanci Tvojho typu najskor tu vodu a vzduch znecistia, aby ho neskor mohli cistit a zacat na to pytat peniaze. A nebud smiesny, voda bola kedysi sto krat cistejsia, ako je tomu dnes a vzduchu nehovoriac. Nenazrane spiny baziace za bezhranicnym ziskom sa nestitia drancovat prirodu a rozbijat ju na ukor dalsich generacii. Si chory na hlavu a mamon Ti uplne zatemnil mozog. Tvojim Bohom sa stali peniaze a si psychopaticky fanatik.

251224

16.8.2011 6:12

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 250771

>(kdo to je ty bIbe?
Divim se, ze vam tato urazka prosla bez cenzorskeho zareagovani. Je videt, ze cenzura je tu jenom jakoby. Kdyz uz je to tak (mne jste si dovolil tykat, aniz byste treba o to pozadal), dovolim si vas pojmenovat, jak si to zasluhujete. Snad cenzor i tentokrat privre oko: Jste hulvat a hajzl. A s vami koncim.

251101

16.8.2011 19:16

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 251101

Jen vysvětlení - zaregistrovaní čtenáři vkládají příspěvky přímo, to jen my neregistrovaní jdeme přes "vstupní kontrolu". A nemějte panu editorovi za zlé, že to slovo v rozsáhlém článku přehlédl, je to taky jen člověk. Kdyby tu měla být opravdová cenzura, tak všechno by asi muselo jít přes automatickou kontrolu počítačem a závadná slova by se mazala.. Jinak opačný zážitek - nedávno jsem v návalu zlosti někoho poslal do .... a odeslal. Pak se mi to rozleželo a opravdu jsem se modlil, ať to pan editor smaže, bylo mi to za trapně.. Naštěstí kontrola fungovala a můj příspěvek neprošel. Za to panu editorovi opožděně, ale upřímně děkuji.. [cool]

251144

13.8.2011 23:36

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250752

Poptávka není vždy správným hlediskem, zejména jde-li o dlouhodobější efekt výroby.
Aplikuju na školství, které by IMHO mělo být řešeno konceptuelně a úřednicky. Co chcete v dnešní době dělat s masami absolventů "obchodních akademií"?

250815

13.8.2011 23:50

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250815

Ach bože. Pochopitelně že by školství mělo být řešeno úřednicky. No dovedete si představit že by neexistoval zákon o povinné školní docházce a státní školství? Vždyť kdyby stát lidem neříkal aby své děti vzdělávali tak by byl se společností za chvíli konec. Nebýt moudrých úředníků tak by rodiče přece nevěděli, že znalosti a dovednosti jejich potomků jim budou v budoucnu sloužit jako zdroj obživy na trhu práce.

Jak bychom tedy mohli očekávat, že by mohlo existovat něco takového jako soukromé školy? Jak bychom mohli předpokládat, že by se rodiče rozhodovali do které školy potomka pošlou (třeba podle míry zařazení absolventů na pracovní trh)?

Ignorujme tedy že by toto mohl řešit volný trh a lámejme si hlavu jak je to možné, že když je výchova našich potomků svěřena do pracek státu tak se to jaksi nedaří...

Ale rozhodně by to mělo být řešeno úřednicky. O tom žádná. Jakápak svobodná volba rodiče. Pche.

250821

14.8.2011 9:43

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250821

Ach ano, opět demagogie. A chybí-li jiní absolventi na trhu práce, vyřešíme to podporou přistěhovalců, což? Proč rovnou nezrušit pojem národní hospodářství. A trvale udržitelný růst - na smetiště dějin s takovými marxistickými pojmy!
BTW, zákoník práce, normy pro výkon v rámci výroby - také komunistické přežitky, což?

250860

14.8.2011 10:06

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250860

Neblázněte. Chcete zrušit zákoník práce? Co by ti prostí lidé dělali když by tak důležitá listina neexistovala? Vždyť když by moudrý úředník neurčil minimální mzdu tak by celé miliony přistoupili na práci za pár šupů a pak by neměli ani na potraviny a umírali by nám na ulicích. Nebo tak důležitá nařízení jako o délce pracovní doby. Vždyť bez nich by se ulice hemžily přepracovanými dělníky. Tisíce lidí by jistě padlo v zaměstnání únavou protože zlý kapitalisté by trvali na tom aby pracovali do úmoru.

Trvale udržitelný růst je nepostradatelný pojem. Vždyť je jasné že lidé ještě nedorostli pro vědecky řízenou společnost a mají neustále tendence využívat proklatý trh. Jsou ochotní tvrdošíjně požadovat třeba nový nábytek do kuchyně a je jim úplně jedno že kvůli tomu je třeba kácet lesy. Zde musí přijít vrchnost. Úředník vyzbrojený pojmem trvale udržitelného rozvoje a určit limity pro těžbu - vždyť bez něj by žádné lesy za chvíli ani neexistovaly.

Je sice pravda, že existují teorie tvrdící, že lesy nezmizí, ale při zvýšené poptávce bude naopak růst motivace pro jejich vlastnictví a obnovu. Ale to jsou jen buržoazní teorie které mají obhájit nespravedlivé zisky vlastníků těchto lesů - kapitalistů.

250865

14.8.2011 14:09

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 250865

Vy jste, pane, ten svůj sarkasmus překombinoval natolik, že naprosto netuším, o čem to celé bylo. Prosím vysvětlit.

250902

14.8.2011 22:12

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250902

>Prosím vysvětlit

--OK, zkusím se toho ujmout já a podat to natvrdlejším po lopatě:

bez zákoníku práce by se obešli jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci - každý z nich je svéprávným účastníkem trhu, a když se rozhodne za určitých, vzájemně dohodnutých (uspokojivých/výhodných) podmínek uzavřít smlouvu, pak vznikne smluvní vztah (pracovně právní), a to i bez ZP či odborů. a každý může smlouvu ze své strany vypovědět, dle dohodnuté výpovědní lhůty.
naopak -bez svazování nadirigovanými ustanoveními ZP by zaměstnavatelé zaměstnávali raději (méně nezaměstnaných) a pracovníci by si bez nespravedlivé opory v ZP a bez vydírání pomocí odborů více vážili své práce, poctivě by pracovali a tím pádem by se zvyšovala produktivita a bohatství celé ekonomiky, státu, tedy nás všech.

pokud by byl zaměstnavatel tvrdý, lidé by od něj odcházeli k jiným zaměstnavatelům. a jeho firma by za čas nutně zanikla.
pokud by naopak byl zaměstnanec flákač, byl by na jeho místo (zcela správně, dle přirozených zákonů trhu) přijatý jiný, lepší.
to vše je zcela ve prospěch všech slušných lidí, a funguje to automaticky. trh totiž funguje automaticky, pokud není deformován nadbytečnými zákony, omezeními, příkazy, zákazy.

trvale udržitelný rozvoj je například o zachování přírody, lesů (proti údajně chamtivým majitelům lesa, kteří je snad chtějí bez regulací komplet vykácet a dřevo prodat). jenže tak to není: pokud má někdo možnost podnikat se svým lesem dlouhodobě, samozřejmě to udělá, a bude o ně ve vlastním zájmu pečovat a vykácené stromy nahrazovat výsadbou nových, aby později mohl zase těžit... a dost možná bude takto ziskové lesy rozšiřovat. nikdo si totiž nepodřízne slepici, snášející zlatá vejce.

pokud jde o nenahraditelné zdroje (uhlí, rudné doly), tam je to problematické - lidstva je prostě hodně, a roste i spotřebovává geometrickou řadou. pokud máte v rámci "udržitelného rozvoje" nějaké řešení jak zredukovat lidstvo na desetinu, aniž by to někomu vadilo, pak nám přírodní ložiska vystačí 10x déle než za stávajícího stavu.
ale 1) vy to řešení nemáte 2) lidem by to vadilo.
takže zbývá jen stále dokonalejší recyklace, pro což jsem všemi deseti, a firmy se toho také dle tržních principů chápou a recyklační průmysl dále poroste.
kam až může růst počet obyvatel země a jejich blahobyt, o tom už tak optimistický nejsem. ale to neovlivňuji ani já, a ani vy to nezměníte. tedy zbytečná starost.

250943

14.8.2011 23:10

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

xazaz 74.?.?.?

Reakce na 250943

Jen pár poznámek, opravdu nemám náladu na tyto příšerné tm(o)ářské bláboly reagovat detailně. Tak především, představa že když zrušíme zákoník práce tak se zaměstnanci budou mít lépe je tak idiotská že to není ani vtipné. Možná byste se měl podívat proč vlastně nějaký zákoník práce v prvé řadě vznikl. Nebylo to náhodou kvůli zbídačování dělníků v Dickinsovkém pekle kapitalismu 19.stol? (a ne že by to ty tehdejší režimy udělaly z nějakého samaritánství, prostě se - a oprávněně - obávaly revoluce).
Tvrzení typu 'pokud by byl zaměstnavatel tvrdý, lidé by od něj odcházeli k jiným zaměstnavatelům' kterým se toto snažíte maskovat je opravdu intelektuální perla.. Nebude ono to totiž spíš tak že kapitalista co bude o něco více vykořisťovat získá malou evoluční výhodu a ostatním nezbyde než se přizpůsobit, a tak pořád dokola až pracující, než si stačí pořádně uvšdomit co se vlastně děje, opět skončí v onom naprostém marasmu z něhož se společnost staletí pracně dostávala? Vůbec ta vaše agitka zní jako reklamní slogany modrého týmu úspěšných pravicových k..ev. To samé kecy o tom jak jakýsi mocný bůh 'trh' má zázračnou stabilizační moc vše krásně vyřešit a dovést k blahobytu. Opravdu nevím kde se bere ta drzost tvrdit že jeden z nejnižších lidských pudů, hamižnost, (to je totiž ten váš 'trh'[mrknutí jedním okem] k něčemu takovému může vést. Jediné co jakž takž funguje je dlouhodobé plánování založené na rozumu, morálce a etice. Nějaké krátkodobé optimalizace typu 'trh' mají pak jen podružný charakter, jde vpodstatě jen o zajištění detailů které nemá smysl dopodrobna řešit.

Uvědomte si už všichni konečně, že spoléhat na místo rozumu a etické intuice jen na nějaký soubor primitivních pravidel typu 'maximalizace zisku' vás přivede akorát tak k vyhynutí..

250952

15.8.2011 3:28

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

tmo 89.?.?.?

Reakce na 250952

sorry, ale pokud potřebuješ ke své existenci nějaký ZP, tj. pomoc zvenčí, někoho třetího k tomu, abys mohl uspět v párovém boji jeden na jednoho, tak to je mi tě líto.
také soudím, že seš asi zoufalej hysterik - viz:
>zbídačování dělníků v Dickinsovkém pekle kapitalismu 19.stol

kupující i prodávající spolu hrají rovnou hru - a nepotřebují třetího. pokud kupující nechce, NIKDO A NIC ho nedonutí koupit. takže je svým způsobem dokonce ve výhodě oproti obchodníkovi. kupující si může vybírat. obchodník potřebuje, aby si to zboží už kurva někdo koupil... jinak nevydělá.

podobně to funguje i u vztahu zákazník a živnostník.
nebo ve vztahu zaměstnavatel versus zaměstnanec. je to PÁROVÁ ZÁLEŽITOST. zaměstnavatel potřebuje najat pracovníky, aby to nakonec nemusel vyrábět sám (a on evidentně vyrábět potřebuje, z toho žije i splácí úvěry, také musí plnit závazky k odběratelům). zaměstnanec může (ale nemusí) tu práci přijmout. v našem zkurveném sociálním systému má ta neschopná kurva dokonce na výběr, jestli bude za peníze makat nebo jestli se nechá živit od státu (od nás ostatních poplatníků). -tak mi laskavě řekni, že když je někdo v tak výhodné párové situaci, proč dokonce potřebuje třetího (ZP a kontrolory) a dokonce čtvrtého (vyděračské nátlakové akce odborů). -připadáš si ještě jako člověk? nebo jsi neschopný hadr, který neumí uspět sám za sebe ani ve výhodném boji, a pořád jen kňučí, furt volá o pomoc a nic mu není dost? nestydíš se? jsi vůbec chlap? když už se o sebe neumíš postarat samostatně, něco si vymyslet, zařídit si živnost, podnik, tak umíš aspoň férově makat tam, kde ti to někdo, jako zaměstnanci, připraví až pod nos?

ZP nikdo nepotřebuje. pokud se komukoliv něco-cokoliv nelíbí, může smlouvu vypoovědět. řekni: CO může zaměstnanci zabránit, aby dal výpověď? nikdo a nic! je to jeho svobodné rozhodnutí. podobně i z druhé strany, a to je fér.
a pokud je ten zaměstnanec přesvědčen, že není doceněn, že by měl dostávat větší výplatu, má na výběr -může jít k jiné firmě, kde ho samozřejmě ocení podle jeho skutečné ceny. pokud ji ovšem opravdu má. o schopné zaměstnance je rvačka... je po nich sháňka. a každý rozumný zaměstnavatel si je hýčká a snaží se je udržet.
ovšem je i mnoho nesoudných ubožáků, kteří si myslí, že mají dostávat nejmíň 30 klacků za nic... za svou neschopnost, a ještě dělají problémy.

250964

13.8.2011 23:08

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

pje 193.?.?.?

Reakce na 250698

Bez těch, kteří jsou přednětem autorovy kritiky, bezpochyby. Lidé odpovědně podnikající jsou závislí na lidském a sociálním kapitálu mnohem více než na finančním, což nezávisí na tom, zda již jim to došlo nebo nikoli...

250811

15.8.2011 1:57

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Rejpal 184.?.?.?

Reakce na 250698

Neco jsem pro tebe nasel [mrknutí jedním okem]

Je zamraceny den v malom primorskom mestecku v krajine zmietanej
financnou krizou prsi, ulice su vymetene. Casy su zle, kazdy ma dlhy
a vsetci ziju na pozicku ...
Jedneho dna sa v mestecku zjavi turista a zastavi sa v
hoteliku. Poziada majitela, aby mu ukazal izby, mozno si jednu
prenajme. Majitel mu poda zopar klucov a vypyta si 100€ ako zalohu.
a vtedy to zacne:

1 - akonahle potencionalny navstevnik zmizne na
schodisku, zoberie hotelier 100€ a uteka k susedovi - masiarovi, aby
zaplatil dlh za maso.
2 - Masiar so 100€ bezi k farmarovi aby zaplatil za dobytok.
3 - Farmar sa ponahla zaplatit splatku za krmivo a prenajom policka
na druzstve.
4 - Predseda druzstva uteka do krcmy zaplatit sekeru.
5 - Krcmar zaplati stetke ktora mu dovtedy davala na sekeru.
6 - Stetka uteka do hotelika zaplatit ucet za prenajatu izbu do
ktorej chodila sukat.
7 - Hotelier polozi bankovku na pult.
V tom momente zide dole schodmi nadejny host, povie ze sa mu ziadna
izba nepacila, zoberie si svoju bankovku a odide z mesta.
Ako to vsetko funguje? - jednoducho:
NIKTO NIC NEVYROBIL
NIKTO NIC NEZAROBIL
VSETCI SA ZBAVILI SVOJICH DLHOV A S OPTIMIZMOM SA POZERAJU DO BUDUCNOSTI...

250959

15.8.2011 8:07

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Dělník 02 85.?.?.?

Reakce na 250959

A tato průpovídka má snad být nějakým argumentem?

Mimochdem pokud by tito lidé věděli, že si všichni sobě navzájem takto dluží tak mohli dluh umazat rovnou. Jenže když to nevěděli tak holt museli oběhnout to kolečko.
A není pravda že nikdo nic nevyrobil. Výroba proběhla v čase minulém. Není pravda že si niko nic nevydělal. Proběhla normální směna s opožděnou platbou.

Ale je neuvěřitelné, že někomu stačí podobná průpovídka aby mohl odmítnout celý koncept peněz. Určitě je to snazší než se pokoušet pochopit peněžní teorii.

250971

16.8.2011 19:55

RE: K čemu jsou světu kapitalisté?

Saša 74.?.?.?

Reakce na 250698

Již i profesor ekonomie na fakultě obchodu v New Yorku se ptá: Jsou dny kapitalismu sečteny?
(český překlad)

251147

15.8.2011 14:18

Jenom se vám všem divím,že se zde s prokatéry typu Tmo a Dělník 2 ještě bavíte!

Dobroděj 88.?.?.?

EU "tržně" vytvořila nesplatitelný dluh cca 28,5 bilionu euro
a USA také "tržně" vytvořily opět nesplatitelný dluh cca 14,5 bilionu USD! To je naprosto jasná ukázka "tržní" společnosti a jak vypadá "tržní" společnost po lidské stránce dnes zažíváme v Británii, ale také jinde po Evropě je dobře na podobné "kravály" zaděláno!
Úplně na špici v "tržním" podnikání je však prolhaná bankovní mafie v USA, která nejenom zavinila světovou krizi, ale také vytvořila nový "tržní" produkt,kdy zisky jsou privátní, ale ztráty veřejné!Když bankovní mafie z USA "prošustrovala" prachy tak natáhla jako poslední somrák pracky a "státe dej" a z peněz daňových poplatníků vysomrovala cca 700 miliard USD , aniž si
sama sáhla na odměny a prebendy! To musí tatík Marx v hrobě rotovat smíchy, protože takovou super "kapitalistickou" levárnu ani nemohl popsat!
Tmo a Dělník2 by udělali nejlépe, kdyby si šli někam za roh nafackovat, za ty všechny kecy a bláboly o "tržních" principech, co zde napapouškovali z "modrých" učebnic o neviditelné ruce trhu!Jsou to vlastně takový kašpárci, nepřemýšlivý chudáci, ale je nejlépe se s nimi vůbec nebavit! I kadet Biegler ze Švejka na tom byl lépe, oni jsou pouze trapné atrapy! [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [velký smích] [velký smích] [velký smích]

251022

15.8.2011 14:39

Ekonom Roubini - kapitalismus může zničit sám sebe!

Dobroděj 88.?.?.?

Více na IHNED:
http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-52582400-ekonom-roubini-kapitalismus-muze-znicit-sam-sebe-drzte-hotovost

„Marx měl pravdu, kapitalismus může v určitém bodě zničit sám sebe, protože nemůžete donekonečna přesouvat příjmy od práce ke kapitálu, bez toho, aby v ekonomice nevznikla nadbytečná kapacita a nedostatečná poptávka. Mysleli jsme si, že trhy fungují, ale není to tak.“

V tuto chvíli se v bodě „sebedestrukce kapitalismu“ ještě nenacházíme, je ale možné, že procházíme stejným vývojem jako při Velké depresi. Růst kvůli současné snaze o oddlužení nepřijde, pokud se všichni budou snažit šetřit, ekonomika spadne do recese. Další možnost představuje vysoká inflace, která by ale napáchala velké „vedlejší škody“, míní Roubini.

Vývoj na Blízkém východě ukázal, jak nezaměstnanost budí nepokoje ve společnosti, nyní jsou takové nepokoje v Izraeli a Velké Británii. Velká „veřejná zloba“ je podle ekonoma patrná i v Číně.

Spojené státy se vypořádávají se sociální a politickou nestabilitou tím, že mají třikrát vyšší počet vězňů, než je běžné. Pokud se tam do nezaměstnaných započítají vězni, nezaměstnanost se podle Roubiniho blíží 20 %. Nakonec ale mohou nepokoje propuknout i zde.

Současné fiskální problémy USA znamenají důsledek politiky George Bushe, ne současného prezidenta Obamy. Obama jen „zdědil dvě nevyhratelné války a nejhorší finanční krizi“, viní ho ale z fiskálního chaosu, uvedl Roubini.

Vysoké inflace se ekonom neobává, protože v ekonomice je velký objem nevyužitých zdrojů a hrozí spíše deflační riziko. Zlato ale tlačí nahoru strach z finanční krize, růst rizika u bankovních vkladů a vládního dluhu.

„Pokud se však paranoia dostane do tohoto bodu, kupte si zbraně a munici a chatu v horách,“ radí ekonom.
[oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [bliji] [bliji] [bliji] [bliji] [bliji] [bliji] [bliji] [bliji]

251024

16.8.2011 16:29

Dokonalé shrnutí

Duanitta 62.?.?.?

Dokonalé shrnutí... děkuji autorovi, nejlepší co jsem dosud četla. Spousta mýtů odhalena, hlavně naše blbost.

(např. díky za to, že konečně je popsáno, že snaha o maximálizaci kladné zahraniční obchodní bilance je vlastně hloupá i nebezpečná, a jak je důležitá soběstačnost ekonomiky)

251136

20.11.2011 7:45

TADY JE ALE SESLOST...

KROKODYL44 79.?.?.?

Jsem tu poprve ale kdyz ctu nazory mistnich levicaku, tak se mi zveda zaludek.

257338

Příspěvků: 156

10.08. 13:58 Bubeník  Pravdivé konstatování
13.08. 21:56 pje  RE: Pravdivé konstatování
10.08. 14:46 Dobroděj  Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!
10.08. 21:50  RE: Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!
10.08. 23:59 martas300  RE: Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!
10.08. 21:55 Bubeník  RE: Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!
12.08. 22:50 ham  RE: Naprosto zásadní příspěvek,ale chybí metafyzický rozměr našeho globálního bytí!
10.08. 16:47  Jako prednaska
13.08. 22:23 pje  RE: Jako prednaska
10.08. 16:48 LaFox  Jen malá poznámka
10.08. 18:53 jansmith1984  RE: Jen malá poznámka
11.08. 07:54 Erwin  RE: Jen malá poznámka
11.08. 17:21 Neznámý  RE: Jen malá poznámka
12.08. 14:24 jansmith1984  RE: Jen malá poznámka
13.08. 18:50 Rejpal  RE: Jen malá poznámka
13.08. 22:31 pje  RE: Jen malá poznámka
14.08. 18:50 Rejpal  RE: Jen malá poznámka
10.08. 19:09 steve  RE: Jen malá poznámka
12.08. 14:07  RE: Jen malá poznámka
10.08. 17:36 rataj  Moc a úskalí kapitalismu
13.08. 22:34 pje  RE: Moc a úskalí kapitalismu
10.08. 20:42 Mrkva  Autor lže
10.08. 20:56 steve  RE: Autor lže
11.08. 00:17 mkadlec  RE: Autor lže
10.08. 21:22 dub  RE: Autor lže
10.08. 21:55 Mrkva  RE: Autor lže
11.08. 12:46 kri  RE: Autor lže
11.08. 15:38  RE: Autor lže
13.08. 22:37 pje  RE: Autor lže
10.08. 21:39 Dobroděj  RE: Autor lže
10.08. 21:59 Mrkva  RE: Autor lže
10.08. 22:43 fohat  RE: Autor lže
10.08. 23:53 Mrkva  RE: Autor lže
10.08. 22:53 Saša  RE: Autor lže
13.08. 22:41 pje  RE: Autor lže
10.08. 23:01  RE: Autor lže
10.08. 22:45  RE: Autor lže
11.08. 07:37  RE: Autor lže
13.08. 22:44 pje  RE: Autor lže
11.08. 10:41 Paulito  RE: Autor lže
14.08. 11:02  RE: Autor lže
14.08. 13:52 baba_Blažková  RE: Autor lže
14.08. 18:41 drzoun  RE: Autor lže
10.08. 23:04 arne69  a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
10.08. 23:15  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
11.08. 12:12 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
11.08. 21:25  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
12.08. 16:51 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
13.08. 10:27  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
14.08. 10:38 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
14.08. 13:53 baba_Blažková  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
13.08. 22:51 pje  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
14.08. 10:45 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
10.08. 23:52 Saša  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
11.08. 12:14 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
11.08. 00:02 pavelh14  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
11.08. 12:22 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
11.08. 12:35 pavelh14  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
11.08. 22:13 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
11.08. 22:24 pavelh14  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
12.08. 17:09 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
13.08. 00:57 Mic  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
13.08. 13:59 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
18.08. 02:21 Arkan  RE: Už jste viděl nějakého šťastného Čecha ?
13.08. 15:28 Antiseptik  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
14.08. 10:18 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
13.08. 23:04 pje  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
14.08. 10:24 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
14.08. 00:50 Mgr. Jemelík  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
14.08. 09:25 baba_Blažková  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
14.08. 10:27 arne69  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
14.08. 13:59 baba_Blažková  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
13.08. 22:57 pje  RE: a kdo tento vykořisťující systém podporuje?
11.08. 04:11 Robert Nohejl  Kdyz banka potrebuje,tak si penize natiskne,kdyz vlada potrebuje......
11.08. 04:25 Robert Nohejl  RE: Kdyz banka potrebuje,tak si penize natiskne,kdyz vlada potrebuje......
11.08. 09:35 Dobroděj  Bankéř je ten, který vám půjčí deštník, když svítí slunce,ale hrozně rychle ho chce zpátky,když prší!!!!
11.08. 13:24 pietroo  deflace
12.08. 00:58 Maut  RE: deflace
12.08. 22:49 Dělník 02  RE: deflace
13.08. 10:57  RE: deflace
13.08. 19:45 Dělník 02  RE: deflace
13.08. 21:50 tmo  RE: deflace
13.08. 21:51 tmo  RE: deflace
12.08. 22:43 Dělník 02  K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 11:56 hc  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 18:38 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:31 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:44 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 09:28 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 10:16 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 14:06 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 16:54 hc  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 13:41 Peptalkin  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 18:34 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 19:21 Peptalkin  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 19:39 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 19:56 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:17 pje  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:41 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:50 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:58 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 10:01 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 00:13 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 10:19 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 21:08 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
15.08. 05:32  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
15.08. 17:40 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
15.08. 20:25  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 09:01 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 10:57 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
15.08. 11:56 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
15.08. 13:08 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 19:42 Peptalkin  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 19:59 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 20:13 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 21:04 Peptalkin  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 22:30 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 22:43 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:51 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 00:41 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 00:47 Mgr. Jemelík  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 00:27 smutnyklaun  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 08:09 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 11:35 smutnyklaun  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 20:56 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
17.08. 11:03 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
17.08. 14:42 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
17.08. 18:12 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
17.08. 21:25 Oracle  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
17.08. 11:07 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
17.08. 12:43 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
17.08. 22:06 Dobroděj  Ztracený čas je s Tmo a Dělníkem 02 - to nejsou diskutující - jejich vzor je kadet Biegler ze Švejka!!
17.08. 23:05 steve  RE: Ztracený čas je s Tmo a Dělníkem 02 - to nejsou diskutující - jejich vzor je kadet Biegler ze Švejka!!
18.08. 00:02 Vojta49  RE: Ztracený čas je s Tmo a Dělníkem 02 - to nejsou diskutující - jejich vzor je kadet Biegler ze Švejka!!
18.08. 01:07 Dobroděj  Tmo, Dělník 02, Vojta 49 - kolik ještě klonů vyleze z odporné lehožumpy a budou zde žvanit a žvanit!
14.08. 22:01 Vortex  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 21:07 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
18.08. 01:11 Peptalkin  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 06:12  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 19:16  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:36 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:50 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 09:43 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 10:06 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 14:09 baba_Blažková  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 22:12 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
14.08. 23:10 xazaz  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
15.08. 03:28 tmo  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
13.08. 23:08 pje  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
15.08. 01:57 Rejpal  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
15.08. 08:07 Dělník 02  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
16.08. 19:55 Saša  RE: K čemu jsou světu kapitalisté?
15.08. 14:18 Dobroděj  Jenom se vám všem divím,že se zde s prokatéry typu Tmo a Dělník 2 ještě bavíte!
15.08. 14:39 Dobroděj  Ekonom Roubini - kapitalismus může zničit sám sebe!
16.08. 16:29 Duanitta  Dokonalé shrnutí
20.11. 07:45 KROKODYL44  TADY JE ALE SESLOST...

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

66

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červenec přispělo 115 čtenářů částkou 23 204 korun, což je 66 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Lékaří se konečně shodli v poznání, že Ivermectin je bezpečný a účinný lék proti Covidu-1926.07.21 21:03 Neurčeno 0

Nechte se očkovat, budete fit26.07.21 15:53 Británie 0

V Singapuru zavedli navzdory 52% "proočkovanosti" zase lockdown26.07.21 06:08 Singapur 0

V Rize v Lotyšsku odhalili sochu. Pokochejte se25.07.21 23:29 Lotyšsko 0

Jsem očkovaný a testovaný, ale musím mluvit do skříně. Tak o čem to je. Petr Rada na tiskovce25.07.21 23:21 Česká republika 0

Ministerstvo nehodlá respektovat rozhodnutí soudu ohledně uznávání protilátek22.07.21 18:33 Česká republika 3

V Malajsii zavřeli očkovací centrum, nakazilo se 200 už očkovaných zaměstnanců21.07.21 18:44 Malajsie 0

Afektované slečny ve službách státu dělají tečku21.07.21 18:31 Česká republika 0

Saúdská Arábie zakáže od začátku srpna neočkovaným lidem vstup na veřejná místa21.07.21 15:29 Saudská Arábie 1

Lékařka Křížová obviněna protiextremistickým oddělením Policie za šíření poplašné zprávy o COVID-1921.07.21 12:12 Česká republika 4

Ubodal ve Würzburgu tři ženy a křičel Alláhu akbar. A verdikt? Měl psychické problémy20.07.21 23:19 Německo 2

Paříž: Prefektura Seine-Saint-Denis povolila instalaci dočasných jatek u příležitosti muslimského svátku Aïd-el-Kébir20.07.21 15:40 Francie 3

Tak prý nebudou proplácet testy20.07.21 15:21 Česká republika 1

Červený kříž bude pašovat migranty na lodi Ocean Viking19.07.21 17:09 Evropská unie 1

Plně očkovaná americká gymnastka Kara Eaker je pozitivní na Covid-1919.07.21 16:49 Japonsko 0

Globalistická Británie: politika cukru a biče a nikoli svoboda19.07.21 16:17 Británie 0

Byznys zuří kvůli buzeračnímu trasování, do izolace musí i premiér Johnson :-)19.07.21 11:58 Británie 2

Očkovaný Ondřej Perušič přijel na Olympiádu a bum ho. Má to.19.07.21 11:27 Japonsko 2

Lejnová přiváží do Prahy nabídku, kterou nelze odmítnout19.07.21 11:12 Česká republika 1

Británie zažila hororový víkend - 5 lidí náhle zemřelo19.07.21 10:46 Británie 0

Měnové kurzy

USD
21,74 Kč
Euro
25,67 Kč
Libra
30,06 Kč
Kanadský dolar
17,33 Kč
Australský dolar
16,05 Kč
Švýcarský frank
23,74 Kč
100 japonských jenů
19,71 Kč
Čínský juan
3,35 Kč
Polský zloty
5,59 Kč
100 maď. forintů
7,10 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
29,49 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 111,16 Kč
1 unce stříbra
548,15 Kč
Bitcoin
838 497,66 Kč

Poslední aktualizace: 26.7.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 10 025