Diskuze k článku

Pohádka pro dospělé

Příspěvků 36

9.11.2008 8:19

Jen pohádka

Saša 74.?.?.?

Mentalita pytláka Loudy je totiž méně krkavá než majitele mlýna. Ono nejde o žádného „pana otce“, ač „slinil tužku“ tak majitel dobře ví, že jen maximální profit mu zajistí existenci a jinak ho spolkne konkurence. V jeho zájmu je dostat ze zaměstnanců maximum za nejnižší mzdu, kdyby tomu tak nebylo, tak nebude dovážet levnější pracovní síly nebo bude platit stejně jako obdobná firma v bohatší zemi. Sice se musí tvářit k zaměstnanci podobně jako k zákazníkovi, oba přeci dostávají nejlepší „deal“. Bez pytláka Loudy, by zacházel se zaměstnanci jen jak je nezbytně nutné, jak snad vyžaduje příslušný stát. Kdyby mohl, nastolil by otrokářství a neplatil zaměstnance vůbec. Naše společnost je dravá, nejen nejschopnější, ale současně také nejvychcanější přežijí a v tom je na tom stejně stárek, mládek spolu s pytlákem Loudou a „panem otcem“. Snad nejúspěšnější firma na světě Wal-Mart raději pobočku zruší než trpět union (odbory) a platy jsou minimální mzda a minimální zákonem nařízená dovolená což je 10 dní do roka.

175380

9.11.2008 10:02

Nesouhlasim

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 175380

>Mentalita pytláka Loudy je totiž méně krkavá než majitele mlýna. Ono nejde o žádného „pana otce“, ač „slinil tužku“ tak majitel dobře ví, že jen maximální profit mu zajistí existenci a jinak ho spolkne konkurence.

Vy zapominate na jednu dost podstatnou "malickost". Ze ten pan otec musel nazhromazdit kapital, postavit mlyn, najit si celediny. Skratka investovat cas, namahu, svou inteligenci i penize. Zatim ten pytlak Louda nevytvoril nic, jen se jako pijavice prisal na smysluplny financni tok a cast prostredku spotrebovava aniz by neco realne prinesl. Jaky ma smysl "vybojovane zvyseni platu" pro celediny, kdyz si z titulu zvysenych cen za ten "zvyseny plat" muzou stejne koupit u pekare 100 housek jak predtim? Kdo na tom dealu krome Loudy vydelal ??

>V jeho zájmu je dostat ze zaměstnanců maximum za nejnižší mzdu, kdyby tomu tak nebylo, tak nebude dovážet levnější pracovní síly nebo bude platit stejně jako obdobná firma v bohatší zemi.

V zajmu zamestnavatele je, aby zamestnanci delali za minimalni mzdu. V zajmu zamestnance je nedelat nic za maximum. V normalne fungujicim svete se oba tyto subjekty potkaji na trhu prace a domluvi se na podminkach akceptovatelnych obema stranami. Pruser zacina, kdyz se do toho zacnou plest odborovi lobbyste a statni urednici, kteri cast penez zamestnancu i zamestnavatelu vynucene odlevaji bokem na svou vlastni existenci. Fakt si myslite, ze bez existence odborovych bossu a lobbystickych central by vsichni zamestnanci delali 18 hodin denne zadarmo ???

>Snad nejúspěšnější firma na světě Wal-Mart raději pobočku zruší než trpět union (odbory) a platy jsou minimální mzda a minimální zákonem nařízená dovolená což je 10 dní do roka.

Vidite. A samotna existence Wal-Martu jasne dokazuje, ze existuje dostatek lidi, kteri i tuto mzdu a pracovni podminky povazuji za akceptovatelne a jsou ochotni za techto podminek pracovat. Kdyby ti lide sli delat treba do K-martu a ve Wal-Martu by nemel kdo dokladat regaly, meli by manageri na vyber - zvednout mzdy nebo zavrit...

A ted se na to jeste podivejte z opacne strany - z pohledu toho zamestnavatele. Nekdo treba zamestna stareho Frantu, aby mu za 5000 mesicne uklizel halu. Franta je spokojen ze si privydela k duchodu, zamestnavatel je spokojen ze ma uklizenou halu. A pak prijdou odbory (urednici, stat, kdokoli) a naridi zamestnavateli ze ma davat Frantovi minimalne 10 000. Co myslite ze ten zamestnavatel udela? Da Frantovi 10 000 a zvedne z titulu zvyseni nakladu cenu? Nebo Frantu vyrazi a koupi za 50 000 masinu, se kterou tu halu za hodinu uklidi udrzbar?

175384

9.11.2008 11:03

RE: Nesouhlasim

Saša 74.?.?.?

Reakce na 175384

Ano, pytlák Louda je parazit, ale bez toho parazita by stárek a mládek (/zaměstnanci) dopadli hůře. Podstatou inflace nejsou platy a pracovní podmínky, ale nutnost předehnat konkurenci – maximální zisk.

>V normalne fungujicim svete se oba tyto subjekty potkaji na trhu prace a domluvi se na podminkach akceptovatelnych obema stranami.

V našem normálním světě „akceptovatelné“podmínky určuje jen zaměstnavatel, bez státu či unie/odborů žádná smlouva neexistuje, zaměstnanec má na vybranou chcípnout hlady nebo akceptovat podmínky zaměstnavatele. Myslíte, že by v některých zemích někdo dobrovolně přijal zaměstnání bez teoretické možnosti onemocnět, bez dovolené atp.? Myslíte, že by někdo poslal pracovat svoje děti?

Wal-Mart zneužívá (skoro desetiprocentní) nezaměstnanosti. Pokud cena mašiny se bude jen blížit ceně zaměstnance, Wal-Mart a každý jiný zaměstnavatel zvolí mašinu a vyrazí „starého Frantu“. Tvrdý kapitalismus nemá s žádnou dobročinností nic společného, odpovídá „zákonům přírody“ ve smyslu růstu a nikoli vlastního druhu. Kapitalizmus je jediným fungujícím systémem, ale podobá se kvasinkám, které se nakonec vzájemně požírají, není tam zcela žádný prostor pro slabšího. V opravdovém byznysu neexistuje nějaká morálka nebo cit, pokud si toto přejete musíte se spolehnout na parazitující unii nebo stát. Ta unie je nesrovnatelně levnější než daně státu, kterému na srdci zrovna neleží především zájem zaměstnance.

175387

9.11.2008 13:22

RE: Nesouhlasim

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 175387

>Ano, pytlák Louda je parazit, ale bez toho parazita by stárek a mládek (/zaměstnanci) dopadli hůře.

A zase ta retorika odborarskeho bosse. V cem konkretne se v nasi pohadce maji starek a mladek lepe, kdyz si po zvyseni mzdy muzou dovolit koupit jeste o 5% mene housek nez predtim ?


>Podstatou inflace nejsou platy a pracovní podmínky, ale nutnost předehnat konkurenci – maximální zisk.

Nutnost predehnat konkurenci a zvysit zisk se projevi v prvni rade na snizovani nakladu ktere pak umoznuje snizit vyslednou cenu. Inflace naopak tlaci naklady i ceny nahoru.

>V našem normálním světě „akceptovatelné“podmínky určuje jen zaměstnavatel

Ale to je zcela normalni. Zamestnavatel je ten, kdo investoval nemale prostredky aby vytvoril pracovni misto, zamestnavatel nese rizika (treba ze se zmeni trhove podminky a on nebude mit odbyt), zamestnavatel je svazan milionem predpisu ktere jej znevyhodnuji vuci konkurenci a zamestnavateli ty vase "akceptovatelne podminky" (treba ze podle zakona nemuze vyrazit slepici co rozestvava cely kolektiv, protoze ta ma decko) vnucuje stat. Co by jste jeste chtel? Aby podminky urcoval zamestnanec ? Je libo treba 2 hodinky na obed, hodinka na svacinu a 6 hodinovy pracovni den za 50 000 brutto vasnosti ??

Prave zamestnavatel dnes z toho vychazi jako ten nejhorsi. Z jedne strany do nej kopou vlada a odbory (ktere si tak prihrivaji politickou polivcicku), z druhe strany zamestnanci (kteri by radi delali jak v Cechach a brali plat jako v Nemecku), z treti strany trhove podminky a konkurence (ktere tlaci na snizovani ceny vyslednych produktu) a ze ctvrte strany dodavatele (kteri jsou v naprosto stejne pozici).

>bez státu či unie/odborů žádná smlouva neexistuje, zaměstnanec má na vybranou chcípnout hlady nebo akceptovat podmínky zaměstnavatele.

Proc chcipnout hlady? At jde delat jinam. Nebo at si vytvori pro sebe pracovni misto (treba jako zivnostnik). Ta predstava ze nekdo vam je povinny vytvorit pracovni misto za vami stanovenych podminek vydiranim zamestnavatele je prominte, divna...


>Myslíte, že by v některých zemích někdo dobrovolně přijal zaměstnání bez teoretické možnosti onemocnět, bez dovolené atp.? Myslíte, že by někdo poslal pracovat svoje děti?

Ale jiste ze ano. V Cine se dela za misku ryze a dva dolary na den 6 dni v tydnu od sesti rano do deviti vecer a jeste je takova prace povazovana za lukrativni zamestnani. A treba Linda Evangelista (topmodelka) bere na hodinu tolik co Americky delnik za mesic a Cesky za pul roku. Rika se tomu trh prace.

175390

10.11.2008 10:07

RE: Nesouhlasim

ctenar 62.?.?.?

Reakce na 175390

Prileji svoji trosku do ohne.

"Z jedne strany do nej kopou vlada a odbory (ktere si tak prihrivaji politickou polivcicku), z druhe strany zamestnanci (kteri by radi delali jak v Cechach a brali plat jako v Nemecku)"

Co Vas vede k tomu, ze v Cechach se dela hur nez v Nemecku? Pracoval jsem jako soukromnik i jako zamestnanec pro cesko-nemeckou firmu a muzu Vam rict, ze vetsina ceskych zamestnancu odvedla vic a kvalitnejsi prace za stejny cas jako jejich nemecti kolegove. Presto dostavali cca polovicni plat (na ceske pomery celkem uchazejici).
Tak Vam nevim, ale pro tyto ceske pracovniky byla situace krajne nespravedliva (taky ti, kteri si to vcas uvedomili, rychle odesli, firma pak ceskou pobocku zavrela, protoze uz nesehnala kvalitni lidi za takovou cenu a kvuli nekvalitnim nemelo smysl pobocku dal udrzovat).

175435

10.11.2008 21:20

RE: Nesouhlasim

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 175435

>Co Vas vede k tomu, ze v Cechach se dela hur nez v Nemecku? Pracoval jsem jako soukromnik i jako zamestnanec pro cesko-nemeckou firmu a muzu Vam rict, ze vetsina ceskych zamestnancu odvedla vic a kvalitnejsi prace za stejny cas jako jejich nemecti kolegove. Presto dostavali cca polovicni plat (na ceske pomery celkem uchazejici).

Pokud mate takovou zkusenost, potkal jste se spise s delniky z byvale vychodni casti Nemecka, proti kterym jsou i lemplove od nas ucineni Stachanovci... Co se jinak tyce nemeckych delniku ze zapadni casti, tak tam treba majitel fabriky nemusi kazdy tyden resit kradeze vseho co neni na retezu v rozsahu par desitek tisic (kamosovi z fabriky se 100 delniky zmizi za tyden krome jineho kolem 50 zarovek, 10 klik, 10 drzaku na hajzlpapir). Tam kdyz reknu Helmutovi ze bude v pripravku spojovat ctyri dily srouby a utahovat momentovym klicem, tak to tak bude delat a nebude premyslet jak to ochcat a dotahovat v ruce aby mel vic casu na kafe a cigaretu. Kdyz se zacina delat od sedmi, tak v 7:00 Helmut stoji u masiny a zapina hlavni vypinac. Tady v kotlince se v lepsim pripade Pepa za minutu sedm proplazi vratnici, pak jde na satnu a kdyz bezi vsechny masiny za 5 minut 8 je to maly zazrak.

Pokud tady nad delniky nestoji dozorce s bicem, tak se do prace jde na sedmou, masiny se zapnou v 8, ale uz pred devatou je pulka lidi v bufetu na hodinove svacicne. V 11:30 zacina priprava na obed, ve dvanact se jde do jidelny a za deset jedna jeste chybi na dilne pulka lidi. Odpoledne se dela jen aby se nereklo a uz o 14:30 se lidi trousi na satnu aby nepromeskali odchod domu v 15:00... Pokud stanovite tvrdsi normy (aby se alespon neco vyrobilo) jste hajzl a otrokar. Pokud zatrhnete fusovani a vyrobu ruznych udelatek pro dum, chatu a zahradu (pochpoitelne v pracovni dobe, na masinach a z materialu zamestnavatele) jste hajzl a nelida. A pokud nedej Boze date na dilnu kameru, pozenou vas do Bruselu. Ale pak vam pani odborari reknou, ze delnici chteji stejny plat jako maji jejich kolegove v Reichu (kteri za tyden zvladnou vyrobit dva krat vice kusu a neudelaji zamestnavateli za 100 000 skody z drobnych kradezi).

175465

11.11.2008 10:46

RE: Nesouhlasim

Saša 74.?.?.?

Reakce na 175465

>(kamosovi z fabriky se 100 delniky zmizi za tyden krome jineho
>kolem 50 zarovek, 10 klik, 10 drzaku na hajzlpapir)

Zajímavý postřeh [mrknutí jedním okem] V severní Americe je i za malou krádež okamžitý vyhazov a žádná unie/odbory se zaměstnance nezastanou, ba naopak, zaměstnanci slušně vysvětlí znění smlouvy se zaměstnavatelem. Váš přítel by měl po týdnu jen 30 zaměstnanců ze sta. Ty fušky pro domácnost jsou posuzovány stejně jako krádež..

175510

9.11.2008 13:26

RE: Nesouhlasim

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 175387

>Wal-Mart zneužívá (skoro desetiprocentní) nezaměstnanosti. Pokud cena mašiny se bude jen blížit ceně zaměstnance, Wal-Mart a každý jiný zaměstnavatel zvolí mašinu a vyrazí „starého Frantu“.

Ale vzdyt to je naprosto normalni. Na jedne strane je tu firma, ktera ma realne obstat na trhu vuci konkurenci (ktera treba plati v Cine delnikovi dolar na den) a na strane druhe ocekavate ze vuci zamestnancum to bude socialni zaopatrovaci ustav?? Nemylte se, katolicka charita je o dum vedle. Co myslite, kolik by musela stat treba Octavie z Boleslavi, kdyby delnici brali platy a socialni vyhody podle vasich predstav? A byla by za tu cenu vubec prodejna?? A taky, proc by proboha VW presouval nejakou vyrobu sem do Ceska, pokud by tady museli zaplatit zamestnanci tolik co v Nemecku?

>Tvrdý kapitalismus nemá s žádnou dobročinností nic společného, odpovídá „zákonům přírody“ ve smyslu růstu a nikoli vlastního druhu.

Zadne podnikani a zadny trh nemuze mit nic spolecne s charitou. Budto mate charitu a vyrobky za cenu, kterou NIKDO neakceptuje, nebo efektivitu podnikani. Mate trh, kde se setkava nabidka a poptavka.

>Kapitalizmus je jediným fungujícím systémem, ale podobá se kvasinkám, které se nakonec vzájemně požírají, není tam zcela žádný prostor pro slabšího. V opravdovém byznysu neexistuje nějaká morálka nebo cit

A proboha, jak si konkretne tu moralku a cit v podnikani predstavujete? Ze treba nekdo zaplati za stejny vyrobek 2x vic protoze je "bohaty" ? Nebo ze zamestnanci zaplatim 2500€ protoze on chudak ma manzelku na materske? Nebo ze zakonem naridim kazdemu zamestnavateli vytvorit 100 pracovnich mist pro neschopne lemply aby nebyla nezamestnanost??

175391

9.11.2008 20:06

RE: Nesouhlasim

Saša 74.?.?.?

Reakce na 175391

Zde je výstižný příspěvek. Pohádka je úmyslně vložena do rodinných poměrů pro představu českého člověka, který objevil kšeft nebo byznys na úrovni pilných Vietnamců, člověka zaměstnávajícího rozšířenou rodinu. Tam je logické škobrtnutí s odbory. Co je však špatného na vyjednávání se zaměstnavatelem o podmínkách zaměstnání? Malému a ani velkému podnikateli nikdo nic nezávidí. Nežiji v ČR, kde zřejmě zákonné podmínky pro zaměstnance jsou stále příliš mírné. Firma není zaopatřovací ústav, ale mezi lidmi se jedná; bez unie nemusíte mít žádné zdravotní pojištění, žádnou dovolenou, dokonce ani žádný plat. Při pouhých desítkách zaměstnanců s nimi budete jednat ještě osobně a pravděpodobně sám budete v organizaci unii velmi podobné a to výrobců nebo pěstitelů čehosi. Trh práce funguje i s unií. Samozřejmě můžeme se do nekonečna bavit o přednostech a nedostatcích různých odborových společenství.

175413

10.11.2008 10:14

RE: Nesouhlasim

ctenar 62.?.?.?

Reakce na 175413

Presne tak. Vztah mezi zamestnavatelem a zamestnancem je o vyjednani podminek, za kterych budou oba ochotni tento vztah i nadale akceptovat. Ve chvili kdy se nekolik zamestnancu spoji (ani nemuseji mit nejakeho placeneho predaka) a domluvi se na spolecnem postupu, maji vetsi sanci ve vyjednavani uspet. Zamestnavatel totiz nemusi akceptovat podminky jednoho cloveka, ktereho v pripade neshody propusti a najme jineho, ale v pripade vyjednavani s vetsi pracovni skupinou uz si toto dovolit nemuze (krom pripadu, kdy dokaze i takto velkou skupinu bez problemu nahradit, ale to neni bezny pripad).
Takze z logiky veci pro zamestnance je vyhodnejsi se spojit. I pan Kevin souhlasi ze trh neni charita ale tak trochu boj. Vytvareni ruznych odboru a svazu je jen prostredek tohoto boje ( puvodne, kdyz neexistovali ruzne statni zasahy co zamestnavatel musi to byla jedinna sance zamestnancu neco si vymoct na zamestnavateli) a je to naprosto v poradku.

Problem jsou (byly a bohuzel asi i budou) jsou ruzni odborovy predaci (cti pijavice, ktere nic nedelaji a jen "organizuji" a berou za to prachy). Vetsinu problemu nakonec vyprovokuji tito predaci.

175436

11.11.2008 10:31

RE: Jen pohádka

pepep 83.?.?.?

Reakce na 175380

No,nevím - jestli vůbec chce autor něco podsunout, tak snad to, že když se zvednou platy, tak následuje zvýšení cen, což vyvolá tlak na zvýšení platů ... a tak kolem dokola.
A neříká se tomu inflace, ale růst životní úrovně.
Tož tak. [oči v sloup]

175507

9.11.2008 9:42

2. pohled v pohádce chybí

bovec 85.?.?.?

Jenže autor zapomněl vložit, že jak mlynář, tak pekař jezdili v Landauru Mercedes, měli doma širokoúhlou splkovnici o úhlopříčce milión loktů a jezdili si vyhodit z kopejtka až do Plžně. Tento 2. pohled v pohádce chybí.

175382

9.11.2008 14:01

RE: 2. pohled v pohádce chybí

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 175382

>Jenže autor zapomněl vložit, že jak mlynář, tak pekař jezdili v Landauru Mercedes, měli doma širokoúhlou splkovnici o úhlopříčce milión loktů a jezdili si vyhodit z kopejtka až do Plžně. Tento 2. pohled v pohádce chybí.

Ironie je, jak je v mysli nekterych jednodussich lidi stale tvrde zafixovano jakesi absurdni socialisticke rovnostarstvi, zavist a nenavist vuci kazdemu kdo ma vic. Zajimave, nikdo nevidi ze ten podnikatel si treba musel pujcit od banky, zalozit vlastni strechu nad hlavou, postavit halu, nakoupit stroje, vymyslet co vyrabet, najit odberatele, najit dodavatele, splnit 1234 statnich narizeni, prikazu, zakazu a certifikaci a delat 7 dni v tydnu 16 hodin denne, aby mohl dat praci lidem, kteri stejne celou pracovni dobu jen premysleji, jak vy..bat s tim hnusnym kapitalistou, ktery ma (no povazte) auto za pul milionu a nejezdi do tovarny sockou nebo starym favoritem...

Vazne si myslite, ze je povinnosti podnikatele ktery dava praci treba 50 lidem bydlet v 3+1 na sidlisti, do prace jezdit sockou a veskery zisk firmy rozdelit na platy a premie zamestnancum, kteri stejne polovinu pracovni doby sabotuji vyrobu?

Vite co je ironie? Ze vetsina lidi co znam a co jsou zamestnavatele mi tvrdi, ze kdysi jako OSVC podnikajici sami nebo jen s rodinou meli +- stejne penez pri polovine stresu, problemu a namahy nez dnes pri par desitkach nebo stovkach zamestnancu.

175392

9.11.2008 14:55

RE: (odešlo 1. odeslání nebo neodešlo?????)

bovec 85.?.?.?

Reakce na 175392

Jistě má Kevin v 175392 velkou pravdu.
Ovšem nelze zapomínat, že
1. kromě peněz, které si podnikatel vezme na spotřebu své rodiny, mu také patří hala, stroje, možná i zaměstnanci vytvořené patenty. Možná dosud splácí halu bance, zajisté.
2. Lze také od menších podnikatelů slyšet, co vše si zahrnou do podnikového majetku, tedy co jim snižuje zdanění. Například ledničku pro domácnost. A současná vláda umožnila podnikateli zahrnout i libovolně drahé osobní auto, také už nemusí být typu dodávka s oddělovací mřížkou.
K podnikání nemám blízko - odhadněte prosím, kolik % podnikatelů přiznává zisky ke zdanění poctivě, a kolik ne.

175396

10.11.2008 10:18

RE: (odešlo 1. odeslání nebo neodešlo?????)

ctenar 62.?.?.?

Reakce na 175396

Souhlasim s Kevinem, rovnostarstvi nema na trhu co delat.
A vase pripominka je taky na miste. Mnoho podnikatelu co znam se sice vozi v luxusnich autech, maji dum a chatu. Jenze, jak pan Bovec pise, spousta jich ma vetsinu techto veci vedenych jako firemnich. Copak se asi stane, dostane-li se firma do financnich obtizi ? Prijde o auto, dum, chatu.
Co chudak zamestnanec ? Ten krom prace (kterou kdyz nebude liny dojizdet treba 200km do prace snadno zase najde) neprijde o nic.

175437

10.11.2008 13:50

RE: (odešlo 1. odeslání nebo neodešlo?????)

Pavel -Čert- Němec 78.?.?.?

Reakce na 175437

Ted si delate srandu, ze? [mrknutí jedním okem]

175450

9.11.2008 11:53

hh

8-P 88.?.?.?

líbí se mi jak tu někdo napíše pohádku o "ekonomickém parazitovi", a diskutující už řeší "vykořisťování pracujících". takhle nás ti ilumináti převálcujou, milé děti [cool]

175388

9.11.2008 16:41

RE: hh

novy zacatek 99.?.?.?

Reakce na 175388

Spravne pozorovani. Strili se tu do spatnych brabcu, spatnymi broky. Nejak se take v zapalu zapomelo na kseftmana Liebermanna.... a ten se za bukem jiste chechta, protoze on je ten pravy vitez. Zvysil cenu pujcek nasledne o 100%.

Prilezitost dela zlodeje, hloupost verejnosti vytvari prostor pro vychcanky. Kdyby se byli vsichni probrali z otupelosti mohli kopnout Loudu (s prominutim) do kuli a byl pokoj.

175403

9.11.2008 16:56

RE: hh

Vratislav wratislav (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

Reakce na 175388

Nepíchejte do vosího hnízda, jo. [chechtot]
Ten připojený videoclip "Pane presidente" je úžasnej.
Copak, Paroubek poslal?

175404

9.11.2008 17:08

RE: hh

dodo 88.?.?.?

Reakce na 175388

To už máme za sebou. Teď už jen očipujou. [pláč] [bliji]

175405

9.11.2008 17:13

Hezká česká pohádka

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

pro blbé, co nevědí, že odbory nepocházejí z českých luhů a hájů plných dobrotivých panů otců, ale z krajin, kde ve fabrikách makaly osmileté děti šestnáct hodin denně. A makaly by dodnes, kdyby to záviselo jen na pánech šéfech. Parazitismus odborů je jen důsledkem parasitismu těch raně kapitalistických otrokářů. V každém oboru - jak v podnikatelském, tak v odborářském - se bohužel dostanou nahoru bezcitné hyeny.

175407

9.11.2008 21:18

RE: Hezká česká pohádka

hank 82.?.?.?

Reakce na 175407

A ještě je nutno dodat, že ten vývoj k 8hodinové pracovní době, podporám v nezaměstnanosti, nemocenským a důchodům trval v Evropě od počátku průmyslové revoluce nejméně 150 let a i dnes jsou ve světě země, kde nic takového neexistuje - a pochopitelně tam nemají ani ty odbory. Ale možná by se to někomu líbilo vrátit se do roku 1820... Čtěte Charlese Dickense, Victora Huga nebo třeba Vladimíra Neffa. To nejsou pohádky, to je realita té doby.

175416

9.11.2008 17:53

Hmm

Ludek 85.?.?.?

Nemam cas na psani, mozna priste, ale jsem smutny ze tu pohadku moc lidi nepochopi. Dle mne je parazitujici kazda cinnost ktera nic konkretniho neprodukuje. Mozna dnes vetsina pracovnich mist ktere existuji. To ze nekdo schopny zorganizuje vyrobu neceho uzitecneho a zamestna na to lidi je vzdy v nasem systemu prospesne, a to ze ma vic nicemu nevadi, protoze tim nijak neskodi a pouze vic prostredku zase vrati do obehu lidem. Ze koupi 2 auta? - zaplati mzdu 2xvice lidem co vyrabeji auta nez ten co koupi jedno. Ze jde casteji na flam? - uzivi vice servirek nez ten kdo nic nadprumerneho neprodukuje. Ze ma 3x vetsi barak? - uzivi vice zedniku a tech co vyrabi stavebni materialy.
Co je na tom vsem tolik spatneho? Pokud neco uzitecneho vytvari a tim zivi dalsi lidi, tak myslim ze na tom nic spatneho neni.
Horsi je to se zcela zbytecnou byrokracii. Jako banky pojistovny urady vlady atd...

Poucne nazory na toto tema zde:
http://video.google.com/videoplay?docid=4642167330989213588
je potreba kliknutim pustit titulky

175408

9.11.2008 21:12

RE: Hmm

Kropáč kropac20 (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 175408

Hmm. Co produkují například učitelé, lékaři a policisté? Co vyrábějí kolotočáři a jiní komedianti? Takový trouba, co se nabourá do stromu v extra rychlém autě, produkuje potřebu koupit nové auto, vysadit nový strom a ještě realizuje zisk pojišťoven. Ono něco zevšeobecnit, to holenku, není jen tak. Té pohádce sice rozumím, ale chybí mi, že není uvedeno kdo jí spáchal. Určině nějaký odpůrce odborového hnutí a chlebodárce těch, co získávají obživu ze "závislé činnosti".

175415

9.11.2008 22:07

RE: Hmm

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 175415

>Co produkují například učitelé, lékaři a policisté?

Treba vzdelane deti, vylecene nemocne, zavrene zlodeje.

>Co vyrábějí kolotočáři a jiní komedianti?

Treba zabavu po ktere je ve verejnosti jista poptavka...

>Takový trouba, co se nabourá do stromu v extra rychlém autě, produkuje potřebu koupit nové auto, vysadit nový strom a ještě realizuje zisk pojišťoven.

No vidite.

>Té pohádce sice rozumím, ale chybí mi, že není uvedeno kdo jí spáchal.

Co tak treba zamestnavatel, nasrany rozezranosti odborovych bossu, kteri se tvari strasne socialne, ale pritom realita je uplne jinde. Ja take siroce propaguju nazor, ze odborar do firmy - kver do ruky. Kamarad mi onehda vypravel story z jeho firmy. Jeden lempl a nemakacenko co byl ve vypovedne lehote (dokonala kopie Loudu z nasi pohadky) dotahl do firmy i navzdory nesouhlasu poloviny zamestnancu odbory a ze sebe udelal nevyhoditelneho odboroveho predaka. Ted chodi po podniku, mele hubou, rozestvava lidi, kazdy tyden chodi na okres chlastat se svymi "kolegy-odborari" z jinych podniku a jeho zamestnavatel mu to jeste musi platit...

Vzdycky mi je smesne az blivno, kdyz prijedou odborovi bossove do firmy kecat o socialnim smiru a privezou se na aute, na ktere bych ja nemel i kdybych bral zamestnance na hul brutalnim stylem.

175418

10.11.2008 0:17

RE: Hmm

Kropáč kropac20 (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 175418

Já tu pohádku pochopil, Vy nikoli to, co jsem napsal. Provokativní a nepřesný text v předchozím příspěvku: "je parazitujici kazda cinnost ktera nic konkretniho neprodukuje". Je třeba vědět, jaký je rozdíl mezi zbožím - fyzickým (konkrétním) předmětem a službou - zbožím nemajícím charakter materiálního produktu. Co Vás rozčiluje, je něco jiného, byť to ta pohádka možná sleduje především.

175420

10.11.2008 8:23

RE: Hmm

Ludek 85.?.?.?

Reakce na 175420

Jak jsem zminil, pisu zkracene, a tedy nepresne a bez zpetne kontroly kde jsem se spatne vyjadril.
"je parazitujici kazda cinnost ktera nic konkretniho neprodukuje"

tuto vetu jsem ve skutecnosti myslel takto:
"je parazitujici kazda cinnost ktera nic obecne uzitecneho a prospesneho neprodukuje"

Výraz "vyrobu neceho uzitecneho" jsem také zvolil nepresne, mel jsem zvolit "tvorbu neceho obecne uzitecneho"

Ono u te nematerialni produkce je velmi relativni co je uzitecne, a zalezi na hloubce a uhlu pohledu.

Kdo napriklad pochopi primarni priciny svych zdravotnich potizi a zacne je resit, tak uz vi ze klasicka medicina mu nepomuze a je to jen nastroj farmaceutickeho prumyslu na zotroceni lidstva.
Uzitecnost? - velmi relativni

Kdo pochopi skutecne moznosti lidskeho vedomi a priciny stavu nasi spolecnosti ve vychove deti, tak vidi dnesni kreslene pohadky a skolsky system jako nastroj k potlaceni vnitrni svobody a pozitivni sily kazde bytosti ktera timto vlivem musi projit.
Uzitecnost? - velmi relativni

Policie? - pronasleduje ty nejvetsi obeti systemu ktere jim byly vytvoreny, a pri tom je nijak neleci. Dokonce pomaha v tom aby poznani jak takove obeti lecit nebylo verejnosti znamo.
Uzitecnost? - relativni

175431

10.11.2008 22:51

RE: Hmm

Kropáč kropac20 (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 175431

Vazeny pane (to osleveni neni klise), tak je to spravne. Dekuji za porozumeni. Jakakoli spravedlnost muze pri plosne aplikaci zpusobit krivdu, nespravedlnost. O to mi "slo". Zdravi Kropac.

175471

10.11.2008 21:21

RE: Hmm

hank 82.?.?.?

Reakce na 175418

> Ja take siroce propaguju nazor, ze odborar do firmy - kver do ruky.

To je fakt, zaměstnanec je spotřební materiál - vyždímat, vykopnout - bez nejmenšího náznaku práva organizovat se proti nezákonným prasárnám ze strany zaměstnavatelů. Viz třeba maloobchodní řetězce. Nebo otroci (= agenturní zaměstnanci) v automobilkách. Nebo Ukrajinci na stavbách. Tihle lidi mají jedinou šanci - zorganizovat se. Jinak zůstanou nadosmrti otroky.

175467

11.11.2008 0:42

RE: Hmm

pepep 83.?.?.?

Reakce na 175467

To jo. Zůstanou. Pro změnu otroky odborářských bosů. [pláč]

175480

11.11.2008 7:30

inflace

mic 90.?.?.?

No nevím. Text se nám snaží podsunout, že vše se zdražuje kvůli zvyšujícím se platům těch nejchudších. Dovoluji si podotknout, že to je hrubě úchylný názor, neb hlavním faktorem je růst zisku. Zdůrazňuji "růst". Firmě nestačí, že letos vydělá stejně jako loni. Potřebuje vydělat více, než loni. A tady je zakopaný pes. K různým reakcím na téma jednání mezi zaměstnavateli a zaměstnanci: Když firma zůstane půl roku bez práce, maximálně přijde o zisk, ale její majitel rozhodně nebude mít hlad. Nicméně, když se totéž přihodí "dělňasovi", patrně skončí na ulici, v lepším případě s nějakou sociální dávkou... Takže o nějakém rovnocenném jednání nemůže být řeč. To mohlo fungovat maximálně v kontextu, do kterého je zasazena tahle pohádka. Tedy v době, kdy byly firmy malé - zaměstnávaly jednotky lidí, a hlavně. Každý člověk se živil VLASTNÍM zemědělstvím. Případnou práci měl jako přilepšení. Tudíž prášek se živil vlastním políčkem a do mlýna chodil proto, aby měl na to pivo a na boty. Ale na mlýně nebyl existenčně závislý. Takže příklad je do dnešní doby, kdy "dělňas" nemá svého nic, nepřenositelný.

175493

11.11.2008 10:35

RE: inflace

pepep 83.?.?.?

Reakce na 175493

No,nevím - jestli vůbec chce autor něco podsunout, tak snad to, že když se zvednou platy, tak následuje zvýšení cen, což vyvolá tlak na zvýšení platů ... a tak kolem dokola.
A neříká se tomu inflace, ale růst životní úrovně.
Tož tak. [oči v sloup]

175508

11.11.2008 19:08

neoliberální bludy

skud 90.?.?.?

Tak jsem si přečetl tuto diskuzi a musím říci, že tady je dost kovaných modrých ptáků, který by nejraději zrušili komplet celý sociální systém. A navíc by se jim líbilo ,že slabší lidé, kteří prostě nestíhají, nemají právo na život a musí chcípnout. Takže se stále neoliberálové ohánějí sociálním darvinismem. A z něj vycházela většina liberálníchstran, fašistů a nacistů.A odkazují lidi na nějakou katolickou charitu a pochybné nadace, které stejněnefungují. A zase tu čtu, že kapitalismus jejediný fungující systém na světě nebo souznící s lidskou přirozeností takže toto je z mnoha dalších dogmatických ideologických bludů. Pánové ideologové si tu slavnou lidskou přirozenost přizpůsobují tak, aby se jim hodila do krámu.

175547

11.11.2008 19:35

Nevím, nevím, jestli vím...:-))

Alena 90.?.?.?

A další pokračování této pohádky by mohlo mít název..." Neviditelný židovský Hajný je lesa pán..."

I pytlák Louda za své služby platí a komu? No přeci neviditelnému židovskému Hajnému..[smích])
Pro mlynáře a pekaře se lautr nic nezměnilo, jsou na tom úplně stejně jako byli před tím. Jsou na svých. Takže otázka, kdo je v této ohádce hlupákem, který neumí počítat? No přeci stárka, mládek, prášek, tovaryš a učedník...[smích]) A tato pohádka je stále bez konce. A jak končí pohádky, no přeci se šťastnými konci. Nebylo by už na čase, aby tato pohádka bez konce, už skončila? Copak jste opravdu přestali věřit na pohádky? Kdo nevěří na pohádky, nevěří v dobro, lásku a ve štěstí. Vždyť pohádky jsou nejrásnější na Světě, a Svět je krásný, tak proč ho nemít ještě krásnější! Co vy na to?

175549

13.11.2008 2:52

RE: Nevím, nevím, jestli vím...:-))

micha michaVej (zavináč) seznam (tečka) cz 93.?.?.?

Reakce na 175549

Solidní zpracování míče,ale nebyl bych tak hrrr na branku. [smích]

175672

14.11.2008 1:19

RE: Nevím, nevím, jestli vím...:-))

Alena 90.?.?.?

Reakce na 175672

O.K. Beru na vědomí. [mrknutí jedním okem]

175770

Příspěvků: 36

09.11. 08:19 Saša  Jen pohádka
09.11. 10:02 Kevin  Nesouhlasim
09.11. 11:03 Saša  RE: Nesouhlasim
09.11. 13:22 Kevin  RE: Nesouhlasim
10.11. 10:07 ctenar  RE: Nesouhlasim
10.11. 21:20 Kevin  RE: Nesouhlasim
11.11. 10:46 Saša  RE: Nesouhlasim
09.11. 13:26 Kevin  RE: Nesouhlasim
09.11. 20:06 Saša  RE: Nesouhlasim
10.11. 10:14 ctenar  RE: Nesouhlasim
11.11. 10:31 pepep  RE: Jen pohádka
09.11. 09:42 bovec  2. pohled v pohádce chybí
09.11. 14:01 Kevin  RE: 2. pohled v pohádce chybí
09.11. 14:55 bovec  RE: (odešlo 1. odeslání nebo neodešlo?????)
10.11. 10:18 ctenar  RE: (odešlo 1. odeslání nebo neodešlo?????)
10.11. 13:50 Pavel -Čert- Němec  RE: (odešlo 1. odeslání nebo neodešlo?????)
09.11. 11:53 8-P  hh
09.11. 16:41 novy zacatek  RE: hh
09.11. 16:56 Vratislav  RE: hh
09.11. 17:08 dodo  RE: hh
09.11. 17:13  Hezká česká pohádka
09.11. 21:18 hank  RE: Hezká česká pohádka
09.11. 17:53 Ludek  Hmm
09.11. 21:12 Kropáč  RE: Hmm
09.11. 22:07 Kevin  RE: Hmm
10.11. 00:17 Kropáč  RE: Hmm
10.11. 08:23 Ludek  RE: Hmm
10.11. 22:51 Kropáč  RE: Hmm
10.11. 21:21 hank  RE: Hmm
11.11. 00:42 pepep  RE: Hmm
11.11. 07:30 mic  inflace
11.11. 10:35 pepep  RE: inflace
11.11. 19:08 skud  neoliberální bludy
11.11. 19:35 Alena  Nevím, nevím, jestli vím...:-))
13.11. 02:52 micha  RE: Nevím, nevím, jestli vím...:-))
14.11. 01:19 Alena  RE: Nevím, nevím, jestli vím...:-))

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

46

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 79 čtenářů částkou 16 094 korun, což je 46 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Zeman se omluvil za bombardování Jugoslávie a poprosil srbský národ o odpuštění18.05.21 13:52 Česká republika 6

Za výrok, že ženy mají vaginy, čelí studentka kárnému řízení a možná i vyhazovu17.05.21 17:28 Británie 0

Existuje u nás skupina nikým nevolených, kteří řídí stát17.05.21 14:03 Česká republika 3

Kódy do covidpasu začneme vydávat od 1. června, řekl Babiš. Dezinformace! tvrdilo MZ před rokem16.05.21 18:42 Česká republika 17

V Británii se objevil první nepohlavní starosta města16.05.21 18:30 Británie 3

Školy s rúškami zaznamenali o 37% viac infekcií než školy bez rúšok16.05.21 11:29 USA 11

Agenti GRU stihli kromě Vrbětic a Skripala i ozařovat americké diplomaty16.05.21 09:55 Rusko 3

V zemi s největší mírou proočkovanosti vypukla nová epidemie koronaviru14.05.21 19:40 Seychelles 4

Tisíce Čechů hlásí zdravotní problémy po očkování, 65 úmrtí a jede se dál13.05.21 20:49 Česká republika 15

Otevřený dopis lékařů VLÁDĚ A PARLAMENTU ČR. Rozhodujme pro SVOBODU! (20. 3. 2021)13.05.21 18:36 Česká republika 1

Chcete se zařadit mezi inteligenty a zvýšit si socioekonomický status ? Nechejte se očkovat 13.05.21 10:59 Česká republika 15

Nový otvorený list - tentoraz aktívnych francúzskych vojakov11.05.21 09:10 Francie 0

Klaus Schwab požaduje globální zdravotní průkaz založený na implantovatelném mikročipu10.05.21 19:57 Neurčeno 1

Oficiální apartheid v Česku vyhlášen!10.05.21 17:46 Česká republika 3

Přestaňte se podílet na testování dětí, vzkazuje učitelka na gymnáziu svým kolegům08.05.21 22:03 Česká republika 2

Vrbětice 2014, po sérii explozí07.05.21 15:46 Česká republika 0

Arenberger07.05.21 13:25 Česká republika 1

Skutečná pandemie vypukne PO očkování06.05.21 16:56 Rakousko 4

Pozvánka na 9.květen05.05.21 23:13 Česká republika 3

Nemyslete si, že základním nezdaněným příjmem od Pirátů něco dostanete05.05.21 19:59 Česká republika 4

Měnové kurzy

USD
20,83 Kč
Euro
25,42 Kč
Libra
29,55 Kč
Kanadský dolar
17,27 Kč
Australský dolar
16,21 Kč
Švýcarský frank
23,18 Kč
100 japonských jenů
19,11 Kč
Čínský juan
3,24 Kč
Polský zloty
5,62 Kč
100 maď. forintů
7,25 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,22 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 857,79 Kč
1 unce stříbra
585,27 Kč
Bitcoin
897 291,61 Kč

Poslední aktualizace: 18.5.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 180