Diskuze k článku

Kdo stojí za pádem burzy?

Příspěvků 96

18.10.2008 10:03

Drahí veriaci

felix10 147.?.?.?

Načo sú dobré tieto všeliaké špekulácie, čo?, kto?, prečo ? a ako ? !
Čo tak zaviesť s okamžitou platnosťou dodatočné zdanenie burzových obchodov vo výške aspoň 90%. - Hneď by sa "akciové trhy" poriadne ukľudnili !!!!

173286

18.10.2008 11:56

RE: Drahí veriaci

Marian 99.?.?.?

Reakce na 173286

strasne mam rad takychto pisalkov...len si neuvedomuju ze short selling je velmi riskantme...ak sa akcia zdvihne tak clovek straca...a vela....samozrerejme ked to ide dole ziskava...ale vie niekto naozaj kedy to ppojde hore a kedy dole???rad by som ho poznal..

173295

18.10.2008 12:07

RE: Drahí veriaci

mtk 80.?.?.?

Reakce na 173295

A víte, že je mi to úplně fuk kdo co a jak? Váš short selling je trapný adrenalinový sport magorů, jejichž bezcenná aktivita dokáže rozhoupat stabilitu na celém světě a ovlivňovat ceny pro ostatní lidi, kteří s touto zhovadilostí nemají nic společného. Moudrost středověku lze spatřovat v odhalení zvrácenosti lichvy, jakožto prostředku pro výrobu peněz z ničeho. [bliji]

173298

18.10.2008 12:42

RE: Drahí veriaci

djb 193.?.?.?

Reakce na 173298

Me, nejsem investor ani ekonom, to s tim short sellingem neprijde tak zle.
Pokud akcie neceho padaji kazdy je radeji prodava, padaji vic a vic a dno je v nedohlednu.
Mam-li diskutovanou moznost "short selling", tak muzu pad zbrzdit, sice se nejprve pridam k prodavajicim, ale nakonec se zavazu akcie nakoupit a zacina dochazet k nakupum.

Dokazat predpovedet, ze nejake akcie pujdou dolu je naprosoto rovnocenne schopnosti vedet ze pujdou nahoru. Tim ze muzete vydelat na poklesu i vzestupu, se zrejme zcela smazava pro investora rozdil a trh by mel byt zrejme stabilnejsi.
Muzete si, z pohledu investora, klidne udelat s grafem krat minus jedna a vse pro vas stale roste.

Pokud jste cetl clanek pozorne, problem nastal v okamziku, kdy jakasi SCO zakazala short selling u vybranych spolecnosti. Tim
1/ znemoznila investorum se zavazovat k "vyhodnemu nakupu jejich propadajicich se akcii"
2/ vydala signal - "pratele, tak tyhle spolecnosti jsou upne nejvic v riti"

A to byl ten problem. Nikoliv short selling.

Dale bych do toho nepletl lichvu. Nemuzete srovnavat akcii, ktera je podlozena majetkem a produktivitou nejake firmy a dolar, ktery neni podlozen zhola nicim. (dolar do toho pletu, nebot jste pouzila vyraz vyroby penez z niceho a ten zrejme pochazi ze cteni ruznych clanku o FED). Cena akcie se muze menit zcela realne.

173302

18.10.2008 13:03

RE: Drahí veriaci

mtk 80.?.?.?

Reakce na 173302

Záměrně jsem zjednodušoval, užíval spíše symboly. Nicméně, sám pro sebe si zodpovězte otázku, proč je ten systém nastaven právě takhle:

"Zatímco většina investorů prodělává, pokud trhy padají, institucionální spekulanti na finančním kolapsu vydělávají."

"Existuje řada instrumentů, včetně futures, options, indexových fondů, derivátů a dalších, které jsou stavěny tak, aby byly pro toho, kdo je použije, ziskové v okamžiku, když burzovní trh padá."

"Ti, kteří vyvolávají pád burzy, současně s pádem spekulují."

"Short selling spočívá v prodeji velkého množství akcií, které nevlastníte, a pozdější koupi těchže akcií za novou cenu, jakmile se jejich hodnota zhroutí. Rozdíl v ceně je čistý profit."

"Koncentrace bohatství a centralizace finanční moci vyplývající z manipulace trhu je nebývalá."

"Regulační orgány slouží zájmům spekulantů."


Já v tom nevidím jiné než veskrze pochybné důvody existence takového systému.

173303

18.10.2008 14:01

RE: Drahí veriaci

djb 193.?.?.?

Reakce na 173303

No, tedy, fuj, budu nucen pouzit velmi socialisticke argumenty.

Stale nevidim chybu v burzovnim systemu. Chyba je koncentrace zdroju, tedy existence subjektu schopneho vyvolat pad. Pokud by "nebyli bohati a chudi", problem by nenastal.

To je ovsem vseobecne platne pravidlo. Velke firmy zneuzivaji monopolu k likvidaci konkurence. Bohate, popr. vojensky vyspelejsi staty napadaji chudsi. Banda opilcu jdouci z hospody muze prepadnout jednoho osamoceneho chodce...
Zneuzivat moc neni vlastnost specificka pro burzu.

Samozrejme je otazka co s tim. Kapitalismus utrzeny ze retezu je asi stejny problem jako realny socialismus za komunismu.

Jenze, jak zavest regulace a pritom neodradit lidi od podnikani? Treba 60% zisku zakonem delit mezi zamestnance, nebo jine procento. Nevim. Podnikani se musi vyplacet, ale vyroba miliardaru je nebezpecna. Co tedy delat.

173304

18.10.2008 14:35

RE: Drahí veriaci

mtk 80.?.?.?

Reakce na 173304

"Stále nevidím chybu ve válce. Chyba je koncentrace moci, tedy existence subjektu schopného vyvolat (vylhat) válku (třeba v Iráku). Válka dá lidem práci, akceleruje ekonomiku, umožní rozvoj na poli inovace (válečného) průmyslu, technologií..." (možná nepřesná parafráze) ..... bla bla bla bla

K čemu potřebujeme generovat kapitál bez tvorby nějakých reálných hodnot? Burza generuje peníze. Podnik může (nemusí) prosperovat na základě výroby určité užitné hodnoty nebo služby. Vedle toho však může ještě generovat zisk na burze bez vytváření jakékoliv hodnoty. Vím, že je to naivní idealismus, ale peníze by měli sloužit jako směnná náhrada za realné hodnoty. Zisk na základě poklesu nebo vzestupu akcií nepředstavuje ani nezastupuje žádnou hodnotu, nýbrž je úchylnou hrou. Obchod na burze, dejme tomu s potravinami, představuje operaci, jež vygeneruje zisk (anebo ztrátu) bez toho, aby došlo k výměně konkrétní hodnoty (potraviny) za peníze, které mají zastupovat tuto hodnotu. Ničivé důsledky existence burzy ukazuje každá krize. Nebyly by krize bez burzy? No,já nevím, což takhle to zkusit? Komu posloužila krize 30.let? Že by válečné mašinerii? A komu posloužila válečná mašinerie? A jsme u revizionistické historie, kterou Vy nesdílíte.

173306

18.10.2008 17:41

RE: Drahí veriaci

djb 193.?.?.?

Reakce na 173306

To neni jen velmi nepresna parafraze, to s tim co jsem rekl nema zhola nic spolecneho.

Parafrazujete "existence subjektu schopneho vyvolat valku" oproti memu v podstate "existenci subjeku schopneho vyvolat krizi".

Takze fain valka(spatna vec) = krize(spatna vec)

Nikde jsem netvrdil, ze krize je vec dobra.

K Vasemu uvodu "Stále nevidím chybu ve válce" u me analogii nalezt nemuzete.

existuje-li vztah
krize - burza

cim to chcete doplnit u
valka - ???

Aby ta Vase analogie mohla dat smysl?

peníze by měli sloužit jako směnná náhrada za realné hodnoty

Coz u akcii plati lepe nez u penez. Akcie zastupuji fyzickou vec, firmu produkujici relane hodnoty(akcie bankovnich spolecnosti neberu v potaz, ne proto, ze se mi nehodi, ale nebot tisteni penez na papir a pujcovani na dluh je prave to, co v systemu hnije a ja se snazim bavit o principu, ktery fungovat muze, ne o patalogii, ktera ho zneuziva).
Priklad General Motors klesly akcie o 20%, ihned se ocekaval celosvetovy pokles cen automobilu. Realne veci a cena firmy akciemi zastupovane tim klesla.

Ničivé důsledky existence burzy ukazuje každá krize. Nebyly by krize bez burzy? No,já nevím, což takhle to zkusit? Komu posloužila krize 30.let? Že by válečné mašinerii? A komu posloužila válečná mašinerie? A jsme u revizionistické historie, kterou Vy nesdílíte.

Burzovni krize bez burzy by pochopitelne nebyly, ale nerikejte ze pred burzou nebyly valky a krize jine a podobne by bez ni byly krize zas.
Opet hledate zlocince na spatnem miste.

Historii sdilime vsichni jednu a tutez. Nazory na pravidivy popis se ruzni, nicmene, neni to tak zle, ze by byla jedna revizionisticka historie a druha, kompletne odlisna. Obe se velmi propletaji, tudiz netusim, kterou cast ted musim sdilet, abych Vas mel presne pochopit.
Ale neni to podstatne. Bod na kterem se vice mene shodnem, je ze system je zneuzitelny a nekdo ho zneuziva.
Jestli to je zrovna valecna masinerie neni pro popis zas tak dulezite.

173312

20.10.2008 14:28

Priklad General Motors klesly akcie o 20%, ihned se ocekaval celosvetovy pokles cen automobilu

Oli63 88.?.?.?

Reakce na 173312

Takže ak tomu dobre rozumiem, pri tých istých vstupných a režijných nákladoch je vykalkulovaná cena s patričnou maržou pre výrobcu a predajcu v podstate na nič. Všetko je závislé do pohybu akcií na burze ?? Reálna cena výrobných síl a prostriedkov je závislé do pohybu akcií na burze ??
Burza je jedna veľká špekulantská hra, kde pár nenažraných idiotov dokáže odjesť z už tak malého koláča nevyvoleným ešte viac. [bliji]

173478

20.10.2008 23:12

RE: Priklad General Motors klesly akcie o 20%, ihned se ocekaval celosvetovy pokles cen automobilu

supino1 213.?.?.?

Reakce na 173478

nepovedal by som, že ide o pár nenažraných idiotov....
nie je ich "zopár", a nie sú to idioti....sú to , bohužiaľ, vysokointeligentné hovädá v ľudskej koži....a sú nielen nenažrané, ale nanasýtiteľné...a to je problém....

173518

18.10.2008 20:51

RE: Drahí veriaci

felix10 147.?.?.?

Reakce na 173304

Ak špekulácie na burze pokladáte za podnikanie ?

173332

18.10.2008 23:04

RE: Drahí veriaci

djb 193.?.?.?

Reakce na 173332

Nektere spekulace pokladam za podnikani.

Pri normalnim fungovani trhu, kdy by nikdo nemel informace ze zakulisi a lobysticky neovlivnoval smerovani trhu do budoucna a tedy spekulativni podnikani by zaviselo pouze na zkusenostech a zdravem usudku spekulanta, v tom nevidim problem. Navic, pokud funguje Gauss, by mela existovat k uspesnym spekulantum protivaha neuspesnych a trh jako celek by ohrozen nebyl.

Spekulativni obchodovani s vyuzivanim internich informaci a loby nepovazuji za podnikani, ale za podvod.

173339

19.10.2008 15:14

RE: Drahí veriaci

mtk 80.?.?.?

Reakce na 173339

>Spekulativni obchodovani s vyuzivanim internich informaci a loby
>nepovazuji za podnikani, ale za podvod.


[velký smích] [velký smích] . Tímto jste vpodstatě uzavřel a popřel Vaši obhajobu burzy cenných papírů. Tento systém totiž je založen na využívání interních informací a lobby, jinak by nejenže přestal existovat, ale ani by nikdy nevznikl. To jen gojim postihnutí brainwashing mohou věřit, že všichni účastníci burzy "jednou" budou mít/nemít stejné informace. Celý svět našim "nemocným" spolupozemšťanům sežral tuto návnadu aj s navijákem a ještě si pochvalně mlasknul. [oči v sloup]

173363

20.10.2008 14:39

RE: Drahí veriaci

Spytihněv 83.?.?.?

Reakce na 173339

Burza a spekulace. To je nerozdílně spojeno. Jako kasíno a hazard.
Je to dobré nebo špatné?
Hazard je založen na sázce. Stejně jako spekulace. Vsadím a vyhraju? Nebo prohraju?
Na jedné straně vítěz, na druhé poražený. Tedy systém produkující vítěze a poražené.
Vytváří ještě něco jiného? Ano. Nepřátelské prostředí a nedůvěru. Ještě něco? Ano vše co se od toho odvíjí. Neproduktívní parazitický systém s figurami pokřiveného charakteru, neboť tato hra nemá konec a parametry jsou ve prospěch výroby poražených. Detaily? Již nejsou důležité, žít se v tom prostě trvale nedá.
Tedy všechno špatně…

(Chci ale upozornit, že tržiště je něco jiného než burza a spekulace něco jiného než vytváření hodnot)

173479

20.10.2008 15:45

RE: Drahí veriaci

Montaznik 88.?.?.?

Reakce na 173479

Je špatné když se na burze hraje kasíno, ale s cizími penězi.
Takže veřejnost nejenom v EU, ale především v USA žádá nekompromisně hlavy lidí, kteří krizi způsobili a také ztrátu jejich majetků. Když úmyslně "hraju" s cizími svěřenými penězi, způsobím škodu, musím platit.

173485

20.10.2008 23:33

RE: Drahí veriaci

supino1 213.?.?.?

Reakce na 173485

pri krachu ENRONU to tak nefungovalo.....a teraz bude??

173521

20.10.2008 23:27

RE: Drahí veriaci

supino1 213.?.?.?

Reakce na 173339

mistře "dídžejbí"....ktorý typ špekulácie je podnikanie??...pýtam sa, lebo som hlupák...pes je pes, kurva je kurva, špekulácia je špekulácia, vražda je vražda....alebo je to ...tak trošku ináč??

173520

20.10.2008 22:50

RE: Drahí veriaci

supino1 213.?.?.?

Reakce na 173304

"budu nucen pouzit velmi socialisticke argumenty....Stale nevidim chybu v burzovnim systemu."

hahahaha...ak toto nie je pritirečenie?....tak už neviem, čo iné by to byť mohlo...(kurva, žeby socializmus sa nadchýňal nejakou špekulatívnou burzou???)...o tom "socializme" ste čítali kde???

173516

18.10.2008 14:30

RE: Drahí veriaci

dub 86.?.?.?

Reakce na 173302

je mi lito, ale nepřijde vám to možná tak zlé, protože nevíte o co jde.
prodat na krátko to co nemáte, a to několikrát, neznamená nic jiného, než že podkladové aktivum, které nemáte, je prodáno vícekrát, než kolikrát reálně existuje.
mimo to, že je to čistá spekulace, tak to znamená poměrné značné leverage.
máte prd, prodáte ho za peníze, dostanete peníze za prd, a protože jste prodal násobek reálného množství podkladových aktiv, tak jste tímto nafouknutým prd nafouknul systém, aniž by měl reálné krytí.

je to stejné, jako když 1 vejce prodátě jako karton. jakmile se trh otočí a ostatní chtějí dodat ten karton, všichni k velkému překvapení zjistí, že existuje jenom 1 vejce.

173305

18.10.2008 18:02

RE: Drahí veriaci

djb 193.?.?.?

Reakce na 173305

Popravde, moc jste mi to neosvetlil.

Drzim-li se vajec a kartonu, tak to neni presne. Presne byste mel napsat, ze jsem prodal 1 vejce jako karton, ale v tu chvili jsem jiz mel podepsano zakoupeni potrebneho mnozstvi vajec, jehoz existenci by mel garantovat dodavatel.

V cem je problem? Nikdy jste nekupoval na zalohu?

Rekneme, ze firma ma 100 ks akcii.

Pokud Vas popis znamena, ze jeden subjekt takto muze soucasne prodat 150ks akcii je to spatne.
Ale jak by to mohlo nastat?

Pokud to znamena, ze muzu prodat maximalne tolik, kolik mi nekdo smluvne muze slibit a ten muze slibit jen tolik co ma slibeno a na pocatku musi ty akcie existovat v cem je potiz? Opakovane se da prodat vsechno.

Vezmu-li dejme tomu 3 lidi nakupujici v kruhu. Jeden ma 10, slibi je druhemu, druhy tretimu, a treti slibi prvnimu dalsich 10, nevi,ze to je tech jeho puvodnich znovu. Tedy celkem ma druhy slibeno 20 akcii z deseti existujicich. Coz je divne.
Na druhou stranu, nikdy je nemuze fyzicky zacit pozadovat "na sklad", nebot smluvne uz 10 z nich patri tretimu.

Pri kolisani ceny akcii pritom nikdy nedojde k tomu, aby se generovaly penize. Pouze se mezi temi tremi muzou presouvat. Na konci obchodu muze mit samozrejme prvni penize vsech tri a druzi dva jsou na ulici.
Porad ale prodavali neco co ma hodnotu a bud jim po prodeji zbyly penize, pak jiny ma znehodnocene akcie anebo jim penize ubyly a bud maji hodnotnejsi akcie nez v pocatku etc.

To je oproti tisteni penez na cisty papir diametralni rozdil.
U akcii se zisk presouva, nekdo vydela, nekdo zkrachuje, to je obchod.

173313

18.10.2008 18:59

RE: Drahí veriaci

dub 86.?.?.?

Reakce na 173313

ale můžete prodat víc než existuje.
ale nerad bych tu tvořil nová skripta pro finanční začátečníky. to už udělali jiní.
pohledejte. zaměřte se na pojmy deriváty, short selling, leverage, lending, repo, swap atd.

173320

18.10.2008 19:58

RE: Drahí veriaci

dub 86.?.?.?

Reakce na 173320

a až s tím budete hotov, tak se zaměřte na vypořádání, evidenci a právní stránku, především na pojmy legal owner, beneficiary owner atd.
máte na pár let co dělat [smích]

nebo se budete muset spokojit s tím zjednodušeným příkladem s vejci.

173326

18.10.2008 22:01

shortování a soukromá odpovědnost

pje 193.?.?.?

Reakce na 173326

Jako ekonom si dovolím říci, že odpovědný soukromý vlastník je pohádková postava z některých ekonomickoteoretických pohádkových knížek od pohádkářů. Ohledně shortování se lze jen podivit pozoruhodné duševní slepotě těch, kteří tvrdí, že jde o tlumivku tržních výkyvů, o tom, že profit z krátkých obchodů je vždy na úkor reprezentantů předmětu obchodu, je jasné jako den. Všechny termínově koncipované deriváty jsou také jen jednostranně výhodným obchodem bez ohledu na to, co si myslí kterákoli ze stran v okamžiku kontraktu. Zkuste ale takové tvrdě konkurenční kšefty reklamovat jako nové luxuxní boty, kterým se po dvou dnech rozšklebí podrážka... Co by kdo chtěl - riziko podnikání, že? A že se kvůli tomu sype celá ekonomika a hroutí lidské osudy? Ale tfuj, zase nějaký útlocita...

173333

18.10.2008 22:55

RE: Drahí veriaci

djb 193.?.?.?

Reakce na 173326

No, vite co, nechci vas nijak napadat, mozna proste jen nejste ucitel a navic jste podle jmena temer muj pribuzny, ale plati i v narocnejsich disciplinach, ze pokud nekdo necemu poradne rozumi dokaze to vysvetlit v nekolika vetech a neni potreba suplovat ulohu jinych skript pro zacatecniky.
Odkaz na ucebnice povazuji za utek a jak spravne ocekavate cist je nebudu. Ne jenom z nedostatku casu, ale i proto, ze ekonomie je velmi teoreticka veda s pramalymi uspechy pri aplikacich, v podstate kazdy ekonomicky akt jest experiment a vysledek nezna nikdo. Vse co je v tech skriptech je vicemene zbytecne.
Jako priklad uvedu ucebnicovy "Model ocenovani kapitalových aktiv" CAPM, Sharpe, Lintner 60. leta 20. stol.
Dalo jim to praci ho vymyslet, tisice ekonomu se to ucilo jako svatou basnicku a empiricky to, no, zkratka, to nefungovalo. Coz je priznacne pro velkou cast ekonomie.

A ty vejce, jak jsem psal, s temi jsem se nespokojil, neb mi tam chybi ten dopredu dany zavazek na nakup potrebneho poctu vajec [mrknutí jedním okem]

173337

18.10.2008 23:11

RE: Drahí veriaci

dub 86.?.?.?

Reakce na 173337

jednodušejc už to bohužel nejde. máte 1 vejce a prodáte ho několikrát.
pokud chcete řešit jak to uděláte technicky, bohužel musíte mít povědomí o věcech, o kterých jsem psal.

když budete počítačový laik a budete chtít vědět, jak funguje počítač, tak vám taky řeknou, že to strčíte do zásuvky, dáte tam program, a pak klikáte na menu. a na podrobnější popis už musíte o tom něco vědět.

princip jsem vám vysvětlil, do podrobností nemá cenu zacházet. musel byste řešit jak si to 1 vejce opakovaně půjčujete, jak to, že nikomu nechybí, proč ho může v jednom okamžiku vlastnit více než 1 člověk atd. což bohužel bez patřičného zázemí nejde, to bych tu mohl začít psát čínsky a vyšlo by to nastejno. nebo jsem opravdu špatný učitel, nevim... [smích]

173340

20.10.2008 23:39

RE: Drahí veriaci

supino1 213.?.?.?

Reakce na 173337

fakt zaujímavé...ekonómia je len teoretická veda.....ale odvolávať na sa na "neviditeľnú ruku trhu"?...to nie je ekonómia, či ekonomika....
tých kníh ste prečítali málo....

173523

18.10.2008 23:12

RE: Drahí veriaci

djb 193.?.?.?

Reakce na 173326

ps.:
co se tyce zakladnich pojmu, jako short selling, derivaty, leverage a jeste nekolik dalsich, ty jsem si nacetl jiz pred diskuzi, studovat to par let uz je skutecne mimo prakticky vyznam pro tuhle rozpravu

173341

18.10.2008 18:17

RE: Drahí veriaci

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 173302

Diskutujeme o tom, že spekulanti odhadují zda akcie porostou či jejich hodnota klesne a podle toho na burze obchodují. Fajn takovýto způsob obchodování asi nebude nic špatného že ? Pročítám denně noviny, studuji chování jednotlivých firem, vývoj na trhu, politiku atd. a když jsem dobrý spekulant tak se mi odhady daří a já prostým nákupem a prodejem vydělávám. Tvořím peníze v podstatě z ničeho. Je na tom něco nemorálního ? Proč ? No .... Myslím si, že výše uvedeným "čistým způsobem to vždy nefunguje. Máte-li vliv (v médiích, v politice atp.) můžete jednoduše důvěrou v určité produkty vybraných firem CÍLENĚ MANIPULOVAT a tím PŘÍMO ovlivňujete hodnotu akcií zmiňovaných firem. Příkladem: Vládě podsunete zákon zakazující prodej potravin obsahujících např. více než 15 % E110. Najdete dostatek poslanců, kteří Vám zákon odhlasují. JDE PŘECI O ZDRAVÍ NE? Tím firmu vyrábějící určitý jogurt s 20-ti % E110 odrovnáte a její konkurent, který se do limitu vejde převezme klientelu čímž zvýší obrat a jeho akcie rostou. Stačí mít včas INFORMACI jak vše dopadne (bodejď byste ji neměli když taháte za provázky politických loutek) a jste v balíku. Jednoduše včas nakoupíte akcie oné konkurenční firmy vyrábějící konkurenční jogurt. Máte mezi spekulanty jasnou VÝHODU. JDE O NEČISTOU HRU ALE NIKDO VÁM NIC NEDOKÁŽE ... A i kdyby dokázal, ono to brzy vyšumí, o peníze nepřijdete a jedete dál. Máte-li vliv v médiích dokážete odrovnat důvěru v celé země a tím i jejich zboží. Někdo zabere jejich místo a jeho akcie porostou. Kdo vydělá ? Ten kdo má včas informace nebo kdo dokáže přímo informacemi manipulovat. Představte si, že nakoupíte akcie americké zbrojovky a pak podpoříte nějakého občana Havla v Československu. Ten se dostane k moci a prosadí zákaz prodeje českých zbraní do rozvojových zemí. Jde přeci o humanitu a světovou bezpečnost ne ? Pak ona firma jejíž akcie vlastníte zaplní bývalé Československé trhy a její akcie vyletí. Akcie prodáváte a "rejžujte" !!! Jste navenek úspěšný a schopný kapitalista. Jen ať si nějaký bolševik zkusí Vaše schopnosti kritizovat. PROBOHA TO SI VÁŽNĚ MÁME MYSLET, ŽE S TO NEDĚJE ?? Tohle je ta špína SPEKULACÍ. Kde se vezmou ty peníze co spekulant vydělá ? Z ničeho ?? Vůbec ne !! Firma, která manipulacemi zkrachuje to není nějaké LOGO např. SOLO Sušice .. JSOU TO LIDÉ .. ti přijdou o vše .. O práci, své investice, o budoucnost. "Prodaná" země přijde o svůj průmysl a stane se nádeníkem v koncernech mocných manipulátorů. Ti ÚČELOVĚ vytváří díry v trhu a zaplňují je s jediným cílem a to získat desátky z úspěchu rostoucích konkurenčních firem. To je ten VOLNÝ TRH. KAPITALISMUS, KTERÝ NÁM UMOŽNUJE STÁT SE SVOBODNĚ TAKÉ HYENAMI MÁME-LI NA TO ŽALUDEK A DOSTATEČNĚ OHEBNÝ HŘBET.

173316

18.10.2008 22:41

RE: Drahí veriaci

djb 193.?.?.?

Reakce na 173316

S tim co pisete samozrejme naprosty souhlas. Ale to co popisujete nedela nic spatneho z principu obchodovani na burze. Spatne je, ze je zneuzivane tim zpusobem jak popisujete. A to mate se vsim, nekdo udela z jadra elektrarnu, jiny bombu.

173335

18.10.2008 22:53

RE: Drahí veriaci

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 173335

Řekl jste to naprosto přesně. Burza sama o sobě špatná není. Je přirozená. Jde o obyčejné tržiště kde se prodává či kupuje spoluvlastnictví nějaké firmy. Jak správně uvádíte .. zneužít se dá opravdu všechno. V momentě kdy se ale ukáže, že zneužití může mít fatální následky je zájmem civilizace rizikové faktory regulovat. Zajistit aby se nic podobného už nestalo nebo alespoň minimalizovat pravděpodobnost, že k tomu dojde. V případě nukleární výzbroje k regulacím dochází (nebo alespoň je jistá snaha). V případě Spekulantských či jiných finančních her (FED) se nikdo neodváží regulovat a měnit jednostraně výhodné principy. U takových novátorů se pak podezřele zvyšuje riziko sebevražd či jiných "nehod" [oči v sloup]

173336

18.10.2008 18:36

RE: Drahí veriaci

miromir 128.?.?.?

Reakce na 173302

Tomu prave nerozumiem. Ked sa spusti pad, tak potom by sa mali samoregulancnym mechanizmom zastavit short selling, nie?
Ved ked mi ako vlastnikovy akcii pada ich hodnota zo dna na den, tak by som bol hlupy dat ich na short selling, aby som ich pozical niekomu na zarobenie a on mi vratil po case iba bezcenne akcie. Zostavaju mi iba dva moznosti. Predavat alebo cakat a verit ze sa to po case vrati do normalu.
Short sellingy by sa mali nastartovat pred ocakavanym dnom (nemusi byt skutocne, zalezi na nalade a "trznom sentimente [velký smích]"[mrknutí jedním okem] Ked si uz budem mysliet: Ok asi to uz nizsie padat nebude, ponuknem akcie na short selling, mozno budu mat vacsie hodnotu ked ich dostanem spet. Prvy predavajuci na tom prerobia ale postupne by sa mala zacat stabylizovat cena ostatnymi short sell spetnymi nakupmi a omaly zacat rast a vracat sa do normalu.
Rozumiem tomu spravne ?

Preto mi pride zakaz naozaj ako rozsudok smrti.

PS: ma cena akcie nejaky zvlastny vpliv na vyrobnu firmu? Ved firme, ktora je dobre rozbehnuta, v blizkej dobe nepotrebuje financie, moze byt jedno nech jej akcie stoja aj 1 cent, bude dalej vyrabat a predavat svoje vyrobky. Jedine z toho mozu mat tazku hlavu banky a im podobne institucie. [zmaten]

173318

18.10.2008 23:00

RE: Drahí veriaci

djb 193.?.?.?

Reakce na 173318

>Tomu prave nerozumiem. Ked sa spusti pad, tak potom by sa mali
>samoregulancnym mechanizmom zastavit short selling, nie?

Jo, to by mel, jenze, jak je v clanku naznaceno. Tyto regulace a zakazy nevychazeji z potreby trhu, ale obvykle je nejaka vyssi "autorita", naridi tak, aby to bylo "pro nekoho vyhodne".>PS: ma cena akcie nejaky zvlastny vpliv na vyrobnu firmu? Ved
>firme, ktora je dobre rozbehnuta, v blizkej dobe nepotrebuje
>financie, moze byt jedno nech jej akcie stoja aj 1 cent, bude
>dalej vyrabat a predavat svoje vyrobky. Jedine z toho mozu mat
>tazku hlavu banky a im podobne institucie. [zmaten]

Tohle taky nechapu. Nevim proc by melo byt auto lacinejsi kvuli cene akcii, kdyz se sklada ze stejneho materialu jako vcera. Logicky by to melo postihnout jen cenu obchodni znacky firmy.

173338

20.10.2008 22:26

RE: Drahí veriaci

supino1 213.?.?.?

Reakce na 173302

"ale nakonec se zavazu akcie nakoupit a zacina dochazet k nakupum".
...a komu a začo sa zaviažete??....a príde k nákupom??...

173515

20.10.2008 10:37

RE: Drahí veriaci

h@luzak 85.?.?.?

Reakce na 173298

Spekulace, mezi které patří short i long obchody (cally i puty), je obchod s právy - a já osobně je považuji za velmi užitečné. Proč? Spekulanti za obvyklých okolností poskytují trhu a ostatním účastníkům komerční pojištění. Tím, že se snaží vydělat, ukazují jimi odhadovaný směr pohybu a upravují cenu daleko dřív, než jejich spekulace vyjdou či nevyjdou. Díky spekulantům (!!) mohou farmáři prodat většinu své produkce již předtím, než sklidí a znají cenu (vědí, že se jim zaplatí). Spekulant vydělá nebo prodělá.
Za OPRAVDOVÝ problém považuji obrovský objem hospodaření s cizími penězi lidmi, které nikdo pořádně nezná, a kteří nemají dostatečnou návaznost na hospodářský výsledek. Mluvím o velkých fondech, které nakupují podvodně oceněné cenné papíry (např. vytvořené ze sekuritizovaných hypotečních zástavních listů). Tito lidé svojí neschopností (či zlým úmyslem) poškozují vlastníky majetku, který spravují. A o tom je bublina s nemovitostmi. Zbytek se táhne, protože v tom mají peníze banky a další velké instituce. Všichni hledají hotovost, nechtějí půjčovat (najednou nevěří oceňování) a tím úplně mění podmínky pro výrobu a obchod. Ty se zastavují a v důsledku propouštějí.
Za skutečnou příčinu považuji nesmyslné protahování problému a současné "procitnutí" většiny trhu. Svoji roli v tom má jednoduché vidění hodnoty peněz. I spousta finančníků žije v přesvědčení, že milion dolarů má pořád stejnou hodnotu. A přitom ty papírky (či čísla v počítači) jsou kryté jen očekáváním jejich směnitelnosti v budoucnosti.
Shrnutí mého názoru: Spekulace není špatná. Špatná je neschopnost a ignorance odpovědných i drobných střadatelů (než někam investují, obykle moc nepřemýšlejí).

173437

20.10.2008 12:27

RE: Drahí veriaci

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 173298

...Moudrost středověku lze spatřovat v odhalení zvrácenosti lichvy, jakožto prostředku pro výrobu peněz z ničeho.
----------
Tohle je moudrost sama od sebe. Kodokoliv se zastává burzy, jako nástroje k vydělávání peněz (djb a spol s.r.o.), tak se nedokáže uživit poctivou prací. Šroubovák v ruce neudrží, kravku nepodojí, obilí nezaseje a nesklidí, chleba neupeče, cihlu vedle cihly rovně nepoloží, hřebík nepřibije a jedině hra s čísly ho uspokojí. Nikoliv však výpočty statického namáhání krakorcových nosníků, ale čisílka, kde závěrečná suma má na konci uvedeno USD, Euro, Jen, Rubl, Kč.

173453

20.10.2008 12:39

RE: Drahí veriaci

Spytihněv 83.?.?.?

Reakce na 173453

Výborně, to je přesné.

Ještě bych dodal, že moudrost je výsadou odvěkého hospodáře, kdy skutečné hospodaření (ne však ekonomie) nezná co je samoúčelnost, plýtvání, podvádění a bezbřehou hamižnost maskující strach z vlastní neschopnosti.

173454

20.10.2008 13:52

RE: Drahí veriaci

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 173298

Naprostý souhlas. Jakékoliv spekulace na burze, které neslouží k tomu, aby si někdo koupil akcie nějaké firmy, protože je zisková a věří v ní, je čistá zlodějina. Spekulacemi na burzách se nevytváří vůbec nic. Jen se obírají drobní akcionáři. [bliji]

173470

20.10.2008 22:16

RE: Drahí veriaci

supino1 213.?.?.?

Reakce na 173298

rozmýšľali ste, aspoň trochu, nad tým, čo ste napísali???

173514

18.10.2008 15:14

RE: Drahí veriaci

vyvoraná myš 85.?.?.?

Reakce na 173295

Jak moc riskuje spekulant, pokud si zajistí, že se ceny akcií propadnou? Co když si zajistí zevnitř, že velká banka vyhlásí bankrot? Potom až zas tak moc ztrátovej obchod neriskuje že? A že není možné si pojistit krachnutí banky/podniku? Proč velkej šéf banky dostane miliardový odstupný za to, že banku potopí? Notabene chlápek, kterej se na svým novým místečku ohřál pár týdnů?

173308

20.10.2008 22:14

RE: Drahí veriaci

supino1 213.?.?.?

Reakce na 173295

ono nejde o to "vedieť kedy pôjdu akcie hore-dole"...treba vedieť ich tam dostať-dohnať...púotom je riziko minimálne...a to si môže dovoliť len niekto, kto má dostatočné zdroje..

173513

18.10.2008 19:08

RE: Drahí veriaci

broz 24.?.?.?

Reakce na 173286

http://www.youtube.com/watch?v=2D_CbsHn3Vs

173321

20.10.2008 4:48

RE: Drahí veriaci

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 173321

Všiml jste si někdo, že už několik dní nejede na YouTube audio?
Že by forma cenzury?

173407

20.10.2008 12:15

RE: Drahí veriaci

mtk 80.?.?.?

Reakce na 173407

Mě zas chybí můj oblíbený zdroj literatury. Nevíte někdo, co se stalo?
http://www.europskenarody.info

173450

20.10.2008 12:46

RE: Drahí veriaci

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 173450

>Nevíte někdo, co se stalo?
--------
I mně se ztratilo několik oblíbených stránek. Zdá se, že se zdivočelí hlídací psi rozeběhli po internetu. Začíná se to srát. Vulgarismy nejsou mým zvykem - jedině při oslovení Vojty49 - ale pro tohle už nemám jiný výraz!

173455

20.10.2008 15:14

RE: Drahí veriaci

mtk 80.?.?.?

Reakce na 173455

Tak to jste mě Mirdo nepotěšil. Už brzy se ponoříme do informační tmy mainstreamu? Budeme brouzdat po netu a každý druhý klik na nás vyblafne This account is Suspended. [zmaten] [zmaten]

173483

23.10.2008 6:27

RE: Drahí veriaci

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 173483

>Tak to jste mě Mirdo nepotěšil. Už brzy se ponoříme do
>informační tmy mainstreamu? Budeme brouzdat po netu a každý
>druhý klik na nás vyblafne This account is Suspended.
----------
Moje chyba. Co se týče YouTube zapracovala paranoia. Závada byla v mojím příjímači. Nikdy předtím jsem nepoužíval šoupátko na ztišení zvuku pod "obrazovkou" na YouTube, které je zobrazeno pod značkou reproduktoru. Netušil jsem, že moje spolubydlící musí do všeho drbat (ženská logika) a stáhne zvuk na minimum. Ani jsem nevěděl, že když se tohle provede při jednom sledování videa, tak už i ostatní následující na YouTube budou potichu. "Závada" je již odstraněna. Znovu jsem si vyzkoušel některé z mých oblíbených stránek a ejhle, už je opět on-line. Je tam i vysvětlení, co se stalo. Ostatní nejsou tak hbité. Stejně i ta stránka ve vašem příspěvku.

To ponoření do informační tmy se docela jistě může stát. Kdekoliv se probírá jádro věci, tak ti-o-kterých-se-nesmí-mluvit náležitě znervózní aniž by tušili, že jsou opět zneužiti. Historie se opakuje a to do důsledků. Jak to je s tím příslovím? "Kdo druhému jámu kope....tak se pořádně napracuje".

173688

18.10.2008 10:43

Tento systém podvodů je po mnoho staletí zdokonalován

janlaj 85.?.?.?

Nelze očekávat, že velevplyvní finančníci, většinou členové známych finančních rodů, najednou dobrovolně změní své jednání, že budou jednat čestně, eticky a morálně, že budou říkat pravdu a že budou jednat taky proti svým zájmům. Vždyť politika s finančnictvím je v U.S.A. 100%-ně propojena.
Pokud stejní lidé, rodiny a zájmové skupiny budou (v pozadí) určovat pravidla, nic se nezmění.
Změní to (možná) jenom totální ohrožení Země, nebo s prominutím, celosvětová revoluce (ne sametová).

173288

18.10.2008 11:23

Spekulanti rozhodne nestoji za touhle krizi, ani za Asijskou

Radar 89.?.?.?

cely clanek je dukazem absolutni nepochopeni ekonomiky...

173292

18.10.2008 12:06

Dodatek k článku

Khaot 194.?.?.?

Autor článku by si mohl podle mého názoru pořádně promyslet příčiny a následky, než něco podobně chybného vypustí do světa. Short selling je regulerní nástroj (a velmi riskantní, více než držení pozice na long) a odpovídá běžnému principu. Je-li něco drahého, nekupuji, případně prodávám. Samostné shorty nemohou pád cen akcií spustit, protože obecně je sklon k nákupům, tedy prodejců je méně a musí své pozice následně zavřít (nakoupit), tím však není řečeno, že nemůže dojít k poklesu hodnoty. To co se dejě na burzách není o shortech, ale o prodejích, prodejích ze strany vlastníků, tedy ne shorty.
Zvlástní je, že si autor nedal práci s tím, aby zdůvodnil rychlé prodeje cen akcií poslední 2-3 měsíce, kdy jsou shorty zakázané (v evropě skoro pořád, v US dočasně povoleny) (divné, že). Tento rychlejší pokles je způsoben právě neexistencí shortů, protože není kdo by nakoupoval a tím zavíral pozice a na držení na long jsou atraktivnější až nižší úrovně, nikdo nebude přeci kupovat ackie ve volném pádu. Je navíc prokázané, že nepřítomnost shortů na akciových trzích vedou v konečném efektu k větším bublinám a rychlejším pádům.
Autor by se také mohl zamyslet na tím, že nikomu nevadilo, když šli akcie nahoru na nesmyslné úrovně za velkých výzev k nákupům (přestože bylo upozorňováno, že akcie jsou v bublině). Stačí si projít ceny akcií před rokem a příjem pro investora. Jediným znatelnějším příjmem byl jen a pouze prodej za vyšší cenu, příjem z akcie nebyl defakto žádný.
Tedy teď dochází pouze (rychle) k poklesu na normálnější úrovně umocněné dopady z ekonomiky (které však pomohli ceny akcií vyhnat nahoru).

173297

18.10.2008 18:23

K Zamyšlení

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Opravdu jsou v KAPITALISMU rovné šance pro všechny ? Proč Vy když koupíte dům musíte s jeho podejem počkat 5 let aby Vás stát nezkasíroval na nekřesťanských daních ? Děje se to i na burze ? Koupíte akcie firmy a musíte čekat 5 let abyste se vyhnuli nekřesťanským daním ? Proč Vás i tady stát nezkasíruje ??

173317

18.10.2008 18:36

Další otázka k zamyšlení

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

V rámci spekulování může dojít k NEČISTÉ ÚČELOVÉ MANIPULACI, která se někde projeví KATASTROFICKY. Jak tomu zamezit ? JDE TO VŮBEC ? Co takhle zakázat BURZU obecně a říct, že to děláme protože může být zneužita ? A TEĎ SE DO MĚ PUSTÍ PLNO FILOSOFŮ. Budou povídat něco o principu (MINORITY REPORT) kdy by šlo o trestání někoho (spekulantů) za něco co dosud nespáchali. Včetně těch poctivých co ani nic nečistého spáchat nechtěli. Jo .. dám jim nakonec za pravdu. BURZU NERUŠIT ! .... Proč chceme tedy např. napadat země, které by nám mohly v budoucnu škodit ? Neškodí ale mohly by ! Proč trestat teroristu, kterých chtěl spáchat teroristický útok ? Nespáchal ale chtěl ! Proč soudit někoho kdo propaguje nacismus ? Mohl by probudit hnutí, které by mělo za následek nový holokaust. MOHL BY .. Ale nic z toho dosud neudělal ! TAK SI VYBERME .. Budeme odstraňovat principiálně všechna rizika i v zárodku ? To by ten kdo definuje rizika měl pak neomezenou moc nemyslíte ? Tak budeme na rizika kašlat a čekat vždy až dojde ke zločinu ? Jak se naše civilizace vyrovná s tímto tématem ? DOSUD SE TAK DĚJE SKRZE ARGUMENTY DVOJÍHO METRU kamuflované BRAINWASHINGEM. Jde to i jinak ?

173319

18.10.2008 19:10

Short selling není příčinou

Samouk 82.?.?.?

Zjednodušeně řečeno, problém stávající burzy je v tom, že na jedné straně stojí poptávka, která předstírá, že má peníze ( Teď nemyslím, že jsou FIAT tzn podvodné, ale nákup na margin) a na druhé straně ten, kdo předstírá vlastnictví . NAKED SHORT.
Na normální SHORT si MUSÍTE půjčit akcii a kupující musí mít peníze.NAKED SHORT je prasárna. V podstatě můžeme každý prodávat nejenom, co nevlastníme, ale dokonce , co jsme si ani nepůjčili. Takže jak se něco hne dolů rovnou to prodáme. Margin je nákup na dluh Tedy zaplatím jenom zálohu. Tím lze zmanipulovat skutečnou rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou a vyslat falešné cenové signály. Tzn ovlivnit rozhodování celé ekonomiky a samozřejmě poškodit seriózní účastníky trhu.
Podobný problém je na komoditních burzách, kde se obchodují kontrakty bez fyzického dodávání komodity. Aktuálně je problém se zlatem a stříbrem, kde při naprosto výbušně rostoucí poptávce klesají ceny. To je čistý socialismus. Zmanipulovaná cena a nedostatkové zboží. Samozřejmě, že nakupuje na margin a nedivil bych se tomu, že se prodávají papírové nároky na komodity bez držení těchto komodit. COMEX se zhroutí.
Více Antal Fekete.


Několik vyčtených čísel. Objem marginů osciluje od 300 do 400 MLD USD.
Deriváty jsou objemově nad objemem burz i HDP světa. Na hypotéční trh jsou produkty CDS v objemu cca 60000 MLD USD.
Je to systémová chyba, která vynikne až v globálním rozměru

Vedle těcho derivátů jsou dalši nejméně dalších 600 000 MLD USD. Ty kontrakty jsou nesplatiletné . Všechy tyhle nesmyslné hodnoty mohou vzniknout pouze při používání papírových peněz, kdy není žádná jiná bariéra proti jejich neomezné nabídce. Vlastně v Zimbabwe jedna je a to je kapacita tiskáren.

Tady je celkem srozumitelně popsáno, jak centrální banky manipulují úrokovou sazbu a pomocí této manipulace vyrábí nesmyslné bubliny.
http://www.safehaven.com/article-11572.htm

Na a tady je něco, čeho se bojím.
http://www.marketoracle.co.uk/Article6822.html

173322

20.10.2008 12:01

RE: Short selling není příčinou

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 173322

Na a tady je něco, čeho se bojím.
-------------
Obrovská řeka informací. I odkazy v článku....velmi zajímavé čtení a díky za odkaz. Nemyslím si, že se to mezinárodnímu bankovnímu kartelu vymklo z rukou. Měli to naplánováno. Informace o celosvětové ekonomické krizi, která "úspěchem" předčí tu úmyslně vyvolanou roku 1929, začaly prosakovat na povrch už tak před pěti lety. Je to stejná mafie, která je posedlá založením Nového světového řadu (NWO), neboli vytvoření jedné světové vlády. Teď už jenom podrazit nohy ostatním zemím se stále ještě fungující ekonomikou, zavést jednu světovou měnu a vzhrůru na trůn. Démon-Krácius se nepoučil a chce začít znovu.

173448

20.10.2008 17:06

RE: Short selling není příčinou

h@luzak 85.?.?.?

Reakce na 173322

Ty částky, se kterými operujete, jsou obvykle v sekuritizované (akciové) formě. Tj. pokud cena akcií spadne, zmenší se i objem derivátů (a investoři mají to, co zaslouží, když nepřemýšlejí o hodnotě investice).
Marginy - pokud cena podkladu spadne pod vlastní investici, následuje margin call a konec kontraktu - to jistě také všichni vědí. Takže tenhle trh se vyčistí sám.
Co je skutečným průšvihem je:
(a) penzijní fondy mají spoustu právě takových problémových aktiv, takže hodnota důchodů letí rapidně dolů (proto se o to také vlády tak starají, je to teď politický problém)
(b) v souvislosti s podvodným oceňováním sekuritizovaných pohledávek dochází k nedůvěře k oceňování jako takovému. S tím souvisí problém s půjčováním, nikdo nemá hotovost (banky/investoři nevěří zajištění - tedy opět oceňování - a nepůjčují).
Pokud jde o naked short sell, pořád to má ocenění. Ta akcie na trhu je a pokud ten někdo nemá v ruce akcii, holt musí doplatit její cenu (tj. koupit na trhu). A pokud nemá peníze, je to problém, který nesouvisí s trhem, ale s kredibilitou obchodního partnera.

173490

21.10.2008 22:42

RE: Short selling není příčinou

SAmouk 82.?.?.?

Reakce na 173490

Hlavní hodnotou burzu je cenotvorba. Ta dává všem ekonomickým subjektům informaci o reálné poptávce. Proto také na kdejaké dražbě jsou dražební jistoty a prokázání solventnosti.
Není prostě možné, abych se zůčastnil dražba Mony Lisy a pak jsem si na 1 MLD EUR vzpomněl, že nemám peníze. Stejně tak není možné, aby protistraně chyběl obraz. No a to se právě děje.
Například COMEX určuje ceny zlata, které není schopen ( ochoten ) vydávat. Takže roste poptávka, že mincovny nepřijímají objednávky, na Ebay jsou ceny cca o 40- 50 procent vyšší a klesá cena zlata na Comexu. Navíc citygroup informuje o cenovém poklesu podle jejích dokonalých prognóz. No a hádejte jak to dopadne, až dojdou všem nervy z postupně zbehodnocovanýc měn ?

173616

22.10.2008 14:41

RE: Short selling není příčinou

h@luzak 85.?.?.?

Reakce na 173616

COMEX jsou futures na zlato, ne? Tj. "zlato k dodání v danou dobu". Je jasné, že to zlato ten, kdo půjde do short put pozice (tj. kdo termínovaně prodá) bude muset nejpozději v den realizace koupit na trhu. A vydělá (pokud bude levnější, protistrana opce nevyužije a ten, kdo šel do shortu vydělá cenu opce) nebo prodělá (pokud rozdíl ceny na ten obchod převýší cenu opce) - o tom opce přece jsou. Každý musí dostát svým závazkům, od garance splatnosti tu burza přece je. Každý musí vypořádat své závazky do konce obchodního dne.
Pokud je cena dodání unce zlata hned o 50% vyšší než za půl roku, předpokládají spekulanti pokles ceny zlata. Tedy relativně rychlé uklidnění krize. Pokud mají pravdu, v březnu 2009 bude krize zažehnána - anebo bude tak velká, že zlato ztratí svoji hodnotu (kvůli současným nízkým cenám futures na potraviny může dojít ke zmenšení produkce, následně k panice a prodeji zlata, jen aby bylo co jíst - i za vysokou cenu).

173658

18.10.2008 19:46

hmm...

Marian 99.?.?.?

niekto tu spominal ze sa da zarobit ak vlada zakaze nejakej firme pouzivat nejaku latku v jej produkte...ale obycajne tieto informacie su dostupne verejnosti cize kazdy moze predat tej firmy akcie short nielen politici...a po druhe zatial nie je zakazane kupovat put option....a to ma tu vyhodu ze clovek moze stratit iba tolko kolko do toho dal a nie ako na short selling tam moze stratit aj gate ked akcia ide prusdko hore...a v poslednych tyzdnoch urcite vela ludi stratilo...je ozaj smutne ked niekto pise neico a malo tomu rozumie....
a v konencnom dosledku ten zakaz je blbost..lebo akcie si clovek moze kupit a musi dat penaize obycajne v priebehu 3-5 dni...a hned ako ich kupi tak ich hned moze predat...cize je to totlana blbost...

173325

18.10.2008 20:38

RE: hmm...

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 173325

Spekulanti se dají rozdělit na 3 skupiny. AMATÉŘI, kteří toho o trhu a všech hrách na pozadí moc neví nebo ví jen velmi málo. Jejich spekulace se dají přirovnat ke hře. V podstatě jde o GAMBLERY. Něco jim občas vyjde a něco ne. Dá se říct, že takových spekulantů je nejvíc. Jsou jako koncové části pavučiny a v podstatě živí ty ve vyšších vrstvách. Je to podobné jako spodní vrstva v pyramidových hrách. Druhou skupinou je skupina SPECIALISTŮ. Tito skutečně studují vývoj na trhu, v politice a v dalších oblastech, které mohou trh ovlivnit. Jejich tahy jsou promyšlené a tito lidé něco vydělávají. Tito specialisté nemají tak dlouhé prsty aby přímo ovlivňovali pohyby na trhu ale přijdou si na své. Třetí skupinou jsou TI ve středu pavučiny. Jsou to pavouci, kteří spřádají celou pavučinu a první ví co se kde na pavučině děje. Jsou schopni spřádat nová vlákna kde se jim to zrovna hodí a ovlivňovat fungování celého systému. Proti nim jsou první dvě skupiny v nevýhodě a nemohou jim konkurovat. Byť jsou určité informace dostupné všem potenciálním spekulantům ve všech vrstvách systém funguje poněkud komplikovaněji. Jako výchozí existuje PLÁN co podniknout. Do plánu je zainteresována firma, které má v budoucnu vydělat tj. její akcie porostou, pak lobisté, kteří pro vše vytvoří podmínky (např. legislativní) a nakonec spekulanti, kteří ze všeho vytěží. Většinou jde o zájmový propletenec který má INFORMACE první, ještě před tím než se skutečně začne něco dít (začne se realizovat plán). Je jasné, že onen propletenec ony informace má když je sám vytváří. Zbytek spekulantů .. tj. nižší vrstvy popsané výše už vstupují na sklizené pole aby posbírali jen pár brambor co zůstaly mezi řádky.

173330

20.10.2008 12:55

RE: hmm...

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 173330

>Je jasné, že onen propletenec ony informace má když je sám vytváří. Zbytek spekulantů .. tj. nižší vrstvy popsané výše už vstupují na sklizené pole aby posbírali jen pár brambor co zůstaly mezi řádky.
-------------------
Velice pěkné shrnutí. Přesně takhle to totiž funguje.

173459

20.10.2008 13:47

RE: hmm...

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 173330

Tak, tak... A nejlepší je, když se dohaduji se svými známými, kterí zasvěceně mluví o volné soutěži a o tom, jak se schopný člověk může prosadit. To pak nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Volný trh totiž neexistuje, takže rovnítko schopný=úspěšný prostě nefunguje. V okamžiku, kdy je někdo i nepatrně zvýhodněn tím, že buď pravidla určuje, nebo je prostě nedodržuje, se schopný, ale slušný člověk nemá šanci prosadit. Jak jinak se dá vysvětlit to, že v např. v české politice jsou na vedoucích postech idioti a prasata? [bliji]

173467

21.10.2008 21:27

RE: hmm...

Jarmila 83.?.?.?

Reakce na 173467

To znáte jak Roubíček potkal Rockefellera? Se ho ptal jak přišel k těm svým miliardám. A Rockefeller povídá: Já jsem začínal úplně od píky. Měl jsem v kapse 5 centů a za ty jsem si koupil jedno jablko. Jsem ho naleštil a prodal ho za 10 centů. Za těch 10 centů jsem koupil dvě jablka, jsem je naleštil a prodal za 20 centů. Za ty jsem pak opět nakoupil jablka, jsem je naleštil...no a pak jsem zdědil ty miliardy po dědovi.

173608

25.10.2008 21:04

RE: hmm...

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 173608

[chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot]

173910

18.10.2008 20:15

Otázka

mt-svk 91.?.?.?

vlastne znie. Komu vyhovujú machinácie na burze a burza ako samotná?

173327

18.10.2008 20:43

RE: Otázka

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 217.?.?.?

Reakce na 173327

Burza ako taká potrebná je - podobne ako je potrebné nákupné centum alebo trhovisko.
Čo mi ale príde divné, a jasne smerujúce k podvodnému konaniu, je možnosť nakupovať a predávať akcie alebo produkty/tovary, ktoré nevlastním ani nemám oprávnenie nimi disponovať.

173331

18.10.2008 22:02

RE: Otázka

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 173331

Burza pochopitelně potřebná je jak píšete [smích] Nikdo nemůže druhému upírat právo prodat svůj podíl na vlastníctví něčeho nebo jinému podíl něčeho koupit. V každém případě by však měl být nákup vázán určitou odpovědností. Kupovat pouze za účelem zisku z nárůstu hodnoty kupované komodity je .. nenacházím vhodné slovo, prostě trochu divné. Prostě kupuji si akcie s odpovědností. Jako vlastník podílu firmy se budu snažit o pokrok, budu se snažit o úspěšnost firmy aby tak rostla hodnota firmy a mé podíly ze źisku. Jak toho dosáhnout ? Jak odlišit čiré spekulanty, kteří nemají zájem na firmě samotné ale myslí pouze na svou kapsu ? Prostě a jednoduše řešme odpovědnost k nakupované komoditě daňově. Už to tady bylo v diskuzi naťuknuto. Budou-li nabyté akcie prodány dříve než za určitý min. čas zdaňme případný zisk ve prospěch státu. Spekulace se pak stanou nevýhodné a burza začne sloužit k tomu k čemu sloužit má

173334

19.10.2008 0:21

RE: Otázka

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 217.?.?.?

Reakce na 173334

Bežný smrtelník platí DPH z každého obchodu, ktorý uzavrie, v takmer každej banke vám vyúčtujú poplatky za každý vklad alebo výber (a z nich zrejme potom odvádza dane). Podľa mňa by bolo celkom normálne, aby boli podobným spôsobom zdanené aj všetky operácie na burze. Výška zdanenia pritom musí byť dostatočne vysoká, aby znemožnila/znevýhodnila špekulatívne typy obchodov, ale pritom nesmie výrazne obmedzovať normálne burzové transakcie - určite by to muselo byť menej než 1%, typujem 0,1% obchodovanej sumy.

Tiež pokiaľ v normálnom svete bežných smrteľníkov predáte niekomu niečo, čo vám nepatrí a patrí niekomu inému, máte na krku trestné stíhanie pre podvod - na burze to tak evidentne nefunguje. Prečo?

173343

21.10.2008 22:34

RE: Otázka

Samouk 82.?.?.?

Reakce na 173343

Tetno návrh již v miunlosti předložilo Německo a byl smeten ze stolu.

173615

22.10.2008 0:56

RE: Otázka

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 217.?.?.?

Reakce na 173615

to sa dá pochopiť, ale nie ospravedlniť [velký smích]
Dobrý sluhovia predsa nepotopia svojich pánov...

173628

19.10.2008 3:05

RE: Otázka

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 173334

>Spekulace se pak stanou nevýhodné a burza začne sloužit k tomu k čemu sloužit má
Tady vzniká ten zásadní problém: Kdo, a jak prosadí logické závěry proti zájmům spekulativního kapitálu.
Ten jak se zdá, je vždy připraven svůj apetit posílit, a svoji sílu čerpá ze všeobecného zmatku, který sám způsobil. V Americe kupř. jedinou transakcí převede z kapes daňových poplatníku neuvěřitelnou částku do své kapsy, pod záminkou zprovoznění trhů...

173344

19.10.2008 12:03

RE: Otázka

mtk 80.?.?.?

Reakce na 173334

A já trvám na tom, že burza slouží k čemu sloužit má - nástroj manipulace a destabilizace. Systém, který je schopný nastartovat společenský stav 1930-1945, nemá z morálního hlediska právo na existenci. Jestliže svět řídí bezobratlovci, pak i burza tu má své místo. Tisíce let lidstvo "bytovalo" bez burzy, stát jako celek mohl být ohrožen vnějším nepřítelem nebo vnitřní destrukcí mocenského boje, eventu. jinou příčinou. "Možnosti burzy" je nový, další a zcela nadbytečný nástroj destrukce. Můžete stokrát opakovat, jak je principielně zdravý systém zneužíván několika nezdravými účastníky. Nevěřím tomu. Tento systém vymysleli nemocní jedinci, posednutí bezduchým fenoménem peněz a bezbřehé moci těchto peněz. Tito nemocní jedinci z kmene nemocného národa udávají pravidla, ovládají pravidla, ovládají systém. Z principu nemocný systém.

173356

19.10.2008 12:37

RE: Otázka

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 173356

To Vaše emotivní rozhořčení, bych mohl taky podepsat s jedinou výjimkou. Kdybychom burzu zrušili, pak bychom asi brzo přišli na to, že nám chybí specializované místo pro prodej a nákup či registraci podílů firem. Navíc aplikace dohodnutých pravidel, a dohled nad nimi by takto specializované místo potřebovaly. Pokud ovšem nemáte na mysli návrat do předprůmyslové éry. [mrknutí jedním okem]

173360

19.10.2008 17:39

RE: Otázka

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 173360

Zdá se, že má pan mtk na mysli, že právě díky burze se dostaneme do předprůmyslové éry velmi snadno. Ona taková globální krize může dopadnout všelijak...

173377

19.10.2008 19:27

RE: Otázka

mtk 80.?.?.?

Reakce na 173360

> Kdybychom burzu zrušili, pak bychom asi brzo
>přišli na to, že nám chybí specializované místo pro prodej
>a nákup či registraci podílů firem.


Opravdu si nedovedete představit jiné místo, kde by se sjednávali prodeje a nákupy či registrace podílů firem? Je toto opravdu jediný důvod existence burzy cenných papírů? Jistě, slovo "úřad" smrdí byrokratismem. Může však byrokratismus napáchat takové škody jako podvodný a nakontrolovaný systém burzy? (Mno, vlastně kontrolovaný, ale kým ...). A je to opravdu nutné lehce získat akcie a ovládnout nějaký subjekt? Komu to slouží? Uznávám, že k problému přistupuji sedláckým rozumem, ale nemůžu si pomoct.

173384

19.10.2008 20:55

RE: Otázka

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 173384

Nejsme ve sporu, klidně to může být státní úřad, obdobných vlastností jak požadujete. Ale lidi tomu možná ze zvyku budou říkat bu..., cenným papírům můžeme říkat "zlomkové listy". Ale určité vlastnosti, ten úřad splňovat musí, musí být sám ustanoven zákonem včetně popisu co dělá a jak...atd
Principielně ale spekulaci s čímkoli nezabráníte přejmenováním úřadu, to mohou jen zákonem stanovené a vymahatelné postupy. Například u nemovitostí jako byty, obytné domy je důležitá v jistých prípadech doba držby před prodejem. V závislosti na ní následuje velikost zdanění při prodeji.

Přistupujete k tomu podle mne dobře, chce to jen méně emocí [mrknutí jedním okem]

173392

20.10.2008 13:15

RE: Otázka

mtk 80.?.?.?

Reakce na 173392

>Principielně ale spekulaci s čímkoli nezabráníte
>přejmenováním úřadu, to mohou jen zákonem stanovené a
>vymahatelné postupy. Například u nemovitostí jako byty,
>obytné domy je důležitá v jistých prípadech doba držby
>před prodejem. V závislosti na ní následuje velikost
>zdanění při prodeji.

Ve sporu určitě nejsme. [smích] Ohledně toho úřadu (jistě nejde o název), navrhoval bych předkupní právo státuregionu (ale jen v případě důsledného vyčištění státního aparátu od ž-bolševické lúzy). "Chcete koupit tento podnik nebo podíl v něm? Zajisté, podnikejte, tvořte hodnoty a svůj zisk. Až vás to přestane bavit, tak nám ho prodáte zpět za cenu, s jakou jste úspěšně či neúspěšně hospodařil. Že by jste chtěl prodat české sklářství do zahraničí? Ale kdeže, na to zapomeňte. My si naše národní stříbro ponecháme, děkujeme za nabídku." Nuže, předkupní právo státu či regionu, eventuelně něco v tom smyslu. Obchod s akciemi je naprosto nadbytečný a neužitečný, stejně jako obchod s penězi - "uctívači papírků" a "manipulátoři", pouze těmto tyhle všechny pochybné věci slouží. Máme pro ně souhrný název?? [chechtot] [chechtot]

173463

20.10.2008 14:01

RE: Otázka

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 173392

Přistupujete k tomu podle mne dobře, chce to jen méně emocí.
------------
Já v tom žádné emoce nevidím. Podvod je stále podvod a k odsouzení podvodu člověk nepotřebuje žádné emoce. Pochybuji, že by mtk napsal svůj názor proto, že by přišel na burze o balík peněz? Holt...někomu stačí selský rozum, aby pochopil a druhý na burzu hledí s obdivem a uznáním. Když potom burza spadne, tak mu současně i spadne údivem brada. Jak se to mohlo stát? Tohle neplatí na vás č.85, ale na ostatní zastánce podvodu zvaném burza. Jenom pro zajímavost.

Než se provede registrace firmy na veřejné burze, tak si "vedení" firmy "nakoupí" akcie vlastní firmy za desetinu předpokládané tržní ceny. Příklad: Firma začne veřejně prodávat akcie za jeden dolar za kus, ale hlavní hráči už předem vlastní desetitisíce akcií za desetinu této ceny. Na burze to vypadá dobře. Počet existujících (prodaných) akcií svědčí o tom, že firma prosperuje a je předpoklad, že akcie půjdou nahoru. Ve skutečnosti mají akcie už při zahájení burzovního čachrování pouze desetinu nabízené hodnoty, než za jakou cenu se prodávají. Jenom majitel firmy a jeho účetní skutečně vědí, jak je firma úspěšná.

173474

19.10.2008 4:27

Odpoved

Radsi nerikat kdo 70.?.?.?

Kdo stoji za padem burzy?
kdyz jeden na tuto otazku cestne odpovi, a dolozi podklady, tak automaticky bude oznacen (masovymi medii - vlastnenymi - vsak jeden s mozkem na miste vi moc dobre KYM) za tzv. "antisemitu". A jako v pripade Erika Sedlacka, takovy automaticky touto odpovedi popira tzv. "holohoax", chce vyvrazdit vsechny zidy sveta, popira pravo (teroristicke entity) Izraele na existenci, a za to (diky oddane ex-rude soudruzce, dnes odane shabbozgojce soudkyni havlickobrodskeho "soudu"[mrknutí jedním okem] pujde na 3 roky do lochu. Tak toto ani za (staro-zido) bolsevika nebylo ..
Zaplat Bohu, ze z toho hnusu jsem pred 30 lety mohl vyklouznout ..

173346

19.10.2008 8:25

RE: Odpoved

Marian 99.?.?.?

Reakce na 173346

preco sa pozastavujete nad tym ze niekto preda akcie ktore vlastne nema/obycajne s anajde vzdy niekto kto ich kupi/...momentalne burza funguje tak ze aj ked kupujete akcie normalne tak ich vlastne nemate..ma ich vasa finacna institucia nie vy...a budte si isty ze ak tie kacie ktore ste predali a nemate ak zacnu ist hore tak rozdiel aj ked ich nemate musite velmi rychlo zaplatit...zvycajne do 24 hodin!!!
problem nie je v ludoch ktori predavaju na short..ale v celom podvodnom systeme bankovnictva ktore prinieslo tuto krizu...ale ako vzdy demokraticka tlac sa podvodnych bank z nepochopitelnych alebo vlastne pochopitelnych dovodov bank ako zla nikdy nedotkne...a koho zachranovali vlady z penazi danovych poplatnikov... banky...ktore nic neprodokuju nic nevyvijaju a za vsetko to vam este uctuju nehorazne poplatky a aj tak skrachuju!!!tam je koren zla....

173352

19.10.2008 9:29

Drahí veriaci -ešte raz

felix10 147.?.?.?

Nie som ekonóm - iba reálne rozmýšľajúci človek.
Z toho hľadiska mi nie je jasné, prečo sa "lejú" financie do finančných "inštitúcií" - tie by mali zodpovedať za svoje chyby - skrachovali ste - tak nasleduje konkurz.
Financie potrebujú a budú potrebovať výrobné podniky, ktoré produkuju potraviny a tovary dennej spotreby.
Zriadiť novú inštitúciu - pod prísnou kontrolou - nemôže trvať až tak dĺho - a dať jej financie k dispozícií - ALE iba na poskytovanie pôžičiek výrobcom - a nie špekulantom !!!
Toto pokladám za riešenie na zabránenie hroziacej krízy. !!!

173353

19.10.2008 11:06

RE: Drahí veriaci -ešte raz

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 173353

Je to složitější. V těch bankách mají lidé úspory. Pokud stát nedá jasně najevo, že je schopen za tyto úspory do určité míry ručit tj. garantovatza to, že lidé o své úspory nepřijdou, ztratí zbytek lidí důvěru v bankovní instituce obecně. Přestanou ukládat a co je mnohem horší (noční můrou pro bankéře) začnou vybírat své vklady. Tím se můžou položit všechny banky. Dojde ke globální krizi, která se odrazí u firem i obyčejných lidí. Nefungující bankovní sektor znamená, že si lidé nemohou brát půjčky a nakupovat a firmy pak nebudou moci podnikat na úvěr. Nakupování a podnikání na úvěr je alfou a omegou současného kapitalismu. Krize bank a neexistence úvěrového sektoru ohrožuje existenci naší ekonomiky. Jak tu kdosi v jiné diksuzi poznamenal, pokud si lidé přestanou půjčovat systém padne. Tady vidíte, že vláda se musí snažit udržet banky. Problém je, že jde o jednostranné řešení. Pomůže se bankám tím, že státní garance udrží peníze v trezorech. Nevyřeší se však příčina problému a to, že banka je v krizi díky neschopnosti lidí splácet úvěry. Půjčovat si můžete jen do určité doby - dokud na to máte. Lidé a firmy jednoduše mají už jen na život (svůj omezený provoz) a zbytek jde na splátky. Dál si půjčovat nemohou. Jejich výdaje rostou, úvěrový plán je narušen a lidé přestávají splácet. Banky jdou do krizí. Nemohou investovat a tím klesá jedna z forem příjmů bank, nemohou si dovolovat dál půjčovat a tím klesají i příjmy z vkladů. Nikdo neřeší tuto situaci. Nikdo se nesnaží odstraňovat příčinu protože neví jak. Bohužel to celé znamená, že injekce ve stovkách miliard jsou jen dočasným řešením a krize se vrátí. Pak už nebude důvěra ani peníze pro další injekce bankám. Druhá krize nás teprve probere a budeme se muset vážně zamyslet nad celým současným systémem naší ekonomiky. Kapitalismus shoří jako Fénix a je otázkou co se zrodí z popela [oči v sloup]

173354

20.10.2008 2:52

RE: Drahí veriaci -ešte raz

Nataša 61.?.?.?

Reakce na 173354

Potrefená husa ,zahejkala, proč to servirujeme lidem po kapkách,když oni (samoosvícenci) sami vědí ,jak na tom jsou.
Motto; Není pravda ,že každý žid je zloděj,ale ,všude na světě ,kde se krade ve velkém ,jsou židé.
Takže, čtenáři, je na tobě přesvědčit se, přímo ze židovských zdrojů o tom,o čem nemůžou informovat naše "křestanská" media.V rámci globální krise pro Israel vyvstala otazka,co bude s námi židy,až lidé ,křestani, a jiní,nás začnou žalovat za tu finanční zlodějnu,zvanou inflaci,když všude na vedoucích místech jsou"vyvoleni",bude to odplata za okradání a nebo to máme kvalifikovat,jako antisemitismus?
Z Jerusaléma a z Tel Aviv pozorují svět a zjištují,že antisemitismus roste všude na světě a kladou si otazku,zda při tom celosvětovém okrádaní hloupých goyimů, zda to nakonec nezkončí velkým pogromem.
Těžko vinit někoho jiného,když u vesla narodního hospodaření USA byl žid GREENSPAN a tak je těžké svádět nynější finanční situaci na někoho jiného.Zahraniční politika ,ženoucí Američany do války má "kosher" tradici,od Albrichtové,přes Kissingera a Donald Rumsfelda, všichni židé samozřejmě,nechtěla bych je tak jmenovat ,ale musím,nebot židé jsou, poradce presidenta je Richard Perle a zároven členem Pentagonu a přítel Benjamin Netanyahu,rovněž i on v roce 1981 předal velmi tajné zprávy Israelcům, další "poradce"Douglas Feith,rovněž i on pracuje pro Israel a předal dokumeny Israelcům ,Chiney je další,který podporoval každou válku,od "Dessert storm"až do dnešní agendy napadnout Iran a použít nuklearní zbraně a tak udělat holocaust na celý svět.Všemocná CIA byla v rukách žida George Tenet, jakožto řada poradců na "obranu"USA, Paul Wolfovitz,jež řídí zbrojní průmysl a proslavil se v roce 1978 dodáním tajných materialů státu Israel,Elliot Abrams,Abraham Shulský,Stephen Bryen, Michael Leeden a za nimi řada židovských bank ,jež kolapsují i když určité sumy peněz jsou přemístěny do Israelu,zatímco vláda dává výpomoc z kapsy danových polatníků, mimo pravidelnou finanční dotaci státu Israel,která je zajištěna,zatímco bossové obhajují tučné přimy,Morgan Stanley,Goldman Sachs,Bear Stearns, Marrill Lynch,Lehman Brothers pobral jenom 484 milionů dolarů,zatímco zlé povídačky se šířily ulicí,že 400 bilionů se ztratily do "země předků" a tady je ta obava,co Američané udělají,až všechno "vyplave " na povrch,kdo je viditelně židovsky vypadající a kdo ne,aby unikl "výprasku",nebot není zdravé,když se hloupí goyim dozví o velké "party" v okamžiku,co vláda vyplatila finanční pomoc bankám v hodnotě 700 bilionů dolarů.
Za pozornost stojí nahlédnout zde: http://thinkprogress.org/2008/0930/banks-contribut......
Dále nahlédněte:http://www.haaretz.com
Jerusalem and Babylon/Global financial crisis raises fears of rising anti-Semitic backlash.
Pro plný přehled je si třeba uvědomit základní věc,že pan

173402

19.10.2008 13:44

Averze k short-selling

joe 80.?.?.?

Averze k short-selling je tak typická pro řadové lidi, ale neopodstatněná. Problém je právě opačný - příčinou krize je, že nemovitosti nelze shortovat. Libovolný trh, který nelze shortovat, je náchylný ke vzniku spekulativních bublin. Short-selleři naopak vzniku spekulativních bublin zabraňují - když se cena dostane moc vysoko, tak short-selleři začnou prodávat, tím zastaví další růst a cenu vrátí na správné místo. Naopak když ceny hodně propadnou, tak jsou to často jen short-selleři, kteří nakupují - zavírají svoje pozice a realizují své zasloužené zisky. Ostatní lidé jsou totiž v době hysterie pos*aní strachy, nenakupují ale spíš prodávají.

O vzniku spekulativních bublin vyšla hodně zajímavá kniha Irrational Exuberance od Roberta J. Shillera, ve které autor zkoumá různé faktory, které napomáhají ke vzniku spekulativních bublin, a logicky je zdůvodňuje.

173362

19.10.2008 20:29

RE: Averze k short-selling

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 173362

>- zavírají svoje pozice a realizují své zasloužené zisky.
Díky Vám konečně budu vědět jak vzniká zasloužený zisk. Teda zapomněl jste napsat, že zasloužený zisk vzniká též při prodeji, když ta cena-mrška vyšplhá jaksi moc vysoko. Ovšem to předpokládá
nějaký balík těchto papírů vlastnit předem, třeba z předchozího nákupu při moc nízké ceně.

> tím zastaví další růst a cenu vrátí na správné místo.
Nějak jsem nepochopil k čemu je dobré "vracet cenu na správné místo", kromě toho zaslouženého zisku, když tam ta cena stejně dlouho nevydrží (mrška). [velký smích]

>Ostatní lidé jsou totiž v době hysterie ...
Škoda, že jste nepopsal jak vznikne ta "doba hysterie", nejspíš jde o rodinné tajemství.[velký smích]

>Short-selleři naopak vzniku spekulativních bublin zabraňují
Doufám, že to není ode mne velká troufalost, když (já-laik) bych chtěl zrovna pojmenovat ten rozdíl cen mezi tou moc vysokou a správnou, a moc nízkou a správnou jako dvě spekulativní bubliny. Jen co jsou ty bubliny dostatečně tlusté, tak je ti dobrodinci převedou na svoje konto (zaslouženě)a je po ptákách. A pak znovu a znovu... Je to skoro úplné, jen vyvolat tu hysterii ještě neumím.

Jestli vás ta citovaná kniha přivedla k těm úvahám výše publikovaným, je docela možné, že cena knihy, sama o sobě, je spekulativní bublina. Doporučuji urychleně realizovat zasloužený zisk, než vejde ve všeobecnou známost, že správná cena oné knihy se rovná nule. Takové praktické využití mojí teorie by jste mohl uskutečnit v některém antikvariátu, než budou podobnýma "moudrama" antikvariáty zcela zahlceny. [velký smích] [velký smích]

173391

20.10.2008 7:55

RE: Averze k short-selling

joe 193.?.?.?

Reakce na 173391

>Nějak jsem nepochopil k čemu je dobré "vracet cenu na
>správné místo", kromě toho zaslouženého zisku,
>když tam ta cena stejně dlouho nevydrží (mrška). [velký smích]

Kdyby cena byla naprosto nezávislá na fundamentální hodnotě, tak by to bylo vyloženě kasino, které by dalo šanci vydělat jen tomu, kdo ho ovládá. Cena se vrací na správné místo (fundamentální hodnotu) díky ekonomickým zákonitostem. Když se cena liší od fundamentální hodnoty, tak v případě podhodnocené firmy kupujete např. 1000 Kč za 500Kč (a naopak v případě nadhodnocené firmy). Občas se stane, že je cena podhodnocená např. až tak, že firma stojí dokonce míň, než má na bankovních účtech - takže vám dokonce prodávající platí za to, že si firmu vezmete. Nákupy podhodnocených firem a prodeje nadhodnocených firem tlačí na cenu, aby se dostala blíž fundamentální hodnotě.

Zisk je zasloužený - vždycky tam je riziko, že trh půjde dál původním směrem (tj. předražený bude dál růst, podhodnocený dál padat), což pro spekulanta znamená ztrátu. Asi nechápete, že být placený za podstupované riziko je naprosto v pořádku a normálně se děje všude kolem vás:
- pojištovna na sebe bere riziko, že až se vám něco stane, vyplatí vám pojistku
- podnikatel investuje svoje peníze do nejistého (=rizikového) podnikání, nikdy nemůže vědět, že se mu bude dařit
- obchod nakupuje zboží do skladu, ale neví, za kolik ho bude moct prodat za týden
- zelinář nakupuje ovoce a zeleninu, ale nemá jistotu, že ho prodá, než se začne kazit
- zemědělec nasadí určité plodiny, ale nepřízeň počasí mu může úrodu zničit
- spekulant na burze nakupuje a prodává a nemá jistotu, že vydělá
- ...

>>Short-selleři naopak vzniku spekulativních bublin zabraňují
>

>Doufám, že to není ode mne velká troufalost, když (já-laik)
>bych chtěl zrovna pojmenovat ten rozdíl cen mezi
>tou moc vysokou a správnou, a moc nízkou a správnou jako dvě
>spekulativní bubliny. Jen co jsou ty bubliny
>dostatečně tlusté, tak je ti dobrodinci převedou na svoje
>konto (zaslouženě) a je po ptákách. A pak znovu a znovu...

Vždyť o to jde - když je něco skoro zadarmo, tak to lidi kupujou, když je něco předražené, tak se toho snaží zbavit. To je úplně stejné jako všude jinde - když jsou rohlíky v akci za 50% ceny, tak jich lidi kupují (mnohem) víc než obvykle, naopak když jsou extrémně drahé, tak je nikdo nekupuje. Nákupy levného a prodeje drahého vracejí cenu k fundamentální hodnotě. Navíc vám nikdo nebrání, abyste to udělal taky [mrknutí jedním okem]

173421

20.10.2008 11:10

RE: Averze k short-selling

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 173421

Děkuji za Váš zájem o mé dovzdělání v oblasti neklidných trhů. Sám zřejmě vidíte, že mám problémy tomu porozumět.

Zejména, když se zamyslím nad tím, že mi nikdo nebrání abych si těch rohlíků příště koupil mnohem víc, zvláště budou-li za 50%ceny. Tak to asi máte pravdu. Dnes, musím ale v Kauflandu koupit chleba, po víkendu nezbyl doma ani krajíček. Ale na blbence mám napsáno u chleba „1x“. Takže kdyby byl bochníček za, řekněme, 10 Kč oproti obvyklé ceně 27,90Kč, tak si můžu dovolit koupit třeba tři kousky skoro za ty samé peníze. Jenže mívám někdy problém i se spotřebou toho jednoho bochníku, potomstvo jí raději rohlíky, které rovněž kupujeme. Jestli se nespotřebuje ten jeden bochník do středy, pak obvykle udělám ze zbytku smaženky, ty jdou u nás na odbyt zaručeně. Asi raději zůstanu u toho jednoho bochníku, ty ostatní dva by nejspíš skončili v popelnici, a to nejde, vzpomenu-li jak babička před prvním krájením bochník křížem přežehnala, a nás jako děti vedla k šetrnosti, s tím že chleba je Boží dar. Tak to jsme zatím alespoň vyřídili maximální počet chlebů co dnes mohu koupit.

Teď jste mi ale nasadil brouka do hlavy, bude-li ta dnešní cena v Kauflandu opravdu jen 10Kč. Vy myslíte, že mám ten bochník už hned koupit, nebo čekat - třeba cena ještě poklesne. Abych, jak říkate, neprodělal pro případ, že bude dále klesat. Nejspíš ho ale budu muset koupit, aby jsme měli doma co jíst, a nečekat na další případný pokles ceny.

Zatím z Vašich nápadů nemohu, z praktických důvodů, žádný použít. Jednou mi v to brání vzpomínka na babičku, podruhé představa prázdné spižírny. Asi jsem těžká výjimka, na kterou ani to Vaše, na první pohled nejméně sporné, tvrzeni nejde použít.

No vidíte, a to jde jen o jeden bochník chleba, což teprve jak poznám fundamentální cenu akcie na burze, kde ty cifry lítají jako splašené, až zrak přechází, nebo podle čeho poznám, že už nebudou ceny klesat, a že mám rychle nakoupit.

Ani zdaleka jsme vše neprobrali, ale musím do toho Kauflandu, shrabat na zahradě napadané listí a ještě mnoho dalších pitomostí, které mi brání ve vytrvalejším samostudiu neklidných trhů.

Děkuji předem za Vaše případné rady, pro mé dovzdělání ve zmíněné oblasti. [velký smích]

173439

21.10.2008 9:12

RE: Averze k short-selling

joe 193.?.?.?

Reakce na 173439

[velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích]

173544

20.10.2008 4:00

netraba vlastnit...

Marian 99.?.?.?

Ovšem to předpokládá
nějaký balík těchto papírů vlastnit předem, třeba z předchozího nákupu při moc nízké ceně.


netreba za to platit obycajne najmenej tri dni...a daju sa kupit opcie za frakciu ceny normalnej akcie...

173405

20.10.2008 8:00

RE: netraba vlastnit...

joe 193.?.?.?

Reakce na 173405

Netřeba vlastnit - akcie se dají půjčit, o tom je short-selling.

Short-selling v kostce:
1. půjčím si akcie
2. prodám půjčené akcie
3. po nějaké době koupím akcie zpět, ideálně za nižší cenu
4. vrátím akcie
mezitím platím úroky za výpůjčku akcií.

173422

20.10.2008 12:51

RE: netraba vlastnit...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 173405

Takže je to pro systém podstatně horší než jsem měl představu.

173456

20.10.2008 13:54

nekryté prodeje blanko

lijgb 195.?.?.?

Obchodní restrikce
Návrh, který byl již realizován: Spolkový úřad pro finanční dohled [Die Bundesfinanzaufsicht, BaFin] zakázal "nekryté prodeje blanko" až do konce roku. Neboť i v dobách finančních krizí mohou spekulanti zbohatnout – když sázejí na klesající kurzy akcií. Při klasickém blanko prodeji si spekulant vypůjčí akcie a prodá je okamžitě dál jenom proto – aby je později koupil opět nazpět, jakmile mu doběhne vypůjční lhůta. Jestliže kurzy mezitím padly, může si rozdíl strčit do kapsy jako čistý zisk. A co je pro spekulanta to nejhezčí: kurzy pravděpodobně skutečně klesnou – právě proto, že je tu tolik blanko prodejců, kteří se současně zbavují svých akcií. Ještě výhodnější je situace při prodeji akcií, aniž by bylo nutné si je vypůjčit. To jsou tedy tzv. „nekryté prodeje blanko“, které byly nyní zakázány. Neboť tímto trikem dochází krátkodobě k umístění většího počtu příkazů k prodeji než je v oběhu akcií – při této cílené nabídce převyšující poptávku se pak už nedá kursovému pádu zabránit. Na listině BaFinu stojí 11 finančních cenných papírů – patří sem německá Komerční banka [Commerzbank], Deutsche Bank, poštovní banka [Postbank], Německá burza [Deutsche Burse] a Allianz.

Pole působení: Experti jsou skeptičtí, zdali bude zákaz vůbec působit: Když totiž chce kdokoliv za každou cenu proti německým papírům sázet, postačí, aby tak učinil z jakékoliv burzy v cizině. V USA došlo k radikálnějším krokům: nesmí se tam formou blanko prodejů obchodovat s více než 900 akciemi. │UH

Die Tageszeitung: Osm receptů pro budoucnost
Sbohem, finanční krize!
http://www.blisty.cz/art/42960.html

173471

20.10.2008 13:55

lživé ratingy

lijgb 195.?.?.?

Ratingové agentury
Návrh: Ratingové agentury už nesmí zůstat úplně bez kontroly. V tom jsou si všichni zajedno. Návrhy sahají od sebekontroly (kancléřka Merkelová) přes veřejný dohled (Zelení) až po zestátnění tohoto úkolu (Die Linke).

Pole působení: Fungování ratingových agentur se nedá ničím nahradit. Neboť na nepřehledném kapitálovém trhu prostě musí existovat instituce, které hodnotí kvalitu finančních produktů. Zde, v Německu, dosud působily tři agentury, které měly svým způsobem světový monopol: Standard & Poors, Moodys a Fitch. A ba co více: banky ve většině případů za ratingová hodnocení svých produktů platily – nedalo se tedy očekávat, že by ratingové agentury chtěly své zákazníky rozzlobit příliš negativním hodnocením jejich produktů. Místo toho dostávaly i brakové úvěry ty nejvyšší známky bonity. Politika má nyní tyto úzké zájmové vazby zrušit. Ale je tu otázka, kdože má v budoucnosti platit za ratingy – když už to nemá být vydavatel finančního produktu. Antiglobalizační uskupení Attac navrhlo založit fond, do něhož by přispívali všichni uživatelé ratingu.

Šance pro realizaci: Je jasné, že k určité kontrole ratingových agentur dojde. Hrají totiž už příliš dlouho tu „nepohodlnou“ roli největších hříšníků. │UH

http://www.blisty.cz/art/42960.html

173473

20.10.2008 16:28

Jak investovat v USA?

Tommy 195.?.?.?

Jak investovat v USA?
Po USA koluje e-mail "Retirenment Plan"/Jak se zabezpečit na důchod:

Kdybyste před rokem investovali $1000 us dolarů:

- do akcií Nortelu, dnes by akcie měly hodnotu $49
- u Enronu by vám z té tisícovky zbylo $16.50
- z akcií WorldCom by zbylo $5.00
- z investice $1000 US do Delta Air Lines dnes dostanete $49
- pokud by jste za tisícovku zakoupili United Airlines, nedostanete zcela NIC.

Ale kdybyste před rokem nakoupili za $1000 pivo a vychlastali ho, dnes vrátíte prázdné lahve tak dostanete $214.

http://www.komik.cz/texty/1271-jak-investovat-v-usa/

173487

20.10.2008 23:56

RE: Jak investovat v USA?

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 173487

Výborný nápad, nechtělo se mi ven neb je zima, ale kvůli takové investici se snad vypravím do krámu, koupím za osm doláčů piva, vychlastám ho a vydělám 60 centíků za flašky. Proti US firmám je to velkej zisk. Alespoň u toho piva zapomenu na to, o kolik se mi scvrklo spoření na penzi. [chechtot] [velký smích]

173525

20.10.2008 16:31

Drahí veriaci - už na koniec

felix10 147.?.?.?

Nemám právo uzatvárať túto diskusiu - ale, pretože som ju začal - dovoľte, aby som sa ju pokúsil zhodnotiť:
V prvom príspevku som nadhodil "možné" riešenie súčasného peňažného "bordelu" - a výsledok[zmaten]
Asi polovica príspevkov do diskusie opakuje "bludy" "masovokomunikačných prostriedkov" - pýtam sa NAČO ?!?! - toto máme v denných novinách, televízií aj rozhlase !
Pokiaľ podmienka na to, aby som mohol predať nehnuteľnosť bez dane je, že nehnuteľnosť musí byť aspoň 5 rokov vyňatá z majetku firmy. ( a tu nejde o miliardy )! oproti sa na "burzách" denne vykonávajú "obchody" v objemoch miliárd USD - a často sa predáva niečo, čo príslušný človek, resp. firma ani nevlastní !!!- ak by som predal ( alebo sa pokúsil predať ) niečo, čo nevlastním - tak skončím v base - za podvod. Oproti tomu, burzoví špekulanti si rozdeľujú miliardové odmeny !
Teda, prosím všetkých, ktorí obhajujú tieto špekulácie, aby mi odpovedali - ale k veci - na horeuvedené fakty !
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem !

173488

21.10.2008 0:06

RE: Drahí veriaci - už na koniec

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 173488

Burza se prostě zvrhla z obchodu z akciemi podniků, na bezhlavý hazard, který se nikdy povolit neměl. Původně akcie sloužili k tomu, aby podnik sehnal kapitál do provozu a pokud se rozjel tak akcionáři na tom vydělali. Co dnes jede na burze pomocí short selling a jinejch neplech, je pouze riskantní hra o peníze, nevytvářející žádný kapitál pro podnikatele. Mělo se to dávno zavřít a začít znovu, jenže těm co tam obchodujou se to takhle líbilo, dělali prachy ze vzduchu. Alespoň pro sebe, bohužel každej výdělek musí nakonec někdo zaplatit, i ten ze vzduchu. Voni i ty vymyšlený peníze, pokud budou platit někdo bude muset zaplatit, jináč to nejde.

173527

21.10.2008 0:00

No to je nad slunce jasné!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Židé a židovská finanční moc! Protože Židovstvo ovládá cca 86%
veškerého světového finančního oběživa.
www.spiknuti-proti-cirkvi-a-lidstvu.com

173526

Příspěvků: 96

18.10. 10:03 felix10  Drahí veriaci
18.10. 11:56 Marian  RE: Drahí veriaci
18.10. 12:07 mtk  RE: Drahí veriaci
18.10. 12:42 djb  RE: Drahí veriaci
18.10. 13:03 mtk  RE: Drahí veriaci
18.10. 14:01 djb  RE: Drahí veriaci
18.10. 14:35 mtk  RE: Drahí veriaci
18.10. 17:41 djb  RE: Drahí veriaci
20.10. 14:28 Oli63  Priklad General Motors klesly akcie o 20%, ihned se ocekaval celosvetovy pokles cen automobilu
20.10. 23:12 supino1  RE: Priklad General Motors klesly akcie o 20%, ihned se ocekaval celosvetovy pokles cen automobilu
18.10. 20:51 felix10  RE: Drahí veriaci
18.10. 23:04 djb  RE: Drahí veriaci
19.10. 15:14 mtk  RE: Drahí veriaci
20.10. 14:39 Spytihněv  RE: Drahí veriaci
20.10. 15:45 Montaznik  RE: Drahí veriaci
20.10. 23:33 supino1  RE: Drahí veriaci
20.10. 23:27 supino1  RE: Drahí veriaci
20.10. 22:50 supino1  RE: Drahí veriaci
18.10. 14:30 dub  RE: Drahí veriaci
18.10. 18:02 djb  RE: Drahí veriaci
18.10. 18:59 dub  RE: Drahí veriaci
18.10. 19:58 dub  RE: Drahí veriaci
18.10. 22:01 pje  shortování a soukromá odpovědnost
18.10. 22:55 djb  RE: Drahí veriaci
18.10. 23:11 dub  RE: Drahí veriaci
20.10. 23:39 supino1  RE: Drahí veriaci
18.10. 23:12 djb  RE: Drahí veriaci
18.10. 18:17 jean.laroux  RE: Drahí veriaci
18.10. 22:41 djb  RE: Drahí veriaci
18.10. 22:53 jean.laroux  RE: Drahí veriaci
18.10. 18:36 miromir  RE: Drahí veriaci
18.10. 23:00 djb  RE: Drahí veriaci
20.10. 22:26 supino1  RE: Drahí veriaci
20.10. 10:37 h@luzak  RE: Drahí veriaci
20.10. 12:27 Mirda  RE: Drahí veriaci
20.10. 12:39 Spytihněv  RE: Drahí veriaci
20.10. 13:52 hestroy  RE: Drahí veriaci
20.10. 22:16 supino1  RE: Drahí veriaci
18.10. 15:14 vyvoraná myš  RE: Drahí veriaci
20.10. 22:14 supino1  RE: Drahí veriaci
18.10. 19:08 broz  RE: Drahí veriaci
20.10. 04:48 Mirda  RE: Drahí veriaci
20.10. 12:15 mtk  RE: Drahí veriaci
20.10. 12:46 Mirda  RE: Drahí veriaci
20.10. 15:14 mtk  RE: Drahí veriaci
23.10. 06:27 Mirda  RE: Drahí veriaci
18.10. 10:43 janlaj  Tento systém podvodů je po mnoho staletí zdokonalován
18.10. 11:23 Radar  Spekulanti rozhodne nestoji za touhle krizi, ani za Asijskou
18.10. 12:06 Khaot  Dodatek k článku
18.10. 18:23 jean.laroux  K Zamyšlení
18.10. 18:36 jean.laroux  Další otázka k zamyšlení
18.10. 19:10 Samouk  Short selling není příčinou
20.10. 12:01 Mirda  RE: Short selling není příčinou
20.10. 17:06 h@luzak  RE: Short selling není příčinou
21.10. 22:42 SAmouk  RE: Short selling není příčinou
22.10. 14:41 h@luzak  RE: Short selling není příčinou
18.10. 19:46 Marian  hmm...
18.10. 20:38 jean.laroux  RE: hmm...
20.10. 12:55 Mirda  RE: hmm...
20.10. 13:47 hestroy  RE: hmm...
21.10. 21:27 Jarmila  RE: hmm...
25.10. 21:04 hestroy  RE: hmm...
18.10. 20:15 mt-svk  Otázka
18.10. 20:43  RE: Otázka
18.10. 22:02 jean.laroux  RE: Otázka
19.10. 00:21  RE: Otázka
21.10. 22:34 Samouk  RE: Otázka
22.10. 00:56  RE: Otázka
19.10. 03:05  RE: Otázka
19.10. 12:03 mtk  RE: Otázka
19.10. 12:37  RE: Otázka
19.10. 17:39  RE: Otázka
19.10. 19:27 mtk  RE: Otázka
19.10. 20:55  RE: Otázka
20.10. 13:15 mtk  RE: Otázka
20.10. 14:01 Mirda  RE: Otázka
19.10. 04:27 Radsi nerikat kdo  Odpoved
19.10. 08:25 Marian  RE: Odpoved
19.10. 09:29 felix10  Drahí veriaci -ešte raz
19.10. 11:06 jean.laroux  RE: Drahí veriaci -ešte raz
20.10. 02:52 Nataša  RE: Drahí veriaci -ešte raz
19.10. 13:44 joe  Averze k short-selling
19.10. 20:29  RE: Averze k short-selling
20.10. 07:55 joe  RE: Averze k short-selling
20.10. 11:10  RE: Averze k short-selling
21.10. 09:12 joe  RE: Averze k short-selling
20.10. 04:00 Marian  netraba vlastnit...
20.10. 08:00 joe  RE: netraba vlastnit...
20.10. 12:51  RE: netraba vlastnit...
20.10. 13:54 lijgb  nekryté prodeje blanko
20.10. 13:55 lijgb  lživé ratingy
20.10. 16:28 Tommy  Jak investovat v USA?
20.10. 23:56 Antiseptik  RE: Jak investovat v USA?
20.10. 16:31 felix10  Drahí veriaci - už na koniec
21.10. 00:06 Antiseptik  RE: Drahí veriaci - už na koniec
21.10. 00:00  No to je nad slunce jasné!

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Britská vláda přiznává: dvě injekce a kus vaší přirozené imunity je pryč27.10.21 18:30 Británie 1

Počas Španielskej chrípky 92% ľudí umrelo na bakterialnu infekciu z nosenia rúšok27.10.21 18:13 Neurčeno 0

České banky začínají podléhat teroru Green Deal26.10.21 23:01 Česká republika 5

Pravda s očkovacím utrejchem leze na porvch - vláda podepsala likvidační smlouvu26.10.21 19:51 Česká republika 3

Očkovaní: Nula protilátek. Neočkovaní: Plno. Vynesla laborantka26.10.21 18:51 Česká republika 3

Už je to tady: Covid se stal epidemií neočkovaných, tvrdí vladní loutky26.10.21 11:07 Česká republika 8

Nakažení očkovaní jsou podle Tečky bezinfekční25.10.21 17:51 Česká republika 16

Nová nařízení vlády? Máme pro vás právní návody pro důstojný a svobodný život 25.10.21 17:13 Česká republika 2

Ameriku zaplavila vlna lítosti těch, co se nechali naočkovat24.10.21 17:07 USA 3

Měnit pohlaví dětí je zločin proti lidskosti24.10.21 09:58 Rusko 1

Hliník se odstěhoval do Humpolce......24.10.21 09:53 Evropská unie 0

Po celé Itálii vyrazili lidé i přes zákaz do ulic, podpořili je i Francouzi (VIDEA)24.10.21 09:44 Itálie 2

Zákon, který omezuje základní svobody 67 milionů Francouzů, schválilo 23 % poslanců!22.10.21 17:54 Francie 2

Policie pokračuje ve stíhání exposlanců Volného a Roznera, souhlas sněmovny už nepotřebuje 22.10.21 17:34 Česká republika 4

Soud zrušil další nezánonný paskvil - příjezdový formulář21.10.21 19:50 Česká republika 0

Nesvítí, nefouká... Data z Německa kříží plány EU21.10.21 17:38 Německo 5

Už na nás "vláda" zase chystá další šikanu a buzeraci20.10.21 20:19 Česká republika 6

Majitelé lesů raději zakáží cyklistům vjezd do lesa úplně19.10.21 20:20 Česká republika 5

Americké vojenské biologické laboratoře v Kazachstánu19.10.21 18:59 Kazakhstan 0

Evropská agentura pro léčiva zahájila hodnocení vakcíny společnosti Pfizer pro děti ve věku 5-11 let19.10.21 09:23 Evropská unie 2

Měnové kurzy

USD
22,16 Kč
Euro
25,71 Kč
Libra
30,45 Kč
Kanadský dolar
17,96 Kč
Australský dolar
16,65 Kč
Švýcarský frank
24,13 Kč
100 japonských jenů
19,48 Kč
Čínský juan
3,47 Kč
Polský zloty
5,57 Kč
100 maď. forintů
7,08 Kč
Ukrajinská hřivna
0,84 Kč
100 rublů
31,47 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 772,43 Kč
1 unce stříbra
534,27 Kč
Bitcoin
1 304 326,71 Kč

Poslední aktualizace: 27.10.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 7 709