Diskuze k článku

Šlechtění plodin se modernizuje

Příspěvků 62

26.9.2006 2:01

Je pouze otázka,jak je výzkum aplikován.

Antikema 88.?.?.?

Bohužel, když je tahle Pandořina skříňka otevřena / a to vůbec
nezastírám její vysokou nebezpečnost, v nekontrolovaném šíření
patologické mutace způsobené genetickou manipulací /
není možné výzkum zastavit.
Zde zákazy nebudou platit. Je pouze možné, aby na poli geneticky
upravovaných rostlin a živočichů zavládl alespoň nějaký pořádek.
Zatím je zde stejný zlořád jako v hospodářství, urvi co můžeš,
bez ohledu na následky.
Je v tomto odvětví urychleně nutné zavést nějakou formu mezinárodní kontroly pro zavedení úplně základních standardů
bezpečnosti při nakládání a aplikaci geneticky modifikovaných materiálů.
Nemyslím, že by konzumace geneticky upravených potravin byla nějak apriori nebezpečná nebo zdraví škodlivá i když ani zde
není možné vyloučit jistou míru škodlivosti, protože přesně
nevíme, jak budou GM potraviny organismem přijímány.
Při nějakých potížích je snadné se takové potravy vyvarovat.
Mnohem nebezpečnější je únik genově upravené rostliny nebo
živočicha, jehož vlastnosti mohou být pro celou okolní
přírodu naprostou destrukcí a může dojít i k totálnímu zhroucení
celé biosféry!
Zahrávat si s takovým nebezpečím je kriminálním zločinem,
různých "vědeckých" organizací za kterými opět stojí pouze
touha po vysokém zisku, takže žádná věda!
Bohužel stejný systém "trhu" , který je schopen bez kontroly
ničit, je možná také dohledat v aplikacích GM rostlin.
A drzost firem, které GM provádějí je bezmezná.
Je ještě čas podobnému vývoji zamezit, ale až jednou dojde
k "havárii" z genově modifikovaným materiálem, bude už pozdě.
Takovou chybu uděláme jako lidstvo jenom jednou!
Druhý pokus už nebude.

117675

26.9.2006 2:08

Je nutná oprava!

Antikema 88.?.?.?

... rýže se nepřivařila ...
... rýže se přifařila ... Místo v, musí být v textu f,
jinak jde o nesmysl.

117676

26.9.2006 2:25

RE: Je nutná oprava!

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 70.?.?.?

Reakce na 117676

Jj, už jsem to opravil-. Díky. [zahanbení]

117677

26.9.2006 3:37

Prdel si to prebere

Hastrman 71.?.?.?

Zajimalo by me, jestli je ta prupovidka pravdiva? [oči v sloup]
Nejsem expert na vyzivne latky ale myslim, ze at je napriklad rajce geneticky jine nez prirodni, kdyz projde nasim zaludkem a strevy, nas system si prece vybira pouze rozlozene latky. Takze jaky nasledek muze zpusobit neco co je geneticky jine. Vzdyt vypestovane odrudy take nejsou originalne z prirody.
Clovek je v podstate vsezravec [cool]

117678

26.9.2006 8:49

RE: Prdel si to prebere

Piere 193.?.?.?

Reakce na 117678

Rozdíl mezi plodinou vzniklou GMO a plodinou vzniklou šlechtěním je v tom, že šlechtění je postup přírodě vlastní, probíhá přirozenou cestou - pokud vznikne něco, co není životaschopné, nemnoží se to a tudíž to nemá následovníka. Člověk jen urychluje a vybírá. U GMO se genetickou manipulací přeskočí několik vývojových stupňů - výsledný produkt je životaschopný, ale nikde není záruka, že by vznikl přirozeným křížením. Ani se nedá s jistotou říci, že by nevznikl. A v tom je základní nebezpečí GMO - na rozdíl od šlechtění a křížení lze vytvořit cosi, co je přírodě cizí a nikdo netuší jek se to následně projeví křížením s neGMO plodinami nebo živočichy, nikdo neví jak to bude působit na konzumenty (nejen na přímé konzumenty , ale na následující generace - nezapomeňte, že si hrajeme s geny a u pokud by výsledky u člověka byly patrné až ob generaci, tak se to dozvíme asi tak za 50 let!). Postup popsaný v článku je vlastně přirozené křížení, ale šlechtění je velmi urychleno tím, že "prohlídkou" genů je provedena selekce a dál se pracuje jen s plodinou, která má velmi pravděpodobně požadované vlastnosti.

117685

26.9.2006 10:40

RE: Prdel si to prebere

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 117685

Vase odpoved nevysvetluje jaky je rozdil v latkach po rozpusteni bunek do surovych stav. [zmaten]

117693

28.9.2006 14:09

RE: Prdel si to prebere

pavlik85 85.?.?.?

Reakce na 117693

Geny přímo určují, jaké látky v tom rajčeti budou.

117882

26.9.2006 16:14

RE: Prdel si to prebere

s.a.t.a.i. 195.?.?.?

Reakce na 117685

Slechteni neni proces prirode vlastni, je to kluturni zalezitost. Neplette si jej s krizenim (geneticke operace jsou povetsinou krizeni, mutace a selekce).
Vznikly produkt GM by s velkou pravdepodobnosti nevznikl neodarwinisticky, ale to neni nic proti nicemu - i vznik ptaku je velmi nepravdepodobny.
Navic nektere "tradicni" postupy "slechtitelstvi" jsou oproti GM podstatne rizikovejsi a pracuji se zvysenou pravdepodobnosti mutace.

117716

27.9.2006 8:53

RE: Prdel si to prebere

piere 193.?.?.?

Reakce na 117716

Řekl bych, že máme vcelku shodný názor. Šlechtění je křížení při němž záměrně vybírám (selekce, v daném případě řízená) pro další křížení jednince jejichž vlastnosti mi vyhovují a snažím se dosáhnout maximálního rozvoje těchto, z mého pohledu, žádoucích vlastností. Tedy, je to postup, při němž do přirozeného běhu zasahuji pouze výběrem. Samozřejmě je zde riziko mutací, protože s rozvojem žádoucích vlastností obvykle rozvinu i něco nežádoucího - tak se mi může stát, že to co vypěstuji bude sice úžasné, ale rychle to chcípne nebo se to nebude dál množit. A to je přesně to, co jsem napsal výše. Genetickou manipulací dokážu ten článek, který by jinak chcípnul, přeskočit. A to je problém, stvořím něco, co by přirozenou cestou nevzniklo. A NEVÍM jak se to bude chovat v dalších generacích, NEVÍM jak to bude působit na další generace konzumentů, NEVÍM jak se projeví konzumace toho co konzumovalo GMO potraviny ... NEVÍM !!! A to může být děsnej průšvih s velmi oddáleným dopadem. V porovnání s ním by mohlo být používání DDT nebo conterganu (thalidomid). společenskou hrou pro malé děti.

117756

26.9.2006 17:58

Nepřebere ...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 83.?.?.?

Reakce na 117678

Nebudu to umět odborně pojmenovat, ale odpověď je: "nepřebere ! A totiž proto, že každý živý organismus nějak modifikuje uspořádání složitých molekul ve svém těle = budoucí potravě. Vznikají tak potom typické vazby a tvary v molekulách, které i po "sežrání" a rozložení se v trávícím traktu tyto znaky dále nesou a předávají organismu "strávníka".

Je to dost hrozné, budu to ilustrovat tímto docela podivným vědeckým exoperimentem: (případně dohledám i zdroj, ale pracně...)

V jednom experimentu byl použit nějaký červ, který byl v průběhu experimentu podrobován "mučení" světlem. Tak dlouho, až se stal zcela spolehlivě světloplachým. Dotyčný červ nemá žádnou centrální nervovou soustavu a když jej tedy vědci rozkrájeli na řadu kousků, každý kousek opět dorostl v nového červa. Všichni noví červi zdědili po původním červu jeho světloplachost.

To ale jestě není k našemu problému. Největší "čudo" nastalo, když takto "domučeného" světloplachého červa použili jako potravu pro "čerstvé červy" = kteří nebyli světloplaší. A ejhle ! Červi, nakrmení potravou vyrobenou z těla světloplachého červa, rovněž získali světloplachost !

To tedy znamená jedno velmi důležité - prdel si to prostě nepřebere !! Různé nevhodné modifikace, které zákonitě v průběhu umělých genetickým mutací budou vznikat - a dodejme tedy poctivě, že budou vznikat samozřejmě i příznivé a vhodné modifikace - se budou v krajním případě stále předávat dále a mohou v podstatě zcela drasticky změnit svět.

Museli bychom být naprosto nezřízenými optimisty, abychom doufali, že se určitě nemůže stát katastrofa !! Totiž, na milion případů, kdy mutace a z toho plynoucí modifikace složitých biogenních organických látek budou celoplanetárnímu životnímu systému zcela příznivé postačí pouze jediný případ katastroficky nepříznivý a život na planetě anebo zmizí, anebo se k nepoznání a pro lidi k "nepotřebě" změní !! [velký smích]

Prostě - lidstvo jako malé dítě "škrtá zápalkami" a netuší, že z toho může být pořádný oheň ...

117718

26.9.2006 18:17

RE: Nepřebere ...

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 117718

To je velmi zajimavy pokus.
Ovsem zde me napada logicka otazka. Kdyz cerv dokaze vstrebat jistou charakteristiku z potravy, znamena to, ze i kdyz jsme vsezravci, ze je rozdil mezi lidmi podle toho co ji za potravu? Jsou na svete nejen vegetariani ale take lide jejichz dieta je take vemi jednoducha. Napriklad eskymaci, kteri ji tulenni tuk.
Lide oproti cervu, ji mnohem pestrejsi potravu ale take se mezi sebou lisi. Vetsina zvere se od sebe tolik nelisi v jednom druhu, jako clovek.

117719

26.9.2006 20:53

RE: Nepřebere ...

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 117719

Je to skutečně velmi zajímavý pokus, mimochodem - to jsem psal já, zapoměl jsem se jaksi přihlásit... [smích]

Mě napadá jedna věc - v Bibli, jakkoliv je tato kniha mnohým přepisováním poněkud, opatrně řečeno - nejistá v jistých ohledech, tedy v Bibli se na několika místech popisuje zvláštní jev. Biblický Bůh v zastoupení nějakého "anděla" ve více případech vybízí nějakého proroka, aby: "...snědl knihu (svitek..." Prorok tedy knihu sní a ještě to okomentuje, že chutnala jako med s nějakým kořením. A potom se začaly dít věci - dotyčný prorok má všelijaké prorocké vidiny a sestupuje na něj "Duch Svatý" a jeho schopnosti se výrazně a pronikavě zlepšují. Stává se z něj Prorok.

Můžeme se nad Biblí anebo smát, nebo taky ji můžeme brát vážně. Vzdor těm přepisům bych doporučoval ji brát velmi vážně. Ten případ, který uvádím, s tou "snězenou knihou", je velmi závažný. Totiž ukazuje na to, kterak je lidská bytost uzlíček energií a chemie. Ty případy, jako je tento s tou knihou-potravou, ukazují, že v potravě člověk nepřijímá pouze bezduchou energii. Potrava v sobě nese informace !

A ve vztahu ke genetickým úpravám to ukazuje jedno - lidstvo si skutečně hraje s ohněm. Může mi tady napsat stovky příspěvků nějaký racionalista, který se bez skript a (pa)vědeckých teorií ani neuprdne, že něco takového není možné. Mě nepřesvědčí a cítím, že "džin byl z flašky již vypuštěn".

Jsem tu známý hlásáním "konců svět" a evidentně tím spoustu racionalistů irituji. Nicméně - sice neříkám nic, ale na moje slova dojde ... [velký smích]

117726

27.9.2006 0:22

RE: Nepřebere ...

Antiseptik 65.?.?.?

Reakce na 117726

Džin už ani neví kde ta flaška vlastně byla, toho zpátky nedostaneme. Mě ovšem nejvíce iritují dnes moderní teorie o tom jak nás nakonec zachrání nějakejma novejma technologiema. Planeta je jako distilovaná voda, jak se do ní jednou plivne už distilovaná není, čert ví co se tam objevilo a těžko to vytahovat potom lžičkou. Že na vaše slova nejspíš dojde o tom není pochyb, ale neočekávejte moc uznání, nebude tu nikdo kdo by to uznal. Dokavaď tu bude tak to neuzná. [chechtot]

117738

27.9.2006 17:33

RE: Nepřebere ...

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 117738

Konec konců - k čemu by mi taky to uznání vůbec bylo, že jo ! Jsou lidé věci znalí a uvážliví a s těma "se můžu navzájem uznávat", kolik libo... [smích]

Hodně jsem nad tím přemýšlel a dospěl k určitým "uklidňujícím" závěrům. Ovšem přechodně, než jsem dopřemýšlel, to bylo spíše značně znepokojující ! Několikrát jsem se to tu snažil trošku prezentovat, to se ale nedá v ucelené formě na tak malém prostoru podat ani přibližně. A nutně to vedlo ke zdání, že jen černě krákorám. Takže nic, každý si to stejně musí dopřemýšlet sám - tedy, pokud toho je schopen. Nicméně - staří Proroci s velkým "P" nás v tom samotné nenechali a z hlubin "času" nám o naší budoucnosti podali dost podrobnou zprávu. Slovy pana Danikena - "Vzpomínky na budoucnost".

Ovšem arogantní racionalisty to nechává v lepším případě chladnými, v horším případě plivají vztekle cosi o nesmyslech. Tož nic, to je veskrze jejich problém. Jsou to ale oni - soudruzi vědátoři, děvky prodejné racionalistické, co tuto planetu ničí i s námi, ačkoliv jim o to alespoň já určitě nestojím. Až bude zle, budou říkat, že to přece nemohli vědet, ale já bych jim odpověděl - "...mohli jste to vědět, protože to vše bylo dávno prorokováno, že takové nebezpečí nastane a dopadne !"

A tak to můžu s klidem uzavřít několika málo slovy jednoho Proroka - "...a kvíliti bude celá zem...". [velký smích]

117791

27.9.2006 18:53

RE: Nepřebere ...

Robocrep 212.?.?.?

Reakce na 117791

Podle mně by racionální pohled vypadal nějak takhle: Plodiny jsou gneticky modifikovány od roku 1983. Dodnes nedošlo ani k poklesu cen potravin (spíše naopak), ani nebyl vyřešen hladomor v Africe. Experiment ukončeme, neboť nepřinesl uspokojivé výsledky.

Tak nevím, třeba už není na místě říkat racionalisté, to už jsou fanatici...

117796

28.9.2006 15:04

RE: Nepřebere ...

Agent Smith 62.?.?.?

Reakce na 117796

Některé věci byly (či jsou-třeba fůzní elektrárny) vyvíjeny mnohem déle, než byly použitelné. Zastavit vývoj je nesmysl, mimoto je toto nereálné. Je třeba jej kontrolovat.

117889

27.9.2006 21:01

RE: Nepřebere ...

Zak 213.?.?.?

Reakce na 117791

Pne Gejdosi,
Zeme uz kvili...rekl bych, rve jak muze na ty lidi, co ji drasaji vsechno zive z jejiho srdce, ryjou se za mamonem do jeji hlubin ale kdo to slysi?

To, o čen jste psal se taky stane...jenze kviliti nebude zeme, ta se bude jenom chranit, kviliti budou lide zodpovidajic se za to, co ji zpusobili. A nebude to po prve...

117810

27.9.2006 21:12

RE: Nepřebere ...

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 117810

Ano a plné uvědomění si té skutečnosti není pro slabší povahy. A skutečně - nebude to poprvé...

A v tomto momentě se můžeme jen kochat nadějí, že ani naposledy.

117815

28.9.2006 0:17

2007 a 2009

svetlo 58.?.?.?

Reakce na 117815

uz nebudeme musiet dlho cakat.
Hlavne zmeny na Zemi sa ukoncia do roku 2012, a nebude to koniec svetu, bude to iba koniec stareho systemu ludskej spolocnosti, stareho sposobu rozmyslania, chapania a spravania sa cloveka.
Vyrazne zmeny sa udeju v rokoch 2007 a 2009 na roznych urovniach. Zmiznu casti pevnin, vynoria sa nove z oceanu, odkryju sa oblasti starych civilizacii, rozpadnyu sa niektore politicke zoskupenia, padnu niektore vladne rezimy, zopar ludovych povstani a vojniciek. Niektore udalosti budu v podstate velke katastrofy, ci uz prirodne alebo priamo ludmi vyvolane, a pocet obyvatelov planety sa dost radikalne znizi.
To co sa deje v poslednych rokoch je akoby len predohra - kratke ukazky.
2007 je uz za par (tiez som na vojne strihal meter) a tak naozaj uz nehovorime v teoretickej rovine, uvidime vsetko svojimi ocami a plne si to zazijeme.
Na prvy pohlad vsetko negativne veci, ale v podstate ide o cistenie planety a ludskej spolocnosti, a po skonceni upratovania to bude prekrasne.
Tieto roky zatrepu tiez americkym systemom na roznych urovniach
a uz len ten jediny fakt to robi cele pozitivnym.

117830

28.9.2006 9:20

RE: 2007 a 2009

Zak 213.?.?.?

Reakce na 117830

Pane Svetlo,
muzete mi rict, kde jste ty informace vzal? Je to zajmave...A taky je zajimave, co pisete o zmenach v letech 2007-9. Taky z vlastni hlavy? A co znamena to Vase vyjadreni, prominte mi - neni to urazka na Vasi osobu - plne si to zazijeme?
Mate to z vlastni hlavy a z vlastnich duchovnich zkusenosti? Nebo jen prepisujete to, co Vam rekl nekdo jiny, nekdo, kdo vidi dal? Muzete mi na to odpovedet?
A uvedomujete si taky to, ze pokud tyhle informace zverejnujete na verejnem a pristupnem webu, betere lidem nadeji zit stastne pokud to jde? Je podle Vas spravne, brat stesti a nadeji lidem, kteri si Vas prispevek prectou? Vdyt je to katastrofa, brat co i jeden jedinky moment stesti lidem...i kdyby to byla co i jen minuta! Proc berete dobrou naladu a radostivost lidem zde na Zvedavci,pane? Nebo to delate taky nekde jinde? Kazdy dojde sveho, pane, tak proc nenechate lidi byti stastnimi a radostnimi dokud to jde?! Proc sirit strach a bezmocnost jeste vic, nez to delaji media? Neni toho zla kolem dost? Proc to nenechate byt? Vzdyt Vy ty lidi strasite! Proc nenapiste neco pozitivniho, proc nepisete o nadeji? Proc se snazite lidem vtlouct do hlavy, at si jeste poziji, protoze to dlhouho nebude? A proc se nepodepisete vlastnim jmenem?
Nechte, prosim Vas, tohle tema na pokoji. Koho zajimaji Apokalypsy, precte si to sam. Ale nenutte k tomu jine...napriklad ty, kteri muzou mit dnes krasny a stastny den.
A na zaver se ptam znovu - mate to z vlastni hlavy a zkusenosti, nebo zverejnujete neco, co Vam Nekdo rekl? Pokud ano, schvaloval by ten Nekdo takovy prispevek, jaky jste napsal? A nerekli vam ten Nekdo, nebo vase zkusenosti, nebo Vase svedomi, ze povinnosti cloveka je sirit radost a pomahat? Ja netvrdim, ze pravda se ma zatajovat. Ja tvrdim, nechte lidi na tomto webu byt. Kazdy ma svuj osud a ten se o nej postara...
A zase: máte to z vlastni hlavy a z vlasnich zkusenosti???
A dozadoval bych se taky vaseho jmena, pane. Protoze Vas prispevek podle mne zachazi za urcite meze.

117855

28.9.2006 13:04

RE: 2007 a 2009

svetlo 58.?.?.?

Reakce na 117855

ake su tie vase urcite medze, kto ich stanovil a preco.
Neviem ci mam toho nechat, ako ziadate, alebo odpovedat na otazky ako tiez ziadate.
Vasa reakcia je znacne negativna a prestrasena. Preco ?
Vacsina ludi, co rozmysla podobne ako ja, je prestrasena z toho co existuje teraz a co bolo v nedavnej minulosti, a z toho kam to smeruje, pokial sa nieco radikalne neudeje.
Pre mna osobne a pre mnohych inych ludi, co sa touto problematikou zaoberaju, su tieto predpovede velmi radostne, pretoze znamenaju koniec toho vsetkeho zleho co tu teraz existuje a co doteraz ludstvo ovladalo, a z coho zdanlivo nebolo vychodisko a ziadne riesenie.
Len ludia, ktory nejako priamo zavisia od sucasneho usporiadania sveta, sa boja zmien, a snazia sa zastrasovat pred zmenami a pred predpovedanim a oznamovanim tychto zmien.
Na tychto nadchadzajucich a dlho ocakavanych zmenach je krasne to, ze ziadna ludska sila ani ziadne spolocensko - mocenske zoskupenie ich nedokaze zastavit.
V minulych 20-30 rokoch malo ludstvo sancu a moznost si vybrat ako tieto zmeny prebehnu a ako sa udeju, ci to bude vsetko mierne a dobrovolne alebo ci to musi byt s katastrofami. Ludstvo si vybralo, cas vyprsal.
Ti co sa boja zrejme vedia preco sa boja, ja nezijem na frekvenciach strachu, preto mi je vas postoj velmi vzdialeny.

117876

28.9.2006 14:28

RE: 2007 a 2009

Zak 213.?.?.?

Reakce na 117876

P.Svetlo, jste na velkem omylu. Ja vobec nejdem pod vlyvem nejakeho strachu. Taky vim o tom, co prijde, znam data, vim jak to bude prebihat a co se bude dit. Ano, radostne je, ze se lidstvo ociste a Zeme se uzdravi. Vim kdy a vim taky jak. A taky vim, kdo se o to postaral a kdo strazi budoucnost lidi.
Rekl jsem pouze, ze nevidim nic pozitivniho na tom, ze zajde pet miliard lidi. Je to bolest nad bolest, pane. Ja se nemam ceho bat.
Nepocujte mne, prosim, kdy a jak si lidstvo jeste melo sanci vybrat jinou cestu. Je to nesmysl. Vse je predem naplanovano. Tisice let dopredu. Jen clovek, jedinec, ma do jiste miry moznost ovlyvnit svuj osud.
Ja Vam blahopreji k tomu, ze neziteje na frekvencich strachu. Tak to budete zrejme boddhisattvanebo snadprimo buddha,ne? Nebo jste snad dosahl svatosti, pane Svetlo? Jestli ano, tak Vam blahopreji.

Jen pro poznamku: lidi si nevybrali nic. Je to jen degenerace a to, co se deje, to jsou nasledky.

Delejte si co chcete, pane Svetlo, ale prosim Vas, nedejte muj psychologicky profil, kdyz mne neznate.
Vsechno se stane proto, ze lidstvo je pod vlyvem Zla. Jste vy takovym hrdinou, ze jste sam zvitezil nad svym vlastnim Zlem, aby jste se nemusel bat?

To je Vase vec. Fakt je, ze jste mi vzdaleny velice. A asi taky tech mnoho jinych, co se raduji, ze zakape temer cele lidstvo. Dobro zvitezi. Ja to vim. Byl jsem u toho, kdyz se to delo. A kde jste byl Vy, kdzy jste mi tak cizi, pane?
Opakuji - ja se nebojim. Ja mam jenom soucit s bytostmi, kteri trpi a trpet budou.

Neodpovidejte...nechme to tak. Zakon najde svou cestu sam.

117886

28.9.2006 16:50

RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!

lesov tento (zavináč) ryje (tečka) com 83.?.?.?

Reakce na 117886

Zaku píšeš napůl česky,napůl slovensky a celkově jak Tatar.
Už to nehul na tý věži (strážný) [bliji]

117906

28.9.2006 17:43

RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!

Zak 213.?.?.?

Reakce na 117906

Pane Lesov, ja se omlouvam za muj pravopis. Sam si uvedomuji, ze je doslova desny. Jsem Cech, leta ziji na Slovensku a podle toho muj pravopis a taky moje rec vypada.

Ale co s tim ma Vez strazni, to opravdu nevim. Jestli poletim nebo ne, to taky nevim. To se ukaze.

Ale co s tim ma navic Jehova?! Hm...Jestli mne vidi nebo nevidi, to je mne jedno. Jestli jste tim chtel naznacit, ze patrim ke Svedkum Jehovovym, tak to prosim ne. Ani k nim nepatrim, ani se k nim nehlasim a vlastne ani nevim, o co tem lidem jde ani co delaji a chteji.

Snad pan Svetlo pochopil, co jsem se snazil rict, i kdyz to byla gramaticka katastrofa.

Dekuji za zvraceni. Je to citliva reakce. Muzeme z toho zvracet oba, kdyby ste chtel [bliji]

117908

28.9.2006 20:01

RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 195.?.?.?

Reakce na 117908

Pane Zak, klidně pište tak jak umíte. Není v tom nic špatného. Při běžném rozhovoru také nepřemýšlíte jaké i použít v tom či onom případě. Podstatný je obsah řečeného. A pokud cítíte potřebu něco říct, tak to klidně udělejte. Já osobně lidi nerozlišuji podle pravopisu a pokaždé se soustředím na obsah. Podle přečteného jste na počátku cesty a tak se nenechte odradit. Mnoho otázek už má odpovědi a další přijdou. No nic, chce to jen tvrdou hlavu.

117924

28.9.2006 21:06

RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!

Zak zakova (tečka) janka (zavináč) seznam (tečka) cz 213.?.?.?

Reakce na 117924

Diky, pane. Pisi jak umim a jine to nebude. Jsem ja na zacatku cesty, pane? Ne, bohuzel Vam musim rici, ze nejsem. Byl jsem na konci a ted se musim vracet zpet. A to vraceni se je tezsi nez to jit nahoru. A vubec nejtezsi je to, ze nevim, zda vubec do sve smrti najdu bezpeci...mam precitlivene srdce, pane. A duveruji jako male decko. To, co mi bylo pomoci a zachranou je mi ted prekazkou.
V kazdem pripade Vam dekuji.
Byl by jsem Vam velice vdecen, kdyby jste rekl sve jmeno, pane. Plne chapu, ze zustavate v anonymite.

Aby jsme se vyhli verejnosti, napiste, jestli to pane uznate za vhodne, Vasi odpoved.
Po prve a snad naposled tak zverejnuji mail, ktery nekdy soukromne pouzivam.

117931

28.9.2006 22:05

RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 195.?.?.?

Reakce na 117931

Ale kdepak, žádná anonimita. Jmenuji se Míra Schmidt a sem píšu pod nickem Gdosy. Pokud se nezapomenu přihlásit jako nyní. Můj e-mail pro neověřený původ je beroun.ka@seznam.cz - Napište na něj a já Vám odpovím. Jinak občas píšu na Matrix.cz, ale teď to moc nejde, takže jsou to jen starší články.
Něco vám povím. Mluvíte o své cestě? Představte si ráno. Venku prší a noc nestála za nic. Už dlouho se vám honí v hlavě spousty otázek a mnoho pochybností. Musíte do práce a pálí vás oči od nevyspalosti. Jenže když projdete dveřma, ucítíte vlhký vzduch a spatříte zlatavé záblesky kapek ve světle pouliční lampy a najednou cítíte že všechno je jinak. Uděláte dalších pár kroků a zaposloucháte se do rytmu kapek dopadajících na plátno deštníku. Je v tom zvláštní rytmus. Nejprve se vám zdá že klapot kapek je nepravidelný a nahodilý. Ale čím více posloucháte, tím více se onen rytmus přibližuje vašim myšlenkám. A pak se to stane. V jediném okamžiku pocítíte cosi podobného závrati a spatříte jak se pohyb kapek zpomaluje. Skutečně zpomaluje. Vnímáte jejich pád a sledujete jak se pozvolna noří ze tmy, aby se po chvilce roztříštily o zem. Vnímáte i gejzírek kapek způsobený jejich dopadem. A najednou si to vše uvědomíte. Žádný čas neexistuje. Vše je obsaženo v onom rytmu. Rytmu v němž je lapena vaše mysl. Je to rytmus energie hmoty a života. Nepohybuje se v čase ale uvnitř vědomí. A.... Stalo se a já vím že žádná cesta zpátky už neexistuje.

117938

28.9.2006 18:08

RE: 2007 a 2009

Zak 213.?.?.?

Reakce na 117876

Pane Svetlo,
zapomnel jsem Vam odpovedet na otazku, jake jsou me meze, kto je stanovil a proc?!
Me meze jen mluvi o tom, ze neinformuji o nastavajicich udalostech lidi. Obaval bych se toho, ze tem lidem vemu nadeji, ze bych jim nasadil do hlavy brouka a vzbudil bych v nich strach. A strach je priserna emoce, kterou bych nikomu nepral. Brani prave tomu stesti, o ktere mi jaksi jde.
Jenze - jsou to me meze, stanovene mym svedomim a bylo by ode mne nespravne chtit po Vas, aby ste to akceptoval.
Mate pravo vyjadrit se k cemukoliv a jakkoliv.

Zajimal mne akorat zroj informaci, o kterych jste psal. A nemyslim tim 21.12.2012, ale leta 2007 - 2009.Proc? Protoze se zhoduji s informacemi, ktere mam ja. A znam jeste par lidi, kteri maji stejne informace. Mi pratele.
Muzete tedy uvest Vas zdroj, jestli ano, prosim, uvedte ho. Jestli nechcete napsat rovnou jmeno, zkuste prosim Vas inicialy nebo to zaplette do textu nejak, abych to pochopil.

Za pravopis se omlouvam dopredu, nez se nade mnou zase nekdo pozvraci.

117910

28.9.2006 21:18

RE: 2007 a 2009

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 117910

hm - to je zajímavé ! Pane Zak, jak tak koukám, tak nejvíce jste teď "zastrašil" Vy sám. Nechci se Vás vyptávat na Vaše zdroje informací, já ale již zde svou "metodu nazírání na svět" dost objasnil a moje metoda "strašení" se mi jeví docela bezpečná. Vy asi veřejně neřeknete dále již nic, jak jsem tak pochopil. Nicméně ... co takhle mailem cosi málo ?

Já jsem totiž zcela samotář/samouk/samotrpitel v tomto. A velmi zvědavý. A myslím si vcelku "hrdopyšně", že mě "jen tak" již asi nezlomí nic..

Ale otočme list.

Chtěl jsem k Vaším výtkám na pana "světlo" ohledně "braní nadějí" přičinit drobnou poznámečku. Jistěže je třeba být opatrný a nevyvalit pravdu "na plné kule". To by mohlo nepřipraveným i škodit - s tím souhlasím. Na druhou stranu stálá osvěta metodou "drobných kapek" je nanejvýše žádoucí !

Totiž - zvýší se tím naděje záchrany pro dotyčného (co by byl ochoten chápat) a tedy se tím naděje spíše přidávají.

Nicméně, kupříkladu dnes já docela radostně žasnu nad synergickým efektem "vědění". Nazval bych to "čím víc víte, tím víc víte" ! [smích] Dneska koukám na svět a vidím to vše stále jasněji a jasněji a informace o všem jsou docela hojné a zřetelné. Kolikrát vůbec nechápu, jak může někdo tak evidentní "věci" nechápat... [velký smích]

117932

28.9.2006 21:48

RE: 2007 a 2009

Zak 213.?.?.?

Reakce na 117932

Pane Gejdosi,
nejsem poveren nikoho nicim poucovat. Neco Vam ze sveho pohledu zodpovedet mohu. Proti pomu nic nemam.

A cosi malo mailem? No, proc ne. Ale neznam Vas mail, mate ho utajeny a taky nevim, co by jste chtel vedet. Rozmyslete si, zda chcete Vas mail zverejnit. Nicmene, muj mail je v jednem prispevku, ktery jsem psal dnes, pred chvili.

Tak mi napiste na muj soukromy mail, ktery pouzivam. Verejne opravdu uz radeji nic.

A zastrasit jsem nikoho nechtel. Opravdu ne.

117936

28.9.2006 22:44

RE: 2007 a 2009

svetlo 58.?.?.?

Reakce na 117932

pan Gajdos davkuje informacie po malych kvapkach a opatrne, co staci mnohym, ale vacsina potrebuje sok. Pokial sa 2007 neuvedie,
tak si mnohi ludia myslia, ze to este v tomto smradlavom chlieve dako doklepu, a tiez ich deti a snad i vnucence, a teda sa z ich hladiska o nic nejedna.
V urcitom case sa urcite vedomosti ( z minulosti, pritomnosti i buducnosti)zverejnia ludstvu. To "otvorenie archivov" pride vzdy z hora, a cez rozne kanaly. V rovnakom case teda mnoho ludi informacie ziska roznymi prostriedkami, a vacsina su to ludia, ktori su ochotni to sirit dalej. A tak sa casto stane ze prakticky tu istu vec clovek v priebehu opar dni pocuje ci cita z uplne roznych zdrojov. Meno zdroja nezmeni nic na informacii.
Meno postara nezmeni obsah dopisu, ktory prinesie.
Zoberme si New Orleans. Jeho vytopenie bolo zname niekolko rokov dopredu, so vsetkymi varovaniami. Bolo vascinou ignorovane.
Nastal den, hurikan sa valil spravnym smerom.Mnoho ludi na Zemi i bytosti tam hore sa ale silou vole snazilo katastrofe zabranit.
V poslednej hodine sa hurikan obratil a New Orleans obisiel. Nic sa neudialo. Ludia dostali sancu zmenit mnoho veci. Nezmenilo sa nic. Presne za rok prisiel dalsi hurikan a udialo sa co vsetci vieme.Viaceri sa vtedy smiali, ze udalosti sa nedaju vidiet ci predpovedat dopredu, lebo sa tu udialo presne o rok neskor ako to povodne bolo naplane. Vysvetlenie o oddialeni a odlozeni s podmienkou neboli schopni pochopit.
Veci su naplanovane ale s alternativami a zalezi na nas aka bude.
Neocon a vsetky ostatne negativne sily a moci musia skoncit do 2012 nacisto. Ano to je dane. Ale akou formou pridu o moc to nebolo dane, a stale su este varianty. Znecistovanie planety musi skoncit, ale kedze sa to dobrovolne nedeje, Kyoto protokol je politicka sranda, tak si to Zem sama vybavi.Drogy sa prestanu pestovat, Talibanu sa to takmer podarilo, no neocons to vratili naspat do plnej produkcie. No tak sa to vyriesi inak.
Ak niekto neveri, ze sme premrhali mnoho jemnych rieseni, je to len vec vieri. Zlo neexistuje same osobe, je to len dosledok principu duality, ktory uz tiez doznieva. Energie zla vo vesmire zhasaju. Doterqaz si kazdy jedinec vybral ci na tych energiach chece zit a rezonovat, za par rokov uz vyber nebude.
Tie dusicky, co si este zla dost neuzili vreinkarnacnych cyckloch, pojdu pekne na nejaku vzdialenu planetu v inej sustave a budu si tam hrat so zlom po dalsie tisicrocia. Ich tragicka smrt na Zemi je dalsi usek zla v ich zivote a je to zaroven proces narodenia ich duse do vesmirnych frekvencii zla, ktore z okolia Zeme odchadzaju. Tieto dusicky si davno este pred narodenim naplanovali zomriet v tomto case, aby sa stihli pripojit na marak energii zla, ktory odchadza, inak by zostali vysiet v lufte ako ryba na suchu

117940

28.9.2006 22:47

RE: 2007 a 2009

svetlo 58.?.?.?

Reakce na 117932

v pripade ze to bolo dlhe opakujem koniec :

Neocon a vsetky ostatne negativne sily a moci musia skoncit do 2012 nacisto. Ano to je dane. Ale akou formou pridu o moc to nebolo dane, a stale su este varianty. Znecistovanie planety musi skoncit, ale kedze sa to dobrovolne nedeje, Kyoto protokol je politicka sranda, tak si to Zem sama vybavi.Drogy sa prestanu pestovat, Talibanu sa to takmer podarilo, no neocons to vratili naspat do plnej produkcie. No tak sa to vyriesi inak.
Ak niekto neveri, ze sme premrhali mnoho jemnych rieseni, je to len vec vieri. Zlo neexistuje same osobe, je to len dosledok principu duality, ktory uz tiez doznieva. Energie zla vo vesmire zhasaju. Doterqaz si kazdy jedinec vybral ci na tych energiach chece zit a rezonovat, za par rokov uz vyber nebude.
Tie dusicky, co si este zla dost neuzili vreinkarnacnych cyckloch, pojdu pekne na nejaku vzdialenu planetu v inej sustave a budu si tam hrat so zlom po dalsie tisicrocia. Ich tragicka smrt na Zemi je dalsi usek zla v ich zivote a je to zaroven proces narodenia ich duse do vesmirnych frekvencii zla, ktore z okolia Zeme odchadzaju. Tieto dusicky si davno este pred narodenim naplanovali zomriet v tomto case, aby sa stihli pripojit na marak energii zla, ktory odchadza, inak by zostali vysiet v lufte ako ryba na suchu

117942

29.9.2006 6:26

RE: 2007 a 2009

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 117942

Svetlo, bylo to dlouhé, ale doposud jste tady neobjasnil, co se stane v roce 2007! Nenapínejte mne a ven s tím, světlo jedno!

>v pripade ze to bolo dlhe opakujem koniec :
ne konec, pěkně postupně a od začátku. Vy jste tady tři mušketýři, kteří se shodli na určitých datech. Gejdoš, Zak a vy - Svetlo.
Mne osobně zajímá rok 2007. Na jaře se chystám vyměnit tašky na střeše a to je dosti značná investice. Letos mi to už nevyšlo.
Ale pokud se tady něco semele a půjde to všechno srát, tak se na to holt vyseru také. Dejte mi vědět.
A pokud nevíte, tak už konečně přestaňte hulit!
Díky za pochopení. [smích]

117964

29.9.2006 9:14

RE: 2007 a 2009

Zak 213.?.?.?

Reakce na 117964

Tak pane Mirdo,
pan Svetlo Vam nerekl, co se bude dit?
No jo...jenze problem je v tom, ze on Vam to rekl. A rekl to zcela jasne. Ja ho ted zastanu, i kdyz se v mnoha vecech vubec neshodneme (neshodneme se vubec v nicem krome tech dat). Opravdu to napsal. Budou se dit vyrazne zmeny. VYRAZNE ZMENY. ZMENY, ktere se dotknou kazde zive bytosti na teto planete. Kazde.
Je tezke urcit presny datum. Vsechno co se tady delo doposud a co se deje a bude dit je jen vyvoj. Vsechno se vyvyji. Ke vsemu existuji priciny, jenze ty se daji ovlyvnovat. A proto neni lehke stanovit presny datum udalosti.Ostatne, zadny prorok nepsal stylem stane se to treba 1.dubna. Psali jen tolik, ze se to stane v pribliznych casovych intencich.


Copak Vy to skutecne nevidite, ze cely svet smeruje k valce? A valka se sebou nenese jen boje, ale i dalsi aspekty. Staci se podivat trochu do historie lidstva, i kdyz tentokrat to bude jine.

A Ty tasky vymente, pane Mirdo. Pristi rok nebude konec sveta. Treba Vam Ty tasky pomuzou, aby Vam neteklo na hlavu, az se ty zmeny zacnou dit.

A mimochodem, na jare by mel byt jeste klid. Tak na nic neserte, prosim.
Pisi Vam je proto, ze jste ve svem prispevku napsal moje jmeno. Nevim, jak pan Svetlo, ale ja nehulim a myslim, ze pan Svetlo take nehuli. Na to je moc racionalni,aby k necemu podobnemu poklesl.

No, zaver: krestane tomu rikaji, ze se vyplni Kniha Zjeveni Sv. Jana.

Jestli pan Svetlo bude mit vyhrady vuci memu prispevku, on se ozve.Muze zde aplikovat svou sokovou terapii. Ja se toho ponekud stranim, protoze je mi spatne, jen kdyz si to uvedomim.

117972

29.9.2006 10:17

RE: 2007 a 2009

Kyklop 217.?.?.?

Reakce na 117972

Zjavenie sv. Jána - je to tak päť lebo šesť rokov, čo som zobral do rúk bibliu po starkej, písanú švabachom, a náhodne ju otvoril a začítal sa. Apokalypsa je fascinujúce čítanie, a vo mne zostal veľmi nepríjemný pocit - "to" sa práve deje, popis a príznaky sedia... A keď si na to teraz spomínam, ten pocit je tu zasa a ešte nepríjemnejší...
(pre upresnenie - považujem sa za agnostika)

117978

29.9.2006 12:03

RE: 2007 a 2009

Zak 213.?.?.?

Reakce na 117978

Jo, pane Kyklope, nesejde na tom, zda jste gnostik nebo agnostik nebo neco jineho. Ty pocity Vam verim. Jen bych nerekl, ze cteni Zjeveni je fascinujici - mne se z toho spise jezi na hlave vlasy. Protoze ONO to tu je, je to jeste neodhalilo svou tvar naplno.

A sedi to uplne. Jen pro poznamku, ty apokalypticti kone, to je symbol. Nebudu se delat moudrym, protoze nejsem. Pisi jen neco z toho mala, co vim. Symbolizuji ctyri druhy zkazy, resp. boziho hnevu, ktere na lidstvo sesle. To seslani Bohem je ostatne taky symbolicke, protoze to na sebe lidstvo seslalo samo tim, jak mysli, citi a kona.

117989

29.9.2006 20:00

RE: 2007 a 2009

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 117972

Pane Zak, píšete:
>Copak Vy to skutecne nevidite, ze cely svet smeruje k valce? A
>valka se sebou nenese jen boje, ale i dalsi aspekty. Staci se
>podivat trochu do historie lidstva, i kdyz tentokrat to bude
>jine.
Samozřejmě si tohle všechno uvědomuji a není mi to vůbec lhostejné. S těmi taškami jsem to úmyslně trochu zdramatizoval.
Život jde dál a já se přizpůsobím a stejně se budu řídit vlastním rozumem.
>A Ty tasky vymente, pane Mirdo. Pristi rok nebude konec sveta.
>Treba Vam Ty tasky pomuzou, aby Vam neteklo na hlavu, az se ty
>zmeny zacnou dit.
Tak jo. Když vy si v domku měníte celé topení, tak to asi nebude s tím koncem světa tak urgentní. A také si konečně zajdu nechat vyměnit olej v autě a naplnit nádrž do plného.
Já nejsem takový typ, že budu na silvestra sedět v koutě místnosti, třepat se a čekat, co se stane, až odbije půlnoc a budeme tady mít ten 2007, plný tragických událostí.

>Nevim, jak pan Svetlo, ale ja nehulim a myslim, ze pan Svetlo
>take nehuli. Na to je moc racionalni,aby k necemu podobnemu
>poklesl.
Pane Zak, řeknu vám upřímně, že já hulím. Ne moc. Beru to jako rituál na uvolnění mysly. Funguje to! Někdo medituje a já hulím.
Ale neodsuzujte mne za to. Je to moje tělo, moje volba a nikomu tím neubližuji.
My tady diskutujeme o stejné věci ve dvou diskuzích. Já se vrátím do diskuze pod článkem o těch kostkách v kasínu. Tam se na vás naťuknu ve vašem příspěvku. Ta je to více na téma supernatural než GM rostlinky.
Naslyšenou, mirda.

118019

29.9.2006 21:46

RE: 2007 a 2009

Zak 213.?.?.?

Reakce na 118019

Pane Mirdo,
ja Vas nesoudim. Ani by mne to nenapadlo. Delate, co Vam vyhovuje a mne do toho nic neni.
Vy hulite, ja medituji. Kazdy mame to sve, ne?!

118032

29.9.2006 10:23

RE: 2007 a 2009

Zak 213.?.?.?

Reakce na 117932

Pane Gejdosi,
ja Vas zdravim. Chtel jsme Vam rici, ze jestli porad mate zajem mi napsat, tak to prosim udelejte dnes nebo pres vikend. Pristi tyden budu mit na baraku delniky a budu predelavat topeni v celem dome. Takze vubec nevim, jestli se k pocitaci dostanu. Nase domacnost bude v "bojovych podminkach", a delat budu pravdepodobne kazdy den az do noci, tak asi nebudu mit cas odepsat.

Jestli mate zajem, piste mi na tuto adresu - nelekejte se, je to stary mail moji zenusky a vyuzivame ho oba. I kdyby si to nahodou precetla, nic se nedeje, protoze my jsme jaksi jeden. Kde je ona tam jsem ja a kde jsem ja, tam je taky ona. Jsme jaksi slepeni.
Ta adresa:
zakova.janka@seznam.cz
[smích]

117979

29.9.2006 22:07

RE: 2007 a 2009

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 117979

Napsal jsem Vám mail, akorát doufám, že správně a tedy, že to k Vám "dolítne" !! [smích] Po odeslání jsem si jej konečně "se zájmem" přečetl a s hrůzou zjistil, co je tam překlepů a tedy se omlouvám, psal jsem to skoro nadzvukovou rychlostí. Jestli můžu poprosit, potvrďte, že to došlo ! ptg

118034

2.10.2006 20:32

RE: 2007 a 2009

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 117830

Lidi, odku berete tyhle blaboly?
"Hlavne zmeny na Zemi sa ukoncia do roku 2012"
Kdyz sem prinasite biblicke proroctvi, tak si uvedomte, ze je v te knize psano, ze den a hodinu nikdo, krome Boha nevi !!! [překvapení]
Takze predpovidanim nejakeho data vlastne Boha urazite. [oči v sloup]

118215

2.10.2006 21:16

RE: 2007 a 2009

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 118215

Pane Hastrmane, můžu Vás uklidnit - tímto: Takze predpovidanim nejakeho data vlastne Boha urazite. tedy Boha urazit sktečně nelze, nehledě již na fakt, že Boha člověk ani urazit nemůže. Člověk nanejvýše může spáchat dosti hrozný, fakticky největší hřích tímto. Nepředstavujte si však Boha jako nějaké malicherné klubíčko emocí a nervů, jak nám jej popisují právě Židé. A již toto taky považujte za velmi vážnou indicii, na které to straně v boji Světla a Tmy Židé vlastně stojí !!

V Bibli to navíc vůbec takto nikde psáno není. Pravda, jistý velký Prorok řekl, že to nikdo neví, leda Otec na Nebesích. Ale tím byl záměr naznačit něco jiného, než jak jste si to sám a spolu s Vámi i spousta dalších lidí mylně vyložil.

118223

9.10.2006 16:47

RE: 2007 a 2009

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 118223

"Ale tím byl záměr naznačit něco jiného, než jak jste si to sám a spolu s Vámi i spousta dalších lidí mylně vyložil."

Mylne? Ona je ta Bible natolik popletene psana, ze z toho delat nejake presne data do budoucnosti je trochu hloupe. [oči v sloup] [zmaten] [překvapení]

118749

27.9.2006 16:55

RE: Nepřebere ...

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 117726

"..snědl knihu"
To ale preskakujeme do mysticke zony duchovni vedy.
Zazraky se vymikaji fyzickym zakonum, takze vse je mozne. Zde na Zemi mame dane zakony, at je to genetika, ci zakony prvku v tabulce Mendelejeva.
Co je mozne ve vyssi dimezi, neni normal pro nas denni zivot.
Vcera jsem otevrel vino, ktere mi zrovna moc nechutna. Tak jsem si vzpomel, ze Jezis udelal vino z vody a pry bylo vyborne. [cool]

117789

28.9.2006 14:18

RE: Nepřebere ...

pavlik85 85.?.?.?

Reakce na 117726

Já bych spíš tipoval nějaké psychedelické látky. (+možná nějaká technika na ovlivnění vidin)

117884

30.9.2006 15:42

RE: Nepřebere ...

J. H. 83.?.?.?

Reakce na 117726

>Mě napadá jedna věc - v Bibli, jakkoliv je tato kniha mnohým
>přepisováním poněkud, opatrně řečeno - nejistá v jistých
>ohledech, tedy v Bibli se na několika místech popisuje
>zvláštní jev. Biblický Bůh v zastoupení nějakého
>"anděla" ve více případech vybízí nějakého proroka, aby:
>"...snědl knihu (svitek..." Prorok tedy knihu sní a ještě to
>okomentuje, že chutnala jako med s nějakým kořením.
Ale no tak. Každý obor lidské činnosti se vyjadřuje svým jazykem. Když Vám třeba někdo řekne, že mu nějaký program na compu nejde, těžko si budete myslet, že ten program má nohy.
Nebo si vezměte básnický jazyk. Někdo třeba uslyší to staré známé: "Sto roků v šachtě žil, mlčel jsem, sto roků kopal jsem uhlí..." a prohlásí, že básník lže a pustě kecá, protože nikdo v šachtě sto let nežije. Jiný se chce básníka zastat a prohlásí, že jak známo tehdy nastupovaly do šachet úplně malé děti a dlouhověkost je v tom případě možná, protože jak známo ve starých šachtách se budují sanatoria. A tak dál. Mohou se hádat třeba také "sto roků", jen o poezii nebude mít šajn ani jeden z nich.
Bible je psaná jazykem vyznání. Obvyklá formulace je, že se nám stává slovem Božím, když nám jí otvírá a objasňuje Duch svatý. Když k ní přistoupíte ze správné strany, bude Vám většinou jasné, púroč bylo něco řečeno zrovna takhle a nedá plný smysl, když se to řekne jinak. Když jí ale budete číst bez správného "předpochopení", můžete třeba dojít k představě, že proroky krmili nějací ufouni drogami ve tvaru svitku, aby zmoudřeli.
J. H.

118064

30.9.2006 18:35

RE: Nepřebere ...

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 118064

No jo no, pane J.H. ! Nemám jaksi náladu se s Vámi přít, takže si mějte pravdu. [velký smích]

118076

28.9.2006 14:15

RE: Nepřebere ...

pavlik85 85.?.?.?

Reakce na 117719

>Vetsina zvere se od sebe tolik nelisi v jednom druhu,
>jako clovek.

Naopak, člověk je druh neobyčejně stejnorodý.

117883

26.9.2006 8:14

o co ide ?

svetlo 58.?.?.?

GM rastlina ma takmer vzdy znacne zvysenu odolnost voci pesticidom. To znamena ze sa to moze striekat a praskovat 10,100 az 1000x silnejsimi koncentraciami, a rastlina GM prezije, zakial vsetko ostane doslova zhori. Ako si budu skodcovia zvykat bude praskovanie zvysenymi koncentratmi nevyhnutne. To bude znamenat, ze tie prirodzene rastliny, co nepresli GM budu neschopne prezit, kedze praskovanie malymi koncentraciami nevyzabija skodcov. Tym zanikne moznost volby pre farmara, to co nebude GM jednoducho nedorastie. Tieto postrekom odolne GM potraviny budu samozrejme tymito postrekmi 10, 100, az 1000 x viac nasiaknute, a tieto jedy bude clovek konzumovat.
A prdel si to neprebere, lebo clovek nie je vsezravec.
Vietnamci sa tiez nemohli zivit napalmom pri americkom praskovani...

Neocons sa snazia ovladnut svet roznymi formami, a Monsanto, Tyson Foods a pod su im ovela lepsim prostriedkom na ovladnutie celeho ludstva, ako je napriklad Haliburton

117684

26.9.2006 8:51

V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat

Zak 213.?.?.?

Geneticke inzenyrstvi je pekne vymysleno, ale bohuzel, muze lidstvo
opravdu pekne dostat.
Pokud je mi znamo, nejvice se v tomto oboru angazuje prave Monsanto.
Uz pred lety se stalo dominantnim na trhu se semeny a osivem. Samozrejme, vse z produkce Monsanta je modifikovano, tudiz - hybridy. V clanku neni napsanych par dulezitych veci. Napriklad, ze skodci se prizpusobuji stejne rychle podminkam, tedy novym rastlinam, na kterych muzou skodit. Vymodifikuji rastlinu odolnou treba jako napriklad okurky proti plisni okurkove, prodavaji semena, ktera jsou naockovanaproti odolnosti. A chyby jsou tu hned dve. Za prve - to ockovani moc nefunguje(coz znamena vice postreku a jedu do prirody a pudy, tedy herbicidu a pesticidu), za druhe, semena z hybridu jsou bezucelna a nikdy z nich nevyroste rostlina, ktora bude rodit plody. Rostlina vyroste, to ano, ale plody nebude mit zadne. Cely figl je v tom, ze se giganticke firmy, na cele s Monsantem snazi ovladnout trh. A proc? Aby kazdy farmar a kadzy zahradnicek byl nucen kazdorocne znovu nakupovat jejich produkty. A jina volba ani neni, protoze jak jsem rekl, ze semen z hybridu se nedaji vypestovat rostliny, ktore by plodili. Na to je potreba koupit znovu nove osivo. A jde to tak dokola kazdy rok. V oblastech, kde je uroda dva krat do roku, dejme tomu v Recku nabo ve Spanelsku, je tim padem omnoho vyssi spotreba hybridnych semen, a tim padem vyssi zisk. Cilem Monsanta a jinych je znicit veskere ostatni obchodniky a producenty semen a osiv. Ovladnuti trhu. Jenze, prestvme si situaci - dajme tomu, ze prije nejaka epidemie, proste bude uvaleno embargo na dovoz cehokoliv. Co se stane? Nebudou semena. Protoze ze semen hybridu se neda vypestovat dalsi sklizen, nebude nic. Nebude co sazet a nebude co sklizet. To je cerny obraz, ale realny, pokud by k embragu na dovoz cehokoliv doslo. Hybridy, obvykle oznacovany jako F1 jsou upraveny ani ne na chut, ale na vynos. Rychle rostou, mnoho rodi. Odolnost vuci skudcum je miziva a chutnaji uplne jinak, nez "puvodni" plodiny. Skudci je objevuji dalsi a dalsi, prizpusobuji se, seziraji rostliny, na ktere predtim nikdy nelezli, protoze je priroda nuti zachovat svuj druh. GM inzenyrstvi akorat presouva skudce na jine plodiny a ovlada male farmare stejne jako ty, co pestuji ve velkem. Ale co bude, az se stane, ze se dostaneme do bodu, kde nebudou semena ke koupeni?...jedina nadeje je zachovavat prave ty plodiny, ktera nejsou modifikovana. Prave tak, jak to delali nasi predkove, nez se na scene vubec objevili nejake GM plodiny. Pro poznamku, Monsanto a jine spolecnosti maji dlouhe prsty a tim, ze zkoupili ostatni spolecnosti, ktere prodavali a produkovali ne-hybridy, doslova vydiraji vsechny pestitele. A myslim, dari se jim to. K cemu pak je krasne jabko, nebo giganticky okurek, paprika nebo rajce? K rychle spotrebe. Nikdy z nich nebude ani strom, ani dalsi sklizen...a mimochodem, GM plodiny jsou ochuzeny o mineralni latky. Smyslem GM neni zdrava, mineraly a vitaminy obsahujici plodina, ale rychle rastouci a dobre vypadajici.

117686

26.9.2006 9:39

RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat

zalozak 202.?.?.?

Reakce na 117686

On je tam jeste jeden aspekt... Zatimco "normalni" plodiny nelze patentovat, GM vytvor ano.

Jinymi slovy, jakozto vyrobce GM ja nejenom muzu diktovat cenu ale i v pripade ze rozhodnu to nedodat tak muzu i zakazat (a uspesne se soudit) o tom ze tu plodinu nemuzete vubec pestovat. V podstate jde o obdobu toho co dnes plati na trhu s lecivy.

117689

26.9.2006 15:44

RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 117689

A presne o to preci jde, no ne? Kdyz koupite setbu od Monsanta, tak je tam klauzule jenz vas kriminalizuje kdyz si nechate cast sklizne na semena na pristi rok.
Musite prodat vse a opet koupit nove - od Monsanta, nejlepe [smích]

Ze to nejsou zadne silene povidacky je videt nejlepe zde:
A až se vzpamatují z krveprolévání…
V Iraku (!) jim to uz nacpali do zakonu!

Nová zpráva organizací GRAIN a Focus on the Global South zjišťuje, že v Iráku připravují Spojené státy nový zákon, který zakazuje rolníkům ponechávat si osivo z vlastní úrody a tím přihrává trh s osivem do rukou nadnárodních korporací. To je podle autorů zprávy katastrofální zpráva pro irácké zemědělce, pro biologickou rozmanitost i pro potravinovou bezpečnost země.
Zatímco politická suverenita je iluzorní, potravinová suverenita iráckého obyvatelstva by se stala díky tomuto zákonu téměř nemožná.
„Spojené státy uvalily patenty na život po celém světě skrze obchodní tlak. V tomto případě nejdříve zemi obsadili a poté zavedli své patenty. Obojí je nemorální a nepřijatelné,“ zdůrazňuje Shalini Bhutani, jeden z autorů zprávy.

117715

26.9.2006 16:36

RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat

Antiseptik 65.?.?.?

Reakce na 117715

Já jsem jenom zvědavej, kdy to světu skutečně dojde. Přesně podle modelu vaření žáby, nás pomalu a jistě, za malé momentální výhody dostávají do trvalého područí. Jednou bude původní semeno prodané na černém trhu přinášet obrovský zisk s obrovským trestním rizikem, jako drogy. Dokavaď nebude zbytek světa nazývat věci pravým jménem, jako pár jedinců a nepřestane se těmto vysmívat jako že jsou pomatení, tak budeme kde nás chtějí mít.

117717

26.9.2006 18:21

RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat

Vlastimil Čech 213.?.?.?

Reakce na 117715

P R O B O H A !!!! Z A S T A V T E T Y L U M P Y !!!!

117720

26.9.2006 18:48

RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat

Kyklop 217.?.?.?

Reakce na 117720

Najstrašnejšie je, že už je možno neskoro
Plodiny GMO pestované roľníkmi nie je obvykle možné použiť ako zdroj pre osivo - v druhej alebo tretej generácii je neplodné, alebo degeneruje. Na každý osev sa musí nakúpiť nové osivo od dodávateľa. Navyše v niekoľkých prípadoch sa zistilo, že ak sa takéto plodiny pestujú vedľa normálnych, dochádza ku kríženiu, a degenurujú aj "normálne", pretože časť je opelená peľom z GMO a preberá časť vlastností.

117723

26.9.2006 18:56

RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat

Kyklop 217.?.?.?

Reakce na 117720

Druhá časť problému je v tom, že výrobca nemusí osivo dodať vôbec - napríklad ako dôsledok embarga.
Tretí problém: viete, čo vlastne pestovaná plodina z dodaného osiva robí? Kľudne je možné, že bude upravená tak, aby zrelé obilie obsahovalo škodlivú látku - blokovalo niektorý potrebný enzým v ľudskom tele. Napríklad niektorý z kaskády pre využitie vitamínu C - a národ vám vykape na skorbut...

117724

26.9.2006 19:55

RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 117689

>On je tam jeste jeden aspekt... Zatimco "normalni" plodiny >nelze patentovat, GM vytvor ano.

>V podstate jde o obdobu toho co dnes plati na trhu s lecivy.

A v tom je právě podstata činnosti firem, jako je Monsanto.
V článku posaný způsob vytváření nových odrůd užitkových rostlin je chytrý a efektivní. To již není genetická modifikace rostliny násilným vpravováním živočišných genů do genů rostliny. Vcelku se tomuto způsobu dá již máloco vytknout. Snad jen to, že vznikají rostliny, které by se mohly invazívním způsobem šířit a tím likvidovat ostatní vegetaci. Pokud se však udrží vlastnost nových druhů, že nejsou schopny samostatného rozmnožování, tak ani takové nebezpečí zpravidla nebude hrozit, nepůjde-li o rostliny šířené vegetativně.

Nebezpečí příjemcům patentovaných GMO rostlin hrozí ekonomické a právní. Šlechtitelské firmy uzavírají s pěstiteli smlouvy, ve kterých se pěstitel mimo zavazuje nenakupovat osivo u firmy jiné. Dnes již ve světě Monsanto vede spory s pěstiteli o náhradu škody, která mu vznikla tím, že pěstitel nakoupil osivo jinde nebo začal pěstovat jiné plodiny, případně, že pěstitel nenakoupil a nepoužil při pěstování potřebné množství chemikálií. Tímž jsou neposlušní pěstitelé hospodářsky likvidováni.

Kapitalistický monopol ví, jak se na trhu udržet, jak likvidovat konkurenci a zajistit si stálý příjem zisků. Že na to časem doplatí konečný spotřebitel je samozřejmé.

Jistou část viny na tomto stavu neseme také my spotřebitelé. Evidentní je to třeba letos, kdy se urodilo ohromné množství ovoce. Pěstitelé pro ně nemají odbyt a tak končí z dost velké části na skládkách a kompostuje se nebo jinak likviduje. Spotřebitelé však namísto toho, aby podpořili domácí pěstitele a kupovali od nich za nízké ceny, nakupují v hypermarketech ovoce z dovozu, nasmlouvané v minulosti. Mnozí lidé z města nemají ani tušení, jaký je chuťový rozdíl mezi zralým jablkem utrženým ze stromu a jablkem, které se sklízí nezralé a pak v umělé atmosféře se nechává dozrát.

117725

27.9.2006 0:10

puvodni zdroj?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Iraq's new patent law: A declaration of war against farmers: CLARIFICATION - February 2005 The report jointly issued by Focus on the Global South and GRAIN in October 2004 on Iraq's new patent law has received a lot of attention worldwide. It has also generated a misunderstanding that we wish to clarify. The law does not prohibit Iraqi farmers from using or saving "traditional" seeds. It prohibits them from reusing seeds of "new" plant varieties registered under the law. In practical terms, this means they cannot save those seeds for re-use either. The report has been revised to express this more clearly.

(Priste se vyhnete anglictine, pokud ji hned neprelozite. E.)

117737

27.9.2006 2:22

RE: puvodni zdroj?

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 117737

To snad není možné! Občanská válka v plném provozu a už si tam chtějí protlačovat zemědělské zákony. To je ta americká donucovací demokracie pro střední východ. Není ani jisté, že se jim to podaří na tu demokracii zvrhnout. Já jsem stále ještě optimista a doufám, že se brzy spakují a vypadnou. To samé z Afganistánu. Jalal Talabani by to jistě zvládl sám a Saddam Hussein mu může dělat zástupce.
mirda

117745

29.9.2006 21:07

LenTak

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

by ma zujimalo ci sa uskutocnili obdobne pokusy
http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005110008

118028

30.9.2006 3:28

RE: LenTak

Kyklop 217.?.?.?

Reakce na 118028

zrejme ano, výsledkom môže byť napríklad zákaz používať sóju v moskovských školských jedálňach.
Azda nečakáte, že sa takéto a podobné informácie budú šíriť v médiách nápadnejšie, ako veľmi nenápadne.

118049

6.11.2006 16:00

GMO

Tatranka setma (zavináč) quick (tečka) cz 85.?.?.?

Není pravda, že u nás se geneticky modifikované potraviny neprodávají. V naší samošce mají olej z geneticky modifikované sóji. Ovšem tato informace je na obalu napsaná tak drobným písmem, že zákazník, který se po tom vyloženě nepídí, si toho nevšimne. Mělo by se to tam uvádět velikým a ještě barevně zvýrazněným písmem, aby to bylo zřejmě hned na první pohled. Další problém je, že u surovin, které se používají k výroby jiných potravin, to už uvedeno není. Např. v buřtech je uveden obsah škrobu, ale už není uvedeno, z čeho se ten škrob vyrábí. Myslím, že rostliny by se měly pěstovat tak, jak je navrženo v závěru článku. Pokud by celá EU přešla na biopotraviny pěstované a hnojené přirozeným způsobem ověřeným tisíciletým vývojem, tak by se nemusely provádět intervenční nákupy nadproduktů a podporovat tak vývoz dotovaných potravin, které přispívají k další nerovnováze tam, kam se vyvezou. Neměli bychom sice tak krásná obrovská rajčata, ovšem zcela bez chuti a bez zápachu, ale zato bychom byli zdravější, protože umělá hnojiva, herbicidy a pesticidy by se pak následně nesmývaly do vody a neotravovaly životní prostředí, které je už tak dost otrávené i z jiných zdrojů.

120824

Příspěvků: 62

26.09. 02:01 Antikema  Je pouze otázka,jak je výzkum aplikován.
26.09. 02:08 Antikema  Je nutná oprava!
26.09. 02:25 Vladimír Stwora  RE: Je nutná oprava!
26.09. 03:37 Hastrman  Prdel si to prebere
26.09. 08:49 Piere  RE: Prdel si to prebere
26.09. 10:40 Hastrman  RE: Prdel si to prebere
28.09. 14:09 pavlik85  RE: Prdel si to prebere
26.09. 16:14 s.a.t.a.i.  RE: Prdel si to prebere
27.09. 08:53 piere  RE: Prdel si to prebere
26.09. 17:58  Nepřebere ...
26.09. 18:17 Hastrman  RE: Nepřebere ...
26.09. 20:53 Petr Gejdoš  RE: Nepřebere ...
27.09. 00:22 Antiseptik  RE: Nepřebere ...
27.09. 17:33 Petr Gejdoš  RE: Nepřebere ...
27.09. 18:53 Robocrep  RE: Nepřebere ...
28.09. 15:04 Agent Smith  RE: Nepřebere ...
27.09. 21:01 Zak  RE: Nepřebere ...
27.09. 21:12 Petr Gejdoš  RE: Nepřebere ...
28.09. 00:17 svetlo  2007 a 2009
28.09. 09:20 Zak  RE: 2007 a 2009
28.09. 13:04 svetlo  RE: 2007 a 2009
28.09. 14:28 Zak  RE: 2007 a 2009
28.09. 16:50 lesov  RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!
28.09. 17:43 Zak  RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!
28.09. 20:01  RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!
28.09. 21:06 Zak  RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!
28.09. 22:05  RE: Zaku, Jehova to vidí - nepoletíš...!
28.09. 18:08 Zak  RE: 2007 a 2009
28.09. 21:18 Petr Gejdoš  RE: 2007 a 2009
28.09. 21:48 Zak  RE: 2007 a 2009
28.09. 22:44 svetlo  RE: 2007 a 2009
28.09. 22:47 svetlo  RE: 2007 a 2009
29.09. 06:26 Mirda  RE: 2007 a 2009
29.09. 09:14 Zak  RE: 2007 a 2009
29.09. 10:17 Kyklop  RE: 2007 a 2009
29.09. 12:03 Zak  RE: 2007 a 2009
29.09. 20:00 Mirda  RE: 2007 a 2009
29.09. 21:46 Zak  RE: 2007 a 2009
29.09. 10:23 Zak  RE: 2007 a 2009
29.09. 22:07 Petr Gejdoš  RE: 2007 a 2009
02.10. 20:32 Hastrman  RE: 2007 a 2009
02.10. 21:16 Petr Gejdoš  RE: 2007 a 2009
09.10. 16:47 Hastrman  RE: 2007 a 2009
27.09. 16:55 Hastrman  RE: Nepřebere ...
28.09. 14:18 pavlik85  RE: Nepřebere ...
30.09. 15:42 J. H.  RE: Nepřebere ...
30.09. 18:35 Petr Gejdoš  RE: Nepřebere ...
28.09. 14:15 pavlik85  RE: Nepřebere ...
26.09. 08:14 svetlo  o co ide ?
26.09. 08:51 Zak  V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat
26.09. 09:39 zalozak  RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat
26.09. 15:44 trodas  RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat
26.09. 16:36 Antiseptik  RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat
26.09. 18:21 Vlastimil Čech  RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat
26.09. 18:48 Kyklop  RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat
26.09. 18:56 Kyklop  RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat
26.09. 19:55  RE: V tom vyzkumu je nebezpeci, ktere nas muze pekne dosat
27.09. 00:10  puvodni zdroj?
27.09. 02:22 Mirda  RE: puvodni zdroj?
29.09. 21:07  LenTak
30.09. 03:28 Kyklop  RE: LenTak
06.11. 16:00 Tatranka  GMO

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

48

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 74 čtenářů částkou 16 946 korun, což je 48 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Covidové zpovědi17.01.22 17:48 Česká republika 2

S pravdou ven - svědectví zdravotních sester17.01.22 17:46 Česká republika 0

Studie firmy Pfizer – mýty a fakta o studii, která spustila celosvětové očkování17.01.22 16:38 Kanada 0

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 1

„Pryč s očkovacími nácky.“ Tisíce lidí v Evropě protestovaly proti očkování16.01.22 16:36 Evropská unie 0

Kardioložka Jana Gandalovičová kritizuje povinné očkování - hrozí vlna onemocnění srdce15.01.22 22:31 Česká republika 0

European Green Deal15.01.22 16:42 Evropská unie 1

USA hrozí silnou reakcí na rozmístění ruských sil v Latinské Americe!14.01.22 09:51 USA 4

České maso zmizí a budete kupovat jen dražší dovážené. Růst cen o stovky procent?13.01.22 09:53 Česká republika 16

NATO upírá Rusku právo veta při vstupu Ukrajiny do aliance!12.01.22 21:06 Neurčeno 11

Ivermectin "funguje ve všech fázích" COVIDu podle uniklých vojenských dokumentů americké armády12.01.22 09:11 USA 5

Vystoupili na demonstraci s vlastním názorem. Policisty čeká kárné řízení11.01.22 19:12 Česká republika 2

Fialova vláda navrhuje pokuty až 3 miliony korun!11.01.22 15:53 Česká republika 1

Gruzínský tenista náhle přerušil zápas kvůli problémům s dýcháním11.01.22 15:45 Austrálie 1

Neskutečné chucpe: Pekarová a teď i Lipavský šijou do Orbana11.01.22 15:01 Česká republika 0

Mezioborová lékařská konference - třetí díl PCR testy09.01.22 18:56 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,29 Kč
Kanadský dolar
17,22 Kč
Australský dolar
15,47 Kč
Švýcarský frank
23,50 Kč
100 japonských jenů
18,82 Kč
Čínský juan
3,39 Kč
Polský zloty
5,37 Kč
100 maď. forintů
6,82 Kč
Ukrajinská hřivna
0,75 Kč
100 rublů
27,96 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 004,55 Kč
1 unce stříbra
503,75 Kč
Bitcoin
899 231,48 Kč

Poslední aktualizace: 19.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 7 874