Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané charon

Nalezeno 129 příspěveků, 75 různých IP adres

Stránka: 1 2

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

11.08.2006 07:21

Americké základny v Čechách

O te prevazne vetsine

charon 195.?.?.?

americanu se mozna da rici leccos. Ja osobne nikoho z nich neznam. Z toho co dela jejich politicka reprezentace jejich jmenem je mi ale nevolno. Tohle se neda vysvetlit tem venku kteri trpi za politickou nadutost ameriky jako celku.

Az si budete schopni zvolit zastupitele kteri nebudou chovat jako Bush junior zacnu se zabyvat hledanim hlubsich myslenek ve Vasi zahranicni politice, do te doby budu dbat aby ode me zustala amerika co nejdal.

113462

12.10.2006 07:13

Muhammadův meč

Ona ta harmonie zase nebyla tak sladká

charon 195.?.?.?

Pokud si pamatuju z hodin hitorie byli křesťané v ovládané Konstantinopoli spíš v posici páriů. Rovněž se považovalo za zločin pokřtít muslima a podobně.

V obecné rovině ale souhlasím s názorem, že muslimští vládcové té doby byli liberálnější než křesťanští.

118923

22.03.2007 09:14

To je jaro!

RE: A pak rikejte jim

charon 80.?.?.?

Nevím jak přesně vypadají mezistátní dohody mezi ČR a Izraelem, ale dohody o vydávání mají obvykle odstavec o tom, že trest za prokázaný čin musí být srovnatelný v obou zemích. V případě pravomocně odsouzených obvykle platí, že trest může být vykonán v domovské zemi ale tato musí ctít výrok soudu vydávající země o délce trestu a jeho podmínkách. Pochybuji, že by dohoda o vydávání osob s Izraelem z tohoto rámce významně vybočovala.

131425

22.03.2007 09:27

To je jaro!

Ještě k původnímu článku ...

charon 80.?.?.?

považuju za správné uvest, že autor asi trochu idealizuje ruské pojetí svobod. Je pravda, že ruský stát do řady věcí nezasahuje tak jak je to obvyklé na "západě". Podle mého názoru je to i částečně proto, že k tomu nemá prostředky a nemůže si to dovolit. Jiná věc jsou ovšem zmiňované svobody projevu (okolnosti smrti novinářky Politkovské a dalších) a věc tolerance k homosexuálům. Pravda je taková, že většině lidí v rusku valně na sexuální orientaci ostatních nezáleží (pokud v tom ještě navíc nevystupuje víra) ale ruská legislativa jim oficiálně prakticky vůbec nakloněná není. Argumentovat v rusku vlastní homosexualitou může být podle mého názoru mluvčímu skoro jistě na škodu.

131427

27.06.2007 10:39

Otisky, oční duhovka a DNA – sdílené tajemství

Nejasné formulace

charon 85.?.?.?

nebo dokonce při přepravě vystaveného pasu (např. v rámci poštovního uzlu)
Pokud je mi známo, cestovní doklady nejsou vyhotovujícím pracovištěm nikdy zasílány běžnou poštou. Režim přepravy vyhotovených a dosud nevydaných dokladů je mnohem přísnější.

Už otisk prstu Vás může poslat na popraviště
Otisk prstu možná ano. Pisatel se ovšem mylně domnívá, že v databázích (podobně jako dříve v papírových kartotékách) jsou uloženy obrazy otisků prstů. Obvykle to tak není. Obrazy otisků prstů by se špatně používaly při rychlém prohledávání. Už od velmi raných počátků daktyloskopie se používá vyhodnocení a popis význačných tvarových prvků papilárních linií. Říká se jim markanty a popis jejich vzájemné polohy je to co charakterizuje otisk. Dříve byly popisné prvky polohy markantů indexem v papírových kartotékách otisků (vžycky se také vizuálně srovnávaly samotné vzorky otisků), v současnosti obvykle snímač otisků prstů vyhodnocuje rozložení markantů a (komerční snímače) ukládá a porovnává pouze tento soubor údajů. Technicky je mnohem snazší srovnat dvě matice dat než složitě porovnávat obrázky otisků získané snímáním. Za předpokladu, že evidence otisků obsahují řádově miliony položek je technicky nevyhnutelné nějak vyhledávání zjednodušit/urychlit, jinak by vás např. elektronický zámek na dveřích větší budovy mohl taky pustit do práce až odpoledne.
I kdyby ovšem v evidenci byl obraz celého otisku, bylo by extrémně obtížné tento vzorek padělat na teoretickém místě činu, protože syntetizovat 3D model kterým by se na místě dal vyrobit by bylo dost drahé a navíc by i průměrně zkušený daktyloskop rozpoznal, že se nejedná o otisk živé tkáně.

Na předmětu zajištěném na „místě činu“ (např. zbraň) se najde biologický vzorek – otisk nebo DNA.
Schází mi tu teoretický nástin způsobu padělání organického vzorku. Státní kriminalistický ústav nezaměstnává úplné laiky ...

Teorericky si stát může usnadnit cestu pouhým rozdělením referenčního vzorku (v případě DNA).
Tady bych rád podrobnější popis toho, co má autor na mysli. O jaký vzorek se jedná? Kdy měl být odebrán? Jaká si myslíte, že je trvanlivost organického vzorku?

Stát ho obžaluje a stát ho odsoudí a případně popraví (dle státu a „nálady“).
Nesouhlasím. Obžalovat ho ná základě zákonných (ev. jiných) důvodů může i státní zástupce (=člověk/občan). Neodsoudí ho stát ale zcela jistě soudce (=člověk/občan). Poprava v České republice odsouzeného nečeká, nezmění-li se legislativa. Nečekala by ho ani ve většině zemí, kam by ho byla Česká republika ochotna vydat (svého občana) na základě mezistátních dohod. Tyto dohody obvykle obsahují podmínku, že mu musí být zajištěn spravedlivý proces a trest musí být srovnatelný s trestem, který by za prokázaný ob...

Automaticky kráceno

138548

27.06.2007 18:02

Otisky, oční duhovka a DNA – sdílené tajemství

RE: Nejasné formulace

charon 195.?.?.?

A tím je jednoduchá otázka: Souhlasíme s tím, aby nás více a více sledovali, evidovali nás?
Myslím, že toto jsem řekl také a srozumitelně [mrknutí jedním okem]

138565

09.07.2007 10:02

Nový nepřítel lidstva objeven

A co technické normy?

charon 85.?.?.?

Docela mě překvapuje, že technické normy v Kanadě neukládají výrobci aby na elektrické spotřebiče umisťoval _štítek_. Většině lidí s technickým vzděláním nemusím vysvětlovat o co jde, pro ty ostatní: jsou na tom uvedeny základní elektrické parametry přístroje, mj. příkon, který je často chápán jako spotřeba. Všechny přístroje prodávané v Čechách už od hlubokého socialismu štítek musely povinně mít a v současnosti ho mají i přístroje dovážené od různých laciných výrobců ze všech koutů světa. Toto se týká zcela jistě i Kanady takže pokud by kanadské výrobky pro kanadský trh neměly štítek, museli by je tak speciálně upravovat což mi nepřipadá pravděpodobné. Je pravda, že pár zařízení americké provenience, které mám doma má štítek mírně odlišný od vzhledu obvyklého v evropě ale stále se na nich dají najít údaje o jmenovitém vstupním napětí pro které je výrobek určen, příkonu, účiníku a izolační třídě.

Pokud se týká úsporných zdrojů světla, mohu k tomu co napsal Krysa dodat jen tolik, že existují dobré zdroje a laciné zdroje. Osram dělá ty dobré za delší peníze. Životnost kompaktní zářivky 15000 hodin (bez většího ohledu na zapínání) je ve srovnání s 2000 hodin u slušné odporové žárovky podstatně delší. I tady jistě platí, že nejsme tak bohatí abychom si mohli kupovat laciné věci. Kompaktní zářivka jde vypnout a její spotřeba ve vypnutém stavu je nulová. Ekologická zátěž související s její výrobou jistě nulová není a vzhledem ke složitosti zapalovací elektroniky bude vyšší, než u odporových žárovek. Likvidace odporové žárovky taky bude docela jistě snazší, než u zářivky ve které je luminufor a která je podle české legislativy považována jako celek za nebezpečný odpad a je tudiž zakázáno ji házet do popelnic.

139405

23.07.2007 09:51

Kanaďané netuší, že na dveře klepe Severoamerická unie

Odkazy?

charon 80.?.?.?

Mohl by někdo odkázat na stránky s českým překladem té dohody co je zmiňována v textu? Že by z Kanady byla dobrá spižírna není pochyb, že by se to ale dalo provést ZCELA bez účasti kanaďanů mi připadá jako sci-fi.

140277

04.10.2007 10:20

Všichni Rusové náhle opustili reaktor Bushehr v Íránu

RE: Utok na Iran

charon 89.?.?.?

O jaké prestiži tu může být řeč? USA naposledy udělaly něco co zvýšilo jejich prestiž, když (pokud skutečně) posádka NASA provedla přistání na Měsíci. Nějak mě od té doby nenapadá nic, co bych dokázal přijmout jako čin, který by si zasloužil úctu a podporu.

Předpokládám, že za současným stavem zahraniční politiky USA nemůže stát ctižádost po dosažení vyšší prestiže. I dítě by pochopilo, že prostředkem k jejímu zvýšení by měly být neagresivní činy přinášející obecný užitek. To USA za posledních dvacet let prakticky nedělají, tedy alespoň ne soustavně a cílevědomě. O tom co dělají bylo tady i jinde řečeno dost. O přesných důvodech si netroufám do hloubky spekulovat ale zřejmé je myslím to, že i pokud by špičky politiky USA hleděly jen na vlastní prospěch USA, musela by jejich tvář obrácená ven vypadat jinak.

Qui bono? Komu to tedy prospívá?

144902

30.10.2007 14:29

License to Kill

RE: Pane autore

charon 89.?.?.?

Ženy které vykročí ze "stínu odvěké nadvlády mužů" to nemají jednoduché, stačí malé škobrtnutí a jejich těžce vydobytá vážnost se rozplyne. Jako příklad uvedu Vlastu Parkanovou - kdyby se obeznámila s problematikou vojenství (muži na to potřebují pár let na vysoké škole a spoustu studia historie) a řídila resort obrany jako politik-odborník, mohla by podle mého názoru být dobrou ministryní obrany. Místo toho se pokusila svou křehkou vážnosí podpořit prezentaci svého názoru na stavbu amerického radaru v Brdech hudební formou. Podle názoru lidí (kupodivu obého pohlaví) se kterými jsem o tom mluvil se ovšem shodila a "nána" je to mírnější z hodnocení, které jsem na její adresu slyšel. Je pravda, že gestikuace Mirka Topolánka ve sněmovně mu také na prestiži nepřidá ale ruku na srdce - říci o něm, že je blbec by byla svoboda projevu, říci o paní ministryni, že je dorota, by bylo sexistické, že?

146133

01.11.2007 09:56

License to Kill

RE: Pane autore

charon 89.?.?.?

Aktuálně neřešíme politiku - to by bylo házení hrachu na zeď. Už od dob starověku se ukazuje, že demokracie a z ní vyplývající politický mišmaš není docela dobré řešení. Problém je, že nikdo zatím nevymyslel a neprosadil nic, co by fungovalo líp a zároveň bylo přijatelné pro veřejnost.

Že u nás v politice slušný člověk (na pohlaví asi nesejde) nemá na růžích ustláno je zcela očividné. Pozoruhodné mi připadá, že se v téhle oblasti už čestní lidé v podstatě přestali vyskytovat. To mi připadá hodné pozornosti. V Řecku kolem roku 500 př. n.l. měli k řešení podobné situace institut ostrakizace. Nebylo to nic nemorálního nebo násilného, jen se podívejte do učebnic dějepisu - jen tím dávali (na čas) distanc od politiky lidem, kteří otrávili (namíchli) nejvíc lidí. Něco podbného by se podle mého názoru dost hodilo teď. Na ostrakizaci by se ovšem nesměla vztahovat politická imunita a musela by nutně znamenat zánik mandátu. Ale to je jen úvaha.

Že by byla žena lepším politikem, než muž o tom pochybuju. Rozdíl bych čekal tak v jednotkách procent, ale můžu se plést.

Zkuste se podívat krávě do očí - je to zajímavý zážitek [smích]

146235

23.11.2007 12:42

Obyčejný občan

RE: Rasismus

charon 89.?.?.?

nebo na základě statistiky, kterou ovšem ministerstva a policie podle jistých kritérií tak nějak odmítají vést ...

147814

17.04.2008 07:44

Z projevu na Letenské pláni, listopad 1989

;)

charon 88.?.?.?

Možná by neškodilo mu ten text poslat k vyjádření teď ...

159267

25.04.2008 08:25

Proč policie obtěžuje pana J.?

RE: Podivná věta

charon 88.?.?.?

>>Kdybych ho prý požadoval, souhlasil bych s tím, že jsem se
>dopustil trestného činu.

>Tahle věta je, samozřejmě, nesmysl.
Souhlasím

>Na druhou stranu, naprosto nemají povinnost někomu v podobných
>případech vycházet vstříc a zneužívat služební kopírku
>k soukromému prospěchu sprostého podezřelého.
To tedy rozhodně mají. Je-li proti někomu vedeno vyšetřování, má právo se seznámit s důvody aby se mohl bránit. Je škoda, že pan J nevymáhal kopii textu s poukazem na to, že se bez ohledu na původce může jednat o nactiutrhání, křivé obvinění apod. Na šesti stranách textu by se mohlo leccos najít a dát pochopit ...
Není vyloučeno, že by kopii mohl žádat i zpětně.

159870

04.07.2008 15:40

Očistec vyživovací povinnosti

RE: Je to i naopak?

charon 78.?.?.?

Pokud jako otec budu chtít podílet se na péči o dítě a matka dítěte je proti, tak si zplodím dítě s jinou matkou, která mi péči umožní.

Vy asi mnoho dětí nemáte, že ne? [mrknutí jedním okem] Pokud Vám matka (nezávisle na Vaší vůli pochopitelně) odmítne podíl na péči o dítě, se kterým se znáte patnáct let, uděláte si s mávnutím ruky jiné? Asi ne, že ano? A co když už si ho udělat nemůžete? Prostě smůla ...

A co varianta, že by se žena o dítě nestarala nebo starala špatně? Jak byste přesně ošetřil tenhle stav? Pustil byste otce na brigádu?

164458

24.07.2008 08:15

Vietnamci žerou psy

Souhlasím s autorem článku

charon 212.?.?.?

Nevidím podstatný rozdíl v tom který druh zvířete je zabíjen pro maso. Vynechávám teď druhy zvířat ohrožené vyhynutím a podobné případy.

Osobně jsem přesvědčen, že kdyby asiaté žijící kdekoli vybudovali jatka odpovídající místní legislativě a zabíjeli v nich zvířata opět odpovídající místní (zejména hygienické a veterinární) legislativě, nemohly by proti tomu úřady ani veřejnost nic namítat.

Problém Vietnamců v Čechách spočívá zcela zřejmě v tom, že se podobně jako kdysi se stánkovým prodejem snaží jít krátkou a prostou cestou, která je v rozporu se zákonem. Řada z nich se už dokázala poučit z důsledků předchozích represí (zejm. finančního úřadu a celní správy) a podniká v kamenných obchodech a způsobem, který je méně napadnutelný se strany státní správy. Nemyslím si, že všechno dělají dokonale legálně a souladu s věcnými záměry legislativy - to nedělá ani většina ostatních podnikatelů. Prakticky všichni se snaží najít cestu jak pro sebe získat maximální zisk a státu nedat nic. Je jen otázkou času, kdy budou v České republice vybudována oficiální psí, kočičí a nevímčí ještě jatka na kterých budou zabíjena zvířata, která projdou hygienickou kontrolou a budou úředně schválena jako potravina. Výstup bude drahý a poptávka, která je v současnosti značná zřejmě ještě stoupne (zvýší se o legální odběratele). Kontrolní činnost státní správy pak bude působit ve prospěch legálních jatek proti nelegálním. Veterinární správa, hygienická správa a veřejnost budou pochopitelně situaci sledovat ale pokud provozovatel legálních jatek nebo jeho dodavatelé neudělají chybu - nebudou moci říci ani "čičí".

Zajímavá je i situace velkých chovů. Docela dobře to shrnul vystudovaný a praktikující veterinář (věkem lehce přes šedesát let), který je současně majitelem chovu krav na mléko. Když jsem se ho ptal, proč se jeho krávy nepasou na louce a'la' Milka z reklamy ale jsou chovány v uzavřeném chovu, odpověděl "to záleží na tom, co chcete dělat". Postupně mi pak vysvětlil, že krávy se nejčastěji nakazí nemocemi na pastvě při kontaktu ze zvířaty jiných stád a hlavně při kontaktu s lidmi, kteří se pohybují na mnoha místech, kam krávy nechodí a posbírají tam nemoci, které by se jinak mezi zvířaty ani nešířily a dalším zvířatům je ochotně donesou. Proto se BSE tak dobře šíří v Británii ale ne už tak v Čechách. Rozhodně se přitom nejedná o člověka, který by chladně kalkuloval zisk - naopak, je to lékař u kterého jsem pozoroval úctu a obdiv ke zvířatům, která chová a léčí. Krávy z jeho chovu vypadají docela dobře, nevím nakolik jsou šťastné jsou ale zdravé.

S autorem článku se také shoduju v názoru na průmysl potravin a obchodní řetězce [pláč]

165986

31.08.2008 10:36

Někdo vyhrožuje editorovi serveru informationclearinghouse.info

RE: web informationclearinghouse.info v ČR cenzurován?

charon 195.?.?.?

Ze sítě připojené službami Telekom Austria Group je web dostupný. Rovněž tak ze sítě připojené Mobilkomem Austria.

Obojí z území ČR, předpokládám tedy, že stránka není v ČR plošně blokována.

169513

04.11.2008 08:25

Muzeum tolerance na místě muslimského hřbitova – válka proti mrtvým

I tady byly rozdíly

charon 80.?.?.?

Zemský rabbi Siddon se k tomu stavěl víceméně zdrženlivě. Ano, sice se vší rozhodností prohlásil, že hroby nesmí být porušeny ale tím to víceméně zhaslo. Místní hlava židovské obce v Plzni (jméno si nepamatuju) dal ale svému zklamání průchod daleko upřímněji. Řekl něco v tom duchu, že se jich (plzeňské židovské obce) nikdo na jejich názor neptá a všechno řeší manažeři investora s rabíny přímo v Izraeli. Vyplývá z toho do jisté míry i to, že obešli i českého zemského rabína, resp. postavili ho před výsledek jednání až když už byl hotov.

Leccos to naznačuje ...

174812

01.12.2008 10:55

Připravte se: Vstupujeme do vážné deprese bez alternativního plánu na záchranu

RE: Severoamericka unie a amero?

charon 78.?.?.?

Hmmm ...

K té měnové konverzi by mě zajímala odpověď na jedinou otázku: JAK (jakým mechanismem) toto může čemukoli pomoci? Je-li někdo zavázán jinému aby splatil jakýsi dluh a nemá na to ani v horizontu mnoha let, čemu pomůže změnit jméno jednotek ve kterých se výše dluhu počítá? Je evidentní, že věřitel (jakkoli se patrně jednalo o spekulanta, který šel vědomě nebo nevědomě do celkem vysokého rizika) svoji pohledávku prostě nedostane zpět. Obvykle se to řeší tak, že dlužník poskytne věřiteli svůj majetek jako částečnou náhradu za závazek a zbytek je ztráta věřitele. KDE na tom chcete co spasit měnovou reformou?

Druhá otázka: jakým způsobem budou k odpovědnosti voláni ti, kteří jsou za tento stav odpovědní? Prosil bych alespoň nástin konceptu [mrknutí jedním okem] (vypusťte možnost, že nijak - zasněte se a prostě navrhněte jak by se Vám zdálo, že by to mělo být)

177254

28.01.2009 10:49

Nabucco přenechme Verdimu

K reaktorům s rychlými neutrony

charon 78.?.?.?

Tzv. "rychlý" reaktor v minulosti provozovalo více zemí. Využívány byly zejména reaktory malých výkonů a opět zejména pro obohacování štěpného materiálu pro výrobu jaderných zbraní. Jediný bývalý Sovětský svaz postavil několik "rychlých" reaktorů, které byly využívány jako běžné energetické zdroje (několik kusů dokonce jako ponorkové reaktory). Většina provozovatelů těchto reaktorů už vyrobila tolik materiálu pro jaderné zbraně, že další výrobu už nepotřebovala a tak "rychlé" reaktory odstavila (Francie, USA ...). Rusové je neodstavili všechny a v současnosti staví nové proto, že pro ně mají rutinní využití. "Rychlé" reaktory jsou energeticky velmi účinné a použité palivo se dá snadno upravit pro další použití v "pomalých" reaktorech.

Předpokládám, že perspektivními "rychlými" rektory má paní Bobošíková na mysli novou generaci reaktorů, které budou bezpečnější a účinnější, než současná generace.

Problematická na "rychlých" reaktorech vč. těch nově vyvíjených je možnost jejich využití k obohacování štěpného materiálu, který se pak dá snadno využít k výrobě jaderných zbraní. Jejich rozšíření mimo země, které je dosud provozovaly velmi energicky brání např. IAEA. Jakmile by někdo začal uvažovat o jejich stavbě budou to politici na všech stranách sledovat se slzami v očích a zaťatými pěstmi. Dokonce bych se domníval, že by to byl pro leckoho skutečně pádný argument pro útok na příslušnou zemi za účelem zničení reaktoru. Ne proto, že by jím skutečně obohacovali štěpný materál, stačilo by, že by MOHLI.

182324

30.01.2009 13:46

O Slovanech úplně jinak

RE: Chýba mi tu skutočne dlhší

charon 78.?.?.?

Je škoda, že autor neuvádí o jaké písemné prameny se jedná. Jde-li o dosud nerozluštěné tzv. "lineální písmo A", které se považuje za řecké a bylo nalezeno jen v nepočetných fragmentech, což komplikuje jeho luštění a považuje se za přímého předchůdce "lineárního písma B", které jsou historici schopni rozumně číst a které prokazatelně nese rané řecké zápisy.

Další poznámka: autor vyslovuje hypotézu, že pravlastí praSlovanů (na základě místopisného názvu) mohl být Pamír odkud se tito mírumilovní zemědělci (od Římanů z pozdější doby ovšem slýcháme něco jiného) rozšiřovali dalšími směry. Jinými slovy se nám zde předkládá k věření, že zemědělská kultura (alespoň tato konkrétní) se vyvinula v oblasti, kam by dnes psa nevyhnal a jsou tu podmínky pro zemědělství zcela nevhodné. Je potřeba říci, že je řeč o době vzdálené ca. 12000 let. Poslední doba ledová podle Stephena Mithena (Konec doby ledové, BB Art, 2006) skončila ca. před deseti tisíci lety a byla v krátkém závěsu následována ještě jednou slabší dobou ledovou zhruba kolem roku 8500 př.n.l. (nemám teď text v ruce). Mithen většinu uvedených informací dokládá komentovanými a s jakousi mírou přesnosti datovanými archeologickými nálezy z celé planety. V této době a v oblasti Pamíru se podle mého názoru jen těžko mohlo vyvinout jiné zemědělství, než nějaká specifická forma ochočování zvířat.

Uvážíme-li, že doba ledová byla chladnější a sušší než současnost, nelze rozumně předpokládat, že by praSlované byli zemědělci orientovaní na pěstování rostlin. Mithen rovněž poměrně věrohodně ukazuje jak, kdy a kde si lidstvo podle archeologických a genetických pramenů osvojilo umění pěstování obilí. Došlo k tomu v oblasti blízkého východu a Mezopotámie v zhruba v době mezi roky 6500 př.n.l. a 4000 př.n.l. Nelze si představovat, že po tomto období byli z lidí v uvedených oblastech zemědělci v současném pojetí. Neznali např. význam hnojení a jimi pěstované rané mutace trav nedávaly výnosy srovnatelné se současným obilím. Byl to jen základ trendu současného zemědělství. Mithen rovněž na základě nalezených artefaktů různých kultur, které se vyskytovaly v sousedících oblastech v téže době poměrně hodnověrně dovozuje podobu vztahů mezi zemědělci a lovci. Obě komunity kočovaly - zemědělci v důsledku vyčerpání půdy a lovci ze zcela pochopitelných důvodů za zvěří. Obě základní skupiny komunit spolu patrně do jisté míry obchodovaly. Nelze vyloučit teror jedné skupiny vůči druhé ale lovců byly patrně menší počty, než "blahobytnějších" zemědělců.

Knihu doporučuji k prostudování i přes její poměrně obrovský rozsah (> 700 stran).

Proti tezím o vzniku a vývoji praSlovanů založeným na předpokladu "mediální manipulace" historie jinými národy v pozdějších dobách nemám zásadní výhrady pokud bude sou...

Automaticky kráceno

182523

30.01.2009 13:48

O Slovanech úplně jinak

RE: Chýba mi tu skutočne dlhší

charon 78.?.?.?

Proti tezím o vzniku a vývoji praSlovanů založeným na předpokladu "mediální manipulace" historie jinými národy v pozdějších dobách nemám zásadní výhrady pokud bude související argumentace mnohem lépe propracována a podložena archeologickými a genetickými nálezy. Musím ale naprosto bez sarkasmu podotknout, že pokud by byli Slované v minulosti tak "ušlapáváni" a porobováni jak se autor snaží naznačovat, pak ani útlak jiných národů vůči židům zmiňovaný v biblických textech a následná diaspora by nebyla v souvislosti s tímto hypotetickým tisíciletým útiskem ničím víc, než pošťuchováním a holokaust nepodstatným incidentem lokálního významu [mrknutí jedním okem]

182524

30.01.2009 13:58

O Slovanech úplně jinak

RE: Tú knihu treba prečítať.

charon 78.?.?.?

No a? Můžete se s námi podělit o závěry své interpretace? Např. třeba té etruštiny? Zajímalo by mě to.

182526

13.02.2009 07:32

1929: znovu po 80 letech

RE: Škaredé nadávky...

charon 78.?.?.?

>2)Pretvoriť samosprávu podľa staro-čínskeho modelu.

Nevyznám se v čínské historii. Byl byste tak hodný a nastínil v čem tento model spočívá?

183623

13.02.2009 15:54

1929: znovu po 80 letech

RE: Škaredé nadávky...

charon 78.?.?.?

Aha, takhle nějak fungovali ve středověku i církevní hodnostáři (pochopitelně z popudu krále). Král si nechal jmenovat za biskupa v sídelním městě pokud možno cizince ze vzdálené země proto, že neměl příbuzenské svazky s domácí šlechtou. Biskup potom stál sám, protože mu šlechta nevěřila a místní klér ho v podstatě neznal. Jeho jediná naděje byla, že dokáže vyjít jak s Římem, tak s místním králem.

Osobně si nějak nedovedu představit jak lze tenhle model aplikovat na komunální politiku - zatím existovalo jen omezení počtu po sobě jdoucích volebních období u prezidenta. Komunální politici jsou leckdy celoživotní "profesionálové" na místní úrovni. Problém taky je, že v malé obci po odchodu starosty, který úřadoval 15 let nemusí mít nikdo zájem tu práci dělat. Tedy když pominu fakt, že by se starosta nemusel chtít po ukončení funkčního období nechat vystěhovat do vzdálených míst z obce, kde se narodil a má tam příbuzné.

183645

Osobně si myslím, že plánovači a analytici vojsk NATO zhodnotili situaci realisticky a správně vyjmenovali předpoklady za kterých mohou vojska v Afghánistánu dosáhnout cílů, které byly součástí zadání analýzy. Politici pak patrně ignorovali doporučení a nedokázali popsané podmínky splnit, čímž se dostali do současné situace, která je pochopitelně v mnohém analogická s předchozí situací sovětské armády. Jsem si prakticky jistý, že poměrně přesný popis problémů ve kterých jsou teď cizí vojska v Afghánistánu byl součástí už úvodních analýz vypracovaných před invazí (což je pochopitelně politicky nemožné teď přiznat).

Čemu ale při nejlepší vůli nedokážu porozumět je, proč Obamova administrativa zvolila jako novou prioritu dosažení původních cílů právě v Afghánistánu, když muselo být více nebo méně zřejmé, že operace dopadne podobně jako u sovětů tak, že časem s nevyhnutelnými materiálními a lidskými ztrátami vojska z okupované oblasti stáhnou. Jaký je skutečný účel pokračování tak rizikové a nákladné akce?

Podle mého názoru není možné aby to bylo přinesení svobody a demokracie Afghánskému lidu. Důvod je jednoduchý - nikde jinde na světě to vojska NATO nedělají a to ani v situacích, kdy by to bylo skutečně zapotřebí.

Že by cílem byla politická stabilizace oblasti? Proč? Spoustu let anarchie v Afghánistánu zemím NATO nijak zvlášť nepřekážela.

O kontrolu nad oblastí už asi vzhledem k vývoji vztahů s Ruskem rozumně usilovat nejde.

Tak proč tedy?

187129

30.03.2009 07:54

Hloupost jako nová ctnost

Volební právo žen

charon 212.?.?.?

Zajímala by mě podpůrná argumentace pro návrh na zrušení volebního práva žen, vyslovený v závěru.

187503

31.03.2009 07:24

Z „mučení“ mohou mít bývalí Bushovi spolupracovníci těžkou hlavu

Možná chyba v překladu

charon 78.?.?.?

Soudce Garzon má mezinárodní reputaci jako bojovník za porušování lidských práv a kriticky se vyjadřoval o způsobu, jakým zacházejí s vězni v Guantanamo.

Je si editor/překladatel skutečně jist, že autorka textu označila Baltazara Garzóna za "bojovníka za porušování lidských práv"? Nějak mi to nezní ...

187566

26.05.2009 06:34

Tymošenková nabízí Rusku absurdní smlouvu

Připomínka k překladu

charon 78.?.?.?

Překlad článku, který podle zápatí pochází od editora není dobrý.

Kijev není rodu ženského, ne v češtině.

Julie Tymošenková nemá nesklonné příjmení. V ruštině a ukrajinštině nesklonné je, ne tak v češtině.

Doufám, že editor jen spěchal, že nepotvrzuje vlastním příkladem zde již mnohokrát kritizovaný úpadek jazyka v médiích.

191931

05.06.2009 13:22

Organizovaný zločin v Izraeli má na svědomí více mrtvých než palestinské rakety

Spojení politické situace s organizovaným zločinem

charon 78.?.?.?

Ze souvislostí naznačených textem nelze nevyvodit závěr, že organizovanému zločinu (nebo zločincům, kteří jsou organizováni) v Izraeli v zásadě vyhovuje, že aktivita palestinských bojovníků, radikálů, organizátorů bombových útoků a dalších vážou podstatnou část operační sil izraelské policie. Odtud už je jen krok k úvaze, že pokud by snad aktivita narušovatelů veřejného pořádku ochabovala, bylo by to pro organizovaný zločin spíše nepohodlné, než přínosné a možná by tedy bylo pro organizovaný zločin výhodné udržovat jistou úroveň chaosu trvale.

Je to jen spekulace, kterou jistě dál už dovede každý sám [mrknutí jedním okem]

192710

22.09.2009 09:10

EU hodlá plošně sledovat „nezvyklé chování“

Monitorování trochu jinak

charon 78.?.?.?

Ono to s tím šmírováním není tak černobílé, jak se obvykle píše.

Příklad:
Jdete po ulici a vidíte rozbitý a vysypaný odpadkový koš nebo vykopnuté zasklení na přístřešku zastávky autobusu kam byste se rádi schovali před deštěm a větrem ale nemůžete protože tam na Vás stejně bude pršet nebo si nejde sednout na sedátko pokryté střepy.

Ruku na srdce - koho z Vás nenapadne: tady by kur.. něla být kamera aby ten dobytek, co šel namazaný z hospody a udělal tohle dostal příležitost si po odeznění kocoviny odpracovat škodu. Dobře, ale to je jaksi v rozporu s instinktivní reakcí na přítomnost kamery nad Vaší hlavou že?

Kamery všude kolem, které krmí masožravý systém daty pro vyhodnocení vzorců Vašeho chování a pochopitelně i chování všech ostatních kolemjdoucích je už jiný příklad k úvaze. To se explicitně nikomu asi líbit nebude ale fakt je, že pokud by masožrout fungoval správně, věděla by hlídka policie, že někdo demoluje telefonní budku ještě dřív, než by operátor za kamerami stihnul zvednout telefon. Opilec by pak nenastupoval do autobusu, kde by obtěžoval ostatní ale do antonu (nebo sanitky, kterou systém na místo pošle) směr záchytka. Co je pro něj lepší ponechávám na diskusi. V současnosti se záznamy kamer používají jen sporadicky protože na to není dost lidí. Je pravděpodobné, že rozlišit automaticky znásilnění od konsensuálního ale o to divočejšího pohlavního styku v houštině, kam náhodou kamera vidí, bude pro automatiku asi docela výzva a mnoho milenců by pak mohla dosti nevhodně legitimovat hlídka policie jestě před vyvrcholením aktu.

Snažím se říct, že naznačovaný systém lze použít nebo zneužít a je na úhlu pohledu, kde je hranice a co je považováno za účel ke kterému má systém být právě použit. Je evidentní, že právě v názoru na účel se bude státní moc značně odlišovat od stáda rowdies. Je taky pravda, že státní moc by v demokracii měla jednat v souladu se zájmem _i_ názorem veřejnosti - tohle je žhavé téma na diskusi, která jak doufám bude následovat.

Shrnuto: elektronický systém sledování není podle mého názoru z podstaty špatný. Je logické použít dostupné nástroje k potlačení nežádoucích jevů. Je jen otázka jak efektivně vynutit aby systém nebyl zneužíván k účelům, ke kterým nebyl zřízen.

Úvaha:
Kdo by měl kontrolovat (nikoli ve smyslu řízení ale ve smyslu inspekce) činnost státních složek vynucujících dodržování zákonů?
Výbor pro dohled nad xy (doplňte si).
Kdo jsou obvykle členové tohoto výboru?
Obvykle poslanci že?
Důvěřujete poslancům?
No to asi těžko, vždyť jste většinu z nich nikdy neviděli a patrně ani nevolili.
Věříte tedy v mechanismus kontroly?
Odpovězte si sami ...

Návrh:
Aby kontrola státních složek nebyla založená na víře v něco, čemu většina občanské populace asi statisticky nevěří, navrhuju veřejnou kontrolu. Nechť...

Automaticky kráceno

200925

22.09.2009 09:22

EU hodlá plošně sledovat „nezvyklé chování“

O kamerách na veřejných místech v současnosti

charon 78.?.?.?

Pokud se nemýlím, říká zákon o kamerách na veřejných prostranstvích něco v tom smyslu, že ji tam může umístit buďto orgán veřejné moci (výhradně za účelem ochrany života a zdraví osob nebo za účelem ochrany majetku) nebo kdokoli jiný a pak bez ohledu na účel musí být prostranství opatřeno informačními tabulemi, které upozorňují na skutečnost, že prostor je monitorován kamerovým systémem (pokud pořizuje záznam).

Všichni provozovatelé kamerových systémů mají za povinnost hlásit Úřadu pro ochranu osobních údajů umístění kamerových systémů, které pořizují záznam. Nevšiml jsem si, že by ÚOOÚ byl povinen na požádání informace o umístění kamerových systémů sdělit žadateli z řad občanů.

Všude kolem na obydlených místech (doslova všude kromě lesů) vidím množství kamer, které nejsou v okolí označeny tabulemi upozorňujícími na monitorování prostoru.

Vycházím-li z předpokladu, že většina z nich pořizuje byť krátkodobě záznam, jsem doslova šokován tím, jak pilná je naše státní správa, neboť je to ve smyslu zákona zřejmě ona, kdo je bez označení provozuje [mrknutí jedním okem]

200926

1) Vývojáři monitorovacích technologií se patrně přímo inspirují vizionářskými díly beletristů. Kdo neviděl Tři dny kondora - doporučuji.

2) Kamera pracující v RTG spektru je složitá a rozměrná záležitost. Funguje na krátkou vzdálenost a potřebuje (alespoň ta "letištní" ) vlastní radioaktivní ozařovač. Pokud by se měla používat na ulici a ozařovač by měl mít použitelný dosah, musel by patrně významně překračovat povolený radiační limit protože vzdálenost od cíle je velká a radiace klesá s kvadrátem vzdálenosti. Na eliminaci funkce kamery by pak stačilo mít oblečení "lehce" dotované tlumícím kovem a kamera by se ocitla mimo své detekční meze.

3) Stále mě překvapuje, že nikde neprobíhá nasazení dálkově řízených kamer vybavených střelnými zbraněmi. Pro začátek by patrně byly použity verze s gumovými projektily. Později by pod vhodnou záminkou proběhla výměna zásobníků za verzi s efektivnější municí. Řešení by ve spojení se systémem řízení palby převzatým z leteckého průmyslu šlo provést jako velmi přesné - nesrovnatelně přesnější, než stresovaný policista s pistolí v ruce. Myšlenka není nová, byla už rozpracována v literatuře, kterou vývojáři očividně rádi inspirují.

4) "Okřikovací" kamera je zajímavá tím, že by za řízením musel někdo sedět. To vede k otázce: Kolik lidí bude hlídat ty ostatní a jak bude zajištěno, že to budou ti praví? Tuhle otázku si poližil někdo už před více jak dvěma tisíci let (Quis custodiet ipsos custodes?)

201376

30.09.2009 11:34

„Inteligentní“ kamery preventivně zabraňující zločinu budou k dispozici během několika let

RE: Kdy se už začne vyrábět mechanický Ohař?

charon 212.?.?.?

Nemůžu než souhlasit s myšlenkou, že nejdůležitějším faktorem, který umožňuje podobné systémy zneužívat je exkluzivita vynucovacích složek v přístupu k výstupům z této technologie.

Už jsem jinde naznačoval, že pokud by přístup k videoarchivům sběrných sítí byl důsledně veřejný a precizně auditovaný, bylo by zneužití mnohem složitější. Nikdo by nemohl "stopit" nepohodlný záznam nebo tvrdit, že někdo někde nebyl. Každý by se mohl podívat na seznam osob, které si ho ráno prohlížely veřejnou kamerou na zastávce autobusu. Bylo by možné aby si každý včetně soudců, kteří se v poslední době stále vic poléhají na různé "znalce", udělal názor na to jestli se osoba chovala podezřele resp. v souladu se zákonem a jestli represivní orgán postupoval přiměřeně a opět v souladu se zákonem. (Za vrchol považuju "znalce" na terorismus a veřejnou nebezpečnost - oni už se nejmenují svéprávní soudci aby poznali, co je nebezpečné?)

Paparazziové by nemuseli hodiny tvrdnout na rohu při čekání na politiky - našli by si jejich příchody na pracoviště za týden zpětně s přesností na sekundy v záznamu z kamery před sněmovnou. Politikovi by pak stačilo vysvětlit, co za veřejné peníze celý týden dělá - s kým, to by se jistě našlo na jiném záznamu kdyby to někoho zajímalo. Na druhou stranu by politik mohl podloženě argumentovat tím, že je na něj novinář vysazený a doložit argumentaci veřejně dostupným seznamem přístupů novináře k záznamům na kterých ejhle úplně náhodou figuruje pan politik.

Přístup ke konkrétnímu záznamu by mohl omezit pouze soud nebo jiná oprávněná osoba a to pouze na omezenou dobu. V případě omezení přístupu by v archívu zůstal záznam s údajem kdo a na nákladě jakého oprávnění přístup omezil.

Pak už by se asi záznamy záhadně neztrácely během dokazování a to byste viděli tu rychlost jakou by se záznamy oficiálně mazaly ... myslím opravdu mazaly, ne schovávaly až se to bude hodit.

Co chci říct, je to, že nástoje tu jsou a používají se. O způsobu používání a jménech osob, které je používají se zarytě mlčí. Kontrola není. Za kontrolu nepovažuji "nezávislou" parlamentní komisi. Nevolil jsem ani jednoho jejího člena ani stranu za kterou ve sněmovně je. Neznám je a není tudíž logické ani předpokládat, že bych jim cokoli věřil jen na základě úsměvu a slušivého saka.

201380

02.10.2009 05:23

„Inteligentní“ kamery preventivně zabraňující zločinu budou k dispozici během několika let

RE: Kdy se už začne vyrábět mechanický Ohař?

charon 212.?.?.?

Kamer už je v současném světě (alespoň v ČR) víc, než je zdrávo. Jejich využití je navzdory počtu spíš experimentální a sporadické. Výstup se ukládá (křečkuje) po nějakou omezenou dobu a pak se ho musí pořizovatel s lítostí vzdát aniž by ho kdy použil protože se mu za únosné peníze nedaří ho udržet déle ani zpracovat strojně.

Fakticky by se skutečně použil jen v případě opravdu vážného důvodu (otázka definice) když by měl někdo jasno v tom, že jeho pracovníci by měli všeho nechat a systematicky skouknout _těchto_ pár hodin záznamu. Potenciál pro zneužití je naproti tomu značný, protože se veřejně neví co je na záznamu vlastně zachyceno - může sloužit jako bubák/nátlakový prostředek. Pokud je tam něco nepohodlného, lze to tiše smazat s poukazem na selhání techniky nebo draze prodat (případně dát) novinářům.

US pohraničníci nedostatky ve vyhodnocovacích kapacitách řeší veřejným přístupem ke vstupům, kdy veřejnost v reálném čase ze svých obýváků hlídá státní hranici.

Nevím jestli je tohle ta výchova ke změně myšlení. Podvědomě mi připadá, že ne. Pravda ale je, že pokud by občané - patrioti měli jasnou motivaci (což patrně mají), brali by to jako službu zemi a mohlo by to dost dobře fungovat. Jedná se prakticky o veřejností vyhodnocený vstup, který technika se stejnou mírou relevance neumí zpracovat.

Policisté v ulicích je kapitola sama pro sebe - jednak by tam museli být a zadruhé by museli dělat svoji práci. Obojí neplatí ve stu procent ... co s tím?

201502

Ano, ta radost bude asi toho druhu: "Ach, hloupě jsme se uvrtali do odzbrojovacích a mírových proklamací, které jsme ani nemysleli vážně - tohle a sto dalších věcí budou skvělá záminka proto, abychom nemuseli nic dělat a řekli, že za to můžou všichni ostatní. Skvělé, tak to bychom měli, a teď si zadáme do výroby pár nových pěkných protibunkrových pum. Hmmm ... kterépak firmy byly letos hodné abychom jim nasypaly trochu ještě neoschlých nekrytých dolarů?".

Nechci to vidět moc černě, ale ze souvislosti mi to takhle nějak kouká. Ty pumy samozřejmě bude někdo (pečlivě prověřený) vyrábět a skladovat a tak podobně - pár lidí tedy asi bude mít další práci. To je tak jediný přínos, který mě napadá. Až jim ty bomby zas někde spadnou do moře, bude mít pár dnů o zábavu postaráno možná i pár tisíc lidí, než je najdou (v historii zatím ztratili snad jen jednu nebo dvě, které nakonec opravdu nenašli).

No a co si Rusko dá do programového prohlášení obranné koncepce mi nepřipadá moc důležité - kdyby tam měli, že je nikdy nepoužijí a situace se pro ně vyvíjela zle, přehodnotili by to tak rychle, že by se to zasažení dozvěděli až během kremace. To, že to teď vyhlásili veřejně je jen politická propaganda, která sleduje nějaký cíl, s úmysly velení ohledně zbraní to nemá IMO naprosto nic společného.

202525

21.10.2009 06:48

Bohatí vytunelovali ekonomiku

RE: Amero

charon 78.?.?.?

Věnujte prosím trochu času a vysvětlete tu myšlenku. Jakou argumentací by měla vláda USA přesvědčit ostatní země aby s ní spojily svoji budoucnost? Podle toho, jak to nastiňuje pan Roberts by se to dalo přirovnat k k zachraňování tonoucího, který je mnohem těžší, než zachránce a rychle se ponořuje. Potenciálních zachránců je sice víc, ale žádný z nich sám o sobě na záchranu nestačí. Než se dohodnou mezi sebou a vyjednají podmínky s tonoucím ... kdoví co bude.

202924

21.10.2009 07:01

Bohatí vytunelovali ekonomiku

S dolarem je něco jinak, než se tvrdí ...

charon 78.?.?.?

Mám tím na mysli, že mnoho hlasů předvídá, že US dolar musí padnout, že směřuje do pekel a podobně. Pokud by to byla pravda, znamenalo by to, že jeho hodnota bude klesat, že? Že si za něj bude možné koupit stále méně a s vědomím, že je nekrytý, ho nikdo nebude chtít.

Mohl by mi pak na základě této výchozí úvahy kdokoli prosím vysvětlit, jak je možné, že když si objednám cokoli ze Spojených států (lhostejno, kde to bylo vyrobeno), že mě to i s poštovným od DHL (nepatří mezi laciné služby) vyjde stále podstatně levněji, než si to pořídit přímo u výrobce, který je nezřídka v evropě nebo dokonce v ČR? To vysvětlení bych prosil podrobně, protože mě skutečně zajímá.

Aby bylo úplně jasno: netvrdím, že dolar nebo ekonomika Spojených států je na tom lépe, než se říká - nebylo by to logické vzhledem k tomu, co se dovídám o dění ve světě. Tvrdím ale, že proroci pádu dolaru něco podstatného přehlíží, nebo mi uniká ten detail, který by shora popsaný fakt správně zařazoval do souvislostí.

Pozn.: Totéž ovšem platí i pro auta ze Škodovky, když si ho půjdu koupit do německého obchodu hned za hranicí.

202925

Jsem přesvědčený, že monitorování názorů populace začalo už mnohem dříve. Jen se zamyslete, kdo všechno řešíte v pracovní době soukromé i pracovní debaty po icq. Už Vám svítá? Že používáte šifrování spojení? No to je jistě uklidňující ale zamysleli jste se už nad tím proti jakému druhu "příposlechu" Vás tahle technologie chrání? Jistě, proti monitorování spojení na trase k serveru. Jenže na straně serveru se spojení asi dešifruje, že? A víte kdo vlastně provozuje jediný icq server (no dobře tak asi cluster serverů) na planetě? Já ne. Nevím ani z čeho je živ - ať mi prosím nikdo netvrdí, že _jen_ z reklamy.

No a pod čím rozhodným právem provozovatel asi žije ...

Že existuje koncept nasazení čehosi s názvem "Carnivore", co by mohlo tutéž práci dělat už dosti dlouho nad nešifrovanými e-maily, už je jen třešinka na dortu.

204194

06.11.2009 19:48

Přemýšlejte o svém tweetování: Systém CIA pro šmírování sociální sítě

RE: dobrym zpusobem znehodnoceni a obrany pred smirovanim inetu by bylo

charon 88.?.?.?

Nezahltí [smích]

To by fungovalo na vyhledávací software, který by pracoval jen na základě klíčových slov. V současnosti už se dá automatizovaně provádět i významová analýza textu s dosti vysokou mírou úspěšnosti. Zvýšilo by to zatížení vyhodnocovacího systému, to asi ano ... ale vy víte, kde je strop jeho výkonové zatížitelnosti? Jestli je dobře navržený, ustojí to a naučí se tuhle "sůl v očích" rychle ignorovat.

204308

17.12.2009 11:30

Tálibové vzbuzují strach mezi vládci Kábulu

Ještě jednou k překladu

charon 78.?.?.?

„Vědí, kdo jsme, kde žijeme a co děláme,“ řekl dr. Ehsan Anwárí, který zpravidla pracuje jako lékař afghánské armády a v současnosti řídí kliniku v okrese Company, kde do Kábulu ústí hlavní dálnice vedoucí na jih do Kandaháru. „Kdykoli slyšíme střelbu, zdá se nám, že Tálibán dobývá naši čtvrť. Bojíme se.“

Tato čtvrť, kterou jeden z policejních důstojníků označil za semeniště hříchu, je labyrintem blátivých úzkých uliček s přízemními domy. Minulý měsíc se Tálibán pokusil zničit dům Anwárího bratra, policejního důstojníka, jehož čelní frontu polil benzínem. Policista popadl zbraň a začal střílet. Útočníky zahnal, ale u vchodu našel čtyři minometné střely, výbušniny a munici. „Oznámili jsme to, ale policie se také bojí chodit v noci do těchto ulic, protože je tu Tálibán,“ dodal Anwárí.


Předesílám, že si vážím paní Cironisové za překlady, které pro Zvědavec dělá. Shora je citát překladu z článku. Zaujal mě v něm termín "okres Company", který je v následujícím odstavci přeložen vhodněji jako čtvrť. V originále je v obou případech použit pojem "district".

Prostě i dobrý překladatel má občas asi i špatný den ...

207229

24.01.2010 08:44

Dánsko je civilizovaná země?

Jen pár upřesnění ...

charon 212.?.?.?

Ostrovy zmiňované v textu mají i "české" jméno - jsou to Faerské ostrovy. Pod tímto jménem jsou zmiňovány ve většině česky psané literatury.

Většina zvířat na fotografiích nejsou evidentně delfíni. Je to dobře vidět na sedmém, osmém a desátém snímku. Podle mého laického názoru je to buďto kulohlavec černý nebo kulohlavec Sieboldův (chráněný, blízko vyhynutí). Souhlasím s tím, že se řadí mezi delfínovité.

V ostatních ohledech souhlasím s editorem - pro toto jednání nemohu najít přijatelné odůvodnění. Adresu k zaslání protestu si někde najdu.

210423

24.01.2010 10:40

Dánsko je civilizovaná země?

Ještě úvaha o důvodech ...

charon 212.?.?.?

Nedá mi to - uvažoval jsem o kořenech popsané tradice. Obyvatelé Faerských ostrovů žijí více než z 90% z rybolovu. Zbytek ekonomiky stojí na chovu ovcí a v menší míře na turistickém ruchu. Kontroverzní tradice může mít původ ve faktu, že delfínovití jedí ryby. Jsou to tytéž ryby, které loví ostrované a kostra argumentace může spočívat na úvaze, že jsou to ryby, které ostrovanům "chybí v sítích". Alternativně se lze opřít o domněnku, že se ostrované na ostrovech prostě v historii nudili - kromě dřiny na lodích a při chovu ovcí tam není nic.

V důsledku stojíme před situací jako v rozvojové Africe a Americe: domorodci z nedostatku nebo nevědomosti likvidují něco, co nám všem v důsledku bude chybět. Výzva aby toho nechali ovšem nezbytně narazí na nesouhlas pokud nebude doprovázena uceleným návodem na řešení jejich situace, ne jen "nechte toho, nám se to nelíbí" a "jinak si klidně umřete hlady".

Neomlouvám vybíjení kulohlavců, to jistě v 21. století nijak omluvitelné není, jen předesílám, že ostrované to asi vidí z jiného úhlu.

210432

24.01.2010 10:50

Dánsko je civilizovaná země?

RE: Jsme v tom vsichni !!!!!

charon 212.?.?.?

Nemůžu až tak docela souhlasit. Výlov kaprů a následný prodej až po zabíjení je v České republice "pokryt" spoustou hygienických předpisů a předpisů proti týrání zvířat. Je popsáno za jakých podmínek a jakým způsobem má byt ryba zabíjena aby jí nebylo působeno zbytečné utrpení. Tyto předpisy jsou zvláště v předvánoční době pilně kontrolovány úřady a přestupky postihovány. Televize se dychtivě věnuje statistikám přestupků proti těmto nařízením.

Praxe vyobrazená v článku by neprošla ani tím nejmírnějším kritériem naší legislativy. Naší legislativou by prostě neprošla vůbec a média by se mohla zbláznit ...

Z článku ani z odkazů se mi nepovedlo zjistit s jakou periodicitou tahle akce probíhá - doufám, že moc často ne ...

210434

24.01.2010 11:08

Dánsko je civilizovaná země?

Ještě jedno upřesnění

charon 212.?.?.?

Ve zdrojových textech se lovený druh označuje jako "pilot whale", což má v češtině ekvivalent "kulohlavec černý". Vzhledem k lokalitě se patrně jedná o dlouhoploutvou variantu druhu. Je veden v červené knize ohrožených druhů.

Detailní popis vybíjecího druhu lovu (dříve dosti rozšířeného), a datace jeho historie sahající do 19. století, je popsán v anglické mutaci Wikipedie. Také se tam říká, že Faerské ostrovy jsou v současnosti patrně poslední místo, kde tato praxe ještě přetrvává.

210437

27.01.2010 08:38

Datové schránky - krok mimo?

RE: Datové schránky

charon 85.?.?.?

Podle provozního řádu z 22.1.2010 už heslo má jít měnit i z rozhraní programových služeb. Má jít i zjistit, že se blíží jako vypršení.

V ostatních ohledech je webové rozhraní datových schránek skutečně slabé. Ve škole bych za takovou práci asi zápočet nedostal [mrknutí jedním okem]

210742

28.01.2010 19:16

Datové schránky - krok mimo?

RE: Datové schránky

charon 212.?.?.?

Datová zpráva "vydrží" ve schránce jen 90 dnů. Potom ji systém smaže.

Lze si zaplatit službu, která se jmenuje "datový trezor" a životnost datové zprávy prodlužuje na dobu svého trvání (potenciálně tedy i na dost dlouho).

Zprávu lze ověřit i déle než, za jeden rok - jen to není právě komfortní. Detaily jsou dost složité [mrknutí jedním okem]

210895

03.02.2010 06:19

Cestujícím, kteří odmítnou svlékací skener, hrozí zákaz cestování letadlem

Jsem upřímně otráven

charon 78.?.?.?

Podle mého názoru toto bezdůvodné obtěžování nakonec vyústí v to, že cestující omezí létání. Před vstupem do autobusu nebo vlaku zatím nikdo snímání nenavrhoval a tak budou cestující preferovat rychlé a pohodlné vlaky. Ojoj, to bude kravál! Aerolinky jsou vynikající byznys a jejich představenstva mají velký vliv ...

211319

10.02.2010 19:22

Ministr Kocáb představil a podpořil projekt Červené tlačítko

RE: no comment.

charon 94.?.?.?

Microsoft, který se ve věci laskavě angažoval, by to mohl "předinstalovávat" do nových systémů. V horším případě by to mohla být volitelná, snadno doinstalovatelná komponenta.

Neslyším čínštinu? Ne to se mi jen zdálo ... [mrknutí jedním okem]

212192

02.03.2010 06:50

Doktoři se pokusili prohlásit Václava Klause za nesvéprávného

Jak se tato korespondence dostala na veřejnost?

charon 78.?.?.?

Něco mi tu nesedí - pokud chcete skutečně sesadit ústavního činitele nebudete se o tom bavit na veřejnosti. Kdo a jak přišel k dokumentům z něčí mailové korespondence? Kdybych se o něčem podobném s někým bavil, udělal bych něco pro to, aby zprávy nešlo veřejně číst. Tedy přinejmenším do doby, kdy bude pacient zajištěn a odborně rozhodnuto o jeho skutečném stavu. Ani pak bych jako lékař nepřipustil zveřejnění těchto zpráv protože bych byl vázán etikou stavu.

Ale tak to asi nebylo že? Někdo by možná rád Václavu Klausovi nenápadně naznačil, že žádné stromy nerostou do nebe. A tak nechá řízeně uniknout do médií takovou hromádku zpráv, která "bystrému napoví" (Václav Klaus je nepochybně bystrý opravdu hodně) a současně se bude vlažně dožadovat jejího nezveřejnění.

Předvádění svalů, víc v tom nevidím. Dokonce se domnívám, že kdyby tahle "hrozba" měla skutečně potenciál prezidenta sesadit, byla by ve vší tichosti a profesionálně vyřešena složkami (jak se v současnosti asi jmenují), které mají na starost ústavní činitele.

213845

03.03.2010 07:27

Mohl by Rothschildův soud rozdělit Kanadu?

Nějak to pro mě není přehledné

charon 78.?.?.?

Přiznávám se, že neznám kanadské reálie. Vůbec nerozumím tomu jak se můžou spolu soudit dvě provincie (fakticky organizační složky téhož státu). Předpokládám, že obě zúčastněné energetické společnosti jakkoli jsou formálně asi nestátní jsou pod značným vlivem provinčních samospráv, tedy fakticky státním vlivem. Proč by potom jedna provincie "škubala" druhou, když saturace energetických potřeb je celostátním zájmem? Proč stát na vyšší úrovni spor nezahladí způsobem, který by vyhovoval veřejnému zájmu a neohrožoval územní celistvost země? To v Kanadě není obvyklý postup?

213953

24.03.2010 05:25

Bachmannová: Bůh prokleje Ameriku, pokud se postaví proti Izraeli

Výklad pojmů ...

charon 212.?.?.?

„Musíme ukázat, že jsme nevyprostitelně propleteni, takže jako národ jsme požehnáni díky svému vztahu k Izraeli, a pokud Izrael odmítneme, pak do hry vstoupí prokletí.“

Paní Bachmanová nezná vlastní dějiny - Spojedné státy nejsou národ. Nikdy nebyly ...

215736

25.03.2010 11:50

Krást je OK

Překlep

charon 78.?.?.?

Co řekl? Že Slanečka uhne, když jde do tuhého

Nikoli Slanečka ale Slamečka se jmenuje úřadující ministr dopravy.

215806

06.04.2010 12:04

Americko-ruská smlouva skutečné ohrožení neřeší

RE: Může nás tato smlouva uklidnit ?

charon 85.?.?.?

... a k tomu vybudovat dostatečně účinný protiraketový štít ...

Americký protiraketový štít není příliš dobře účinný a je obecně známo, že na jeho vývoj v současnosti chybí prostředky. Pravda je, že podle internetových diskusí má být ruská technologie účinnější a o poznání méně čistá protože se nespoléhá na přímý zásah rakety ve střední části letu ale na malý atomový výbuch, který eliminuje hlavici rakety aniž by ji musel nezbytně zasáhnout úplně přesně. Ruské hlavice naproti tomu mají být schopné "účinně manévrovat" a tak se vyhnout zásahu amerických obranných prostředků, což mi připadá pravděpodobné pokud mají problém s navedením i na hlavici, která energicky nemanévruje.

Souhrnně si myslím, že mají obě strany jasno v tom, že by svoji technologii proti sobě navzájem použít nechtěly. Jednak by naostro určitě nefungovala tak, jak teď doufají a zadruhé by to znamenalo, že jsou v doopravdy velkých problémech i kdyby fungovala.

216503

15.04.2010 11:15

Alespoň krátce k pádu polského letadla

RE: Tak jako Cesi, i Polaci maji svou charakteristiku

charon 85.?.?.?

Samozrejme, jednou z veci ktera k tomuhle vedla bylo neuveritelne, az obludne a do nekonecna zivene nepratelstvi k Rusum. (Co vy nam budete poroucet, kde mame pristat?!) Pritom Rusove jim nyni ukazuji uzasnou ochotu v pomoci s vysetrovanim, dovozem zivych a odvozem mrtvych tel a Putin dokonce objal na znameni soucitu a pratelstvi Donalda Tuska. Ten se odklonil na opacnou stranu. To je holt nase panstwo, nepritelem i po smrti.

Při vší úctě jsem si jistý, že Vladimir Putin by objal i chobotnici natřenou naftou kdyby měl pocit, že to povede k žádaným cílům. Putin je velmi inteligentní člověk (IMO nejlepší, kterého Rusové od války měli na čelné pozici) a mimořádně zkušený politik. Osobně proti polákům asi nic nemá a současná situace je nesporně tragédie, kterou cítí i on sám - tohle gesto ho nic nestojí a může hodně získat.

Veškerá součinnost, kterou pohotově pokskytují při vyšetřování je primárně v ruském zájmu - nezbytně potřebují aby na Ruskou federaci někdo nehodil něco, co skutečně neudělala. Vyšetřování vedou ve spolupráci s poláky taky proto, že ho pak nebude tak snadné napadnout jako zmanipulované.

K samotnému pádu letadla: letadla se nerozbíjejí o zem z jednoduchých příčin. Prezidentský stroj je vždy dokonale udržovaný - neplatí tu žádný komerční zájem na minimalizaci nákladů (viz loňská modernizace). Piloti jsou vždy prověření a minimálně dobří, spíše špičkoví. V tomhle pádu mohlo hrát svoji roli počasí a lidský tlak na pilota ale jsem si naprosto jistý, že to by samo o sobě k současnému výsledku nevedlo. Piloti jsou pod tlakem skoro stále. Připadá mi divné, že ruští dispečeři poskytovali rozporné údaje o průběhu přistávacího manévru. Budí to dojem, jako by se snažili něco zakrýt, chránit svůj zájem v situaci, která se pro ně může vyvinout špatně. Ruští důstojníci se podobně chovali i po havárii Kursku a při jiných příležitostech. Doufal jsem, že už tohle období mají za sebou. Z pohledu výsledku by jim prospělo víc, kdyby mlčeli nebo říkali jen to, co je pravda a dobře si to vybrali. Počkal bych na výsledek vyšetřování - uvidíte, že nebude tak černobílý, jak to teď může vypadat. Jenže to může trvat i roky a je otázka jestli bude ve svém celém rozsahu vyšetřovací dokumentace zveřejněna. Mohlo by to pak například vyústit v přestavování nábytku na Wawelu ...

217208

21.04.2010 10:26

Převrat v Kyrgyzstánu, drogy z Afghánistánu a USA

K identifikaci zaměřovače na snímku ...

charon 85.?.?.?

Při důkladné prohlídce zbraně vám neujde mimořádně zvláštní detail (pokud jste odborník, pozn. editora [smích]). Zbraň je vybavena zaměřovačem HWS (holographic weapon sight). Jde o americký výrobek L-3 firmy Communications EOTech Corporation, série 500, s cenou 600 dolarů za kus (čtyřměsíční průměrný plat v Kyrgyzstánu).

Nejsem odborník.

To, co je na snímku přišroubováno na hřbetu kalašnikova, je kolimátor, přesněji autokolimátor. Ověřil jsem si, že je to pravda - nic víc tohle zařízení opravdu není. Vyskytuje se i v na pohled mírně jiných provedeních a poprvé jsem podobný viděl na rychlopalné pistoli na střelnici v Československu pár let před „sametovou revolucí“. Informace o ceně kolem šesti set dolarů (~11000 Kč) jen potvrzuje, že cokoli prodávané armádě je umně předraženo. To zařízení tu cenu nemá. Verze, kterou jsem kdysi viděl byla podstatně jednodušší, než ta na obrázku a dělala přesně tutéž práci. Narozdíl od současného „holografického“ provedení sestávala s jediného klenutého polopropustného zrcátka a světelného zdroje (možná malý laser).

Nijak nezpochybňuji dedukci, která přítomnost zařízení s omezeným vývozním režimem dává do souvislosti s politickými cíli Spojených států ve střední asii. Ta úvaha je zřejmě správná.

Pro ty, kteří nemají představu k čemu autokolimátor nebo zde „holografický průhledový zaměřovač“ slouží: nahrazuje mušku a hledí, jak je znali vojáci za Marie Terezie. Nic víc, nic míň. Výhoda autokolimátoru spočívá v tom, že oproti mechanickým miřidlům, kde musí mít střelec zornici přesně v ose miřidel, může při pohledu skrz autokolikátor mít hlavu i mírně stranou od této přesné posice. Ušetří to zlomek času při hledání cíle pohledem než by střelec srovnal hlavu do přesné pozice - takhle vidí světelný bod trochu stranou od středu zaměřovače a tím vidí kam poletí střela aniž by musel dorovnávat zornici do osy miřidel. Nic z říše sci-fi, jen optika a její použitelnost je stejná jako se vším - někdy se to hodí, někdy to vyjde nastejno jako miřidla. Potřebuje vlastní baterii, což řadě staromilců moc nevoní [mrknutí jedním okem]

217573

11.05.2010 09:54

Šifrování není pro odposlechy překážkou

Metodika statistiky

charon 85.?.?.?

Je otázka s jakou metodikou jsou sestavena data ze kterých autor vychází. Pokud by například nebylo za obtíž při práci se zašifrovaným vstupem považováno, že držitel klíče tento pod nátlakem vydal a dále již byla komunikace srozumitelná, vypovídalo by to spíše o míře úspěšnosti "law enforcement agencies" při získávání klíčů, než o úspěších při vyhodnocování získaných podkladů bez klíčů.

Každopádně mi připadá neuvěřitelné, že by vnitrostátní odposlechy ve spojených státech nebyly konfrontovány se zašifrovaným obsahem, i že by byly tak úspěšně získávány klíče od obsahu, který velmi pravděpodobně bude znevýhodňovat komunikující strany při soudním sporu se státem. V takové situaci lze vysloveně předpokládat, že držitel klíče alespoň v nějaké části případů vydání klíče odmítne nebo ho zničil dříve, než o jeho vydání mohlo být úředně požádáno.

Další, co mi připadá hodno pozornosti je, že by tamní agentury požádaly o (vnitrostátní, civilní) odposlech "jen" v ca. dvou tisících případů ročně, když české silové resorty podle internetových zdrojů žádají o lokalizační a evidenční údaje o elektronické komunikaci více než stotisíckrát do roka. Obě sady čísel (nikoli totožné ale tematicky blízké) nezohledňují množství obyvatel obou zemí, které by při přepočtu na hlavu tyhle údaje ještě vzdálilo.

Osobně si myslím, že vstupní data, jak je prezentuje autor jsou nevěrohodná.

219099

20.05.2010 07:14

Brzezinski varuje před globálním politickým probuzením

RE: No výborně

charon 78.?.?.?

Lin, prosím pěkně, jak přesně elitám pomůže ozbrojený konflikt většího rozsahu? Jak přesně sjednotí zdroje požadovaným směrem? Vždyť už teď nepanuje shoda mezi voliči o tom, zda ze mají vést současné války dál. Vláda jakékoli země nemůže snadno začít válku bez přípravy půdy (lidu) na své straně a to teď právě nijak snadno nepůjde.

Jak to vypadá, když se bez přípravy cílů, koncepce a názorového zázemí na vlastní straně začne válka je vidět na příkladu Sovětské invaze do Afghánistánu (zahájila skupina politiků a vojáků během nepřítomnosti politbyra a nebylo možné ji odvolat ačkoli bylo během několika dnů jasné, že nemá žádný smysl) a pokud mám sáhnout dál do minulosti napadá mě Francouzská invaze do Alžírska (zaútočila, obsadila za obrovskou cenu prakticky neobydlené území, ukázalo se, že nemá žádný významný účel pro Francii a bylo v ní pokračováno z "prestižních důvodů" aby stát neztratil tvář, když zjistil, že ji neměl začínat).

Asi by se našly další příklady ale co chci říci je to, že pokaždé byla válka zahájena se značnou technickou a vojenskou převahou agresora nad slabším a chudším protivníkem a pokaždé skončila jako vleklý a nákladný debakl, kdy se agresor po Pyrrhově vítězství za odporu ve vlastních politických řadách složitě stahoval z dobytého území, kde si navíc na smrt znepřátelil obyvatelstvo i budoucí vládnoucí vrstvy. Dobytou oblast pochopitelně zanechal notně zdevastovanou a "obnovy" (rozuměj politické kolonizace) se následně ujali jeho hlavní političtí protivníci proti kterým by si netroufal vojensky přímo vystoupit. Posledních X válek se tenhle scénář opakuje 1:n stále dokola.

No ano, byla tu Granada ... to nebyl průšvih až takového rozsahu.

S tímhle výhledem Lin - kde bude konečný přínos toho Ragnaroku? Tedy když nepoočítám dočasné účelové semknutí "spojenců" nebo spíše vazalů kolem agresora, které agresor pochopitelně v důsledku sám draze zaplatí ...


http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_war_in_Afghani...
http://en.wikipedia.org/wiki/French_conquest_of_Al...
http://en.wikipedia.org/wiki/Algerian_War
http://en.wikipedia.org/wiki/French_Algeria
http://www.mongabay.com/history/algeria/algeria-in...

"A parliamentary commission that examined the Algerian situation concluded that although French policy, behavior, and organization were failures, the occupation should continue for the sake of national prestige."

219722

20.05.2010 07:22

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu – čím hůř, tím líp

RE: 100 atmosfer

charon 78.?.?.?

Asi jde o to aby se příslušná roura nezlomila ještě na jiných místech.

Asi jsem to přehlédl ale nikde nebylo řečeno proč k havárii došlo.

Jinak: brilantní článek, dobrá práce [mrknutí jedním okem]

219723

18.06.2010 11:51

Netanyahuv psychiatr spáchal sebevraždu

Může být duševně nemocný ústavním činitelem?

charon 212.?.?.?

Mám pocit, že co popisuje lékař v dopise na rozloučenou by stačilo na zbavení svéprávnosti.

Zajímavá otázka je, jestli může být duševně nemocný člověk premiérem. Jaká je potřebná zdravotní kvalifikace? Stačí fakt, že ho Knesset jmenuje a na jeho způsobilost se nebere zřetel? Tedy demokracie za každou cenu? Budeme mít předsedou vlády koně podobně jako v Římě?

222288

24.06.2010 11:35

Deepwater Horizon – jak vypadá nejhorší varianta vývoje

RE: dojde na atom?

charon 212.?.?.?

Je otázka jestli tahle technika jde na tomhle místě použít. Atomový výbuch je i v nejslabším provedení opravdu velká rána a musí být proveden minimálně 100m pod povrchem (zde dnem). Pokud je ložisko ropy uloženo mělčeji, měl by výbuch za následek nikoli sesuv průduchů a jejich uzavření ale naopak kompletní otevření ložiska.

Je ale pravda, že pokud by na to došlo, svěřil bych to rusům. Mají s tím rozsáhlé zkušenosti (kladné i záporné) protože to bez větších zábran udělali už v desítkách situací. Mj. tím uzavírali neuhasitelné úniky zemního plynu, což by se ložisku ropy mohlo dost blížit. Je pravda, že v řadě případů dosáhli taky toho, že ložisko znečistili radiací a už nebylo možné ho těžit. Osobně jsem toho názoru, že teď by to byla přijatelná cena.

222707

Ne tatíčku, to by bylo na pohled pěkné ale tak to nefunguje. Vláda si vedle centrální banky (fiat money) půčila i od občanů a firem (státní dluhopisy, které nakoupily i zahraniční subjekty). Pokud bys anuloval dluh státu vůči centrální bance (lze-li o takovém dluhu vůbec mluvit), pak bys musel taky zrušit státní dluhopisy. Spousta lidí, firem a skrze investiční fondy i dalších subjektů by přišla o svoje investice. A spousta ne, protože je v nich neměla. Část populace ve státě by se ocitla bez rezerv a část lidí včetně důchodců, kteří mají peníze v penzijních fondech, by neměla ani na nájem ani na jídlo.
Něčeho by se tím jistě dosáhlo ale cena by byla nepředstavitelná. Domnívám se, že by začala občanská válka a ani armáda ani policie by nebyly státu loajální protože by to na jejich zaměstnance dopadlo stejně. Jak by vypadala reakce venčí se ani nedohaduju.

222809

Řekl bych, že u pana Robertse je přání otcem myšlenky. Jsem si jist, že takto "poklidný" průběh by naznačovaný příběh neměl. Úplně mi v něm chybí pokusy o nahrazení výpadku příjmů ze zahraničních zdrojů a pokus vyzvat cizí státy k "pomoci" vlastní ekonomice.

Takhle snadno a bez ničivého dopadu do zahraničí by to prostě neproběhlo. Je poučné se znovu a podrobně podívat, jak probíhalo dělení Sovětského svazu - mělo široký dopad do stavů mnoha zemí po celém světě, který nebyl zdaleka ve všech případech pozitivní.

225094

03.08.2010 08:45

Obrovské požáry v Rusku – co se děje?

... a neziskovky to nechává v klidu

charon 212.?.?.?

Ačkoli v Rusku právě probíhá humanitární krize, nikde jsem nezahlédl ani zmínku o tom, že by Člověk v tísni nebo Nadace pojmenovaná po (doplňte si kom) deklarovala úmysl postiženým poskytnout byť jen modlitbu.

Nikomu to nepřipadá zvláštní?

225499

06.08.2010 07:01

Katastrofa v Mexickém zálivu – jak to vidí ruský odborník

Pár upřesnění

charon 212.?.?.?

V textu se uvádí, že 6km je největší hloubka dosažená ponorkou. To není pravda. Největší dosažená hloubka je někde pod 11km. Neumím španělsky takže nedokážu podchytit nuanci ve které to bylo takto formulováno - je možné, že se mělo jednat u hloubku dosaženou ponorkou (víceméně) "běžné" konstrukce, čemuž jsou Mir-y poměrně blíž, než Trieste, což je specializovaný přístroj.

Je fakt, že ruští odborníci označovali uzavření úniků atomovým výbuchem za možnou alternativu ale po počátečních návrzích už takovou nabídku neopakovali. V oblasti ameriky vůči ní existuje značná, připusťme iracionální, předpojatost. Sověti dozáhli určité zručnosti v použití mírového využití atomovývh výbuchů, která by jim možná umožnila to udělat ale už se to asi nedovíme.

Že zadavatel požaduje po konzultantech NDA (non-disclosure agreement) je běžné i v naprosto nedůležitých souvislostech, takže bych z toho nevyvozoval hlubší závěry. BP musela počítat s tím, že neoficiálně a neveřejne doma konzultatni řeknou naprosto všecho a s tím je zřejmě i požádala o spolupráci.

225712

07.09.2010 09:42

Digitální podpis - proč to nikdo nepoužívá?

Upřesnění k textu

charon 85.?.?.?

Rád bych upřesnil něco, co bylo v článku jen povrchně zmíněno. Nebudu přitom zabíhat do technických podrobností, které jsou složité a pro laika nudné.

Z textu Vladimíra Stwory to příliš nevyplývá ale modely fungování systémů certifikátů jsou v zásadě dva:
1) Model důvěry k certifikační autoritě. Uživatel si vygeneruje pár soukromý klíč + veřejný klíč (záměrně neříkám šifrovací, vysvětlím dále) a požádá nezávislou a důvěryhodnou autoritu o vydání „certifikátu veřejného klíče“ (tak se to přesně jmenuje, všude se zmiňuje jako „certifikát“). Certifikát vznikne tak, že se k veřejnému klíči žadatele doplní ověřené údaje o něm a výsledek certifikační autorita elektronicky podepíše. Žadatel doloží autoritě údaje, které chce v certifikátu mít uvedeny, nejčastěji svoje jméno, adresu apod. a zaplatí jí za to, že tyto údaje ověří a certifikát vydá a zveřejní. Certifikační autorita žije z toho, že ověřuje údaje žadatelů a poskytuje jim servis v podobě možnosti zneplatnit kompromitované certifikáty. Certifikační autorita zaručuje, že její služby budou správně a vždy dostupné. Nemusíte svůj protějšek znát a budete vědět, kdo to je protože to za Vás někdo ověřil při vydání certifikátu. Certifikáty se vydávají z bezpečnostních důvodů nejčastěji na jeden rok, zřídka na delší dobu. Toto jsou certifikáty, které vystavuje Thawte, Verisign a v České republice PostSignum CA, 1.CA a eIdentity.

227677

07.09.2010 09:44

Digitální podpis - proč to nikdo nepoužívá?

Upřesnění k textu (pokračování)

charon 85.?.?.?

2) Model vzájemné důvěry. Uživatel si vygeneruje pár soukromý klíč + veřejný klíč a z veřejného klíče doplněním údajů o sobě vytvoří certifikát veřejného klíče. Každý si do certifikátu může zadat údaje jaké chce. Výsledný certifikát zveřejní v adresáři, který svoje služby nabízí bezplatně. Serverů je po světě několik a svoje databáze si vzájemně vyměňují, takže pokud by jeden přestal fungovat, zastoupí ho jiné. Každý adresář provozuje někdo jiný. Certifikát zveřejněný v adresáři může nabývat na důvěryhodnosti tak, že ho někdo jiný podepíše svým vlastním klíčem a vyjádří tak jistou záruku za údaje v něm uvedené a současně také za identitu osoby, které certifikát patří. Nejjednodušší je upozornit známé na svůj nový certifikát a poprosit je aby ho podpořili svým podpisem. Je to dlouhodobější proces a míra důvěryhodnosti certifikátu se pak dá odhadnout z počtu cizích podpisů na certifikátu v adresáři. Za zveřejnění certifikátu v adresáři se typicky neplatí. Certifikát se běžně nevydává na konečnou dobu ale lze to vymezit při jeho generování. Pokud je klíč uživatele kompromitován, lze certifikát zneplatnit pomocí hesla, které uživatel zadal při generování klíčů. Pokud heslo zapomněl, má celkem vzato smůlu. Tyto certifikáty se dají použít např. v programech PGP nebo GPG.

227678

07.09.2010 09:44

Digitální podpis - proč to nikdo nepoužívá?

Upřesnění k textu (pokračování)

charon 85.?.?.?

S certifikáty certifikačních autorit běžně pracují programy elektronické pošty, textové editory a tabulkové procesory. Lze jimi podpisovat dokumenty a zprávy a za jistých podmínek i šifrovat. Rád bych se toho dotkl podrobněji: technicky je šifrování a podpisování totéž, jak už Vladimír Stwora uvedl v textu. Právně to má ale svoje úskalí. Pokud totiž zašifrujete nějaká data, např. zprávu někomu jinému mohou složky vynucující právo (typicky policie) dospět k závěru, že po Vás chtějí vydání Vašeho soukromého klíče (a samozřejmě hesla k němu) aby zjistily obsah zprávy. Nemá smysl diskutovat o policejním státu – existují situace, kdy k tomu mají právo. Typicky tedy klíč vydáte. Pokud by šifrování bylo provedeno tzv. „kvalifikovaným“ certifikátem, jak ho zná v České republice zákon o elektronickém podpisu, ocitl by se stát v nemožné situaci: vymáhal by po Vás totiž nástroj k ověřování vaší osobní identity, což je něco, co by nikdo cizí nikdy dělat neměl a už vůbec ne oficiálně. Zákon tedy na tuhle situaci pamatuje tak, že šifrování (ne podpisování) „kvalifikovanými“ certifikáty výslovně zakazuje. Ve vlastním zájmu byste to ze shora uvedených důvodů nikdy neměli dělat. Pro šifrování se vydávají placené certifikáty, které jsou k tomu přímo určeny, nehrozí u nich legitimní požadavek na vzdání se vlastní identity. Certifikát ale hlavně soukromý klíč lze dosti dobře zabezpečit proti krádeži tak, že bude uložen v bezpečném úložišti. Jmenuje se to token nebo smart karta a jde v zásadě o totéž v jiném tvaru. Token je velký asi jako flash disk, smart karta má formát platební katy a připojuje se k počítač přes čtečku karet, token přes port usb. Do obou lze klíče nahrát ale výrobce už od stadia návrhu věnoval nemalé úsilí tomu aby nešly dostat ven. Při použití program v počítači předá do zařízení data k podepsání a dostane zpět hotový podpis, nikdy nedostane samotný soukromý klíč. Pro použití soukromého klíče je vyžadováno heslo. Při odpojení tokenu od počítače se heslo „zapomene“ a po připojení je ho ptřeba zadat znovu. Když Vám někdo token ukradne a nebude znát heslo je téměř nemožné, aby získal soukromý klíč. Troufám si odhadnout, že i tajná služba by hledala jinou cestu jak ho získat.

227679

07.09.2010 09:45

Digitální podpis - proč to nikdo nepoužívá?

Upřesnění k textu (pokračování)

charon 85.?.?.?

Program PGP (a později GPG což prakticky totéž na svobodném kódu) vznikl v době, kdy e-mail nebyl v Evropě běžný. Sloužil zpočátku hlavně k šifrování souborů na disku. Do programů pro práci s e-maily se podpora pro ně musí doplňovat ve formě modulu. Není to složité a funkce které poskytují jsou v podstatě totožné s programy pro certifikáty vydanými placenou autoritou. Žádná obdoba „kvalifikovaného“ certifikátu v tomto modelu neexistuje a podpora pro použití tokenů je teprve ve vývoji.

227680

07.09.2010 09:46

Digitální podpis - proč to nikdo nepoužívá?

Upřesnění k textu (pokračování)

charon 85.?.?.?

Jen doufám, že mě editor nedá na černou listinu za příliš dlouhé komentáře [mrknutí jedním okem]

227681

07.09.2010 16:33

Digitální podpis - proč to nikdo nepoužívá?

RE: Upřesnění k textu (pokračování)

charon 85.?.?.?

Každá softwarová firma, která něco zabezpečuje se časem dostává do situace, kdy by měla umožnit překonání své ochrany. Předpokládám, že autor programu má představu o tom, jak ji překonat nebo obejít a mnohdy si i předem připraví cestu.
U softwaru s otevřeným kódem je to komplikovanější - kdokoli ho může prozkoumat a upozornit na část, která by k obejití mohla sloužit, takže pokud někdo skutečně zadní vrátka chce zanechat musí je citlivě zamaskovat. Věřím, že autoři OpenSSL, GPG, TrueCrypt-u a dalších kusů kódu do nich nic podobného nezačlenili, jsou to tak ostře sledované programy, že už by to bylo známo. Jiný problém je s chybami v programu přítomnými neúmyslně, které průchod umožní. Jsem si jist, že vládní agentury kód pečlivě studují a pokud chybu najdou, nechají si to pro sebe.

Zabezpečení HSM, tokenu nebo smart karty, ketrých se týká poznámka na kterou reaguji je ale o řád výš, požadavek na certfikaci FIPS 140-2 a vyšší, kterou tyhle prostředky běžně musí mít, vyžaduje audit kódu programu zařízení a mám pocit, že i audit návrhu hardware. Tam se při vší úctě neschová opravdu nic. Samy vládní agentury tyhle prostředky používají - nedopustily by aby zadní vrátka vedla i k nim ...

227699

07.09.2010 16:52

Digitální podpis - proč to nikdo nepoužívá?

RE: Upřesnění k textu (pokračování)

charon 85.?.?.?

U šifrovacích prostředků je asi opravdu největší problém složitost a nepřístupnost problematiky.

Pokud byste to uznal za přínosné, můžeme sestavit seznam věcí, které by běžnému uživateli mohly pomoci najít cesty jak zabezpečit svoje potřeby a/nebo porozumět souvislostem zabezpečení, které poskytuje někdo jiný (https) a postupně sestavit na tohle téma odlehčený text oproštěný od technických podrobností. Takový přehled nebo návod by pak mohl Zvědavec umístit do nějaké samostatné, veřejně přístupné oblasti a jednou, řekněme do roka, doplnit a upravit podle současného stavu vývoje. Něco ve formě sady wiki hesel doplněných stručným návodem ke konkrétním programům.

Co Vy na to? A co členové fóra? Bez pohledu veřejnosti by to byl jen další "šuplíkový" text ...

227701

07.09.2010 17:06

Digitální podpis - proč to nikdo nepoužívá?

RE: Upřesnění k textu (pokračování)

charon 85.?.?.?

Protoze v okamziku kdy poslete jediny zasifrovany mail, blikate
cervenym svetylkem.


[smích] Pročpak myslíte, že se v zařízeních pro šifrování datových toků na síti používá technika, která generuje stabilní proud náhodných čísel? Přece proto, že pokud na trase posloucháte spojitý proud zašifrované komunikace o konstantní rychlosti, u kterého nevíte ani to jestli vůbec nese nějaké smysluplné informace, nedokážete na základě změny aktivity kanálu usoudit na změnu aktivity komunikujících stran. Nemůžete ani stabilně luštit celý datový proud, protože by to stálo prostředky, které by se vám nevrátily ve formě zjištěných informací.

Pokud tedy budete posílat všechny zprávy šifrovaně a budou to dělat v masovém měřítku všichni (a oni nebudou, to se spolehněte), budou muset slídilové přehodnotit svůj postoj k použitým prostředkům sledování komunikace. I kdyby totiž uměli dešifrovat to, co posíláte, bude je to vždycky stát víc zdrojů, než Vás zašifrování. V masovém měřítku by to bylo naprosto jistě mimo možnosti kohokoli na této planetě. Ani Echelon toho podle všeho není schopen v plošném rozsahu a osobně pochybuji, že i v malém. Prostě staví na tom, že podstatná část komunikace šifrována není a z toho, co se podaří zachytit, lze analýzou odvodit i podstatnou část toho, co zašifrováno je (a mnohem levněji než dešifrováním).

227702

21.09.2010 06:04

Kyrgyzstán jako „nepotopitelná letadlová loď“ střední Asie

Ach, to pohlaví ...

charon 85.?.?.?

Roza Otunbajeva je žena. Předpokládám, že správně se měla v článku skloňovat jako "vláda Rozy Otunbajevové" nebo alespoň "vláda Rozy Otunbajevy", pokud bych se přiklonil blíž k ruštině.

228428

Klíčová otázka zní: jak dobrý je ten překlad?

Pokud je pravda, že toto Ahmadínežád řekl v tom významu, který textu dodává český překlad, pak neumím najít nic, kromě víry Boha, co bych nebyl ochoten podepsat. Nečetl jsem nikdy podobně morálně silný a myšlenkově čistý projev od žádného prezidenta spojených států.

I kdyby byla pravda, že prezident Ahmadínežád ve své zemi praktikuje něco jiného, než co říká těmito slovy, znamenalo by to, že alespoň velmi přesně ví, co by dělat měl. To je podle mého názoru dobrý základ. Nikdo jiný jehož článek jsem četl nedokázal v jediném projevu pojmenovat tolik důležitých problémů a současně navrhnout tolik čistých řešení. Jistě si je vědom, že tato řešení jsou nemožná a jen "provokuje". Buďme v klidu, tuhle rukavici nikdo nezdvihne, raději odešli aby ji ani neviděli.

Čistě technicky by mě zajímalo kdo všechno neměl ani tolik úcty aby vyslechl argumenty nepřítele.

229992

08.11.2010 07:06

Manipulácia – fenomén nového sveta

RE: biometrické údaje - jak je nedovolit

charon 212.?.?.?

Fotografie jsou také biometrická data a jsou v průkazech určitě od druhé světové války. Pokud bude v elektronickém průkazu "zadrátovaná" fotografie, jako v současném pasu, nejde o žádný pokrok. Pesimista by samozřejmě namítl, že se jedná o obrušování hran předtím, než nám tam vyhradí pole pro otisky prstů, obraz duhovky nebo oční sítnice apod ...

Ultrapesimista by upozornil na možnost mít tam při dostatečné kapacitě paměti průkazu schéma dat DNA nebo alespoň fragment částí podstatných pro jednoznačné rozpoznání [mrknutí jedním okem] To už by průlom byl a nejsem přesvědčen, že by se mu mohlo podařit zabránit byť i masovými protesty.

232128

08.11.2010 15:41

Démonizace historie. Část III.

Vidím, že editorovo odvaha nechybí ...

charon 212.?.?.?

Vladimíre, Vladimíre ...
Když už se Vám podařilo doložit, že nepochybujete o holokaustu, budete, zdá se mi, brzy obhajovat to, že nepochybujete o Stalinovi. Hrát si s čísly je moc nebezpečné i když je to jen překlad článku jiného autora.

Doufám, že tentokrát nikoho nenapadne zkoumat Vaše pohnutky před tribunálem.

232159

16.11.2010 08:20

Ukrajina používá mobilní krematoria pro likvidaci toulavých psů

Účinky toho jedu ...

charon 85.?.?.?

jsou evidentně popsány chybně. Například tady a tady je popsáno, že začíná působit řekněme v řádu desítek sekund a doba jeho účinnosti (při lékařském dávkování) je v řádu minut. Působí uvolnění svalového tonu - svaly se tedy přestanou stahovat. Oběť přestane dýchat a hýbat se. Nepíše se tam nic o bolesti a vzhledem k tomu, že ruský text se očividně týká lidské medicíny (odpovídá dávkování a popsané užití) musel by být podporován léky tlumícími bolest, o čemž se text nezmiňuje. Předpokládám tedy, že samo podání bolest nepůsobí. Destrukce plic v důsledku podání ditilinu mi přijde vysloveně nepravděpodobná - prostředek nepůsobí prudké křeče a trauma z uvolnění dýchacích svalů podle mého názoru prostě nenastane.

Pokud uvážím, že oběť nedýchá, je nemožné aby "žila v bolestech celé hodiny". Zemře do deseti minut, mozková smrt nastane mnohem dříve v důsledku neokysličení mozku.

Souhlasím s duchem argumentace proti týrání zvířat ale uráží mě, že se autor spoléhá na nevědomost veřejnosti při zařazování nevěrohodných detailů do popisu.

Pokud je některý kvalifikovaný lékař schopen upřesnit popis účinků ditilinu, uvítal bych to. Bude to ale asi problém prože mimo rusky mluvící země se příliš nepoužívá. Usuzuji na to z toho, že prakticky všechny odborné texty na toto téma jsou napsány autory s rusky znějícími jmény.

232435

24.11.2010 07:23

Moc Izraele ve Spojených státech - James Petras

RE: Poslední americký president,

charon 85.?.?.?

>Dobrý pastýř položí svůj život za ovce.

Dobrý pastýř myslí dopředu. Pokud položí život za své ovce, měl by mít jasno v tom, kdo je bude pást dál. Pokud se oběsí a nezajistí ovcím další vedení, jen odešel od svých povinností.

Teorii o tom, že by snad ovce mohly dostat rozum nechme stranou. Zatím se to nestalo. Ty, které trochu rozumu časem poberou zřídka dosahují kvalit pastýřů. Pastýři obvykle nejsou surový talent - pastýřem se člověk učí být celý život, cena je vysoká a hodně pomůže začít brzy. Ne každý to vydrží.

Pastýř je na svoji práci obvykle sám.

Nakonec ještě volná parafráze jedné důležité myšlenky:
Fakt, že někdo drží v ruce bič, ještě neznamená, že je to pastýř.

232899

06.12.2010 09:46

Wikileaks = Asanace internetu

RE: Ne, o tohle tu nejde...

charon 160.?.?.?

na tlak niekoho, kto nedisponuje peniazmi, len informáciami...

A že jsem tak smělý Vy snad znáte alepoň jednoho člověka, který by odpovídal tomu popisu? Peníze a informace jdou podle mých zkušeností ruku v ruce. Zvlášť jedná-li se o tak obrovské sady textů o jakých je řeč.

233776

02.01.2011 09:38

Íránské zápisky

Pohled na úvodní článek

charon 212.?.?.?

Text ke kterému se tu vede diskuse jasně nemohl být vyčerpávajícím popisem poměrů v Íránu - už kvůli rozsahu.

Z mého pohledu to byl ale dobrý článek v tom smyslu, že jsem se z něj dověděl věci, které jsem nevěděl. Věřím tomu, že co bylo napsáno, je pravda. Ne nutně celá ale chápu jako cennou informaci jak se k sobě peršané chovají. Ve zprávách v českých veřejnoprávních médiích se tohle člověk nedočte ...

235333

Ono by to asi možné bylo. Takový návrh by ale byl do značné míry dvojsečná zbraň - návrh totiž obvykle počítá s maximálním požadavkem na izolaci reaktoru. Pokud by reaktor ztratil těsnost za méně dramatických okolností (připousťme, že by to mohlo nastat), začala by se v přívodních kanálech na mořskou vodu hromadit voda unikající z něj a bylo by možné, že by začala unikat i do moře, kam by kanály ústily. Předpokládám, že konstruktéři se tomu chtěli vyhnout a o variantě nouzového zatopení vůbec neuvažovali.

Technicky k nouzovému zalití atomového reaktoru mořskou vodou došlo pouze několikrát v historii a stalo se to na ponorkách s jaderným pohonem v situaci, kdy selhalo chlazení nebo řízení reaktoru. Následně byla ponorka odtažena do doků a havárie zvládnuta jinými prostředky. Reaktor byl samozřejmě odepsán.

239809

19.03.2011 10:32

Jak je to s uskladněním vyhořelého paliva ve Fukušimě - odpověď SÚJB

K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

charon 62.?.?.?

Když o tom budete uvažovat, zjistíte, že s poskytováním informací je trochu problém. Informace napřed musíte mít abyste je mohli předat.
Jaké informace tedy Japonský SÚJB má? Patrně má k disposici evidenci stavu paliva a různých odpadů a vyhořelých PS na lokalitě. Ta by měla být celkem přesná. Co je diskutabilní, je to, jestli se po průchodu cunami nachází všechno tam, kde je evidováno. Vlna mohla např. sudy s odpadem přenést jinam nebo při ústupu stáhnout do moře. Vyhořelé PS asi zůstaly na místě pokud je nerozmetal po okolí výbuch. Pak by mohly být až stovky metrů daleko, tedy opět i v moři.
Dostáváme se k palivu v reaktorech a jejich stavu. Reaktor je obvykle plný měřidel (teploty, neutronového toku, tlaku ...), která poskytují údaje o jeho stavu. Je jich tam přebytek aby v situaci, kdy některé selže nemusel být odstavován a čidlo měněno hned. Jsou to elektrická čidla a pokud nejsou napájena neposkytují výstup (a může být poškozena technika, která ho zpracovává). Jejich tepelná odolnost je konečná a důvodně pochybuji, že přesahuje teplotu tání oceli. Pokud se tedy nechlazené jádro reaktu začalo tavit, a ono začalo, začaly úměrně tomu ubývat údaje z čidel která jsou zničena. Tým řízení reaktorů se tedy víceméně pouze dohaduje o jejich stavu.

Jaké informace byste tedy teď chtěli dostávat? Nepodložené dohady? Velín elektrárny má teď jiné starosti než vysvětlovat novinářům na základě čeho odhadl teplotu a tlak v té které oblasti jádra reaktoru.

Teď není chvíle na forenzní analýzu, kterou budou odborníci připravovat roky a rozeberou sehnatelné údaje o každé vteřině průběhu události a vysvětlí všechna padlá rozhodnutí všech lidí, kteří vůbec cokoli rozhodli a udělali. Všechno se zaznamenává a bude zkoumáno ale teď to není ve stavu být předloženo veřejnosti a to dokonce ani odborné. Podklad není konzistentní.

239811

22.03.2011 08:53

Svět po Fukušimě: popírání jaderného rizika pokračuje

Co je v článku také

charon 85.?.?.?

Článek obsahuje prvky demagogické agitace, to ano, ale obsahuje taky prvky zoufalství a bezmoci. Autor přímočaře konstatuje, že zase rozhodl někdo za většinu ostatních a postuloval nezávisle na jejich názoru, co je pro ně dobré, resp. rozhodl, co je v jejich zájmu aniž by jim dal možnost volby. To je to, co se dnes a denně děje. Nic jako demokracie tenhle stav neřeší. Ještě mnohem horší je, že za vlastní peníze nesouhlasících jsou přesvědčování a mnohdy i zesměšňováni a zastrašováni aby změnili svůj názor nebo alespoň nekladli odpor autoritě, která v jejich jménu jedná.

Je systémová chyba, že lidem, kteří mají z atomové energetiky nikoli neodůvodněný strach, nezbývá než přijmout vůli autorit, které jak jsem naznačil mnohdy ani nemusí reprezentovat vůli většiny.

Můj názor je, že atomová energetika může být lidem k užitku ale jak zkušenosti ukazují, nějaká chyba se zatím stala skoro pokaždé. Je otázka kolik na tom změní technologie nové generace nebo fůzní rektory. V každém případě ale desítky let od chvíle kdy by zlepšení nastalo budou ještě dožívat stávající energobloky a jedině zodpovědnost a důslednost při jejich řízení je může dovést do hrobu bez havárie.

240042

31.05.2011 09:34

Právní stát je spoluvlastnictví občanů nikoliv kořist politiků

Ještě detail

charon 85.?.?.?

Domnívám se, že jak u státu, tak u "politiků" by bylo vhodné povinně zveřejňovat úplné účetnictví. Bez výjimky. Taky bych navrhoval zásadně omezit nebo úplně zakázat tajné doložky smluv mezi státem a kýmkoli dalším. Pevně věřím, že by to zemi ani lidem vaz nezlomilo, jen by to otevřelo možnost se ptát zač byly utraceny společné peníze a zda je v pořádku aby někdo za konkrétní práci dostal popsané peníze. Také u výběrových řízení vůči státu by měly být ex post zveřejněny veškeré podklady včetně údajů o tom, jak hodotitelé nabídku ocenili.

Mnoha lidem by to asi vadilo, to je pravda ...

245172

09.06.2011 08:22

Cizincům patří 70 procent největších firem a polovina ekonomiky

RE: Vertikály

charon 85.?.?.?

Jestli jde o Škodu v Plzni, tak je to jinak. Ve většině areálu mají pronajaté nebo nakoupené místo jiné firmy. Slévárna a kovárna podnikají pod značkou Pilsen Steel proto, že jim Škoda Praha licencovala okřídlený šíp za neúnosné peníze.

Tvrzení, že Škoda funguje je pouhé přehlédnutí faktu, že už neexistuje. Zbytek areálu bývalých Škodových závodů jsou už jen ruiny před demolicí.

245702

18.08.2011 08:16

Čína snížila hodnocení amerických státních dluhopisů na A+, poslouchá někdo?

Pár výhrad k článku

charon 85.?.?.?

Článek sám o sobě asi není špatný ale upřímně: jestli jsem svým rozumem pochopil pět procent významu texu, bude to hodně. Je pěkné, že je proložen mnoha grafy, které jsou jistě velmi vypovídající ale snad pro někoho kdo sakra ví o čem jsou. Popisky jsou v ekonomické angličtině a osobně neznám nikoho, kdo by jí skutečně rozuměl.

Nebylo by možné k podobným zdrojům propříště uvádět vysvětlivky nebo komentář? Tahle z toho nemám skoro nic.

Doufám, že Editor nepromine ale zamyslí se nad tím, kdo jsou jeho čtenáři.

251233

28.11.2011 07:48

NATO skrývá přípravy na vojenskou akci proti Sýrii

Není to o informování

charon 85.?.?.?

, to mi připadá zřejmé. Nikdo přece nepředpokládá, že Ruská federace je závislá na informacích, které jí NATO oficiálně sdělí. Nikdo příčetný nemůže ani předpokládat, že se významně velké vojenské uskupení kdekoli v oblasti zájmu RF přemístí a ruské velení se to nedozví. Právě naopak, bude to vědět stejně brzy, jako kdyby to dostalo písemně od protistrany. Něco jiného se týká _záměrů_ přemísťování. Ale i v tomhle případě jsem si jistý, že pokud o nich NATO informuje někoho jinde, ta informace si do Ruska cestu najde a bude to velmi rychle.

Takže o co vlastně jde v tomhle prohlášení? IMO o nic víc, než diplomatickou formulaci typu "nejsme s vámi spokojeni, podívejte co můžeme říct aniž bychom něco reálně udělali". Ono ani NATO v tuto chvíli nestojí o vojenskou konfrontaci s Ruskem o nic víc, než samo Rusko.

257772

Proč není u článku uveden autor a jméno překladatele?

257953

09.01.2012 07:19

Diskuze upadá

Editace příspěvků

charon 85.?.?.?

Už jsem o tuhle možnost prosil. Nebylo by možné, aby ten, kdo příspěvek vložil, ho mohlo později editovat? Občas se mi podaří napsat něco s překlepem a ten pak zůstává v diskusi. Nemám z toho dobrý pocit ale opravit to už nejde. Nejednalo by se o kód volaný při každém zobrazení a objem databáze příspěvků by tím také podstatně nenarostl.

Komplikované by to asi bylo jen tehdy, pokud by měla být diskuse auditována na prováděné změny. To pro případ, že by se díky změně rozešel význam následných komentářů s příspěvkem na který reagují.

260460

30.01.2012 13:00

Vedoucí ACTA v EU odstoupil pro znechucení nad neúctou k občanům

RE: demonstrace proti ACTA

charon 85.?.?.?

Je pozoruhodné, jak se situace mění - když google zahajoval svou činnost, byli jím všchni nadšeni. Včetně odborníků, i včetně mě. Byl to obrovský rozdíl oproti Altavistě, Yahoo, Lycosu, Seznamu a dalším. Google nebyl doslova zahnojený reklamními proužky a dalším marastem a obvykle skutečně ukazoval, co se kde dá najít. Pokud si vypnete různé filtry a nežijete v Číně, ukazuje to víceméně i teď.

Všichni se rozhořčují nad tím, jaký potenciál mají údaje, které googlu dobrovolně poskytli. A to je google zatím skutečně nezneužil, alespoň pokud vím.

Zeptal by se pouliční dealer hašiše kolemjdoucího policisty jaká je trestní sazba za prodej? Asi sotva ... Kdyby ho to opravdu zajímalo, zjistil by si to jinak, že?
A to stále nemluvíme o tom, že by google skutečně byl represivním orgánem, jen se v jeho databázích schází zajímavé údaje.

261924

15.02.2012 08:13

Udělal jsem chybu

Otázka koncepční cesty

charon 85.?.?.?

Překvapuje mě, že zatím nikdo nenavrhl koncepční cestu, jak v podobné situaci postupovat aby člověk pak nečelil podobným výčitkám.

Souhlasím s tím, že za své jednání je každý odpovědný sám. Nemůže po jiných žádat aby ho před odovědností chránili. Mám-li nějaký názor, musím ho být ochoten vysvětlit a hájit i u soudu.

Některé změny ale není možné provést, pokud například platí zákon zakazující diskutovat jejich souvislosti. Například nemůžu legálně svolat veřejné shromáždění, kde předložím svůj názor jiným. Už jen veřejnou deklarací toho názoru bych porušil zákon. Asi nikdo nebude pochybovat o tom, že zákon může být špatný. Pokud ale sám sebe povýší na axiom, není podle mého názoru legální cesta k nápravě.

263261

Proč tato organizace promptně vysílá skupinu do Uttarpradéše, když je to zcela zřejmě mimo jurisdikci jejího zřizovatele? Kam všude tedy tento tým jezdí a z jakého titulu ho zajímala výbušnina připevněná na diplomatickém vozidle jiného státu?

Mohl by mi prosím někdo zkušenější vysvětlit i to, co v tom článku není, ale je to podstatné pro porozumění souvislostem?

263771

02.04.2012 09:53

Saint-Denis: ukázka evropské budoucnosti?

K tomu návratu k tradicím ...

charon 85.?.?.?

hlavně křesťanským, kterého se řada autorů tak teskně dovolává, bych rád upozornil, že je to fajn téma k nadhazování. Ovšem pouze potud, pokud polovina státního aparátu nesestává z katechetů, kteří vám laskavě radí, jak máte žít a myslet a pokud si postavíte hlavu, že chte žít jinak, zjistíte, že ta laskavost je pouze na povrchu. Probuzení by bylo tvrdé a návrat ke kořenům si opravdu nikdo z nich asi nepřeje - je to jen teatrální pláč po "starých časech", kdy bylo všechno lepší. Nebylo. Ptal jsem se těch, kdo ještě žijí - život nebyl snadný za císaře pána ani teď. Tvar se liší ale tíha je podobná.

Ani křesťanské církve se mezi sebou neshodnou na všem, v současnosti to není příliš vidět protože mají dost existenčních starostí, kdyby ale opravdu podstatně ovlivňovaly život ve státě, nastal by velmi tvrdý spor o detaily (hlavně o moc a peníze), který by jistě nezůstal za dveřmi kardinálských kanceláří.

Opravdu byste chtěli v těchle tradicích žít?

Diskuse o imigraci je prskání nad důsledkem, o příčině nikdo příliš nemluví natož aby ji řešil.

266227

Už dlouho jsem nečetl tak dobře, stručně a přehledně sepsanou analýzu podobně složitého tématu.
Autor má můj respekt.

269826

20.08.2013 12:47

Volební kampaň kandidáta na starostu Moskvy financována zahraničím

Dvojí pohled

charon 37.?.?.?

Týká se lokálního politika v zahraničí. Uveřejňuji jej spíše jako memento a dobrý příklad neustálých pokusů Západu zasahovat do politiky zemí bývalého socialistického tábora a dosazovat na důležitá místa svoje lidi.

Souhlasím s názorem, že vměšování zahraničních tajných služeb do vnitřních věcí Ruska je špatně a je v zájmu Rusů to zarazit. Uvědomme si ale kromě toho, že politika lze znemožnit například i tím, že mu na volební účet přesuneme peníze z nelegálního zdroje a následně se to vyšetřováním ověří a předá právu. Politik má minimální možnosti se tomu ubránit - kontrolovat po položkách dary a sporné vracet bude mimo jeho možnosti.

Znovu opakuji, že vměšování se je zlo, ale je třeba taky mít na zřeteli, že ruské tajné služby nemají svatozář a pracují v něčím zájmu. Rád bych doufal, že v zájmu občanů, ale tomu zjevně kdokoli střízlivě uvažující uvěřit nemůže. Kdyby se místní státní garnitura někoho chtěla zbavit, hádám, že by to mohlo vypadat i nějak takhle.

A teď zkuste ukázat prstem nebo se v tom dokonce vyznat!

294650

03.09.2013 13:46

Učiní Obama ze sebe válečného zločince?

Právní souvislosti

charon 37.?.?.?

Není-li svět připraven pohřbít mezinárodní právo, bude muset soud v Haagu vydat na válečného zločince zatykač. Obama bude muset být vydán a postaven před soud.

Nejsem odborník na mezinárodní právo. Shora uvedená úvaha mi ale připadá postavená na vodě. Pokud USA neuznaly mezinárodní soudní dvůr, jako že pokud vím neuznaly, nemá nad občany USA tento soud jurisdikci a tedy ani nad jejich presidentem. Vzpomínám si, že v diskusích o kontingentu amerických vojsk v Afghanistánu a Iráku bylo opakovaně deklarováno, že jakékoli činy tam provedou, mohou za ně být postaveni pouze před soud ve Spojených státech. I to mi připadá jako dost nesprávný výklad, protože jedním z principů práva je teritorialita, a za zločiny spáchané např. na afghánském území by měli být pachatelé souzeni afghánským soudem podle afghánského práva. Patrně by to tak fungovalo, kdyby Afghánistán byl suverénním státem a byl schopen si územní suverenitu vynutit vynucením principu teritoriality práva. Tato suverenita byla zjevně omezena cizí okupací a tedy uplatněním cizího práva na okupovaném území.

Pokud se týká Norimberského soudu, byl to podle mého názoru soud vítězů nad poraženými a s Haagem neměl nic společného. V praxi soudili vítězové právem silnějšího, jakkoli patrně jako základ pro obvinění vyšli ze Ženevských konvencí (které dříve patrně uznalo i Německo) a dalších částí mezinárodního práva.

Kdyby afghánská veřejnost zajala amerického generála a udržela si ho dost dlouho na soud, mohla by s ním vést proces podle vlastních pravidel bez ohledu na názor americké vlády. Vidím to zjednodušeně tak, že jurisdikci má silnější nad slabším a s ohledem na to se domnívám, že Barack Obama sice může být vinen z pohledu mezinárodního práva naprosto čímkoli ale prakticky se po dobu jeho života nestane, že by za to byl souzen.

295468

10.11.2013 09:56

Dopis pohlavárům ohledně neobjektivity ČT

Prosba

charon 62.?.?.?

Mohl by zvědavec zveřejnit i odpověď oslovených institucí až / jestli ji poskytnou?

299439

Opravdu by mě zajímal náznak popisu toho, jak lze sledovat zařízení wifi "dokonce i když jste přístup k wifi komponentně vašeho zařízení zakázali".

Mohl by někdo do diskuze vložit odkaz na technický popis principu toho sledování?

299633

Děkuju Vladimíre za věcnou reakci.
Shrnul bych to takto:
1) Je nemožné detekovat vypnutý vysílač wifi, na čemž nic nemění ani technologie popisovaná v článku.

2) Každé AP prozradí svoje SSID, i když aktivujete volbu "Hide SSID".

3) Řada "chytrých" telefonů má implementovaného wifi klienta tak, že aktivně "poptává" svoje preferovaná SSID. Nevím nakolik toto lze potlačit nastavením, principiálně ale lze.

4) MAC adresu rozhraní lze měnit/změnit i když většina uživatelů tuto potřebu nemá. Lze ji podle mého názoru pravidelně měnit i kaleidoskopicky nebo náhodně, když přijmete jisté malé riziko, že se můžete dostat do konfliktu s jiným zařízením.

5) Identifikovat síť podle MAC adresy není moc spolehlivé a z výše naznačených důvodů by asi nebylo u soudu přijatelné, jako důkaz, ani identifikace párem MAC-SSID. Je potřeba ale vzít v úvahu, že zde asi nejde o soudní dokazování.

6) Spousta mobilních aplikací na platformě Android (asi i jiných), požaduje, a při instalaci od uživatele dostává právo zapínat připojení wifi, pokud toto zapnuté není. Aplikace si pak zapíná wifi klienta, kdy chce. Není to nezbytně škodlivé chování ale uživatel mu nemůže zabránit jinak, než odinstalováním aplikace. Aplikaci s nainstalovaným požadovaným oprávněním, které uživatel při instalaci schválil nelze toto oprávnění už později odebrat. Vychází se z toho, že aplikace oprávnění potřebuje - pokud s ním nesouhlasíte vyberte si aplikaci, která ho nepožaduje. Pokud jsem si všiml, k zapínání klienta nedochází, pokud je zařízení v AP módu - z hlediska tohoto textu z deště pod okap.

Kontrolu nad svým zařízením může mít poučený uživatel jen tehdy, pokud má kontrolu nad skladbou svého operačního prostředí, což na platformě Android ani iPhone běžně nemá.
Poměrně nepohodlným postupem, který vás zbavuje záruky, si můžete nainstalovat upravený systém, nad kterým můžete mít poměrně značnou kontrolu. Není to dobrá volba pro laiky.
Existuje reálná vyhlídka na vývoj tím směrem, že budou v prodeji mobilní zařízení na která výrobce nebude vnucovat jediný podporovaný operační systém - tam vidím prostor pro vylepšování soukromí na úkor slídilů.

Pozn.: Je obdivuhodné, jak málo práv potřebují skutečně funkčně bohaté aplikace a kolik invazivních práv požadují aplikace, které toho zas tolik nedělají.

299654

Stránka: 1 2

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Na Bruntálsku jsou ještě lidé normální a nenechali si vymýt mozek04.08.21 09:30 Česká republika 2

Sydney: Násilná vakcinace04.08.21 09:10 Austrálie 2

Připojte se k žalobám proti diskriminaci osob neočkovaných proti c-1904.08.21 07:24 Česká republika 0

Izrael zavádí karanténu pro příchozí cestující - ale i pro očkované!03.08.21 21:01 Izrael 1

Německo si došláplo na kritika covid teroru03.08.21 09:54 Německo 0

Na webech píšicích pravdu neinzerujeme, zní z firem po výzvě pražské rady02.08.21 22:37 Česká republika 2

Už i česká pošta se připojila k oslavě úchylnosti02.08.21 20:47 Česká republika 0

Prague Pride pro děti02.08.21 19:45 Česká republika 1

Von der Leyen: Nový milník Evropské vakcinační strategie02.08.21 19:13 Evropská unie 2

Evropská komise a Bill Gates oznámili své partnerství v oblasti Green Dealu02.08.21 18:12 Evropská unie 1

Petice VOLNÉHO bloku za obnovení školní výuky bez povinnosti roušek, testování a očkování02.08.21 16:13 Česká republika 0

Pozvánka na Letnou 28. srpna 2021 na akci „Zachraňme republiku“02.08.21 15:41 Česká republika 0

Vláda počítá s tím, že po očkování umřou děti02.08.21 15:31 Česká republika 1

Mimochodem věděli jste, že Rusové nesmějí na olympiádě prezentovat svou vlast?01.08.21 22:11 Rusko 2

Kdo chce bít psa Lukašenka, hůl si najde01.08.21 21:57 Belorusko 3

Očkované ženy hlásí zvětšení prsou01.08.21 18:46 Neurčeno 5

Očkovaných a neočkovaných triedia na kúpalisku farebnými náramkami01.08.21 17:43 Slovensko 3

Masivní protesty v Paříži proti covid pasům a omezením. Policie se připojila k demonstrujícím01.08.21 12:56 Francie 1

Vakcinovaní lidé tvoří 75% nedávných případů COVID-19 v Singapuru, ale jen málo jich onemocní01.08.21 12:49 Singapur 0

Povinost testování bude platit i pro očkované osoby31.07.21 11:42 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
21,45 Kč
Euro
25,46 Kč
Libra
29,86 Kč
Kanadský dolar
17,13 Kč
Australský dolar
15,88 Kč
Švýcarský frank
23,74 Kč
100 japonských jenů
19,67 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,59 Kč
100 maď. forintů
7,16 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
29,42 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 887,06 Kč
1 unce stříbra
549,99 Kč
Bitcoin
814 473,50 Kč

Poslední aktualizace: 4.8.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 68 809 831