Diskuze k článku

Právní mýty okolo nás

Příspěvků 15

25.4.2004 12:48

PDF na MVČR

kavol 195.?.?.?

Co se týče oněch pdfek se zákony a vyhláškami ... ne že bych s autorem článku zcela souhlasil ohledně nevhodnosti použití formátu pdf. Ale ty zmiňované, to je opravdu zmršenost nad zmršenost ... [pláč]

Chtěl jsem nedávno mrknout na jednu věc. 13 MB na 112 stránek textu se mi zdá celkem dost, když pro srovnání 360 stránková knížka v pdf zabírá 3,5 MB, no nic ještěže nejsem odkázán na modem. Ovšem po otevření jsem zjistil, že text je naprosto nečitelný díky diakritice. Jsem zvyklý číst různá přeškrtnutá "o" a podobně na místě písmen s diakritikou, tady v tom souboru ovšem špatná písmena a znaménka znemožňovala čtení i těch ostatních. Takže jsem stáhl 13 MB pro nic za nic a mohl jsem hledat dál, jestli se to někde nevyskytuje v lepším formátu. Výborně. Naše úřady jsou zářným příkladem dodržování ministerského doporučení ohledně informační výměny. [pláč]

28365

26.4.2004 3:25

Právní mýty okolo nás

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 202.?.?.?

Franc Lehar napsal "zeme usmevu",tak nejak bych ohodnotil svet sam pro sebe svet solicitoru-pravniku,kteri spolecne s doktory tvori stat ve state nikym a nicim nepostihnutelny.Spatny humer je ,ze po oznameni,ze se potopila lod s 300 pravniky ,tak ,kdosi z davu prohlasil:"Hned se lepe dycha!!"Mame pravniky kteri si uctuji az 300 dolaru a i vic eza Vase zastoupeni u soudu,prakticky jer nemozne si zaplatit sapravedlnost ,kdyz duchodce za tu samou sumu musi byt ziv ctrnact dni ,co "samovyvolenec teto ceny" shrabne za hodinu,comuz se rika socialni sparvedlnost.
Byl zde pripad,ze clovek prodelal tezky uraz a soudil se se zamestnavatelem pet roku u soudu,nakonec byl odskodnen 80 000 dolary,ale jeho "vyhra" byla pravniky a vselijakymi odborniky shrnuta do uctu na zaplaceni 120 000 dolaru,takze jeste byl chudci ,nez kdyz proces "spravedlnosti" zacal.
Jednou jsme zde meli pripad dedy jez byl veteranem prvni svetove valky,ktery byl nekolikrate zbit a okraden skupinou mladiku,kteri se obcas nudili a potrebovali na hospodu penize,deda se nemohl nikde dovolat ochrany a tak si vzal pusku ze skrine a cekal,mladici mu rozbili okno a ten prvni uz si dal nic nepamatoval.U soudu se branil ,ze strilel v sebeobrane ,ve svem dome,proces se tahl,deda usel kriminalu,ale po zkonceni musel prodat svuj dum na zaplaceni "Vykladacu prava" a zkoncil v rukach armady spasi ,jako bezdomovec.
Vykladaci prava ,Vam reknou,ze podle zakona nesmite ulici prejit na cervenou,ale ,jsou vyjimky a ......a to je to ,co tahle dzungle zakonu,nezakonu je ,co musime platit a nikdo se v tom nevyzna ,nebot ani pravnici,kdyz jdou od jednoho odvolaciho soudu ke druhemu ,a kazde rozhodnuti je jine "ovsem podle zmeny okolnosti",jak ,"ONI" to jemnuji.Obcan je donucen pouzit jejich sluzeb pomalu pri vsem ,pri nakupu a i pri prodeji a soudy se vlecou ,nebot v tom nasli "obchodnici se zakonem" nekonecny prijem penez ,kdyby dedu okradli kluci,tak deda prisel o nejakych 20-50 dolaru a pomoci zakona deda prisel o stotisicovy barak ,NENI LEPSI SE V TOMTO "SPRAVEDLIVEM SVETE ODBORNIKU" nechat okrast od zlodeju,kdyz to prijde levneji,uvazte samy??!!

28381

26.4.2004 9:23

prohledávání českých zákonů

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 82.?.?.?

K prohledávání českých zákonů lze použít portál veřejné správy. (http://portal.gov.cz). Menu zákony. (URL je poněkud divoké - http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/699). Mělo by se jednat o databázi ASPI. Mát to své háčky. Není zde historie - pouze aktuální znění. Nalezený zákon se zobrazí buď jako seznam paragrafů, nebo si jej lze stáhnout jako .txt

Nicméně nemám představu jak moc je databáze úplná či a aktuální. Vzhledem k tomu, že databázi tvoří soukromá firma, kterou ministerstvou pouze nakupuje a nechalo si pro ni napsat jen www prohlížečku (na Ministerstvu informatiky nepracuje žádný informatik, vše je tvořeno externími dodavateli), tak by to nemuselo být tak šílené, jako sbírka na http://www.mvcr.cz/sbirka/
(akorát to pravděpodobně stojí státní kasu mnohonásobně více).

28385

26.4.2004 12:32

Právní mýty okolo nás

Vitezslav Novotny 80.?.?.?

S článkem na 100% souhlasím. Podobné pocity se mě taktéž zmocňují už delší dobu. Celý složitý a v mnoha ohledech si odporující právní systém už začíná sloužit více méně sám sobě, a ne společnosti.Dneska prakticky 100% dodržování všech zákonů by vedlo okamžitě ke kolapsu celé západní civilizace. Před několika lety si policie ve Francii vynucovala zvýšení mezd tím, že vyrazila do ulic a velice důsledně začala vynucovat přesné dodržování dopravních předpisů. Kdyby brzo tento protest neskočili, doprava celé země by v několika dnech prakticky zkolabovala. A to se jednalo o malou část celého právního systému.
Občas si říkám, že naší západní civilizaci nezničí ani války, terorizmus, pandemie infekce či přirodní pohroma, ale armáda právníků a několik stovek zákonodárců.

28391

26.4.2004 13:09

Právní mýty okolo nás

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 62.?.?.?

No, nejlepším vykladačem práva je bezesporu Ed Fagan - na Temelínu si sice vylámal zuby, ale jinde ... A o to tu jde, aby zkrachovalí studenti rabinátu měli šanci [smích]

28392

26.4.2004 19:08

Off-topic: "necenzurovana kritika Zvedavce"

Rado 24.?.?.?

Hehe, celkom som sa pobavil na tej linke v zaujimavych adresach. Niekto ma asi velmi ubohy a prazdny zivot, ked ma cas na skladanie basniciek, retusovanie obrazkov a robenie "kritickych" Webov. Viem si predstavit, ako cele noci o inom nepremysla a nemoze kvoli tomu zaspat... [vyplazený jazyk]

28396

26.4.2004 20:14

RE: Off-topic: "necenzurovana kritika Zvedavce"

Lev 68.?.?.?

Reakce na 28396

>Hehe, celkom som sa pobavil na tej linke v zaujimavych
>adresach. Niekto ma asi velmi ubohy a prazdny zivot, ked ma
>cas na skladanie basniciek, retusovanie obrazkov a robenie
>"kritickych" Webov. Viem si predstavit, ako cele noci o inom
>nepremysla a nemoze kvoli tomu zaspat... [vyplazený jazyk]
___________________________________________

Pane Rado, pochopte jednu zavaznou vec a sice: Webove stranky pod nazvem "Nezvedavec", vydavaji oponenti v ilegalite. Oni by velice radi psali a zucastnovali se diskusi ve Zvedavci, ale pritom Zvedavce neuznavaji. Cili "oni" desperati, ve sve ubohosti si vytvorili opozicni Webzine "Nezvedavce", kde si mimo jine ulehcuji psanim basnicek, pokud by se to tak snad dalo nazvat, ktere by urcite napsalo lepe dite z materske skoly. Je to proste ubohost nad ubohost.

Potesilo me, ze "kadrovaci" z Nezvedavce, me - Lva a jine "zaskodniky" ze Zvedavce, spravne prokadrovali. Tyto nasledky oni, Nezvedavci, maji z posledni valky.

28398

27.4.2004 10:19

Právní mýty okolo nás

Penguin pouzivam (zavináč) seznam (tečka) cz 80.?.?.?

V analytické i literární rovině velmi kvalitní úvaha. Jsem přesvědčen, že nejenže vystihuje většinové smýšlení v česku samostatně (myslících) výdělečně činných lidiček, ale je i věcně správná. Pouze v závěrečném, nastínění syntézy se autor na můj vkus dopustil příliš křiklavého protimluvu. Spojit deklarovaný a správně identifikovaný "záměr" (který však není ani tak záměrem vrstvy praktikujících poslanců, ale jejich - řekněme - "sponzorů"[mrknutí jedním okem] s optimismem v lepší zítřky pod praporem EU je evidentní kontradikce (o které ale autor určitě ví). Právě budoucí poměry v EU jsou totiž cílovým stavem a vyústěním snah oněch záměry produkujících "sponzorů". A doufat v jejich "lepší spravedlnost" je v podstatě popřením obsahu celé analytické roviny, tedy popřením reálné existence identifikovaného záměru (i když explicitně nepřiznávaným ba přímo popíraným, což je ale logické a irelevantní současně). Je-li tedy správný vztah implikce mezi a zamýšleným právním násilím dnešní reality a zítřejšími poměry v EU, rozhodně není optimismus a místě.

28415

27.4.2004 10:51

Náš právní řád

Olga Kubová 194.?.?.?

určitě je nepřehledný, ale rozhodně si nemyslím, že jde o záměr. Musíte vzít v úvahu, že po roce 1989 bylo potřeba rychle "napasovat" komunistické zákony na kapitalistickou realitu. Dělalo se to rychle a dělalo se to s chybami. Doteď se z toho vyhrabáváme.

Druhá věc je, že VŠECHNY obory se specializují. Dneska už si skoro nepopovídá neurochirurg s dermatologem, natož neurochirurg s právníkem.

Třetím aspektem je skutečnost, že návrhy zákonů vytváří ministerští legislativci, kteří jsou a) odtrženi od reality b) mizerně placeni.

No a za čtvrté, pro Čechy se zákony tvoří velmi těžko. Mají evolučně získaný sklon najít v každé normě nějakou díru, slova zákona překroutit, jen aby ho nemuseli dodržovat.

Myslím si ale, že situace není tak hrozná. Běžnému občanovi pro normální život stačí soubor norem slušného chování, kterému ho naučila maminka, neuškodí přečíst si Zákoník práce, vybraná ustanovení Trestního zákona (třeba § 242, pane Opočenský) a pokud jezdí autem, tak dopravní předpisy. Pokud podniká, počet norem, které musí dodržovat, samozřejmě vzrůstá, ale podnikatel by snad nějaký ten peníz na právníka obětovat. Srdce si přece taky nebude pižlat sám, ale svěří ho do rukou chirurgům.

Doba, kdy stačilo pár zákonů na Dvanácti deskách, je už dávno pryč. Nebo si nepamatujete všechny ty případy, kdy veřejnost zlobně křičela - jakože na "to" (střet zájmů, bezpečnost autobusů, prostituce, umělé oplodnění) nemáme zákon?

28416

27.4.2004 17:34

RE: Náš právní řád

Dramenbejs 195.?.?.?

Reakce na 28416

>Druhá věc je, že VŠECHNY obory se specializují. Dneska už si
>skoro nepopovídá neurochirurg s dermatologem, natož
>neurochirurg s právníkem.

To by ale bylo doznání, že zákony jsou dělané pro právníky, ne pro lidi...

>No a za čtvrté, pro Čechy se zákony tvoří velmi těžko. Mají
>evolučně získaný sklon najít v každé normě nějakou díru,
>slova zákona překroutit, jen aby ho nemuseli dodržovat.

Zde se jedná především o Čechy-soudce, a to souhlasím, že si najdou v každé normě nějakou díru, aby mohli soudit podle svého soukromého zájmu.
Je dokonce lepší, když ty díry hledají, než když na zákony serou a spoléhají se na kruhovou obranu při stížnosti na soudce.

>Myslím si ale, že situace není tak hrozná. Běžnému občanovi
>pro normální život stačí soubor norem slušného chování,
>kterému ho naučila maminka, neuškodí přečíst si Zákoník

Situace je taková, že jde právně zničit každý méně majetný subjekt. Stačí jenom chtít. Vzniká situace, kdy se všichni snaží nenasrat bohatší/vlivnější subjekty. To je vlastně
anarchie*.

>Doba, kdy stačilo pár zákonů na Dvanácti deskách, je už
>dávno pryč. Nebo si nepamatujete všechny ty případy, kdy
>veřejnost zlobně křičela - jakože na "to" (střet zájmů,
>bezpečnost autobusů, prostituce, umělé oplodnění) nemáme
>zákon?

Kdyby se někdo řídil veřejností, tak by poslanci dááávno neměli poslaneckou imunitu! Co to má být, že oni se nebudou řídit zákony, které sami navrhují?

28423

27.4.2004 21:18

RE: Náš právní řád

Peleška Milan peleska (zavináč) email (tečka) cz 213.?.?.?

Reakce na 28416

Vážená paní Kubová,
bohužel mám velmi pádnou námitku!
Vím, že jste právně vzdělána, ale nebylo přeci těžké
si v roce 1990 "půjčit" mnoho právních norem, víceméně je opsat
z jiné země , kde právo funguje a právní normy jsou již praxí
ověřeny. / Třeba z Německa - vzláště obchodní normy ./
Hodně o tom vím, ale zde nebyla dobrá vůle politické garnitury
a dodnes není, dát věcem řád a pořádek. Bohužel to je celá pravda!!!
Dnes je situace taková, že do sbírky zákonů se nedostane
přesně znění zákona, tak jak odhlasováno ve sněmovně.
Čtete dobře, paní Kubová!
Nemýlím se!
Jsou lotři , kteří jsou schopni si zaplatit drobné úpravy norem,
aby jim vyhovovali ještě ve sněmovně!!!
To je právo po česku!!! To nemají nikde na světě!!!
Už se těším do Evropy. Tam je také bordel, ale snad menší!!!!!

28425

28.4.2004 9:36

Nebylo to těžké,

Olga Kubová 194.?.?.?

Reakce na 28425

pane Peleško a taky se to zkoušelo. Výsledky byly katastrofální. Zákon totiž musí být provázán s ostatními právními normami a instituty, které jsou v každé zemi jiné. A zákony také musí odpovídat mentalitě daného národa - je oblíbeným vtipem profesorů ústavního práva, že kdyby měla britská ústava (která je dokonce nepsaná!) platit v kterékoliv jiné zemi světa, do 14 dnů by z ní byla tyranie. Natolik britské ústavní normy (často pouze obyčejové) spoléhají na obyčejnou slušnost a úctu k tradicím.

28435

29.4.2004 21:17

RE: Nebylo to těžké,

Peleška Milan peleska (zavináč) email (tečka) cz 213.?.?.?

Reakce na 28435

Paní Kubová,
nemáte tak úplně pravdu.Obchodní právo bylo možné převzít,
protože se muselo psát stejně zcela nové.
A nakonec novely ,které jsou dnes příjímány po letech,
když je už hodně rozkradeno, třeba zákon o konkurzu
a vyrovnání, pochází z cizí kuchyně.
Takže bylo možné lecos převzít, ale nebyla dobrá vůle!

28451

28.4.2004 4:55

Právní mýty okolo nás

Rosta 24.?.?.?

Jo,jo Klaus dacan a zlodej privatizace,ten ma nejmensi pravo mluvit o zakonech [oči v sloup]

28431

29.4.2004 4:17

Právní mýty okolo nás

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 202.?.?.?

Za komunismu se rikala ftipna aneknota,ale myslim,ze by se dala dobre rikat i dnes.
Urady nepracovaly ,jak by mely a tak doslo k premistivani kancelari a stehovalo se to ,co bylo v prizemi do druheho patra a opacne a nic se nezlepsilo,byrokracie si jela dal nerusene po svem,tak se prislo na to ,tenhle odbor pridat k nejakemu ministrestvu a zase se nic nezlepsilo,ani po velkem stehovani i pozoroval jedne zid toto uslisli straniku vylepsit pracovni moralku a dosahnout nejakych vysledku a tak pristoupil k tomu nejvyssimu a pravil mu: ja ,jak Vas pozoruji,tak tomu nerozumim co delate,ale vzpominam ,ze moje babicka mela penzion s prostitutkama a obcas ,kseft take nesel a byly problemy,ale na rozdil od Vas nikdy nehejbala s postelema ,jen vzdy vymenila prestitutky !!!!!

28445

Příspěvků: 15

25.04. 12:48 kavol  PDF na MVČR
26.04. 03:25 Robert Nohejl  Právní mýty okolo nás
26.04. 09:23  prohledávání českých zákonů
26.04. 12:32 Vitezslav Novotny  Právní mýty okolo nás
26.04. 13:09  Právní mýty okolo nás
26.04. 19:08 Rado  Off-topic: "necenzurovana kritika Zvedavce"
26.04. 20:14 Lev  RE: Off-topic: "necenzurovana kritika Zvedavce"
27.04. 10:19 Penguin  Právní mýty okolo nás
27.04. 10:51 Olga Kubová  Náš právní řád
27.04. 17:34 Dramenbejs  RE: Náš právní řád
27.04. 21:18 Peleška Milan  RE: Náš právní řád
28.04. 09:36 Olga Kubová  Nebylo to těžké,
29.04. 21:17 Peleška Milan  RE: Nebylo to těžké,
28.04. 04:55 Rosta  Právní mýty okolo nás
29.04. 04:17 Robert Nohejl  Právní mýty okolo nás

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

21

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 30 čtenářů částkou 7 430 korun, což je 21 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Vrbětice 2014, po sérii explozí07.05.21 15:46 Česká republika 0

Arenberger07.05.21 13:25 Česká republika 0

Skutečná pandemie vypukne PO očkování06.05.21 16:56 Rakousko 4

Pozvánka na 9.květen05.05.21 23:13 Česká republika 3

Nemyslete si, že základním nezdaněným příjmem od Pirátů něco dostanete05.05.21 19:59 Česká republika 4

Lehmann skončil ve vedení Herthy Berlín kvůli rasistickému vzkazu05.05.21 17:30 Německo 0

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!05.05.21 17:20 Francie 1

Další dobrá zpráva: CIA pro diversitu04.05.21 10:41 USA 1

Podvodné okrádání lidí televizí Barandov falešným teleshoppingem04.05.21 00:17 Česká republika 1

Prof. Žaloudík: Covidový bizár pokračuje. Není důležité jaká opatření se dělají, o medicínu tu nejde29.04.21 12:57 Česká republika 2

Zajímavá diplomová práce: Aktéři selhání integrovaného záchranného systému: muniční sklad ve Vrběticích27.04.21 23:03 Česká republika 0

Ruské společnosti se bojí dodávat ropu do Běloruska kvůli sankcím USA27.04.21 21:59 Rusko 1

Aliance národních sil nabízí záruku za tři obviněné bojující za Donbas26.04.21 23:02 Česká republika 1

Lubomír Volný 20.4. ve sněmovně k Vrběticím26.04.21 17:13 Česká republika 2

Největší smrtnost má vakcína od Pfizeru24.04.21 10:02 Neurčeno 15

Lidé už pochopili, že si z nich vláda dělá srandu a na náhubky kašlou23.04.21 19:40 Česká republika 6

České karikatury politiků vyhostí další 60 pracovníků ruské ambasády22.04.21 17:53 Česká republika 5

My z vás tu chuť bojovat proti banderovcům a ukronacistům vytlučeme22.04.21 15:04 Česká republika 1

Ruská FSB zveřejnila video z tajného rozhovoru agentů CIA připravujících puč v Bělorusku21.04.21 20:39 Rusko 3

Život vašich dětí a život dětí vrchnosti21.04.21 20:03 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,08 Kč
Euro
25,64 Kč
Libra
29,48 Kč
Kanadský dolar
17,37 Kč
Australský dolar
16,53 Kč
Švýcarský frank
23,38 Kč
100 japonských jenů
19,41 Kč
Čínský juan
3,28 Kč
Polský zloty
5,63 Kč
100 maď. forintů
7,15 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,59 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 603,07 Kč
1 unce stříbra
578,59 Kč
Bitcoin
1 225 850,53 Kč

Poslední aktualizace: 8.5.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 184