Diskuze k článku

Kolik stojí Linux

Příspěvků 20

9.2.2003 8:21

Je problém v penězích za podporu OS?

Jirka ji_bo (zavináč) yahoo (tečka) com 66.?.?.?

> Kolik stojí Linux

Kdo by čekal odpověď na tuhle vyzývavou otázku z titulku - autorem (?) dobrovolně položenou - odchází s nepořízenou...

> Nechci zde rozebírat výhody a nevýhody Linuxu po technické stránce... Co brání tomuto systému, aby se stal mnohem
> rozšířenějším, než v současnosti je? Zdá se, že technická nedokonalost to není. (O čemž svědčí situace v oblasti
> "profesionálního" nasazení v oblasti internetových serverů, kde je Linux více než zdatnou konkurenci komerčním produktům
> Microsoftu.)

Odmítnout analýzu výhod a nevýhod a vzápětí prohlásit, že "technická nedokonalost to není", mi připadá poněkud neseriózní. Dodatek, že z úspěšnosti Linuxu v oblasti serverů (mimochodem, proč se autor omezuje jen na internetové servery - Linux je přece úspěšný v oblasti serverů obecně) nutně vyplývá "technická dokonalost" v oblasti desktopů, pak už jen dokresluje nepřesvědčivost argumentace.

Úspěšné nasazení operačního systému do oblasti serverů přece vyžaduje zcela jiné charakteristiky (schopnost dlouhodobého spolehlivého provozu, snadná ovladatelnost na dálku, podpora více procesorů, atd. atd.) než nasazení v oblasti desktopů. Tam jde o vzhled GUI (ale zároveň i používaných programů), o kvalitu fontů, o šíři nabídky programů, o možnost sdílet svoje zkušenosti v nějaké komunitě uživatelů, atd. atd.

Zaměření MS na průměrného uživatele PC (tj. vzhled na prvním místě) od počátku velmi prospělo OS Windows. I pro Linux se sice objevuje stále více docela kvalitních programů, ale mnoho z nich je vzhledově na úrovni, která stačí jejich neplaceným tvůrcům. Nabídka mnoha tisíc programů, používání ve škole/v zaměstnání - to všechno dnes stojí proti Linuxu.

> Velkou překážkou pro masový nástup Linuxových systémů na počítačích běžných uživatelů je paradoxně to, co je ve
> skutečnosti významnou výhodou celé jeho koncepce: Bezplatnost.

Obávám se, že jednou z největších překážek bylo to, že byl operační systém předinstalován na počítači - a to pro absolutní většinu lidí, kteří volí cestu nejmenšího úsilí, znamená používání toho, co si koupili (nebo "museli" koupit - teď mluvím spíš o USA, kde se teprve nedávno začaly ve velkém prodávat počítače bez OS). Microsoft navíc udělal vše pro to, aby instalaci čehokoliv jiného maximálně znesnadnil. Už se nedodávají kompletní instalační média, ale jen jakási "recovery" nebo je instalace dokonce na pevném disku - tj. na CELÉM disku (není jednoduché něco přidat), v případě nehody se "recovery" snaží přeinstalovat všechno apod.

> V dnešním zkomercializovaném světě již delší dobu neplatí pořekadlo, že dobré zboží se prodává samo.

Ukončím moji argumentaci konstatováním, že kdyby to byla pravda, tak by se Linux nešířil tak, jak se šíří - a Microsoft by se proti němu nemusel bránit tak, jak se snaží bránit. Někomu by se možná líbilo, kdyby se šířil rychleji. Vzhledem k okolnostem jeho vzniku si ale nemyslím, že je něco zásadně v nepořádku (snad kromě hrozby ze strany úplatných amerických zákonodárců).

8694

10.2.2003 12:10

Kolik stojí Linux

Miloslav Ponkrác 195.?.?.?

Nutno říci, že pan Stwora uvedl Linux na Zvědavci článkem "Kam kráčíš Microsofte?" spíše do oblasti flame, než do seriózních debat. Teď to bude těžko vracet a i na tomto článečku je znát zoufalé přání, aby leccos bylo jinak, než snahu o objektivní rozbor. Takto to alespoň cítím.

Kolik stojí Linux? Otázka zůstala nezodpovězena. Moje odpověď by byla, není zadarmo, někde je výrazně dražší, než Windows, někde levnější, jinde je téměř zadarmo. Ostatně tuto odpověď mohu dát kdykoli proti sobě položím X versus Y, a ani X, ani Y může, ale nemusí znamenat Linux. Linux je zadarmo, vyžaduje na druhé straně masívní investici ve formě seznámení se s detaily systému. Záleží tedy na okolnostech.

Další otázkou je, kam Linux má směřovat? Microsoft vyvíjí úsilí udržet se lídrem trhu. Microsoft má podstatně jednotnější standardy v mnoha případech. Linux nabízí mnohostrannost, což způsobuje obrovské tříštění sil. Jenom kolik je Windows managerů!

Větší zastoupení u lidí. Mnoho lidí předpokládá, že pracovat s počítači rovná se znát Windows a Word. Toto všechno by se muselo změnit.

Pro větší rozšíření je potřeba si uvědomit potřeby obyčejných lidí. Standardně mnoho lidí z linuxové komunity odpoví na otázku po náhradě Wordu pod Linuxem slovem TeX. TeX nikdy nebude standardním nástrojem pro většinu lidí. Stejně tak jako většina lidí nebudou programátoři. (Ano vím, existuje OO, který používám, ale jde mi jen o vysvětlení náhledu obyčejného uživatele.)

Mimochodem, co znamená technická nedokonalost, která Linuxu nechybí? To je dokonalá, politicky zamlžující věta. Chceme-li se bavit objektivně, je potřeba používat konkrétní věci, nikoli abstraktní termíny.

Osobně si myslím, že při rozumnějším chování MS by byl Linux na pozadí zájmu. Linux je více orientován na technicky zaměřené uživatele, programátory a kutily. Windows zase na běžného uživatele. Když si chci zakutit, je Linux to pravé.

Nelíbí se mi, že Linux je dost často prosazován jako náhrada za Windows, nebo jako opozice vůči Windows. Toto samotné staví kvalitní systém Linux do pozice zakomplexovaného, nesebevědomého chudáka.

8710

11.2.2003 1:05

RE: Kolik stojí Linux

Jirka ji_bo (zavináč) yahoo (tečka) com 66.?.?.?

Reakce na 8710

> Linux nabízí mnohostrannost, což způsobuje obrovské tříštění sil. Jenom kolik je Windows managerů!

"Obrovské tříštění sil"? To mají všichni používat jeden (špatný) Windows manager?

> Chceme-li se bavit objektivně, je potřeba používat konkrétní věci, nikoli abstraktní termíny. Osobně si
> myslím, že při rozumnějším chování MS by byl Linux na pozadí zájmu.

Co konkrétního má znamenat obrat "rozumnější chování MS"? [smích]

MS se přece chová "rozumně" - maximalizuje svůj zisk za každou cenu. Naopak, mnoho jeho zákazníků se nechová rozumně. Až se začnou chovat rozumně, i MS se bude muset chovat jinak.

> Nelíbí se mi, že Linux je dost často prosazován jako náhrada za Windows, nebo jako opozice vůči Windows.
> Toto samotné staví kvalitní systém Linux do pozice zakomplexovaného, nesebevědomého chudáka.

Já myslím, že spíš volání těch, kdo Linux chtějí mermomocí stavět proti Windows, je projevem jistých komplexů. Samotní uživatelé Linuxu to ale většinou nejsou - ti si vybrali operační systém podle svých kritérií a používají ho. A pochybuji, že je až tak moc zajímá podíl na trhu nebo podobné věci (s výjimkou špatných zákonů a monopolistických praktik, které znemožňují komunikaci s uživateli jiných OS.)

8732

11.2.2003 8:29

RE: Kolik stojí Linux

Miloslav Ponkrác 195.?.?.?

Reakce na 8732

"Obrovské tříštění sil"? To mají všichni používat jeden (špatný) Windows manager?

Doufám, že nemusím vysvětlovat, že jsem, na rozdíl od Vás, nikomu nepodsouval, že v Linuxu má být špatný manager, ani že tam má být Windows manager. Krásně jste to politicky střelil, aby můj návrh na menší počet Windows managerů vypadal nepřijatelně. Ale Vaše argumenty jste si vymyslel sám, nic takového jsem neřekl.

Chci jenom říci, že pro mě samotného je grafické prostředí Windows mnohem přijatelnější, a efektivnější pro práci, než prostředí Linuxu. U příkazové řádky je to přesně naopak. A to umím dobře dělat s obojím. Ve Windows spolu grafické aplikace spoluprací, stejné akce se dělají stejným způsobem a jsou tam vychytané maličkosti. Již jsem si zvykl na to, že při ukládání souboru v jakékoli aplikaci mohu založit nový adresář, například. Že stejné akce se dělají stejně. U Linuxu je to každý pes jiná ves.

MS se přece chová "rozumně" - maximalizuje svůj zisk za každou cenu. Naopak, mnoho jeho zákazníků se nechová rozumně. Až se začnou chovat rozumně, i MS se bude muset chovat jinak.

Budeme-li matematicky přesní, při jakékoli optimalizaci, tedy i maximalizaci zisku je důležité kritérium, kterým výsledek optimalizace hodnotíme. Takže o tom, jestli MS skutečně maximalizuje svůj zisk se můžeme bavit, až si postavíme hodnotící funkci. Spíše mi přijde, že MS maximalizuje svůj krátkodobý zisk, na úkor dlouhodobějšího zisku, ale to je věcí názoru.

MS využívá své trumfy, které má. Základním trumfem je chování zákazníků, kteří nechtějí znát detaily systému, ale pracovat. Můžeme se přít, zda je to dobře, nebo špatně, ale hlavně je to nezměnitelný fakt, který nikdo na světe nezvrátí. Ze svého hlediska se tito uživatelé chovají rozumně. Pokud dostanou systém, který je nenutí číst manuálové stránky, jsou ochotni snést i určitá příkoří od MS.

Samotní uživatelé Linuxu to ale většinou nejsou

Je veřejným tajemstvím, že takto se nejvíce ozývají právě uživatelé Linuxu ...

A pochybuji, že je až tak moc zajímá podíl na trhu nebo podobné věci

To většinu lidí zajímá, protože jsou si vědomi, že s větším podílem na trhu mohou dostat zaměstnání v oblasti Linuxu. S větším podílem na trhu se zvyšuje pravděpodobnost, že i pracovně budou moci dělat s Linuxem, apod.. Podíl na trhu není nezajímavý údaj.

8743

11.2.2003 20:51

RE: Kolik stojí Linux

Jirka ji_bo (zavináč) yahoo (tečka) com 66.?.?.?

Reakce na 8743

> > "Obrovské tříštění sil"? To mají všichni používat jeden (špatný) Windows manager?
>
> Doufám, že nemusím vysvětlovat, že jsem, na rozdíl od Vás, nikomu nepodsouval, že v Linuxu má být špatný manager,
> ani že tam má být Windows manager. Krásně jste to politicky střelil, aby můj návrh na menší počet Windows managerů
> vypadal nepřijatelně. Ale Vaše argumenty jste si vymyslel sám, nic takového jsem neřekl.

Za prvé, není mi úplně jasné, proč reagujete tak podrážděně. Připadá mi, že jste si moje otázky vyložil jinak, než jak byly míněny - jako snahu diskutovat a vyjasnit si důvody odlišných názorů.

Za druhé, nevím, jak jsem vám mohl jednou mojí kratičkou větou něco podsouvat. (A už vůbec nevím, proč se v téhle diskusi zmiňujete o politice.)

Za třetí - ano, můj protiargument jsem si opravdu "vymyslel sám". Možná jsem měl lépe popsat, co mi vadí na vašem obratu "obrovské tříštění sil". Z toho obratu mi připadalo, že byste snad chtěl, aby se pro Linux vyvíjel pouze jeden Windows manager (i když v souvislosti s Linuxem by bylo lepší psát o "window manažerech"[mrknutí jedním okem].

Výsledkem vaší reakce je tedy to, že stejně nevím, proč pokládáte práci na více linuxových window manažerech za tříštění sil - z přírody přece víme, že nikdo není dokonalý a že přežití druhů je nejlépe zajištěno velkým počtem odlišných jedinců. Konkrétní podmínky rozhodují o tom, v jaké situaci je ten který jedinec úspěšný. Když jsem reagoval na vaši poznámku o tříštění sil, právě tohle jsem měl tak trochu na mysli.

> Chci jenom říci, že pro mě samotného je grafické prostředí Windows mnohem přijatelnější, a efektivnější pro práci,
> než prostředí Linuxu. U příkazové řádky je to přesně naopak.

To právě závisí na druhu práce, kterou potřebujete provádět. Co třeba hromadné přejmenování mnoha souborů v adresáři nebo současná editace mnoha souborů pomocí regulárních výrazů?

> Ve Windows spolu grafické aplikace spoluprací, stejné akce se dělají stejným způsobem a jsou tam vychytané maličkosti.
> Již jsem si zvykl na to, že při ukládání souboru v jakékoli aplikaci mohu založit nový adresář, například.

Ano, "stejné akce se dělají stejným způsobem" - ale až příliš často dost špatným způsobem. (Já například Windows Explorer z pohledu mých potřeb musím hodnotit jako zcela nepoužitelný.)

> To většinu lidí zajímá, protože jsou si vědomi, že s větším podílem na trhu mohou dostat zaměstnání v oblasti
> Linuxu. S větším podílem na trhu se zvyšuje pravděpodobnost, že i pracovně budou moci dělat s Linuxem,
> apod.. Podíl na trhu není nezajímavý údaj.

Nemyslím si, že lidé si primárně vybírají operační systém proto, aby se pak mohli nechat zaměstnat tam, kde s ním budou moci pracovat. Část možná, ale doba, kdy Linux na svém počítači používali jen znalci, je podle mě už pryč.

8759

12.2.2003 10:19

RE: Kolik stojí Linux

Miloslav Ponkrác 195.?.?.?

Reakce na 8759

To právě závisí na druhu práce, kterou potřebujete provádět. Co třeba hromadné přejmenování mnoha souborů v adresáři nebo současná editace mnoha souborů pomocí regulárních výrazů?

Asi jsme se nepochopili. Já nehodnotím, zda je práce v příkazové řádce lepší, nebo horší, než v grafice. Já jsem pouze suše konstatoval, že z mého pohledu má propracovanější grafické prostředí Windows, ale propracovanější práci v příkazovou řádce má Linux. Nic více a nic méně.

Ano, "stejné akce se dělají stejným způsobem" - ale až příliš často dost špatným způsobem. (Já například Windows Explorer z pohledu mých potřeb musím hodnotit jako zcela nepoužitelný.)

Já sám Explorer téměř nepoužívám, ale na druhé straně vím, že každá Windows aplikace bude dělat základní věci stejně. A to je to podstatné.

8779

12.2.2003 2:20

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

Reakce na 8743

>Chci jenom říci, že pro mě samotného je grafické prostředí
>Windows mnohem přijatelnější, a efektivnější pro práci, než
>prostředí Linuxu.

Můžete toto tvrzení nějak doložit?
Myslímže ne - ono lze totiž mnoho Xovských prostředí nakonfigurovat tak, aby se chovaly jako window$, a pak budete jen těžko tvrdit, že stejná akce vyvolávající stejnou reakci je v jednom případě prostě "přijatelnější a efektivnější".
Jenomže on se asi nikdo nebude namáhat konfigurováním přesné kopie, jestliže mnoho věcí lze udělat lépe - ovšem je pochopitelné, že "přijatelnější" je pro člověka to, na co je zvyklý, což se pojí i s efektivitou. (Bezpochyby je jednodušší, čili efektivnější, provést pro nějakou akci desetisekundový postup naučený zpaměti, nežli kvůli téže akci pět minut pročítat manuál a pak ji zvládnout jedním hmatem v půlsekundě...)

> U příkazové řádky je to přesně naopak.

Mimochodem, máte-li utkvělou představu window$ = grafika, Linux = příkazová řádka, pak jste o pěkných pár let zaspal dobu...

>Ve Windows spolu grafické aplikace
>spoluprací, stejné akce se dělají stejným způsobem a jsou tam
>vychytané maličkosti. Již jsem si zvykl na to, že při ukládání
>souboru v jakékoli aplikaci mohu založit nový adresář, například.
>Že stejné akce se dělají stejně. U Linuxu je to každý pes jiná
>ves.

Promiňte, ale tato argumentace je zcestná - i pro window$ bezpochyby lze nalézt dvojice aplikací, kde stejné akce se budou dělat různým způsobem, a naopak v Linuxu je možné zvolit konzistentní prostředí - například já jsem si vybral KDE a musím říci, že uváděný detail (možnost založení adresáře při ukládání souboru) je pro mě de facto standardem, a to i u "ne-KDE" aplikací (např. v minulé diskusi často omílané OpenOffice).

>MS využívá své trumfy, které má. Základním trumfem je chování
>zákazníků, kteří nechtějí znát detaily systému, ale pracovat.
...
>Pokud dostanou
>systém, který je nenutí číst manuálové stránky, jsou ochotni
>snést i určitá příkoří od MS.

Opět omyl. Kde jste proboha přišel na to, že uživatel musí v případě Linuxu znát detaily systému a číst manuálové stránky? Ten druhý výrok by možná byl ospravedlnitelný faktem, že s Linuxem přichází dokumentace v elektronické podobě, protože nikdo nechce vyhazovat peníze za haldy potištěného papíru dobrého tak akorát k tomu, aby se člověk v případě potřeby nahlédnutí do nich při problémech dozvěděl, co všechno daný software neumí anebo že je nutné se obrátit na technickou podporu...

>To většinu lidí zajímá, protože jsou si vědomi, že s větším
>podílem na trhu mohou dostat zaměstnání v oblasti Linuxu. S
>větším podílem na trhu se zvyšuje pravděpodobnost, že i pracovně
>budou moci dělat s Linuxem, apod.. Podíl na trhu není nezajímavý
>údaj.

Je mi srdečně jedno, s jakou odrůdou un*xu se v zaměstnání potkám - Linux by potěšil, ale nelpím na něm...


btw, nepotřebuje někdo sysadmina nebo síťaře? [smích]

8767

12.2.2003 10:28

RE: Kolik stojí Linux

Miloslav Ponkrác 195.?.?.?

Reakce na 8767

Můžete toto tvrzení nějak doložit?

Je to můj subjektivní názor. Mohu to doložit sám sebou.

Mimochodem, máte-li utkvělou představu window$ = grafika, Linux = příkazová řádka, pak jste o pěkných pár let zaspal dobu...

Šlápnul jsem Vám špatně na paleček, nebo kdo Vám namluvil, že takto smýšlím? Můj názor jsem získal po třech letech intenzívní práce v X Windows pod Linuxem. Je to málo?

Ne každá aplikace je k dispozici v KDE verzi. Právě proto, že není pouze jeden windows manager.Nezlobte se, ale na zbytek už reagovat nebudu. Prostě pro Vás je Linux je absolutně nejlepší, skvělý, já Vám to nebudu brát. Pro mě je Linux dobrý na určité účely, na jiné účely je lepší Windows.

8780

12.2.2003 18:20

RE: Kolik stojí Linux

manXXyra 147.?.?.?

Reakce na 8780

Vazeny pane Ponkrac, mam pocit, ze jste zatvrzely uzivatel M$ Window$ jenom proto, ze ostatni operacni systemy proste pouzivaji jinou klavesovou zkratku pro ukonceni programu, coz vy zrejme nejste schopen unest.
Pokud byste posadil dva naprosto veci neznale uzivatele pred PC, jedno s M$Windows, druhe s Linuxem a zadal jim blize nespecifikovany ukol, kdo si myslite, ze by jej zvladl efektivneji?

Uzivatel Linuxu postupnymi kroky dojde pomalu ke kyzenemu cili, za predpokladu, bude-li pritom torchu premyslet a vsimat si informaci monitoru.
Uzivatel Windows, hledajici vsemi dostupnymi prostredky v opravdu logicky usporadane napovede (po vzoru systemu samotneho), vracejice se jiz podesate stale na stejne misto, skonci nejspis u telefonatu na technickou podporu.
Bohuzel, chaoticnost bozskych Window$ se stala u M$ standardem.

Tento priklad jsem nikde neoveroval. Vychazim jen z praktickych zkusenosti s M$W, jejichz pouziti je az prilis zavisle na predchozich zkusenostech s timto "operacnim systemem"; zacatecnik by pri vaznejsich pokusech s nejvetsi pravdepodobnosti skoncil u reinstalace systemu.

V posledni dobe obcas sleduji pruzkumy vzdelanosti prumerneho americana. I z obcas opravdu perlivych vyroku jejich vazeneho pana prezidenta je celkem zrejme, komu jso Window$ sity an miru. Pokud mohu mluvit za sebe, jsem presvedcen, ze moje uroven vzdelani je na podstatne vyssi urovni, nez na jake se mnou Window$ komunikovaly.

Vrana k vrane seda, kazdy at sobe rovny operacni system si hleda!

8796

13.2.2003 8:13

RE: Kolik stojí Linux

Miloslav Ponkrác 195.?.?.?

Reakce na 8796

Já si myslím, že máte pocit, že jsem zapřísáhlý uživatel Windows jen proto, že nevykřikuje, že Linux je nejlepší, a že jsem schopen se kriticky podívat i na operační systémy, se kterými několik let pracuji. To jest s Linuxem i s Windows.

Váš příklad o efektivnějším zvládnutí úkolu je jedním ze neobjektivních demagogií. Pokud máte trochu selského rozumu, je Vám jasné, že efektivita jasně záleží na druhu úkolu. Pokud neuvedete žádný konkrétní příklad úkolu, nelze seriózně diskutovat. Zůstat v obecné rovině, zevšeobecňovat, co se zevšeobecňovat nedá a neuvést žádný konkrétní příklad je způsob psychologické manipulace, kde Vám sice většina lidí skočí na špek, ale divím se, že na to skáče linuxový uživatel, dle vás nadměrně přemýšlející.

Možná Vás to překvapí, ale mám raději Linux, než Windows, ale nepotřebuji ho nekriticky vychvalovat za každou cenu.

8823

23.3.2005 18:11

RE: Kolik stojí Linux

Jiri Pagac j (tečka) pagac (zavináč) centrum (tečka) cz 194.?.?.?

Reakce na 8823

Tak proc ho doslova srazite na kolena, kdyz ho mate tak rad. To neni kritika co tu predvadite. Vy chcete zmenit samotnou podstatu Linuxu. Pokud se Vam nelibi moznost volby, GPL licence nebo vlastnosti toho systemu tak je chyba u Vas a ne u Linuxu. Linux nepotrebuje takove uzivatele, kteri by z nej chteli udelat komercni produkt.

Me naprosto vyhovuje to, ze mam moznost volby mezi doslova stovkami window manageru. Na svem desktopu pouzivam GNOME, na svem starsim pocitaci fluxbox a ve skole na trochu silnejsim pocitaci zase Xfce. System mam vyladeny tak jak potrebuju ja, ne tak jak to chtel "vyrobce" konkretni distribuce.

30357

13.2.2003 2:00

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

Reakce na 8780

>Je to můj subjektivní názor. Mohu to doložit sám sebou.

tedy tím de facto přiznáváte, že jste zaujatý ...
tedy alespoň mohu-li toto tvrzení chápat tak, že na výroku o vyšší efektivitě Window$ trváte i za okolností, které jsem navrhl (tedy systémy nakonfigurované ku stejnému chování)

nic proti zaujatosti v diskusi nemám, nicméně ve sporu jsou platnými argumenty objektivní (resp. takové, na jejichž přijetí se strany shodnou) a nikoliv osobní citové vazby ...

>Mimochodem, máte-li utkvělou představu window$ = grafika,
>Linux = příkazová řádka, pak jste o pěkných pár let zaspal
>dobu...

>Šlápnul jsem Vám špatně na paleček, nebo kdo Vám namluvil, že
>takto smýšlím? Můj názor jsem získal po třech letech intenzívní
>práce v X Windows pod Linuxem. Je to málo?

namluvil jste mi to Vy sám - v předchozích příspěvcích v souvislosti s Window$ mluvíte o grafickém prostředí a v souvislosti s Linuxem o příkazové řádce (např. naprosto zcestné srovnání Word vs. TeX - když se zeptáte na náhradu Wordu, snad nikdo Vám neodpoví TeX ale OOWriter, KWord etc.; ovšem na otázku "v čem mám psát" se naopak odpověď TeX dozvíte podstatně častěji - ale takovéto slovíčkaření se Vám jistě nehodí do krámu, když vykládáte o tom, jací jsou un*xoví guruové zaslepenci ve vztahu k BFU...)

>Ne každá aplikace je k dispozici v KDE verzi. Právě proto, že
>není pouze jeden windows manager.

co tím chtěl básník říci? je to snad v rozporu s tím, co jsem napsal?
... "ne každý textový editor ve Window$ vypadá jako Notepad"

>Nezlobte se, ale na zbytek už reagovat nebudu. Prostě pro Vás je
>Linux je absolutně nejlepší, skvělý, já Vám to nebudu brát.

že by byl Linux "absolutně nejlepší" jsem snad nikdy nikde nenapsal ... mimochodem, právě zvažuji, zda na jeden server nemám prosadit spíše FreeBSD než Linux - ale to už má s diskusí o desktopu pramálo společného...

>Pro mě je Linux dobrý na určité účely, na jiné účely je lepší
>Windows.

potíž je v tom, že jste ještě nevysvětlil na jaké přesně účely a proč (o subjektivním hodnocení se snad dohadovat nebudeme, Váš názor Vám brát nemíním, jenom se mi nelíbil způsob, jakým jste jej zpočátku prezentoval - "potřeby obyčejných lidí", a to že jeho opodstatnění dle dalších reakcí nelze hledat v rovině technické nýbrž citové)

a mimochodem, když už se vracím k prapůvodnímu příspěvku, musím přiznat, že s pasážemi kritizujícími článek převážně souhlasím

8811

13.2.2003 8:39

RE: Kolik stojí Linux

Miloslav Ponkrác 195.?.?.?

Reakce na 8811

tedy tím de facto přiznáváte, že jste zaujatý ...

Já jen tvrdil, že v grafickém prostředí se mi lépe dělá, nic více. Jasně jsem to deklaroval jako můj subjektivní pocit. Připadá mi to, jako kdybych řekl, že mám raději švestkové knedlíky, než špagety a někdo chtěl z této věty udělat objektivní diskusi.

namluvil jste mi to Vy sám - v předchozích příspěvcích v souvislosti s Window$ mluvíte o grafickém prostředí a v souvislosti s Linuxem o příkazové řádce

Někdy mám pocit, že se mě snažíte nacpat do standardních odpovědí. Napsal jsem opět, že v grafickém prostředí se mi lépe dělá s Windows (tj. netrdím, že Linux jej nemá) a v příkazové řádce vede Linux (tj. i Windows má příkazovou řádku). Pro jistotu napíšu, že mi je jasné, ve WIndows i v Linuxu mohu dělat jak v grafickém režimu, tak i v textovém režimu.

např. naprosto zcestné srovnání Word vs. TeX - když se zeptáte na náhradu Wordu, snad nikdo Vám neodpoví TeX ale OOWriter, KWord

Problém je v tom slovíčku snad. O.K., zde uznávám, že máte pravdu.

potíž je v tom, že jste ještě nevysvětlil na jaké přesně účely a proč

Potíž je v tom, že v této diskuzi například člověk s nickem manXXyra vysvětlil, jak postupuje linuxový a windowsový uživatel při řešení úkolu, aniž by vysvětlil, o jaký úkol mu jde. Bohužel, takto se postupuje často při obhajobách Linuxu a to občas nepůsobí fajn.

Závěrem dovolte, abych Vám sdělil, že diskuse s Vámi je velmi příjemná, Vaše argumenty jsou promyšlené, snažíte se být objektivní. Děkuji Vám.

8824

13.2.2003 18:50

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

Reakce na 8824

>Já jen tvrdil, že v grafickém prostředí se mi lépe dělá, nic
>více. Jasně jsem to deklaroval jako můj subjektivní pocit.
>Připadá mi to, jako kdybych řekl, že mám raději švestkové
>knedlíky, než špagety a někdo chtěl z této věty udělat objektivní
>diskusi.

Inu, je to možné - zprvu mi totiž Váš příspěvek vyzněl tak, že švestkové knedlíky považujete za obecně kvalitnější stravu; a jak se zdá, nebyl jsem v tom přesvědčení sám. Od toho máme diskusi, abychom se vzájemně vyvedli z omylu...

>Někdy mám pocit, že se mě snažíte nacpat do standardních
>odpovědí. Napsal jsem opět, že v grafickém prostředí se mi lépe
>dělá s Windows (tj. netrdím, že Linux jej nemá) a v příkazové
>řádce vede Linux (tj. i Windows má příkazovou řádku). Pro jistotu
>napíšu, že mi je jasné, ve WIndows i v Linuxu mohu dělat jak v
>grafickém režimu, tak i v textovém režimu.

Pardon, větu o příkazové řádce jsem si vyložil jakože je to s její přijatelnosti naopak oproti grafickému prostředí, nikoliv jako srovnání window$ versus Linux.

>Potíž je v tom, že v této diskuzi například člověk s nickem
>manXXyra vysvětlil, jak postupuje linuxový a windowsový uživatel
>při řešení úkolu, aniž by vysvětlil, o jaký úkol mu jde. Bohužel,
>takto se postupuje často při obhajobách Linuxu a to občas
>nepůsobí fajn.

Ano, souhlasím, že nelze zobecňovat takovýmto způsobem. Nicméně onen vzorový postup přeci jen na jistou skupinu úkolů odpovídá ... je právě těžké dohodnout se, o čem je řeč. A máme-li posuzovat běžné úkoly (jako třeba donutit systém, aby se pokaždé neptal na ssl certifikát oblíbeného serveru), pak lze říci, že dané zobecnění se týká bezmála všech z této množiny...

>Závěrem dovolte, abych Vám sdělil, že diskuse s Vámi je velmi
>příjemná, Vaše argumenty jsou promyšlené, snažíte se být
>objektivní. Děkuji Vám.

I já děkuji...

8842

12.2.2003 19:07

Kolik stojí Linux

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 195.?.?.?

dobry den
reagujem na diskusne prispevky na "Kolik stoji Linux" 09/02/2003
sam seba radim medzi obycajnych uzivatelov PC. som odchovany na produktoch MS.
pre efektivnu pracu potrebujem vykonne PC/OS/aplikacie.
napr.: PC XT086 OS DOS3.2.2 aplikacie t602,k602,d602 mi stacia na efektivnu spravu
agendy malej organizacie. nechcem sa priet o tom ci na tejto archaickej zostave je
lepsie pouzit unixovy OS. rovnake hodnoty sa daju vytvorit aj v MSoknach MSoffice
aj xoknach openoffice. k tomu vsak treba vykonnejsi hardware. myslim si ze svetom v
sucasnosti vladnu multimedia a hry. to ma dost daleko od efektivity prace .
som vlastnikom dvoch pocitacov a hostujem na nich styri OS konkretne MSWindows98
MSWindows2000, LinuxSlackware, FreeBSD. po viac ako stvrtrocnom striedani roznych
OS zostavam pri MSWindows98SESK. je asi zbytocne niekomu tvrdit ze je to najlepsi
OS aky som kedy videl. zopar dovodov predsalen uvediem. rychly start/vypnutie
restart systemu. zerie (oproti 2000) malo systemovych prostriedkov. kratka doba
instalacie. lahka sprava a optimalizacia systemu. a to najhlavnejsie "pocitacove
hry". nebyt hier nemam doma pocitace. moja vyssie spominana efektivna praca sa
vtesna do 1/10 casu stravenom pri PC. na linux sa proste neportuju ziadne hry.
skuste predat (hoci aj darovat) PC s Linuxom
beznemu uzivatelovi ktory si chce spravovat uctovnictvo. myslim ze je to bez
problemov dovtedy kym nepride k PC syn/dcera a nezacnu sa vyzvedat po hrach co
videli u rovesnikov. a co teraz? kupi este jedno PC s MSWindows ? asi nie.
mimochodom v OpenOffice nedokazem zazraky ktore sa daju spravit v MSOffice.
a nedokazali mi poradit ani ludia zasvateny linuxu. ich odpoved na otazku
tak co mam robit bola, s trpkym usmevom na perach, "kup si MSWindows+MSOffice".
skor tu ide o efektivne vyuzitie potencialu PC. a nie o efektivitu prace s OS.

s pozdravom Viliam.

ps: text v pripade ze ho chcete uverejnit mozete akokolvek modifikovat
prelozit, doplnit.

8797

13.2.2003 1:19

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

Reakce na 8797

> na linux sa proste neportuju ziadne hry.

hergot kruci ale už toho mám dost!
kdy už vy zavilí windowsáci konečně přestanete omílat ty svoje nesmyslné argumenty? myslíte si, že když o něčem nevíte, tak to neexistuje?

http://www.lokigames.com/products/ (bohužel končí)
http://www.linuxlinks.com/Software/Games/

- to jsou dva odkazy, na které si vzpomenu z hlavy, hledání samořejmě vynese odkazů nepřeberně ...
(a to nemluvím o tom, co všechno lze rozběhnout pod různými emulátory...)

8809

15.2.2003 19:20

RE: Kolik stojí Linux

Aben Siatris aben (zavináč) webcom (tečka) sk 195.?.?.?

Reakce na 8797

prave som gejmil pod Linuxami Unreal Tournament 2003, a nejaky Soldier of Fortune original pre linuxy. o com je teda preboha rec?
a pod winex si zagejmim aj The Sims.

8893

13.2.2003 21:20

Kolik stojí Linux

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě felix (zavináč) pieskovisko (tečka) sk 195.?.?.?

co všechno lze rozběhnout pod různými emulátory ?.

preboha naco by som pod linuxom emuloval winprostredie ?
pride mi to ako zbytocna obkluka a myslim ze k tomu treba vykonnejsi HW. k tym hram. pozrel som sa na uvedene stranky a hry ktore tam su uvadzane nespadaju do kategorie "novinky". tazko uspokoja vyssie spominane deti nasho pana uctovnika. [smích]

kdy už vy zavilí windowsáci konečně přestanete omílat ty svoje nesmyslné argumenty? myslíte si, že když o něčem nevíte, tak to neexistuje?

naozaj to nema zmysel? nemam dovod k vyhladavaniu tychto produktov. ruku na srdce. vacsie percento uzivatelov MSproduktov ich ma aj tak zadarmo. nemusia ich kupovat presne tak isto ako linux a pokial sa spravaju dostatocne paranoidne tak bez postihu. to plati samozrejme aj pre tie hry a multimedia.

ja sa nesnazim obhajovat MSOS, ale uzivatelov MSOS.

ja ten prechod na iny OS znesiem, lenze co moje okolie ? je paradox ze jednouzivatelsky OS u mna doma pouzivame vsetci. narozdiel od viacuzivatelskeho ktory zostal len pre mna. vsetci na mna nechapavo hladeli ked som im vysvetloval nesporne vyhody linuxu. pani domu sa spytala ci sa teraz bude zapinat pocitac rovnako ako predtym (tym sedym tlacitkom), pan domu sa spytal ci su na "tom" novsie hry a moja priatelka ktora v poslednom case zistila ze mi linux berie omnoho viac casu ako windows, taktiez ho velmi rychlo zavrhla.
neberte to osobne, vyhradny priaznivci, ale do linuxu som bootoval iba z dovodu kompilacie noveho a stabilnejsieho jadra. ked som potreboval naozaj (rozumej efektivne) pracovat, musel som bootnut MSWindows.

Kolik stoji Linux ?

pre mna je investicia do linuxu privelka. aby som naozaj efektivne vyuzil PC treba musim zasvetit do noveho OS aj celu spolocnost co so mnou zdiela PC. nechcem travit mesiace (roky) vysvetlovanim a vyukou niecoho o co nemaju zaujem. v pripade MSWindows su investicia peniaze. v pripade Linuxu je to doslova "more" casu.
dnes je efektivnejsie pre vacsinu kupit MSWindows ako nekupit Linux.

Viliam.

8846

14.2.2003 0:15

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

Reakce na 8846

>preboha naco by som pod linuxom emuloval winprostredie ?

to nevím, já to nepotřebuji :-p
ale hypoteticky, kdybyste nechtěl přijít o výhody linuxu a zároveň se nechtěl rozloučit s nějakou win-only blbostí ...

>k tym hram. pozrel som sa na uvedene stranky a hry
>ktore tam su uvadzane nespadaju do kategorie "novinky".
>tazko uspokoja vyssie spominane deti nasho pana uctovnika. [smích]

byly to odkazy, které jsem vylovil z hlavy - hry nesleduju ...
něco novějšího najdete asi na http://www.idsoftware.com/index.php?flash=false
HalfLife - CounterStrike se zde na kolejích zcela jistě hraje i na linuxu
dále http://www.epicgames.com/ - Unreal Tournament 2003, hm, to asi nebude nejstarší, nebo že by se už psal rok 2004? [smích]

>naozaj to nema zmysel? nemam dovod k vyhladavaniu tychto
>produktov.

jistě, nebudete je přece vyhledávat pro linux, když je můžete vyhledávat pro window$ ...

>ruku na srdce. vacsie percento uzivatelov MSproduktov
>ich ma aj tak zadarmo. nemusia ich kupovat presne tak isto ako
>linux a pokial sa spravaju dostatocne paranoidne tak bez postihu.
>to plati samozrejme aj pre tie hry a multimedia.

to, jestli někdo krade, přeci nesouvisí s tím, jaký operační systém používá ...
(pominu-li, že ti, kteří krást nechtějí a nemají peněz nazbyt, volí raději linux)

>ja ten prechod na iny OS znesiem, lenze co moje okolie ? je
...

dle popsaných symptomů jste to prostě jen vzal za špatný konec

>neberte to osobne, vyhradny priaznivci, ale do linuxu som
>bootoval iba z dovodu kompilacie noveho a stabilnejsieho jadra.

toto mě opravdu pobavilo [smích]
nevím, proč se kompilací zatěžujete, když linux nepoužíváte?
jinak otázka, zda nové jádro bude stabilnější je spíše jasnovidecká - chyby se opravují a zavlékají ... každopádně teď mám na 2.4.20 uptime 9 dní 5 hodin + drobné a nestěžuju si - je to o 4 dny více, nežli můj rekord (na stejném hw) s úžasně stabilními W2k
(v lednu jsem měl uptime 16 dní, načež jsem musel stroj vypnout kvůli zapojení cizího disku a dotyčný odmítl hotplug, ač jej mám již úspěšně vyzkoušený)

>ked som potreboval naozaj (rozumej efektivne) pracovat, musel som
>bootnut MSWindows.

můžete mi prosím říci, na čem jste pracoval? jaký úkol byl ve window$ efektivnější, nežli v linuxu?

>aby som naozaj
>efektivne vyuzil PC treba musim zasvetit do noveho OS aj celu
>spolocnost co so mnou zdiela PC.

proč?
nejsou snad jiné možnosti? - jako nejjednodušší mě napadá vmware, jestliže si nepotrpíte na legálnost nebo máte možnost zainvestovat; trochu krkolomnější je rebootování (to ale stejně wokna čas od času potřebují :-p) nebo třeba věnovat čas na nainstalování wm emulujícího chování window$ a občasná konzultace, pokud něco nechodí dle očekávání ...

>nechcem travit mesiace (roky)
>vysvetlovanim a vyukou niecoho o co nemaju zaujem.

proč o to nemají zájem? protože se kdysi naučili window$? nebyla to tehdy náhodou stejná časová investice?

8854

14.2.2003 14:39

Kolik stojí Linux

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě felix (zavináč) pieskovisko (tečka) sk 195.?.?.?

můžete mi prosím říci, na čem jste pracoval? jaký úkol byl ve window$ efektivnější, nežli v linuxu?

ako vam to len vysvetlit. je efektivnejsie pracovat s nemotornym OS pokial neviem ako pracovat s tym vykonnym. je jedno na com som pracoval. neviem dostatocne vyuzit potencial ktory ponuka Linux.
nechcel som sa nikoho dotknut tvrdenim ze Linux mam na zabavu a na serioznu pracu potrebujem MSWindows. tak som to nemyslel. prepacte.

proč o to nemají zájem? protože se kdysi naučili window$? nebyla to tehdy náhodou stejná časová investice?

mate pravdu "stejná časová investice" to bola. preco potom maju investovat druhy krat ked nemusia. priznajte je nas vacsina ktorych si podchytil velky Bill. je to mozno smutne ale myslim ze je to rozhodujuce pri vybere produktu. kazdy ho pozna (aspon si to mysli). kto je tzv. "advanced user" ten na neho neda dopustit. sice si na MS zanadavam velmi casto ale na druhej strane viem tie nedostatky kompenzovat. dokonalost nie je na ziadnej strane. inak by sme tu nediskutovali.

MSWindows aj Linux je jednoznacne efektivnejsi pre jednotlivca ktory si s danym OS rozumie. je tu vsak velmi vela uzivatelov ktorym klesne efektivita s prechodom na novy OS. to myslim obojstranne.

viliam.

8875

Příspěvků: 20

09.02. 08:21 Jirka  Je problém v penězích za podporu OS?
10.02. 12:10 Miloslav Ponkrác  Kolik stojí Linux
11.02. 01:05 Jirka  RE: Kolik stojí Linux
11.02. 08:29 Miloslav Ponkrác  RE: Kolik stojí Linux
11.02. 20:51 Jirka  RE: Kolik stojí Linux
12.02. 10:19 Miloslav Ponkrác  RE: Kolik stojí Linux
12.02. 02:20 kavol  RE: Kolik stojí Linux
12.02. 10:28 Miloslav Ponkrác  RE: Kolik stojí Linux
12.02. 18:20 manXXyra  RE: Kolik stojí Linux
13.02. 08:13 Miloslav Ponkrác  RE: Kolik stojí Linux
23.03. 18:11 Jiri Pagac  RE: Kolik stojí Linux
13.02. 02:00 kavol  RE: Kolik stojí Linux
13.02. 08:39 Miloslav Ponkrác  RE: Kolik stojí Linux
13.02. 18:50 kavol  RE: Kolik stojí Linux
12.02. 19:07  Kolik stojí Linux
13.02. 01:19 kavol  RE: Kolik stojí Linux
15.02. 19:20 Aben Siatris  RE: Kolik stojí Linux
13.02. 21:20  Kolik stojí Linux
14.02. 00:15 kavol  RE: Kolik stojí Linux
14.02. 14:39  Kolik stojí Linux

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

44

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 75 čtenářů částkou 15 402 korun, což je 44 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Zeman se omluvil za bombardování Jugoslávie a poprosil srbský národ o odpuštění18.05.21 13:52 Česká republika 4

Za výrok, že ženy mají vaginy, čelí studentka kárnému řízení a možná i vyhazovu17.05.21 17:28 Británie 0

Existuje u nás skupina nikým nevolených, kteří řídí stát17.05.21 14:03 Česká republika 3

Kódy do covidpasu začneme vydávat od 1. června, řekl Babiš. Dezinformace! tvrdilo MZ před rokem16.05.21 18:42 Česká republika 16

V Británii se objevil první nepohlavní starosta města16.05.21 18:30 Británie 3

Školy s rúškami zaznamenali o 37% viac infekcií než školy bez rúšok16.05.21 11:29 USA 11

Agenti GRU stihli kromě Vrbětic a Skripala i ozařovat americké diplomaty16.05.21 09:55 Rusko 3

V zemi s největší mírou proočkovanosti vypukla nová epidemie koronaviru14.05.21 19:40 Seychelles 4

Tisíce Čechů hlásí zdravotní problémy po očkování, 65 úmrtí a jede se dál13.05.21 20:49 Česká republika 15

Otevřený dopis lékařů VLÁDĚ A PARLAMENTU ČR. Rozhodujme pro SVOBODU! (20. 3. 2021)13.05.21 18:36 Česká republika 1

Chcete se zařadit mezi inteligenty a zvýšit si socioekonomický status ? Nechejte se očkovat 13.05.21 10:59 Česká republika 15

Nový otvorený list - tentoraz aktívnych francúzskych vojakov11.05.21 09:10 Francie 0

Klaus Schwab požaduje globální zdravotní průkaz založený na implantovatelném mikročipu10.05.21 19:57 Neurčeno 1

Oficiální apartheid v Česku vyhlášen!10.05.21 17:46 Česká republika 3

Přestaňte se podílet na testování dětí, vzkazuje učitelka na gymnáziu svým kolegům08.05.21 22:03 Česká republika 2

Vrbětice 2014, po sérii explozí07.05.21 15:46 Česká republika 0

Arenberger07.05.21 13:25 Česká republika 1

Skutečná pandemie vypukne PO očkování06.05.21 16:56 Rakousko 4

Pozvánka na 9.květen05.05.21 23:13 Česká republika 3

Nemyslete si, že základním nezdaněným příjmem od Pirátů něco dostanete05.05.21 19:59 Česká republika 4

Měnové kurzy

USD
20,83 Kč
Euro
25,42 Kč
Libra
29,55 Kč
Kanadský dolar
17,27 Kč
Australský dolar
16,21 Kč
Švýcarský frank
23,18 Kč
100 japonských jenů
19,11 Kč
Čínský juan
3,24 Kč
Polský zloty
5,62 Kč
100 maď. forintů
7,25 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,22 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 857,79 Kč
1 unce stříbra
585,27 Kč
Bitcoin
897 291,61 Kč

Poslední aktualizace: 18.5.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 591