Mezinárodní filmový festival o právech zvířat

11.5.2007 Zvířata / příroda Témata: Nezařazeno 2289 slov

Na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o právech zvířat, který se koná v pražském kině Aero ve dnech 11. – 12. května, předá ocenění pro nejlepší film zpěvačka Marta Kubišová. Na festivalovém klipu se podíleli hudebníci Vojtěch a Irena Havlovi, namluvil ji Radovan Lukavský.  Nově byl také vytvořen videoklip k písni Jana Vodňanského Králík pokusný. Někteří z umělců také zasedli ve festivalové porotě.

Jde o první ročník festivalu zaměřeného na ochranu a práva zvířat nejen v České republice, ale v Evropě vůbec. Kromě soutěžních filmů, které představují nejnovější dokumenty z oblasti ochrany zvířat, bude vyhodnocen i nejlepší domácí dokument.

„Chceme veřejnosti přiblížit to nejlepší ze zahraničních dokumentárních filmů a zároveň ocenit a podpořit domácí tvorbu. V našich médiích je sice mnoho kvalitních dokumentů o zvířatech a o přírodě, ale o právech zvířat a o těch tzv. hospodářských téměř nic. Oproti zahraničí v tomto ohledu české televizní stanice divákům mnoho dluží.“ uvedl jeden z organizátorů Jan Šťastný.

„Festival je dalším výrazným krokem, jak přiblížit veřejnosti tematiku ochrany zvířat a ukázat konkrétní způsoby, jak zvířatům pomoci. Organizace Svoboda zvířat působí v ČR již přes deset let a patří k nejvýraznějším, proto jsme se rozhodli tento festival podpořit a zastřešit“ říká prezident Svobody zvířat Tomáš Popp.

Projekce soutěžních filmů bude probíhat v hlavním síle kina Aero, kratší snímky i v předsálí, v hlavní soutěži je šest celovečerních filmů. Kromě filmů čekají návštěvníky festivalu i přednášky a diskuse. K nejzajímavějším filmům patří americký dokument Pozemšťané, který komplexně shrnuje naše zacházení se zvířaty chovanými na maso, využívaných k pokusům, zabíjených pro oblečení i pro naši zábavu. Komentář k tomuto filmu namluvil americký herec Joaquin Phoenix (nominace na Oskara za filmy Gladiátor a Walk the line). O historii i současnosti kontroverzního hnutí Animal Liberation Front je dokument Pod maskou - Behind the Mask. A pro diváky, kteří mají rádi příběhy s dobrým koncem, je film Království míru - o farmě pro zachráněná zvířata. Většina snímků má četná ocenění z festivalů dokumentárních filmů a každý z nich přináší svůj specifický pohled na téma práv zvířat a jejich ochrany – je tedy velmi pravděpodobné, že každý divák si tu najde tu najde ten svůj, ať už přijde pouze na jeden, nebo na oba dva festivalové dny.

Páteční večer pak zakončí koncert v rytmech flamenga a po oba dny je zajištěno dobré jídlo i pití.

„Většina z uváděných filmů měla v zahraničí velký úspěch, jak na festivalech, tak v distribuční síti. V ČR by se ale tyto kvalitní dokumenty pravděpodobně neobjevily. Abychom je českým divákům přiblížili co nejvíce, přeložili jsme je a opatřili českými titulky. Vybírali jsme především nové snímky, které mají divácké ohlasy ze zahraničí a výrazně se liší úhly pohledu na dané téma. Byli jsme víc než příjemně překvapeni neuvěřitelnou vstřícností autorů snímků, přípravu festivalu nám právě tohle velice usnadnilo. Jeden z režisérů přijede na festival představit svůj film osobně“ – sděluje programový ředitel festivalu Jaroslav Benc.

Letošním tématem festivalu je také aktivismus a radikální ochrana zvířat. Kromě zmíněného snímku Pod maskou bude představen dokument o britské aktivistce Jill Phipps, která byla zabita při demonstraci proti transportům telat. Hovořit zde bude také dlouholetý britský aktivista John Curtin, který byl v minulosti za záchranu zvířat odsouzen k několika letům vězení. A z českých přednášejících pak zde bude Michal Kolesár z projektu Realita, který je propagátorem záchranných akcí v ČR a před několika týdny byl v této souvislosti obviněn, následně pak státním zastupitelstvím tohoto obvinění zproštěn.

„I tato oblast je součástí hnutí na ochranu zvířat. U nás je sice novinkou, v zahraničí se jí věnuje mnoho pozornosti. Nebráníme se diskusi na tato témata a domníváme se, že je v zájmu svobody projevu o nich hovořit, i když jde o oblast velmi kontroverzní a názory ochránců zvířat i pořadatelů festivalu se na ni velmi různí. Už dnes je však zřejmé, že v budoucnu se s těmito aktivitami budeme setkávat stále častěji, jako je tomu v okolních zemích“ uvedl Jan Šťastný.

„Porota, která bude hodnotit soutěžní snímky, to vůbec nebude mít lehké,“ říká Alena Heinová, ředitelka PR Nadace na ochranu zvířat a jeden z koordinátorů festivalu.“Jak hodnotit dokumenty tak rozdílné? Rozdílné i proto, že jejich tvůrci se na dané téma nedívají jen očima, nepřinášejí jen důkazy, ale snaží se dohlédnout důvody a příčiny lidského chování k živým bytostem, kterým říkáme zvířata. Dívají se také svým soucitem, schopností empatie vzdálené nějaké sentimentální dojmologii, ale blízké vždycky nějaké konkrétnímu činu. Přemýšlejí. Pod tlakem skutečnosti, která se odehrává teď, v tomto století, ale ve vztahu člověka ke zvířatům je často hlubokým středověkem, mnozí odhazují trpělivé hledání a jednají. – V porotě jsou odborníci, čelní členové ochranářských organizací se vší svou zkušeností, ale také umělci, výtvarníci, spisovatelé, hudebníci – významné osobnosti s nepopiratelným mravním kreditem v naší společnosti. Že přijali členství v porotě tohoto festivalu není náhodné. Pomohli i jinak – na festivalové znělce se podíleli hudebníci – manželé Irena a Vojtěch Havlovi, nově byl vytvořen pro tento festival videoklip k písni Jana Vodňanského Králík pokusný, nazpívaný Zdenou Lorencovou, motto festivalu zaznívá z rozhlasových stanic v podání Radovana Lukavského. Ve finále druhého festivalového dne předá hlavní cenu vítěznému filmu Marta Kubišová, jejíž jméno je dnes už symbolem pro ochranu zvířat.“

V menší podobě se pak festival představí v dalších městech a dokumenty se budou promítat například na letních hudebních festivalech a koncem května se představí i na Slovensku.

Kontakty:
info@otevrioci.cz
tel. : 721 748 804
Jan Šťastný

Festivalový klip: www.otevrioci.cz
Videoklip k písni Jana Vodňanského: www.kralikpokusny.cz
Kompletní program festivalu: www.otevrioci.cz/program

Filmy

Svědek / Witness

A Tribe of Heart Documentary / USA / 2000 / 43 min.

[Svědek]

Jak se brooklynský obchodník se stavebním materiálem stane nadšeným ochráncem zvířat?

V tomto dokumentu Eddie Lama vypráví, jak se celý svůj život vyhýbal zvířatům, protože se jich bál. Klíč k jeho srdci našlo až kotě, které se mu stalo inspirací k záchraně opuštěných zvířat. Dnes Eddie šíří povědomí o utrpení zvířat v ulicích New Yorku. S humorem a lidskou opravdovostí odhaluje, jak u něj k této změně vědomí došlo. Svědek byl od té doby součástí 28 filmových festivalů a získal 9 ocenění, mezi nimi šest cen za nejlepší dokument a jednu za nejlepší film festivalu. Jeho posledním úspěchem je cena za nejlepší krátký film hollywoodského festivalu Artivist v roce 2005. Byl také vysílán v rámci pásma nezávislé tvorby na několika PBS stanicích a přes satelit také na Free Speech TV.

Projekce:
11.5.2007 / 17:00

Jazykové verze:
Anglicky s českými titulky


Jatka - krvavý úkol / Slaughterhouse - The Task of Blood

Century Films for BBC2 / UK / 2005 / 60 min.

[Jatka]

Většina lidí v Británii jí maso, ale jen málokdo z nich ví, co všechno se s masem děje, než se dostane na talíř. Tento silný dokument pozoruje každodenní život na malých rodinných jatkách a pokouší se nahlédnout do myslí zdejších zaměstnanců, kteří se tu vyjadřují ke své práci, kolegům a životu vůbec. Ačkoli se o tom příliš nemluví, jsou v Británii na jatkách každý den zabity tisíce zvířat. Tento film ukazuje proces produkce masa od okamžiku, kdy jsou zvířata zabita, rozporcována a uchovávána v mrazicích boxech, než jsou přepravena do obchodů. Producentem filmu Jatka: Krvavý úkol je Brian Hill, oceněný Britskou akademií filmového a televizního umění (BAFTA).

Projekce:
11.5.2007 / 19:00

Jazykové verze:
Anglicky s českými titulky


Království pokoje / Peaceable Kingdom

A Tribe of Heart Documentary / USA / 2004 / 69 min.

[Království pokoje]

Království pokoje je jedinečný a povznášející dokument o lidech, kteří se snaží vytvořit ráj pro zachráněná zvířata z velkochovů, o lidech, kteří tak usilují o rozšíření soucitu na miliardy anonymních, ale cítících bytostí. Vypráví o záchrané stanici, kterou založili manželé Gene a Lorri. Vše začalo když mladý pár objevil opuštěnou ovci, sotva žijící, na hromadě mrtvých zvířat před jatky. Vzali ji domů a pojmenovali Hilda. Film Království pokoje byl veřejnosti poprvé představen v únoru roku 2004. Během 18ti měsíců měl premiéru ve 4 velkých amerických městech a byl promítán na 34 filmových festivalech, kde získal několik ocenění. Představen byl také na mnoha jiných veřejných akcích a tisíce jeho kopií se prodaly po celém světě.

Projekce:
11.5.2007 / 20:30

Jazykové verze:
Anglicky s českými titulky


Pozemšťané / Earthlings

The Nation Earth Organization / USA / 2005 / 95 min.

[Pozemšťané]

POZEMŠŤANÉ je celovečerní dokument o absolutní závislosti lidstva na zvířatech (domácí mazlíčci, potrava, oblečení, zábava a vědecký výzkum) a zobrazuje také naši naprostou neúctu k těmto takzvaným “zvířecím živitelům”. Film byl namluven Joaquinem Phoenixem (Gladiator), hercem, nominovaným na Oscara, o hudbu se postaral kritiky opěvovaný Moby. POZEMŠŤANÉ používá skryté kamery a nikdy nezveřejněné záběry, aby zdokumentoval denodenní praktiky jedněch z největších průmyslů na světě, které závisí na zvířatech kvůli zisku. Silný, informativní a myšlenky provokující POZEMŠŤANÉ je zdaleka nejrozsáhlejším dokumentem o vztahu přírody, zvířat a lidských ekonomických zájmů.

Projekce:
12.5.2007 / 15:00

Jazykové verze:
Anglicky s českými titulky


Film o Jill / Jill's Film

UK / 2005 / 39 min.

[Jill a Jill]

Film o Jill je výsledkem několikaměsíčního úsilí Johna Curtina, jehož snahou je udržet naživu vzpomínky na aktivistku za práva zvířat Jill Phipps. Jill, která byla matkou jednoho syna, zahynula pod koly nákladního automobilu, vezoucím telata na export na letiště Coventry. Bylo jí 31 let. Johna Curtina inspirovalo 10ti leté výročí její smrti a ve filmu vypráví o jejím dětství a mládí, které zůstalo částečně uchováno na páskách rodinné kamery. Ukazuje, jak se Jill účastnila protestů proti transportům živých zvířat a demonstrací proti kožešinovým farmám. Součástí jsou také rozhovory s její matkou Nancy v době, kdy Jill zemřela a těsně poté, kdy její smrt zdvihla vlnu mezinárodního zájmu.

Projekce:
12.5.2007 / 17:30

Jazykové verze:
Anglicky s českými titulky


Behind the Mask

Uncaged films / USA / 2006 / 72 min.

[Behind the Mask]

Dokument o lidech, kteří riskují své životy a svobodu kvůli záchraně zvířat. Animal Liberation Front (Fronta za osvobození zvířat) je hnutí, tvořené aktivisty za práva zvířat. FBI ji v současné době označuje za domácí teroristickou hrozbu č. 1. Kdo jsou tito osvoboditelé zvířat a proč si myslí, že porušování zákona je nejúčinnějším způsobem, jak zachránit zvířata? Proč se staví proti zažitému, bojují za to, v co věří, a vzbuzují rozruch u veřejnosti? Režisérka Shannon Keith se pokouší dostat POD MASKU mužům a ženám, kteří odhalují pozadí svých každodenních bojů ve jménu osvobození zvířat. Tento kontroverzní dokument je protkán příběhy lidí, kterým pro vlastní ideály hrozí vězení a někdy i smrt. Uvidíte dosud nezveřejněné záběry, které ukazují, kam až jsou aktivisté ochotni zajít při zachraňování životů zvířat.

Projekce:
12.5.2007 / 20:00

Jazykové verze:
Anglicky s českými titulky

Známka 1.3 (hodnotilo 3)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

57

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 121 čtenářů částkou 20 084 korun, což je 57 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Vážení čtenáři,

stalo se už smutným pravidlem, že na konci měsíce musím uvřejňovat tenhle křiklavý rámeček s prosbou o pomoc. Do konce měsíce zbývají tři dny a my máme vybráno jen něco přes polovinu. Prosím uvažte, zda byste mohli přispět na provoz tohoto serveru. Děkuji.

Ve zkratce

Rouška neposkytuje žádnou ochranu proti virům a tedy ani COVID-1929.09.20 07:27 Neurčeno 0

Přidusit, povolit. Přidusit, povolit. Prymula si to užívá28.09.20 19:12 Česká republika 1

Cross Club bude mít otevřeno i po 22. hodině25.09.20 14:25 Česká republika 8

Prymula: Chci méně prostoru v médiích pro kritiky svých opatření25.09.20 11:09 Česká republika 3

Média stupňují hysterii strachu, opět šíří poplašné zprávy24.09.20 22:34 Česká republika 2

Dezorientováni Němci chtějí více afrických kobylek. Demonstrují s nápisy "My máme místo"22.09.20 18:59 Německo 9

Obchodní centrum Mercury, České Budějovice: Rouškové gestapo v akci21.09.20 16:29 Česká republika 3

Janek Ledecký: Zůstaňte negativní a buďte pozitivní!21.09.20 00:15 Česká republika 0

Rasistická černoška v letadle: Jsem královna Kalifornie20.09.20 23:33 Neurčeno 3

Arabská strana Švédska vyzývá k vysídlení těch obyvatel skandinávské země, kteří odmítají multi-kulti hodnoty a etnickou diverzitu18.09.20 19:00 Švédsko 6

Někdo zmlátil cyklisty v Rumburku. Byli to cikáni?17.09.20 17:26 Česká republika 2

Proč hynou statisíce ptáků? A proč se před smrtí chovají divně?17.09.20 11:21 USA 15

Až 90% testů v USA je chybně vyhodnoceno a přiznává to NewYork Times16.09.20 23:02 USA 3

Svědci Covidovi? Je jich 50 a mlátí lidi, kteří nemají náhubek16.09.20 22:14 Česká republika 8

Český COVID teror v metru15.09.20 21:31 Česká republika 9

Vládní pomoc firmám se ukazuje jako velká past15.09.20 09:55 Česká republika 1

Vládní semafor ukazuje nulové riziko - vláda nařídila plošně nosit náhubky12.09.20 12:45 Česká republika 4

Další důkaz funkčnosti švédského modelu při zvládání Covid12.09.20 12:22 Švédsko 7

Likvidace dopravy autem po Praze11.09.20 09:12 Česká republika 6

Nemáte homosexuály, ženy či menšiny? Zapomeňte na Oscara09.09.20 12:14 USA 4

Měnové kurzy

USD
23,31 Kč
Euro
27,22 Kč
Libra
29,98 Kč
Kanadský dolar
17,42 Kč
Australský dolar
16,51 Kč
Švýcarský frank
25,24 Kč
100 japonských jenů
22,10 Kč
Čínský juan
3,42 Kč
Polský zloty
5,93 Kč
100 maď. forintů
7,43 Kč
Ukrajinská hřivna
0,83 Kč
100 rublů
29,44 Kč
1 unce (31,1g) zlata
43 898,19 Kč
1 unce stříbra
550,55 Kč
Bitcoin
249 255,51 Kč

Poslední aktualizace: 29.9.2020 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 12 299