Ve zkratce

Stránka:

 Zvací dopis do války - České a slovenské "osobnosti" požadují větší podporu Ukrajině

15.3.15

Česká republika: Zhruba 130 českých a slovenských osobností veřejného života se otevřeným dopisem obrátilo na lídry nejdůležitějších západoevropských zemí, evropských institucí a Spojených států amerických. Požadují, aby poskytli větší podporu Ukrajině v boji proti ruské agresi.

"...Znepokojuje nás, že hoci v agresívnej vojne Ruska proti Ukrajine už zahynulo podľa rôznych zdrojov od 6 do 50 tisíc občanov Ukrajiny a Ruska, demokraticky zvolení lídri Západu fakticky pokračujú v politike appeasementu. Agresiu cudzieho štátu na území iného suverénneho štátu označujú ako “konflikt” alebo “situáciu” a zjavné ustupovanie agresorovi označujú za „diplomatické riešenia“...

Otevřený dopis podepsali například publicista Fedor Gál, politolog Bohumil Doležal, režiséři Jan Hřebejk či Jiří Menzel, Michael Kocáb, Jan Ruml, Petruška Šustrová, Michal Horáček, Roman Joch, Petr Pithart, Martin C. Putna, Jan Urban, Jefim Fištejn a další. Výzvu adresovali prezidentu USA Baracku Obamovi, britskému premiérovi Davidu Cameronovi, německé kancléřce Angele Merkelové, francouzskému prezidentovi Françoisovi Hollandeovi, předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ceske-a-slovens...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 8 Komentáře mohou přidávat pouze registrováni čtenáři.

 Maďarský Majdan

15.3.15

Maďarsko: V deň štátneho sviatku sa začal protest proti Orbánovi. Vládni a protivládni demonštranti si vzájomne nadávali.

Cca 10.000 účastníkov protestu, medzi ktorými sú aj priaznivci Maďarskej socialistickej strany (MSZP), Demokratickej koalície (DK), ale aj ďalších opozičných strán, sa vydali o 15.00 h na pochod od železničnej stanice Keleti k hotelu Astoria. Mnohí niesli zástavy Maďarska i Európskej únie.

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/v-den-statneho-sviatku-sa-zacal-m...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 Indie vybrala dva kandidáty na prvního prezidenta Rozvojové banky BRICS

15.3.15

Indie: Indie vybrala dva kandidáty na prvního prezidenta Rozvojové banky BRICS-bývalého ministra financí a současného ministra zahraničí Yashwanta Sinha a bývalého ministra pro komunikace a informační technologie a bývalého ekonoma Světové banky Aruna Shourie.

Banka, kterou založily země BRICS (Brazilie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika) bude sídlit v Šanghaji se základním kapitálem  100 miliard USD. Bude určena na financování infrastrukturních projektů a projektů trvale udržitelného rozvoje v zemích BRICS a rozvojových ekonomikách. Země BRICS budou mít v bance speciální pravomoce.

Prezident Rozvojové banky se bude měnit každých 5 let a bude vybírán z kandidátů zemí BRICS. Klíčová rozhodnutí se budou řešit většinovým hlasováním.

Banka bude otevřena pro členy OSN a začne fungovat na konci roku 2015. Plné kapacity by měla dosáhnout do 5 let.

Zdroj: http://tass.ru/en/economy/782013

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Francie vyjádřila připravenost pomoci Donbasu s obnovou bankovního systému

15.3.15

Francie: Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabiusv telefonickém rozhovoru s Lavroven vyjádřil připravenost Francie splnit závazek, ke kterému se Francie s Německem v Minských dohodách zavázaly, a pomoci při obnově bankovního systému Donbasu.

Kyjevská vláda naopak nedodržela svůj závazek z bodu 4 Minských dohod, že do 14. 3. 2015 schválí ukrajinský parlament speciální politický a ekonomický statut pro oblasti Donbasu.

Zdroj: http://tass.ru/en/russia/782794

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 2

 Dnes ráno v Oděse oběsili vycpaného Jaceňuka

15.3.15

Ukrajina: Dnes ráno v Oděse na bulváru Žvaněckého poblíž památníku „broskve“ byl oděskými antifašisty uskutečněn čin, vyvolávající strach mezi oděskými 'svidomity':  pověsili tam vycpané tělo sektáře, zrádce a nepřítele lidu, který prodal zemi do otroctví Mezinárodnímu měnovému fondu – tělo Jaceňuka.

Promiň Ukrajino, prodal jsem duši Mezinárodnímu měnovému fondu a národ do otroctví:Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2015/03/dnes-rano-v-odese-obesil...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Byl jsem za posledních dese let na Krymu třináctkrát: Jděte se svými pochybnostmi k šípku.

15.3.15

Ukrajina: LN: Je neuvěřitelné, že vy, člověk, kterého režim Vladimíra Putina málem zabil, každopádně ale vyhnal z vlasti, jste se nyní stal Putinovým stoupencem…

Putin ale přece není Rusko! Rusko je historie a bohaté tradice. Také Puškin je Rusko. Navíc musíme si přiznat, že Rusko je dnes mnohem víc evropskou zemí, než samotná Ukrajina. Rusko má též své nacionalisty, ale je to marginální problém. Na Ukrajině se nacionalismus stal součástí státní doktríny. Kdepak. Nejde o žádné přechodné období. Není to cesta k demokracii. Nacionalismus, ať už ukrajinský či gruzínský, vede k hitlerovskému nacismu. Naopak Rusko je především mnohonárodnostní stát, kde nacionalismus nemá budoucnost.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/babickij-rusove-na-krymu-se-konecne-do...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 2

 Americký obrněný konvoj tanků projede Evropou včetně ČR

15.3.15

Evropská unie: Americká armáda vyšle obrněný konvoj, který projede 1 800 kilometrů šesti zeměmi střední a východní Evropy. Má jít o ukázku podpory spojenců v NATO proti ruské anexi Krymu a separatistům na východě Ukrajiny. Vojáci a obrněná vozidla v rámci cvičení Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) projedou územím Lotyška, Litvy, Estonska a Polska přes Česko na základnu Vilseck v Německu čtyřicet kilometrů od českých hranic.
-----
Běsnění válečných štváčů na steroidech. Tohle je další provokace v řadě, další dráždění hada bosou nohou. Je tragické, že se k tomu propůjčila i naše země.

A co na to "nejlepší zpravodajský server," mnohanásobný držitel Křišťálové lupy, iDěs? Inu, nic, Na titulní stránce to není.

Zdroj: http://www.novinky.cz/zahranicni/364260-americky-obrneny-kon...

Klasifikace: politika,krimi Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 6

 Zakarpatí má právo na sebeurčení

15.3.15

Ukrajina: Sjezd vedoucích rusínských organizací v Mukačevu v sobotu prohlásil, že bude po Kyjevu požadovat uznání výsledků referenda z roku 1991, ve kterém cca 80 % obyvatelstva oblasti podpořilo autonomní status regionu.

Bývalý primátor Užgorodu,Sergej Matušňak:

"Je to mínění 78 % obyvatelstva - podle mezinárodního práva to musí centrální kyjevská vláda ratifikovat. Zakarpatí vyslovilo tento požadavek ještě před autonomií Krymu. Jsou omezována práva Rusínů - základní části obyvatelstva (mám matku Rusínku) - neuznávají zde naší národnost, zatímco ji uznává celý svět.

Požadavek autonomie je spravedlivý. 20 let ji požaduji. Myslím, že to je naše zákonné právo. Centrum má povinnost ratifikovat výsledky referenda. Je to naše právo na sebeurčení.

Je nutné provést všeukrajinské referendum o státním uspořádání. Tuto otázku nemůže řešit Porošenko nebo Ratušňak, to musí řešit celý národ..."

Zdroj: http://www.politnavigator.net/zakarpate-imeet-pravo-na-samoo...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 3

 Ukrajina bude propouštět státní úředníky a likvidovat organizace podezřelé ze separatismu - a to bez důkazu a soudu

14.3.15

Ukrajina: Návrh zákona „O zabránění a prevenci separatismu a překonání separatistické aktivity na území Ukrajiny (deseparatizaci)“ má tři základní cíle:
– propuštění státních zaměstnanců a zákaz zastávat veřejné funkce (včetně práva být zvolen poslancem) pro osoby, které jsou podezřelé z činnosti související se separatismem;
– likvidaci politických stran, společenských organizací a dalších právnických osob, včetně bank, které se podílejí na separatismu;
– konfiskaci majetku osob, které se podílejí na činnostech souvisejících se separatismem.
Vycházeje z textu dokumentu, budou uvolňováni všichni úředníci, u nichž je třeba jen podezření ze separatistických činností. Přitom není potřebné rozhodnutí soudu, stačí jen podat trestní oznámení. I v případě, že vina osoby nebude prokázána a soud takového člověka osvobodí – mechanizmus návratu do zaměstnání se nepředpokládá.

Zdroj: http://www.nwoo.org/2015/03/14/propusteni-kvuli-separatismu-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 2

 Kde začíná a kde končí vlastizrada?

14.3.15

Česká republika: Pro informaci uvádím, že za vlastizradu lze podle naší platné legislativy, konkrétně podle trestního zákoníku, § 309, považovat čin, kdy český občan rozvrací republiku, proviní se teroristickým útokem, terorem jako takovým, či sabotáží, a to ve spojení s cizí mocí nebo cizím činitelem.

Z dikce tohoto zákona vyplývají, v zajímavých souvislostech, minimálně dva aspekty. „Rozvracení republiky“ je z deklarovaného požadavku umístění amerických bojových jednotek více než zřejmé, neboť se, alespoň podle mého názoru, jedná o interní pokus o narušení samostatnosti země. Důležitou pro zhodnocení může být i další zmíněná zákonná podmínka „ve spojení s cizí mocí“. Všechny podporovatele umístění vojsk, jinými slovy „eventuální americké vojenské přítomnosti“, musím upozornit, že i tento legislativní požadavek je již dopředu splněn, neboť za cizí moc se obecně považuje každý stát mimo ČR a je zcela lhostejno, zda se jedná o „transatlantického spojence“ či někoho jiného.

Zdroj: http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/kde-zacina-a-kde-konci-vla...

Klasifikace: krimi,pravo Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 Co předcházelo útoku na velvyslance USA v Jižní Koreji

14.3.15

Jižní Korea: 1. 3. 2015 vyzval prezident Jižní Koreje, Park Geun-Hye, japonské politické představitele, aby se omluvili čínským a korejským obětem druhé světové války.
Politici krajně pravicové strany, která je nyní v Japonsku u moci v čele s premiérem Shinzo Abe totiž prohlásili, že 200.000 žen, které za druhé světové války fašistická japonská armáda zotročila a využívala jako sexuální otrokyně, byly profesionální prostitutky.
Prohlášení vyvolalo v dotčených zemích velké rozhořčení.

Do sporu se vložila zástupkyně státního tajemníka USA Wendy Shermanová, která se na semináři ve Washingtonu zastala Japonska a tím pobouřila jihokorejskou veřejnost. Jihokorejští aktivisté požadovali omluvu i od Shermanové, protože se podle jejich mínění pokusila marginalizovat zločiny, kterých se dopouštěla japonská fašistická armáda na civilistech.
5. 3. následoval útok na amerického velvyslance v jižní Koreji.
-----------
USA evidentně drží konzistentní profašistický postoj i mimo Ukrajinu.

Zdroj: http://www.koreatimesus.com/activists-demand-us-apology-over...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Americkou mírovou pěst už milují na celém světě: další USA velvyslanec pořezán!

14.3.15

Jižní Korea: Americký velvyslanec v Jižní Koreji Mark Lippert byl 5. 3. ráno při cestě na přednášku v hlavním městě Soulu pořezán. Během dvou hodin mu pak lékaři rány na obličeji zašili 80 stehy. Během incidentu se útočník jasně vyjadřoval proti společným vojenským manévrům USA a Jižní Koreje. Právě ty každoročně přiostří vztahy mezi oběma státy a komunistickou KLDR.

Lippert se 5. 3. v Soulu účastnil události organizované korejskou Radou pro usmíření a spolupráci, přičemž útočník byl podle velitele místní policie členem oné rady. Hlavním účelem této organizace je snaha o mírové sjednocení dvou rozdělených států na Korejském poloostrově.

Spojené státy mají v Jižní Koreji trvale rozmístěno téměř 30.000 vojáků; pokud by propukl konflikt se Severní Koreou, Spojené státy by převzaly operační velení.

Trvalý odkaz na vložený obrázek

Zdroj: http://www.paratdnes.cz/2015/03/Americkou-mirovou-pest-uz-mi...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 Nevyplácejte dva měsíce mzdy a důchody, navrhuje Trojka Řecku

14.3.15

Řecko: Věřitelé (tedy Trojka) navrhli Řecku geniální řešení, jak se vypořádat s nedostatkem likvidity. Navrhli, aby Řecko přestalo vyplácet mzdy a důchody na 1-2 měsíce.
"Když jsme řekli, že máme problémy s likviditou, řekli nám, ať neplatíme mzdy a důchody 1-2 měsíce," sdělila v pátek médiím Elena Panarity, pomocnice řeckého ministra financí Yanise Varoufakise.

Věřitelé měli tento návrh učinit v úterý na rozhovorech Bruselské skupiny v Bruselu. Elena neupřesnila, zda návrh přišel od ECB, EU nebo MMF.
Podle všeho byl návrh učiněn ministrovi Yanisovi Varoufakisovi, který jej odmítl a označil jej za hanebný.

Řecký tým úředníků, který se bruselských jednání v úterý zúčastnil, slova Eleny potrvrdil jako pravdivá.
Přesto je Elelna později odvolala a tvrdila, že tento návrh učinila Trojka loni na podzim předchozí vládě.

V pátek samozřejmě Řecko zaplatilo Mezinárodnímu měnovému fondu tranši 340 miliónů Eur.

Jaký další geniální návrh bude na řadě příště?

Zdroj: http://www.keeptalkinggreece.com/2015/03/13/creditors-propos...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 V centru Kyjeva proběhla demonstrace proti politice současné vlády

13.3.15

Ukrajina: 13. dubna proběhla v centru Kyjeva demonstrace proti politice současné vlády. Lidé nesouhlasili s vládními opatřeními. Kličko demonstraci označil za placenou protievropskou akci organizovanou Opozičním blokem.

Zdroj: http://www.politnavigator.net/v-kieve-prokhodit-miting-belyk...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 6

 DLR a LLR žádají Německo a Francii, aby zavedly sankce vůči současnému ukrajinskému režimu

13.3.15

Ukrajina: Vedení DLR a LLR prosí o zavedení zákazu vjezdu na území EU za zločiny proti lidskosti ve vztahu k obyvatelům Donbasu, za masová porušení lidských práv, za ničení civilního obyvatelstva vojenským terorem a ekonomickou blokádou následujícím politikům: Jaceňukovi, Poltorakovi, Turčinovovi, Avakovovi, Ložkinovi a Kolomojskému.

Dále žádají o pozastavení finanční pomoci protilidovému režimu Jaceňuka-Avakova dokud nesejmou ekonomickou blokádu z Donbasu a nezabezpečí podmínky politického řešení situace na Donbasu.

"Vzhledem k tomu, že se Kyjev nechystá k žádným opatřením, které by zlepšily ekonomickou situaci na Donbasu, obracíme se k vám - jako ke garantům dodržování komplexu opatření danými Minskými dohodami - s prosbou poslat do Doněcka a Luhanska specialisty z vašich zemí pro metodickou pomoc při obnovení bankovního systému Donbasu
," píše ve společném prohlášení Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnický Merkelové a Hollandovi.

Zdroj: http://www.politnavigator.net/dnr-i-lnr-obratilis-k-evrosoyu...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 Na Ukrajině navrhuhují věznit organizátory placených demonstrací

13.3.15

Ukrajina: Anton Geraščenko, poslanec Lidové fronty (Jaceňuk):

"Dnes v Ukrajině neexistuje žádný trest za organizaci placených akcí proti jakékoli stavbě, proti jakémukoli rozsudku soudu nebo proti jakémukoli rozhodnutí vládních institucí.
Tím je narušeno ústavní právo občana na svobodné vyjádření své vůle prostřednictvím svobodného shromažďování. Proto jsem inicioval a moji pomocníci rozpracovali návrh zákona o zanesení změn do Trestního práva, aby organizované placené masové akce byly uznány trestným činem, za který musí následovat neodkladný trest.

Pokud se můj návrh zákona stane zákonem, pak velmi rychle nezbude nikdo, kdo by si přál dostat 3-5 let odnětí svobody za organizaci podvodných a černých akcí. A potom mítinky, shromáždění a demonstrace budou pouze dobrovolnými a upřímnými tak, jak to má být v civilizované evropské zemi."

Zdroj: http://www.politnavigator.net/mitingovat-protiv-ukrainskikh-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 3

Káva pro Zvědavce

6

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc srpen přispělo 18 čtenářů částkou 2 083 korun, což je 6 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Média se skřípěním zubů přiznávají, že švédská cesta funguje05.08.20 21:56 Švédsko 7

Matteo Salvini hovoří o tom, jak ho chtějí zavřít na 15 let za to, že jako ministr vnitra bojoval proti nelegální migraci05.08.20 10:08 Itálie 0

Praha dá Prague Pride velké peníze, přitom bude kvůli koroně online04.08.20 11:37 Česká republika 0

České feminacistky napadly autora Čtyřlístku04.08.20 11:31 Česká republika 1

Německá SPD vyloučila kritika migrace Sarrazina03.08.20 22:23 Německo 0

Po antisemitismu máme anticikanismus...02.08.20 16:24 Česká republika 3

Migranti do Čech! padlo na půdě německého parlamentu01.08.20 10:33 Česká republika 1

Google umožní černochům označit své firmy jako "black owned"01.08.20 10:08 USA 3

Simpsonovi, rok 201031.07.20 23:35 Neurčeno 1

Černoch ve vlaku do Prahy obvinil personal z rasismu, protože dostal chleba31.07.20 20:32 Česká republika 5

Kdo nemiluje LGBT, nedostane peníze29.07.20 21:39 Evropská unie 1

Poslanec Foldyna varuje velmi ostrými slovy před Istanbulskou dohodou28.07.20 23:20 Česká republika 9

Proč spěchají s vakcínou27.07.20 12:42 Neurčeno 15

Vláda chce vytunelovat ze státního rozpočtu další 2 miliardy27.07.20 02:28 Česká republika 3

Katedrálu v Nantes zapálil černošský migrant z Rwandy26.07.20 09:45 Francie 8

Hoax v přímém přenosu (bohužel)24.07.20 20:48 Řecko 1

Teror lůzy: Spisovatelka souhlasila s Rowlingovou, že muži nemenstruují. Je bez práce24.07.20 18:05 Neurčeno 7

Deset migrantů 2,5 hodiny znásilňovalo 18ti letou Němku24.07.20 12:14 Německo 2

Bílý muž chrání vlastním tělem partnerku, kterou napadla tlupa agresivních černošek21.07.20 16:16 USA 9

Jak vznikají mrtví: chlápek, který se zabil na motocyklu, je veden ve statistice zemřelých na kovid21.07.20 15:43 USA 2

Měnové kurzy

USD
21,98 Kč
Euro
26,09 Kč
Libra
28,86 Kč
Kanadský dolar
16,57 Kč
Australský dolar
15,82 Kč
Švýcarský frank
24,19 Kč
100 japonských jenů
20,82 Kč
Čínský juan
3,17 Kč
Polský zloty
5,93 Kč
100 maď. forintů
7,57 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
30,19 Kč
1 unce (31,1g) zlata
44 901,42 Kč
1 unce stříbra
592,72 Kč
Bitcoin
256 586,11 Kč

Poslední aktualizace: 6.8.2020 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 36 785 887