Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané satai

Nalezeno 255 příspěveků, 11 různých IP adres

Stránka: 1 2 3

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

27.06.2005 01:35

Realita za selháním rakety se solární plachetnicí na palubě

Realita za selháním rakety se solární plachetnicí na palubě

satai 62.?.?.?

V poslední době se ruským nosičům příliš nedaří. S drobnou škodolibostí jsem kvitoval toto: http://atmonline.cz/news/2005/cerven/240605a.htm
Imho by docela stálo za pokus udělat statistiku za posledních řekněme pět let...

Meziplanetární spolešnost je v tomto neúspěchu nevinně. Snad jen si vybrali špatného partnera či měli smůlu. To vybavení je amatérské, ale nemyslím, že by bylo pro takovýto druh projektu neadekvátní...

58669

27.06.2005 18:25

Realita za selháním rakety se solární plachetnicí na palubě

RE: Realita za selháním rakety se solární plachetnicí na palubě

satai 62.?.?.?

Samozrejme je zajimavy pomer neuspesne/uspesne. Nemyslim, ze by meli Rusove v posledni dobe radikalne vice startu nez USA. Viz http://kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=kosmo&file=index&fil=/s/2004/index.html
Nejde z toho bohuzel primo vycist pocet druzic, celkovou uzitecnou hmotnost (ale ta se pomalu stava irelevantni) a jejich zivotnost.

58770

29.07.2005 08:15

Připravte se: Show v Gaze brzo začne

Trocha propagandy

satai 62.?.?.?

Nehodlám tu řešit, kdo je v právu. Ovšem zajímá mne autorův "úkrok stranou", ve kterém označuje rok 1967 za počátek dějin. Myslím, že řetězec příčin a následků není tak jednoduchý, jak se nám snaží vsugerovat.

63423

31.07.2005 11:08

Policie zakročila proti technoparty

Věcná

satai 62.?.?.?

Na pozemku už opravdu nikdy nic neporoste, protože je určen (pokud noviny necitují majitele špatně) k výstavbě hal. To byl ostatně i jeden z důvodů, proč majitel pozemky projnajal.

63631

26.11.2005 12:47

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Necháváte se unést zbytečně daleko, protož nechápete podstatu potterovské magie. Ta má s magií našeho světa ani s tolkienovskými kouzly (mimochodem J. R. R. T byl silně věřící křesťan a je to a jaho díle silně vidět) pramálo společného. Je to vlastně jenom jinak podaná "alternativní" technologie - jasná a deterministická.
A stejně jako lze těžko vyčíst vám, že používáte ráno kávovar, tak lze těžko vyčíst tomu chlapci s jizvou, že používá dostupné prostředky ke svému prospěchu. Co je důležité je to, že tak povětšinou dělá i s ohledem na ostatní a málokdy se nechá ovládnout svými traumaty a provede nějakou nepředloženost.
(A opravdu zkuste napsat, ať jsme tu konkrétní, kdy HP úmyslně a nevyprobvokovaně ublíží jiné osobě - tedy činí zlo.)

80299

26.11.2005 15:23

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Jednička a dvojka byly filmařsky zcela impotentní, ostatně režíroval je Chis Columbus. Trojka byla temná, ale rozhodně lépe natočená a zahraná. A nemyslím si, že by byla temnější než tradiční pohádky.

A ano, to to jsou pohádky pro naše děti. Netvrdím že pro mrňata, ale pro děti určitě. Ty romány rostou s dětmi - pokud zvládlo dítě první díl, tak za rok bude zralé na druhý etc. A jsem přesvědčený o tom, že by si ty knihy (přestože mají kopec nedostatků) měly děti přečíst - je to příběh o tom, že dobro a zlo jsou, že zlu je třeba čelit, že to není jednoduché a časem i o tom, že mezi dobrem a zlem může být tenčí hranice než bychom doufali.

80311

26.11.2005 18:27

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

konečným efektem je větší nebo menší zlo i když se zpočátku jeví jako dobro
...ani ti nejmoudřejší nedohlédnou všech konců (abychm zůstali u Tolkiena [mrknutí jedním okem] )

Měl byste si HP opravdu přečíst nebo začít věřit úsudkům jiných lidí. To, co je v HP nazýváno magií je v jádru nemagické a spíše technologické. Nemyslím, že by to mělo mnoho souvislostí (až na pár rekvizit) s magií našeho světa.

S vaším vysvětlením magie bych si dovolil polemizovat. Odložíme-li teď antropologický pohled na věc a podíváme se na to, jak věc vnímají praktikující magici nebo tvůrci ezoterní literatury, tak se mnohdy opravdu mluví o démonech (ale třeba magie slova je zcela jiná (a mé škodolibé já si neopomene rýpnout s teorií memů), taktéž východní postupy s použitím ki/tchi), ale rozhodně bez toho, že by každý z démonů byl padlým andělem. A to jak ty pozitivní z nich, tak ti negatitvně vnímaní.
O tom, že vždy je "něco za něco" není pochyb, ale tento "trade-off" rozhodně není výsadou použití magie.

Ano, kletbu Crucio se Harry učí. Ale její použií je chápáno jako záležitost extrémní a spíše demonstruje obtížnost hledání hranice mezi dobrem a zlem (zkuste si zjistit okolnosti a kým je kletba vyučována - nejlépe si HP přečtěte, než vynesete další příliš příkré soudy). Ostatně ne nadarmo je Crucio jednou z kleteb, jejihž použití se neodpouští. (A lze dodat, že prakticky každý kladný hrdina Batmanem počínaje a Vinetouem konče má ve svém repertoiru nějaké ty nepříliš populární metody.)

Nakonec si dovolím osobní poznámku, snad se neurazíte - věci vnímáte příliš jednoduše a uniká vám mnoho detailů. Tam, kde vidíte světlo a temnotu jsou i různé stíny. Každý archetyp má svou přivrácenou i odvrácenou tvář.

80331

26.11.2005 18:56

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

V jistém smyslu to opravdu (minimálně z hlediska struktury příběhu) svádí k tomu hodit Gandalfa a Brumbála (spolu s třeba Obi-Wanem Kenobim ze staré trilogie Star Wars nebo Merlinem v některých podáních) do jednoho pytle stejného archetypu "moudrý kouzelník - mentor". Ano, v tom máte pravdu.
Ale z hlediska mytologie Gandalf se od Brumbála (či HP, který se dle mne stáří nedožije) liší tím, že naní člověk, přestože Středozemí kráčí v lidském těle - je to Mayar, naší terminologií asi jeden z nižších andělů.

80336

26.11.2005 19:06

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Zůstaneme-li jen v minulém století: Jedním z viníků WW2 bylo nekřesťanské Japonsko, druhým atheistický SSSR. O Německu bychom mohli vést dlouhou diskusi. WW1 nebyla nábožensky motivována. Zastánci snad každého většího náboženství mají na svědomí alespoň nějaký lokální konflikt.

80338

Ano, magie není technologická záležitost, v tom se shodneme. To, co se vám snažím vysvětlit je, že Rowlingová ji tak pojímá. Ergo nepíše o magii tak, jak ji chápeme my. Rowlingová má snad slespoň obstojné znalosti mytologie a magie, ale do jejího světa se prostě její podoba našeho světa nehodí, stejně jako se Karlu Mayovi nehodil reálný divoký západ nebo Gibsonovi internet. A nemyslím, že by mayovky a jejich neexistující pětadvacetiranné opakovačky nějak těžce poškodili mládež ve světě, kde je k vidění maximálně strejdova hamrleska. Obojí je věcí fantazie.

S tím, že magie začne funguvat jaksi jen tak bych si dovolil nesouhlasit. Znám mnoho lidí, kteří si i ve věku již ne jinošském hrají na upíry, zachraňují meči a blesky princezny nebo pracují pro technokracii a dělají to již po mnoho let. Je to hra. V mnohém náročná (zkuste si běhat zimní Prahou v plasových šatech [mrknutí jedním okem] ) nebo užitečná (často třebas jako terapie nebo příležitost vyzkoušet si některé životní situace nasucho), ale hranice mezi hrou a realitou tu je - nakonec si vždy sundáte herní placku a kimono a jdete si sednout do práce. A jsem přesvědčen o tom, že i malé dítě valmi dobře rozlišuje, pomineme-li patologické případy, mezi hrou a skutečností.

Co se týče hranice mezi bílou a černou magií - o tom bylo popsáno mnoho papíru. Nemá zde asi smysl tu debatu znovu vířit - ostatně k tomu by byli povolanější - mé stanovisko je, že každý prostředek lze použít k dobrému a zlému. Jako vždy může být hranice neostrá (aniž bychom tím popřeli její existenci) - diskutovaným může být třebas Keferovo a Kabelákovo zaklínánání proti Hitlerovi (nebo, abychom byli přesnější, na ochranu ČSR). Předpokládám z vašeho postoje, že jste křesťan - v tom případě bych doporučil Agrippovu okultní filosofii, dnes již není příliš srozumitelná, ale mohla by vám ledacos objasnit - navíc z pozice katolického teologa.


Záleží i na definici magie - do mé lze zahrnout i katolické svátosti a to jsou činy povětšinou poziivní. Podle jiných hledisek ovšem do oblasti magie nepatří.

Do démonologie bych tu nerad zabíhal, ostatně mé znalosti hermetizmu jsou jenom povrchní, a nemám po ruce Nakonečného Lexikon, ze kterého bych vytáhnul definici. Myslím, že bude stačit, když řeknu, že běžná terminologie umisťuje do astrálu mnoho bytostí a jen o některých mluví jako o andělech.

A na závěr - vědomí hříchu lze jistě připsat středověku k dobru. Ale příliš optimisticky bych to neviděl - za hřích označili i mnoho z chování, které nemohu rozhodně považovat za špatné (m.j. v oblasti svobody bádání nebo sexuality). A co hůř - často si na základě toho brali právo hříšníka trestat - i v oblastech, které já považuji za nepřístojné. Takže osobně raději volím současnou společnost, kde si musím svou moralitu pracně budova a nedostanu ji prefabrikovanou.

80356

Pokud bych hledal klasické komiksové srovnání spíše bych sáhnul po Batmanovi (přestože mezi HP a temným rytířem je velký rozdíl). Oba trpí svým traumatem, oba nejsou jednoznačně kladné postavy (a kdo bude tvrdit že ano, ať si HP přečte znovu a zamyslí se nad výroky Moudrého klobouku za domácí úkol si najde i další body) a oba konají dobro spíše z donucení než z hlubokého přesvědční.

80358

26.11.2005 21:14

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Mohl byste, prosím, rozvést tu myšlenku o novopohanské podstatě naší společnosti? (Mimochodem - myslíte, že je její božstvo spíše Solární nebo Lunární, ženské či mužské?)

80359

26.11.2005 22:14

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Výtaz anime se tradičně používá pro jednu specifickou odrůdu animovaných filmů - japonské kreslené filmy v manga stylu. Nevím o nikom, kdo by je označoval jako cartoons.

80369

27.11.2005 07:11

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Myslím, že kategorie, do které padne mohamedán, zen budhista, agnostik i atheista je docela zbytečná, ale to jen tak na okraj.

K tomu vámi uváděné činnosti těžko padnou do oblasti náboženství (co se tu pracovně shodnout třeba na jeho wikipedické definici?).

80447

27.11.2005 07:18

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Zas tak černě bych křesťanství neviděl. Myslím, že z tohoto pohledu stojí za přečtení Halíkovo Vzýván a nevzýván.
Pokud bych měl jmenovat nějaké křesťanské střeověké pozitivum, tak by to jistě byla katedrála.

(A čistě pro úplnost jako technická poznámka - čarodějnické procesy jsou spíše novověká záležitost a příliš bych je nespojoval se svatým oficiem. Navíc krutost k oponentovi patřila v této do ke standardní výbavě většiny kultur...)

80449

27.11.2005 08:26

Pilátovo krédo

RE: IRVING ZMĚNIL NÁZOR !!! (podrobnější informace)

satai 213.?.?.?

Ten clanek mi neprisel prilis dobry, misty tam smesuji SA a SS coz na duveryhodnosti neprida.

80459

27.11.2005 09:06

Pilátovo krédo

RE: O technologii moci

satai 213.?.?.?

Tím by vědci nedokázali vůbec nic, snad jen to, že svaté texy může brát doslova jenom debil, což se ví už dávno. Vznik života a existence bohů jsou dvě téměř nezávislé věci.

80464

27.11.2005 11:08

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Jo, já pořád říkal, že ta ryba je lepší a navíc se s ní dají dělat pěkné slovní hříčky [mrknutí jedním okem]

80483

28.11.2005 17:59

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Viz manga.cz:

Co je manga?
Manga je japonské slovo pro komiks. Na západě se pak tímto slovem označuje obvykle určitý, specifický styl kresby a komiks kreslený tímto stylem. (Tím specifickým stylem se myslí používání prokreslených realistických pozadí a stylizovaných postav, nepravidelný klad rámců, použití superdeformed...)
V japonštině existují ještě další slova pro komiks: gekiga, komikkusu, tobae. Jejich významy se liší, nicméně manga je nejobecnější.
Prosím, nepleťte si mangu s hentai. Hentai je označení pro erotickou a pornografickou mangu. Nevychází jí jistě málo, ale podstatně méně než jiných druhů mangy, třeba mahou shoujo.

Co je anime?
Anime je slovo používané pro označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV seriály, OAV seriály a filmy.

80713

28.11.2005 18:07

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Ah jo. Pokud se chcete vrhnout na teorie spiknutí, tak si nejdříve přečtěte Fucaultovo kyvadlo nebo Z Pekla. A pokud nerad čtete, tak se alespoň podívejte na Conspiracy Theory s Patrickem Stewartem. Neberte to prosím jako urážku, ale podobných výkřiků je plný internet a přestávají být alespoň zábavné. Chybějí tomu jakákoli fakta a alespoň špetka templářů.

80716

28.11.2005 18:16

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Dokazovat byste měla spíše vy.

Nemám pocit, že by křeaťanství jako celek přálo (ostatně jako jakákoli podoba estabilishmentu) pokroku, ale neviděl bych to tak černě.
Věc je složitá, našlo by se hodně pro i proti. Nesjpíše by převážila negativa, ale z hlavy vytáhnu hned i pár pozitiv: Protestanství docela doře koexistovalo s průmyslovou revolucí a podporovalo ji. Současný Vatikán nepodporuje inteligent design. Část antické vzdělanosti zakonzervovala katolická církev. Katedrály jsou imho nejkrásnější stavby na světě...

Ostatní náboženství také přinesla svá pozitiva (např. islám přenesl do Evropy mnoho antických autorů, židé fascinují kabalou - mimochodem ta má i křesťanskou podobu), ale většina směla i své militantní odnože (dnes bych se bál hlavně islámu a hinduismu).

80718

29.11.2005 21:43

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si nesměle podotknout,

satai 213.?.?.?

Ten Bruno byl nasledek teologickeho sporu (coz ovsem svate officium neomlouva) nikoliv dusledek sporu o podobu slunecni soustavy.

80945

06.12.2005 16:16

Organizátora neoficiálního překladu Harryho Pottera vyšetřuje policie

RE: Dovoluji si směle podotknout,

satai 213.?.?.?

Za písmenko vypadlé v názvu knihy se samozřejmě omlouvám, mea maxima culpa.

Myslím, že jsme nečetli tu samou knihu. Eco v ní, alespoň jak jsem přesvědčen, ukazuje, že lze snadno snášet argumenty pro i proti a čím více se do problematiky noříme, tím více nakonec obou argumentů bude. Těch pár hesel, která jste tu uvedl, patří k jedněm pro, sám byste si jistě snadno nalezl svá proti.

Takže podrtženo - netvrdím nic o tom, zda jsou ta vaše spiknutí pravdivá, to nejspíš neví ani sám Fox Mulder. Netvrdím, že spiknutí neexistují (kdo zahlédl převzetí Prahy Sabatem od zírající Kamarilly jistě ví [mrknutí jedním okem] ). Vím jen, že o jejich pravdivosti těžko něco prozradí výkřiky zvědavců jako vy. A tak preferuji ta spiknutí, která mají alespoň nějakou estetickou hodnotu.

82102

07.12.2005 08:52

Mýtus revizionistů

RE: Dokument prosim.

satai 213.?.?.?

Stale ti jeste zije par obeti, pokud chces ocite svedectvi. Jen te upozornuji, ze vest debatu s nekym, kdo prisel o rodinu, o tom, co se mu stalo, neni zrovna prijemny zazitek.

82224

15.12.2005 14:44

Tunelování Komerční banky: zametání stop

RE: tunelovani banky

satai 213.?.?.?

Ano, ty si prectu. Mam rad ruskou fantastiku pocatku minuleho stoleti.

83674

09.01.2006 09:11

Co se v mládí naučíš...

RE: Pozirani mrtvol

satai 213.?.?.?

Nesmysl.
1) Timur a jeho banda
A v obrácené implikaci třebas:
2) to, ze tridni je vul (a on je) je jiste uzitecna informace a ve skole se ji nedozvite

Historky pod duchnou a dalši kusy "moderní mytologie", nebo jak tomu chceme říkat, bych nehazel do kose jenom proto, ze nejsou oficialni a ze jsou drsne (coz je i velka cast pribehu, ktere dnes povazujeme za klasicke a ktere zname z per bratří Grimmu, Bozky nebo Erbena). A uprimne receno je mi sympatictejsi takovyto nove vznikly horrorovy pribeh nez zkriplovana podoba (a spis nez bojovnici Xenu myslim to, co se uci ve skolach) starych mytu.

Tu knihu neznam, ale asi si ji zitra koupim nebo pujcim. Podle toho, co jsem o ni dosud slysel me plni nadeji - pribehy ziji dal svym zivotem.

87289

09.01.2006 12:27

Co se v mládí naučíš...

RE: Pozirani mrtvol

satai 81.?.?.?

Za našich mladých let kolovaly například variace na klasickou urban legend se sanitkou, co krade děti na orgány...
Samozřejmě náležitě vyšperkované.

87328

09.01.2006 12:36

Co se v mládí naučíš...

RE: Pozirani mrtvol

satai 81.?.?.?

Myslim, ze zijete v nejakem idealizovanem paraelnim svete. To co tvrdite neni pravda. Mytologie jiste nepatrila do chliva a podivejte se na ni (a opakuji - ne na procenzurovanou skolni versi). Prectete si neco z antickych autoru. Zamyslete se nad pohadkami. Nebo nahlednete do poznamek stredovekych mnichu...
...ostatne dodnes si pamatuji zdeseni jedne z poslankyn za KSCM kdyz zjistila ze viktoriansky gentleman O. Wilde, autor inteligentnich komedii a pohadek, napsal obskurni spisek, v nem se vyskytovala Lady Fuckinghamova...

Ja netvrdim, ze vas svet neni lepsi. Jen je proste absurdni a nerealizovatelny.

87329

09.01.2006 12:48

Co se v mládí naučíš...

RE: Drahí veriaci

satai 81.?.?.?

Úvozovky nejsou na místě. Minimálně pokud použijete wikipedistickou definici: The word culture, from the Latin colere, with its root meaning "to cultivate", generally refers to patterns of human activity and the symbolic structures that give such activity significance. Different definitions of "culture" reflect different theoretical bases for understanding, or criteria for evaluating, human activity. Anthropologists most commonly use the term "culture" to refer to the universal human capacity to classify, codify and communicate their experiences symbolically. This capacity is taken as a defining feature of the genus Homo, though Jane Goodall (The Chimpanzees of Gombe: Patterns of Behavior, 1986) identified aspects of culture among our closest relatives.
(poznamenal bych, ze to omezeni na rod Homo neni imho zrovna koser, ale to je jinci otazka)

A despekt? Proc? Copak jste nevidel v posledni dobe nejaky dobry americky film/knihu/komiks?

87331

09.01.2006 15:09

Co se v mládí naučíš...

RE: Souhlas s článkem

satai 81.?.?.?

A dnešek je také zlatým věkem deskovych her (Carcasone...), knih, komiksu, RPG, kde hráči používají svou fantazii, lidé ochotničí...
...záleží na dítěti a rodičích. Mají možnost, ale nikdo je k tomu nenutí.

87343

09.01.2006 15:31

Co se v mládí naučíš...

RE: Souhlas s článkem

satai 81.?.?.?

Ten poměr je smutný, ale důležité je, že je tu alternativa. A docela silná - podívejte se na prodeje deskovek, popularitu kartiček...
...a na stovky lidí, co si prostě jen tak hrají na upíry nebo detektivy.

Alternativa tu je a je snadno dostupná. A kdo ji nechce? Jeho smůla. Rodičům se to jednou vymstí...

87347

10.01.2006 09:21

Co se v mládí naučíš...

RE: Pozirani mrtvol

satai 213.?.?.?

Podobně se můžeme poptat, jak s mýtem souvisí házení předmětů na Baldura nebo vykuchání Hektora [mrknutí jedním okem] Ten příběh s cumláním oka neznám, ale třebas to, že nelížou jenom psi, je podle mne překrásná dětská fantazie, kde je vyjádřením strachu ze tmy, z neznáma, objeví se tam přesvědčení, že naše jistoty jsou velmi křehké...
...forma ovšem odpovídá dítěti, které to stvořilo.

Budu si muset tu knihu pořídit a mrknout, zda tamní příběhy odpovídají archetypům, jak je obvykle vnímám. To bude imho docela zajímavé téma k zamyšlení.

(A můj předchozí post směřoval k tomu, že ani klasické mýty a další příběhy zdaleka nejsou tak pohodové, jak se nám snažila paní čelka namluvit. Pokud to nebylo dost názorné, tak se omlouvám.)

87450

19.01.2006 07:03

Šaškárna kolem pomníku v Letech – kamínek do mozaiky

Nesouhlasím, ale obdivuji pár pěkných postřehů

satai 213.?.?.?

...obzvláště se mi líbí představa maskované tajuplné postavy, která v noci kradmo navšťěvuje Sváťu Karáska. To už je pomalu nápad na mikropovídku (kterou by si ovšem užili jen insideři).

K pochopení role médií a toho, jak dnes hrají roli tmelu společnosti mi přišla jako docela užitečné čtení první kapitola Halíkova Vzýván a nevzýván. Halík tam píše, že křesťanství ztratilo roli vykladače světa již před stovkami let ve prospěch vědy a ta pak ve prospěch médií. Doporučuji přečíst.

89166

31.01.2006 21:50

Wilhelm Gustloff

RE: Nejsou lidé jako lidé by se zdálo

satai 213.?.?.?

1) zúčastnil
2) Namáte pravdu. Západ na Stalina v Jaltě tlačil, aby se vrhl na Japonce ASAP. viz http://en.wikipedia.org/wiki/Yalta_Conference (Stalin agreed to enter the fight against Japan 90 days after the defeat of Germany. The Soviet Union would receive the southern part of Sakhalin and the Kurile islands after the defeat of Japan.). Výsledkem byla operace Srpnová bouře (http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_August_Storm), která se ovšem odehrála převážně na kontinentu (plán na invazi na Hokaido nikdy nebyl naplněn).
3) podle všeho bylo hlavním cílem Američanů ukončit válku co nejrychleji a s co nejmenšími ztrátami. Vcelku při tom ignorovali výhodná postavení, která při tom nabídli budoucím oponentům (Praha, Čína, Korea).

91370

31.01.2006 22:48

Wilhelm Gustloff

RE: Nejsou lidé jako lidé by se zdálo

satai 213.?.?.?

Ukončení války bezpodmínečnou kapitulací mocností Osy bylo dohodnuto už dávno předtím v Teheránu, pokud se nepletu. Ergo opravuji na - ASAP ukončit válku s minimem vlastních ztrát tak, aby byly dodrženy spojenecké závazky.

91387

21.02.2006 08:25

Zelená hrozba, nebo oživení domácí politiky?

RE: Tady nekdo ale opravdu nema rad zelene :)

satai 213.?.?.?

Vy verite Blistum?

94246

14.12.2006 23:03

Ruka ruku...

RE: Přece Vás to nemohlo překvapit, Vladimíre...

satai 62.?.?.?

Doktora Peterku schodou okolnosti alespon zbezne znam osobne - absolvoval jsem nekolik semestru jeho prednasek a seminaru a pokud nic jineho, tak je to odbornik na slovo vzaty a velmi schopny pedagog.
Jeho "politickou" broadbancdovou aktivitu neznam, ale rozhodne venoval znacne usili technologicke osvete v teto oblasti

123491

05.01.2007 10:27

Rakovina přírody – člověk

Argumentacni podpasovky

satai 62.?.?.?

Není pochyb o tom, že svět, jenž nás obklopuje – příroda a její zákonitosti (ať je nazýváme Bohem, Prozřetelností či jakkoli jinak) – tvoří naprosto dokonalý harmonický systém.
O o tom samozrejme je pochyb, ja sam s tim ostre nesouhlasim a nebudu sam. Ale napsat neni pochyb je velmi sikovne.

Navic podobne clanky stav sveta systematicky barvi na cerno, alespon pokud mohu soudit z mne dostupnych dat.

124839

18.01.2007 09:42

Zavalí nás PET lahve?

RE: zavalí nás odpadky?

satai 62.?.?.?

Prave jsem se chystal Lomborga pripomenout. PET lahve nas nezavali...

125902

26.02.2007 13:00

Jednotná perspektiva 2010, část III.

Absurdistan

satai 62.?.?.?

Nektera cisla, trebas krizujicich strel, jsou ocividne vycucana z prstu a desetkrat nadhodnocena. A pokud se podivate na zbrojni programy US, tak zjistite, ze se zretelne vyvijeji uplne jinym smerem, nez podle daneho scenare. Viz trebas zruseni Arsenal Ship (ktera by se za timto ucelem hodila) a naopak duraz na agilitu potrebnou v lokalnich konfliktech.

Tahle ruska paranoia se mi zajida, kdo cetl Golovacevovy romany, tak pochopi proc uz ji mam po krk. Tim netvrdim, ze protiruske spiknuti neexistuje, jen se stejne jako Viktor Pelevin domivam, ze se sklada vyhradne z veskere dospele populace Ruska.

129534

27.02.2007 17:10

Jednotná perspektiva 2010, část III.

RE: Absurdistan

satai 81.?.?.?

Obavam se, ze jste prehledl jadro me vypovedi - ta paranoia je v rozporu s pozorovatelnymi fakty. Pouhy stihoman, konspirace, kterych mohu za kazdym rohem videt deset.

129617

21.04.2007 11:12

Stručné teze o umělé inteligenci

Nema smysl cist

satai 62.?.?.?

Každá inteligence nějak souvisí s vědomím. Nelze si představit jedno bez druhého.
Hned na zacatku extremne silny predpoklad bez jakehokoli zduvodneni.

133437

13.04.2008 13:50

Ještě jednou Svobodní zednáři

Teorie spiknuti

satai 62.?.?.?

...jsou takovym chytracenim hlupaku.
Autora citatu se mi ted nechce dohledavat, nemam po ruce Spiknutí - názory a teorie od Daniela Pipese.

158973

13.04.2008 15:59

Ještě jednou Svobodní zednáři

RE: Teorie spiknuti

satai 62.?.?.?

Ciste statisticky se vetsina spiknuti v historii ukazala jako hloupost. Ale pokud chcete verit, tezko vam v tom branit, treba budete mit zrovna vy stesti.
Ja bych do toho ciste z literarnich duvodu zamichal jeste trochu templaru, ti tomu daji dalsi rozmer [chechtot]

158979

13.04.2008 16:49

Ještě jednou Svobodní zednáři

RE: Teorie spiknuti

satai 62.?.?.?

Myslim, ze memu mozku pobyt na zvedavci jen svedci, humor je korenim meho zivota.

158988

13.04.2008 17:54

Ještě jednou Svobodní zednáři

RE: Teorie spiknuti

satai 62.?.?.?

Povazoval jsem za ocividne, ze jsem pouzil slovo statistika ve volnem konverzacnim smyslu, stejne jako vy obraty typu dobry pro mozek. Po statistice na matfyze vim dost presne, ze to neco takoveho rozebrat by byla prace na vazne dlouho (a vysledek by stal za houby, troufnu si tvrdit uz ted, protoze exkurze hard science mezi spolecenske vedy tak zel bohu koncivaji). Ale nejspise by to byla zabava na kratsi dobu nez vas vyzkum na tema cteni zvedavce a mozek [mrknutí jedním okem] Cas od casu sem zajdu uz par let a zadnou podstatnejsi zmenu jsem u sebe zatim nezaznamenal.

158996

13.04.2008 22:45

Ještě jednou Svobodní zednáři

RE: Teorie spiknuti

satai 62.?.?.?

To je konstanta, se kterou historici nastesti uz nejakou tu dobu pocitaji. Z toho vychazi historicko-kriticka metoda. Je proste nutne vychazet z toho, ze materialy, o ktere se opirame nepsal duch svaty, ale konkretni lide s konkretnimi znalostmi, neznalostmi a cili.

Ale kdykoli to muzete vzdat a uteci k nihilismu [mrknutí jedním okem]

159034

14.04.2008 00:06

Ještě jednou Svobodní zednáři

RE: Že stále žádného člena neznáte?

satai 62.?.?.?

Proc vam to prijde nehorazne?

159039

14.04.2008 06:46

Ještě jednou Svobodní zednáři

RE: Že stále žádného člena neznáte?

satai 62.?.?.?

Takze podle vas je cokoli, co vyzaduje pujcku, nehorazne?

Clenstvi nemam a nijak zvlast po nem netouzim. Netusim, jake Country club poskytuje sluzby, takze tezko mohu tvrdit, ze ta cena je primerena, ale rozhodne neni nehorazna. Je to stejne jako s drahym butikem - cena muze byt vysoka, ale neni problem si obleceni koupit nebo nechat usit nekde.

159054

14.04.2008 09:35

Ještě jednou Svobodní zednáři

RE: Mimochodem

satai 62.?.?.?

Neprislo mi to podivne, Bolzano by bez sveho teologickeho vzdelani Paradoxy nekonecna asi nenapsal. Na druhou stranu to, co platilo pred casem nemusi nutne platit ted - pokud se nepletu, tak Richard Dawkins ukazoval na TEDu, ze se vzdelanim religiozita klesa.

Wikipedia ma nejake udaje:
According to a 1996 survey, belief in a god that is "in intellectual and affective communication with humankind" and belief in "personal immortality" are most popular among mathematicians and least popular among biologists. In total, about 60% of scientists in the United States expressed disbelief or doubt in such a god. This compared with 58% in 1914 and 67% in 1933. Among leading scientists defined as members of the National Academy of Sciences, 72.2% expressed disbelief and 93% - disbelief or doubt in the existence of a personal god in 1998.

A survey conducted between 2005 and 2007 by Elaine Ecklund of University at Buffalo, The State University of New York and funded by the Templeton Foundation found that over 60% of natural and social science professors are atheists or agnostics. When asked whether they believed in God, nearly 34% answered "I do not believe in God" and about 30% answering "I do not know if there is a God and there is no way to find out," According to the same survey, "many scientists see themselves as having a spirituality not attached to a particular religious tradition." In further analysis, published in 2007, Ecklund and Christopher Scheitle conclude that "the assumption that becoming a scientist necessarily leads to loss of religion is untenable" and that "it appears that those from non-religious backgrounds disproportionately self-select into scientific professions. This may reflect the fact that there is tension between the religious tenets of some groups and the theories and methods of particular sciences and it contributes to the large number of non-religious scientists."


Mozna maji matematici radeji abstraktnejsi ideie (a proto take _udajne_ casto inklinuji ke klasicke hudbe), zatimco biologove meli vic sanci ochmatat si realny svet a videt "zfusovanost stvoreni".

(btw: s temi prirodovednymi genii, co byli verici, bych byl opatrny, oznacit trebas Einsteina za vericiho jen podle par citatu typu "Verim, ze Buh nehraje v kostky" by bylo dost zbrkle.)

159068

17.04.2008 11:10

Ještě jednou Svobodní zednáři

RE: Že stále žádného člena neznáte?

satai 192.?.?.?

Cenu mi google nasel [mrknutí jedním okem]
Ale pokud clenstvi v klubu, tak jedine Reform club [mrknutí jedním okem]

159285

05.06.2008 09:59

Nedovolme vyklizení kóty

Dobre a spatne

satai 62.?.?.?

Ve smlouve pronajmout cast uzemi a zachovat ho jako soucast CR je spatne, aaano. Odtrhnout cast uzemi je dobre, aaaano.
Ctyri nohy dobre, dve nohy lepsi!

162562

11.06.2008 13:58

Konec leteckých modelářů v Čechách?

RE: Začíná přituhovat.

satai 192.?.?.?

"Paranoia je zpusob jak dat svetu smysl."

162995

12.06.2008 09:23

Konec leteckých modelářů v Čechách?

RE: Začíná přituhovat.

satai 62.?.?.?

Jak to souvisi s predchozim, ze jsem tak smely? Tedy pokud vynechame skutecnost, ze vse souvisi se vsim?

163071

14.06.2008 10:13

Konec leteckých modelářů v Čechách?

RE: Začíná přituhovat.

satai 62.?.?.?

Narozeninovy paradox znate? [cool]

163153

17.06.2008 09:27

Štěkající Neff

RE: Upalme Neff (ovy) knihy

satai 62.?.?.?

A ktere budeme palit? Prachmizerne Tuseni podrazu? Velmi dobre Milenium? Nebo vynikajici Tmu?
(A z cire zvedavosti, kdyz uz jsme na Zvedavci: kolik z tech knih jste opravdu precetl?)

163360

07.08.2008 08:25

Astronaut svědčí o UFO - genialita, senilita nebo provokace?

RE: UFO

satai 62.?.?.?

Nemusi to byt fata morgana nebo halusky, lidske oko a mysl nektere veci mimo bezne podbminky a na jejich hranici proste interpretuje spatne. Pred par dny jsem ziral jako puk na pomerne silne svetlo v mlze na nocni obloze. Chvili jsem podeziral Mesic prosvetlujici mraky a opar, az po pekne chvili mi doslo, ze jde o mnoho kilometru vzdaleny osvetleny Jested.

Domluva by asi byla slozita, ale s trochou stesti mame spolecny jazyk - matematiku.

167261

22.08.2008 10:59

Kam kráčí český film?

Autor by se nad sebou mel zamyslet...

satai 62.?.?.?

Prijde mu jako dobry postup vybrat si dva (navic ocividne pitome) filmy z cele rady a z nich ucinit zaver? Stejnou metodou mohl trebas zvolit Karamazovi a Venkovskeho ucitele a zacit dokazovat, ze je cesky film na nebyvalem vzestupu.

168669

22.08.2008 14:01

Kam kráčí český film?

RE: Autor by se nad sebou mel zamyslet...

satai 62.?.?.?

Nesmysl, nic takoveho nemuze dokazovat poukazanim na jednotlivosti. Mluvi o filmu jako celku a pritom se opira o hodnoceni dvou z nich. Stejne bych mohl vzit z toho protektoratniho seznamu Muzikantskou Lidusku.

168679

22.08.2008 15:03

Kam kráčí český film?

RE: Autor by se nad sebou mel zamyslet...

satai 62.?.?.?

Opet to nic nedokazuje, ale trebas uz zminovany Venkovsky ucitel.

168686

24.08.2008 09:50

Kam kráčí český film?

RE: Autor by se nad sebou mel zamyslet...

satai 62.?.?.?

Osobne mi prisli zdrave pateticti. Patosu bylo docela dost, ale odpovidal tomu, ze se resi velke emoce o velkem tematu.

168822

26.08.2008 07:53

Putin si nemůže dovolit ustoupit

Chjo

satai 62.?.?.?

Po trech odstavcich jsem prestal cist. Autor bud lze nebo si taha fakta z prstu. Rozdil mezi utocnou raketou na Kube a interceptorem v Polsku je snad ocividny. Efekt na Rusko tezko bude vojensky (ale politicky urcite). A to, ze nikdy v Evrope nebyla americka jaderna kapacita je nesmysl. Byla a je, at uz v podobe letecky nesenych jadernych zbrani, tak v minulosti trebas jako delostrelecka munice, Pershingy nebo Davies Crockets.

169007

26.08.2008 09:01

Putin si nemůže dovolit ustoupit

RE: Chjo

satai 62.?.?.?

Trebas logistika pro jaderne zbrane je _hodne_ jina. Navic to vypada, ze budou Rusove pres mirne polske skripani zuby silo pravidelne vizityrovat.

169019

26.08.2008 17:18

Putin si nemůže dovolit ustoupit

RE: Chjo

satai 192.?.?.?

Vy vazne verite tomu, ze je mozne potaji za par dnu upgradovat silo na odpaleni jadernych strel? (Notabene kdyz jich je prachmizernych deset a na svete jsou daleko efektivnejsi zpusoby, jak se pokusit udelat z Moskvy sklenene kluziste.)

169080

27.10.2008 06:30

Mutované osivo pro Mezopotámii

Mutovane

satai 213.?.?.?

Poprosil bych autora, aby nepouzival osklive znejici slova, pokud jim nerozumi.

173987

27.10.2008 15:56

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 192.?.?.?

To neni zadne schovavani neceho za jinymi slovicky. Mutace je neco jineho a pouzivani toho slova je bud naprosta neznalost nebo vychcanost - nejsnazsi zpusob, jak vydesit maminy v domacnosti a Pepy Pullitry, ktere si mysli, ze geneticky nemodifikovane potraviny zadne geny neobsahuji.
Debata o tom, jaky vliv maji GMO na prostredi a ekonomiku je naprosto normalni a z meho pohledu i zadouci vec, ale nema smysl ji vest s nekym, kdo o veci bud nic nevi nebo jen strasi.

174032

27.10.2008 20:46

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 213.?.?.?

To se muze stat se slechtenou kukurici stejne jako s GMO rajcatem. Jen to rajce nekdo, na rozdil od kukurice, poradne kontroluje.
A to horizontalni preskakovani genu zas tak zhave nebude. Obzvlaste protoze se tam pridava odolnost proti sucho nebo produkce nejakeho vitaminu, nevim o nikom, kdo by do soje pridaval geny pro produkci sarinu [mrknutí jedním okem]

174056

27.10.2008 20:51

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 213.?.?.?

Kupodivu nejspise zadne. Alespon nikdo nikdy zadne nedokazal a ze se o to snazil kopec docela bystrych lidi.
A nez reknete, ze byli vsichni neschopni nebo podplaceni, tak se zamyslete nad tim, ze kopec z nich byl placen evropskymi penezi a trebas Francouzi vitaji kazdou prilezitost se na potravinach dovazenych ze zamori povozit [velký smích]

174057

27.10.2008 20:52

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Poburujúce

satai 213.?.?.?

Pamatuji na podobne, povetsinou nabozensky motivovane, namitky proti transplantacim...

174058

28.10.2008 08:13

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 213.?.?.?

S tou bakterii provadite uvahu typu: Pilnikem se da opracovat zelezo. A take prepilovat mrize nebo kolejnice. Kdo opracovava zelezo je spatny.

Co se tyka spolecenskych dusledku, ocividne je nutna nejaka reforma prava k dusevnimu vlastnictvi.

Osobne bych to tak cerne nevidel, v dnesnim svete je kopec ruznych temer-monopolu (staty vyvazejici ropu, producenti Windows, vyrobci nekterych pocitacovych komponent) a prestoze to neni zadna slast, tak je kazdy z nich brzden spoustou dalsich okolnosti. Neco jako svetova nadvlada funguje jenom v dark fantasy.

174099

28.10.2008 08:22

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 213.?.?.?

Vazne? Rad se necham poucit nejakou studii od nekoho jineho nez agentury JPP (Jedna Pani Povidala)

174100

28.10.2008 13:14

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 213.?.?.?

Proc argumentujete ad personam?

174127

28.10.2008 13:18

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 213.?.?.?

Proc argumentujete ad personam?
Navic mam dojem, ze tu michate dopady zdravotni (nejspise nejsou nad miru beznou u ostatnich potravin) a ekonomicke (a to je vicemene otazka ktera se neda shrnout do primitivniho "nekdo si jen chce namastit kapsu", "je to spasa pro lidstvo" nebo "to je konecna stanice" ).

174130

28.10.2008 19:28

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Poburujúce

satai 213.?.?.?

Nejak tam nemohu najit tu cast, ktera rika, ze nikdo nesmi pestovat nic, co neni registrovane. Jedine, co jsem z toho vyrozumel je to, ze nikdo nesmi pestovat to, co vyslechtil/vymodifikoval a registroval nekdo jiny bez jeho souhlasu. Coz mi prijde vcelku bezne (nijak z to do stropu neskacu, ale podobna ochrana intelektualniho vlastnictvi je i u nas).

174162

29.10.2008 08:17

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Poburujúce

satai 213.?.?.?

Puvodni setbu zahlusila ta semena, ktera nevzklici, protoze je Monsato tak upravilo? [chechtot]

174202

03.11.2008 12:38

Cenzura internetu v USA je za rohem

RE: Je to az neuveritelne

satai 192.?.?.?

Takova vira vyzaduje jen drobnou zmenu, aby ji slo vzit vazne: sedmeho dne neodpocival, ale rozptyloval v ruznych geologickych vrstvach zkameneliny.
(K nekterym castem krestanstvi a judaismu chovam pomerne vrele sympatie, ale 6000 let nebo inteligent design je postoj na urovni viry v dutou Zemi. Vazne se neda brat prilis vazne.)

174669

04.11.2008 13:11

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 192.?.?.?

Nevim, zda vas prispevek chapu dobre, ale rekl bych, ze odpoved spociva v tom, ze je potreba se divat na ruzne urovne ruzne. Jedinec samozrejme zije - ji, spi, provozuje sex za ruznym ucelem nebo pise romany (to obvykle nedelaji trebas simpanzi jedinci, nejspise protoze nemaji psaci stroje). Pri tom vsem samozrejme hraje ruzne hry s okolim i dalsimi jedinci (trebas na ten sex je obvykle potreba i jiny jedinec). Sleduje tedy povetsinou nejake proximativni cile (asi tak do konce volebniho obdobi, pokud je ten jedinec politik, do vecere, pokud je to mroz). A paralelne s tim, jede i vetsi story evoluce, kde, pokud jedinec uspesne ji, soulozi a vychovava, probiha nejaky ten rust populace (coz muze byt jedinci jedno, muze z toho mit radost nebo mu to muze zatopit pod kotlem).
A podobne je to i pri dalsich zmenach uhlu pohledu. Kdyz se na to podivame z hlediska maticky zeme (ne, na Gaiu samozrejme neverim, ale jako demonstrace se to snad promine?), tak je to vcelku jedno, nekde ubyva trochu pand a pribyva trochu dobytka - ale z pohledu tech pand jako druhu to moc jedno neni. A jedne konkretni pande to muze klidne byt i jedno, protoze ma stesti, kolem ni je listku, kam oko dohledne a na vedlejsim strome samicka, ktera je peknej kus.

Takze bych rekl, ze najdeme urovne, kde je to jedno a zivot se proste zije, a uhly pohledu, kdy to setsakra jedno neni (treba kdyz jste ta panda, ktera dnes samicku nema).

174871

04.11.2008 13:29

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 192.?.?.?

Opravdu? Neni to spis jenom tim, ze si ty uspesne neuvedomujeme? Takzvana "kulturni krajina", ve ktere zijeme, je nasledkem cele rady zasahu a netroufnu si tvrdit, ze vetsina z nich se nemela stat. Prvni lesy byly v Cechach vypalene pred drahnou dobou a dnes si nikdo nestezuje na to, ze ma za barakem pole a kolem chaty mu nepobihaji vlci. Rybniky v jihoceske krajine jsou lidsky zasah par excelence. A urcite diky nemu nejaky ten druh z lokality zmizel... Krava, jejiz mleko pijete, je v jistem smyslu dusledek lidskeho engineeringu, v prirode ji nenajdete.

Jak se rika - prirozene je umrit na tetanus. Ockovani je lidsky zasah.

174875

04.11.2008 14:14

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 192.?.?.?

A cim se lisi prirozene a neprirozene, dostupne a nedostupne? Je letadlo prirozene? Dnes asi ano, protoze je dostupne? Bylo v roce 1900 neprirozene? Nebo ruchadlo v roce 1400?
Hormony jsou dobry sluha a zly pan, radeji se rychlenym zviratum vyhnu. Na druhou stranu je to pomerne uzitecna moznost lecit nektera onemocneni. Jsou spatne vzdy a vsude nebo je jen nejaky pitomec spatne pouziva? Co vam brani si koupit biovejce a biohovezi? (Mimochodem - pozor, leckdy jsou biovyrobky biokarcinogenni, protoze je neni dovoleno chemicky neskodne osetrit proti plisnim, ktere jsou ponekud biojedovate)

Pandorina skrinka je jedna strana. Prometheuv ohen druha. I ohen pali, kupodivu i dobreho, a naopak i skrinka prinesla kus moudrosti. Jedno bez druheho, obavam se, nelze.

Tetanus je spolehlive puvodni "prirodni". Stejne jako HIV nebo zloutenka. (Cimz netvrdim, ze se nenajde ve vojenskych laboratorich lecjake svinstvo. Ale HIV odsud temer jiste nepochazi. Ta fama ma velmi pravdepodobne puvod v KGB, kterou ocividne preziva [pláč] ) Spolehlive nepuvodni je ockovani na tetanus, nektere kmeny zloutenky a to, cim lecime AIDS.

174883

04.11.2008 14:37

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 192.?.?.?

V takovem zen-nihilismu vam branit nemohu. Jen doporucim absinth a revolver s jednim nabojem a pred roztocenim bubinku slozit haiku, je to stylovejsi [chechtot]

174893

04.11.2008 14:38

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 192.?.?.?

Na tom je na rozdil od vetsiny plku v threadu prijemne to, ze je to testovatelna hypoteza [mrknutí jedním okem]

174894

04.11.2008 14:52

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 192.?.?.?

Ovsem lide se (statisticky) nechovaji tak, jak je pro ne nejlepsi, ale tak, jak jsou svymi geny naprogramovani. Par milionu let, kdy jsme se vyvijeli, bylo vyhodne prezirat se, kdyz to slo, to se za par desitek let blahobytu nezmeni. A tak jsme (statisticky, ne kazdy samozrejme) obezni.

(Mimochodem ten Marek AFAIK neni zrovna dobry preklad. Perhaps the most well known example that Aramaic primacists cite is the parable of the "camel (καμηλος) through the eye of a needle." (Mark 10:25, Matthew 19:24, Luke 18:25) In Aramaic, the word for "camel" (גמלא) is spelled identically to the word for "rope" (גמלא), suggesting that the correct phrase was "rope through the eye of a needle," making the hyperbole more symmetrical.)

174903

05.11.2008 08:12

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 213.?.?.?

Reaguji sem na Hestroye, asi jsme dosahli limitu na delku threadu [pláč]

Na evoluci je zajimave to, ze ji stejne jako ekonomice, "vsichni rozumeji". To je zazrak, kdyz vezmeme v uvahu JAK je na skolach vyucovana [velký smích]

Pokud se nepletu, tak tu nikdo nerikal, ze:

1) vsechno mohou geny
Ne, nemohou. Probiha i neco, cemu muzeme rikat trebas kulturni evoluce. Jeji jednotkou jsou memy - trebas myslenka, ze vsichni lide jsou si rovni pred zakonem nebo chytlava melodie. Kupodivu se memy nesiri jen lidskou populaci, ale i mezi ruznymi zivocichy. (Memy jsou dost nestastna zalezitost a zatim bych je pouzival spis jako primer. Viz. trebas sbornicek Memy ve vede a filosofii).

2) vse je evoluci predurceno
Kdepak. Sama evoluce spociva na nahode. A naopak jeji projevy jsou statisticke. Trebas vetsina lidi provozuje sex a ma deti, ale to neznamena, ze se vy osobne nemuzete rozhodnout pro celibat. (Stejne jako vas otec a ded, jak rika oblibeny vtip.)

3) jakykoliv projev chovani (nebo rozsireneho fenotypu) ma ciste geneticky zaklad
Vas priklad ve skutecnosti nedokazuje nic z toho, co byste rad dokazal. Nekde nejspise ti opicaci maji gen pro lezeni za bananem (on to nebude jeden gen, nebude to jenom pro lezeni za bananem, ale to pro dalsi vypraveni nema podstatny vyznam). Kdyby ho nemeli podedeny po rodicich, tak by umreli hladem (nebo ho nejspis nepodedili, protoze by uz ti rodice umreli hladem). A nekde take maji kopec genu, ktere ovlivnuji jejich stadni chovani. Nebo jsou spise predpokladem pro takovy druh chovani.
Proc tohle vime?
- Opice se boji hadu. Netusime, zda je to dano geny nebo vychovou.
- Oddelime malou opicku od matky drive, nez ji matka nauci mit strach z hadu.
- Mala opicka vyroste a nema strach z hadu. Ergo strech z hadu neni geneticky zakodovany.
- Oddelime jinou malou opicku, promitneme ji film, na kteem ma jina opice strach z hadu. Mala opicka ho zacne mit take. Ergo strach z hadu se opicky uci.
- A ted pozor. Oddelime dalsi malou opicku. Promitneme ji ten samy film, co predchozi. Jen v nem hada nahradime necim jinym, trebas melounem. Opicka nezacne mit strach z melounu.
Nejlepsi vysvetleni toho vseho je, ze se nededi strach z hadu, ale nejaky predpoklad pro nej. Stejne tak nejspise ti vasi opicaci nemaji zakodovany strach z lezeni pro banan - ale kopec predpokladu pro to, chovat se jako stado bez racionalniho duvodu. Odhad: velmi podobne to bude u nas.
(Doufam, ze je zrejme, ze to neni pokus o bananech a hadech, ale o tom, ze hranice mezi vrozenym, naucenym a zvolenym chovanim je velmi velmi neostra a slozita).

Zkuste se mrknout na nejakou literaturu, ktera vam to vysvetli podrobneji, nastesti je i v cestine. Z vlastni ctenarske zkusenosti mohu doporucit trebas Zamrzlou evoluci (ne nahodou dostala oceneni, ktera dostala), Jak se dela evoluce (nazev je dvojznacny - je o tom, jak evoluce funguje a zaroven o tom, jak se to da zjistit), Sobecky gen (zajimave, pokud vas zacne zajimat vztah mezi sobeckosti a altruismem) nebo utlou a roztomilou brozurku Proc se lide zabijeji (ktera asi obsahuje presne to, cemu nerozumite).

174994

06.11.2008 14:17

Mutované osivo pro Mezopotámii

RE: Mutovane

satai 192.?.?.?

Hestroy: Pokud mate chut si na vse prijit sam, tak muzete zacit, nikdo vam v tom branit nebude. Doporucuji tim, ze experimentalne overite to, ze je Zeme kulata, zkoumanim toho, zda se nektere vlastnosti zivych organismu prenaseji z generace na generaci (zkusil bych pouzit hrach, smim-li radit) a zjistenim toho, zda se scitaji rychlosti pohybu, pokud jsou dost velke. Az to budete mit hotove, tak dejte vedet [chechtot]

175152

Spidla dela nekde jinde. Ale mate pravdu, take v Bruselu.

175593

02.12.2008 08:25

Vidal: Spojené státy nikdy neměly demokracii

RE: americka republika

satai 213.?.?.?

A neni republika (stejne trebas jako konstitucni monarchie britskeho typu) formou demokracie? Jiste nedokonalou, protoze dokonala demokracie je stejna utopie jako dokonala zena...

177328

26.12.2008 22:41

Vliv pazourku na zkázu lidstva

Procenta mozku

satai 193.?.?.?

Vazne by mne zajimalo, ktera ucebnice to pise o tom, jak pouzivame desetinu mozku. Jen aby to nebyly spise mokre sny newageistu...

178931

27.12.2008 13:16

Vánoční poselství íránského prezidenta Ahmadinežáda lidem v Británii

Kdyby Jezis zil...

satai 193.?.?.?

To je oblibena retoricka figura (podobny postup pouziva trebas Jiri Paroubek), vzit si nejakou historickou postavu (ty zijici se mohou branit) a vlozit ji do ust neco, co se hodi mne. Charakter vystoupeni Jezise z Nazareta moc nesvedci pro to, ze by kritizoval zahranicni politiku nejakeho statu. Uz pred staletimi se u veci svetskych omezil na "co je cisarovo, cisari" (ale popravde receno je i docela dobre mozne, ze to pridali evangeliste, aby omezili moznost konfliktu s rimskou moci). Jeho vystoupeni bylo prorocke, zamerene na spasu duse, zvestovani nabozenske vize, vzyvani Hospodina, ohlasovani prichodu Syna Cloveka (pripadne v nekterych casti evangelii opatrne ztotozneni se s takovou postavou), pozadavek lasky k bliznimu.
(Pro vsechny pripady - cilem prispevku neni tvrdit ci popirat cokoli o zahranicni politice jakehokoli statu. Pouze rikam, ze pan prezident Iranu nerozumi Evangeliim nebo proste jen tlacha, co se mu hodi.)

178943

27.12.2008 13:55

Vánoční poselství íránského prezidenta Ahmadinežáda lidem v Británii

RE: Kdyby Jezis zil...

satai 193.?.?.?

Nejsem religionista, ale mam mam za sebou kurs dejin ranneho krestanstvi u profesora Fundy. Vetsina casu byla venovana historicky-kriticke analyze nekterych textu a zkoumani toho, co se z nich da odvodit a co musi zustat jako prostor pro viru nebo interpretaci. Troufnu si soudit, ze to je dost na to, abych poznal prvotridni nesmysl, pokud ho nekdo pronese. (Ale samozrejme straslive malo na nejakou vlastni badatelskou cinnost po ktere ani vubec netouzim). Jinymi slovy - clovek nemusi mit Nobelevu cenu za fyziku, aby se rozhodl neinvestovat do spolecnosti, ktera projektuje perpetu mobile.

178950

27.12.2008 15:43

Vánoční poselství íránského prezidenta Ahmadinežáda lidem v Británii

RE: Kdyby Jezis zil...

satai 193.?.?.?

Jake "pozdejsi desatero"? Desatero je zalezitost vyrazne drivejsi, podle tradice sverena jiz Mojzisovi. Naopak Jezisovo vystoupeni Mojzisovo naboznestvi v ledascems koriguje (fraze "Já však pravím" ). To oprosteni od majetku mi spise prijde jako dezinterpretace, kde je podle vas v Novem Zakone uvedene? (Vyhnani kupciku z Chramu je opet zalezitost veskrze nabozenska, je tam snad nekde receno, ze by nemeli obchodovat vubec?)
Nevim, proc mluvite o Jezisi z Nazareta jako o pseudo-historicke osobe.

Druhy odstavec jsem nepochopil. CO je v Bibli napsano (a pripadne kde?).

178962

Ja tam vidim same kralovstvi bozi, ale nejake politicke vysvobozovani moc ne. Ostatne, jak pisete, Jezis se za Mesiase nepovazoval (zda se povazoval za Syna Cloveka, coz je tehdejsi vyraz pro to Syna Boziho, protoze zidi to nesmeli nazvat tak naplno, je otazka dalsi a docela slozita.)

O tom, ze na pocatku leopoctu pobihal po Judei rabin Jezis puvodem z Nazareta bych moc nepochyboval. Jeho skutky jsou samozrejme popisovane lidmi a navic z dost subjektivniho uhlu pohledu. A minimalne v pripade Jana to urcite nebylo z osobni zkusenosti. Na druhou stranu, na necem se evangelia shodnou, v necem se rozchazeji. To je prostor pro analyzu, ktera umozni odhadnout, co je puvodni, co pridane, co fakt, co prani. Samozrejme si nemuzeme byt zcela jisti, ale u nekterych veci muzeme mit celkem jasno (trebas v tom, ze "Marek" byl Zid, ze "Jan" mel helenske vzdelani, ze Jezis byl ukrizovany na zadost zidu se souhlasem Rimskeho mistodrziciho v obdobi svatku, v nekterych jeho vyrocich). Nektere vyroky jsou temer jiste puvodni, dalsi temer jiste pridane tradici a evangelisty. A mezi tim je prostor pro dalsi praci. Mezi evangelii a Jiraskem urcite rozdil je. Mozna by bylo lepsi prirovnat je trebas k Fredegarove kronice. Je to zdroj nespolehlivy, ovlivneny nazorem pisatele, ale zdaleka ne sbirka pohadek.

178971

27.12.2008 18:29

Vánoční poselství íránského prezidenta Ahmadinežáda lidem v Británii

RE: Kdyby Jezis zil...

satai 193.?.?.?

Tu cast s ”U lidí je to nemožné, ale u Boha je možné všecko.“ ve sve interpretaci docela opomijite proc? (A pasaz s velbloudem je spatny preklad, mimochodem.)

Ted se dostavame na tenkou pudu interpretace (zatimco s velbloudem je to snadno overitelny fakt). Z kontextu (dav prichazi za Jezisem a hleda u nej, dnesnimi slovy, spiritualni podporu) bych spis usoudil, ze jde o bohatstvi duchovni - spasa ceka na ty, kteri prichazeji nenaplneni a jsou Jezisem uzdravoavani ("neboť z něj vycházela moc"). Naopak ti, kteri ritualne naplnuji Zakon/Smlouvu, ale neprijimaji Bozi milosrdenstvi, maji do budoucna seriozni problem. Odpovidalo by to i tomu, ze Jezis casto pouziva ruzne obraty pro bohatstvi, odmenu (delnici na vinici) jako zastupne symboly pro duchovni hodnoty a spasu.
Ale jak rikam, muzete to urcite vykladat i po svem, tezko se da dokazat, ze se tu musite oprit o kontext. Jen pak pozor na to, aby to nevedlo k doslovnemu zjisteni, ze kdo je chudy, tak bude spasen bez ohledu na to, ze je to hajlzik [chechtot]

178973

27.12.2008 20:03

Vánoční poselství íránského prezidenta Ahmadinežáda lidem v Británii

RE: Kdyby Jezis zil...

satai 193.?.?.?

V Praze. Ale nebyl jsem zapsany, delal jsem jinou VS a na Fundovy prednasky jsem chodil jen ze zajmu (o tema a jednu pohlednou slecnu, ktera tam chodila take [mrknutí jedním okem] ).
Cim jsem vas nemile prekvapil?

(Mimochodem: Pokud se nepletu, tak profesor Funda uz nejaky cas na HTF nevyucuje a je atheistou. To druhe jsem z jeho prednasek nepoznal, zjistil jsem to az pozdeji - pri vyuce paralelne ukazoval ruzne pozice k textu a komentoval je prekvapive nezaujate.)

178978

27.12.2008 20:39

Vánoční poselství íránského prezidenta Ahmadinežáda lidem v Británii

RE: Kdyby Jezis zil...

satai 193.?.?.?

Pokud se opet neco nezmenilo, tak ted ne v Brne, ale v Plzni a na prazske pajde (tam byl jeste pred par lety prodekanem), ale to uz jsme radne OT [zahanbení]

178982

28.12.2008 00:27

Vánoční poselství íránského prezidenta Ahmadinežáda lidem v Británii

RE: Tak tohodle jsem se obaval

satai 193.?.?.?

Jak pozname, ze jeden rikal to, co chceme slyset, a druhy to prani myslel uprimne? [chechtot]

178992

28.12.2008 22:07

Vánoční poselství íránského prezidenta Ahmadinežáda lidem v Británii

RE: Porovnejme situaci

satai 193.?.?.?

Vypraskani penezomencu melo spis za ukol ocistit chram nez neco tvrdit o spatnosti smenarenstvi. S celniky a vybercimi dani Jezis hovoril i mirne, cimz se lisil od sveho okoli. Velbloud je spatny preklad. A cisarovo cisari ma s placenim dani asi tolik spolecneho spolecneho jako hodinky s holinkami.
Ty vyroky byly proslovene v nejakem kontextu, navic zapsany az leta po smrti Jezise. To je spolu s tim, ze ne kazdy preklad je spravny, zaruka toho, ze kdyz je vytahnete, tak podporite nazor svuj, ne to, co kazal Jezis z Nazareta.

179031

15.01.2009 09:31

Izraelští vojáci se vydávají za bojovníky Hamásu

RE: Stara finta

satai 213.?.?.?

Pletete se. Skorzeny nemel s Gleiwitzem nic moc spolecneho.Vojaci pod jeho velenim se v cizi uniforme objevili, ale az mnohem pozdeji a ne v polskych - v Ardenach v ramci operace Greif jich cast mela americke uniformy.

181072

02.02.2009 08:23

Odhalené podvody: Matematika

Pitomost

satai 213.?.?.?

Obavam se, ze lepsiho slova pro clanek nemam. Pitomost.

Zmatene nakupeni trivialit a nesmyslu. Autor ocividne skoncil s matematikou nekde na zakladni skole nebo na ucelisti, a pise o vecech, o kterych nema paru. Pokud by nekoho zajimalo, jak presne matematika funguje, tak ma v cestine prekvapive velke mnozstvi literatury, pocinaje ctivymi zivotopisy Goedela a dalsich matematiku, kteri v polovine minuleho stoleti dali zaklady matematiky do poradku zavedenim axiomaticke teorie mnozin a formalni logiky, a konce vysokoskolskymi ucebnicemi a monografiemi o tomtemz.

182785

02.02.2009 13:31

Odhalené podvody: Matematika

RE: Pitomost

satai 192.?.?.?

Az na to, ze matematika muze byt svym metajazykem, jak na to prisel Goedel tim, kdyz zacal cislovat vyroky. Viz tzv. Goedelova cisla. Zadna magie za tim neni, ostatne i prirozeny jazyk zaroven slouzi jako metajazyk.
S tou neuplnosti mate temer pravdu (jeste musite pridat pozadavek jeho rozumne axiomatizovatelnosti), ale neuplnost systemu neni zadna tragedie. Trebas prosta vyrokova logika uplna je (coz pro zmenu dokazal Goedel), ale rozhodne je mene pouzitelna nez predikatova logika s aritmetikou. Proste to znamena jenom to, ze z nejake sady predpokladu nemuzete dokazat uplne vse pravdive, coz mi prilis tragicke neprijde.

182817

02.02.2009 21:53

Odhalené podvody: Matematika

On Bullshit

satai 213.?.?.?

A jako na zavolanou jsem v knize Bad Science objevil docela prihodnou citaci z essaye "On Bullshit":

It is impossible for someone to lie unless he thinks he knows the truth. Producing bullshit requires no such conviction. A person who lies is thereby responding to the truth, and he is to that extent respectful of it. When an honest man speaks, he says only what he believes to be true; and for the liar, it is correspondingly indispensable that he considers his statements to be false. For the bullshitter, however, all these bets are off: he is neither on the side of the true nor on the side of the false. His eye is not on the facts at all, as the eyes of the honest man and of the liar are, except insofar as they may be pertinent to his interest in getting away with what he says. He does not care whether the things he says describe reality correctly. He just picks them out, or makes them up, to suit his purpose.

182871

Stránka: 1 2 3

Káva pro Zvědavce

65

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 98 čtenářů částkou 22 644 korun, což je 65 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Začínám rozumět roli Navalného: užitečný idiot by mohl posloužit k zastavení Nord Stream 223.01.21 12:12 Evropská unie 4

Pane Volný, to bylo hloupé21.01.21 17:14 Česká republika 20

Slovenský lekár objednal pre svojich covidových pacientov Ivermectin. Colníci mu zásielku zabavili20.01.21 19:05 Slovensko 3

Na Seznamu se rozmáhá cenzura jako rakovina20.01.21 08:06 Česká republika 8

Sbohem, Kalousku. A zavři za sebou z druhé strany19.01.21 19:17 Česká republika 8

Chcete, aby skončil Lockdown? 26. ledna máte reálnou možnost to změnit19.01.21 10:14 Česká republika 3

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 3

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 4

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Měnové kurzy

USD
21,47 Kč
Euro
26,13 Kč
Libra
29,37 Kč
Kanadský dolar
16,86 Kč
Australský dolar
16,56 Kč
Švýcarský frank
24,25 Kč
100 japonských jenů
20,68 Kč
Čínský juan
3,31 Kč
Polský zloty
5,76 Kč
100 maď. forintů
7,30 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,52 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 840,29 Kč
1 unce stříbra
547,07 Kč
Bitcoin
701 969,16 Kč

Poslední aktualizace: 24.1.2021 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 60 022 238