Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané Nescio Nomen

Nalezeno 50 příspěveků, 12 různých IP adres

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

25.04.2007 15:22

Nejdražší káva v mém životě

Drahá káva

Nescio Nomen 84.?.?.?

Dobrý den, pane Stwora.
Ono je to na jednu stranu těžké. Kde je poptávka, tam je nabídka. A kdyby lidi na Ruzyni neměli zájem o tak drahou kávu, tak by si ji nikdo tam neodvážil kupovat. Alespoň to si myslím.
Problém tady v Česku jsou hlavně dvojí ceny - hlavně v Praze. Stále je tu zažitá představa, že co cizinec, tak to boháč. A tam na Ruzyni s tím pravděpodobně počítají.
Já jsem kdysi čekal na letadlo na Ruzyni, na mladou slečnu z Dálného Východu. A napadlo mne, že je škoda, že nemám kytku, že by ji to mohlo potěšit. Tak jsem ji začal na Ruzyni shánět a objevil jsem ji - jedna růže 120 Kč.
Na Náměstí Sv. Marka v Benátkách se potulují pákistánští mladíci, kteří se dost otravným způsobem snaží prodat okolojdoucím jednu růži. A cena? Jedno euro.
Na podzim jsem si s kolegou zašel na kafe v Praze, do kavárny jen pár kroků od Václavského náměstí. Sedli jsme si na zahradní restauraci, dívali se na Václavák a hned byl u nás ochotný číšník. Kupodivu na nás spustil hned anglicky, byl poněkud zaskočen, že jsme Češi. Když jsem viděl následně ceny v nápojovém lístku, pochopil jsem, že tam normální Češi běžně nechodí. Presso stálo 70 Kč, vlastně všechny druhy kávy tam stály 70 Kč.
Ale nemyslím si, že by to mělo co dělat s posilováním koruny či tak. Já si běžně dávám kávu v restauraci za 35 Kč.
A ve světě je káva mnohem dražší. Například v Dánsku mne přišel jeden šálek pressa na něco málo přes dvě stě korun...

133832

25.04.2007 22:34

Nejdražší káva v mém životě

RE: Drahota jen pro nekoho

Nescio Nomen 84.?.?.?

Pane Ossendorf,
když mi někdo něco ukradne, budu se bránit. Když mne někdo vyžene z mojí země, budu se cítit ukřivděný. Možná se smířím s tím, že je silnější, že nedokáži všechno získat zpátky. Ale nechtějte po mě, abych měl rád zloděje.
V čem osobně Vám Arabové vadí? Kolik jste jich v životě viděl?
Vidíte svět poněkud jednostranně. Chyby jsou na obou stranách. Jak na straně Palestinců tak Izraelců. Není to jednoduchý problém. Těžko se dá dávat za pravdu jen jedné straně. Ale čím to je, že Palestinci tady v ČR dokáži normálně pracovat, vydělávat peníze, nebýt podvodníky.
A když z Vás někdo udělá cizince ve vlastní zemi, myslím, že ho nebudete jen tak milovat.

133862

25.04.2007 22:37

Jsou Izraelci krvelační?

RE: Puvodni clanek zkresleny

Nescio Nomen 84.?.?.?

Nejsou okupována. Ve své naivitě a zaslepenosti jsme si sem pustili miliony a miliony Arabů, Pákistánců a jiných muslimů. Pozvali jsme je, poskytly jsme jim sociální dávky, nic po nich nechtěli.
Máme právo se bránit. Stejně tak jako má právo se bránit Palestinec ve své domovině.
My se i bránit časem budeme muset, jinak bude Evropa za chvíli jen islámská... Ale je jen na nás, jak se budeme bránit. Pokud si vezmeme příklad z teroristů a nebo z nacionalistických mluvků, tak to nikam nepovede.

133863

26.04.2007 18:49

Nejdražší káva v mém životě

Nemožnost splácet hypotéku

Nescio Nomen 84.?.?.?

Paní Jarmilo, mýlíte se. Když přijdete o práci nemusíte hypotéku splácet. Já osobně mám hypotéku na své bydlení už několik let. Pokud by se stal jakýkoliv problém, že bych nemohl splácet, mohu přestat i na půl roku v kuse splácet. Mou povinností je pouze informovat banku, že si nemohu dovolit platit dále hypotéku a mám uvést důvod. Je to právě z důvodu, kdyby někdo ztratil práci nebo byl dlouhodobě nemocný. Pro případ nemoci není problém uzavřít i pojištění.
U mé hypotéky bylo pouze podmínkou, že musím platit alespoň první tři měsíce a pak případně mohu požádat o půlroční pauzu.

133966

26.04.2007 21:00

Nejdražší káva v mém životě

RE: At se jdou v Cechach s jejich

Nescio Nomen 84.?.?.?

Pane Idealisto,
vy se v té kávě tak krásně vyžíváte... Je vidět, že ta brněnská hospůdka, kterou jste vybudoval na vás zanechala pořádné stopy.
Takže skutečně respekt [cool]
Ale jen tak mezi námi, není nad pořádného turka [mrknutí jedním okem]

133972

26.04.2007 21:29

Věc názoru

RE: Tohleto tak trochu nechápu !

Nescio Nomen 84.?.?.?

Pane Petře,
pan Sitchin má zvláštní teorii o sumerských mýtech, jeho Anunakové jsou skutečně velmi zajímaví. Jen se mu do té teorie docela vloudilo dost chyb. Viz jeho civilizační skoky lidstva po periodě 3.600 let. Sám netuší, kdy dojde k návratu Nibiru, jak je možno tedy věřit i všem ostatním věcem?
Pane Petře, když jste pročítal tzv. Kroniky Země, všimnul jste si, že některé obrázky jsou tam použity i dvakrát? A pokaždé třeba i v jiném významu?
A pan Sitchin mnohdy má docela unáhlené závěry a vše si přizpůsobuje. Například jeho teorie umístění tzv. země Tilmun a nebo jeho výklad slova Abzu.
Ale to odbíháme od tématu. I když jen tak mezi námi, mám pocit, že článek pana autora tak nějak postrádá i nějaké téma.

133979

26.04.2007 21:32

Nejdražší káva v mém životě

RE: Drahota jen pro nekoho

Nescio Nomen 84.?.?.?

>Hele co ty na to: ja si nastehuju domu Palestince a ty Zida...Oba
>ortodoxni....Bral bys to? [cool]

---------

Ve finále dopadnete, pane Pastinaku, oba stejně. Nezapomínejte, že židé i Arabové jsou bratranci, natož ti ortodoxní.

133980

26.04.2007 21:35

Věc názoru

RE: Názory mají všichni.

Nescio Nomen 84.?.?.?

Mně osobně pan Lhoták připadá trochu tak jako Boris Pasternak. Téma zajímavé, ale těch vznešených slov kolem je až příliš. Šlo by to říci stručněji, jasněji...
Ale ani Pasternak ani pan Lhoták nesměřují k davům a nepotřebují tisíce čtenářů, stačí jim jen dva tři lidé, kteří jim porozumí.
A zdá se, pane Petře, že vy jste panu Lhotákovi přes prvotní nechuť přišel na chuť.

133981

26.04.2007 21:58

Nejdražší káva v mém životě

Ekonomická reforma v devadesátých letech

Nescio Nomen 84.?.?.?

Pane Humanisto, po listopadové revoluci se tady začaly prosazovat ekonomické myšlenky, které v západním světě byly celkem běžné. Zde se o nich v podstatě nedalo svobodně diskutovat, chyběla zde praxe a bylo tu jen zřídka něco z teorie.
Vývoj názorů v tehdejší ekonomické veřejnosti byl překotný. Hodně tehdejších starších ekonomů mělo pocit, že se jim otvírá možnost uskutečnit reformy ze šedesátých let. To bylo ovšem neproveditelné, neboť se jednalo o reformace socialismu v rámci socialismu. Nyní bylo zapotřebí změnit celý ekonomický systém. A právě v tomto období se objevil vůdčí ekonom - pan Klaus.
V odborné ekonomické veřejnosti došlo ke střetům mezi mladými ekonomy a tzv. osmašedesátníky.
Základním podstatou sporů mezi těmito ekonomy bylo, zdali privatizaci má předcházet restrukturalizace, či naopak. Naštěstí tehdy převládla vize pana Klause, že stát není schopen restrukturalizaci podnikové sféry provést a že má být svěřena soukromým vlastníkům.
Kde je ale vzít? Kolik lidí si tady mohlo dovolit koupit národní podniky? Dnes se často říká, že mělo dojít k prodeji zahraničním korporacím. Ale vzpomínáte si, jak se lidé tvářili když došlo k prodeji Škodovky koncernu VW? myslíte, že by šlo prodat tehdy více firem? Lidé by to tehdy pochopili... Dnes by se nadávalo, že se všechno prodalo a Čechům nic nezůstalo.
Kupónová privatizace byla správným krokem, ale stála nás mnoho času a financí. Nikdo ale nemohl předvídat, že se plně projeví česká povaha - tedy tunelování a tendence k podvodům.
Jak byste to tehdy řešil vy?

133986

26.04.2007 22:10

Věc názoru

RE: Tohleto tak trochu nechápu !

Nescio Nomen 84.?.?.?

Máte pravdu, pane Petře, Dvanáctá planeta vyšla poprvé už v roce 1976. V té době byl hodně populární Daniken a v podstatě, kde Daniken končí, tam Sitchin začíná.
Sitchinova kniha "Výpravy do mýtické minulosti" už ukazuje, že Sitchin se sám pokládá za všeodborníka a velkého spisovatele. S původním Sitchinem už má jen málo společného. Spousta svých fotek atd.
Podle většiny autorů zabývajících se Sumery se jedná o sladkovodní oceán, prvotní božstvo, manžela Tiamat. Panství boha Enkiho, syna Anuova. Pouze Sitchin Abzu zbavil božství, pominul zmínky o tom, že se jedná o prvotní božstvo a udělal z něj dnešní Jižní Afriku, kde se mělo těžit zlato.
Tilmun - sumerský ráj - Sitchin si to přeložil jako "Zemi raket" umístil to na Sinaj, protože se mu to hodilo. Patronkyní této země udělal bohyni Ninchursag. Ale podle většiny badatelů se jedná o Bahrajn, který byl sumerským lodím mnohem dostupnější než Sinaj. Proč také plout na Sinaj lodí, když karavana to zvládne lépe?
A mayský kalendář? Když to vezmete, pane Petře, tak všechno má někdy svůj konec. Mayská civilizace skončila už před tolika stoletími, tak i jejich kalendář musel mít někdy konec. Prostě si vybrali datum 2012. To pro ně bylo tehdy tak vzdálené jak pro nás třeba dnes rok 3333.
Takže mne osobně nějak nemrazí [mrknutí jedním okem]

133987

29.04.2007 22:54

Jeden mrtvý při násilných střetech v Estonsku

RE: Vlastne v Praze take

Nescio Nomen 84.?.?.?

Po deseti letech jsem se znovu pustil do čtení Tichého Donu od Šolochova. Zrovna jsem na začátku druhého dílu, kde bolševik Bunčuk sní svůj sen o spojení dělníků a rolníků Ruska, Francie a Německa. Žádný národ, žádná vlast, žádný patriotismus jen dělnická diktatura...
Teď už si ani pořádně neuvědomujeme jaké byly prvotní záměry bolševiků, co vše chtěli vytvořit.

134223

17.05.2007 23:07

Demokracie budoucnosti

RE: Demokracie ve skutečnosti vůbec neexistuje

Nescio Nomen 84.?.?.?

A kdo vám brání v tom, abyste vstoupila do té vám nejsympatičtější strany a rozhodla se následně mezi spolustraníky prosadit??? Pokud na to máte žaludek a jste ochotna nechat propírat následně v médiích své jméno, stát se veřejnou osobností, tak máte právě v demokracii jedinečnou příležitost...

135542

19.05.2007 08:16

Demokracie budoucnosti

RE: Demokracie ve skutečnosti vůbec neexistuje

Nescio Nomen 84.?.?.?

Naivita je něco jiného než to co jsem napsal. Vy jste příliš zahořklá dnešním systémem. Není dokonalý, to v žádném případě. Viz patová situace, která vznikla při minulých volbách.
Ale pětiprocentní hranice je užitečná věc. Podivejte se kolik existuje politických stran. Někde nějaká hranice existovat musí. Když to nebude 5 %, budou to třeba 3 % a lidé je stejně budou považovat za diskriminační. Následně budou chtít třeba 1 % atd. atd.
Neznám Vás osobně, netroufám si Vás soudit či hodnotit. Ale přeci jen být ve třech stranách je docela dost. Alespoň podle mého názoru.
Já sám jsem také v jedné straně. Dostal jsem se na komunální úroveň politiky. Dál mne to nelákalo, ale mohu jen říci, že by to nebylo nic těžkého. Vidím to všude kolem sebe.
Nic není předem určené. I když nám třeba osud rozdá karty, tak jsme to my jednotlivci, kdo s těmi kartami hrajeme.

135656

06.06.2007 17:42

První místo v řiťolezectví?

RE: Nemá prosím někdo...

Nescio Nomen 84.?.?.?

Trapasy se stát mohou, přeřeknutí také... Ale Bush je v tom nevinně. Těm prezidentům předsedal estonský prezident Ilves.

137057

06.06.2007 19:09

Reakce na výhrůžku „buď radar nebo povinná vojna“

RE: Tenhle duch

Nescio Nomen 84.?.?.?

Člověk nemá právo na změnu názoru???
Nemůže někdy někdo změnit názor a změnit se třeba z levičáka v pravičáka???

137062

06.06.2007 19:34

Česko s bratrskými USA proti Evropské unii

RE: Treba sa zorientovať - na to hejde nereagovat!!!

Nescio Nomen 84.?.?.?

>Islám je odnož křesťanství, výplod heretiků

A křesťanství je odnož judaismu, výplod Ježíše a hlavně Šavla-Pavla.
A judaismus zase odnož babylonského náboženstvího - Marduka, Enkiho atd.
Takže co z toho???

137064

07.06.2007 18:24

Na čem stojí strategická rovnováha USA-Rusko?

RE: Občané versus vlády

Nescio Nomen 84.?.?.?

Pane Petře, co je lidstvo lidstvem existují chmurné předpovědi. Jen se podívejte na klasickou populační teorii Thomase Malthuse. Jste člověk sečtělý, jistě ji znáte. A podívejte se dnes jak to s lidstvem dopadá. V civilizovaném světě lidé neumírají a populační teorie neplatí.
Kolik proroků už ohlašovalo konec světa? Neříkal snad i Váš oblíbeny prorok Michel Nostradam: "Rok jeden tisíc devět set devadesát devět sedm měsíců z nebes přijde velký král děsu, aby vzkřísil velkéo krále z Angoulmois. Předtím potom, Mars bude vládnout štěstím." Datum uplynulo a nic se nestalo.
Teď se podle Vás blíží v roce 2012 Olám... Ale uvidíte, že se nic nestane.
Neříkal jste, pane Petře, již zde na Zvědavci, že se stane to či ono? A nic z toho se zatím naštěstí nesplnilo.

137131

07.06.2007 19:38

Na čem stojí strategická rovnováha USA-Rusko?

RE: divide et impera

Nescio Nomen 84.?.?.?

Evropa a USA k sobe mají daleko blíže než Evropa a Rusku. USA vzniklo na evropských kořenech. Rusko se začalo Evropě přibližovat až za Petra Velikého. Občas se následně přibližovalo, občas zase vzdalovalo.
Vezměte průměrného člověka z Maine, z Anglie a z Podoní a zkuste přijít na to, kdo k sobě má blíže.

137134

07.06.2007 20:35

Na čem stojí strategická rovnováha USA-Rusko?

RE: Občané versus vlády

Nescio Nomen 84.?.?.?

A není to třeba tím, pane Petře, že lidé zpětně přijdou co na jistá proroctví jde napasovat?
Dneska prohlásím, příští měsíc zemře velmi důležitý muž. A v srpnu všichni budou říkat jak jsem byl chytrý, že jsem věděl, že zrovna zemřel ten a ten člověk.
Všimněte si, pane Petře, že každý "vykladač" Nostradama vidí svou vlastní verzi. Francouzi nachází v Nostradamovi hlavně svou historii, Angličané zase svou. Dnešní lidé jsou zase přesvědčeni, že téměř vše by bylo být aplikováno na USA.

137137

07.06.2007 21:22

Na čem stojí strategická rovnováha USA-Rusko?

RE: Občané versus vlády

Nescio Nomen 84.?.?.?

Z Vesmíru? Pane Jirko, člověk řekněme 17. století toho příliš o vesmíru nevěděl. Obával se zničení země rukou boží.
Stačí se podívat třeba jen na rok 1647. Pro nás dnes obyčejný rok. Ale tehdy?
Soudobí kronikáři zaznamenávají, že po Evropě se objevilo velké množství kobylek. Pastviny byly zničeny. V létě toho roku došlo k zatmění slunce a na nebi se objevila kometa. Ve Varšave a v Královci viděli lidé na obloze ohnivý kříž. O tom vypovídají dobové kroniky.
A reakce lidí? Viděli v tom hned ruku boží, varovná znamení. Lidé se postili, rozdávali almužny, byli přesvědčeni, že nazemi dolehnout nakažlivé choroby a vyhubí lidské plémě.

A co se týče prostředků na zničení lidstva, věřím, že je lidstvo nepoužije ani dalších 40 let, nebo 200 let. Pokud budou použity, tak jen v omezeném množství a ne státem, ale skupinou fanatiků.

137140

30.06.2007 08:28

Pan Lhoták odchází

Názor

Nescio Nomen 84.?.?.?

Články pana Lhotáka mne téměř nikdy nezaujaly, jeho styl psaní je pro mne příliš květnatý a nedokázal jsem to přelouskat. Na druhou stranu hlavním přínosem Zvědavce jsou jeho diskuze. A pan Lhoták zde našel své čtenáře a do diskuzí se zapojoval velmi aktivně a diskuze pod jeho články patřily k nejdelším a nejzajímavějším.
Nevidím do celého problému, nevím, zda pan Lhoták odchází sám, či zda pan Stwora ho vyzval k odchodu. Podle mne za to může hlavně to, že pan Lhoták začal být cenzurován.
Přimlouval bych se proto, aby pan Stwora znovu zvážil cenzurování svých příspěvků, případně i jejich moderování. Sám jsem také zažil, že již několik mých příspěvků se zde nezobrazilo.

138775

01.07.2007 22:37

Rozloučení se Zvědavcem

RE: Rozloučení..

Nescio Nomen 84.?.?.?

Idealisto, máte toho hodně společného s panem Lhotákem. I když to vy sám nevidíte. Pan Lhoták má svůj svět, píše svým stylem a čeká, že ho všichni ostatní pochopí, nesnaží se přiblížit ostatním a psát čtivě. Vy děláte to samé. Máte svůj styl, svůj svět dobrých a zlých duší a čekáte, že diskutující vás pochopí, že budou nad vašimi příspěvky přemýšlet a hledat tam skryté pointy. Na druhou stranu i vy pak někdy hledáte skryté pointy tam kde nejsou...
Toliko jsem vypozoroval z vašich pár set příspěvků zde na Zvědavci.
Takže přeji příjemné posezení s Perunem a druidem.

138950

16.07.2007 23:25

Sázka na Zvědavce je zpátky

RE: Nejjednodušší systém placení

Nescio Nomen 84.?.?.?

O způsob placení pomocí SMS se pan Stwora již pokusil. Dopadlo to ale neslavně. Podívejte se do archívů článků, problém tam byl podrobně popisován.

139886

02.08.2007 08:32

Naše gratulace občanům Turecka

Chyba v článku

Nescio Nomen 84.?.?.?

Pane Stwora, opravte, prosím, v článku, že Atatürk se dostal k moci po druhé světové válce. Bylo to po první světové válce!

140965

07.08.2007 13:16

Otrokářský systém vrcholí

RE: To je narez

Nescio Nomen 84.?.?.?

Než investovat do investičních fondů, radil bych tak půl roku studovat komoditní trhy a pak investovat do kávy a kakaa [mrknutí jedním okem] Dá se vydělávat jak na medvědovi tak na býkovi [mrknutí jedním okem]
Já to tak dělám už několik let a nemusím přemýšlet nad tím, zda někde mám či nemám výplatu.

141243

16.08.2007 12:07

Darebácký stát Arktida

RE: Rozhodne clanek k otevreni mnoha zajimavych temat

Nescio Nomen 84.?.?.?

Pane SandWalker,
když těch přeřeknutí či přepisů je v textu tolik, jako například plést si Arktidu a Antarktidu, Norsko a Dánsko, tak to působí dost fušersky. Jak se pak dá věřit i dalším věcem v tom článku?
Téma článku je velmi zajímavé, je dobře, že sem byl článek umístěn. Snad se pod ním rozproudí i zajímavá debata, která se nebude týkat jen těch chyb, ale přeci jen bych si dovolil panu Bartoškovi navrhnout, aby příště nespěchal se článkem. Ať si raději vše pořádně prověří, přečte a pak to odešle. Bude vypadat důvěryhodněji.
Jinak můj názor na situaci v Arktidě. Beru to jako zdravé soupeření, zdravou konkurenci. V Arktidě je bohatství, tak proč ho nezačít rozvíjet.
Přál bych si, aby se podobně jako Arktida rozvíjela ale i ruská Sibiř, která se po pádu SSSR drasticky vylidnila.

141853

21.08.2007 19:55

Izrael má v Íránu židovský problém

RE: Dodávám, že

Nescio Nomen 84.?.?.?

Paní editorko, mohla byste mi, prosím, vysvětlit místní pravidla? Někdy napíšu příspěvek, neprojde mi moderováním (cenzurou). Někdo jiný, viz předchozí diskutující, tady něco napíše a je mu to zrušeno až po delší době.
Copak příspěvek toho předchozího diskutujícího neprocházel moderováním???
Děkuji za odpověď.

142235

29.08.2007 09:19

Fikaný ČEZ

Hoax

Nescio Nomen 84.?.?.?

Krok vedle... Nic z toho, co se píše v článku není pravda. Jedná se o hoax, který se celé léto šířil e-mailem a ke kterému se už i ČEZ vyjádřilo a dementovalo to.

142742

05.09.2007 14:05

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

Pane Stwora,
zastavím se u Vašeho pojetí peněz a úroku. Vycházíte z toho, že peníze jsou "sterilní" - jsou jen oběživem sloužícím směně, a ve směně se nemohou zvětšovat, protože směna je "ekvivalentní" (směňují se stejné hodnoty). Jak by tedy mohl dlužník vrátit větší peněžní obnos, než jaký si vypůjčil? Pokud banka požaduje za peněžní půjčku úrok, pak nutně připravuje dlužníka o část jeho majetku, což jej ochuzuje a nakonec může zničit. Proto je podle Vás úrok (lichva) nepřirozená a nemorální. S tím přišel kdysi dávno již Aristoteles a navrhoval zákon, který by úrok zakázal a lichváře trestal.
Stejně jako se v tomto mýlil Aristoteles, mýlíte se i Vy, pane Stwora. Nedokážete rozlišit "peníze" a "kapitál". Dlužník si mnohdy nepůjčuje peníze jen proto, aby je používal ve směně jako oběživo, nýbrž proto, aby je "investoval" - nepůjčuje si oběživo, nýbrž kapitál. A kapitál není sterilní, nýbrž "produktivní". Proto může dlužník - investor vrátit půjčku i s úrokem.
U hypoték je to podobně. Existují lidé, kteří si mohou dovolit zaplatit vlastní nemovitost v hotovosti, ale neudělají tak. Raději si vezmou půjčku z banky, kterou splácí i s úrokem a svou hotovost, využijí jako kapitál, který investují.
Pane Stwora, také práce není jediným vstupem, který vytváří hodnotu. To bylo pojetí převážně Marxe, který na základě učení Davida Ricarda vytvořil svou "pracovní teorii hodnoty". Ale to by bylo na dlouhou diskuzi, pokud na ni budete mít chuť nebráním se jí [mrknutí jedním okem]

143121

06.09.2007 16:56

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

RE: Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

Je mi líto, že nechápete, co jsem tím chtěl říci. Zkuste si přečíst životopisy některých podnikatelských velikánů, jak začínali. Většině z nich nepadl balík do klína jen tak.
Investice do spotřeby není investicí. Já za investici považuji něco, co mi v budoucnosti bude přinášet peníze.
A máte pravdu, vážně si myslím, že kapitál sám o sobě může vytvářet hodnotu bez toho aniž bych pohnul prstem. A není to na úkor nikoho jiného.
Vysvětlím to na jednoduchém příkladu. Jste zaměstnanec, rozumíte svému oboru a říkáte si, že byste to dokázal dělat lépe než Váš zaměstnavatel. Jen nemáte peníze na to, abyste to rozjel. Nemáte ani historii, aby si Vás všimla banka a půjčila Vám peníze.
Řekněme, že my dva jsme kamarádi. Já Vás znám jako čestného člověka, co tomu fakt rozumí a věřím Vám. Mám volné peněžní prostředky a tak se domluvíme, že já to zafinancuji, založíme spolu firmu a Vy se o to budete starat a já to budu financovat. Je jedno, jak si rozdělíme zisk. Já sice nepracuji, pracuje za mne kapitál, ale Vy jste na tom také lépe a není to na úkor nikoho jiného. Je mezi námi dohoda. Kdybyste byl stále v zaměstnání byl byste na tom hůře...
Rozumíte mi nyní, jak jsem to myslel?

143228

06.09.2007 16:36

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

RE: Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

>Na diskusi nemám chuť a nejspíš ani schopnosti, ale můžete
>mi odpovědět na jednu jedinou dětinskou otázku - jak se ti,
>kdo dnes půjčují kapitál, ke svému kapitálu dostali?

Odpovím Vám tzv. teorií abstinence, kterou se proslavil ekonom Nassau W. Senior. Doporučuji si jeho dílo přečíst.
Kapitál podle této teorie vzniká tak, že člověk "abstinuje" od spotřeby - část svého příjmu nespotřebuje, nýbrž uspoří. Protože tato abstinence představuje pro člověka "újmu" (člověk by raději spotřebovával než spořil), musí být odměněna - touto odměnou je právě "úrok".

143229

06.09.2007 16:12

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

RE: Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

>Vypadáte jako svědomitý student ekonomie [smích] . Kdyby lidé
>mohli, tak by investovali. Kdyby investovali všichni, tak
>nemají do čeho. Peníze jsou setsakra sterilní a "kapitál"
>funguje jenom tam, kde je z čeho rabovat. A to co se pak
>tváří jako tvorba, je ničení.

Ekonomii jsem pár let studoval a využívám ji každý den, takže jsem v ní věčný student.
Ale věřte mi, že rozumně investovaný kapitál, nemůže být nikdy rabováním. To je jen "původní akumulace kapitálu", kterou podle Marxe prosazují tzv. loupeživí kapitalističtí baroni.

143232

06.09.2007 16:41

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

RE: Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

Měl jsem pocit, že pravidlem zde na Zvědavci je, že mohu napadnout názor, ale nemám právo napadnout autora. Takže pokud si znovu a znovu přečtu Tvůj příspěvek (přešel jsi k tykání, budu tedy také tykat), tak jediným názorem je tam, že jen lidská práce je skutečnou hodnou.
Dobře pozastavím se u toho.
A zeptám se slovy: Když jeden švec vyrobí pár bot za hodinu a druhý švec, který není tak pilný a šikovný, jej vyrobí za dvě hodiny, znamená to snad, že boty vyrobené druhým ševcem mají dvojnásobnou hodnotu?
Pokud by se Ti nechtělo odepisovat tady, ale na Nezvědavci, kam jsi mne posílal, můžeme klidně diskutovat tam. Používám tam stejný nick jako zde. Pod jakým nickem mohu hledat Tebe?

143233

06.09.2007 17:00

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

RE: Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

Pane Antiseptik,
podnikání je jedno velké riziko. Pokud chcete jistotu, je potřeba najít si práci, být celý život zaměstnancem, čekat každý měsíc na výplatu, doufat že nedostane výpověď a čas od času si říkat, jak je to skvělé, že máte dobrou práci, když tolik drobných živnostníků nebo i středních podnikatelů zkrachovalo.
Když jsem založil svou první firmu, pustil jsem se do podnikání s mladickým elánem, věřil jsem každému pomalu dobré slovo a nakonec jsem tvrdě dopadl na hubu, zkrachoval, zůstal pomalu bez hotovosti, na účtě v bance hluboce v mínusu, přišel o auto atd.
Známí mi tehdy radili, že na podnikání jsem měkký ať jdu radši hledat práci a mám něco jistého.
Znovu jsem se vrhl do podnikání a stálo to za to. Kdybych se bál všech rizik, tak stále vykládám někde v přístavišti lodě jak v prvních měsících, co jsem odešel z Československa.
Radši budu riskovat, že mi brambory shnijou nebo že mi banka sebere traktor a nebo že si soused koupí deset traktorů, než abych pracoval za výplatu na cizím poli.

143234

06.09.2007 17:22

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

RE: Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

Kdybych byl teoretik, tak jsem učitel ve škole a nebo autor ekonomických knih...
Já naopak žiji raději praxí a dobře vím, jak žijí reální lidé a co praktikují. Bohužel mám pocit, že ne všichni zde to vědí...

143236

06.09.2007 22:18

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

RE: Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

Banky takto samozřejmě nepůjčují. Zmiňoval jsem se o tom, že pokud jste bez historie, žádná banka Vám nepůjčí. Snad jedině při dokonalém podnikatelském plánu.
Jednodušší je přibrat obchodního partnera, který kapitál má a spolu založit společnost. Proto byla do obchodního zákoníku dána komanditní společnost. I když ve skutečném světě se to stejně aplikuje na klasické s.r.o.
Nevím jak Vy, ale já ve skutečném světě jsem. A na podobných principech již léta podnikám.

143277

06.09.2007 21:54

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

RE: Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

Takže podle Vás jakýkoliv podnikatel nemůže mít čistý štít? A pokud náhodou ano, tak bude ostatními zruinován či odstraněn?
Zkuste chodit celý život do práce. Od rána do večera, pracovat na cizího. Večer se unaveně vracet domů z práce k manželce a dětem. Sledovat jak na ně nemáte čas, jak Vám děti vyrůstají před očima. Najednou je tady důchod a Vy zjišťujete, že jste v podstatě žebrák a odkázán jen na směšnou částku, co dostáváte od státu.
Není lepší raději se prosadit, vybudovat něco, co bude pracovat za Vás? Něco, co bude vydělávat peníze i když budete čas trávit třeba se svou rodinou?
Promiňte, já raději budu pracovat na svém a starat se o zabezpečení své rodiny než abych jen pracoval od výplaty k výplatě a byl otrokem složenek.

143279

06.09.2007 22:21

Laskavé banky spěchají na pomoc zadluženým majitelům domů

RE: Peníze a lichva

Nescio Nomen 84.?.?.?

Tak se o to přičiňte třeba Vy, pane 213ko, aby to byla pravda...

143285

22.09.2007 11:47

Poučení z krizového vývoje po americku

RE: K Americke zahranicni politice...

Nescio Nomen 85.?.?.?

Pane Trodas,
vezměte si zem za zemí, kterou Američané bombardovali nebo kde provedli vylodění. Proč k tomu došlo? Byla to vždy mírumilovná země, která nikoho neohrožovala?
USA jsou supervelmocí, jako takové byly bohužel postaveny do role světového četníka.
V Súdánu probíhají masakry černošského obyvatelstva, svět k tomu přihlíží, diskutuje, přemýšlí co s tím. A každý den umírají další a další nevinní lidé. Západ je kritizován, že nezasáhne. Pokud by USA zasáhli, postavili se na stranu utlačovaných, vytvořili třeba samostatný Darfúr, tak z toho bude hned sionistické spiknutí. Snaha vytvořit loutkový stát. Snaha ublížit mírumilovné súdánské vládě.
Nevím, kolik Vám je let. Ale asi jste nezažil komunismus v plné jeho síle. Komunismus byl pro svět stejné nebezpečí jakým je dnes islámský terorismus a fanatizmus. Komunismus se šířil Čínou, došel do Koreje. Pod hlavičkou OSN zasáhli Američané. A podívejte se dnes na dvě Koreje. Jedna komunistická jak prosperuje a druhá demokratická. Kde osobně byste chtěl raději vy žít?
To samé Vietnam. Bylo tam plno zpackaných věcí, ale nebyla hlavní myšlenka dobrá? Kdyby se USA nemuselo stáhnout, mohl z Vietnamu dnes být stát podobný třeba Jižní Koreji.
Nám Čechům se to pěkně kritizuje, když někdo někde zasáhne. Po roce 48 jsme čekali na pomoc zvenčí. Proslýchalo se, že Američané se už připravují v Bavorsku a za chviličku nás osvobodí. V roce 68 jsme doufali, že nám přijdou napomoc. Nikdo nepřišel.
Kdyby tehdy přišli, mohli jsme být všichni svobodnější o desetiletí dříve. Vy byste ale vykládal o americké agresi vůči mírumilovné československé vládě, která nikoho neohrožovala.

144291

23.09.2007 17:11

Poučení z krizového vývoje po americku

RE: K Americke zahranicni politice...

Nescio Nomen 85.?.?.?

>A v zadne s tech jmenovanych statu stale neni ta vytouzena
>svoboda ci demokracie.

Nevidíte rozdíl mezi Severní a Jižní Koreou??? To je to o čem mluvím.
Takže promiňte, já lituji toho, že v 68 nám nikdo nepřišel napomoc. A ještě více lituji toho, že se to nestalo už v roce 1948.

144331

21.10.2007 14:06

A povstala umělecká fronta…

RE: A to si rikaji

Nescio Nomen 85.?.?.?

Idealisto, ač máte raději jiné věci než knihy, jsem s vámi za jedno a raději bych také měl takovou Národní knihovnu u nás ve štatlu než v Praze, když tam o ni nestojí.
Lidé si na vše zvyknou. A taková stavba může nalákat nejen turisty, ale i lidi zpět do knihovny. Třeba i jen na čas.

145729

21.10.2007 13:59

A povstala umělecká fronta…

RE: v Brně?

Nescio Nomen 85.?.?.?

Kryso,
jaké "zabíjecí šaliny" máte na mysli? Jste snad pro zrušení MHD v Brně?
Nového brněnského primátora sice rád nemám, za jeho nápad se ale přimlouvám.

145730

05.11.2007 14:05

Mohou mne odvést, ale boj advokátů nezastaví

RE: Musharaf je hrdlořez

Nescio Nomen 85.?.?.?

Dobrý den pane Svobodo.
Souhlasím s vámi, že Musharaf je "loutkou" USA. Ale pokud by odstoupil nebo byl svržen, vy si vážně myslíte, že bude v Pákistánu demokracie?
Nebojíte se spíše zesílení milantního islámu, rozšíření terorismu?
Co byste navrhoval vy?

146469

08.11.2007 14:18

Plány na konec dolaru

RE: Pisatel je rozhodne v kurzu

Nescio Nomen 85.?.?.?

Idealisto, vy celkově v tom všem máte zmatek. Jste cizincem jak v Kalifornii tak i v Brně. Neznáte už ani českou ani americkou mentalitu. Žijete si jen ve svém uměle vytvořeném rádobyideálním světě a pak tvrdě dopadáte na ústu a za vším vidíte zlé duše.

146713

23.01.2008 10:04

Teror je taktika

Práce pro editory

Nescio Nomen 85.?.?.?

Pane Stwora, máte tým editorů, kteří zdárně cenzurují diskuzi a tím ji více než ubíjí. Nebylo by lepší, kdyby si přečetli tito editoři a paní editorka také překlady?
Toto je nejen šíleně kostrbatý překlad, ale člověk se z něho dozví spoustu nesmyslů. Například o tom, že Batisté (asi Batistovi potomci z Kuby) jsou nyní v Iráku.
A nebo proboha, co znamená slovní spojení "desítky z tisíců". Nechtěla tím překladatelka říci deseti tisíce? A nebo jsou to jen desítky?
A nebo to neustálé zdůrazňování slova "mohamedánské".

152405

24.01.2008 11:28

Války jsou nutné

RE: Válka je obrovské zlo

Nescio Nomen 85.?.?.?

Paní Jarmilo,
já naopak po dlouhé době s panem Stworou souhlasím téměř ve všech bodech jeho článku.
Co máte proti MAJETKU? Nejvíce proti majetku a penězům mají ti lidé, co sami žádní nemají. Oni sami si musí sáhnout na svědomí, čím to je, že jsou v takovém stavu jakém jsou.
Jací mostní vládci světa jsou podle vás v pozadí? Stále o nich mluvíte. Můžete mi to vysvětlit? Jak to dělají, že ovládají všechny státy světa, že si s tím hrají věky a věky... Jaktože ti skrytí vládci světa dovedou čekat stovky let než udělají nějaký tah? To pro ně neplatí délka lidského života? To se dokáží obětovat ve své hře pro to, aby na jejich tazích s lidstvem vydělali až jejich vzdálení potomci?
Přímá demokracie? Paní Jarmilo, sama jste vystřídala hodně stran a co jste změnila? Nic. Přímá demokracie bude stejná jak ta dnešní. My lidé jsme dav, dokáže se s námi snadno manipulovat. Často máme zavřené oči a nevidíme všechny souvislosti, vidíme jen to co chceme. Takže i když budeme napřímo o všem volit a rozhodovat, kolikrát zvolíme někoho, čehož budeme na konci litovat.

152482

24.01.2008 11:26

Demokracii a svobodu si rozvracet nedáme!

RE: CHAT

Nescio Nomen 85.?.?.?

Paní Strigo, chatovací místnost si můžete založit mnohem snáz na www.xchat.cz
Ale pro potřeby Zvědavce je to podle mne zcela zbytečné.
Největší přínos Zvědavce je v jeho diskuzích pod články. Tady je potenciál vytvořit určitou skupinu lidí se stejnými názory a lidí, kteří jim budou oponovat. Zde je potenciál diskutovat o všech možných tématech.
Na chatu když něco napíšete, postupně to zmizí v propadlišti chatovacích dějin. A na vaši odpověď se bude také čekat ihned. Minutu nebudete odepisovat a druhý chatař bude netrpělivý...
Tady v diskuzi máte čas si rozmyslet svou odpověď. Nastudovat si případná fakta, podrobnosti a nestřílet jen tak od pasu nesmyslné bláboly.
Na druhou stranu je zde v diskuzi nevýhoda, že ne všichni mají stejná práva.
Mé příspěvky se zde zobrazují nyní zcela bez problémů, ale v době, kdy jsem si zaregistroval svůj nick, tak trvalo i několik hodin, než se zde můj příspěvek zobrazil a často se stávalo, že vůbec neprošel cenzurou.

152486

24.01.2008 20:05

Války nejsou nutné

RE: Divné hodnocení

Nescio Nomen 85.?.?.?

Paní Jarmilo, že by za tím stáli vaši oblíbení všemocní Vládci světa? [mrknutí jedním okem]

152543

28.01.2008 14:38

Teror je taktika

RE: Práce pro editory

Nescio Nomen 85.?.?.?

Dobrý den pane Mirdo,
já jsem hlavně chtěl poukázat na to, čemu by se místní editoři a moderátoři měli věnovat. Paní Samanthu mohu jen pochválit za to, že se pokusila něco přeložit. Ale když už to má být zveřejněno, měl by si to někdo z editorů přečíst a učesat.
Nikdo nemůže vědět vše, ale dávat sem pak takovéto nesmysly, které rvou oči, tak to jen ubližuje Zvědavci.
A podívejte se, kolik se ozvalo reakcí na špatný překlad. A výsledek? Nikdo z editorů dosud nic neopravil. Nekritizuji ani nezesměšňují paní Samanthu. Někdy je potřeba pracovat v týmu. Jeden překládá, druhý editoruje.

152925

15.02.2008 15:00

Migrace Britů

RE: Migrace rodilých Britů bych se nebál:

Nescio Nomen 85.?.?.?

Pane Idealisto, a co vy říkáte na svou spolupráci s muslimskými sousedy z Brna? V Brně se vám muslimové usazují čím dál početněji, snažil jste se s nimi vycházet v dobrém? Jak se vám vedlo ve spolupráci s jistými směnárníky?
Získal jste si jejich respekt a nebo jste byl jimi považován jen za dalšího hlupáka v řadě?
Jak se vám líbí islamizující se Brno?

Vadí vám jak se Evropané chovali v koloniích. Jistě, určitě jste navštívil domovinu své ženy v Salvadoru. Jistě znáte názory tamních obyvatel, ale dokážete si představit, jak by dneska vypadal Salvador, kdyby ho kdysi kolonizovali třeba Mongolové a nebo Arabové?

A viděl byste raději v Iráku u moci Husajna? A nebo v Afghánistánu stále ještě Tálibán?

Pendlujete mezi LA a Brnem, zajeďte se taky někdy podívat do Francie, Nizozemí a nebo třeba Dánska. Projděte se evropskými městy, podívejte se, jak to nyní v Evropě díky migraci z muslimských zemí vypadá. A buďte si jist, Idealisto, že toto vás čeká i u vás v Brně.

154354

Káva pro Zvědavce

53

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 84 čtenářů částkou 18 584 korun, což je 53 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Slovenský lekár objednal pre svojich covidových pacientov Ivermectin. Colníci mu zásielku zabavili20.01.21 19:05 Slovensko 2

Na Seznamu se rozmáhá cenzura jako rakovina20.01.21 08:06 Česká republika 6

Sbohem, Kalousku. A zavři za sebou z druhé strany19.01.21 19:17 Česká republika 8

Chcete, aby skončil Lockdown? 26. ledna máte reálnou možnost to změnit19.01.21 10:14 Česká republika 3

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 3

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 3

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Policisté v Německu protestují proti povinnému očkování proti COVID-1911.01.21 16:39 Německo 4

Další krůček k otroctví11.01.21 11:42 Česká republika 3

Měnové kurzy

USD
21,51 Kč
Euro
26,10 Kč
Libra
29,44 Kč
Kanadský dolar
17,05 Kč
Australský dolar
16,72 Kč
Švýcarský frank
24,20 Kč
100 japonských jenů
20,81 Kč
Čínský juan
3,33 Kč
Polský zloty
5,76 Kč
100 maď. forintů
7,31 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
29,32 Kč
1 unce (31,1g) zlata
40 258,99 Kč
1 unce stříbra
557,29 Kč
Bitcoin
736 708,69 Kč

Poslední aktualizace: 21.1.2021 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 59 836 397