Zvědavec - politicky nekorektní webzine

odrážka Blog odrážka Fórum

hledej

odrážka odebírat e-mailem
odrážka přidat k oblíbeným

odrážka verze pro PDA


odrážka Z diskuze
odrážka Autoři
odrážka Předplatné

1 měsíc: 99,-Kč
6 měsíců: 499,-Kč

Pro předplatné (přístup ke článkům starším než 3 měsíce) musíte být zaregistrován.

odrážka Tiráž

Vydavatel:
Vladimír Stwora
[editor]
(Chcete-li mi poslat důvěrnou zprávu, zde je můj PGP klíč)

Pohledy z Evropy:
Richard Král
[Richard Král]

Spolupráce a příspěvky nejsou honorovány.

odrážka Odkazy

Osud.cz

Proti prúdu

[Pravda o 9/11]

[Ne základnám]

Český svaz mužů

[Ochránci hospodářských zvířat]

[Greenpeace]

Kompletní seznam útulků

odrážka Měnové kurzy

$1 US = 15.04 Kč

$1 CAD = 14.75 Kč

$1 AUD = 14.49 Kč

1 € = 23.63 Kč

1 £ = 29.82 Kč

1 CHF = 14.67 Kč

100 Sk = 78.05 Kč

100 rublů = 64.06 Kč

1 unce zlata = 14040 Kč

Poslední aktualizace
04.07. 18:10 SEČ


Přišlo emailem

Názory zde uvedené se nemusí nutně shodovat s názory vydavatele Zvědavce.

Bude znovu pogrom na Židy?

Jiří Valtr( více o autorovi > )

1.12.2002

V poslední době se stále víc a víc zabývám židovstvím. Ne proto, že bych propadl předsudkům či nenávisti, naopak. Snažím se být víc než kdy jindy tolerantnější ke všem a všemu, tudíž i k Židům, ale vede mě k tomu podezření, že existují dosud nikým neidentifikované prvky, které směřují k novým pogromům na Židy.


Mnohokrát jsem se zamyslel nad tím, proč pojem Žid a židovství má tak výrazně postavení v lidské společnosti a proč je až tak ožehavým problémem, že mnoho lidí se diskuzi na to téma raději vyhýbá, ať už přímočaře, otevřené, anebo skrytě - mlčením. A proč, když se řekne, jsi vychytralej Čecháček, nebo nakřáplé Hanák, tak to nevadí, ale když se jenom letmo poukáže na něco židovského, je oheň na střeše?

Uvědomil jsem si, že tímto jakýmsi zakrýváním dochází k prohnívání problémů zevnitř. Jako třeba rez na karosérií. Na laku není znát zhola nic, plech zespodu je však znehodnocen. Co se stane poté? Nepatrný dotek, a je díra - naráz velká škoda. Čím by se té škodě dalo předejít? Preventivní prohlídkou, důsledným ohledáním problémů, prostě by to chtělo řešit. A tak jsem se rozhodl zabývat židovstvím.

Nejdříve jsem si uvědomil, že v české písemné formě někdo používá výraz Žid s velkým Z a někdo s malým. Nahlédl jsem do školního vydání Pravidel českého pravopisu a dozvěděl se, že velké Z se píše, jedná-li se o příslušníka národa, a malé v případě, když se jedná o příslušníka náboženského vyznání.

Ale na počátku byla příslušnost kmenová s příslušnými průvodními znaky ve vzhledu, v charakteru, a pak teprve náboženská. Co zaručovala a nedovolovala příslušnost kmenová? Množení se za hranice kmene. Naproti tomu náboženská nebyla tolik zásadová. Z toho vyplývá, že třeba v Číně kmenoví Židé nejsou, ale náboženští ano.

Projdeme-li historii, zjistíme, že Židé byli vždy "trnem v oku". Před Kristem i po něm. Všem možným vrstvám lidí: Vládcům, učencům, prostým lidem. Ať se zahledíme na kteroukoliv dobu a kterýkoliv kout světa, Židé byli vždy vymezování z běžného pojímání života. Zamysleme se třeba nad jednou docela běžnou příhodou, která je typická pro většinu lidí: Léta je znám nějaký člověk, nikdo nemá proti němu žádnou námitku, a najednou někdo někomu sdělí: to je Žid...! To slovo Žid vysloví s takovým přízvukem, jak se vyslovují negace, dejme tomu zvrhlost či pach, a rázem všechny pozitivní, za ta léta nabyté zkušenosti ze styku s tím člověkem, neznamenají nic, jsou v jedné sekundě přetrumfnuty negativně vyjádřeným pojmem - Žid.

...pokračování

Článek je zařazen do placeného obsahu a není zobrazen celý. Z původních 1659 je zobrazeno pouze 577 slov. Chcete-li číst celý článek, musíte být zaregistrován a mít předplatné.

Známka 0.0 (hodnotilo 0)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole (1-výborný, 5-hrozný)
1  2  3  4  5 

Obsah za rok 2002 a měsíc prosinec

3 článků

Titulek Datum Slov Autor
První Štědrý den v Kanadě - dodatek 28.12.02 923 Jiří Valtr
První Štědrý den v Kanadě 26.12.02 1 339 Jiří Valtr
Bude znovu pogrom na Židy? 1.12.02 1 659 Jiří Valtr

Ročníky (V závorce počet článků)

| 1999 (0) | 2000 (0) | 2001 (3) | 2002 (22) | 2003 (32) | 2004 (30) | 2005 (55) | 2006 (46) | 2007 (48) | 2008 (19)


odrážka Statistika

Zvědavce v posledních pěti minutách navštívilo 15 lidí

TOPlist

Tuto stránku navštívilo
8 596
lidí.