Diskuze k článku
Jaceňjukovo ultimátum ohledně ukrajinského dluhu Rusku
Příspěvků 21
V nasej firme upratoval jeden ukrajinec ktory sa mi chvalil fotkama a videom s mobilu ako bol na majdane ako hadze molotova a podobne.tak som sa mu ja pochvalil ze som fanusik Putina rozbil som mu drzku zlomil zuby a uz sa viac vo firme neukazal. nikomu tam nechybal.
Takovy za ty zlociny co zpunktovali se nedaj litovat ...... Mel jsi se tomu hajzlikovi do drzky nacpat nasadu vod smetaku az by mu couhala z ty diry na konci zad kdyz jsi nemel benzin a sirky po ruce .......
Ukrajina prepsala pravidla MMF. Od nynejska muze kazdy dluznik udelat to same , rici veriteli "nezaplatim podle smlouvy , zmente ji tak aby mi vyhovovala ". Kosovo byl precedent a toto je dalsi . Doufam ze ho PIGS vyuziji
Prostě Putin.
Přišel, viděl, zvítězil (a udělal z kolemsedících naprosté hlupáky).
Volný překlad pro ty, co si neuvědomují, co to znamená.
Putin defakto navrhl to, že pro Ukrajinu zavede splátkový kalendář (Ukrajina bude platit pouze úroky) a onen dluh zaplatí londýnská burza, coby objekt, který dluhopisy prodal.
Rusům je jedno, kdo jim zaplatí a po pravdě řečeno, od Ukrajiny se peněz nedočká.
Jenže jde o to, že zatímco MMF tlačil na Rusy, aby odpustili 30-100% dluhu, tak rusové přišli s tím, že dluh rozdělí (a o rok posunou splátku první části), ale splatí ho finanční struktury, patřící pod MMF.
Samo o sobě to nezní tragicky (3 miliardy USD se jistě najdou), jenže vznikne precedent, kterého by mohli využít dejme tomu věřitelé Řecka a dalších těžce zadlužených zemí.
A to už by byla jiná situace.
Jde o to, že Putin navrhl překopání současného mezinárodního úvěrového systému a to ve smyslu, že by za splácení dluhů odpovídala finanční instituce, která prodej zprostředkovala (a strhla si patřičnou provizi), tj riziko by nesla ona a ne věřitel.
Je proto zcela logické, že s tím podpindosníci na západě souhlasit nebudou, takže k dohodě nejspíš nedojde.
A Jaceňuk může prohlašovat co chce.
Ano, přesně tak, Rusové to udělali velice vyčůraně v tom pozitivním slova smyslu, neb se i zbavili "černého Petra" těch, co by "nebohé Ukrajině" nechtěli vyjít vstříc!
1) Rusko si nepujcilo od Ukrajiye, ale nakoupilo jeji dluhopisy na britske burze
2) Ukrajina nedluzi Rusku, Ukrajina dluzi teto burze.
3) Rusko ma sve penize garantovane touto vyznamnou burzou, ktera - pokud by Rusku nezaplatila - tak by logicky musela zkrachovat a zneverohodnila cely system.
Putinuv navrh vypada neskodne, ale je to atomovka ve financnim systemu.
Pokud by Putinuv navrh byl prijat, tak by to znamenalo kompletni zmenu v zapadnim financnim systemu a mohlo by to zpusobit jeho zhrouceni, pokud by fungoval na Pontiho schematu.
Súhlas, len doplním:
1) Ak firma prevádzkujúca burzu zaplatí, tak firma ak neskrachuje tak bude mať vážne škody. Pričom vytvorí to precedens pre PIGS a krajiny 3. sveta. Pričom vedľajšie škody pre fin. systém by ukázali v nasledujúcom mesiaci. Čo je krach bánk a rozpad súčasného fin. systému.
2) Ukrajina zaplatí podľa Ruských pravidiel. Dopady ako z 1. scenára.
3) Firma prevádzkujúca burzu nezaplatí. Zas to vytvorí precedens a kvôli tomu dôvera v bankách a súčasný fin. systém je tatam.
Takže všetky 3 scenáre končia rovnako a vynára sa otázka: ktoré je menšie zlo z týchto 3?
Situácia WIN-WIN?
I keď možno nie úplne QUICK WIN
Uvidíme, čo nato GOPO..gOPI
..globaálni oponenti
kam sa kto pridá
a či natoľko gramotný bude,
že si ďalšiu stranu zihrá..
Karty sú hodené a veľkej doske šachovej
podstatu evidentně nechápe někdo jiný...
je mi líto, ale za splacení dluhopisů odpovídá jejich emitent, bez ohledu na to, prostřednictvím čeho a koho se prodaly.
vyjímku tvoří garance, pokud jsou v dluhopisech explicitně uvedeny (a i tehdy jen jako sekundární krok, pokud není splátky schopen emitent)..
takže jakémukoliv držiteli ukrajinského dluhopisu dluží ukrajinský stát, bez ohledu na to, kdo organizoval primární či sekudnární trh. tečka.
vám taky, když si koupíte český státní dluhopis, nedluží broker, který vám ho prodal, ale jeho emitent, český stát zastoupený ministerstvem financí. hej?
Pochybuji, že by Rusko kupovalo tak velký balík dluhopisů bez jištění - opční smlouvy nebo jiného druhu zajištěí.
Výše uvedený názor, je názor malého obchodníčka a ne profesionálního mezinárodního investora.
nevím s čím to rusko kupovalo, ale pokud za ty ukrajinské papíry nikdo záruku nedal, tak žádnou garanci nemají.
profesionální investor a drobný investor se liší jen a pouze objemy a systematičností svého počínání. podstata kupovaných aktiv se nijak nemění . papírům je jedno, kdo je koupí.
technicky se papíry tohoto typu prodávají dvojím způsobem - buď přímo emitentem, nebo přes prostředníka, a v takovýchto případech jdoucích přes mezinárodní finanční centra formou syndikovaného úpisu. to ale jen znamená, že se pověřená skupina finanční institucí zaváže papíry prodat (buď koupit sama, nebo zajistit prodej třetím stranám; obvykle kombinace obojího). nicméně emitentem a tím i stranou, která je povinna závazky splatit, je pořád ten, kdo je jako takový v papírech uveden.
takže jestli rusko koupilo ukrajinské státní dluhopisy, dluží mu ukrajinský stát. a pokud na tyto ukrajinské papíry neposkytl někdo explicitní záruku, tak nikdo jiný.
takže pokud u těch papírů neposkytl garanci např. mmf, nebo někdo jiný, má rusko pohledávku jen a pouze vůči ukrajině. tečka.
domněnky a zbožná přání kohokoliv na těchto faktech zhola nic nemění
a nemění na tom ani deriváty či další kontrakty uzavřené následně, protože jde o zcela odlišné kontrakty se zcela odlišnými protistranami.
když si koupíte např. fx forward (bez explicitvní garance někoho ohledně nedodání), a proti tomu se zajistíte třeba butterfly opcí, nic to nemění na to, že u forwardu máte vazbu na první protistranu, a pokud nedodá, tak to za ni ta druhá protistrana, se kterou máte opci, řešit nebude.
Lenže toto boli eurobondy vydané tuším v london burze a nie len také obyčajné ukrojinské dlhopisy, ktoré si vydala sama ukrojina! A tu budú platiť asi iné pravidlá aj záruky! Takže by som predčasne moc chytrého nerobil!
eurobond jen znamená, že byly vydávny v eurech.
ale vždy je podstatný emitent, nikoliv měna. u ukrajinských dluhopislů může být emitentem jen ukrajinský stát. jinak by to nebyly ukrajinské.
místo emise je důležité jen ohledně rozhodčího práva a některých dalších právních záležitostí.
např. i čr vydala eurobond, rovněž v londýně, úpisem přes syndikát, a přesto je emitentem český stát a on má závazky ho splatit.
Dub, tie dlhopisy boli vydané podľa Britského práva a Britské právo hovorí, že firma prevádzkujúca burzu je ručiteľom, tak firma musí zaplatiť a potom to vyháňať od Ukrajiny (pokiaľ dobre viem).
A Ukrajina Rusku už z princípu nezaplatí a firme zas preto, lebo nemá peniaze.
no přiznám se, že takovéto ustanovení je pro mne teda obrovskou novinkou a nikdy jsem se s ním nesetkal, a ani takové ustanovení neznám.
a už vůbec nechápu, proč by měla takto zákonně explicitní garance mít firma, která pouze poskytuje platformu pro obchodování.
má to stejnou logiku, jako chtít po firmě pronajímající koleje hradit ztráty za zboží zkažené při přepravě ve vagonech smluvních dopravců...
Ono je to tak: Ukrajina vydala Eurobondy, a tie Eurobondy boli kúpené na Londýnskej burze, čo znamená, že to bolo vydané na základe britského práva a za tieto dlhopisy niekto ručí t.j. je na nich poistenie v prípade nezaplatenia tzv. CDS (credit default swap).
Čo znamená, že keď Ukrajina nezaplatí tak zaplatí to poistné buď firma, ktorá ich predala alebo iná firma napr. banka. Čo v konečnom dôsledku znamená, že banky utrú hubu.
kde byly koupené není podstatné, dokonce ani kde byly vydané...
no pokud je na ně cds, tak to rozhodně není kvůli tomu, že se obchodují na londýnské burze, ale díky tomu, že tento derivát na ty bondy někdo nabídl a někdo koupil.
možné to sice je (i když bych se divil, že by si rusové zvyšovali již tak velké riziko ještě navýšením exposure na již zkrachovalé banky, obzvláště u úvěrových swapů, kde zabránit krachu v jejich důsledku celého systému stálo západ v případě řecka neskutečné zdroje a kousky cifršpionů), ale rozhodně to není inherentní součástí těch bondů, ani povinnost burzy tyto deriváty poskytovat.
což samozřejmě nevylučuje, že si někdo na tyto bondy ten swap od někoho jako "hedge" opravdu koupil. ale jde o separátní kontrakt s třetí stranou.
a do těch garancí se evidentně nikomu nechce...
http://politikus.ru/events/64795-ssha-otkazalis-pr...
Rusi požiadali Západné vlády aby boli garantmi Ukrajinských dlhov, lenže teraz už nikto nechce byť ten ktorí financuje tú bandu. Lebo si uvedomili, že boj s Ruskom na Ukrajine prehrali.
Teraz nahovorili Turekov na to aby vyprovokovali Rusko, a keď si uvedomili, že vojenské kroky od Rusov nedočkajú tak...
OMYL, naozaj záleží kde boli vydané lebo ide o to, že ktorá právna úprava ktorej patrí pre dané dlhopisy t.j. ako sa predáva, kto zaplatí v prípade nesplatenia atď.
Príkladom sú Argentínske dlhopisy, ktoré boli vydané v New Yorku a boli vydané tam, lebo nikto nechcel kúpiť argentínske dlhopisy kvôli hrozbe ich zneplatnenia v Argentíne argentínskou vládou. (Treba dodať, že Argentína šla proti rozhodnutiu New Yorkského súdu, to ale má aj ten dopad, že v Argentíne zvolili človeka bankárov.)
Podobne je to s Ukrajinou, ak nezaplatí, tak niekto bude mať na krku žalobu od Ruska alebo veľké straty či kolaps fin. systému.