Diskuze k článku
Nejvyšší soud s porozuměním pro kupčíky
Příspěvků 31
To by byl určite trapas kdyby autoři ústavy anticipovali dnešní situaci ze které plyne to že vzrůstající část poslanců ČR považuje demokracii za nutné zlo a tudíž by se autoři rozhodli vytvořit prostor, ve kterém indemnita nabývá své funkčnosti. Jinými slovy, ústavní definice řečnického pultu a záchodu by určitě usnadnila rozhodování NS, ale to by si svět utvořil nepěkný obrázek o budoucím stavu parlamentní demokracie v bývalém ráji všech pracujících.
řekl bych, že většina "spravedlivě rozhořčených " zvědavců vám naprosto nerozumí
P.S.: jsem rád , že lidé jako pan Petr Vlk neřídí JEDU nebo JETE tak , jak řízení JE chápe obyčejný člověk , abych parafrázoval jeho sepětí s obyčejným lidem, díky bohu , že jen vášnivě plká po internetu.
http://domaci.eurozpravy.cz/politika/73776-poslane...
- ještě by to mohl hodit na e-bay.
Pane Huml, zjistěte mi, jestli jako Váš nástupce budu moci beztrestně "vybít tu králikárnu" a já Vám za ten mandát dám dvakrát tolik!!!!!!!
Zn. Dohoda jistá!!
Na to bych i přiložila.
Mne ihned napadlo, že NS musí být zkorumpovaný. Pro jistotu jsem koukl kdože to vlastně jmenoval soudce do NS a ejhle , Václav Klaus . Sám nejvyšší "mafiozo", "Otec" české mafie , ODS.
Soudce Lynch kdyz se lidi vopravdu nasrali mel vzdycky ty nejvetsi pravomoce a v ceskym krateru kde si lidi diky korupci a rozkradani republiky utahujou vopasky uz k pateri to je jen votazka casu.....
Paradoxní je to že bývalá protikorupční vláda rozpočtové odpovědnosti dělala pravý opak toho co si dala do názvu a je to asi nakažlivý že Nečasovo "padni komu padni" je teď ve stejném duchu aplikován i těmi co se toho mají držet a ještě jsou za to placeni. Směr dávající premiér ač právníci tvrdili opak v kauze amnestie "musel" podepsat a že záměr byl zcela v rozporu se spravedlností ví snad každý, obejití i vlády která za rozhodnutí měla nést odpovědnost a jejich skryté úmysly bili do očí, podepsal Klausovu amnestii která jasně v rozporu prospěla tunelářům, když si své soudce předtím instaloval bývalý prezident, jak na zakázku jejich záměrů zcela v protimluvách po......... V rámci zázraků nemožné věci a je to story jak v pohádce o 12 měsíčcích.
Taky Vam nic neutece .... ze jo! Tak jak to pisete to vopravdu je a v ceskym krateru na tyhle detaily az se budou vyrovnavat oucty by se nemelo zapomenout.
JJ otazka neni jestly se nasranej lid sebere a povesi tudle bandu vlastizradcu a tunelaru vcetne NS na nejblizsi lampy ale kdy?
>>imunita nemá jen chránit poslance před důsledky jeho politických projevů a hlasování ve sněmovně, ale že mu dovoluje na její půdě sjednávat cokoli. Nejspíš včetně té vraždy nebo teroristického útoku. Protože přece, cokoli řekne na půdě parlamentu,podléhá imunitě!!!!
To je ovsem strasne! Inu, Czech made.
Vzhledem k tomu, že poslanci mají určitě jenom jedno vědomí a svědomí, bude to to nejlepší, co mají. Jednají tedy v každém případě tak, jak slíbili, i kdyby se chovali jak fašistický prasata. Nemohou, z principu, jinak.
Prodám mandát poslance Parlamentu ČR. Zn. Nejvyšší nabídce.
za náš Nejvyšší soud. Dal tak už konečně jasně na zřetel a demokraticky rozsekl, kde se smí korumpovat a kde ne. Na ulici ne, za zdí parlamentu ano. Nelze to přece dělat chaoticky a bez pravidel, jak by potom naše protikorupční vlády mohly v klidu pracovat na potírání korupce.
>Ale jaká je spravedlnost, kdy je z nejvyšší soudní moci řečeno, že někdo stojí nad zákonem?
Doprdele, a to ta „soudní moc“ snad spadla z nebe, nebo co?
Zákonodárce nemůže být vocas, se kterým by si zahnízděný neveřejný aparát vytíral řiť kriminalizací! O jaký „demokracii“ bychom to pak žvanili? Možná ještě chvíli si tu plkat budeme, ale s podobnými názory, to už asi dlouho trvat nebude.
- Veřejná vláda vzejde ze zástupců veřejnosti z nějakého veřejného aktu (volby)
- Tito pověřenci mají nejvyšší moc právě z oné „vůle“ a nikdo nemůže mít větší (hlas lidu, hlas boží)
- Policajty, justici, špicly, aparátčíky, manažery atd. – ty už někdo zaměstnal a žádnou „vyšší mocí“ nedisponují, protože nebyli pověřeni veřejností
V čem je tu problém?
- Lidé často nechápou a tudíž nenaplňují pojmy, jako je „moc“ nebo „republika“
- Veřejnost je snadno ovlivnitelná vizí „vyššího zájmu“
- Vlastní úsudek je podřízen příslibu pohodlí více než cti.
A ještě pokus o vysvětlivky k výše uvedenému.
Lidé si pověřují kupčíky v domnění, že jim vykupčí lepší život, a že se o ně systémově postarají (důvěra v persony symbolizující kupčení byla přeci obrovská). Tito pak přijímají kupčíkovská pravidla (de-facto nevládnou) a vytváří funkce jménem veřejnosti pro další kupčíky a vzniká tomu odpovídající turecké prostředí. Čemu se tu kurva kdo diví?! V tomto prostředí může být i jakýkoliv nezaprodaný jedinec (co čurá divnym směrem) kupčíky ohozen výkaly pomocí kupčení se zaprodanými médií a tupý dav bude klidně volat po krvi kohokoliv i bez soudu pod dojmem „spravedlnosti“, jen když má na krku ceduli „zlojed“, ale přitom plně v souladu se kuplířským prostředím. To nemá s poctivými pravidly nic společného, to je tupá msta ze zloby z vlastní neschopnosti a nahrávající neveřejné (skryté) moci.
Správný postup by byl.
- Pověřovat čestné a zodpovědné jedince
- Poskytnout jim ochranu a důvěru (je to přeci můj člověk pověřen v mém zájmu)
- A v případě ztráty důvěry ho zbavit pověření, ale zase z veřejné vůle
Takže, pokud by nějaký orgán zbavoval moci a soudil někoho, koho veřejnost pověřuje k moci, pak obchází toto základní pravidlo, že moc pochází z vůle veřejnosti za jasných pravidel a začíná vláda neveřejná – tedy skrytá, což již není republika, ale něco jiného. Pokud bude dál pokračovat trend, že si špiclové, justice a policajti budou s těmi, co jsme pověřili mocí, pohrávat, máme tu fašistickej chlív cobydup. Raději přemýšlim, kde tu vlastně stojí subjekty jako Randák, Šlachta, Bradáčová, Ištván, Moravec i bulvár, a kde tu já, jako veřejnost, dělám zásadní chybu a ne nad tím, proč někdo, kdo nějak dostal na krk ceduli, není v kládě na náměstí.
Pane raskolnikov, váš půvabný náhled na stav věcí není nic jiného než fiktivní výlet do země kde zákonodárci nemají skutečně nic jiného na mysli než se starat o blaho těch, jejichž rozhodnutím byli do svých funkcí pověřeni.
ale to já vím a dál to řešit k ničemu stejně nepovede...
oni tvoří morální předobraz norem, k jejichž tvorbě byli pověřeni, když jím nejsou (a snad ani být nechtějí), tak to máme smůlu, protože pokud by to měl být soud a dráb podpořen křikem davu, tak to už je sešup někam, kde už bude čekat jen milost a nemilost samozvanců a mudrovat v takovém případě o nějakých pravidlech je k ničemu a fikce na entou, protože ty budou tvořeny v úplně jiném procesu, o čemž už dnes ani nepochybuji...
o blaho z jejich popudu mi ani nejde, jde o to, jestli se máme ještě držet principů (a pak by snad mělo smysl o tom i diskutovat), a nebo se na to už vybodnout a věnovat se třeba studiu mravenců
národovci ze Šumavy nabízí kilo chrupek za 112kaček s DPH...Vietnamská prodejna...145kaček za kilo..Možná se kupeckými počty dočkáme SLOVANSKÉ VZÁJEMNOSTI...alespon DOLE...v patře to stále smrdí obětinami snad vlastní babičkou...
Pokud se vrátíme od hysterie k jádru věci, tak dojdeme k zcela jinému závěru, než je uvedeno v článku. Poslanci nechtěli podpořit zákon, který jejich strana podpořit chtěla. Ponechali si svůj názor a raději se vzdali mandátu. Díky tomu bohužel prošly "církevní restituce". Je to jejich politické rozhodnutí a právo vzdát se mandátu a připadá mi to čestnější než různá "přeběhlictví", kterých jsme v minulosti byli svědky. Za korupci bych považoval, kdyby si nechal za změnu názoru zaplatit. A že z tohoto důvodu padla vláda to je přece z principu velmi nebezpečné. Je potřeba se prát kdo v této zemi vlastně vládne a jestli má volič ještě vliv na dění, nebo již vládnou temné síly v pozadí policie a státních zástupců.
Jo, až na to, že vyšetřovací spis je zhruba o tomto:
"My ten zákon nepodpoříme." (vyzývavý úsměv)
-"Ten zákon podpořit musíte, je to spojené s důvěrou v naši vládu, jestli neprojde, tak jsme skončili, doteď to tu držíme, ale jakmile padnem, začne se s vyšetřováním a skončíme v kriminále všichni."
-"To není naše starost. Vy si tady odkláníte ve velkém a na nás zbudou tak akorát nějaký čurdy. Patří vám to, neměli jste bejt lakomí." (ještě vyzývavější úsměv)
-"Jo taaak... Tak to počkejte, něco vymyslíme... Jenže vy jste už řekli do médií, že ten zákon nepodpoříte...!"
-"Jo, to jsme řekli, ale myslíme si, že i tak by to šlo. Měli bychom jeden takový nápad..............
......................."
(!!!)
Já se obávám, že volič vliv na dění v této zemi nikdy neměl. Slovo "ještě" je tedy zbytečné, stejně jako slovo "vliv". Je to smutné, ale je to bohužel tak. Ta trapná fraška, která je nazývána demokracií, je ve skutečnosti bohužel opravdu jen mizerným divadlem, které my všichni, opět bohužel, královsky platíme.
Dobrý den,
souhlasím s Vámi, že pokud by sled událostí byl takový, že tři poslanci nesouhlasí s politikou své strany a zároveň svou stranu nechtějí potopit, tak odstoupí, následně jim je jako odborníkům nezávisle na předchozím dění nabídnut vysoce ceněný post v dozorčí radě, pak zde k žádnému pochybení nedošlo. Na druhé straně, pokud je tento post nabídnut jako odstupné, za to že se vzdají mandátu a jejich strana, potažmo místopředseda koaliční strany, protlačí díky tomu sněmovnou své zákony, pak se o korupci, dle mého názoru, jedná.
Ministr financí má mezi svými povinnostmi za úkol dosazovat členy na některá místa dozorčích rad ve státem spoluvlastněných podnicích. I přesto, že jsou tato místa lukrativní, neměli by být předmětem obchodu, aby mohl ministr financí prosazovat "své zákony". Korupce se v takovém případě dopustil ministr financí, který místo aby vybral nejlépe kvalifikované členy dozorčí rady, zneužil svých pravomocí, aby protlačil sněmovnou zákon, který v ní neměl podporu. Korumpovaní by pak byli odstoupivší poslanci, kteří za příslib lukrativní pozice zradili názory, se kterými byli zvoleni. Tedy podstatný rozdíl je, z jakého důvodu poslanci odstoupili. Zda nezištně, aby nepotopili svou stranu, či zištně za příslib nějaké odměny (například v podobě lukrativních postů). Stejně tak záleží na tom, proč byli vybráni do dozorčích rad, zda jako kvalifikovaní zástupci státu, nebo šlo o předem dohodnutou odměnu za složení mandátu. A právě toto je úkolem policie, aby pokud se dozvěděla o korupčním jednání, toto jednání prošetřila. Postup, který při prošetřování zvolí je na rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení. Jelikož neznám informace, na základě kterých se rozhodovali, nemohu nezaujatě jejich jednání posoudit. Osobně se domnívám, že vazební stíhání nebylo nutné, zvláště pokud důkazy plynou z existujících odposlechů.
Bohužel celý problém s korupcí je právě v tom, že musíte prokázat, vztah mezi rozhodnutím úředníka a výhodou či výhodami, které z toho pro něj plynou. Pokud taková souvislost neexistuje (nebo ji neprokážete) pak lze hovořit pouze o dobrém či špatném rozhodnutí. Vzájemné korumpování dvou úředníků se pak prokazuje jen velmi těžko, ale i když není ve hře přímé předávání peněz, stále může jít o korupci. Tedy, šlo-li o domluvený obchod, pak Kalousek zneužil svých pravomocí a odstoupivší poslanci vyměnili veřejný zájem (byli řádně zvolenými poslanci včetně svých názorů) za osobní prospěch.
Zda je případná korupce krytá či ne poslaneckou imunitou je otázka samostatná. Výklad v tomto případě náleží NS. Jak na tento výklad bude reagovat do budoucna zákonodárná moc (tedy sami poslanci) je také samostatná otázka.
Ještě malá poznámka, pokud někdo srovnává výše uvedené "korupční" jednání s programovým vyjednáváním mez...Automaticky kráceno
Ještě malá poznámka, pokud někdo srovnává výše uvedené "korupční" jednání s programovým vyjednáváním mezi koaličními stranami, pak se jedná o úmyslné zavádění. Při vyjednávání o obsazení postů (například ministerstev) nominanty jednotlivých stran výměnou třeba za programové ústupky se formálně jedná o rozložení sil (moci) mezi zúčastněnými politickými stranami, nikoliv o osobní prospěch jednotlivých účastníků. A je to tedy nesrovnatelné s pokusem změnit výsledky voleb (rozložení názorů v poslanecké sněmovně) tlakem na odstoupení nepohodlných poslanců.
A úplně na závěr, je-li nezákonné jednání běžné (například jako užití svých úřednických či ministerských pravomocí a postavení k osobnímu prospěchu mezi politiky, jak někteří politici naznačují) nestává se o nic méně nezákonné. Tedy alespoň do doby, než zákonodárce změní zákon, který kriminalizuje toto běžné chování.
Tolik k mému pohledu na jádro věci v tomto hojně diskutovaném případě.
Sirt
Je to nezbytný krok. Já bych navrhoval toto: Ustanovení poslancem či senátorem by mělo podmínku podpisu závazku odpovědnosti za své činy. Zákonodárci jsou plně odpovědní za chyby a nedokonalosti jimi tvořených zákonů (navzdory korekční funkci legislativní rady vlády). Za škody v důsledku těchto chyb a nedokonalostí plně odpovídají. Ústava vyžaduje zmenu uváděného paragrafu podle mravních zvyklostí v civilizované části Evropy (imunita pouze za hlasování a politické projevy, jinak nic). Základem Ústavy se musí stát mravní kodex, a to univerzální připoštějící toleranci porušení jen u méně závažných "hříchů". Musí existovat "kniha hříchů" jako součást veřejné (read only) identifikace každého člověka. Soudy musí ctít princip mravního základu práva (teleologický, nikoli eklektický výklad práva), presumpci neviny pouze u doposud "nezhřešivších". Pozice ústavního činitele musí podléhat přísné mravní kontrole podle univerzálně dostupného kodexu jako součásti Ústavy. pak by z politiky, soudů, advokátní obce i množiny podnikatelů zmizela většina projevů toho, co rdousí tuto zemi a její občany. Komplení návrh napíši do článku.
22.7.2013 3:01
RE: Změnit Ústavu i zákonodárce
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?
Reakce na 293541
"Soudy musí ctít princip mravního základu práva..."
No jo, ale kde ten princip mravního základu práva vzít? Oni i lidožrouti i piráti i mafiáni a spousta dalších existencí mají mravní principy. Které z nich jsou pak ty pravé, platné univerzálně pro všechny?
A v tom je ten zakopaný pes, čili jádro pudla. Dosud není žádná autorita obecně uznávaná, která může pro tento účel posloužit coby vztažná hodnota. Zatím. Ona pouhá víra v nějakou známou autoritu, ale i nevíra v žádnou z nich, jsou příliš vratké instrumenty, pro jejich trvalé přijetí za své celou soudobou civilizací. Ony se s tím zajisté potýkaly i ty předchozí civilizace, o nichž máme jen útržky z nálezů archeologů.
Byla však nade vší pochybnost jedna, která před svým zánikem zanechala pro ty následné civilizace artefakty tak výrazné a s poselstvím tak významným, že se zachovaly až do dnešních dnů téměř nedotčeny. A vyplývá z nich samých, že byla ve všem mnohem dál, nežli jsou byť jen pouhé vize té soudobé.
"Vše se bojí času, však čas se bojí pyramid", zní prastaré rčení ze starověku, aniž by osvětlovalo důvod proč. Je jediný možný důvod. Odhalení, proč zde již po kdoví jak dlouho trčí k nebi. Odhalení, které donedávna nebylo možné, protože tisícileté nánosy suti, písku i legend tomu bránily. Odhalení, které muselo vyčkat na vyčištění prostoru a jeho proměření a... a na další souhrn nezbytných okolností. Mimo jiné i na internet s jeho encyklopedickými schopnostmi. Pak už stačí když se toho nějaká zvídavá duše ujme a není spoutána žádnou z prestiží, ani mamonem z autorství.
A JE TO.
Pro ostatní pak stačí být rovněž zvídaví, no a to už je jen krok od získání poznání o něčem, z čehož se lze dostat i k té nesporné univerzální autoritě, generující mimo jiné i onen princip mravního základu práva. Tak zvídejte vy Zvědavci, ať neumřete blbí.
Co tohle a co na to US, Vlada CR a co na to Prezident?
Zeman puc mi kormidlo a ja si to osefuju...
http://www.youtube.com/watch?v=MEI_oOLTbJE
...my máme justici...
Klausiáni léta vybírali své tupé petenty mimo jiné i do Ústavního soudu, České národní banky, instalovali "profesory" pro odborné krytí svých zvěrstev, jmenovali soudce... atd.
Proto musel být papá Pružinský v prezidentské volbě
Kdo to věděl, nenechal si to pro sebe, ale byl vždycky označen nejméně za komunistu.