Diskuze k článku

Co po kapitalismu?

Příspěvků 31

21.2.2013 9:33

K bodům

Karel M 212.?.?.?

Příliš nechápu k čemu je oddělení obchodních a investičních bank. Pokud jsem investiční banka a mám půjčku u obchodní banky a prodělám, tak tím stejně ohrozím tu obchodní banku. Stejně jako tehdy pokud u ní bude mít investiční bynka uložené jen peníze anebo cenné papíry, které bude muset v případě svého neúspěchu z obchodní banky vybrat. Shortselling je obchodování na krátko, v zásadě to problém není, protože problémem jsou opět nízké rezervy obchodních bank, takže pokud lidé příjdou na burze o peníze (a k tomu není nutně potřebné obchodování na krátko), tak opět začnou stahovat peníze z obchodních bank anebo přestanou platit splátky úvěrů, při větším množství je to pro obchodní banky katastrofální. Obchodování na krátko je většinou dnes regulováno, k poklesu fin. trhů a problémům však není potřeba.

Pokud můžou být zneužity komerční ratingové agentury, tak je otázka proč věřit, že nebudou zneužity i ty veřejnoprávní ratingové agentury. Tím že se něco stane veřejné, tak to automaticky neznamená, že je to naráz andělské. Ostatně třeba sám řecký stát se snažil ovlivňovat soukromé ratingové agentury ve svůj prospěch. Silně pochybuji, že by to nedělal u veřejnoprávní agentury, která by mu patřila, akorát je možné, že tato by měla u investorů menší důvěru. Podobné to bude s veřejným auditem.

Zdanění finančních transakcí je docela problematické, protože není zrovna jednoduché odlišit, kdy se jedná jen o prostou finanční spekulaci a kdy o investici například do továren, obchodu, infrastruktury, snaze vyhnout se turbulencím doma apod. V podstatě se vše děje za účelem vydělat nové (anebo uchovat staré) bohatství.

Konečně problém s regulacemi finančních trhů je ten, že to řeší současné krize, ale nikoliv budoucí krize. Na společnost je potřeba hledět jako na dynamickou věc, na které se podílí kreativní lidé. Tito prostě dříve nebo později zjistí novou cestu, jak regulace obejít a zase bude průser. Proto jediným jádrem pudla z těch vyjmenovaných bodů je ve skutečnosti jen tento bod: Zvýšení nezbytných kvót vlastního kapitálu a minimálních rezerv u obchodních bank. Ale tím berete bankám, politikům a úředníkům jejich hlavní hračku.

285245

21.2.2013 12:37

RE: K bodům

haban 89.?.?.?

Reakce na 285245

Vaše banka zná detailně vaši finanční situaci, všechny vaše obchodní partnery a všechny obchody a finanční transakce. Ví kdy se vám daří, a taky ví, kdy máte problémy. A kdy stačí pár telefonátů vašim obchodním partnerům, aby vás potopili a za babku skoupili.

Což by si komerční banka nedovolila, protože by tím přišla o peníze, které vám půjčila.

A od 70. let, kdy Jankiové zrušili zákony které zakazovaly obchodním bankám investovat, už banky skoupily skoro všechno.

285252

21.2.2013 9:41

finančné transakcie

Tamiral 85.?.?.?

teraz vážne. nevyznám sa v tom, nie som ekonóm, preto sa pýtam, ako obyčajnému človeku prospeje zdanenie finančných transakcií.podľa toho čo viem, je finančnou transakciou každý pohyb peňazí, teda aj platby za energie, telefón, ale aj mesačný príjem, ktorý dostávam od zamestnávateľa, možno aj platby za tovary v obchode, potraviny a tak. tieto vtransakcie majú byť tiež zdanené? máme zdanený príjem, máme zdanený tovar a služby.platím dph, keď kupujem chlieb a mlieko, elektriku, plyn... za peniaze, za ktoré som zaplatil daň z príjmu a teraz ešte budem platiť aj daň za to, že si to kupujem? zaplatím splátku za hypotéku a ešte zaplatím aj daň z platby? lebo podniky to obíjdu, ako všetky opatrenia doteraz. takže ako to teda bude?

285246

21.2.2013 11:07

RE: finančné transakcie

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 195.?.?.?

Reakce na 285246

No podla wikipedie je http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_financ... ta dan za operacie na financnom trhu to znamena nakup akcii a bondov a dalej derivatov nie za platby za elektriku a podobne. Proste ta dan je proti spekulatom co nakupia nejake derivaty a hned ich predaju (proste budu musiet dlhsie drzat poziciu alebo dosiahnut vacssi zisk co samozrejme skomplikuje trosku automatizovane obchody lebo budu musiet dosahovat vacsi zisk.

285249

21.2.2013 10:55

Kapitalismus?

raskolnikov 217.?.?.?

Tyto a podobné termíny jsou silně zavádějící a vyplývají z představ, že dějiny mají nějaký počátek a konec. Vůbec ne. Vše je a bylo přítomno stále (včetně všech -ismů), lze jen nějaký společenský jev více podporovat a jiný více omezovat, a to z nějakých mocenských pozic.
Obecně vzato, termínem „ekonomie” se označuje pavěda, která nahrazuje myšlení hospodáře. Problém je v tom, že hospodaření nelze oddělit od moci, tedy ten, kdo nemá reálnou moc, nemůže ani hospodařit. Tudíž zabývat se „ekonomií” bez mocenských návazností, to vlastně nemá valný smysl, neboť celá ekonomie je o tom, jak zamaskovat prachobyčejné výpalnictví a z loterijního chaosu vytvořit dojem promyšleného plánu.
Z článku:
>Základní předpoklad je neužívat peníze jako zboží, ale jako prostředek směny a uchování hodnot.
Už v tom je rozpor, neboť peníze jako „uchovaná hodnota“ jsou tím zbožím. Peníze, aby plnily užitečné poslání dobře, musí být chápány pouze a jenom jako pomůcka k poměřování – tedy jen ten „prostředek směny“. Jakmile budou samy „uchovanou hodnotou“, stanou se zbožím - předmětem obchodu - předmětem spekulace, což zneužívá, a tím i ničí, právě tu jejich poměřovací schopnost (čemuž nakonec nezabrání ani ta nejtužší diktatura).
>Bender za klíčové považuje odstranění úroků
Jak? Nařízením? Nakonec to bude jen jinak nazváno. Úrok je poplatek za období, stejně jako jiné výpalné, pronájmy a nájmy, pojistky a náhrady a vůbec všechny daně a práva z něčeho inkasovat. Odstranit to nelze, lze to však přestat systémově chránit a začít učit lidi, co takové věci opravdu obnáší, aby vůbec získali šanci se takovým věcem začít bránit. No a takový případ blbé varianty, jak se s tím chtít vypořádat, je začít to svádět třeba na žida.

285248

21.2.2013 18:03

RE: Kapitalismus?

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 78.?.?.?

Reakce na 285248

>Z článku:
>>Základní předpoklad je neužívat peníze jako zboží, ale
>jako prostředek směny a uchování hodnot.

>Už v tom je rozpor, neboť peníze jako „uchovaná hodnota“
>jsou tím zbožím. Peníze, aby plnily užitečné poslání
>dobře, musí být chápány pouze a jenom jako pomůcka k
>poměřování – tedy jen ten „prostředek směny“. Jakmile
>budou samy „uchovanou hodnotou“, stanou se zbožím -
>předmětem obchodu - předmětem spekulace, což zneužívá, a
>tím i ničí, právě tu jejich poměřovací schopnost (čemuž
>nakonec nezabrání ani ta nejtužší diktatura).

Napísali ste peknú hlúposť, problém súčasnosti je to, že peniaze neuchovávajú hodnotu a to kvôli emisií na dlh a frakčnému bankovníctvu kde inflácia je nevyhnutnosť, preto je výhodnejšie zobrať úver ako sporiť hlavne pre podnikateľov.
Takže peniaze musia mať hodnotu, ktorá sa uchová prípadne rastie to je za X peňazí kúpite rovnaké alebo väčšie množstvo rovnakého tovaru.

285269

21.2.2013 19:03

RE: Kapitalismus?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

Reakce na 285269

nesmysl peníze jsou měrná jednotka pouhý údaj něco jako 1 metr něčeho a vůbec nemusí mít hmotnou podobu mincí nebo dokonce zlatých mincí
zlaté mince jsou výhodné pouze pro stát/panovníka za účelem živení armády z kapes vlastních občanů/poddaných (žold vyplácel v dané měně a daně vyžadoval platit také v ní) jinak po většinu historie a na většině území peníze existovaly ve formě dlužních úpisů nebo jako ekvivalent při porovnání kolik čeho za kolik čeho je ekvivalentní při směně a nebo si lidé vytvářeli peníze vlastní třeba z kůže
peníze v rukou státu/bank byly pro obyčejné lidi vždycky průser pokud nešlo jako dnes o inflační peníze které mají tu výhodu že nezpůsobují katastrofické deflační vlny
zlatý standard nebo zlaté mince je hovadina která nikdy uspokojivě nefungovala a musel být nahrazena/doplněna něčím dalším jako je třeba ta dnešní "inflační" měna a já jsem toho názoru že ani fungovat nemůže
uvozovky u slova inflační mám z toho důvodu že tento systém ve skutečnosti inflační vůbec není protože peníze vznikají jako úvěr za účelem nějaké ekonomické aktivity takže jsou ekvivalentní zboží/službám za ně zakoupeným
inflačně se jeví pouze ve srovnání s cenou zlata ale to je iluzorní přirovnání protože zlato samo o sobě vůbec žádnou hodnotu nemá jeho hodnota je pouze virtuální

285270

22.2.2013 10:14

RE: Kapitalismus?

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 78.?.?.?

Reakce na 285270

Po prečítaní Vášho príspevku som došiel k záveru, že niektorí paranoidný diskutéri toho záveru že ste tu nasadený provokatér (ja si to nemyslím, totiž nevidel som Vašu výplatnú pásku [mrknutí jedním okem] ).

>nesmysl peníze jsou měrná jednotka pouhý údaj něco jako 1....

V podstate súhlas s tím, že peniaze musia byť kryté, ale musí sa vybrať nejaká pomerová jednotka a zlato je v tomto zmysle je historicky podložená alternatíva a je alternatívou aj obilie a aj krava.

>zlaté mince jsou výhodné pouze pro stát/panovníka za ....

Čo sa týka zlatých mincí to by bol v dnešnej dobe anachronizmus a z historického hľadiska zlato a zlaté mince neboli vždy akceptované ako platidlo napr. v pred-Kolumbijskej Amerike by s nimi nepochodili.

> jinak po většinu historie a na většině území peníze
>existovaly ve formě dlužních úpisů nebo jako ekvivalent při
>porovnání kolik čeho za kolik čeho je ekvivalentní při
>směně a nebo si lidé vytvářeli peníze vlastní třeba z
>kůže
>peníze v rukou státu/bank byly pro obyčejné lidi vždycky
>průser pokud nešlo jako dnes o inflační peníze které mají
>tu výhodu že nezpůsobují katastrofické deflační vlny

Systém dlhopisov či už štátnych alebo súkromných skolaboval (aj náš súčasný systém je pred kolapsom), bez náležitého dohľadu buď to došlo kvôli nadmernej emisie, lichve či falšovaniu a to ste napísali aj Vy.


>zlatý standard nebo zlaté mince je hovadina která nikdy ...

Blbosť, fungovať môže len treba urobiť jednu/dve maličkosti zatrhnúť úrok v závislosti na času a vyžadovať 100% krytie ( bez ohľadu na spôsob krytia peňazí a s dôslednou verejnou kontrolou).

>uvozovky u slova inflační mám z toho důvodu že tento systém ...

Keby to tak mohlo fungovať bolo by dobré, ale nemôže. Čo zabráni vydavateľovi aby vydával neustále nové peniaze a skupoval služby neustále?! Nič, a toto je jadro súčasného problému, súkromné banky vytvárajú peniaze z ničoho a z umoreného virtuálneho dlhu kupujú úročené štátne dlhopisy ktoré buď skúpi centrálna banka za sumu+úroky alebo nechajú si vyplatiť dividendy z našich tvrdou prácou peňazí, to je z našich daní. Inými slovami pijú našu krv aspoň dvoma spôsobmi.

2 raskolnikov:
Nie je to žiadny zázrak len treba mať 3 základné pravidlá: 1. konečné množstvo peňazí, 2: zakázaný úrok na čas a 3. 100% krytie bez ohľadu na spôsob krytia samotných peňazí.

285298

22.2.2013 12:07

RE: Kapitalismus?

raskolnikov 217.?.?.?

Reakce na 285298

"Blbosť, fungovať môže len treba urobiť jednu/dve maličkosti"
mám ještě pokračovat ve zdůrazňování, kdo tu plácá?
právě tyto a jiné "maličkosti" způsobují, že je to uskutečnitelné jen za cenu devastace společnosti...
snaha udržet "zlatý standard" (pokud by to vůbec bylo stran mocenského aparátu myšleno opravdu poctivě) vždy vedla k nějakému druhu krize právě a nejprve mezi produktivní a zpravidla neprivilegovanou vrstvou a ke stagnaci výměny právě z nedostatku přílivu oběživa, což následně způsobí její zbídačování... vedle toho automaticky a z nutnosti vzniká šedá zóna s náhradními platidly a režim, aby nevypadal jak blbec a vůbec mohl fungovat, tak posiluje aparát a represi, vymejšlí nesmysly v podobě různých naturálních plnění a odvodů včetně nucených prací, a nakonec sám participuje a postupně legalizuje šedou zónu, ve snaze se dostat z bludnýho kola úpadku...
zpravidla to právě proto myšleno poctivě ani není - viz poslední snahy o jeho udržení, které se zhroutily v momentu, kdy mělo dojít k vypořádání a vlastní "inventuře" toho zlata...
...
úrok existuje díky představě (i tvé), že peníze samy o sobě představují hodnotu a jsou komoditou, kterou lze dál nějak zhodnocovat zmnožováním... za panování takových představ úrok "zakázat" je naivita, která by byla v případě realizace takového nápadu vykoupena ideokratickým militantním režimem... a to chceš?

naopak, je třeba si přestat tu hydru živit – tzn. přestat jí dávat pravomoci a privilegia, která vedou jen k jejímu zbytňování a nenažranosti a v důsledku toho k vymejšlení pravidel a regulací, k jejím snahám vytvořit si zpitomělou armádu živitelů ve jménu nějaké vyšší spravedlnosti, lepší budoucnosti a vůbec „dobra pro všechny“… a ta nakonec vnikne a je tak i daleko snadnější obětí lupičů všeho druhu – ať v bílé či šedé zóně…
prostředek směny má právo si udělat každej a je pak zase jen na něm, jak si dokáže vybudovat důvěru v jeho standard a co bude považováno za čestné a co naopak zase za nemorální… měna je vždy především věcí důvěry, a ta se buduje těžce a pomalu a od počátku…
představ si jen to, kdybychom si měli v několika lidech udělat peníze a měnit si mezi sebou, co umíme a známe, vzali bychom si do party někoho, kdo pro nás má jen regulace a pohrůžky? a nakonec mu ještě svěřili výsadní právo na ty peníze?

285303

22.2.2013 13:50

RE: Kapitalismus?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

Reakce na 285298

"1. konečné množstvo peňazí, 2: zakázaný úrok na čas a 3. 100% krytie bez ohľadu na spôsob krytia samotných peňazí."

i kdyby bylo krytí 1000000% tak vznikání a zanikání virtuálních nekrytých dluhových peněz nezabráníš jakto?
představ si situaci že pro tebe udělám nějakou službu a ty mi nebudeš chtít zaplatit hotově tak mi dáš dlužní úpis který budu teoreticky moci použít jako tu hotovost
co se v tu chvíli stane? já mám stejně peněz jako předtím ty máš stejně peněz jako předtím ale ten úpis je v ekonomice navíc představuje v tu chvílí virtuální peníze kryté dluhem - stejné jako dnes tvoří komerční banky

jiný příklad s bankou:
banka má v sejfech 1 milion ten milion půjčí klientovi A klient A si od klienta B koupí nemovitost za milion pan B uloží milion do banky
banka má v sejfu milion půjčí panu C milion na nákup automobilu od pana D následně pan B svůj nyní již virtuální milion třeba převede na účet pana D a taky si od něj koupí auto
v ekonomice je fyzicky 1 milion druhý milion je virtuální a krytý příslibem pana A splatit svůj dluh

na virtuálních úvěrových fyzicky nekrytých penězích není nic špatného (viz první příklad) špatné je když má na ně monopol bankovní systém stát nebo panovník (druhý příklad)

navíc ekonomika se 100% krytými penězi a stálou monetární zásobou při prvním větších problémech skončí v deflačních křečích hlavně protože kapitalismus je expanzivně akumulační systém a jediná možnost jak toto obejít bez trvalé hrozby ožebračení dolních vrstev je státní přerozdělování což je vlastně krůček od systému řízeném státem což tady snad nikdo nechce vzhledem k profesním a morálním kvalitám politiků všude na světě

nehledě na to že při 100% krytí zlatem nebo dokonce zlaté měně vznikají problémy jako odliv zlata ze země (což byla například příčina zavedení centrálního bankovnictví v evropě v 19. století-import zboží z kolonií toto způsoboval)

285304

22.2.2013 17:22

RE: Kapitalismus?

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 78.?.?.?

Reakce na 285304

Nekonečný rast kapitalizmu v konečnom svete je šialenstvo a nič sa nemení na tom, že teraz máme systém čo sa nazýva kapitalizmom a má za cieľ nekonečný rast. Proste sa narazí na nejakú limitujúcu hranicu a preto by ekonomický systém mal sa zamerať na uspokojenie potrieb celej populácie nie na uspokojenie chamtivosti 1% populácie.

S takýmto cieľom ekonomiky 100% krytie, obmedzené množstvo obeživa a zakázaný úrok na čas funguje dobre a nemusíme sa obávať kŕčov, ba čo viac hodnota obeživa rastie. Myslím si že tento systém je nejaká obdoba socializmu.

Systém pred 1989 skolaboval kvôli zrade a blbosti papalášov a nie preto, že systém bol nefunkčný.

tento príspevok je odpoveďou aj raskolníkovi.

285312

22.2.2013 19:07

RE: Kapitalismus?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

Reakce na 285312

nekonečný růst je hovadina stejně jako 100% krytí a zakázaný úrok

systém před 1989 nezkolaboval byl prostě jen zreformován stát předal majetek do soukromých rukou přestal určovat ceny práce a zboží a přizpůsobil zákony nově vzniklému tržnímu prostředí
proto před a po 1989 nejsou antagonistické systémy naopak je to v podstatě totéž
o volném trhu se nemá smysl bavit to je pouze doplněk kapitalismu nikoli jeho podstata kapitalismus s volným trhem zachází jak s děvkou která mu dá kdy se mu zachce a když mu nedá tak použije státní bič k výprasku at už ekonomickými nebo vojenskými nástroji

volný trh v kapitalismu může fungovat pouze když je na nějakém území nebo v nějaké oblasti nějaký mocenský nebo ekonomický monopol který od subjektů na trh vybere část výdělků a dokáže klepnout přes prsty kohokoli kdo by chtěl vytvořit nerovnováhu a z ní čerpat nějaké výhody
což byly v minulosti národní státy proto to jakž takž fungovalo z příchodem globalizace posilováním nadnárodních korporací a nadnárodních struktur jako jsou IMF WB nebo WTO se ekonomika v prdel obrací dnes o volný trh nikomu nejde dnes kraluje ta silová složka prostě zainvestovat a sebrat vše co není přibitý když se to nepodaří následuje arbitráž proti státu který zmařil investici

s tím souvisí třeba ten základní příjem který by udělal z obyčejných lidí diváky pustošení jejich zemí kteří dostanou nažrat aby se nedívali

285314

23.2.2013 10:45

RE: Kapitalismus?

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 78.?.?.?

Reakce na 285314

>nekonečný růst je hovadina stejně jako 100% krytí a
>zakázaný úrok

Tak my vysvetlite vo svojej "nekonečnej múdrosti" prečo je 100% krytie a zakázaný úrok na čas (to je úročenie nezávisí od času, ale je fixná) hovadina?


Myslel som, že každému je jasné, keď píšem o ekonomickom systéme čo je zameraný na uspokojenie ľudských potrieb tak automaticky vylučujem "voľný trh". Pre mňa sa stalo evidentným, že nepatríte do skupiny "každý".

Poznámka pod čiarou trh nie je nikdy voľný, vždy je riadený, otázkou ale zostáva kým? (Odpoveď na túto rečnícku otázku sme tu už párkrát povedali, sú to moci- a peniazuchtiví hajzli, ktorí zhodou okolností majú medzi svojimi predkami vyznávačov judaizmu.)

285329

23.2.2013 11:44

RE: Kapitalismus?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

Reakce na 285329

nemůžeš vyloučit volný trh protože nikdy nebudeš mít dostatečně výkonný byrokratický aparát k tomu abys mohl ten trh dostatečně řídit do všech mikroekonomických detailů a zájmů všech subjektů
volný trh je naprosto přirozená a běžná věc která existuje vždy i za socíku zejména na venkově fungoval a troufnu si říci že za normalizace bylo na venkově mnohem víc toho volného trhu než dnes kdy i obyvatelé malých vesnic jezdí nakupovat do marketů a navzájem téměř vůbec neobchodují
pojmem volný trh mám na mysli spontánní směnu peněz práce a různých naturálií což za bolševika na venkově jen kvetlo lidi měli záhumenky a zahrady na kterých si pěstovali zeleninu ovoce brambory chovali domácí zvířata dělaly se zabíjačky chovali všely na med pálili alkohol a to všechno směnovali za práci těch kteří chodili po zaměstnání nebo o víkendech na tzv. melouchy nebo za peníze kterých měli lidi většinou hodně protože panoval neustálý mírný nedostatek spotřebního zboží
dokonce by se dalo říct že vzhledem k tomu že stát při své zabedněnosti z těchto aktivit nevybíral daně byl socík blíž k libertariánství než současný systém

takovýto trh žádné kryté peníze nepotřebuje tam záleží pouze na důvěře je to jako v případě že mi za práci někdo nedá peníze ale pytel brambor tak mi taky nikdo žádným krytím nezajistí že ty brambory nejsou shnilé prostě se musím spolehnout na poctivost druhého subjektu směny a jeho snahu o co nejlepší pověst

pojmem volný trh myslím mnou popsané spontánní směnování obyčejných lidí ne národní "seberegulující" trh který vznikl když vznikl kapitalismus a národní stát státním zásahem

285331

23.2.2013 12:13

RE: Kapitalismus?

raskolnikov 199.?.?.?

Reakce na 285329

no a tys vstoupil do diskuze s tim, abys to završil kravinou o „judaistických předcích“? vždycky mě znovu překvapí, kolik mamlasů tu na to věří…
judaismus je myšlenkový směr z 19.století, to má jako kořeny tam?
systém kolabuje stále, nejen před rokem 1989… problém byl, že tzv. „východní blok“ na ten západní už nestačil ve všech směrech a hrozil jeho nekontrolovatelný kolaps, což by byl malér pro celej svět z hlediska rovnováhy sil… a je třeba zbavit se dojmu, že budovatelé řádu chtěj válku… omyl, i případný konflikt má jen dosáhnout mírovýho stavu v duchu „pax romana“ – a věčný impérium mělo a má vždycky dvě půlky, a to i v rámci tzv. nwo, jen už nejsou tak vyhraněné…
nelze tu mávat pojmy jako „volný trh“, aniž bych řekl, co tím myslím… totiž bez trhu je jen přídělový systém.. ty chceš prostě „být uspokojován v potřebách“ jako děcko v jeslích…no to se ovšem nevyhneš „otcovské ruce“ a můžeš si pak o ní myslet co chceš, bude ti to stejně prd platný…
kdybychom chtěli 100% krytí, tak musíme krýt „něčím“ - a to jsou vlastně ty peníze, jenže to akorát nevidíš a nemůžeš kontrolovat – tedy když je to zlato ležící v trezoru, tak ty doufáš, že papír v ruce představuje to zlato…jenže tady je řeč o tom, že to nikdy nefungovalo dobře, jestli to vůbec kdy fungovalo! jen idiot by se pokoušel dokola o to, co už dávno evidentně selhává, ale není vyloučeno, že se i tací dostanou k moci…
naopak, právě samy peníze jsou tím krytím – jestli mají být měřítkem – tedy musí být jasné a nezpochybnitelné, stejně jako metr přibitý na radnici, nebo sluneční hodiny…pak teprve budou poctivým měřítkem…
úrok je vždycky závislý na čase – to je jeho podstata, je to cyklická platba za to, že sis půjčil nějakej obnos… je to nemorální? pokud mají být peníze dohodou a měřítkem, tak rozhodně, pokud jsou pro tebe i „uloženou hodnotou“ tak už budeš mít s morálkou problém, a zákazy tu stejně nepomůžou…nemůžu se přeci dívat na peníze stejně, jako na kus chleba, je to jen měřítko, ale hodnotu chleba mi uchovává ten, kdo ho připravý k užitku, a to peníze v kapse nejsou...

285332

26.2.2013 0:50

RE: Kapitalismus?

Serial Loser 213.?.?.?

Reakce na 285304

Vas priklad s bankou popisuje nulove kryti - penize pana B byly pujceny panu C a pri 100% kryti by panu B nebyly k dispozici - pan B by se nejspise citil podveden. Nepochopil jsem, proc ho pouzivate jako argument nefunkcnosti 100% kryti. Jestli se vracet ke zlatemu (nebo treba drevenemu, na tom nezalezi) standardu, jehoz opusteni na 100 let pomohlo, nevim. Nekdy je dobre se vratit, ale asi by bylo potreba diametralne zmenit majetkove pomery, zhorseny pristup k obezivu by za tech stavajicich byl pro spodnich 90% likvidacni.

Ted po desetinasobnem zrevidovani sveho prispevku mi doslo, jak jste to asi myslel. Vas priklad je prilis jednoduchy, je treba pocitat s velkym mnozstvim navzajem nezavislych operaci. Vyse kryti pouze neprimo umerne ovlivnuje odolnost banky proti runu. 100% kryti (vyssi povazuji za neobhajitelne) tak znamena nejkonzervativnejsi mozne chovani banky. V tom pripade bych videl reseni v rozdeleni funkci bank. Bud budu pouzivat svuj ucet pouze jako rozhrani pro bezhotovostni platby a banka s mymi penezi nemuze nakladat, za coz budu platit ja, nebo bance povolim s mymi penezi nakladat a nemuzu potom pocitat s jejich okamzitou dostupnosti, za coz by mela platit banka mne.
Vzhledem k tomu, ze okamzita dostupnost penez na mem beznem uctu je pouze teoreticka (byt MOZNA smluvne dana, pricemz si banka vyhrazuje pravo na zmenu smluvnich podminek [smích] ), je moje 0.1% pa - poplatky ve srovnani s jejich (2000 [povinne rezervy v CR jsou 5%] x 10 [od boku strelena urokova mira])% = 200% pa, i kdyby polovina pro ochranu pred runem, vysmech. Provoz serveru v pohode zajisti 50 lidi x superhruba rekneme 100000/mes. = 5M, staci vybrat pausalni poplatky od max. 5000 uctu. Ty pul clovekohodiny baby za prepazkou a otrapy na telefonu ani pocitat nebudu, stejne jsem to zaplatil, kdyz jsem jel do Italie, pac u nas ve vidlakove neni jedina smenarna. Nemuzu si pomoct, kurva to tam ty prachy nekdo zere? A nejvetsi prdel je, ze to kilo - dve mesicne mi za ten bezhotovostni styk stoji a delat by to moh kazdej IS provider.

285425

21.2.2013 22:48

RE: Kapitalismus?

raskolnikov 85.?.?.?

Reakce na 285269

>Takže peniaze musia mať hodnotu, ktorá sa uchová prípadne rastie to je za X peňazí kúpite rovnaké alebo väčšie množstvo rovnakého tovaru.
aha...
kdyby tohle platilo univerzálně a skutečně by se rostoucí hodnota dala ukrývat v penězích, všichni by už dávno jen seděli a čekali na ten tovar za ty přírůstky... prostě takovej zázrak, asi něco jako boží dar...
jenže on ten prevít spíš sešle nějaký kobylky, co všechno sežerou a uchovaná hodnota v penězích je pak kde? no, můžeš začít hádat... [mrknutí jedním okem]

285280

21.2.2013 12:51

Co by bylo prospěšné

rataj 78.?.?.?

Tak zv. noví ilumináti mají zajímavé myšlenky na:
http://armageddonconspiracy.co.uk/The-New-World-Order
Například:
"The word 'Economy' is derived from 'house' and 'law', and meant originally only the wise and legitimate government of the house
Slovo' ekonomika' je odvozené od' domu' a' zákona', a znamená původně jen moudrou a legitimní vládu domu
for the common good of the whole family."
pro obecné dobro celé rodiny."
Nowadays, no conclusion is possible other than that the economy is for the good of the rich and powerful alone. That's why the banks - the main
V nynější době, žádný jiný závěr není možný, než že je ekonomika jen pro dobro bohatých a mocných pouze. Protože banky - hlavní
driver of the wealth of the Old World Order - are not under the control of the nation. How can the economy be left in the hands of entities that
ovladač bohatství starého světového řádu - nejsou pod kontrolou národa. Jak může ekonomika být zanechaná v rukou entit, které
have radically different priorities from the nation itself? Banks and their shareholders want to maximise their profits. They care nothing for
mají radikálně různé priority oproti samému národu? Banky a jejich podílníci chtějí maximalizovat jejich zisky. Oni se nestarají vůbec
economic stability and for helping the underprivileged of society. In the pursuit of profit, banks would not hesitate to undermine the nation's
o hospodářskou stabilitu a o nějakou pomoc nerovnoprávné společnosti. V honbě za ziskem, banky by neváhaly podkopat národní
economy. That is exactly what the present financial crisis is about, yet no one has demanded that banks, in the national interest, be brought
hospodářství. To je přesně to, o čem současná finanční krize je, přesto nikdo nepožadoval, aby banky v celostátním zájmu byly převedeny
under the control of the elected government.
pod kontrolu zvolené vlády.

285253

21.2.2013 15:01

Zadne nove, ale zrusit vsechny regulace a garance privatnimu sektoru

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 117.?.?.?

pokud chce nekdo hrat o miliardy v kasinu at si hraje treba i za cizi penize pokud to majitelum nevadi, ale bez jakekoli statni garance a zaruk danovych poplatniku kterych se navic nikdo ani nepta, zdali rucit chteji.
Zrusit penzijni fondy coz je opet pouze hra privatnich subjektu za penize danovych poplatniku. A je uplne jedno jestli tyto fondy kontroluje stat - v Singapuru skoncily penize zdravotnich a penzijnich fondu v nemovitostni bubline a jsem docela zvedav jak bude onen maler resit Lee family az to tam praskne.

jeste k tomu kasinu, aktualne je to spise hraci automat kde je diky vsem manipulacim vse nastaveno tak, ze uz se ani vlastne vyhrat neda.

K tisku bankovek - bankovky ma tisknout stat nebo feudal. Problemy budou tak jak tak, kazdopadne z historicke zkusenosti o rad mensi nez pokud bude tisk i nadale v rukou bankeru.

285258

21.2.2013 16:04

článek je legrační pitomost

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

jmenuje se "co po kapitalismu" a v článku vymýšlejí jak ten kapitalismus zachránit aby mohl fungovat dál třeba i při správném řízení na věky věků protože se snaží odstranit věci které ho ohrožují na životě a tím i ohrožují ovládání a vysávání obyčejných lidí (za to slibuje že dostanou tzv. základní příjem což není nic jiného než almužna těm kdo jsou tak dokonale vykořistěni že je to má zachránit před smrtí hladem)
třeba ta pitomost o monopolu CB na tvorbu měny to musel psát někdo kdo vůbec ani netuší jak monetární systém funguje nebo někdo kdo se snaží oblbovat zvědavý lid jelikož předpokládá že to je masa idiotů kteří za vším vidí zlýho žida a tím by jako toho žida odřízli od lizu (plus ta úlitba s demokratickou kontrolou což je hovadina na entou protože řídit CB pomocí referenda může napadnout jen blázna a dělat to formou voleb a dosazením tajtrlíka je prakticky to samé co máme dnes)
zakázat úroky samozřejmě jde otázka je ale jak to udělat technicky a jak to vynutit
bude nad tím dohlížet stát? to nepovažuji za dobrý nápad protože co je to stát? jsou to naši hodní milí boubelatí zkorumpovaní politici a myslet si že tam někdy budou jiní je bláhový naiva

285260

21.2.2013 17:27

RE: článek je legrační pitomost

dub 89.?.?.?

Reakce na 285260

ono smutný je, že se kdekdo ohání "základním příjmem", ale už mu nedochází, že jakmile celá populace bude dostávat balík peněz zdarma, tak lehce nabyl, lehce pozbyl, a protože bude nadále fungovat "trh", tak cena základních položek okamžitě vystřelí nahoru a během několika měsíců tak eliminuje převážou část "základního příjmu" a do několika let ho inflačně odstřelí zcela, takže jako by se nic nestalo. chleba bude stát místo 50 500, a lidi to dají, protože to dostanou "zadarmo", atp. čímž se veškerý efekt anuluje.

takže pokud chce někdo distribuovat technologickou dividendu, je základní příjem tou nejblbější a nejkontraproduktivnější metodou.

285266

21.2.2013 22:06

RE: článek je legrační pitomost

osa x 193.?.?.?

Reakce na 285266

článek je dokonalý blábol napsaný psychopaty, které kapitalismus královsky živí , bez kapitalismu a svobody by tito myslitelé leda excelovali na nějakém okresním výboru revoluční partaje zlepšovákem splachovadla

285278

24.2.2013 13:29

Je článek vskutku legrační?

udo1 udo321123 (zavináč) azet (tečka) sk 85.?.?.?

Reakce na 285278

V zásade je jedno, či sa vy osobne Osa X hlásite otvorene k fašizmu, alebo marxizmu.

Aj táto falošná minca má dve strany(obrazy) a vy sa z komunizmu pre pár samovyvolených a ich kamenné tváre pod stolom ako Untermensch nikdy dlho tešit nemôžete.
Také sú totiž ich pra-vidlá.

Keď chcete hrať ich(úrakovinových sociopatov) hru, tak vedzte,
že ich(vidle) Vy a Vaša rodina skôr,
či deň-dva neskôr, budete mať v chrbte.
Podľa potrieb nesvedomia vyliezuvších z nôr.

Ako vravia Panovia:
"Keď slúžil za života, ať slouží i po něm"
..v té, či oné formě..

Ak Vám tých pár chvíľ pod stolom Panov medzi odpadkami stojí zato,
tak veľa šťastia, alebo si hľadajte hru inú tak, ako ostatní.
Prečo? Pre pud sebazáchovy, kompas Váš od nádychu prvého vlastný..preTo.

Sme spolu, na jednej common lodi.
Nazvyte si ľudskejší model ako chcete jazykom svojim,
aby ste tu nehysterčil zbytočne na posmech čo len trochu mysliacich,
o nebéé-,či-búúkajúci zodpovednejší pohľad do budúcnosti sa snažiacich.

Ako raz povedal(naformuloval) špecialista na egyptskú etymológiu stredného obdobia(2000-1200B.C.), filozof V.Shali:
(voľný preklad)

Minca Pravá(vedúca do, po RA=svetlo, vedomo-ctí), alebo
At-on&Am-on

Čím bližšie vedie cesta k tajným Egypta miestam,
tým viac vietor ostrý, surový sa dvíha.
Po vstupe však vánok príjemný objaví nám dúha.

Príbehov mnoho po svete býva..
Medziriečie, Rím, Grécko, India, či Čína,
No len jeden s odstupom ďalekým jest vekov..
kde múdri rozpoznali tajomstvo, grál svetov.
Bo tam, kde ľudí mnoho v jednom pľaci býva,
objaví sa najskôr umu rytmu zradného sila.

V tom čase bájnom stretli sa dva svety
dve lásky k životu, dva nenávisti veky.
Liet tisíce prešli od dejín bodu,
keď Človek po prvé okúsil vodu.
Preto od počiatku tak, ako aj dnes
tíško sedí v Egypte skrytý pes.

Ten šakal symbolom mocným, vedou temna lesť,
no mnohý, kto nájde ho, čelom veku svetla jest.

285366

21.2.2013 20:20

Krach kapitalismu lze odsouvat, ale nejde mu zabránit

smutnyklaun 217.?.?.?

Pokud lidé nevytvoří systém, který bude spravedlivěji rozdělovat vytvořené hodnoty než soudobý kapitalismus a nebude přitom šetrnější k přírodě,čeká lidstvo a vše živé apokalypsa. Je ale jasné, že ti kteří v současném kapitalismu, v němž vítěz bere téměř vše, velmi profitují, nebudou mít k tomuto sebemenší ochotu. Mají obrovské peníze a moc, kontrolují média, politici jim zobou z ruky.Změna systému jejich dominantní postavení silně ohrožuje, proto změna systému musí přijít zdola. K tomu ale dosud chybí konkrétní programy a schopní vůdci. Přitom jisté řešení by bylo.Vzít z obou systémů (kapitalismu a socialismu) to pozitivní a propojit to. Nevím, zda by tento kočkopes mohl dlouhodobě fungovat( v Číně zatím funguje), ale jinou možnost nevidím.Zázračné a ozdravné reformy kapitalismu bez válek a revolucí jsou stejnou utopií jako komunismus.Kapitalistický systém v dlouhodobé krizi nevymyslí nic jiného než války, po nichž často následují revoluce.Ta další válka by ale mohla být definitivně poslední.

285274

22.2.2013 0:29

ŽIDOVSKÉ FIGURY..

Guzzepe Carta 89.?.?.?

Ota Šik byl jeden z prominentních Židů, kteří koncipovali rok 1968 (tzv. pražské jaro) – což byla jakási generální zkouška stažení bolševismu z oběhu, který se nakonec nepovedl. Plán vypracoval KGB a postavila se proti němu GRU – vojenská zpravodajská služba, proto došlo k okupaci Československa. Hlavními aktéry roku 1968 v Československu byli Židé: E. Goldstücker, E. Löbl, J. Pelikán, O. Černík, Č. Císař, O. Šik, J. Hájek, P. Kohout, L. Vaculík, A. J. Liehm, A. Lustig, atd. Ti, kteří se toho dožili, byli také mezi hlavními aktéry v listopadu 1989. Po roce 1989 však byli jako hlavní ekonomové exponováni Židé W. Komárek a V. Klaus.

285284

22.2.2013 4:28

odkud a kam to vede

oijkio 91.?.?.?

Velmi zajímavý článek, zvlášť ostrá diskuze. Nedaří se mi najít protiargumenty na žádnou stranu. (Na tvrzení že zlato nemá hodnotu si už ani netroufám podotknout, že je dobré na plomby.)
Docházím prozatím k těmto závěrům:
- technický pokrok a globalizace, i vše co se zde diskutuje, je důsledkem přelidnění,
- dobrých řešení, věřím, že by se dalo najít dost,
- je nás lidí ale už tak moc, že se nebudeme umět dostatečně shodnout,
- peníze a hodnoty jsou už v globálním měřítku natolik koncentrovány, že není síly tento stav zvrátit, jejich držitelé budou postupovat podle svých zájmů (různých),
- člověk s veškerou svou vědou a technikou je zcela součástí přírody (tak pohlížím na svět přes 60 let, dětství nepočítám),
- v delším (ale už aktuálním) výhledu nás čeká právě to, co kteroukoliv v historii přemnoženou živou populaci.
Tedy vážný problém. Domluva v sedmadvacítce EU je obtížná, celosvětová (peněžní systém a j.) nepoměrně víc.

285293

23.2.2013 4:20

RE: odkud a kam to vede

p. 113.?.?.?

Reakce na 285293

..protoze jiz financni/dluhovy/ system nefunguje /ani nemuze/..predevsim v USSA/United Socialist States od Amerika/...musi tedy dojit logicky ke zmene ke komunismu , kdy se lide zotroci a penize se /po marxisticku/ zrusi... nekolik pramenu uvadi , ze jenom objem derivatives v obehu je /staggering/ 640quadrilionu /1q=1000trilionu a 1 tril..=1000bil. a 1bil.=1000milionu/...tedy mereni pouzivana doposud pouze v astronomii.....

285321

22.2.2013 15:55

keci,keci,kecičky

Pistolius 94.?.?.?

Člověk je bakterie na povrchu planety.jejich přemnožením nebude fungova žádná jejich iluze.Ani ta vaše socanská.

285309

23.2.2013 23:47

přeci socialismus...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

... proto zde byl také kapitalismus nainstalován, a to v jeho ne zrovna lichotivé podobě, kdy jeho bezuzdná dravost neustále graduje. Po řízeném pádu socialistického bloku (v kterém se internacionální socialismus nekontrolovaně přetransformovával k národnímu) graduje i v tradičních kapitalistických zemích, již hodně málo zemí si drží jeho sociálně-demokratickou podobu. V konečné fázi to nemůže skončit jinak než socialistickou revolucí podporovanou velkou většinou a následnou radikální anihilací liberálně-globalistických struktur i s pomahači(pátou kolonou).
Plán internacionální socialistické revoluce je pořád v kurzu, cíl se nemění, jen cesta.

285354

25.2.2013 0:25

snižují na čas ničivé síly kapitalistického hospodářství

Adam... 94.?.?.?

Zato ty socialistické síly ,které nebudou ničivé nejsou nikde vidět,ale byly viděny v minulosti např.50.000 000 mrtvých hlady v Rusku.
Tak už se to zase blží

285380

25.2.2013 9:45

RE: snižují na čas ničivé síly kapitalistického hospodářství

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 95.?.?.?

Reakce na 285380

To čo sa dialo v Rusku nebolo dielom socializmu, ale dielom ľudského odpadu skrývajúci sa za ideu sionizmu, bolševizmu, socializmu a nehovoriac o prach-obyčajných zločincoch.
Mimochodom započítali sa do toho čísla vojnové obete?

285391

Příspěvků: 31

21.02. 09:33 Karel M  K bodům
21.02. 12:37 haban  RE: K bodům
21.02. 09:41 Tamiral  finančné transakcie
21.02. 11:07  RE: finančné transakcie
21.02. 10:55 raskolnikov  Kapitalismus?
21.02. 18:03 Oracle  RE: Kapitalismus?
21.02. 19:03 aristokrat  RE: Kapitalismus?
22.02. 10:14 Oracle  RE: Kapitalismus?
22.02. 12:07 raskolnikov  RE: Kapitalismus?
22.02. 13:50 aristokrat  RE: Kapitalismus?
22.02. 17:22 Oracle  RE: Kapitalismus?
22.02. 19:07 aristokrat  RE: Kapitalismus?
23.02. 10:45 Oracle  RE: Kapitalismus?
23.02. 11:44 aristokrat  RE: Kapitalismus?
23.02. 12:13 raskolnikov  RE: Kapitalismus?
26.02. 00:50 Serial Loser  RE: Kapitalismus?
21.02. 22:48 raskolnikov  RE: Kapitalismus?
21.02. 12:51 rataj  Co by bylo prospěšné
21.02. 15:01  Zadne nove, ale zrusit vsechny regulace a garance privatnimu sektoru
21.02. 16:04 aristokrat  článek je legrační pitomost
21.02. 17:27 dub  RE: článek je legrační pitomost
21.02. 22:06 osa x  RE: článek je legrační pitomost
24.02. 13:29 udo1  Je článek vskutku legrační?
21.02. 20:20 smutnyklaun  Krach kapitalismu lze odsouvat, ale nejde mu zabránit
22.02. 00:29 Guzzepe Carta  ŽIDOVSKÉ FIGURY..
22.02. 04:28 oijkio  odkud a kam to vede
23.02. 04:20 p.  RE: odkud a kam to vede
22.02. 15:55 Pistolius  keci,keci,kecičky
23.02. 23:47  přeci socialismus...
25.02. 00:25 Adam...  snižují na čas ničivé síly kapitalistického hospodářství
25.02. 09:45 Oracle  RE: snižují na čas ničivé síly kapitalistického hospodářství

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

72

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 115 čtenářů částkou 25 260 korun, což je 72 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Čiperka Prymula ukradl tváře herců na soukromou kampaň26.01.21 23:07 Česká republika 0

Vakcína od Astra Zenecy má prý jen 8% účinnost26.01.21 11:16 Německo 8

Poslanci používají legální restauraci, i když to plebsu zakázali25.01.21 17:14 Česká republika 3

Papaláši se chytili do vlastní sítě25.01.21 12:23 Česká republika 7

Začínám rozumět roli Navalného: užitečný idiot by mohl posloužit k zastavení Nord Stream 223.01.21 12:12 Evropská unie 4

Pane Volný, to bylo hloupé21.01.21 17:14 Česká republika 21

Slovenský lekár objednal pre svojich covidových pacientov Ivermectin. Colníci mu zásielku zabavili20.01.21 19:05 Slovensko 4

Na Seznamu se rozmáhá cenzura jako rakovina20.01.21 08:06 Česká republika 8

Sbohem, Kalousku. A zavři za sebou z druhé strany19.01.21 19:17 Česká republika 8

Chcete, aby skončil Lockdown? 26. ledna máte reálnou možnost to změnit19.01.21 10:14 Česká republika 3

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 3

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 4

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Měnové kurzy

USD
21,45 Kč
Euro
26,05 Kč
Libra
29,45 Kč
Kanadský dolar
16,87 Kč
Australský dolar
16,59 Kč
Švýcarský frank
24,15 Kč
100 japonských jenů
20,69 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,73 Kč
100 maď. forintů
7,25 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,45 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 731,05 Kč
1 unce stříbra
546,05 Kč
Bitcoin
686 402,31 Kč

Poslední aktualizace: 26.1.2021 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 474