Diskuze k článku
451 stupňů Fahrenheita
Příspěvků 27
15.7.2012 18:05
RE: Otazky na telo - Lubomir Hudo
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 177.?.?.?
Reakce na 271940
zbyvaji......modersni "mnisi" a "monastic option".
http://www.cs.uwaterloo.ca/~shallit/berman.html,
Is America in the twilight zone of cultural and social collapse? Morris Berman, a much recognized and, yes, controversial, social critic and cultural historian, thought so ten years ago when he wrote the notable and much criticized book, “The Twilight of American Culture.” Another tongue-lashing excoriation of our culture followed in one his recent books, “Dark Ages America: The Final Phase of Empire”
In “The Twilight of American Culture,” Berman focused on America’s cultural breakdown as reflected in the growing alienation, inequities, pervasive anti-intellectualism, illiteracy, and decline in educational quality .
He drew anecdotal similarities of the sad state of American society to the social class differences and anti-intellectualism of the Roman Empire before its fall. Berman prophetically predicted back in 2000 that America was moving in a direction best described as a culturally mind-numbing lack of critical thinking … a societal consciousness and identity drowning in divisive, mean-spirited dialogue, and lost in a purposeless, paranoid excessive commercialism. He saw American culture as, quite simply, in a mess going into the 21st century.
http://willblogforfood.typepad.com/will_blog_for_food/2011/01/the-twilight-of-american-culture.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Morris_Berman
až na posledný odstavec. U nás volilo 44 % ovčanov jednu politickú stranu, SMER-SD. A že je to banda vyžírkov, o tom není debaty. Takže to nieje o ľavici/pravici. Je to o tom, ako píšete, o "elementárnej nevzdelanosti"
Nastesti internet je pouhy nastroj. Stejne jako je nastrojem nuz a jen na mne zalezi, zda tim nozem nekoho zabiju, nebo naporcuju surovinay na chutny obed, tak je nastrojem i internet. A to nastrojem velice mocnym. Ani za totality bych si nemohl dovolit mit knihovnu o 3 000 svazcich, ale diky internetu ma moje sbirka e-knih pres 20 000 knih, desitky tisic casopisu a stale ji rozsiruju.
Pane jo, mit knihovnu o 20 000 svazcich a desitky tisic casopisu - jo to se nam to cte, kdyz ma nekdo den dlouhy podle toho jak potrebuje.
Dobře děláte. A důkladně zálohujte, kdyby náhodou začaly jisté myšlenky klasiků mizet v paměťových dírách.
Pouze velmi hrubým okámerkem vidím v našem 2+1 něco kolem 800-1000 knih. Netvrdím že jsou to všechno díla klasiků či perly literatury, ale e-kniha se s papírovou nedá srovnat.
Za totality bych určitě kupoval knížek víc.
Teď jsem rád že vezmu knihu do ruky 3-4x za týden. Nechápu k čemu mít "e-knih pres 20 000 knih, desitky tisic casopisu". To už je krize z nadbytku možností - až jich budete mít 30 000 a časáků 100 000, dejte vědět kolik jste jich opravdu přečetl.
Je to nemoc. Poměřování e-penisů. Nic více, nic méně.
Tady nejde o to, mit vsechno precteny. Navic beletrie je sotva polovina a zbytek je odborna literatura. Spis jde o to, mit doma v archivu knizky, ktere uz predpokladam nikdy nevyjdou tiskem a moct se o ne podelit s prateli. Nepredpokladam, ze by jeste nekdy tiskem vysli knizky Henleina, Herbertova Duna, detektivky z budoucnosti od Gerta Prokopa licici USA jako totalitni stat, dila Orwella, nebo treba Solzenicin. Nebo treba stare casopisy jako Amaterske radio, nebo Udelej si sam. Deckam muzu do ctecky poslat stare ctyrlistky, nebo treba ABCcko a Elektron...
To je všechno na hovno. Knížky se dají spálit a ty eee si nepřečtete, když vypnou proud. Zrovna jsem někde četl, že když dojde k tzv. "blackoutu" díky zvýšené sluneční aktivitě, bude trvat obnova el. sítě asi tak 10 let...(v Americe samo s sebou, u nás už k tomu nedojde nikdy)
Pak by mě zajímalo, co v těch knížkách vlastně vyčtete za moudra, pokud si tedy nechcete hrát, stavět atomovou bombu nebo vyrábět nervově paralytický plyn?!
Myslím, že to, co potřebujete pro život, vám řeknou táta s mámou a učitel na základní škole. Ostatní, z hlediska vývoje a pokroku člověka, nemá stejně žádný smysl, jak se zdá.
PS. Až vám shoří ta moudra v knížkách, ať už z jakýchkoliv důvodů, to, co budete mít v hlavě bude váš jediný majetek a taky to, co odkážete vašim dětem. Takže si sdělujte navzájem to, co je pro život důležité. Kecy nemaj cenu a lidi si stejně nic nepamatujou.
Co k tomu říci? Proč by jste si to nemohl za totality dovolit? Protože jste pohodlná vyžírka, která poslušně kmitala v systému a byla líná se za vzděláním posunut dál? Asi proto.
A proto to teď doháníte digitálním křečkováním, copyright, necopyright. A ještě jste na sebe řádně hrdý!
"...zda tim nozem nekoho zabiju, nebo naporcuju surovinay na chutny obed..."
To je zajímavý, místo "nebo", si tam dejte "a", a hned uvidíte, jak se vám změní význam toho internetu. Záleží na úhlu pohledu.
Nestačí knihy mít a eventuálně přečíst (Kája Mařík nám návod jak postupovat nedá), je třeba informace být schopen utřídit podle příčin a následků, být schopen syntézy a analýzy problému.
napis kolko si ich precital a nie kolko si zozbieral ...
Zda se mi nepravdepodobne ze lide byly v minulosti vice vzdelanejsi,do doby pred sto lety siroka verejnost knihy prakticky neznala.Historie dvacateho stoleti ukazala ze i kdyz lide masove cetly stejne nasledovaly systemtreti rise.To co autor kritizuje je prirozena povaha cloveka-lenost a to myslet,menit, a druha prirozena vlastnost-prizpusobit se,vlastnost ktera je tak dulezita v evoluci,zda se nas privadi na okraj propasti.Knihy se nectou protoze se spolecnost prorozene vyvinula do doby internetu,coz je ale dobre, poprve v historii ma masova spolecnost bezproblemovy pristup k informacim ktere byly po veky drzeny elitamy v tajnosti.Dnes uz autori clanku jako tento nemusi obchazet nakladatelstvy ale poslou sve myslenky primo verejnosti.Co lepsiho chcete?A ten vsemy proklinany Facebook je dalsi mocna zbran ktera je konspiratory vcetne zvedavce z principu a hloupe opomijena.Pokud tam jsou jen hlupaci jak autor pise pak by to mel zmenit,zalozte si zdarma ucet a sdilejte sve myslenky tam,a tak je muzete prinest te mlade generaci.Ve valce plati ze pouziji naprosto vsechny prostredky k dosazeni vitezstvi,co muze byt lepsiho nez pouzit tento vynalez proti nim.Clanek je pekny myslenka dobra ale autor by mel premyslet jak oslovit lidi cestou ktera je jim pohodlna a familierni nez si stezovat ze neprovozuji neco co je dnes ve spolecnosti uz nepopularni.Nicmene stale plati ze inteligentni lide si najdou cestu k informacim at jsou tistene na netu ci pres dokumenty typu Zeitgeist etc.
16.7.2012 10:55
RE: Vzdelanost napric historii
WAZARI Milan (tečka) Javurek (zavináč) upce (tečka) cz 195.?.?.?
Reakce na 271947
Možná byste měl začít číst, alespoň byste nenapsal tolik a tak příšerných hrubých chyb!
Rovněž tvrdit, že lidé před sto lety knihy téměř neznali - slyšel jste někdy třeba o V. M. Krameriovi? Nebo o tzv. kalendářích? A že se knihy vydávaly po sešitech, aby byly prostému lidu přístupnější?
Ja ctu pravidelne ale ne v cestine.Az budete zit po leta v cizi zemy,budete rad ze muzete vubec psat.Kalendare a sesity by nebyly potreba kdyby mel lid pristup ke kniham,v podstate jste potvrdil co jsem napsal.Priste vice premyslejte
16.7.2012 22:43
No jo, Cukrblík dal gojim mocnou zbraň -
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?
Reakce na 271947
jen aby se záhy nedivili a strachem huby nekřivili, jak onehdá pěl ten skinhead.
Náruživé informování režimních médií o úkazech na "sociální síti" rovněž nesvědčí o tom, že by systém chtěl touto posílit neovčany.
Jinak - stále se ničí knihy autorům nepohodlným sekulárnímu kultu ...
Přečtete si F.L.Věka. Nebo se na to podívejte na DVD, je to starý seriál, ale velmi dobrý.
Oproti knizeje totiz neuveritelne plochy, tak jako televize sama. muzim rict ze nejprve jsem videl film, a pote co jsem precetl knihu, o nekolik let pozdeji, jsem byl prekvapen kolik myslenek mi ve filmu uteklo. Napriklad ten s televizi.
V zásadě lze souhlasit. Faktem zůstává, že lidé dostávají nepřeberné množství informací, dnes využívaných většinou ku "svému" prospěchu. A tak nám zmizela občanská společnost jako taková a individualismus se prosazuje na všech frontách. Dám příklad. Dříve motorkář byl každý, kdo vlasnil nebo rozuměl motorům. Pionýra, Stadion, či 150, 250 či 350ku to byli všechno motorkáři. Dnes už je to jiné. Rozdíly jsou nejen v kubaturách, ale i ve společenském postavení. Ta velká fronta lidí se rozdělila na malé skupinky podle dalších zájmů a těžko mezi sebe někoho vezmou. Podívejte se na dění na vesnicích, kde lidé, kteří se několikrát do roka sešli na tancovačkách mají dnes problém se pozdravit. Může je zajímat nejaký veřejný život? V něm se dnes angažují lidé stejně postižení snad kromě obecních zastupitelstev, ale i tam je dnes spousta lidí, kteří vám řeknou, mě to nezajímá. Rezignace na společenský život či politiku je velkým neštěstím. Potom je na snadě, že se do vedení obce, města, kraje či státu dostávají lidé, kteří nemají konkurenci. Podívejte se jak se skládají kandidátky. A po zvolení mají neomezenou moc v tom, že je nikdo nekontroluje a čeká se na další volby, které dopadají podobně. Jak může taková společnost, obec či stát fungovat a jak dlouho? Pojďte do politiky. Pojďte do politických stran. Ovlivňujte, kontrolujte, hlídejte a hlavně pracujte pro sebe a pro tento stát.
"Pojďte do politiky."
To je jako byste řekl lidem: "Pojďte, staňme se všichni mafiány". Myslíte si, že si politici mezi sebe pustí nějakého Mirka Dušína, natož pak celé Rychlé šípy?! A co budou potom dělat lumpové, stavět zdi a péct chleba?! Každý přece zná ten cintát: "Politika, tak jako policie vyžaduje ty nejlepší muže ale není v nich nic, co by je přitahovalo."
S tou poslední větou máte šanci na utopickou vizi roku. Myslím, že hodně lidí už má dost práce s vlastní kontrolou vyměšování a s tou prací pro sebe už nás dávno předběhli právě ti politici a jiní loupežníci!
Nepodceňujte tolik ty mladé. Taky čtou. A někteří i přemýšlí. I když úpadek tady je, né že né...
Nejde o podceňování. Jde o to, že jesli nějaký Karel Vopička ze Smíchova v tom má jasno, je to zcela bezvýznamné. Pro pravdu je nejhorší svoboda slova, pak totiž jehla pravdy klidně zmizí ve stohu absurdních nesmyslů ze sdělovacích prostředků. Víte Vy o nějakých "elitách", které by se o pravdu zajímali a bojovali za ni, učili ostatní (jako dnes již vysmívaní a odsuzovaní národní buditelé)? Já ne. A bohužel to nejsou ani lidé, kterých jsem si dříve vážil, jako J.Suchý, M.Eben...
On ani známý Leninův výrok "Učit se, učit se, učit se" není od věci, zvlášť právě dnes. (A ani Pracující všech zemí, spojte se)
Opravdu je zbytečné se tím trápit. Stejně jako generace před námi měli své babičky a dědečky kteří jim říkali že za jejich mládí vše bylo lepší a vědění lidí o podstatě života vyšší i dnes je tento článek v tomhle zcela tendenční. Život sám si poradí, evoluce si poradí ať už se nám to líbí nebo ne. Mimochodem je zajímavé že když podle tvrzení generací za generací mladí jsou hloupější než ti mladí o rok před nima lidé se mají obecně lépe a lépe. Život mají snažší díky technice a věk vyšší díky medicíně. Vím že to není populární říkat ale je to pravda. (samozřejmě vždy se najde někdo kdo neuspěl v evolučním závodu, to je zcela přirozené) Takže z toho jednoduše plyne že stejně 95 procent lidí se veze a těch 5% posunuje civilizaci kupředu. Nebylo to nikdy jinak spíše se to teď právě díky internetu zlepšuje. Jen zaslepený člověk by si toho nechtěl všimnout