Diskuze k článku

Kalifornská prázdná pokladna by mohla být příležitostí

Příspěvků 146

6.7.2009 1:28

tolik prace nam to dalo ..

steve 97.?.?.?

Editorova poznamka: K určitému datu vyměnila bezcenné papírky za zlato. Dokud toto nebude, nebude spravedlnost a prostý člověk bude zase okraden. Navrhované řešení je vytloukání klínu klínem s konečným důsledkem, že všechny ty ze vzduch vyrobené peníze jen dále znehodnotí peníze skutečných zahraničních věřitelů USA, neboť přispějí k inflaci dolaru.
--------------
[smích] .. a to je prece presne to co chceme - "vazeni", ... Nedelejte si z toho hlavu - za 30-40 let nebude mnoho lidi, kteri o dnesnich kouzlech budou neco vedet. [smích]

194983

6.7.2009 23:08

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 194983

steve, jsi takový chytrolín, a nerozumíš mechanismu tvorby peněz? [velký smích]

>editor>jde v podstatě jen o další účetní trik. I v případě, že by Kalifornie založila vlastní banku, ta banka by peníze prostě vytvářela ze vzduchu
-vždyť tvorba peněz není kouzlo, ani se netvoří, jak píše editor, "ze vzduchu", ale peníze jsou jen odrazem nějakého skutečného bohatství, existujícího nebo vytvořeného hmotného/cenného statku.
kdyby Kalifornie byla chudá a neschopná, a neměla by čím ručit a přesto by si vytvořila pomocí vlastní banky peníze, byly by to inflační peníze. jelikož ale Kalifornie dle článku majetek i potenciál má, pak existuje reálná možnost poskytnout peníze nějakému bonitnímu dlužníkovi (firmám, nebo přinejhorším státu samotnému), a jelikož by to bylo za režijní náklady, byla by to půjčka skoro zadarmo... téměř jen za splacení původního dluhu. díky požadavku na pouze 8% peněz v bance by se peníze rozmnožily na dvanáctinásobek, a problém s nedostatkem peněz v Kalifornii by byl vyřešen. a jakmile by doběhla doba splatnosti dluhu, a vytvořené peníze by se ocitly opět 100% v bance (nebyly by dál půjčovány), bylo by možné tuto emisi zrušit (jako by se vyrovnaly peníze za zlato). viz:
>editor>ale v navrhovaném řešení chybí ten poslední krok, který v 19. století banka na Guernsey učinila: K určitému datu vyměnila bezcenné papírky za zlato
-že by to zničení/vynulování někdo v budoucnu neudělal, to dnes nemůžeme říci. byl by ale každopádně vytvořen dluh (věrohodnému subjektu) a tento dluh by byl řádně splacen (díky tomu, že by se mj. i za pomoci těch peněz vytvořily nové pracovní příležitosti a hodnoty, které by byly díky běžícímu průmyslu aj. činnostem směřujícím k prosperitě, vytvořeny jako nové peníze, které by zaplatily právě ten dluh.
jelikož je ten podtlak (deficit, potřeba) co se týče peněz v Kalifornii, je vysoce pravděpodobné, že by se ty peníze uplatnily právě tam, a nebyly by šířeny mimo území USA (jako se to děje s americkými státními dluhopisy, za které je nutno draze platit úroky a navíc jejich množství už znejisťuje investory a důvěryhodnot dolaru tím trpí (oprávněně). případ Kalifornie je ale něco docela jiného. Je zde rozdíl v jejich SKUTEČNÉM bohatství+potenciálu+zefektivnění. je to jako srovnání chudého podvodníka tisknoucího peníze s bohatým a schopným podnikatelem, který má takřka zaručeně na to, aby za pomoci půjčky vydělal a své dluhy splatil. prostě rozdíl je ve zdraví, majetku a schopnostech... jednoduše v bonitě. a bonitnímu dlužníkovi každý rád půjčí, každý mu rád uvěří, že si svůj závazek splní.

ostatně lze to řešit i vydáním paralelních peněz (vedle dolaru), které by nebylo možno použít jinde než v Kalifornii.

jediný problém vidím v možné inflaci (nebo bude deflace?). ovšem inflační riziko nesou vždy všichni.

195008

6.7.2009 23:57

RE: tolik prace nam to dalo ..

steve 97.?.?.?

Reakce na 195008

[smích] .."dockejme klasu, jako Nachman casu" - "hin sa hukaze" ... [smích]

195013

7.7.2009 0:19

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195013

čekej si na co chceš, kašpárku [smích]
netuším, co to máš za kámoše... nějakého Nachmana. ale to je tvoje soukromá věc, a nemusíš to trousit v diskusi.

195015

7.7.2009 1:50

RE: tolik prace nam to dalo ..

steve 97.?.?.?

Reakce na 195015

[chechtot] .. ale ze vas sefove honi, co ?? [chechtot] [chechtot] - Vytrvejte v usili, bude gulasek a medaile ! .. [chechtot] Dalsi ignoruji.
--------
.. novi "teroriste" - legalni majitel strelne zbrane a "protestant na dane".
http://www.prisonplanet.com/bill-gives-attorney-ge...
-----------

195019

7.7.2009 9:47

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195019

ty možná máš šéfy a děláš za gulášek a pár drobáků. já ne... řídím se sám, a když něco dělám, není to určitě za medaili, jako propagandista steve, snažící se o vtipnost (ale působící už dost křečovitě a trapně). -je dobře, že už končíš. nemáš co říct (k věci, ani k jiné věci).

195043

7.7.2009 3:13

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195008

Skvele, jak tedy je mozne, ze nejakych 99% existujicih kreditu je odtrzeno od reality deni? Rad bych vedel cim jsou tyto kredity kryty? Dale by zajimalo, jestlize moderni penize vznikaji na zpusob pyramidove hry, kdy komercni banky mely legalne dovoleno na jakykoliv "financi vstup" vygenerovat 10 nasobek kreditu, pak tu stoji otazka. Z ceho tento virtualni desetinasobek kreditu je kryty? Tohle kouzlo jde samozrejme provest vicekrat. Nejenom s kredity centralni banky, ale i s temi, ktere se do bank z ekonomiky vratily, aby si kouzlo vzniku v pomeru 1:10 mohly znovu zopakovat, proto je pomer realne ekonomicke smeny vuci financim trhum cirka 1:100 a stale se zvysuje.

Konspirativni trubky meho typu dosly k zaveru, ze kryti probiha pomoci stavajici hodnoty existujicich kreditu, kdy dochazi k "naredeni" hodnoty jedno prumerneho kreditu a castecne proti pusobi v ekonomickych vztazich uplatneni lidske invence, kreativity, zavadeni technologii... Pomer tvorby kreditu z niceho 1:10 je vsak natolik chamtive nastaveny, ze invence zdaleka nedostacuje. Samozrejme i pri jinem nastaveni by v konecne kapacite planety Zeme muselo dojit ke zhrouceni pyramidy.

Ve starem zakone existoval jeden uzasny regulacni mechanismus. V kazdem padesatem roce doslo k prominuti vsech dluhu. Nemluve o striktnim zakazu lichvy. To regulovalo nabidku nepoctiveho zadluzeni, kdy pro elitu bylo neefektivni nabizet sofistikovane ruzne neprijemne figle pro dluznika. Dluhy byly vydavany s mnohem vetsi rozvahou na projekty, kdy dluznik dokazal platit pred magickym cislem 50 let, protoze jinak byly stejne vynulovany.

195024

7.7.2009 15:45

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195024

drahý pane, jestli to ještě ve svém věku nevíte, tak vám to musím říct nyní: VEŠKERÉ KREDITY jsou kryty VÍROU, že budou splaceny (důvěryhodností dlužníka, pravděpodobností splacení), + bývají zajištěny skutečným, REÁLNÝM majetkem v hodnotě obvykle vyšší, než jakou měla půjčka.
faktem je, že v průběhu splácení vlivem inflace hodnota splátek klesá, a mj. i proto je účtován úrok. vydělá se ale podle mě jen díky tomu, že postupně splácené peníze hned obratem zase půjčíte, jinak byste díky inflaci prodělal (při modelu 1:1+úrok na 20-30 let, kdy už bude hodnota peněz jinde). vydělat se dá také tehdy, když dlužník nesplácí a vám jako věřiteli připadne zástava, tj. např. zajímavá nemovitost, která obvykle na ceně neztrácí, někdy i naopak.
velkým rizikem je nesplácení v kombinaci se špatným zajištěním -a to se dnes bankéřům podařilo v obrovské míře (díky chamtivosti a ztrátě opatrnosti). kdyby půjčovali svoje peníze, jistě by se takto ledabyle nejistili, ale šlo o peníze cizí, a o banky někoho jiného. a ZAMĚSTNANEC (kreditní manažer banky) - je přece závislý na každoroční výkonnostní odměně, ne na osudu banky za 20 let, že ano?
nicméně systém/model sám o sobě není špatný. krytí/ručení tam je uvažováno.

pokud jde o Kalifornii, tam jsou vaše námitky zřejmě bezpředmětné, protože tato 8. nejsilnější ekonomika světa, technologicky nabušená, je skutečně bonitním dlužníkem a dobrou zástavou.

abyste už byl v obraze, doplním ještě pro úplnost, že papírové bankovky, které máte v peněžence, jsou kryty POUZE vaší vírou v to, že je někdo emituje jen v množství odpovídajícím budoucí práci, =skutečně nově vzniklým hodnotám (=novým penězům), tzn. že je někdo mezitím neznehodnotí masivním tiskem dalších, a že si za ně i za rok-dva koupíte tolik, kolik doufáte. obvykle je to ale vlivem inflace podstatně jinak.

uniknout inflaci se podaří málokomu... jen tomu, kdo peníze množí rychleji než postupuje inflace, tj. nejméně tempem 10% ročně a víc (někdy ani 80% nestačí). toho může dosahovat jen velmi schopný podnikatel (od hrubého zisku ale musí odečíst úroky z půjček +inflaci +mzdové náklady +daně +rizika/pojištění +odpisy budov a zařízení) nebo majitel kvalitní nemovitosti, který ji výhodně pronajímá (a netratí mnoho na opravách), dobrý bankéř, anebo také schopný obchodník na burze (vydělávající na úkor neschopných). někdy také prospektor, když pravidelně objevuje cenná nerostná ložiska, nebo vynálezce, chrlící zajímavé novinky/zužitkovatelné objevy.

poslechněte si pana Clause... je to zábavné, ale krutě pravdivé. a pak se podle toho nějak zařiďte... abyste pořád jen neplakal nebo nenadával na "špatný systém".

necelých 9 minut, CZ titulky:
část 5

...Automaticky kráceno

195068

7.7.2009 22:22

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195068

Drahy pane, kdyz se podivate do archivu, tak zjistite, ze jsem verejne tvrdil, ze realny ekonomicky potencial Kalifornie je v poho. Zkuste to vsak vysvetlit v Bilem domu, kde odmitli dat garanci na 5.5 mld babek. Zrejme by nastala debata, ze ani tolik nejde o Kalifornii, ale o tom, ze by pak pomoct mohlo pozadovat dalsich 50 statu. Pripadne muze jit o jine motivy. Jako zkouska potlaceni nepokoju zatim v jednom state, odstrasujic i pripad pro ty co by chteli vystoupit z Unie... Ono v archivu by jste zjistil, ze nazorove curate u spatneho stromu. Jestli jsem presne netrefil do vaseho pohledu na vec? Toz to je si treba zvyknout, ze lidi nemysli pres kopirak.

Definujte mi laskave ten realny majetek uzity jako protihodnotu. Jedna se o konstantu nebo se to muze menit nahoru a dolu vyraznym zpusobem? Pred spalovacim motorem byla ropa prakticky bezcenna pachnouci sracka. ...Dneska jsou skoro vsechny nemovitosti z poslednich 8-10 let v USA hluboko pod ohodnocenim pri kterem vznikali pujcky. Jenom v USA je opusteno pres milion ( a deji se podvody ve velkem, realne cislo bude horsi ) baraku, refinacovani je prakticky nedostupne pro obycejneho clovicka. Banky refinancuji mezi sebou, hrajou s barakama takovy ping pong a doji stat o dalsi vypomoc ci zduvodnuji, kde se vyparilo tech 700 mld.

Chcete naznacit, ze zmena vlastnictvi centralnich bank a pravidel bankovnictvi ( zakaz fincniho incestu ohledne pyramidove tvorby kreditu ) je pouze kosmeticka uprava a nejde o radikalni transformaci systemu? To bylo prijatelne rict mozna v dobe, kdy byl presidentem USA Andrew Jakcson. JFK zjistil, ze to nejde a nepujde to dokud neuzraje cas, coz se prave deje. Tu prednasku Clausse ve Svycarech jsem videl nekolikrat. To by jste podle odkazu, ktere jsem tady s jinymi vlozil do diskuzi, taky zjistil v archivu.

195096

8.7.2009 0:34

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195096

A jeste mala poznamka k te protihodnote vuci pujcce od banky. Jakakoliv banka na kazdou pujcku muze dle systemu fraktalnich rezerv, vytvorit z niceho a kryte nicim 10 nasobek kreditu. Samozrejme znacna cast takto vytvorenych kreditu krytych kulovym hovnem se vrati do banky a znovu je vytvoreno 10 nasobek novych kreditu bez kryti. Vicemene v takovem systemu muze poskytovat uvery prumerne inteligentni simpanz za bednu bananu, coz by vyslo mnohem levneji nez milionove bonusy. Vsechno bezi normalne dokud pyramida novych dluzniku roste, ale jednoho "krasneho dne" proste novi dluznici nejsou k mani. A ten "krasny den" uz nastal.

Banka na tom z hlediska selskeho rozumu nevysla nejhure. Za pujcky ma realne zaruky a hromadu kreditu si vycucala jenom tak z palce od nohy. Kupodivu banky jeci, ze jsou bankrot a potrebuji pomoc v bilionech ( angl. trilionech ) babek. Co si banky pocnou s hromadou realnych veci jako nemovotisti, puda, fabriky..., o kterych s prominutim vedi hovno? Jiste je skvele dostat barak s down payment a nejakym rokem splatek. ktery jde obartem ruky prodat. Co delat s milionem opustenych baraku? Udrzovat je nebo je nechat zchatarat?

Takze banky jeci, ze jsou bankrot. Hodnota kreditu spadla na zlomek puvodni hodnoty roku 1913, kdy cela sranda ohledne systemu fraktalnich rezerv zacala. Dalo by se to nazvat system kryty duverou lidi v cim dale ridsi hovno!! A ve virtualnich kapitalovych trzich se pohybuje obrovske mnozstvi nejakych 99% kreditu, pokud se masivne pohnou smerem k realne ekonomice, tak potes koste. Opravdu velka valka na vycisteni techto toxickych kreditu neni z technologickcyh duvodu bohudik myslitelna.

S kosmetickymi zmenami se na ceste k lepsim zitrkum stezi vystacime. Kdyz reknu, ze za velky uspech povazuju pokracovani lidske civilizace v konecnych rozmerech teto planety bez masivni redukce lidske populace, tak z jedna strany to od pratel sliznu za prilisny optimismus a z druhe strany za idiotsky pesismus. Uprimne reknu, ze bych byl radeji v tomto komkretnim pripade tim pesimistou idiotem.

195105

8.7.2009 2:06

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195105

to o poskytování půjček bez jakéhokoliv krytí je jen šířená teorie a od vás docela pitomost. měl byste vědět, že NIKDO nedostane půjčku, pokud ji něčím nezajistí (domem, bytem, ručiteli atd.). nanejvýš velmi malou půjčku, kterou mu banka je schopna strhávat v případě nutnosti i z platu nebo dokonce z dávek. popřípadě tak malou, že může být započtena do rizika, že nebude splacena vůbec, ale vzhledem k vyšším úrokům (14-18% třeba na kreditkách) se např. 1% nesplacených úvěrů v nízké výši neprojeví nijak fatálně a lze to možná i pojistit.

banky neječí, že jsou bankrot, protože když dostaly nucený úvěr od vlády (od FEDu), honem si pospíšily, aby jej celý vrátily. z čeho asi, pokud by byly vyřízené? to by jim ani nikdo nepůjčil, že?

nikdy jsem neřekl, že hypotéky v USA byly dobře zajištěné. právě naopak. a že tam teď mají banky milion baráků a neví co s nimi (na trhu logicky přesyceném zájem není a ceny padají), to je jistě nepříjemné. ale zavinily si to samy. ať trpí. ty banky i jejich hltaví manažeři. a koneckonců i ti blbí amíci, kteří si půjčovali nad své poměry.

já si stále myslím, že systém je vymyšlen dobře, takřka geniálně.
"drobné" nepochopení a velká nepřesnost je v tom, jak někdo vysvětluje nemožnost splatit dluh i s úroky... prý že začas není dost peněz v oběhu, aby úroky mohly být vůbec splaceny. -jenže tento kec neuvažuje skutečnost, že peníze se tvoří stále nové, a je to přirozené a správné, protože se tvoří prací a těžbou stále nové hodnoty. a peníze jsou odrazem skutečných cenných statků, tedy nové peníze vznikají jako odraz nově vyrobených statků. ty statky se dávají jako zástava za půjčky, díky nimž se ty peníze vytvoří.

pokud ale někdo tiskne peníze nad tento rámec (bez podkladu peněz v realitách), nebo dává půjčky bez řádné zástavy realitami, pak dělá podvod a zadělává si na průser (kromě toho, že způsobuje nadměrnou inflaci, možná že i hyperinflaci).
s tím ale já ani vy mnoho nenaděláme.

195113

8.7.2009 4:41

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195113

Vyhnul jste se uz podruhe zasadni veci! Takze napotreti: Cim jsou kryty kredity fraktalnich uveru, kdyz z jakehokoliv uveru lze vyskrabat z ucha desetinasobek novych kreditu a to prosim legalne?! Je to primo v prirucce FED v pasazi o modernich penezich, staci se podivat na Zeigeist. Rad bych tuto drobnou nepresnost jinak skvele fungujiciho systemu mel vyjasnenou. Dale, jakym zpusobem vzniklo tech 99% kreditu mimo realnou ekonomiku? Dalsi drobny detail, ktery naznacuje, ze realna lidska invence, realna technologie, realna produktivita... nestaci absolutne tempu fiancniho figlu pri tvorbe virtualnich kreditu bez realneho kryti. To, ze banky tedka nechteji pujcovat je pouze jiny zpusob, jakym se cela tahle pyramida zhrouti. Game is over.

195117

8.7.2009 12:57

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195117

nevyhnul jsem se ničemu dvakrát (a ani jednou... nevšiml jsem si těch fraktálních rezerv). Ani nevím přesně co tím přesně míníte, ale jestli platí základní pravidlo, že peníze jsou tvořeny z dluhu, pak proti jakýmkoliv penězům stojí dluh a tím i skutečná hodnota, kryjící úvěr. peníze jsou tedy kryty. nesmíte panikařit z toho, co je v nějaké příručce a Zeitgaistu.
jiná věc je ovšem, pokud někde jedou tiskárny na plné kule a nerespektují se tato pravidla. pak nastane (hyper)inflace... -dolaru? -eura založeného na dolaru? uvidíme. ale svět zůstane, nebo ne?
99% kreditů mimo reálnou ekonomiku si udělili lidé navzájem. je to dohodou... nabídka-poptávka... podle nějakých pravidel to frčí (pokud myslíš burzu, deriváty atd.). nakonec vždycky přijde na skutečné peníze. ale není to nutné v průběhu, ale až na konec, při vyúčtování.

195145

8.7.2009 17:21

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 78.?.?.?

Reakce na 195145

Frakčné rezervy spôsobujú okrem inflácie aj to že vláda (nielen) USA vydáva prakticky falošné peniaze, nehovoriac o tom že vláda požičiava od FED-u (národnej banky) peniaze na úrok- takže dlh s nedá splatiť- len dúfať že to zanikne (ako sa to stalo v USA počas hospodárskej kríze pretože banky skrachovali a kvôli tomu dlh zanikol)- pozri odpovedajúce videá A. Claus: Finančná kríza a Zeitgeist.
Čo sa týka zúčtovania práve sa to deje, pretože každý je teraz v panike a chce za svoje virtuálne peniaze skutočné hodnoty, a nikto nechce za takýchto okolnosti s nimi obchodovať.

195161

8.7.2009 17:54

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195145

http://www.youtube.com/watch?v=KH6knt96k3I&fea...
Tam je ta brozura, kterou vydal FED a sposta zajimavych grafu.

Par poznamek k inflaci.
http://www.youtube.com/watch?v=A72uwTAWQXI&fea...

Par poznamek k neschopnosti lidi ve tretim svete a ukonceni imperilanich ambici pry jako reliktu 19.stoleti.
http://www.youtube.com/watch?v=TJOYxn8Yeeg&fea...
http://www.youtube.com/watch?v=sHsMQ2ud11Y&fea...

195170

8.7.2009 21:33

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 195170

Vážení, pořád je tady řeč o tom, že někdo tvoří peníze z ničeho.
Ale to je v zásadním rozporu s dokumenty, o které se opíráte, kde je opakovaně a jasně řečeno: "jediný způsob, jak můžou peníze vzniknout, je dluh." A "každý dolar ve vaší peněžence je někdo někomu dlužný". Je zde tedy předpokládaná přímá úměra (rovnost) mezi vzniklými penězi a okamžik předtím vzniklými dluhy.
Jenže ty dluhy nevznikají z ničeho, nemají jako dopad 'nic', a ani neplatí, že by nebylo ničím podloženy. VŽDY znamenají nějakou povinnost (dlužníka -pravděpodobně odvést nějakou práci=vytvořit skutečnou hodnotu, a odměnu za ni si nenechat, nýbrž ji odevzdat na splacení dobrovolně přijatého úvěru). Dluhy jsou zajištěny nějakou zástavou, zárukou, hmotným bohatstvím (skutečným), které (pokud by závazek splatit nebyl dodržen) někdo někomu opravdu vezme, a nevezme mu vzduch nebo 'nic' - vezme mu skutečnou, existující hodnotu.

Je jasné, že žijeme ve spirále inflace (zřejmě právě kvůli těm procentům úroku a také kvůli neustále nově vznikajícím hodnotám=penězům), ale to neznamená, že je systém špatný a hrozí nutně zhroucení! Lze nadále plynule zvyšovat počet peněz (jak roste tvorba hodnot, jak roste i zadlužení a s ním počet a hodnota hmotných zástav=skutečných peněz), držet rozumnou míru 3-5% roční inflace, a popřípadě po čase připsat nulu, dvě, tři... a po dohodě je škrtnout, aby se čísla moc nenatahovala. Ale neznamená to, že systém musí nutně zkrachovat, anebo že je špatně vymyšlen.
Jistě, inflaci někdo zaplatí (my všichni, každý trochu, nejvíc ti, co drží nejvíce znehodnocujících se peněz).

Jediné, co by systém mohlo ohrozit je, že by někdo tiskl peněz víc, než kolik je dluhů a tím i hmotných peněz (vytvořených statků, výrobků, domů, cenností, služeb...). Je možné, že toto se děje, ale to už nemá se systémem nic společného. To by totiž bylo NAOPAK porušení pravidel, sabotáž systému.
A toto nesmíme dopustit. A pokud to dopustíme (nebo neumíme kontrolovat ani to zabrzdit), pak jsme blbci my, a ne geniální tvůrci funkčního systému.
...což má asi na mysli Joseph.

195190

8.7.2009 22:38

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195190

Ano, přesně.

195196

8.7.2009 23:13

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 78.?.?.?

Reakce na 195190

Problém je že banky požičiavajú aj tie peniaze, ktoré v skutočnosti nemajú- o tom sú vlastne frakčné rezervy.
Príklad:
-Vkladatelia vkladajú svoje peniaze do banky spolu je to 50000eur.
-Banka má 50000 eur vo vkladoch v nejakej inej banke.
-Tie peniaze požičia niekomu bez toho aby o tom povedal vkladateľom tých peňazí. [oči v sloup]
-Tomu niekomu banka otvorí účet s možnosťou čerpať 50000 eur.
-Ten dotyčný začne splácať, ale jeho dlh je stále zaznamenané ako vklad/aktívum- či niečo zastavil alebo nie je to irelevantné.
-Z týchto peňazí/vkladu/dlhu je zas vytvorený úver v hodnote 45000 eur.
-Celý proces sa opakuje do určitého bodu-teoreticky by sa to dalo opakovať do nekonečna. [bliji]
-Toto je jadro pudla, či podstata pyramídovej hry s názvom Frakčná rezerva. [cool]
-Kapíš to. [vyplazený jazyk]

195200

8.7.2009 23:18

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 78.?.?.?

Reakce na 195200

Zabudol som dodať že banka účtuje aj úroky v prípade poskytnutia úverov (oveľa vyššie ako pre vklady), takže sa krásne nabalujú na naše konto. [bliji]

195201

9.7.2009 1:19

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195200

Tak jak to popisujete je to jednak nepochopitelné a jednak to ukazuje, že princip zcela nechápete.
1) jestli banka peníze vkladatelů drží na běžných účtech (v trezoru) nebo ne, je pro vkladatele zcela lhostejné, pokud mu v případě žádosti o výběr peníze vydají. a toto zajišťuje směrnice centrální banky o minimálních rezervách, které v bance musejí ležet, a banka je nesmí nijak používat/zhodnocovat.
2) říkat o sjednání nějaké půjčky banka vkladateli nemusí (dle zákona, a toto na princip nemá vliv)
3) zda je úrok za vklad a za půjčku rozdílný, to opět nehraje žádnou roli ve vztahu k systému jako takovému (je to otázka nabídky a poptávky - vkladatel se rozhodl, že i za těchto okolností si účet založí a peníze tam vloží).
4) jestli je něco zaznamenané jako vklad/aktivum nebo jako něco jiného, to má vliv pouze na účetnictví, a je to věcí konsensu ekonomů a věcí zákonů. na princip systému a jeho funkčnost to opět nemá absolutně žádný vliv.
5) že dlužník něco reálného a cenného musel zastavit, to má naopak ZÁSADNÍ význam!!! jednak je to důkaz, že peníze musejí mít a mají reálný podklad, a dále je to záruka toho, že dluh bude tak jako tak splacen -buď prací dlužníka v průběhu času, nebo z prodeje zástavy. v jednom případě vznikají nové hodnoty, tedy nové peníze, které plynou do banky. v druhém případě nové peníze nevzniknou, pouze se starý majetek=staré peníze přesunou od jednoho člověka k jinému. proto také banky tak velmi nemají rády, když se splátky neplatí, a v podstatě je nezajímá užití záchranné brzdy - nechce prodávat nemovitosti. banky zajímá příliv pravidelných měsíčních splátek, protože ty mohou zase hned dál půjčovat.
ještě bych upozornil na fakt, že zástava je držená "v šachu" až do konce, do úplného splacení úvěru, což jednak ukazuje na fakt, že jednu reálnou cennost (zástavu odpovídající dané sumě papírových nebo elektronických peněz), nelze současně užít pro více půjček, a to ani částečně. je to také ukázka, s jakou vážností banka dbá na to, aby úvěr byl zajištěn, až do konce. banka se nechce mýlit ve víře ve splácení. touto vírou banka podložila vydání nových peněz (ty vzniknou v budoucnu, v průběhu času, kdy dlužník pracuje a tvoří hodnoty). jiné chování banky by mohlo ohrozit splacení, tedy funkčnost celého principu. buď je zaručeno to, že někdo dodrží slovo (bude platit jak se zavázal) nebo alespoň dojde k zatažení za záchrannou brzdu.

>Z týchto peňazí/vkladu/dlhu je zas vytvorený úver v hodnote 45000 eur.
6) tento odstavec je zcela nepochopitelně napsán, je zmatený. není zřejmé, o jakém vkladu v hodnotě 45000 eur hovoříte. k žádnému takovému vkladu nedošlo. v případě dvacetileté hypotéky došlo po měsící nanejvýš k zaplacení 1/240 půjčené sumy (nepočítaje s úroky), takže po měsíci lze hovořit v případě vašeho úvěru 50.000

195205

9.7.2009 1:28

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195200

>dokončení

...takže po měsíci lze hovořit v případě vašeho úvěru 50.000 € o vkladu pouze 208,33 €. Banka tedy po první splátce může hned půjčit dalších 208 €. v průběhu 240 měsíců tak rozpůjčuje ještě jednou 50.000 €, což za stejné období přinese průměrný výnos ve výši poloviny výnosu původního úvěru. tedy zhruba 100% na prvním úvěru a 50% z těch průběžných "kaskádových". tím to ale nekončí, protože i na druhém úvěru (i ten je samozřejmě nějak zajištěn) dojde už v dalším měsící k první splátce, tedy ta se hned může opět půjčit dál... atd. Takže v ideálním případě bude z 50 tisíc vkladu zisk 100+50+25+12,5+6,25+3,125+1,5625 (dál počítat nebudu, 7 stupňů stačí). celkem tedy 198,4375% (vlastně 200% zisku za 20 let). to není mnoho, uvážíme-li, že za 20 let bude mít euro mnohem nižší kupní sílu, vlivem inflace. naštěstí banky pracují i s více ziskovými úvěry než 6% hypotéka (třeba dvoj až trojnásobné úroky má z kreditek, o něco slabší je leasing či jiné spotřebitelské úvěry).

pokud by to probíhalo jinak, je to špatně, protože by někdo vytvářel peníze jinak než z dluhu, a také jinak než zajištěně.
tento základní princip poněkud narušuje následující podnikání bank:
vyšší výnosy (údajně v desítkách až stovkách procent ročně) má banka z části peněz, které použije na burzovní obchody. zde je více možností (jedna z nich třeba zajišťování kursového rizika) a samozřejmě se to musí umět...
zde sice není zajištění hmotným barákem, ale jde o zisk peněz jiných hráčů na burze, kteří nebyli dost dobří a v souboji peníze prohráli s bankami. jde ovšem o skutečné peníze, kde každý dolar byl vydělán prací, tedy při tvorbě nových hodnot. ty peníze tam prostě musí miliony lidí nalít, ale jen tisíce z nich z té řeky mohly odčerpávat více, než tam sami nalili. ovšem ani zde se nejedná o podvod, nýbrž o hru "kdo s koho"... kdo je lepší. a jde o skutečné peníze. a pákový efekt? to je jen k urychlení hry. páka však funguje oběma směry -ve prospěch i v neprospěch.

195208

9.7.2009 12:23

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 78.?.?.?

Reakce na 195208

Prepáčte, kvôli mojej nepresnosti pri vyjadrení ste nepochopili čiernu mágiu bankového účtovníctva.
Ono je to tak:
Banka poskytuje Vaše peniaze tak ako by to boli jeho peniaze (ponechá síce 10% hotovosti na výber vkladov- štatisticky to stačí na bežnú prevádzku, problém nastáva keď prepukne panika a každí sporiteľ chce vybrať svoje peniaze) -toto je prakticky sprenevera Vašich, mojich a cudzích peňazí (skúste to urobiť Vy, keď sa na to príde tak Vás zavrú). [naštvaný] [bliji]
Druhá vec je že dlžníkovi je otvorený účet z ktorého môže čerpať danú sumu, keď začne splácať tak je to klasifikovaný ako vklad, čo umožňuje banke vydať ďalšiu o 10% menšiu pôžičku/dlh, tak narastie objem peňazí (síce len virtuálne). Dodávam len že všetko ide na úrok- keď dlžník nevie zaplatiť svoj dlh+ úrok tak zhabú jeho majetok a predajú, banka je zase pri svojich peniazoch.
Tretia vec je že vláda emituje peniaze tak že si požičia na úrok od Národnej banky. Toto a frakčné rezervy spôsobujú dve veci: infláciu a to že 99% peňazí je virtuálnych (detaily emitovania peňazí a frakčných rezerv, to už je téma filmu Zeitgeist- pozrite to už konečne). Dodávam že emitovanie ide na úkor už existujúcich peňazí, vlastne peniaze sú kryté úž existujúcimi peniazmi, čo spôsobuje klesanie ich hodnoty- infláciu.
Nejaká ďalšie otázky? [cool]

195236

9.7.2009 13:27

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195236

Já mám spíše dojem, že banka neposkytuje VŮBEC peníze nějakých vkladatelů. Banka okamžikem úvěru vytváří, podle nějaké dohody s centrální bankou, a podle závazku klienta pracovat a tvořit hodnoty=peníze, peníze nové, které předběžně poskytne (ještě před jejich kompletním "vyrobením" panem dlužníkem, který se k tomu zavázal).
Další věc je docela jisté zajištění plnění toho závazku dlužníka -provádí se to zástavou, která již existuje (=představuje "staré", již existující peníze).
Že ta mezibankovní pravidla hovoří o nějaké minimální peněžní rezervě banky (10%?), to je věc zcela jiná a s tvorbou peněz v podstatě nesouvisí. Toto má dopad jen na tisk bankovek a likviditu hotovostních operací. Ale to jsme opravdu někde úplně jinde. Potíž některých lidí je, že chápou jako peníze jen papír nebo mince, ale peníze jsou ve skutečnosti hmotné i nehmotné statky, a také služby, práce. A bankovky jsou jen ODRAZEM těch reálných peněz, jsou jen poukázkou, ceduličkou potvrzující ty vytvořené hodnoty.

Nějaké vaše představy o 90% jakýchsi virtuálních peněz z ničeho neberu. A nemůžete to myslím ani prokázat. Nemá to také oporu ve vámi užívaných dokumentech. -Peníze přece vznikají JEN dluhem, závazkem vytvořit je. (peníze=dluh). Bez dluhu/závazku a následné práce nejsou žádné peníze! Zdánlivě je vytváří banka (ta to jen zúřaduje), ale fyzicky je dodatečně vytváří klient, který v budoucím čase pracuje, tvoří hodnoty a část z toho splácí bance jako splátky předběžných peněz, které dostal jako úvěr.

195242

9.7.2009 14:51

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195242

Z ceho cerpate tedy vy data? Odkud se vynorilo nejakych 99% virtualnich kreditu mimo realnou ekonomickou smenu? Rad se na ta data podivam, uz se na ne tesim. Zacali se snad hromadne provadet audity centralnich bank a to prosim zpetne desitky let dozadu v case? [velký smích] [velký smích]

195254

9.7.2009 16:04

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 195254

Márna snaha René, nikdy nepochopí že banka požičiava cudzie peniaze ako svoje(či je to vklad, peniaze vlády atď je to irelevantné).
Pokiaľ nepozrie Zeitgeist to nikdy nepochopí. [cool]

195257

9.7.2009 18:04

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195257

Marná snaha? Snad s vámi! [velký smích] vy jste posedlý tím, že někdo prý používá cizí peníze! Jenže chyba lávky! Banky na kredit nepotřebují v principu ani korunu vkladů. Stačí jen víra ve splácení odhodlaného pracovitého dlužníka, dát mu kredit (úvěrovou smlouvu) a on už se o výrobu svých nových, dříve neexistujících, peněz časem postará, a bance je pošle. A kdyby porušil své slovo a nesplácel ten kredit, seberou mu zástavu a prodají ji. Je to tak těžké k pochopení? Vy se rozčilujete úplně zbytečně, že někdo snad neoprávněně půjčuje cizí peníze! Věc je dokonce taková, že někdo půjčuje peníze, které vůbec neexistovaly! Sám dlužník se postará o jejich vznik. -A pokud to snad považujete za drzost a za zlou věc (půjčování a postupné vytváření peněz podle nějaké smlouvy a podle pravomocí udělených bankám), raději se zamyslete, oč horší důsledek by mělo, kdyby úvěry nebyly anebo kdyby jich byl jen malý zlomek, jako i nedostatek peněz. Stačí se podívat na dnešní situaci takzvaně zamrzlých úvěrů! -Proč myslíte, že to ekonomice vadí? Proč to škodí?!?
Zeitgeist jsem viděl už asi 10x, i jiné podobné filmy a texty. Právě díky nim jsem pochopil, jak je ten systém funkční, ale také jak se lidé mýlí... jak nepochopili ten princip, věří fámám, jsou zmatení a pletou dohromady věci, které spolu nemají vůbec spojitost. A zaměřují se na prkotiny -údajné bezpráví půjčených peněz, které si myslí, že jsou v bance od jiných vkladatelů [velký smích], soustřeďují se na papírové bankovky, i když ty nejsou skutečnými penězi (jsou jen potvrzením a poukázkou), a soustřeďují se jako chudí zuřiví býci na úrok, který je jim zatěžko platit a který považují za velké zlo na světě. Přitom je to naprosto přiměřená odměna za to, že někdo něco pro někoho udělal a ten si může HNED něco koupit, aniž by čekal. I banka musí kompenzovat inflaci, dopadající i na ni. Jde v podstatě jen o urychlení díky víře a závazku. Energií jsou k tomu ty nově vznikající peníze a motivací je strach o zástavu.
Je to aspoň teď jasnější?

195264

9.7.2009 19:17

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 195264

Myslím si že sme dosiahli stavu že naša diskusia pripomína rozhovor hlupákov, kde jeden hlupák snaží presvedčiť druhého hlupáka o svojej pravde (ešteže sme sa nezačali urážať). [velký smích]
Preto navrhujem prímerie.
Keď je skutočne pravda to čo považujem za pravdu, tak mám tieto problémy:
- Spôsob emisie peňazí- je to dlh s úrokom, nie je to kryté len s vierou že sa splatí i s úrokmi, ktoré v princípe kvôli obmedzeným množstvom peňazí sa nedajú splatiť. Spôsobuje to aj infláciu.
-Frakčné rezervy-spôsobuje to že 99% peňazí je prakticky nepotrebných pre bežný život, nehovoriac o tom že úrok/lichva pôžičky je neetické a aj by bolo úplne zbytočné keby nebola inflácia- bolo by zaujímavé ako to robia Iránské/muslimské banky podľa šaríja. Dodávam že tieto virtuálne peniaze spôsobili súčasnú krízu.
-Je tu i ekologické hľadisko, život na úver s umelo nabudenou spotrebou spôsobuje obrovské škody. Dosiahli sme stav keď buď sa zníži spotreba ale počet ľudí. Ako poznám skutočne mocných nášho sveta tak pradvepodobnejšia je tá druhá možnosť. [bliji]
Vyjadrite sa k týmto bodom.

195275

9.7.2009 20:23

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195275

-způsob emise peněz je zcela v pořádku (funkční a podle systému i správný). úroky se samozřejmě dají splatit! pokud tomu nevěříte, nepůjčujte si! a pokud si půjčíte a začnete splácet, zjistíte, že vaší prací (tvorbou dalších hodnot) získáte další peníze (i jiní si půjčují a tvoří hodnoty), a z výdělku JENOM ČÁST budete splácet bance. tato měsíční část obsahuje splátku základu i úroku. -řekl bych, že stále nechápete co jsou peníze, a že budou stále vznikat a točí se mezi lidmi za jejich práci a spotřebu. a i kdyby další peníze bůhvíproč nevznikaly (asi jen pro někoho nedostatek), jsou zde stále zástavy, aby systém nekrachnul. vymyšlené je to dobře. z čeho vzniká inflace jsem už řekl -musí to být něčím, co způsobuje nerovnováhu mezi bankovkami a hodnotami. a to úrok rozhodně není. ten je placen penězi, které vznikají v dokonalé rovnováze k hodnotám. nerovnováhu způsobuje stárnutí a ničení hodnot -čtěte výše. jinak to je, jako byste tvrdil, že inflace vzniká obchodní přirážkou na bochník chleba.

-o frakčních rezervách a "99% mimo" se už odmítám bavit. dokažte existenci a HLAVNĚ VÝZNAM/DOPAD frakčních rezerv pro mechanismus úvěrů a tvorby hodnot=peněz, a můžeme to rozebrat.
i kdyby 99% peněz kolovalo mimo běžné nákupy lidí (mimo supermarkety? [smích] ), co to jako dokazuje? existenci elektronických peněz? nebo smluv či pravdel hry? ale o těch přece nikdo nepochybuje! a jsou v pořádku. musí ale vznikat fér (ne s falešnými penězi).

-úrok NENÍ totéž co lichva. vy ale máte zmatek v hlavě! ujasněte si aspoň základní pojmy. úrok je prostě speciální výraz pro odměnu/marži. odměna za cokoliv je ZCELA OPRÁVNĚNÁ. a pokud ji platit nechcete, neberte si úvěr.
Je v podstatě úplně jedno, jestli vám někdo naúčtuje úrok předem (západní systém) nebo až potom (muslimský). tak jako tak jej musíte zaplatit. podle mě jde jen o pokrytectví muslimů kvůli zákazu dle jejich víry. jen tomu jinak říkají a všelijak to kroutí, aby to nebylo totéž... to zakázané.

-ano, v tom se shodujeme: nabídky úvěrů a tím urychlení tvorby hodnot=peněz zvyšuje obrátky ekonomiky, zvyšuje rychlost spotřeby i využívání přírodních zdrojů. To je špatně pro životní prostředí i pro člověka jako štvance. co s tím ale chcete dělat? ostatně zdroje by se tak jako tak vyplýtvaly -ať už to uděláme my teď nebo naše děti. můžete jít příkladem a odejít mimo civilizaci, protože veškerá technika a dnes dosažený pokrok je díky urychlení novými a novými úvěry. po odchodu zjistíte s nelibostí, že žijete nekomfortně, leccos na co jste byl zvyklý vám chybí, a že jste v podstatě izolovaný, nespokojený... i s tím, že vás jiní nepochopili a nenásledovali. 99,9% lidí bude svět dál urychleně ničit. vaše rozhodnutí jako jednotlivce nic nezmění. a větší počet lidí k tomu nepřemluvíte.
tím bych s dovolením skončil.

195281

9.7.2009 22:18

RE: tolik prace nam to dalo ..

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 195281

No toto je trefné
>Stačí jen víra ve splácení odhodlaného pracovitého dlužníka
A to je to, co banka potřebuje nejvíce – vola. Na ně ale nebude chtít čekat do nekonečna, bude mít snahu ty voly „vyrábět“. Proto je toto spojení z pohledu společnosti v rovnováze zhovadilost.
>on už se o výrobu svých nových, dříve neexistujících, peněz časem postará, a bance je pošle.
Nesmysl. Takový nástroj mu tento systém neposkytuje, musí ty peníze dostat z někoho jiného. Prakticky to znamená dostat je z oběhu ve prospěch bank, a dál tak tlačit na potřebu nového oběživa do systému (proto také to pěstování kultu soutěživosti).
>A kdyby porušil své slovo a nesplácel ten kredit, seberou mu zástavu a prodají ji.
Prodej zde však neznamená skutečnou směnu, ale opět tlak ve prospěch dluhu. Musí na to dříve nebo později opět půjčit, neboť banku nezajímá jiný produkt než peníze, které sama do oběhu umísťuje, nebo již umístila.
> Sám dlužník se postará o jejich vznik.
Tomu je přizpůsoben skutečně celý systém, a to hlavně politicky. Stát je také dlužník a z řetězce lokálního se tak musí stát globální. Potřeba peněz je tak zaručena. A potřeba je závislost. A závislost je přinejmenším nesvoboda.
>soustřeďují se jako chudí zuřiví býci na úrok, který je jim zatěžko platit a který považují za velké zlo na světě. Přitom je to naprosto přiměřená odměna
Úrok jako odměna je rozvratný prvek. V případě, že oběživo nebude virtuální a bude mít pevnou podobu a množství (třeba jako zlato), způsobí neodvratně jeho mizení z oběhu a nutnost něčeho jiného k poměřování hodnoty při směně. A to pak samozřejmě začne mizet také, pokud to nebude virtuální.
Úrok je navíc jak droga. Jednou půjčíš, pak už musíš. Je to také závislost. Proto konec konců i lichváři jsou zranitelní a musí mít oporu v moci nadřazené potřebě peněz, sami by ji neudrželi.
>Stačí se podívat na dnešní situaci takzvaně zamrzlých úvěrů!
I u virtuálních peněz dojde jednou k vrcholu nesmyslného stavu, kdy peníze obíhají z pohledu hospodaření naprosto neúčelně v pro tuto potřebu vytvořeném virtuálním prostředí zvaném „finanční trhy“. Prostě jednou už není čím ručit. Použité zástavy ani již není za co prodat a v případě takové snahy dojde k dalšímu hroucení trhu. K tomu jednou stejně dojde a co je zastaveno patrně skončí někde na vrcholku této spekulativní pyramidy za současné frustrace všech ožebračených a napálených účastníků této machinace zvané „tržní ekonomika“
>Proč myslíte, že to ekonomice vadí? Proč to škodí?!?
Ekonomice to nevadí, vadí to mnoha lidem, dělá je to nesvobodné.
A vadí to vyrovnanému hospodaření, neboť peníze nefungují jako oběživo, ale jako nástroj moci.

1/2

195289

10.7.2009 1:12

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195289

tohle jsou hrozné plácanice a dokazujete, že jste moje texty ani nečetl a/nebo nepochopil [smích]

>musí ty peníze dostat z někoho jiného
-jistěže!!! ale prací, tvorbou nových hodnot=nových peněz. a tyto v podstatě nové peníze pošle bance jako splátku dluhu. samozřejmě i ten, od koho ty peníze dostal zřejmě pracoval a tedy vytvořil nějaké hodnoty=peníze. takže vidíte, že peníze vznikají stále, a ne že je jich nedostatek.

>Prodej zde však neznamená skutečnou směnu
-prodej zastavené nemovitosti samozřejmě znamená směnu (přesun peněz/majetku od jednoho k druhému). nicméně kdybyste uměl číst, už jsem vysvětlil, že toto je jen "záchranná brzda", a o toto banky v podstatě nemají zájem. nejsou realitka a nechtějí být. vím to!

>Potřeba peněz je tak zaručena. A potřeba je závislost. A závislost je přinejmenším nesvoboda.
-ano? a vy si dovedete představit nějakého zcela svobodného člověka? na celé zeměkouli zřejmě není ani jeden. vždy jste něčím tlačen. vždy máte nějaké potřeby (neuspokojené). jestli vám úvěr z principu vadí - OK, neberte si úvěr a nemusíte jej splácet.

>V případě, že oběživo nebude virtuální a bude mít pevnou podobu a množství (třeba jako zlato), způsobí neodvratně jeho mizení z oběhu
-kdyby v řiti byly ryby... dál už to znáte. tohle je prostě JINÝ systém, a byl přijat právě proto, že nemá tento limit a má i jiné výhody.
Úrok NENÍ rozvratný prvek ani droga [smích]) Opakuji speciálně pro vás: úrok=odměna. pekař také bere obchodní marži z prodeje chleba. tedy vlastně má také přirážku/úrok, ale nazývá to jen jinak.

>Ekonomice to nevadí
[velký smích] tak to jste mě pobavil! a proč se tedy bavíme už rok o ekonomické krizi? proč státy zachraňují některé firmy? z čeho plyne pokles poptávky? a proč krachují firmy a roste počet nezaměstnaných??? když ekonomice zamrznutí úvěrů nevadí, proč se prakticky zastavila výstavba? developeři vše zakonzervovali - nikdo jim nepůjčí.

>peníze nefungují jako oběživo, ale jako nástroj moci
-božíčku! fakt děsné bláboly! a zlato nebylo nástrojem moci?

195297

9.7.2009 22:22

RE: tolik prace nam to dalo ..

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 195281

2/2

> motivací je strach o zástavu.
Všude kde je motivací strach, bude napětí a pocit křivdy vzrůstat. A napětí je strach na všech stranách.
Takový systém je možno držet jen cílenou kampaní a vymýváním mozků formou vědních oborů, což se vlastně od náboženství již neliší.

A držím palce při dalších studiích. [cool]

PS.: Celý výplod 195281 je tímto zodpovězen také

195290

10.7.2009 1:16

RE: tolik prace nam to dalo ..

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 195290

Hezký souhrn a díky za vypovídací hodnotu, kterou do něj HHBB vložil, i když těžko předpokládat, že by se Josepha, dle způsobu, kterým vnímá Svět a souvislosti, nějak účinněji dotkla (ostatně tento topik není zde na zvědavci první, kde se jako v případě Gazy s přítelem ve zbrani Vojtou49, také sofistikovaně stavěl za metody Voldemortů).


Pro mne byl ve zmíněném souhrnu, kromě odborných aspektů, zakódován i aspekt synergie nebo řekněme rovnováhy, kterého absence způsobuje v Systému gradující nerovnováhu a finálně dříve nebo později menší, větší, či nakonec terminující kolaps. Pro zdravý vývoj lidské společnosti morální a etické aspekty, které jsou "lidmi" stojícími za tímto Systémem farizejsky deformovány nebo vůbec pomíjeny nyní záměrně ponechávám stranou.

Jestli je tohle pro Josepha fungující systém, který má být motorem pokroku, tak už chápu, proč se podle některých pramenů odehrávají velké krize ZÁMĚRNĚ v intervalech průměrného lidského života. Pamětníci vymřou a globální lidské povědomí (paměť co bylo neboli zkušenost) je možno úspěšně a bez rizika odplaty resetovat a jede se zase o něco sofistikovaněji dále. Joseph je věkem a chápáním reality, odhaduji, někde v první polovině tohoto intervalu a ve chvíli, kdy se čas naplní již svůj omyl těžko písemně nebo verbálně zde nebo jinde odčiní. Na druhou stranu je třeba mu poděkovat za polemiku, kterou vyvolává, protože jenom díky ní se zde objevují další a další velmi hodnotná fakta a názory, které by jinak možná nezazněly.

jansmith[smích]

195299

10.7.2009 1:29

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195299

jsi (vypuštěno) lhář, pokud tvrdíš, že jsem někdy v životě podporoval akci v Gaze nebo Izrael nebo nějaké "voldemorty".

očekávám tvou korekci a omluvu.

vzhledem ke kvalitě tvého vnímání a projevu další raději ani nečtu.

195304

10.7.2009 12:44

RE: tolik prace nam to dalo ..

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 195304

Ale no tak Josephe.[smích]

Nebyl jsi to ty, kdo ve svých dřívějších příspěvcích a debatách např. s hestroyem tak ostentativně šermoval svou vyrovnaností a vnitřním klidem???

Jak to s tvou vyrovnaností a vnitřním klidem a tedy i vypovídací hodnotou tvých příspěvků ve skutečnosti asi je dokladá tvá reakce (viz. pravděpodobně nadávka v úvodu, kterou editor diplomaticky vypustil.)[smích]


Dobrá Josephe. Pokud nepodporuješ akci izraelských voldemortů v Gaze, tak to teď jasně deklaruj a napiš jasnou větu, kde odsoudíš veřejností dokázané válečné zločiny izraelské IDF na civilistech v Gaze. Už i siomainstream je přiznává, a dokonce Izrael donucen okolnostmi slibuje reparace za tam zničené budovy/sklady OSN. To je šupa, viď?

Vojta49 z toho vždy vykličkoval (jak je u něj obvyklé, odklouzal do nowhere[smích]), a tak pokud tak ty tady a teď učiníš a zmíněnéné zbabělé válečné zločiny odsoudíš, rád se ti v této věci omluvím.

Peace s tebou,
jansmith[smích]

195351

10.7.2009 7:05

RE: tolik prace nam to dalo ..

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 195299

Je to jen taková bžunda, kterou tady zbožný Joseph zkouší…

>pekař také bere obchodní marži z prodeje chleba. tedy vlastně má také přirážku/úrok, ale nazývá to jen jinak.

[chechtot]
Pepek vždycky po snídani běží zpět k pekaři, boží dar vyzvrátí a přidá ještě něco, co uzmul, nemajíce pekárny, sousedovi ze stolu. Pokud se opozdí, pekař mu provede ještě klystýr…
No nic chlapi, platit se musí, takže zpět do kola, nebo nám už pekaři žádnou veku nepůjčí.

(posluhovači systému se to hemžilo a hemží a pepka tohoto typu čeká slušný služební postup… [mrknutí jedním okem])

195320

10.7.2009 11:37

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195320

když už něco píšeš, mělo by být podloženo a ne vymyšleno jen proto, abys na někoho trapně útočil -jinak se můžeš jevit jako debiI. také by to mělo mít souvislost s řešeným. prostě tvrdit se dá všechno možné, třeba že seš mongoloid s jednou nohou a krátkou rukou se šesti prsty, a že se denně 5x samoukájíš. ale napsat podobně nepodložené štěky (jeden ti bůhvíproč prošel) může jen ten, kdo to ví, nebo nějaký duševně postižený chudák. p.s.: už ses dnes udělal? ...víš, že seš takovej neklidnej...

195343

10.7.2009 13:14

RE: tolik prace nam to dalo ..

ôlô l0 (tečka) 0l (zavináč) volny (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 195343

>když už něco píšeš, mělo by být podloženo
Já to teda pochopil, podložit se to dá již jen osobní zkušeností.
Pekárna – banka
Pekař – věřitel
Pepek-dlužník
Veka-úvěr
Zvratky-splátka
Sousedovic koláč-úrok
Klystýr-penále

Co by mohlo být nejasné, je ten úrok. Proč zrovna od souseda.
Nemůže to nakonec být tím, že pečení chleba (zde srovnání s pekařem kulhá) není tak docela to samé jako tisknutí peněz? Pak samozřejmě nemůže být ani to samé cena za rohlík a úrok. Celé to pochopitelně z toho srovnání vyplývá (je to myslím tímto srovnáním podloženo).

Protože si nemohu pečivo upéct (natisknout peníze), tedy je musím někde získat (třeba v sousedství, jedno jakou metodou). Lidé si nemohou běžně tisknout to, co banka požaduje navíc (to může jen ta banka), tedy si to musí znova půjčit, jelikož trh má jen to, co tam banka dala před tím (ale již zatížené úrokem).
Je jasné, že kdyby to takto dělali pekaři, lidé budou hladovět a pečivo bude tvrdnout v trezorech těch, co ho půjčují.

195356

10.7.2009 21:16

RE: tolik prace nam to dalo ..

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 195356

Příklad s pečivem, které bude pokud by se tak chovali pekaři tvrdnout v trezorech je brilantní.


Ostatně lecos o tom vypovídají i často odkazované dokumenty, které nejsou voldemortům logicky tak silně pochuti, jako Moderní mechanika peněz nebo Peníze jako dluh (Modern Money Mechanics / Mone As Debt)

Jako civilizace žijeme na dluh (je jen otázka jestli nevědomě nebo pod něčím záměrem) a nelikvidujeme stále intenzivněji pouze vlastní mezilidské vztahy, ale i jediné místo k žití, které máme k dispozici.


Opravdu "úžasný" Systém, který toto vše pro Zlaté tele v rukách těch tzv. vyvolených historicky podporuje a který zde někteří diskutující "soudruzi" hájí málem ne vlastním tělem. A to bez ohledu na fakt, jakých farizejských sviňáren se tento Systém cestou údajně slabých lidiček dopouští.[smích]

Vlastně kdepak Systém, že Josephi? Ten je dokonalý a čistý jako okvětí bílé lilie nebo vlastně ne, není dokonalý[smích], ale je jediný který máme k dispozici že?[smích] a za, jak jsem napsal sviňárny, které umožňuje, mohou pouze někteří bezcharakterní lidé.[smích] To je legrace.

Problém je, že jsou na nejvyšších postech a pravidla takového "dokonalého" Systému pro benefit svůj a drobky kolaborujícím lokajům, na úkor zblblé většiny, bez jakékoli postižitelnosti za následky, vytvářejí.

jansmith[smích]

195392

11.7.2009 9:39

RE: tolik prace nam to dalo ..

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 195392

Abychom tu jen planě nežvatlali s pepkem, přidám ještě na závěr nějaké to řešení.
Je až neuvěřitelně jednoduché a zabíjí kvanta much na jednu ránu.

1. Ponechat pepkům jejich víru v doláče (zelená pyramida) a sami ji opustit
2. Přijmout představu, že jako měřítko může fungovat cokoliv (stejně jako v dětské hře na obchod)
3. Opustit falešnou iluzi, že oběživo v sobě skrývá samostatnou (mystickou) hodnotu
4. Zbavit se strachu

Je to věc dohody a tady je asi problém, jestli se vůbec ještě lidi dokážou nějak dohodnout (bez právníků a mocí státu za prdelí) na čemkoliv. Stačí jen malá skupinka, kde jedni mají to, co potřebují ti druzí a naopak. Jen začít.
Tady je pepek v řiti, musel by totiž přinést na hromádku něco, co je prospěšné těm druhým, aby mohl měnit. Stejně tak tupý nenažraný a zaprodaný stát by začal přicházet o svůj desátek (dnes už sedmdesátek). A pak by to hlavně snížilo přítok do kapaček banksterského bratrstva.

A jisté je, že to jde. Takové skupinky již jsou a budou prosperovat o to více, čím více budou mít obecné podpory (více zapojených jedinců).
A ještě... Těžko můžeme čekat, že nás o nich bude informovat agentúra rojtr.

195429

11.7.2009 23:43

RE: tolik prace nam to dalo ..

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 195429

Sledujete přátelé, jak se -obhájce nejen finančního Systému voldemortů- Joseph po mé výzvě, aby jako důkaz, že svoje příspěvky minimálně myslí upřímně a jasně zde (klidně jednou větou) odsoudil válečné zločiny izraelské IDF v Gaze (rozuměj těch, kteří rozkazy vydali a těch, kteří je vykonali) z diskuze vypařil???

To je legrace, co? Historie se ráda opakuje.

Nechci mu křivdit. Možná jen někam odjel na víkend a má daleko k internetu, ale o tom při intenzitě jeho angažovanosti ve zdejších diskuzích dosti pochybuji. Pravděpodobně pouze napodobil svého souputníka Vojtu49, který se pod tlakem doposud vždy zachoval stejným způsobem a oba je brzy, jako by se nechumelilo a s jejich rozumy, zase brzy někde potkáme.

Ááálejújá.

jansmith[smích]PS:
Pokud se ale ještě v tomto vlákně objeví a požadovanou větu o tom, že IDF v Gaze páchala na civilním palestinském obyvatelstvu (převážně ženách, dětech) zbabělé válečné zločiny poskytnou, potom překvapí a budou mít u mně oba malé bezvýznamné + .[smích]

195474

10.7.2009 1:17

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195290

>Všude kde je motivací strach, bude napětí a pocit křivdy vzrůstat
-nesmysl. strach je pocit stálý, a když si na něj zvyknete (odsunete do pozadí), spíše slábne, než aby rostl.
Zde jde o motivaci k tomu, aby kripl, kterému je plnění chlapského slova zatěžko, se upamatoval, že něco slíbil a že se musí snažit splácet. Plnit dohody je totiž normální... jenže pro někoho je tohle věta tatarsky. někdo holt nemá čest, a pak musí fungovat pobídka. a když nestačí ani to, ať se nediví, že může přijít o majetek.

takže studujte, frajere... i když rozhodně nejste studijní typ. -moc kvalitně vám to nemyslí a na čtení také nejste.

195300

10.7.2009 2:13

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 195300

Práve naopak, síce z vedomia sa vytesní ale zostáva to v človeku a silnie, nakoniec to môže prerásť do obrovských rozmerov a vyvolať neprimerané reakcie na niektoré podnety, niečo na spôsob arachnofóbie, agarofóbie či agresivitu.
Motivovať ľudí strachom síce dá, ale skôr či neskôr začnú proti tomu búriť a nikdy neviete na 100% čo bude podnetom- jednoducho niekto povie nahlas "a dosť bolo...".

195306

10.7.2009 11:51

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195306

jste socialista? opájíte se nadějí na revoluci?
to, co píšete o sílení strachu v čase, je naprostý nesmysl, a řekl by vám to každý psycholog. dotažte se. strach časem otupí. vždy. podobně i radost časem slábne.
motivace je dvojího druhu: pozitivní a negativní. banka tedy nemá příliš na výběr... přece nebude prolhaného darebáka, který něco slíbil a podepsal ale teď to nechce plnit, přemlouvat a lákat pomocí pozitivní motivace: "my ti dáme každý den tisícovku, a ty nás pak budeš mít rád a budeš laskavě plnit smlouvu, kterou jsme podepsali, jo?". ne vše se dá po dobrém.
na světě jsou tisíce pozitivních i negativních motivací. třeba jednou negativní motivací (vězením) se vynucuje dodržování zákonů. myslíte, že by lidé přestali krást a zabíjet, kdyby se to zrušilo? dá se tohle vůbec zajistit pozitivní motivací... nějakým slibem odměny? sotva. lidé potřebují nad sebou hrozbu, jinak leniví a kazí se. viz zaměstnanci 14 dní bez vedoucího.

195345

10.7.2009 22:17

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 195345

Ja som revolucionár a socialista? [zmaten]
[chechtot] [chechtot] [chechtot]
Pane bavíme o permanentnom strachu (čo spôsobuje permanentný stres)- síce vnímanie tohto druh strachu sa časom otupí ale naďalej je prítomný, mimochodom čo si myslíte že psychicky labilné jedince prečo konajú tak ako konajú- dosiahli stav neúnosnosti svojej (imaginárnej) situácie a rozhodli konať.
Iste psychicky nenarušený jedinec rozhodne riešiť situáciu inak.

Pane Vy dodržiavate zákony zo strachu? Keď áno, tak ste na tom zle.
Mimochodom zločincov nezaujíma v akte(plánovania) svojho zločinu prípadné následky- je to pravda hlavne v prípade vrážd a následnom poprave zločinca, možnosť trestu smrti vôbec nemá zadržiavaciu silu(štatistiky to dokazujú).

Čo sa týka zamestnancov je to skôr nedostatok správnej motivácia a strach je všeličo len nie správna motivácia. Je to podobné ako strašiť dieťa so zlými známkami (a následnými represiami), jediné čo sa tým dosiahne je absolútna averzia ku škole a k učeniu (strašenie typu "keď nebudeš učiť dobre tak skončíš pod mostom" v 99% prípadoch nemá žiadaný účinok). Mimochodom máte radi svoju prácu, radi tam chodíte, bez akéhokoľvek strachu a nerobili by ste niečo iné?

Čo sa týka tých grázlov tak s nimi urobiť krátky proces.

195394

10.7.2009 23:46

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195394

http://www.osel.cz/index.php?clanek=4513

195401

11.7.2009 1:41

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 195401

Ďakujem za Vašu podporu.
PS:Naučte vkladať odkazy, je to unavujúce robiť kopy-paste.

195405

9.7.2009 22:40

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 195281

-Vy tvrdíte že systém je v rovnováhe ( a v podstate ho schvalujete s tým že čo sa deje je správne ) a ja s Vami v tom zásadne nesúhlasím.
-Čo spôsobuje infláciu: Vy tvrdíte že je to z pridanej hodnoty tovaru (čo je v konečnom dôsledku platba za vykonanú prácu) a ja tvrdím že je to v spôsobe ako vláda emituje peniaze.
-Frakčné rezervy sú podľa mňa v podstate pyramídové hry a každý vie ako to skončí. Čo sa týka elektronických peňazí sú to len "škrty v počtoch"-čo schvaľujem keď sa nakoniec všetky strany vyrovnajú aj v reálnom svete. No čo sa týka nákupov bolo myslené obchod so všetkými komoditami (aj so duševným vlastníctvom) a nielen nákup v supermarketoch. [mrknutí jedním okem]
-Peniaze kryté len a len vierou (bez zlata, striebra, medi, obilia atď) sú podľa mňa v podstate falošné.
- Podľa mňa je úrok to isté čo lichva len v sofistikovanejšej forme. Platiť po poskytnutí služby je podľa mňa v poriadku, veď poskytnutie pôžičky je služba, ale nikto neplatí pred akciou prostitútke (veď služba ako služba [mrknutí jedním okem] )-na cene sa síce pred tým dohodne-v západnom systéme najprv splácate úrok a potom požičanú sumu.
-Zabúdate že zmeny sa dajú aj vynútiť.

Kto bol bližšie k pravde sa ukáže časom.

Len tak mimochodom ja chcem mať posledné slovo. [vyplazený jazyk]

195291

10.7.2009 1:26

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195291

je lež, že bych tvrdil, že inflaci způsobuje nějaká přidaná hodnota zboží. to jste si vymyslel vy.

frakční rezervy -o tom jsem vám už psal, že jejich existenci je třeba prokázat, i s jejich smyslem a dopadem na úvěry.

peníze kryté vírou+závazkem+poctivostí+zástavou jsou vynikajícím způsobem kryté. opět (pokolikáté už?) chápete vadně a zúženě slovo peníze. ano -potištěné cedulky lze i falšovat. ale neznamená to nutně, že jsou soustavně falšované. a pokud ano, je to narušením jinak funkčního systému.

(Věta vypuštěna. Nesmíte napadat své odpůrce, smíte napadat jejich myšlenky. Díky – moderátor.)

-úrok je přirážka, marže!
-lichva je vyděračský způsob poskytování úvěrů v nouzi nebo s brutálně vysokým úrokem. na to jsou zákony i soudní precedenty.

(Věta vypuštěna. – moderátor.)

195303

11.7.2009 1:38

RE: tolik prace nam to dalo ..

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 195303

Napísali ste niečo v tom zmysle že: inflácia=hodnota úveru-hodnota tovaru- keď to nie je pridaná hodnota tak čo? [zmaten]

195403

11.7.2009 7:53

RE: tolik prace nam to dalo ..

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 195264

>...Zeitgeist jsem viděl už asi 10x...
--------------------
Pepo, a teď to zkus se zvukem. Snad to už konečně pochopíš? Ale i o tom se dá silně pochybovat. Tady sis trochu nadsadil:

>...Právě díky nim jsem pochopil, jak je ten systém funkční, ale také jak se lidé mýlí... jak nepochopili ten princip, věří fámám, jsou zmatení a pletou dohromady věci, které spolu nemají vůbec spojitost.
-----------------
Pepo, nepochopil. Oracle, HHBB, Bartošek, jansmith a všichni ostatní v této větvi ten systém peněz perfektně popsali a ty je svou hlubokou a ubohou neznalostí soustavně napadáš a urážíš. Tady ti nabízím
třešničku k pochopení. Pepo, ale nezapomeň si zapnout zvuk, ať z toho něco máš.

>...I banka musí kompenzovat inflaci, dopadající i na ni...
-------------------
Pepo, Pepo...co to brebentíš? Banka, hovoříme-li o FED-u, tak ta tu inflaci přímo vytváří, nikoliv že by ji kompenzovala. Co myslíš, že byly ty záchranné "balíčky"? Zaplavit finanční trh ničím nepodloženými penězmi a to na dluh dětí ještě nenarozených dětí. Když tak si tu poslední větu přečti ještě několikrát pro snadné pochopení. Jinými slovy - ten dluh už nejde splatit.

Co tímto sledují? Vytvoření superinflace, devalvaci dolaru a posléze přechod na jinou, stále ničím nepodloženou měnu. Vysvětlení pro Pepu. Ceny vyletí nahoru a hodnota dolaru spadne. Věřitelé (jako např.Čína) můžou začít používat dolary jako nástěnné tapety. Větší hodnotu totiž mít nebudou a už v tyto dny dolary od Číňanů nikdo nekoupí. Říká se tomu také převod majetku. Chudobní více zchudnou a bohatí se více napakují. Vítejme v novodobém otroctví a jak to tady Oracle výstižně napsal: "Peníze se staly nástrojem moci".

Pepo, ještě něco. Ušetři si reakci. Stejně z tebe nic kloudného nevypadne a zbytečně tady zasviníš diskuzní fórum. Loučím se tvojím pozdravem:

>Je to aspoň teď jasnější?

195420

9.7.2009 1:10

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195190

Na jakykoliv dluh muze banka vygenerovat desetinasobek virtualnich kreditu!! A pouzit je na dalsi zadluzeni, to je pravda do te chvile, kdy jsou dluznici, tak existuje pokryti novym dluhem. Problem s nekrytyma kreditama se nam nestale presouva do budoucna, ale vseho do casu. Vsechno krasne funguje, az jednoho krasneho dne na tohle slibne rozjete letadlo (pyramidu) nejsou dluznici a pak teprve zacina ta prava sranda!! Koneckoncu v zaveru jste si odpovedel sam v pasazi o genialnim systemu a blbcich.

195204

9.7.2009 1:26

RE: tolik prace nam to dalo ..

Saša 74.?.?.?

Reakce na 195204

>(pyramidu) nejsou dluznici a pak teprve zacina ta prava sranda!!
> Koneckoncu v zaveru jste si odpovedel sam v pasazi o genialnim
>systemu a blbcich.

Stejný princip jak použil genius Bernie Madoff...
(..a jeho investoři nebyli žádní blbci)

195207

9.7.2009 1:47

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195204

že banka vytváří nějaké vaše desetinásobky virtuálních kreditů sice tvrdíte, ale nemůžete to vědět.
a na základě čeho je jako vytváří? vždyť tvrdíte, že peníze vznikají jen z předešlého dluhu (ve výši toho dluhu), ne pouhým kouzlením při násobení deseti. a proč vlastně ne stem nebo tisícem?!? [velký smích]
nejde o letadlo, protože u letadla je jasné, že ti dole prohrají. zde je každý úvěr zajištěn reálnou hodnotou.
problém může nastat jen při nakumulování velkého počtu průserů, a k tomu může dojít je díky nefér zásahu do tohoto funkčního systému:
a) tiskem inflačních nekrytých peněz, a jejich tlakováním na trh
b) umělým (bezdůvodným) zaškrcením množství úvěrů
dnes vlastně probíhá kombinace obojího ve stejném časovém úseku... divné. pumpa potřebuje střídání přetlaku a podtlaku. ten podstatný detail bude asi v tom, do koho se peníze cpou a komu se úvěry odpírají.
toto je samozřejmě záměrné a zločinné jednání, poškozující mnohé a na tom se pakují ti organizátoři "pumpy". ano, v historii to bylo po založení FEDu.
ALE TOTO NIC NEMĚNÍ NA FUNKČNOSTI PRINCIPU, SYSTÉMU ÚVĚRŮ A TVORBY KRYTÝCH PENĚZ.

195209

9.7.2009 5:26

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195209

Na zaklade toho, kdo je v cele tehle hre tim blbcem. Zalezi na uhlu pohledu. Jiste by slo multiplikovat i vetsim cislem, ale neni tezke spocitat, ze by to nemohlo trvat nejakych 50-60 let. Naopak nekolik desitek let za potisteny papir inkasovat skutecne statky je velmi chytry napad i s tim, ze jakmile dojdou dluznici, tak cely cirkus konci. Navic pri komlexni znalosti ci kvalitnim odhadu na zaklade dat informaci ekonomickeho a demografickeho charakteru, lze i vzaveru ziskat hromady majetku prave od vetsiny tech blbcu.

System se restartoval pomoci velkych valek, zaprve lze zmizet veritele, vydelat na valce a rozmlacena infrastruktura poskytuji prostor pro tvorbu novych dluhu. Doslo k malemu technickemu problemu, dlasi restart znemuznuje technologicka uroven. Takze tvrdite, ze nedochazi k multiplikaci penez bankami v systemu fraktalnich rezerv. System se bud musi a to radikalne transformovat nebo si naposledy zavalcime.

Neresim moralni ci trestne pravni aspekty, kdyz se ptam na to co jsou penize v systemu fraktalnich rezerv, ale ze index M3 prestal FED uz nejaky ten rok pro jistotu zverejnovat o necem svedci. Moralni hledisko je co se tyce otazky penze a funcnosti systemu naprosto irelevantni, protoze bankovni oligarchie je skutecnou mocenskou elitou tohoto systemu, drzi skutecnou moc. Ani mocna politicka figura jako president USA JFK nemohl prevzit kontrolu nad FED, natoz si vynutit nejakou odpovednost za desitky let cinosti. Jenom tak na okraj, pokud nejaky dluznik nesplni zavazky prijde o svuj majetek a ziska ho banka, dojde i k zruseni kreditu, ktere s timto dluhem byly vygenerovany?

http://www.zvedavec.org/nazory-2422.htm?status=new
Mozna to editor zpristupni z archivu, mimochodem je tam zajimava diskuze pod clankem.

195215

9.7.2009 11:37

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195215

vy ale opravdu nemůžete vědět, jak banky peníze tvoří... zda jen dluhem, jak zní funkční teorie, nebo zda i násobením deseti nebo padesáti. pak by ovšem neplatilo to "penízedluh a dluh=peníze". jsou to rozšířené ale nepodložené skazky, nemyslíte? já netvrdím, že to tak třeba není, ale nevím to. nejsem bankéř.
jinak po válce na Guernsey se peníze také vytvořily jen tak... ne sice násobením, ale prostě dohodou. a nezpůsobilo to nic špatného... právě naopak. všechno je to o dobrém systému a o jeho dodržování... o dobrých úmyslech. jakmile se ale i sebelepšího funkčního systému chopí psychopatičtí zločinci, lze čekat cokoliv, jen ne všeobecnou prosperitu a dobré konce.

když dlužník neplní závazky k nimž se zavázal, napadl tím funkčnost systému (neplnění daného slova je vždy problém). byl vydán kredit (oproti zástavě) a tyto peníze už putují po světě mezi různými řemeslníky, co stavěli ten jeho dům na hypotéku - ovšem v čase nevznikly ty hodnoty, jak bylo dlužníkem přislíbeno... -neodvedl tu práci, jak měl.
tyto půjčené peníze z úvěru nelze stáhnout zpět, ale lze provést to zatažení za záchranou brzdu -sebere se zástava a z jejího prodeje se získá suma odpovídající půjčené sumě, toho času pohybující se mezi řemeslníky a v jejich okolí. utržená suma z prodeje zástavy by se podle logiky věci měla vrátit do banky, a tam by měla být oproti neplacenému úvěru vynulována, zničena. proč? protože záměr vytvoření nových peněz dluhem se nezdařil. peníze nebyly podloženy novou prací a hodnotami.
opět -já nevím, jestli toto zničení banky opravdu udělají, ale jedině takto je to systémové, logické a funkční.
vy to víte? pracoval jste ve vysokých bankovních funkcích? viděl jste to na vlastní oči? věřte tomu, že banky si nemohou dělat co chtějí, včetně falšování peněz a sem tam zanesení nějaké chybičky nebo nesystémovosti. komerční a investiční banky se musejí chovat podle přesných pravidel. kde ovšem může dojít k prasárnám, jsou centrální banky. ty jednak ta pravidla určují, kontrolují a jednak tisknou peníze a dluhopisy. zde může dojít k podvodům. ale centrální banky zase nezískávají jednotlivé dlužníky, takže se musejí chovat podle hlášení z podřízených bank, které nahlásí vznik úvěru panu XY. i centrální banky se tedy chovají podle nějakého vodítka, podle pravidla. a pokud tomu tak není (tvrdíte-li to), pak je to podvod, ale nejde o to, že by systém vytváření peněz pomocí závazku (dluhu) byl nefunkční. je funkční (sice z podstaty trvale inflační), ale musí se přesně dodržovat, aby fungoval dobře a trvale. JAKÝKOLIV funkční systém se stane nedodržováním pravidel nefunkčním. toto je třeba rozlišovat.

195229

9.7.2009 14:21

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195229

Pravda zkousel jsem ten obeznik najit na oficilanich strankach FED a skutecne jsem ho nenasel. Ono skutecne nikdo nevi jaky je skutecny pomer pri tvorbe virtualnich kreditu, protoze svete div se za 100 let existence FED neprobehla zadna ucetni kontrola. Zvlastni, nejvyssi comptroler Spojenych Statu si behem jednoho stoleti nenasel cas na kontrolu banky s privilegiem emitovat menu z niceho. President Andrew Jackson prohlasil centralni banku za zlocinou organizaci. ..."Kdyby lid Spojenych statu vedel jakym zpusobem jsou spravovany jeho finance, necekal by na volby a se zbrani v ruce by tahl ke Kongresu"... Na svuj nahrobek nechal vytesat napis killed the bank, prezil atentat tehdy to jeste nebylo, tak propracovane jako pro vrazdach Keneddyho klanu. Centralni banku lze provozovat, ale pod verejnym dohledem!!

V kazdem pripade tady je fakt 99% kreditu mimo realnou ekonomiku. Jak tyto kredity vznikly? Inflace, ze ano. Jenomze bez auditu FED, rezko muzeme vedet, co to ta inflace dolaru vlastne je. Jinak receno vy me muzete predlozit teorie, co vas naucili na ekonomicke fakulte a ja se vas zeptam, kde bez auditu centralnich bank jsou k tomu data. Nedelejme si samozrejme iluze o tom, kdo ma vliv na vzdelanost v oblasti ekonomie.

Bubliny existuji treba v nemovistostech, o deregulaci finacnich trhu o regulatory vznikle po velkem krachu se zaslouzili lide, kteri sedi i na vrcholu FED, ti stejni lide!! Do jake miry jsou duveryhodni tito lide, kteri vytvori bubliny na trhu treba s nemovitostmi? Motiv pro provozovani takoveho systemu je jako hrom, obrovske zisky bez nutnosti vytvorit realny kapital realnym ekonomickym vykonem!! System takto muze fungovat plus minus 50 let a restart probihal velkou valkou, ale ta se prece finacni oligarchie negativnim zpusobem netykala, az do dnesni technologicke urovne, kdy velka valka je diky Bohu zalezitost vsech!!

195248

9.7.2009 17:40

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195248

vy pořád jen tak bez důkazů spekulujete a brbláte [smích]
co je to podle vás "kredit mimo reálnou ekonomiku"? copak ekonomika probíhá někde mimo lidí? a pokud ne, pokud lidé tvoří ekonomiku a každý úvěr podepisuje nějaký člověk, pak se jedná o reálnou ekonomiku, protože lidé jsou skuteční! a peníze nezužitkují nosorožci, ale jen lidi. nebo snad myslíte, že jde o nějaké nereálné kredity? jako že někdo dostane půjčku (dokonce ve výši 99% všech peněz na světě) a nepodepíše žádnou úvěrovou smlouvu? to snad ne! [mrknutí jedním okem]
anebo mi přesně popište, o co vám jde... co je jako nereálné. máte na mysli burzu? pákové efekty? deriváty? obchodování spreadů? i to je jednak založeno na skutečných komoditách, ale hlavně je to hra s přesně stanovenými pravidly: lidé tam musí strčit nějaké skutečné peníze, a pak za přesně definovaných podmínek jedni vyhrávají a druzí prohrávají, a na závěr se to vyúčtuje a vyplatí. nicméně obě strany tam musely strčit skutečné peníze, které musely předtím vzniknout (viz odraz reálných hodnot). a se svými penězi si může každý dělat co chce, ne? může je i prohrát ve hře (přesunout je k někomu jinému). může je i darovat... dokonce.

Proč pletete dohromady inflaci a kredity mimo reálnou ekonomiku??? jak může kredit vzniknout vlivem inflace? nesmysl! kredit vzniká vždy na žádost a za podmínky závazku a se zajištěním reálnou zástavou. a při tomto vzniknou časem ty skutečné nové peníze. vznikem nových peněz se jich ale na světě objeví více než předtím, a ačkoliv nové hodnoty také vznikají, některé zanikají. peníze ale většinou jen tak nezanikají. a právě TÍMTO dochází k inflaci... že je postupem času na světě více peněz než hodnot, které je podkládaly, protože ty hodnoty se kazí -baráky shoří, spadnou nepojištěné při zemětřesení, auta zrezaví, potraviny se zkazí, ropa se spálí nebo spotřebuje v chemickém průmyslu a pak se někam vsákne nebo vypaří její zplodiny. a tak má každá nová bankovka, která se na světě objeví, vlivem zmenšujícího se podkladu, menší cenu. na jeden barák připadá více bankovek. a tempo výroby se zvyšuje, takže peněz přibývá rychleji, zatímco věci jsou méně a méně trvanlivé.

Bubliny jsou jen hloupé lidské dojmy, nějaké nafouklé očekávání, které splaskne jako balón. a toto nemá s naší inflací nebo s úvěry moc co dělat... snad jen že si někteří bloudi berou na bublinózní akcie/komodity kredity, a po krachu přijdou o všechno. to je každého věc...
Vaše sebejistota je už komická. Víte přesně o desetinásobném nafukování oproti frakčním rezervám (ač nejen FEDu pod pokličku nevidíte), víte o 99% kreditů mimo reálnou ekonomiku, víte jistě, že to může fungovat jen 50 let... No nic, nechám to na vás. Já vám to evidentně nevymluvím. Vlastně proč taky...?

195263

9.7.2009 19:53

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195263

Jiste, vy naopak spekulujete s velkou virou v lidsky altruismus, moralku a dlouhodobou zodpovednost ve financi oblasti. Osobne to hodnotim za naivni pristup, defraudantu by byla mnohem delsi lajna, kdyby soucasni manazery pri jejich riskantnich transakcich bylo mozne rozlisit na zaklade tuposti nebo vedomeho zameru pred soudem, coz nejde. Jaky by asi byl pomer mezi idioty a darebaky ve fincnim sektoru? Poctive finacniky vyhazovali z prace za nedostaek optimismu a manazerskych schopnosti.

Ponevadz s rostoucim spolecenskym postavenim roste opovrzeni vuci plebsu, tak si osobne nedelam iluze o tom jak vypada skutecne ucetnictvi FED. Ty vase skutecne penize neustale ztraceji hodnotu, jak je to mozne, kdyz jsou tak perfektne kryty? Pri perfektnim kryti by melo jit maximalne o marginalni jev, naopak lze pozorovat, ze vsechny bankovky ztraci hodnotu. Kupodivu se ztratou hodnoty nemaji problem drahe kovy. Takze oba dva, ja stejne tak jako vy, muzeme spekulovat, protoze neexistuje po 100 letech audit FED!! Byt ta brozura o fraktalnich uverech primo od FED mi prijde vice nez vymluvna.

To je vsak irelavantni. Momentalne stale sili tlak na novy finacni svetovy system, a skoro bych vsadil hlavu na to, ze TRANSPARENTNOST ucetnictvi tohoto systemu bude tvrde vyzadovana od vsech co se na nem budou podilet.

195278

9.7.2009 20:35

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195278

nic jiného než spekulace nám oběma nezbývá, když pod prsty nejvyšším nevidíme. vzhledem k tomu se o tom bavíme až příliš dlouho.

>Ty vase skutecne penize neustale ztraceji hodnotu, jak je to mozne, kdyz jsou tak perfektne kryty?
-buďte tak laskav, a přečtěte si to v příspěvku nad vaší reakcí. měl byste číst, když už se chcete bavit. mechanismus částečné ztráty podkladu perfektně kryté měny je tam dost polopatisticky popsán. toto je podle mého mínění příčina inflace.

ano, k nějakým změnám jistě dojde. a bude to i podle mě méně soukromí/diskrétnosti v bankovním styku. ostatně očekávám méně svobod ve všech ohledech. Velký Bratr chce přehledu stále více, a ne méně.

195283

9.7.2009 22:10

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195283

Ale ja to ctu? Akorat tvrdim, ze inflace je timto tvorena pouze castecne. Schvalne jaktoze se to netyka zlata? Lidska snaha fixlovat je mnohem starsi nez vynalze fiat money. Napr. upadek starych imperii je sledovatelny na snizovani obsahu zlata v mincich. To si, ale mohl i bez celkoveho auditu zkontrolovat kazdy u zlatnika i kazde jednotlive mince, na rozdil od bankovek, kde to lze pouze na hrubo odhadnout. Neni problem vytvorit transparetni a pritom diskretni financni system a Velkeho bratra poslat tam kam slunce nesviti. Globalizace dosazena shora nikdy nevznikne, natoz aby byla schopna fungovat. [smích] [mrknutí jedním okem]

195288

10.7.2009 0:50

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195288

>jak to, že se to netýká zlata?
-protože zlato nelze vytisknout, že ano? [mrknutí jedním okem]
jenže kdybyste chtěl znovuzaložit světovou ekonomiku na platbách zlatem, museli bychom se vrátit úrovní do feudalismu... nehledě na fakt, že fyzické zlato na trhu prakticky už neexistuje, je skoupené a sehnat ho je opravdu kumšt... jen přes známé a z obskurních zdrojů.

já vím, že papír může být vytištěn i jako falešný, bez krytí. jenže my jsme se dosud nebavili o tom, zda někdo švindluje (možná podvádí, ale nemáme důkazy), ale bavili jsme se spíš o nynějším systému, který je funkční a udržitelný, pokud by byla dodržována pravidla.

když
>není problém vytvořit transparetni a pritom diskretni financni system
zkuste mi ten systém popsat. rád se poučím. ale myslím si, že kdyby to bylo snadné a proveditelné, už by to bylo zavedeno [smích]

195295

10.7.2009 6:05

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195295

Penize jsou taky mocensky prvek, takze jake pravidla maji mit prednost ekonomicka nebo mocenska? Na makroekonomicke urovni dochazi vzdy k deformacim trhu na zaklade mocenskeho postaveni a korupce. Treba ten barbarsky prezitek zlato a jine drahe kovy v kombinaci s necim realnym. Kdo rika, ze si ve velkem ci mezinarodnim obchode musi lidi vymenovat zlate cihly?

Penize maji byt dle vasi teorie dobre kryte dluhy a je problem se dostat fyzicky k nakupu zlata. Ponekud paradox! Opusteni fiat money penez a kryti necim realnym si vynuti znehodnocene bankovky. Mazec nastane, jakmile virtualni kredity zacnou masivne opoustet fincni virtalulni kasino, kde se toci v bilonech. Neni treba mi vysvetlovat komoditni trh. Nekdo vytlacil minule leto ropu na 150 babek, musel pouzit hromady virtualnich kreditu, aby toho dosahl.

Novy system bude nutne potrebovat duveryhodnost. Na pozadani musi byt za bankovku vyplacena realna hodnota, nemusi to byt nutne pouze zlato. Legislativa, tvrde sankce za ruzne nepoctive financi figle. Navic defraudantovi nesmi byt umozneno na kohokoliv prevest nebo ulit podvodne nabyty majetek.

Momentalne neni zas tak dulezite, co nahradi dolar a jiny papirky dnes prakticky se zlomkem kryti pred 100 lety, kdy sranda ve velkem zacala. Zeme, ktere nebudou schopny zajistit pro sve meny realne kryti, proste budou mit bankovky bez hodnoty a ty jsou k nicemu, protoze lide jim nebudou verit. To se poresi samo a zacne to probihat brzo.

Neni nutne ani chytre ten proces urychlovat. Proti vetru se chcat neda, a vichrice ma takovou silu, ze nejde chcat ani po vetru. Jinak receno jsme pouze pasivnimi divaky, kdy se do pohybu davaji nahromadene deformace trhu za desitky let. Mnohem dulezitejsi bude, aby pritom prechodu nevznikla valka. To neni v zajmu nikoho, ale i tak to nepujde hladce, protoze cast valecne naladenych lidi si to neni schopna uvedomit. Rozhodne to neni v zajmu ani skutecne mocenske elity!! Oni ti duleziti lide to chapou na vsech moznych stranach mocenske sachovnice vice nez dobre.
http://www.blisty.cz/2009/7/10/art47849.html

Misto informaci nas krmi aferkami. V G8 chapou, ze prilis toho delat krome modleni nemuzou. Prechod na ekologicky unosnou civilizaci v konecnych rozmerech planety je nutnost. Pokud to chteji zduvodnit globalnim oteplovanim s hlavnim podilem cloveka, tak by meli mit vhodnou strategii, jak lidi presvedcit o teto nutnosti, az se lidsky vliv na klima ukaze jako marginalni zalezitost. Nejlepe lecba sokem, to znamena rict konzumistancum natvrdo pravdu. Lidi pod nevyhnutelnym tlakem dokazou byt neuveritelne prizpusobivi, vynalezavi a pracovati, ale taky bezohledni a nebezpecni. Jenomze jaksi nemame luxus vyberu, bude treba improvizovat za pochodu.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/173338-zen...
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/173392-zem...

195316

10.7.2009 12:58

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195316

už to s vámi poněkud ztrácí smysl. neumíte zřejmě číst a vnímat napsané a odkláníte se k banálním pravdám a bočním tématům, abyste mohl dál diskutovat a mít jakoby pravdu. řekl jsem už asi 10x, že systém je vymyšlen jako funkční, POKUD by byla dodržována pravidla. Je to tedy jasně o účinné kontrole, dohledu. na dobře vymyšleném systému to nic nemění. Kontrola je dnes na trhu, který si má sám identifikovat podle různých ukazatelů, jakou skutečnou hodnotu mají navzájem různé měny. Tedy jde o jakousi samoregulaci. Což také není úplně hloupé... jen do toho nesmí vpadnout nějaké šokové emise té-které měny (dnes typicky dolaru).

necitujte mě nebo mi nepodkládejte nějaké tvrzení, pokud to nedokážete přesně nebo pokud to dokonce záměrně děláte nepřesně.
nejde o žádnou "mou" teorii, ale vymyslel to někdo jiný. a já jsem se k tomu vyjádřil poněkud jinak. i ke zlatu jsem něco řekl (je fyzicky nedostupné k znovuzavedení placení zlatem), ale to není žádný paradox. kde jako vidíte ten paradox? víte, co to slovo znamená?

>Novy system bude nutne potrebovat duveryhodnost
-no to je tedy moudro! on nějaký systém, určený k přijetí lidmi, nevyžaduje důvěryhodnost?
>Na pozadani musi byt za bankovku vyplacena realna hodnota
-a to dnes není? za bankovku si můžete kdykoliv kdekoliv koupit reálnou hodnotu (dům, nábytek, auto... šperk, rohlík s vlašákem)
>Legislativa, tvrde sankce za ruzne nepoctive financi figle
-to je i dnes... legislativa, přísné sankce (penězokazectví a podvody kolem peněz a bank jsou nejpřísněji postihované, systém totiž ví o závažných dopadech).
Problém ale je, že dohled nebyl, není a ani nikdy nebude nad těmi nejvyššími, nejbohatšími, kteří ta pravidla tvoří, i peníze tvoří, a kontroloři jsou na ně prostě krátcí... jednoduše je pošlou někam jinam. Důležité tedy není zda jde o zlato, fiat bankovky nebo platinu s diamanty, ale důležité je, zda má platidlo požadované vlastnosti a zda a jak je systém kontrolovatelný.
Prostě jste mi o tom vašem novém jednoduchém transparentním systému nenapsal v podstatě nic. To jsem tak trochu očekával.
Se závěrečnými odstavci v podstatě souhlasím. Je zjevné, že náhrada dolaru jako rezervní měny MUSÍ být nenápadná, pomalá a mezi největšími hráči koordinovaná. jinak to způsobí šok a to není v zájmu nikoho, nejméně těch nějvětších věřitelů (Čína s cca 2 biliony dolarových rezerv/dluhopisů).
Jelikož tento evoluční přechod zřejmě potrvá dost dlouho, tak můžeme být letos ještě klidní.
Globální oteplování považuju za mýtus a business kolem toho za jakousi úpěnlivou snahu vymyslet nějaký nesmysl, kterým by se lidé bavili a do čeho by se strkaly peníze... zdá se mi to šílené.

195352

10.7.2009 19:31

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195352

Vidite ja bych mohl trpelivost rozdavat, bude to mozna tim, ze nejake ego v diskuzi mi uz za ty roky je ukradene. Nepovozuju to cemu vy rikate vyhra za neco duleziteho, ani za smysl diskuze. Kdo vytvari pravidla a z jakeho duvodu? Staci, aby ti kdo jsou v dosatecne vyznamne pozici dali befel, ale ani to neni bez omezeni.

Ten, kdo emituje menu musi kdykoliv v dohodnutem pomeru na pozadani vyplatit neco. To znemoznuje vytvareni nekrytych kreditu, protoze to nenabizi zadnou vyhodu pro toho, kdo vytvari penize.

Ano existuje na jakoukoliv moc omezeni spocivajici principielne v efektivite rozhodnuti nebo jsou nad urovni, kde mocenska elita muze stanovovat pravidla. FED je mrtva idea, protoze system na kterem funguje nejde restartovat. Dostali jsme se k limite kapacity prostredi teto planety a technologicky je nemyslitelna velka valka.

Novy system muze zapomenout na nekonecny rust ve forme spotreby. Neznamena to zastaveni vyvoje, ale opusteni kvantity s durazem na kvalitu. A ktomu, abych skutecne byl, nepotrebuju vlastnit kazdou "novinku trhu". A uz vubec ne za cenu devastace zivotniho prostredi i niceni lidskeho zdravi. Musim pouze jist, potrebuju strechu nad hlavou, nezmrznout a zit v miru, a podobne vecicky vetsinou spadaji pod verejny zajem. Nevim skutecne jaky novy system bude, jakymi zpusoby docili koexistence lidske civilizace v konecnych rozmerech teto planety. Kdo to taky muze vedet, ze ano?

Rozhodne to vsak nebude jeden globalizovany lagr rizeny centralni moci. Pujde o decentralizovany system ve multimocenskem svete. Prestoze nevim, co bude, tak lze odhadnout co z principielnich duvodu nemuze pokracovat. Jestlize mame existoavt jako civilizace v budoucnu, pak budeme muset na zapomenout na nekonecny konzum. Neni na to ropa, kovy, zemedelska puda, dostatek pitne vody....A bez nekonecne spotreby, nebudou stale nove dluhy. A jakmile nejsou nove dluhy, tak cela pyramida se hrouti. System na fiat money nemuze existovat bez rostouci expanze. Muzeme zapomenout i na imperialni mackani rozvojoveho sveta, protoze lidi, kteri utraceji 80% svych prijmu, nemaji pri zvyseni cen treba ropy krome zivota, co ztratit.

Vymena dolaru musi byt opatrna? Tedka budeme sledovat deformovane nahromadene trzni sily v akci, mam takovy pocit, ze to bude probihat chaoticteji a niciveji, nez-li podle prani jak by to pro nas bylo nejvyhodnejsi. Za vsechno se plati a za figle deformujici trh a odsouvajici dusledky do budoucna. I to je principileni omezeni mocenske elity. Nektera pravidla proste nevytvari zadna elita. Pokud vas to obtezuje, divim se, ze to vubec ctete a reagujete. Mate snad nejaky specialni duvod?

195385

13.7.2009 23:05

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195385

pane Bartošek, vy jste velký teoretik a snílek, víte to? umíte si ve fantazii vykreslit jak byste to rád měl, ale ani nevíte, jestli je to možné, ani to, jestli lidé budou pro... ale už s tím kalkulujete jako s hotovou věcí. nerespektujete realitu rozložení sil v současném světě, nerespektujete nějak (nerovnoměrně) rozdělené nerostné bohatství, a ani neberete v potaz danou lidskou povahu, rozdílnou mentalitu národů... ale už "víte" a tvrdíte, jak si tu budeme všichni žít s málem, spokojení a zásobeni jedni jako druzí. přitom to bude nejspíš tak, jako dosud. člověk jako druh (i každý jedinec) je v podstatě sobec, a na tomto se v dohledných tisíciletích nic nezmění. kdo má dost vody, bude toho využívat až zneužívat. kdo má ropu, totéž. kdo má kovy, bude využívat i tohoto. prostě každý se bude snažit vytřískat ze své dané základny maximum pro sebe - a na úkor koho? no přece těch méně šťastných, a doplatí na to jako vždy ti chudí a nejméně schopní či obdaření. bohatí budou bohatnout a jejich moc proto bude sílit (a zřejmě se budou strategicky spojovat). vždy se totiž najdou koumáci, kteří dané poměry umějí využít pro sebe.
myslíte si, že tihle bohatí budou pak chtít žít v chudobě a skromnosti? ujišťuji vás, že nikoliv. jak byste to chtěl prosadit/vynutit? revolucí? no potěš! tak to by bylo MNOHEM víc mrtvol než nyní (a nejen zbraněmi, i hladem). a co z toho? i kdyby se identifikovali a povraždili dnešní mocní, stejně by se nakonec vyprofilovali opět ti schopnější, nové elity.

zrovna dnes jsem se s někým osobně bavil o tomto tématu a o budoucnosti. soudil (podobně jako vy, teoretizoval), že dnešní stav je z hamižnosti a roztáčení spotřeby, čemuž je prý konec... prý musí být - chachá! zeptal jsem se ho, zda dnešních 10% nezaměstnaných (vzrůst jen o slabých 5%!!!) považuje za krizi -už se o ní totiž kecá víc než rok, a vážné problémy skutečně existují (politici ani ekonomové neříkají zatím nic o dosažení dna). krachují přece firmy, burzy jsou na extrémních hodnotách v historii, propouštějí se lidé (nemají práci a ani se nedá čekat že jí bude víc, a ti zbylí zaměstnaní platí desátek ze svého výdělku za práci těm, kteří nemakají, resp. státní deficity rostou (kde se berou ty peníze? kdo je splatí?)... plus další odvody na pi*oviny státu - podpory a sociální dávky nejsou to jediné, co platíme). a co až by se ještě méně spotřebovávalo a tedy i méně vyrábělo? co až by bylo nezaměstnaných 30%? (a to není hodnota, kde se to musí zastavit! lze si představit klidně i 50% nezaměsnanost). bude doslova armáda chudých a frustrovaných lidí, a zbylé dvě třetiny budou na tuto radikalizovanou, zdivočelou lůzu doplácet cca třetinu ze svých mezd - budete to dávat s klidem a rád? toto je ta cesta!!! nebo snad váš cíl? koho k tomu přesvědčíte? uměl byste to říct těm lidem, že přijdou o práci, jako d

195628

13.7.2009 23:10

RE: tolik prace nam to dalo ..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195385

>dokončení

uměl byste to říct těm lidem, že přijdou o práci, jako důsledek záměrně snižované spotřeby? a uměl byste tomu zbytku říct, že dostane MENŠÍ výplatu (protože bude konkurence, rvačka o práci), a ještě z toho mála odvede třetinu+ na bůhví co?!! -člověče, říct "budeme méně vyrábět", to umí každý debiI, ale co to má všechno za důsledky, to už každý nevidí, a přesvědčit o tom lidi, to je ještě třetí věc, a dost podstatná!
být ekonom-amatér (nebo věštec) je snadné žvanění, ale k ničemu.

nejsme v pyramidě, ale spíše ve spirále.
já si nemyslím, že jsme zatím u konce přírodních zdrojů, ale samozřejmě se to blíží (jako vždy, když se z něčeho spotřebovává). jsem si ale jist, že vzhledem k finanční a světové ekonomické krizi bude ještě hůř, a že nastanou války kvůli chudobě i kvůli některým zdrojům. a tím se to zresetuje tak, že poměrně přirozeně nastane nějaký jiný pořádek než dnes. ale nebude to rozhodně selanka, nějaké mírové skromné soužití uvědomělého lidstva.

a že pravidla nevytváří elita? [velký smích] a kdo tedy? snad lid ze zdola? [velký smích] nedejte se vysmát! ONI si vždy určí co bude (výhodně pro ně) a pak si to i prosadí... spojeně, konexemi, korupcí, taktikou, přes média a penězi. někdy i silou, zbraněmi.
(samozřejmě nelze nikdy podchytit všechny detaily, nečekané reakce, ale to lze obvykle zvládnout. ony totiž i některé ty revoluce byly plánované a řízené... jen o tom třeba nevíte).

195629

9.7.2009 11:23

RE: tolik prace nam to dalo ..

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 195209

Proč ne stem nebo tisícem? Asi proto, že je to tak nastavené, že? Na to se ptejte těch státních úředníků, kteří neustále snižovali rezervu, kterou musí banka mít. Jsou to velice jednoduché počty.

195228

9.7.2009 14:55

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195228

povinné % peněžní rezervy NAPROSTO nesouvisí s úvěrem = tvorbou nových peněz. s úvěrem v podstatě nesouvisí vklady střadatelů. toto byste měl nejdříve pochopit. úvěry = nové peníze primárně souvisejí se závazkem dlužníka, který ty nové peníze má vyrobit. všichni se zaměřují na ty papírové cedulky a na úrok. to je ale v tom systému nepodstatné.
-pro dlužníka je důležité, že může užít peníze, které neměl a banka mu je úředně před-poskytla. a že je schopen splácet prací, tvorbou nových hodnot.
-pro banku je důležité, že je transakce zajištěna zástavou, a že jim za jejich snažení někdo zaplatí odměnu=úrok.
-pro systém je důležitá funkčnost, nové hodnoty, splátky novými penězi, a pojistka zástavou.
-pro střadatele je důležité to, že přijde k bankomatu a vyjedou papírové peníze... že jich bude dost na to, aby nezažil situaci, kdy mu banka nemůže vyplatit bankovky (a tohle je starostí počtářů v bankách, i té centrální, a tiskařů). na to mají zkušenosti, že rozhodně ne všichni vkladatelé vybírají všechny úspory najednou. ale tohle je opravdu jen technická otázka.

195255

8.7.2009 1:32

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195096

archivy často nečtu, nejsem takový nadšený čtenář.
nicméně jsem rád, že se nakonec příliš nelišíme (i když musíte být zřejmě vždy v opozici). snad jen v jednom: vy hodnotíte emisi vlastní (kalifornskou) bankou jako nedobrou "incestní pyramidovou tvorbu kreditu", a já to pragmaticky připouštím. navíc jsem popsal praktické podmínky před emisí i postup po splacení. emitované peníze by dočasně tomuto státu pomohly, byly by bezpečně splaceny a následně by byly zlikvidovány. tím by po celé transakci vznikl jen zisk, vzniklý díky udržení chodu státu a případně některých firem, k čemuž by bez této operace nedošlo.
doufám, že je to už zcela vyjasněno a nebudeme si ještě o něčem psát.

195110

9.7.2009 0:05

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pasant-x 79.?.?.?

Reakce na 195096

Není snad problém v tom, že Kalifornie de jure už leta NENÍ ČLENEM UNIE (USA)? Vystoupili z ní tuším už někdy v devadesátých letech. Myslím, že tam mají dokonce zákon, který jim zakazuje půjčovat si od federálů. Stejný problém má druhá strana, takže se spíš jedná o oboustranné dojednání výjimky, než o úvahy nad bonitou.

195203

9.7.2009 1:22

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195203

Proc by tedy prispivali do federalniho rozpoctu?

195206

8.7.2009 14:06

RE: tolik prace nam to dalo ..

kri 213.?.?.?

Reakce na 195068

"faktem je, že v průběhu splácení vlivem inflace hodnota splátek klesá, a mj. i proto je účtován úrok."

nehnevajte sa na mna, ale ste len dalsi kto, neberie do uvahy priciny, ale iba analyzuje dosledky. dokazom toho je prave vyssie citovana vasa veta. a potom vam z toho vychadzaju zavery take ako tu prezentujete.

kazdy priemerny ekonom vam potvrdi, ze rastuci objem penazi v obehu sposobuje inflacne tlaky. v prvom rade to je zivotom na dlh. uvery zvysuju objem penaznej zasoby, z ktorej banky este systemom frakcnych rezerv spravia 10 nasobok. u nas na slovensku a u vas v cesku to je este horsie. minimalne rezervy su na urovni 2%. vypocitat to uz snad zvladnete aj sam. tretim a rozhodne nezanedbatelnym faktorom sposobujucim rast inflacie je UROK! urok je nakladom, teda sa stava sucastou ceny, a tym tuto cenu zvysuje. preto su bankari povazovani za prizivnikov, ktori parazituju na praci ludi, ktori vytvaraju skutocne hodnoty.

inflacia nie je pricinou ale dosledkom. toto by ste si mal vryt do pamate.

195149

8.7.2009 22:06

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 195149

Nikdo netvrdil, že inflace je příčinou úroků. Joseph zde ale psal, že vzhledem k inflaci a tedy průběžnému snižování ceny peněz jimiž se plní splátky úvěru, je úrok oprávněný. Je sice nedostatečnou náplastí na tento problém, ale kaskádovým (okamžitým) půjčováním každé splátky, která se vrátila bance (věřiteli), lze dosáhnout i neprodělání, dokonce zhodnocení.

Bez toho, aby bylo zhodnocení dosaženo, by nikdo nic nepůjčoval - neměl by přece důvod!!! Dělal vy byste něco zadarmo? Jistě ne. Proto kecy o tom, že bankéř cenu navyšuje a prý je proto příživník, jsou více než nesmyslné. Nikdo neprodává žádné zboží bez zisku, i kovář navýší cenu železa o svou práci na železe vykonanou, i pekař navyšuje cenu surovin rohlíku a energie na pečení ještě o svůj zisk a ten žádá po zákazníkovi, a zákazník na ten zisk musí někde vydělat (navíc).
Peníze jsou určitý typ zboží, resp. jde také o službu. Kdyby to nebylo žádané, zřejmě by to neexistovalo. Zákon nabídky a poptávky. Nikdo není schopen někomu vnutit půjčku proti jeho vůli... říct "musíš si postavit dům na hypotéku ode mě, nebo ti prostřelím hlavu".
A téma frakčních rezerv se mi zdá spíše jako rozšířený mýtus, než jako skutečnost. Každý dolar (koruna, euro) je přece vytvořen nějakým úvěrem, a ten je něčím hmotným krytý (zástavou -potud naprosto vše v pořádku). Pokud ale lze tvořit peníze i jinak než úvěrem, byl by to podvod.

195194

8.7.2009 23:00

RE: tolik prace nam to dalo ..

kri 213.?.?.?

Reakce na 195194

tak toto je silne kafe. neexistuje opravneny dovod platenia uroku. je to urok co prispieva k faktu, ze peniaze sa znehodnocuju, teda urok + tie ktore som uviedol. a negativa, ktore sposobuje urok-precitajte si sam:

http://procislam.webovastranka.cz/file/?fileid=5474

195197

9.7.2009 2:18

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195197

>neexistuje opravneny dovod platenia uroku.
Nezbláznil jste se člověče? Existuje nebo neexistuje tedy podle vás oprávněný důvod přičítat si v obchodě marži, aby mohlo dojít k zisku? Obchodník jen převezl předmět P z bodu A do bodu B. Nic nevyrobil, jen prodal s marží, často v desítkách procent během pár dnů.
A obchodníkovi s žádanou komoditou zvanou peníze byste chtěl stejný princip upírat? Vy jste musel vážně zešílet!
Nedochází vám, že půjčovat cokoliv je nevýhodné? Samozřejmě bezplatně. A aby se nevýhody smazaly nebo překlopily do výhody, musí se použít přirážka, zisk (zde úrok).

Příklad:
koupíte si auto, ale nepotřebujete s ním hned jezdit, a tak se rozhodnete s ním podnikat a založíte autopůjčovnu. Zákazníci chodí, používají auto, ničí je, opotřebovávají, špiní, škrábou lak, vy do toho dáváte nějaké další průběžné finance (TK, olej, pneu, pojištění, myčka, opravy... pronájem prostoru autopůjčovny, zaměstnance... daně), ale přišel by nějaký kašpar kri a prohlásil by: neexistuje důvod, aby sis přičítal nějaký zisk. -pěkně jen spočti amortizaci za určité období (např. 5 let), rozděl to na takový počet dílů, kolikrát se dá auto půjčit. ale nesmíš si říct ani o korunu navíc. prý "neexistuje oprávněný důvod".
a za 5 let ten ojetý a poničený vrak získáte od půjčovatelů zpět, a chcete mi říct, že to auto bude mít opravdu ještě nějakou cenu? nebo že dokonce bude sedět ta zbytková účetní cena? budete se z něj těšit jako před pěti lety a užijete si to?
a na závěr důležitá otázka: PROČ BYSTE TO VLASTNĚ TĚCH 5 LET PŮJČOVAL? vždyť byste s tím měl jen starosti a riziko, ale prodělal byste! nebo snad tak nezištně milujete své bližní, že pro ně kupujete věci a pracujete, platíte, abyste v součtu prodělal? a z čeho pak tedy žijete?

195210

9.7.2009 5:17

RE: tolik prace nam to dalo ..

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 195210

Trochu potíž ve srovnání. Peníze moc komodita nejsou, neb se vytvářejí ze vzduchu. Něco jinýho je když Vám půjčím auto a vy mi ho ojedete a ke všemu poškodíte, a když bych jako bankéř Vám připsal na konto pár tisíc který ani nemám a chtěl za to úrok. To bych si ještě, aby to bylo dotažený do absurdna, mohl stěžovat že ty stovky co jste vrátil nejsou ty stejný stovky co jsem Vám půjčil. Nějak se mi to nezdá, stejně jako s tou Kalifornií, takovej DHP, takový platy a peníze nejsou. Asi proto že peníze nevznikají z práce, žádná banka Vám nepřipíše na konto víc protože jste něco vyrobil, jenom když si půjčíte. Hezky se to čte, skoro jako by to dávalo smysl, ale je to prd platný, systém je v nepořádku, úrok není ten největší problém, to je jenom "insult to injury", problém je jak a proč peníze vznikaj. V momentě kdy je moc dluhů, není dostatek důvodů peníze vytvářet, z části proto že buď si půjčit nechcete, máte dluhů dost a dost rozumu a nebo si půjčit chcete maje dluhů sice dost ale rozumu málo, a to vám zase nikdo nepučí. Prašť jako uhoď, víc peněz už nebude dokavaď se buď dluhy nesplatí (což bez vzniku nových peněz jaksi nejde) a nebo se změní celá hra.
Monopoly se nedají hrát do nekonečna, přijde čas to všechno stornovat a uklidit do krabice a najednou je jedno kdo vyhrál a kdo prohrál, oba jsou jen lidi.

195213

10.7.2009 13:11

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195213

je úplně jedno, jestli se půjčená věc ojede nebo jinak opotřebuje. důležitá je poptávka a nabídka... že o tu komoditu někdo má zájem. a peníze komodita jsou, ne že ne. sice speciálního druhu, ale jsou. i software se pronajímá -a ten se jistě také neopotřebuje. podobně se s minimálními náklady množí autorská díla, a za drahé peníze se kopie kupuje.
jakákoliv přirážka je závislá na tom, zda připadá poptávajícímu (zákazníkovi) přijatelná nebo ne. pokud by nebyla, obchod by se neuzavřel. na ničem jiném nezáleží.

jistě že oba jsou lidé, ale samozřejmě VŽDY ZÁLEŽÍ na tom, kdo prohrál a kdo vyhrál [smích]) každý chce být tím, kdo vyhrál, bez ohledu na to, že i ten druhý je člověk. -soupeření mezi sebou berte jako fakt. jiná možnost není, a lidé jsou tak i založení... že se rádi štychují, kdo je lepší, kdo vyhraje. podstatu člověka ani změnit nelze.

195355

13.7.2009 23:56

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195213

>V momentě kdy je moc dluhů, není dostatek důvodů peníze vytvářet, z části proto že buď si půjčit nechcete, máte dluhů dost a dost rozumu a nebo si půjčit chcete maje dluhů sice dost ale rozumu málo, a to vám zase nikdo nepučí.

-pěkný nesmysl. podpis úvěrové smlouvy je jen INICIALIZACE procesu tvorby peněz (hodnot), a to procesu tak zajištěného, že se ten člověk de facto stane načas "otrokem", který MUSÍ pracovat a vytvářet peníze... proto, aby je mohl splácet bance (která mu dala jakési před-peníze, kredit). je tam totiž i ta zástava, a ta má SKUTEČNOU hodnotu, kterou si dlužník nechce nechat sebrat. může být tedy líný, ale tohle (zástava) nad ním funguje jako bič. hrozba ztráty majetku je tím motivem, aby pracoval, i když se mu nechce tvořit hodnoty.
předluženému nebo chudému nikdo nepůjčí, protože jednak není schopen pracovat za dva (vytvořit dostatek hodnot=peněz na svůj život a ještě na dvojí-trojí splátky), což banka ví, a jednak nemá ani volnou zástavu, kterou by nějaký věřitel vzal jako jištění půjčky.

z vašeho textu vyplývá, že nechápete, kdy peníze skutečně vznikají -vy se domníváte, že v okamžiku podpisu úvěrové smlouvy, tehdy, kdy se vytvoří dluh. vytvoření dluhu je ale prozatím jen vytvořením biče = ZÁVAZKU a jakýchsi PŘED-PENĚZ (kreditu). skutečné peníze (=skutečné hodnoty) se tvoří až prací v průběhu let splácení. a těmi skutečnými penězi se jakoby plní formička nějakou hmotou. jakmile dochází k plnění (splátkám), vznikají někde evidentně skutečné nové peníze. jestliže je splácení přerušeno (smlouva nedodržena), banka (nerada ale je nucena) musí formičku nějak doplnit. "zatáhne tedy za záchrannou brzdu" tohoto systému, prodá zástavu a formičku doplní podobnou hmotou. bohužel tímto nedojde k naplnění novou hmotou, novými penězi (díky vzniku nových hodnot), ale pouze k nouzovému doplnění formičky starými penězi =starou hodnotou =zástavou. nedošlo tedy k vytvoření nových peněz (nebo jen částečně, dokud se splácelo).

myslím, že rezolutní: "hrát (monopoly) se nedá donekonečna", je nesmyslná pověra. právěže tento systém má bič na lidi, aby tvořili stále další peníze, kterými musejí splácet -jinak by ztratili dříve vlastněnou nemovitost/zástavu. a to nikdo nechce. proto je to založeno dobře. problém lze postřehnout jen v tom, že lidi pod bičem skutečně makat mohou, a tím vytvářet peníze na splátky - horší je to už s uplatnitelností těch nových hodnot vzniklých prací. ne vše vyrobené se může uplatnit na trhu, protože ne každý má na to, aby si všechno vyrobené koupil (zřejmě důvod některých nesplácených úvěrů, čímž se množení peněz jen brzdí - někdy se tahá za záchrannou brzdu). a přistupuje k tomu i problém konečnosti přírodních zdrojů surovin. tohle jsou jediné problémy.
nějaké nové peníze lze ale stále vytvářet.

195631

14.7.2009 0:53

RE: tolik prace nam to dalo ..

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 195631

Podívejte se, píšete sice hezky a dlouze, komplikovaně ale smysl to dává jen zdánlivě. Náš nynější problém vznikl z jednoduchého důvodu. Podle toho co píšete se zdá že si představujete dluh jako nekonečný proces. Ovšem dlužník nemá v ůmyslu dluh platit do nekonečna, naopak se ho co nejrychleji zbavit. Problém vznikl že k nabytí nových dluhů nezbyli vhodní zákazníci. Ti co mají kredit ho nepotřebují neb svojí nemovitost už splatili a ti co by jí chtěli, a tudíž ti kterým se na ní půjčilo neměli záruku, ta nemovitost co ten kredit ručila se ukázala díky nedostatku jiných kupců nadhodnocená. To co popisujete i s tím bičem je teorie nekonečnýho zadlužování. Praxe je taková, že moje banky by mi strašně rády půjčili peníze, ale já je už nepotřebuju a tak nemohu sloužit. Bič, který by mne donutil si půjčit peníze které na nic nepotřebuju, ještě nikdo neupletl.
Systém se tedy zákonitě hroutí, ti co mohou a vědí že se hroutí to ještě zhoršují rozkrádáním toho co ještě zbylo. Lidé pod bičem sice makat mohou ale buď se bolestně poučí a příště se na to vykašlou aby něco na dluh kupovali a nebo kupujou do zdánlivého nekonečna, ovšem to jim kredit zase dojde když nemají na splátky, což při zuřivém konzumu je dost nutný.
Na papíře to asi vypadá že by to fungovat mohlo, ovšem praxe ukazuje že jen relativně dost krátce.
No chtěl jsem ekonomiku podpořit a zakoupil jsem si HDTV od Westinghouse. Hrála celkem asi pět minut a pak se ozval křup, vyšlehlo z ní světlo a bylo po ní. Teď budu podporovat ekonomiku snahou se jí zbavit, telefoní společnost se už těší, Westinghouse Corporate nemá toll free number a nechávaj mě sedět při čínský musice, slibujou že zavolaj a nevolaj. Čert aby je vzal. Koukám dál na Mitsubiši rok výroby 1982. To jen tak k pobavení, už ekonomiku podporovat nebudu. [smích]

195637

14.7.2009 1:25

RE: tolik prace nam to dalo ..

Datel 75.?.?.?

Reakce na 195637

Prominte panove ze se pletu. Ale system bank pro nekoho fuguje pro nekoho ne.Cely system je komplikovany- moje hledisko. Potrebuji dluhy , nebo budu platit dane.Jiste ze velke uroky jsou nemoralni.Lide pujcuji tak co? Pokud Vy by jste mel penize ktere pucite , a nebo muzete na nich vydelat , takze za pujceni si budete uctovat urok , nebo budete tratit? Problem je v tom ze vlastne penize uz neexistuji. Osobne mam byznys ve kterem se rozhoduje o deseti tisicich, behem roku vidim mozna $30- tak na kavu. Problem je v tom ze banky operuji z penezi ktere vubec nemaji.Prote system by fungoval , taktez komunismus ale lide jsou lide.Mel by existovat jeden zakon - neprodukujes, chcipni.

195640

14.7.2009 1:47

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195637

vy píšete skoro stejně dlouze [velký smích]
já nepíšu komplikovaně a smysluplně pouze "zdánlivě", ale spíše vy tomu nerozumíte.
ano, dluh je nekonečný proces, protože lidstvo je také nekonečné (rodí se stále noví lidé, a stále víc) a peníze (v jakékoliv formě) budou, dokud budou lidé. hodláte lidstvo ukončit? nebo někdo zítra zakáže jakékoliv potřeby a přání (bydlet, jezdit), a všichni jej na slovo poslechnou a už si víckrát nikdo nepůjčí? vážně?

dlužník nemá v úmyslu platit donekonečna (jak píšete), protože jednak jednoho dne svůj dluh splatí, a druhak má běžný člověk potřebu půjčovat si asi tak 1x-2x za život (někdo ani to ne, někdo víckrát).

žijeme v jakési spirále, kde peněz přibývalo dosud rychleji než se hodnoty kazily, a tak se spirála rozvíjela do šířky (a je to tak logické... ty peníze jsou stále mírně inflační).
vhodných zákazníků pro půjčky je nyní spousta neuspokojených, i s perfektními zástavami. dnes je problém v tom, že banky neví na čem jsou, protože je mezi nimi kvantum špatných překoupených úvěrů (takových, kde se na americké nekvalitní baráky a jejich dva auťáky v garáži půjčovalo americkým bláznům bez schopnosti splácet). toto zas*ané americké banky rozprodaly do světa a zamořily tak i bankovní sektor v evropě a asii. banky si nyní nejsou jisté, jestli mohou půjčovat, protože je možné, že kdyby poskytovaly podobně bIbé úvěry, mohlo by se to sečíst s těmi americkými bankovními "produkty", a banku by to přivedlo ke krachu. proto raději tvoří rezervy a čekají, co z toho vyleze. i dnes se nové úvěry dělají, ale jen zlomek co dřív.
podnikatelé, kteří by pravděpodobně spláceli, nemohou vyrábět a krachují a propouštějí. což rozpoutává lavinu podobných krachujících firem (neplatiči, druhotní neplatiči, propuštění zaměstnanci nemají na velkou spotřebu, tudíž není třeba tolik vyrábět, ochabuje obchod atd., stále víc a dokola).

dluh není vždy jen zlý. někdy pomůže realizovat záměry, které se bez peněz nedají. a splácet výhodně 10 let po kouskách je přece jednoznačná výhoda. nějaké směšné procento úroků každý podnikatel rád dá a započte do ceny produktu. obchodní marže jsou mnohem vyšší než jednotky procent.
někdy bič není ani cítit, ne každý splátky pociťuje jako bolest.

že zrovna vy jste se rozhodl, že banky nechcete už dál potřebovat je vaše věc. NĚKDY je ale hloupé kupovat něco za hotové peníze.
někdo aby nedal druhému vydělat, si raději provrtá koleno. a nejčastěji je to u lidí, kteří jsou jednodušší a nechápou ani ty principy, na nichž to funguje. a tak nesmyslně podezírají bankéře, že půjčují jejich peníze a osočují kdekoho (obchodníky, podnikatele) jakožto největší zlo. a věští (s uspokojením) brzký konec světa [velký smích] a čekají něco lepšího -jen neví co. těžko jim to vymluvit.

195643

14.7.2009 18:49

RE: tolik prace nam to dalo ..

Datel 75.?.?.?

Reakce na 195643

To vite ze bankeri jsou spiny. Vzdyt Vas carduji za Vase penize.Vybirani vasich penez Vas stoji. Na penize ktere mate ulozene v bance Vam jde pravdepodobne priblizne 3% , ale kdyz si pujcujete , tak Vam napali mnoho nasobne vic. Banky jsou dobre pokud si pujcujete na neco uzitecneho. Napriklad barak preplatite 2krat a vic. Jiste ze penize ktere ulozite banker pouziva , jen blbec by je nechal lezet. Podle mne veskera krize je zavinena globalizaci. Odliv prace. Pokud se neprodukuje neni.

195688

8.7.2009 23:05

RE: vzdyt to taky byl a je..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 80.?.?.?

Reakce na 195194

podvod....
http://video.google.com/videoplay?docid=3719610459164146264&hl=cs

[bliji] [naštvaný] [naštvaný] [oči v sloup] [bliji] [bliji]

195198

9.7.2009 2:51

RE: vzdyt to taky byl a je..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195198

podvod není ten systém, nýbrž jeho porušování, zneužívání (systém pumpy).
systém úvěrů a tvorby peněz jako takový, je velmi funkční, zajištěný a založený na existujících hmotných statcích nebo na budoucí práci, z níž se zisk/plat nespotřebuje ale splatí věřiteli, jak bylo slíbeno a podepsáno.
snažte se to už pochopit.

195212

9.7.2009 5:25

RE: vzdyt to taky byl a je..

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 195212

Podvod je systém. Na budoucí práci Vám nikdo víc peněz nenatiskne, to není sakra žádná záruka. A systém sám ta pumpa je, díky fraktalnímu bankovnictví. Když, abych byl spravedlivej, mi bankéř půjčí dvacetkrát víc než má, tak bych mu měl dát úrok jenom z dvacetiny půjčených peněz ne? Ten zbytek je zlodějna, jak chcete brát zisk z peněz co jste nikdy neměl? A jak to mám platit když neexistujou, čím asi?

195214

9.7.2009 12:37

RE: vzdyt to taky byl a je..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195214

Člověče, proč jen jako tupoun vyřváváte nějaká hesla? Proč se nad tím, co dopodrobna píšu, pořádně nezamyslíte? Zřejmě byste pak přišel na ten rozdíl mezi funkčním systémem a nesystémovými zásahy/manipulacemi. Nebo-li byste dokázal odlišit systém od pumpy. (pumpa je podvod, zločinný zásah do funkčního systému).

Naučte se prosím správně chápat a užívat termíny (a pak to prosím doučte i kolegu Bartoška). Není totéž fraktál/-ní (také zde)totéž jako frakce/frakční (část, částečný).

René Bartošek uvádí desetinásobek, vy zase "dvacetkrát víc", jiný expert tady psal o jistině pouhých 2%. Nechtěli byste se už sjednotit na jednom správném čísle? [velký smích] vypadá to pak totiž, jako byste se jen něco domnívali a přitom se štychujete o to, kdo je větší sýček (nebo bankovní expert?) [velký smích]

Vaše blemcání o půjčce svědčí jen o jednom - že jste naprosto nepochopil, co se to vlastně v okamžiku uzavření SMLOUVY o úvěru děje!!! Máte v tom naprostý zmatek! Vy si vážně myslíte, že v tomto systému se půjčují nějaké bankovky, které už existují? V takovém případě by bylo úvěrů podstatně méně, a peněz také. Kdyby se mohly půjčovat jen peníze fyzicky do banky donesené (a to ještě podle některých s dovolením vkladatele), a ještě bezúročně (jak tu jeden expert agresivně prosazoval), tak by nebylo ani 10% úvěrů, co dnes je. Jenže to by byl dost zásadní problém - úvěry jsou žádané a peníze (více peněz) jsou nutnou mízou ekonomiky. Bez nich by vývoj zamrzl (jako se ukazuje nyní, když jsou úvěry poskytovány méně často a v menší míře, mnohem opatrněji). Vliv to má na HDP a na zaměstnanost (na životní úroveň). 8-10% nezaměstnaných platíte vy - vyděláte 100% a 10% hned dáváte na nepracující. Rád? Je to spravedlivé?
Vysvětlím vám to tedy ještě jednou, abyste chápal, že peníze nejsou jen bankovky co lezou z bankomatů (tyto peníze, i ty elektronické jsou jen odrazem vytvořených hodnot, odvedené práce). Podle tohoto principu se peníze tvoří při závazku něco vytvořit a něco odpracovat. K tomu závazku dochází na straně dlužníka při uzavření takzvané úvěrové smlouvy. Ty peníze vůbec neexistovaly, ale podpisem toho závazku makat a něco vytvořit se PŘEDBĚŽNĚ vytvořily (bankéř vám jako dlužníkovi uvěřil, že splníte své slovo a něco prací v budoucnu vytvoříte), a byly vám poskytnuty, abyste si IHNED mohl něco pořídit/koupit. Zdálo by se to podvodné a unáhlené, kdyby tam nebyl ten váš čestný závazek (že něco odmakáte a výtěžek z toho odvedete bance jako vyrovnání předběžně poskytnutých peněz), a kdyby tam navíc nebyla pojistka v podobě zástavy například nemovitostí, která je dobrou zástavo...Automaticky kráceno

195237

9.7.2009 12:43

RE: vzdyt to taky byl a je..

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 195214

>dokončení

...a kdyby tam navíc nebyla pojistka v podobě zástavy například nemovitostí, která je dobrou zástavou, skutečnou hodnotou. Tato hodnota je blokována až do poslední splátky, kterou splníte svůj závazek. Tím může být odblokována, a kompletně vrácené peníze mohou být slavnostně prohlášeny za skutečně vzniklé (u hypotéky například po dvacetileté práci a odvedení části odměny za tu práci). -Takže lze snad říct, že tvorba peněz nic nestála, že jsou peníze z ničeho? Ani náhodou! Stálo vás to mnoho času, starostí, potu atd. Tedy vy jste dodatečně vytvořil ty peníze, které vám banka dle ustanovených pravidel systému mohla dát předem. A jelikož vám je dala předem, ale vy splácíte až postupně, výhodně po kouskách, a ještě stále méně hodnotnými penězi, platí se za všechny tyhle laskavosti samozřejmě nějaká odměna -jmenuje se úrok. Ten se stane ziskem podnikatele s komoditou peníze = odměnou banky.
Už je vám to jasné? Ty peníze nakonec existují, protože je podle svého slibu vytvoříte, a je to dokonce zajištěno zástavou, o kterou jistě nepřijdete, když jste poctivý, a splníte co slíbíte.
Fakt, že ty NOVÉ peníze neexistovaly na začátku (STARÉ peníze v podobě zástavy existovaly už tehdy), je sice pravdou, ale pro vás jako zájemce o peníze je poskytnutí těch peněz formou úvěrové smlouvy (závazkové smlouvy) přece výhodou! Vy snad chcete nadávat na to, že vám někdo umožnil koupit si to, po čem jste toužil? (třeba rodinný dům)

Staráte se o to, čím že dluh splatíte? a tvrdíte, že takové peníze (přece) neexistují nebo existovat nebudou?!? -o to se vy starat nemusíte, protože peníze existují a existovat budou... budou stále vznikat nové. Nejste totiž jediný, kdo chce úvěr, ani jediný, kdo se zaváže pracovat a vlastně vytvářet peníze. Lidí je dost, a také bude. A stále budou chtít úvěry a stále budou pracovat (na tvorbě nových hodnot=peněz).

195238

8.7.2009 23:05

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 82.?.?.?

Reakce na 195194

>A téma frakčních rezerv se mi zdá spíše jako rozšířený mýtus, >než jako skutečnost.
Jak zdá?Víte, nebo ne? Máte podložený argument, který to vyvrátí, nebo ne?
Snít můžeme každý, co chceme a taky to děláme - jen bychom asi neměly své sny tolik tahat do debat a dělat z nich následující "duchaplné" závěry...
>Každý dolar (koruna, euro) je přece >vytvořen nějakým úvěrem, a >ten je něčím hmotným krytý (zástavou >-potud naprosto vše v >pořádku). Pokud ale lze tvořit peníze i >jinak než úvěrem, byl >by to podvod.
[velký smích] [velký smích] [velký smích] z Vás musí mít Matrix radost...

195199

9.7.2009 14:30

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195199

[velký smích] jste roztomilý komik. Nemyslíte, že by existenci nějakého násobení peněz skrze jakési frakční rezervy měl spíše dokázat ten, kdo sem toto tvrzení přinesl? že je něco možné nebo že je taková teorie, to je jedna věc. realita je ale jiná... a nakonec to dokazuje i jasné, naprosto jasné tvrzení, že peníze=dluh. všimněte si laskavě znaku "rovná se". dle zeitgeistu i jiných podobných dokumentů je jasně tvrzeno, že v tomto systému není peněz bez dluhu... že je to typická vazba v tomto systému. nelze tedy jen tak tvrdit, že existuje jen 1 dolar dluhu a proti němu 10 dolarů v oběhu (nebo dokonce 90 nebo 99 dolarů, bez protilehlého dluhu se zástavou). to by bylo třeba nějak doložit. a i pokud to tak je, proč tomu podvodu a údajně devadesátiprocentnímu znehodnocení svých peněz nezamezíte? hmm, z vás teda musí mít matrix radost...
[mrknutí jedním okem]
já si myslím, že těch 10% je spíše nepochopením některých "myslitelů", kteří nepochopili princip, jak se tvoří peníze a že to vůbec nesouvisí s nějakými vklady střadatelů na běžných účtech bank. směšují to pak zřejmě s povinnými nejmenšími peněžními rezervami bank, a to opravdu nesouvisí. tohle souvisí jen s nutností potřebného počtu potištěných papírků, které je v případě výzvy třeba vyplatit i hotově na pokladně banky. Okrajově to souvisí s potřebou dlužníka s hypotékou vyplatit spíše výjimečně hotovostně nějakého řemeslníka, co mu staví dům. jde tedy zřejmě jen o hlídání potřebného množství papírových peněz v oběhu. vůbec to neznamená, že když 10% musí mít banka zavřených v trezoru, že právě proto vždy 90% vkladů půjčuje nebo dokonce svévolně násobí bez potřebného protikladu -bez úvěru.

195252

10.7.2009 14:14

RE: tolik prace nam to dalo ..

kri 213.?.?.?

Reakce na 195252

som mozno roztomily, ale to musia posudit iny. som aj komik a viem casto ludi rozosmiat. ale toto nie je diskusia v sekcii zabava. dost bolo srandy. prejdime k veci. google je ten chytrak co vie takmer vsetko. date do googla slovne spojenie

"Modern Money Mechanics" pre upresnenie vyhladavania povedzme pdf a on vam uz upresni, ze kto tu je v threade za komika, za roztomileho komika. [cool]

195362

10.7.2009 20:10

RE: tolik prace nam to dalo ..

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195362

http://www.rayservers.com/images/ModernMoneyMechan...
Zajimava je tabulka na strane 11.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Modern_Mone...
Tady pisou, ze autor je Public Information Center Federal Reserv Bank of Chicago.
http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Reserve_Bank_...

The 12 Federal Reserve banks provide the financial means to operate the Federal Reserve System. Each reserve bank is organized much like a private corporation so that it can provide the necessary revenue to cover operational expenses and implement the demands of the board. Member banks are privately owned banks that must buy a certain amount of stock in the Reserve Bank within its region to be a member of the Federal Reserve System. This stock "may not be sold, traded, or pledged as security for a loan" and all member banks receive a 6% annual dividend.[40] No stock in any Federal Reserve Bank has ever been sold to the public, to foreigners, or to any non-bank U.S. firm.[42] These member banks must maintain fractional reserves either as vault currency or on account at its Reserve Bank; member banks earn no interest on either of these.
http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Reserve_Syste...
http://en.wikipedia.org/wiki/Fractional-reserve_ba...

Ano i ja mam pravo byt nekdy pitomcem. Stacilo to skutecne napsat do google. [zahanbení] [smích] [mrknutí jedním okem]

Tady je to zajimave rozebrane.
http://www.petrmatula.com/index.php?option=com_con...

195389

7.7.2009 15:47

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195024

>dokončení

předešlé části jsou zde:
část 1
část 2
část 3
část 4

195069

7.7.2009 4:30

RE: tolik prace nam to dalo ..

steve 97.?.?.?

Reakce na 195008

[smích] Vedi o Vas !! Arnold ceka na vas prilet v letistni hale. Uz 6 hodin. Chlapci z FEDu behaji po Central parku a trhaji pro Vas uvitaci pugety. Saxofonista se popral s Brzezinskym na zahonu rudych karafiatu. V Kalifornii uz zacali strhavat stany ve stanovych mestech a prohlizeji katalog Masseratti. Vsichni americane z koupelen trhaji vany - delaji misto na placate televize .. Cekaji na Vas !! Kdy letite ??
--------------
http://www.telegraph.co.uk/finance/financetopics/f...

195027

7.7.2009 16:25

RE: tolik prace nam to dalo ..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195027

hele, kašpárku, budeš tadu už jen bavit, nebo dokážeš ještě i rozumně diskutovat?
myslím, že zde už převážně zasíráš diskusi začínáním zbytečných výměn, a snažíš se být vtipný. jenže tvé trapasy, poněkud mimo, tady nejsou cílem...
replikoval jsi (ač jsi tvrdil že nebudeš) na můj příspěvek, kde jasně popisuju, že zřízení vlastní banky Kalifornie a emise jejich měny je možné řešení, a může to skončit tak, že nula od nuly pojde (dluh vytvořen - dluh splacen - emise zničena). ty naproti tomu nemáš nápad žádný a ani neumíš argumentovat. zcela jistě jsi nepochopil, že Kalifornská banka a její emise není totéž, co dolarové státní dluhopisy prodávané do zahraničí. a zřejmě jsi nepochopil ani fakt, že Kalifornie opravdu má potenciál, jen nemá momentálně hotovost (HDP 1,4 bilionu USD versus dluh "pouze" 25 miliard USD).
Žije tam 35.278.768 lidí s průměrným měsíčním příjmem na 1 obyvatele 3.916 USD. Takže by přinejhorším stačilo, kdyby každý dal jednou jedenkrát zlomek své měsíční mzdy (750 dolarů) a celý "gigantický" dluh Kalifornie by byl s rezervou vymazán!
není ovšem dluh jako nedostatek peněz v pokladně, a proto existuje ten nápad na zřízení vlastní =kalifornské banky s možností "množit peníze" skrze relativně nízké procento "zálohy", nutné hotovosti v trezoru, a půjčky vysoce spolehlivým dlužníkům.

195071

6.7.2009 2:46

Světové bance docházejí peníze - uvedl to její prezident Robert Zoellick

Montaznik 88.?.?.?

Půjčky a flikování nespravedlivého finančního systému nic neřeší a jen prodlužují agonii dolaru. Čína chce proto na nadcházející schůzce zemí G8 jednat o nové globální měně. Mezi ekonomy se debatuje o penězích krytých košem komodit jako zlato, uran, ropa atd. To ostatně na konferenci v Bretton Woodsu, kde v roce v roce 1944 vznikla jak Světová banka, tak Mezinárodní měnový fond (MMF), navrhoval ekonom John Maynard Keynes. Neuspěl a na čas zvítězil dolar. Nyní prožíváme jeho pád.

"Tento týden znamená konec dolaru jako rezervní měny. Znamená začátek strašného období ekonomického a politického úpadku Spojených států. A signalizuje poslední tažení amerického impéria. Je po něm. Už se nevrátí. A to, co přijde po něm, bude velmi, velmi bolestivé, to napsal Chris Hedges, nositel slavné novinářské Pulitzerovy ceny pro prestižní americký magazín Truthdig."

A Chris Hedges dodává: "Barack Obama a zločinecká třída na Wall Street, jíž pomáhají korporátní média pokračující v roznášení nejapných klepů a kýčovitých řečí místo zpráv, zatímco čelíme největší hospodářské krizi v našich dějinách, nás možná oklamali, ale zbytek světa o našem bankrotu ví. A tyto země jsou ztraceny, pokud budou pokračovat v podpoře inflačního dolaru a financování masivních federálních rozpočtových deficitů, které nabobtnaly přes hranici dvou bilionů a které platí americkou imperiální expanzi v Eurasii i náš systém kasínového kapitalismu. Mají nás po krk." [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup]

194985

6.7.2009 3:19

RE: Světové bance docházejí peníze - uvedl to její prezident Robert Zoellick

steve 97.?.?.?

Reakce na 194985

[oči v sloup] .. a proc letel pred nekolika dny Obama tak narychlo do Moskvy ?
.. Hedges se samozrejme nemyli, nejenom on. Diskutabilni je pouze jeho predstava "jak bolestive" .. Jeho predstava, dle meho soudu, je spise nevinny piknik, proti skutecne realite , ktera prijde. Bohuzel. Samozrejme - ta realita se nijak nedotkne onech "projektantu" reality show. Rovnez - bohuzel.
.. bude mnoho trisek z toho stipaneho spalku. Uz vcera - bylo pozde ...

194986

6.7.2009 8:19

A bude hur...

MoUdrostrak MoUdrostrak (zavináč) web (tečka) de 85.?.?.?

Spojene staty (a Kaliforia zvlast) vybudovali prosperitu na sve atraktivite pro inovativni cizince a experty (v pripade Kalifornie do ni se stahujici i z ostatnich statu Unie - nejen ze zahranici). Jeste pred par lety bylo sexy "jít" (pracovat nebo žít) do STATů. Behem dnesni nejhorsi krize financnictvi, hospodarstvi a hlavne DUVERY, si povsimneme, ktere staty dnes pritahuji "chytre hlavy" z celeho sveta - jednoznacne vychazi, ze predni pricky (KUPODIVU!) obsadily zeme nejmene se korici VRCHNOSTI a Izrali:
Kde se žije cizincům nejlépe
Pořadí zemí
1. Rusko
2. Katar
3. Saúdská Arábie
4. Hongkong
5. Spojené arabské emiráty
6. Singapur
7. Japonsko
8. Bahrajn
9. Indie
10. Malajsie
11. Čína
12. Švýcarsko
13. Jihoafrická republika
14. Vietnam
15. Thajsko
16. Mexiko
17. Spojené státy americké
18. Brazílie
19. Velká Británie
20. Nizozemsko
21. Kanada
22. Belgie
23. Německo
24. Rakousko
25. Španělsko
26. Francie

Žebříček byl sestaven na základě čtyř kritérií - výše ročního příjmu, výše úspor, nákup luxusního zboží
a disponibilní důchod.

Zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-37631930-nejvyssi-platy-nabizi-cizincum-rusko

Vyplyva z toho, ze nejenze USA a Kalifornie, uz nejsou davno Zemi zaslibenou, ale zaroven, ze maji nejmensi pravdepodobnost, ze by v budoucnu nabidly lepsi podminky, nezli ostatni atraktivni zeme, ktere maji pred sebou (narozdil od USA a Kaliforie) velky rustovy potencial.

Jak v USA, tak v Kalifornii, nezbyva danovym poplatnikum, nezli prestat sledovat FOX News a definitivne prohlasit: DOBRE JIZ BYLO. A pripadne vcas hledat, kde nechal tesar diru...

194987

6.7.2009 20:27

RE: A bude hur...

Satanist 75.?.?.?

Reakce na 194987

Ne ze bych se zastaval USA nebo Israele kde vetsina citizens jak jsem vycetl ze statistik ma jak se rika spisovnou cestinou opravdu holou(_!_)! Nejsem sam kdo ma mladi v (_!_) a do duchodu daleko a priznam ze ten zebricek co se tyce vyse rocniho prijmu, uspor, spotrebniho luxusu a disponibilniho duchodu udavanych statu je vic nez zajimavy - teda aspon co se tyce cizincu a tak se na me nezlobte kdyz Vam polozim otazku jakou zivotni uroven v tech udavanych statech podle stejnych kriterii maji ti mistni a proc to taky nezverejnili ?

195003

7.7.2009 7:51

RE: A bude hur...

MoUdrostrak MoUdrostrak (zavináč) web (tečka) de 85.?.?.?

Reakce na 195003

Rad bych Vam primo odpovedel. Ale nemyslim si, ze pro motivaci vysoce zadanych "perfomeru" ma primy vliv: "...jakou zivotni uroven v tech udavanych statech podle stejnych kriterii maji ti mistni...". Samozrejme by to mohlo mit vliv, pokud zalostna zivotni uroven "mistnich" by mela dopad na bezpecnost "performeru". Ale to se prave dostavame k USA a ISraeli, kde sice "prumerna" zivotni uroven patri k nejvyssim na svete, ale bezpecnost v nekterych aspektech je velice zalostna. A stejne tak i zivotni uroven "mistnich" v nekterych aglomeracich se potkava s bidou tretiho sveta (pro nevericne Tomase viz. napr. New Orleans po hurikanu Kathrine...nebo kriminalita v Los Angleles, periferiich Philadelphie, Detroitu etc.). To vsechno muze ovlivnovat fakt, kam se rozhodne "performer" nakonec vydat a pusobit se svymi manazerskymi zkusenostmi, ci s inovativnimi napady a kreativitou...

195034

6.7.2009 21:12

RE: A bude hur...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 194987

díky za zajímavý příspěvek!

nejvíce mě zaujaly tyto věty: "Pracovat v Rusku znamená platit nižší daň z příjmu a žít na vyšší úrovni. Navíc je tu méně dotěrná vláda,"
to hovoří samo za sebe [cool]

195005

7.7.2009 0:26

RE: A bude hur...

Satanist 75.?.?.?

Reakce na 195005

Jeste zajimavejsi by byla odpoved, jen me napadlo jak to je s blahobytem lidi ve vyjmenovanych zemich kdyz nebudu brat do uvahy dollars nebo eura v prepoctu na jiny meny a bude me zajimat kolik spotrebniho luxusu atd.... si dovoli v tech zemich citizen za jeden mesicni nebo rocni plat .

195016

7.7.2009 12:28

RE: A bude hur...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 212.?.?.?

Reakce na 195016

tématem je však jak se kde daří cizincům nikoliv našincům [mrknutí jedním okem]

195056

6.7.2009 23:46

RE: A bude hur...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 72.?.?.?

Reakce na 194987

Je zajimave, ze v Mexiku je lepe nez v USA, ale z Mexika se do USA tlaci denne tisice lidi a z USA do Mexika ani noha. Ja je to mozne vysvetlit? [zmaten] [zmaten] [zmaten]

195012

7.7.2009 1:05

RE: A bude hur...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195012

lépe číst! vysvětlení je v tomto:
>Kde se žije cizincům nejlépe
to znamená, že i když v Mexiku není třeba moc pracovních příležitostí pro místní, pročež Mexičani odcházejí za prací do USA, přesto se tam může cizincům lépe žít. možná i kvůli nižším cenám, pohodovějším lidem, méně drsným šerifům nebo podobně.

195018

7.7.2009 9:03

RE: A bude hur...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 72.?.?.?

Reakce na 195018

To nedava zadny smysl. Cesko v tech "pohostinnych" zemich vubec neni zarazeno a pritom najdu v Cesku ukrajince, kteri kopou kanaly. Proc nekopou kanaly v Rusku, kde by meli mit vyssi penezni odmenu nez v zemi, kde jsou cizinci, neovladaji jazyk a podobne. Jak muze cizinec, pokud to neni nejaky vehlasny chirurg a podobne prevysovat svym postavenim domorode obyvatelstvo.
Pokud se tyka pohodovejsich lidi a drsnych seriffu/Stb/Kgb, tak to ta doba uz je za nami, tak o co jde? Ten clanek neni podlozeny zadnou statistikou, to je asi vymysl nekoho, kdo trochu prebral a nebo vykouril nejakou divnou cigaretu.

195039

7.7.2009 19:35

RE: A bude hur...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195039

vy jste to asi špatně pochopil - nešlo o to, jak dobře se kde žije gastarbeiterům, třeba ukrajinským kopáčům a mexickým uklízečkám, ale zřejmě o to, kde se bohatí cizinci rádi usazují, kde se jim dobře žije, kde jsou pro jejich užívání života nejpříhodnější podmínky.

195085

7.7.2009 23:35

RE: A bude hur...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 72.?.?.?

Reakce na 195085

tak dobre. Muzete mne z toho clanku rict, kolik bohatych americanu je usazeno v Rusku a kolik rusu je usazeno v USA? Cely ten clanek je vyplod choreho mozku. To je vsechno.

195101

8.7.2009 22:08

RE: A bude hur...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 195101

Ano, podobné články jsou špatně napsané, nejasně vysvětlené a zřejmě i mizerně podložené. Jsou to svého druhu propagační záležitosti... reklama pro nějaké formování mínění lidu.

195195

9.7.2009 12:50

RE: A bude hur...

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 195195

Ale vždyť to není tak složitý. Článek je o specifické zkušenosti lidí z penězma, ne lidí bez peněz. Mám-li nějaký slušný peníze, země která se zaprvé nestará o to kde jsem je vzal, nechce po mě daně a je tam lacino, protože místní vydělávají málo je výhodnější. Nemám-li nic není mi to k ničemu a musím do země kde se dá vydělat, tam ovšem nutně život stojí hodně a tak z toho nic nemám ani doma ani venku. Bez peněz do hospody nelez. [chechtot]

195240

7.7.2009 8:03

RE: A bude hur...

MoUdrostrak MoUdrostrak (zavináč) web (tečka) de 85.?.?.?

Reakce na 195012

Z Mexika se sice tlaci denne tisice lidi. Ale vetsinou pak prosedi za nynejsi nejvetsi krize v dejinach desitky hodin v okoli stanic subwaye a cekaji, az budou najati na podradnou a Americany opovrhovanou praci...
Oproti tomu v odkazu pojednavani "performeri" jsou lakani nejen zamestnavateli, ale i vladami. A hyckani, aby do zemi v uvedenem zebricku prinesli manazerske zkusenosti, inovace a tvurci napady...
Aby to bylo jeste slozitejsi, tak napr. bankrotujici NYT v drive "nejbohatsim pupku" financniho sveta NYC take nyni ma/mel/ "zachranovat" medialni multimiliardar z "chudeho" Mexica...misto toho, aby stal ve fronte mezi ilegaly, co se z jeho vlasti tlaci do "zeme zaslibene". Tal proc by napr. nejlepsi medialni matadori ze "skvelych" JuYsEj nemohli "touzit" po lukrativne placene praci v jeho mexickem medialnim imperiu? Kalifornie by si je nyni patrne dovolit verbovat jiz nemohla...

195036

7.7.2009 8:42

RE: A bude hur...

Novákneu 213.?.?.?

Reakce na 195012

Nevím jestli na severu také,nejspíš ne, ale na jihu Mexika stačí prý pracovat dva roky a dá se z toho žít do konce nejdelšího života. [smích])) Myslíte, že by všude na světě chtěli žít jak my, zrovna tady v čr? Takový Mexičan, když si pak pomůže dobře placenou prací v USA a vrátí se zpět, tak je mezi svými králem.

195037

6.7.2009 10:25

LITUJI,že jsem neučil anglicky,ale německy

insider 78.?.?.?

http://www.youtube.com/watch?v=NrypChFrcSk

194988

6.7.2009 23:45

RE: LITUJI,že jsem neučil anglicky,ale německy

Novákneu 213.?.?.?

Reakce na 194988

Světový je obojí, navzájem si vždy přeloží skoro všechno. Horší je to potom zase najít. [smích]Zkus tohle, je to ekonom a bere to ze široka a není to na závadu.
.http://www.youtube.com/watch?v=_A-nlYGgY0g&fe...

195011

6.7.2009 13:06

závazek

h@luzak 85.?.?.?

To, co autor popisuje v článku je (jak správně uvedl editor) jen další závazek. Potíž je v tom, že ten závazek se samozřejmě musel (tím zlatem) splatit a pokud by zahraniční dluhy přerostly, nemuselo by být ani to zlato na vyplacení závazku. Osobně si myslím, že skutečným obecným řešením jsou:
1) deregulace platebního styku obecně a
2) zrušení daní ze spotřeby a z příjmů

Tím by mohlo dojít k oživení vzájemného obchodu (nyní je to ve smyslu "budu raději dělat jen na vlastním, protože když pomůžu sousedovi a on mě, hezky to 2x zdaníme" ). Zároveň se tak smluvní strany budou moci oprostit o nejistoty plynoucí z externí měny, na kterou mají jen minimální vliv (je ovlivňována např. výší PMR, diskontní sazbou centrální banky, FOREX trhem). Vnější směnitelnost jakékoliv takové měny je pak bilateriálním rozhodnutím (tj. měnit lze jen s tím, kdo s tím souhlasí).
Je, podle mého, dost jisté, že první takové měny by byly výhradně zlaté nebo z jiných cenných kovů, protože musejí nést vlastní hodnotu. Mohou ale také být ve formě dluhopisů, za předpokladu, že funguje a je vymahatelné směnečné právo.
Závazku se Kalifornie jako kdokoliv jiný nezbaví, pokud se neznehodnotí ukazatel závazku (US dolar), jednoduchým "receptem" na dluhy je tedy měnová reforma (v důsledku vše zaplatí věřitelé, tedy držitelé majetku - šlo by vlastně o násilné přerozdělení bohatství).

194993

7.7.2009 0:17

RE: závazek

Joseph 85.?.?.?

Reakce na 194993

ANO daňové reformě!
mám už dlouhodobě takovou ideu, že by se měly zrušit všechny daně a poplatky, a zůstat by měla pouze dvojjediná dávka, řekněme jí daň z hlavy:
10% z průměrného platu -> státu
+
10% z průměrného platu -> obci.
---
celkem tedy asi 4.000 Kč/osobu (z 20 tisícové průměrné mzdy).
ano, potvrzuji, že by to byla rovná dávka pro každého dospělého, práce schopného jedince.
pokud by to neplatil, byl by příživníkem na tomto státu a systému, a byl by za to uvězněn a nahnán na nucené práce (budování a opravy "rozbombardovaných" silnic a dálnic, výkopové práce, budování sítí a státních staveb). zde by makal za jídlo a z vytvořených hodnot by byly pokryty ty 4.000. Každý má 1 život, 1 zdraví a potřebuje jednu obranu i policii. Každý tedy musí za stejné služby stejně platit. ani rohlík nebo chleba není pro každého za jinou cenu, podle toho kolik vydělává. proč tedy daně ano?!?
bylo by jedno, jak pracuje či vydělává. bylo by to silnou motivací k aktivitě: "když víc vyděláš, víc ti zbyde"... vlastně by vše nad cca 20 tis./měsíčně bylo už nezdaněno =čistý příjem.
tento systém by mohl přilákat i bohaté osoby z ciziny, pro které by bylo takhle nízké zdanění a solidní zabezpečení docela lákavé. tito bohatí rezidenti by zde jen nechrápali, ale jistě by i investovali a rozjeli podnikání (=> nové pracovní příležitosti). kromě toho zde bohatý utratí zisky své firmy i soukromé peníze (velké), takže by to přineslo kšeft výrobcům, obchodníkům a prosperitu celku.

tyto odvody by musely stačit na veškeré výdaje státu, na regionální investice a bezpečnost.
obce by byly motivovány k podpoře podnikání, protože firmy by přitahovaly pracovníky a tím pádem obyvatele obce (=poměrně k tomu peníze z daní).
je-li nás 10 milionů (polovina práceschopných), šlo by státu ročně 5.000.000 x 12 x 4.000 = 240 miliard (a pěkně pravidelně rozloženě... po měsících).
stejná suma by ročně spadla i do obcí (těch je v ČR asi 6250, tzn. 38 milionů průměrné obci s průměrným počtem 1.600 obyvatel). =dost na jednoho starostu s dvěma pracovnicemi a na šerifa s pomocníkem. zbylo by i na každoroční budování kanalizace, opravy komunikací atd. Vlastnímu podnikání obcí se nebrání.

ano, došlo by k redukci z dnešních rozpočtů 900-1000 mld na zhruba polovinu, ale jsem si jistý, že po zeštíhlení státního aparátu, propuštění poloviny úřednictva rozhodujícího o nesmyslných a ztrátových věcech a výběrových řízeních, by to pak mělo stačit na bezproblémový chod státu. přičteme-li nemožnost zneužívat sociální dávky (KAŽDÝ by platil nebo nuceně makal), i takový rozpočet by pak stačil.
menší přerozdělování =menší byrokracie, menší ztráty, a větší přehled a jasná zodpovědnost úředníka za každou korunu.
jak by rostla aktivita a prosperita, rostl by i průměrný příjem a tím i výnos z odvodů.

195014

7.7.2009 3:19

RE: závazek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195014

A jak chcete z takoveho systemu financovat stabilitu? Zadny investor nebude dlouhodobe investovat v malo stabilnim regionu. A ufinacovat, bezpecny region se vzdelanou a zdravou populaci to neni rozhodne levna zalezitost. Do jake miry je stabilni a perspektivni dlouhodobe region s porodnosti 1.3? Deti jsou taky narocna zalezitost i z financniho hlediska. Upozornuje, ze velikost populace "elit" se odviji od nasi populace buranu. S tim se pomoci financich figlu jaksi vyjebat neda. [velký smích] [velký smích]

195025

7.7.2009 9:38

RE: závazek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195025

zaprvé jste nespecifikoval, v čem spatřujete tu nestabilitu.
zadruhé by zde bylo stále to, co zde je (vzdělaná a relativně zdravá populace), jen s menší mírou přerozdělování, s více penězi každého v peněžence pro jeho osobní zodpovědné rozhodování sám za sebe - v tom já nevidím žádnou chudobu ani nestabilitu.
naopak podporou aktivity a osobní angažovanosti a neomezeným vzrůstem nezdaňovaného příjmu nad 20 tis. by rostla péodnikavost a příjmy, řekněme obecný blahobyt, a lidé by se nebáli mít více než 1,3 dětí. pokud vám tohle (1,3) nevadilo dnes (při rozdávačném sociálním státu - z cizího), a nic jste proti paroubkovcům nenamítal, je zvláštní, že proti případné změně namítáte [smích].
navíc by se příjmy nepoctivých elit tímto mohly omezit (korupce), protože plebs by odváděl zhruba půlku co dnes, a z půlky se hůř zašantročí miliardy na zbytečnosti, na armádní zakázky a jiné ztrátové projekty. s půlkou úřednické armády vypadá správa poněkud průhledněji a osobně odpovědněji za spravované finance, než když jsou mraky referentů, náměstků a jiných kamarádíčků.
je to analogie na to, kdyby vy jste bral 40 tisíc měsíčně a půlku z toho rozházel za kraviny nebo děffky, a najednou by vám někdo utáhl příjmy a musel byste vyjít s 20 tisíci. -no asi byste hlady neumřel, nešlehlo by to s váma do příkopy, že byste najednou neměl na lékaře, pojistku, jídlo ap., ale prostě byste osekal dřívější zbytné výdaje, a manželce byste pohlídal, zda kupuje dvě kila hovězí svíčkové nebo jestli nestačí něco jiného. také byste přestal nosit tisícovky po kapsách, kde se vám občas nějaká vytrousila, nedával byste peníze lehkovážně do požitků, ale spíše do věcí, které něco přinesou a vydrží.

vězte, že dnes si průměrný člověk vydělá třeba 20 hrubého, seberou mu nejméně 15% daně z příjmů, ze zbylých 85% (které samozřejmě utratí) mu sebere stát ještě 19% DPH, a také u něčeho ještě k tomu daň spotřební 28% a další daně (z nemovitosti, darovací, silniční...). výsledkem je, že člověk odvede na nepřehledných daních 3.000 + cca 4.000 až 6.000 Kč (podle toho, zda kupuje ve větší míře pivo/alkohol a cigarety). zbývá mu reálných 11 nebo 13 tisíc. nyní by se vše zjednodušilo a zlevnilo. možná vůbec nezdaňované firmy by rostly jako houby po dešti, nebyl by důvod utrácet zisky, optimalizovat, podvádět. tzn. že firmy by zisky reinvestovaly do udržení svých dobrých zaměstnanců (o dobré by najednou byla rvačka, firem by výrazně přibylo, tím i konkurence) a také by firmy ze zisku investovaly pro další zvýšení ziskovosti a efektivity výroby/obchodu (šlo by přece pouze o jejich možné zisky... byli by 100%ně motivovaní).
pokud do dnešní džungle investoři jdou a jsou zdaňováni, domníváte se, že do JEDNODUCHÉHO, jasného a LEVNÉHO systému by nešli? a to už prečo, pán Bartošek??? protože by je tady ...Automaticky kráceno

195041

7.7.2009 17:01

RE: závazek

hc 90.?.?.?

Reakce na 195041

Před padesáti lety byl v Západní Evropě příjem člověka v řídící funkci v průměru 4x vyšší než příjem řadového zaměstnance, před dvaceti pěti lety 40x vyšší, dnes 400x vyšší. Nevím jistě, jestli si ta čísla pamatuju přesně, ale příjmové nůžky se zhruba takhle dramaticky rozvírají. Pokud máte starost o spravedlnost v daňové oblasti, starejte se také o spravedlnost v příjmové oblasti. Nebo nevíte, že cesta prohlubování sociálních rozdílů je cestou ke zhroucení nebo výbuchu?

195075

7.7.2009 17:25

RE: závazek

h@luzak 85.?.?.?

Reakce na 195075

Opravdu je to tak dramatické? Znamená to, že ty vedoucí někdo nesmyslně draze platí? Proč to dělá, když by si ty peníze mohl nechat (a pokud je to snad stát, měli bychom se o to zajímat jako daňoví poplatníci).
A nebo je to tak, že ti "řadoví zaměstnanci" jsou vlastně skoro na nic, když je nikdo nezaplati? Jinými slovy, pokud by tu práci nedělali, vlastně by se nic nestalo (ať jdou tedy do řídících funkcí, třeba ve vlastních firmách - jistě si polepší, ne?)
A nebo to může být tak, že tu vedoucí práci umí dělat jen málo lidí a jde tedy o "vzácné zboží" (ti v řídících funkcích), zatímco "řadovou práci" umí dělat každý druhý a tak tam panuje cenová konkurence (proto nízké platy).
Prosím, vyberte si nebo navrhněte jinou příčinu. Já zatím nevidím jiný možný důvod, proč by to tak, jak píšete, mohlo být.

195076

7.7.2009 17:56

RE: závazek

hc 90.?.?.?

Reakce na 195076

Že rozvírání nůžek mezi těmi "nahoře" a těmi "dole" vede společnost ke kolapsu je známá věc. Vaše řeči o výjimečnosti těch "nahoře" jsou jen propagandistické báchorky. Pamatujte si, že ti "dole" se bez těch "nahoře" vždycky nějak obejdou, ti "nahoře" bez těch "dole" ne.

195078

7.7.2009 19:56

RE: závazek

h@luzak 85.?.?.?

Reakce na 195078

Četl jste vůbec můj příspěvek? Nabídl jsem 3 _různé_ varianty příčin a zároveň vyzval k doplnění. Výjimečnost těch nahoře je součástí jen jedné varianty (pokud by byli výjimeční, mohla by to být příčina popisovaného stavu).

195088

7.7.2009 18:50

RE: závazek

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 195076

Rozvíjíte báchorky člověče, nejde o vyjímečnost jedněch či zbytečnost druhých. Prozaicky jde o to kteří mají přístup k lidem co rozhodují o tom kdo kolik dostane. Není nic jednodušího pro managery než udržovat vedení podniku v přesvědčení o vlastní důležitosti a shodit veškeré problémy na personál pod nimi. Ti pod nimi ovšem mají prd a ne přístup k vedení. Cokoliv šikovného provedou a ušetří podniku peníze nakonec si jejich manažer přišije na triko a je poplácá po zádech. Been there done that, on botrh sides.
Vedení podniku sice není blbý, ale je neinformovaný, jejich informace přicházejí vždy z té samé ruky a to by musel bejt blbec aby se sám shazoval a někoho jinýho chválil.

195081

7.7.2009 19:54

RE: závazek

h@luzak 85.?.?.?

Reakce na 195081

Báchorky? Přemýšlím nad možnými příčinami. Také si nemyslím, že by "řadoví pracovníci" byli na nic nebo že by "řídící pracovníci" byli bohové. Osobně mám ten názor, že oba druhy jsou zapotřebí. Koneckonců, je spousta pozic, kde se míchají oba postoje. Takovou typickou pozicí je třeba mistr/předák. Šéfuje těm, kdo jezdí s kolečkem a zároveň je základní pracovní silou pro vedoucího projektu. A koneckonců, ten vedoucí projektu může být řadovým pracovníkem třeba pro "ředitele stavební divize".

Třeba vy, opravdu zůstáváte v zaměstnání, kde když třeba rozumně ušetříte, váš šéf vás neodmění a vydává to za svůj úspěch?

Našel jsem tři a vyzval k hledání dalších. Tvrdíte tedy, že vedení podniku je "hloupé"? Pokud tím vedením není vlastník, tak je tím hloupý ten vlastník. Někdo to totiž platit musí. Pokud by šlo o podnik typu ČEZ, měli bychom si nadávat také sobě, ČEZ je totiž převážně státní.
Vaše tvrzení se významně rozchází s mojí zkušeností, ať již ve velkých organizacích, tak i v malé firmě. Asi jsem nikdy dost dlouho nevydržel spokojit se s něčím, co mi nevyhovovalo.

195087

7.7.2009 22:25

RE: závazek

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 195087

Problémy robí tá zas"aná byrokracia čo doslova žerie peniaze- a to všade(firmy, štátny aparát atď).

195097

7.7.2009 18:56

RE: závazek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195075

pane, vy jste ale báchorkář! [smích]
jednak jste nedefinoval co je to řídící funkce -mistr? -vedoucí? -obchodní manažer? -náměstek? -generální ředitel?
a druhak si ta čísla cucáte z palce, protože je naprostý nesmysl, že by vedoucí měl 400x více (v našich poměrech tedy zhruba 8 milionů měsíčně, v německých možná 800.000 EUR = 20 milionů Kč???). vy jste se zřejmě dočista pomátl.

vadí mi jakákoliv nespravedlnost, tedy momentálně řeším nespravedlnost daňovou, protože je LOGICKY nenormální, že by měl někdo žít ve stejném státě, se stejnými právy, zákony, ochranou, stejně bezpečně, jezdit po stejných silnicích, užívat služeb ministerstev a lokálních úředníků, prostě všechna dobra státu, ale podílet by se stejně nechtěl. to by byl přece příživník! jako "kamarád" v hospodě, co si od kamarádů nechá zaplatit pití, ale sám jim nikdy nekoupí a ani na zaplacení účtu se nepodílí. proto je nutné, aby se každý dospělý, práceschopný a svéprávný jedinec podílel svou "vstupenkou na právo žít v tomto státě".

co se týče TAKZVANÉ spravedlnosti příjmové nebo sociální, tam jste uletěl už úplně!!! !!! !!! copak každý dělá stejnou práci? každý vytvoří stejné hodnoty? je na stejné úrovni brusič a skladník jako lékař a vynálezce v akademii věd? studovali stejně? mají stejné nadání? a jejich prací jsou dosaženy naprosto stejně cenné cíle? -pokud ano, ať berou stejně (když je tak trh ocení). ale pokud ne, jakým právem chcete komusi za sebe nebo za toho skladníka vnucovat, kolik by mu měl někdo platit nebo kolik by měl brát?!! jste jako nesvéprávný socan, jako paroubkovo dvojče. jen velká a větší práva, ale o užitku a povinnostech v té souvislosti už raději nehovoříte. umí se brusič sám uživit? najít si zákazníky, sehnat zakázky, udělat práci, dopravit ji, vyfakturovat a získat pravidelný příjem? super! tak ať to dělá! -ale pokud to neumí, jak může vyřvávat něco proti mistrovi a vedoucím a srovnávat se s nimi platově, když nedosahuje jejich schopností a jen díky jejich organizační práci vůbec někde může pracovat a brát za to plat?

mnou navrhovaný systém nikoho nepoškozuje, jen stanovuje rozumnou a spravedlivou míru povinných odvodů na hlavu, a tím omezuje plýtvání skrze redukci přerozdělování. a lidem by část toho, co dnes odvádějí státu, zůstávala v kapsách. tedy by je v důsledku nikdo neokradl (jako dnes), ale spíše naopak by na tom mohli být lépe, pokud by byli alespoň trochu inteligentní a s těmi penězi navíc uměli naložit správně, dle své libosti.
dále by se zprůhlednil systém a vědělo by se kolik kdo platí, kam to jde, a co se za to pořídilo pro lidi (v obci například).
navíc - a to je velmi podstatné - by se konečně vytvořilo MOTIVAČNÍ prostředí - podnikání by bylo výhodnou výzvou, přístupné každému, protože by zisk firem nebyl ani zdaňován! tím pádem by lidé začali ...Automaticky kráceno

195082

7.7.2009 18:58

RE: závazek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195075

>dokončení

navíc - a to je velmi podstatné - by se konečně vytvořilo MOTIVAČNÍ prostředí - podnikání by bylo výhodnou výzvou, přístupné každému, protože by zisk firem nebyl ani zdaňován! tím pádem by lidé začali více podnikat, snažit se sami pro sebe a ne na stát, zaměstnali by sami sebe + některé své spoluobčany ve své firmě, a tím by mohla téměř vymizet nezaměstnanost, což je problém zatěžující ty ostatní, pracující a platící daně (9,2% nezaměstnaných v EU... u nás zatím 8%). proč by mělo 9 lidí živit nějakého desátého nefachčenka?
k tomu si připočtěte VELMI VÝZNAMNÝ zisk/úsporu v odbourání takzvaně sociálních případů (jisté líné etnikum). už by stát neplatil jim, ale naopak oni státu za každého dospělého. a pokud ne, šli by do basy a na nucené práce, kde by z nich stát ty 4.000 Kč měsíčně dostal jinak. myslím, že by si to brzy rozmysleli a buď by opustili tento stát, nebo by se začali, jako ostatní, poctivě živit prací.

ústupčivost sockám (aby se náhodou nebouřily) není trvale udržitelný recept. každý si musí mít svou odpovědnost za sebe a svou rodinu, uvědomit si kde žije, a že za jisté podmínky a služby si férově musí platit jako každý druhý.
a pokud by se někdo bouřil proti takové jasné spravedlnosti, tak ať takového parazita policie při potlačování nepokojů klidně zastřelí.
sociálními výbuchy mi tu nehrozte - to je velmi podobné vydírání.

195083

7.7.2009 22:53

RE: závazek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195041

Pro co by ty nezdanovane firmy rostly jako po desti pro populaci, ktera pri soucasnem trendu bude za 25 let natolik stara, ze vymre? Stary rozpor snizeni nakladu vcetne platu versus vazeny zakaznik. Zcela jiste bude rec o stredni tride, respektive o silne stredni tride.

Silna stredni trida potrebuje asi nejvice tu stabilitu, protoze je dosazitelna a na ocich nas socek. Stabilita to je jista uroven verejne bezpecnosti. Ano lze to zaridit zeleznymi ploty se securitou a ted jsou v mode privatni krimanaly, ale treba ve srovanani s Japonskem, kde je velmi nizka zlocinost se to ukazuje jako ekonomicky neefektivni. Kdyz pouze zustanu u peneznich meritek. Stoji nekdo zit svuj zivot za zeleznym plotem, byt luxusnim a pro jistotu se nepohybovat v prostoru za nim?

Silna stredni trida potrebuje i odpovidajici vseobecnou uroven vzdelani, koneckoncu kvalifikace je dulezita vcetne te vnitrni bezpecnosti i pro investory. Politicka stabilita bez rizik vojenskych prevratu nebo extremnich skupin u moci, ani nemuze fungovat bez jiste urovne vzdelani. Bezpecnost statu, zbrojni rozpocet CR se pohybuje okolo 50 mld Kc. Zdrava populace!!! Jiste neni stabilni spolecnost s rizikem infekcnich nemoci. A da se pokracovat. Vicemene je rec o vecickach verejneho zajmu, ktery jednotlivec bud vubec neni schopen zajistit nebo ve znacne omezene mire s velkymi obtizemi.

Existuje realny pripad, kdy doslo behem 50-ti let k obratu platcu dani, co se tyce spolecenskeho rozvrstveni a k masivnim danove uleve jako bonus na zaver. Rec je o USA. 1950-54 plati korpporace 76% dani v USA, v letech 1980-92 21% z celkove vybranych dani. Za expresidneta Bush ml. doslo k masivni danove uleve 400 mld za rok pro velek korporace. Desitky milionu lidi jsou bez zdravotni pece, bez strechy nad hlavou, upada vseobecnauroven vzdelani... Naklady na vezensky system obrovske. Pocet veznu 10-20 nasobek oproti zapadnim zemim se pohybuje na urovni Ruska. Minimalne 30 let odevzdavaji na danich korporace petinu z celkoveho odvodu, stredni trida chudne, zvetsuje se pocte lidi, kteri se osebe nedokazou postarat... Investori mizi za hranicemi a v danovych rajich "odvadeji" dane. To je ta nestabilita, o ktere je rec a to prosim na prikladu nejvykonejsi ekonomiky sveta, ktera diky dolaru jako svetove obchodni mene nechala castecne zbytek sveta provadet sanaci.
http://www.blisty.cz/2009/7/7/art47765.html

195100

8.7.2009 0:53

RE: závazek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195100

Pro co? Protože by to skýtalo možnost zisku (=motivace), a protože by je tady zakládaly i zahraniční společnosti a osoby. A proč zahraniční? Protože prakticky nulové zdanění firem skoro nikdo v Evropě nenabízí, a zde je střed Evropy s rozvinutou infrastrukturou a celkem použitelnou pracovní silou za cca 800 EUR. Navíc nulová byrokracie, účetnictví dobrovolné, nulová kontrola finančáků ap. (co by taky kontrolovali, že?)
Také proto, že díky absenci DPH a dalších daní by zde byl o něco levnější i nákup některých surovin a polotovarů, z toho plyne i levnější finální produkt (a také úspora režijních nákladů), a to skýtá jakousi konkurenční výhodu, nemyslíte?
Evropa vymřít nemusí. Záleží jen na nás. A každopádně se u nás dá dělat v malém počtu výzkum a prodávat patenty a know-how, a dokonce i prodávat nějakou produkci zemím mimo Evropu, kde rozhodně nevymírají.

K příměru s USA osmdesátých let: to je ZCELA jiná situace.
1) zde by nikdo zdravotní pojištění nerušil, jen by bylo například rozděleno na základ a volitelný nadstandard. Stejně tak nízké důchodové pojištění a volitelně připojištění.
2) zlepšení poměrů by vedlo naopak k nárůstu zaměstnanosti díky růstu počtu firem a zvýšení podnikavosti... k pobídce "snažte se, na zisk nad 20 tis. vám nesáhneme". -tím by se každý snažil dosáhnout co nejvěští části zisku nad zmíněnou hranici, protože by do něj šla každá koruna navíc (dnes stát z každé koruny prakticky půlku ukradne, aby ji dal na nějakou pitomost nebo nějakému lemplovi).
3) investoři by do žádných rájů neutíkali (neměli by před čím prchat), daňový ráj by byl prakticky zde. naopak by se sem zřejmě hrnuli kvůli symbolickému odvodu. a když už by sem přišli a investovali u nás, zřejmě by to způsobilo zušlechtění našeho průmyslu, zvýšení zaměstnanosti a zlepšení obchodní bilance/zisků firem a lidí, a poté by následovalo utrácení (zvýšení obecného bohatství).
4) vyšší zločinnosti bych se nebál, ale i kdyby o něco vzrostla, vzhledem k 1 šerifovi a jednomu pomocníkovi na 1600 obyvatel, by byl vlastně na 800 obyvatel jeden policista. To si myslím, že dnes není... na jedné sídlištní ulici (100 metrů?), kde jsem kdysi žil, bydlelo 12x 40x 3-4 lidi (tj. asi těch 1600 lidí), a policie se tam objevovala na žádost městské části, kvůli zvýšené zločinnosti (krádeže aut a dílů, vandalismus) údajně častěji než jinde = přesně 1x za hodinu přijeli na parkoviště a za minutu odjeli. Troufám si tvrdit, že šerif, přítomný na SVÉ ulici trvale, by zamezil běžné zločinnosti efektivněji, tím spíše že by lidi v rajónu znal začas jménem. No a státní kriminálka by měla na starosti vyšetřování složitějších případů.
"Všechno jde, když se chce", a když se nechce, to je horší, než když se nemůže... někdo holt bude dokazovat, že by něco nešlo, aniž se řádně zamyslel.

195107

8.7.2009 5:01

RE: závazek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195107

Z ceho budete nekolik let finacovat zahranicni dluh CR na urovni Kalifornie? Z ceho budete financovat napr. duchody, zdravotni system doufam, ze uznavate, ze stari lide maji v CR za nekolik desitel let prace a placeni, z kterych je vybudovana vetsina infrastruktury zeme bohate predplaceno. Z ceho bude finacovano skolstvi? Mimochodem do duchodu nastupuji silne povalecne rocniky. Dale automobilovy prumysl je do budoucna neperspektivni odvetvi, vsichni ani zdaleka nemuzeme jezdit autakama. Nejsou na to suroviny, energie ani to neni unosne z ekologickeho hlediska.

Kolik casu zabere pripadna restruktualizace a rekvalifikace pracovni sily? Proc by nekdo mel odvadet dane v CR, kdyz je muze odvadet na Kajmanech? Proc by vubec nekdo velkou investici umistil do CR, kdyz nedostane 20 let danovych prazdnin jako jinde? Treba priklad Hyundai v Nosovicich a je hromada firem, ktere kdyz vyhodu nedostali, tak staveli montovnu jinde. Proc by nekdo investoval prednostne v zemi, kde korupce umoznuje postavit kilometr dalnice dvakrat, tak draho jako v Nemecku a pritom platil platy, ktere umozni obyvatelstvu nahradit absenci statu bez financi v oblastech verejneho zajmu. Proc by to nekdo delal, kdyz v Asii budou lidi drit do umoru za 1 dolar na den?

Faktor cislo 1 je cas. Jeste zadna populace v dejinach, o ktere jsme zjistili, ze sla pod faktor porodnosti 1.9 to proste nedala. Faktor 1.3 neznamena maly demograficky otres, jedna se o zemetreseni sily 10 s nejakou tou tsunami a destem meteoritu v demografickem meritku. Mame 20 meximalne 30 let na radikalni zmenu demograficke situace, pak bude populace stara natolik, ze vymre. Tecka. A jako prislusniku vymrenim ohrozene rasy se mi to nerika lehce, ale nemam ve zvyku strkat hlavu do pisku.

Ano situace s USA je neporovnatelna. Ekonomicky, politicky, demograficky... potencial Spojenych statu si totiz stoji mnohem lepe nez potecnial CR.

195118

9.7.2009 13:32

RE: závazek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195118

Dluhová služba ČR nyní stojí 50 miliard ročně. Další výdaje prozatím neřeším, šlo by o zbytečnou práci. Zatím jde jen o ideový návrh, který ale ukazuje mnohé zajímavé efekty. Pozitiva podle mě rozhodně převažují.

195243

9.7.2009 14:26

RE: závazek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 195243

Jak dalsi vydaje neresim? To se jako zhrouti skolstvi, zdravotnictvi, vnitrni bezpecnostni situace....? Uz ted jsou ceske veznice na hranici kapacity. Z takoveho nedoreseneho bordelu ma vzniknout lukrativni prostredi pro ekonomicke aktivity? [velký smích] [mrknutí jedním okem]
http://www.novinky.cz/domaci/173206-ceske-veznice-...

195250

7.7.2009 9:39

RE: závazek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 195025

>dokončení

a to už prečo, pán Bartošek??? protože by je tady nikdo nesdíral s kůže? třeba by se nařídilo, že každý majitel zahraniční firmy operující v ČR se zde musí stát tzv. rezidentem a odvádět daň z hlavy. -věřte tomu nebo ne, ale to jsou další tisíce lidí, pro které platit měsíčně 4.000 není problém... to jsou drobné, které každý takový podnikatel rád zaplatí, když jeho aktivity už dál nikdo nedaní. a tak by se ČR naopak stala VELMI atraktivní lokalitou pro investice, přesně naopak, než se bez úvahy a bez podkladů obáváte.

195042

6.7.2009 14:23

Bankovní kočkopes

pje 193.?.?.?

Máte pravdu, Vladimíre. Státní banka, která má poskytovat běžné úvěry, je přibližně totéž, jako obyčejná obchodní banka. Zároveň je při úvěrování sebe sama tímtéž, čím je centrální banka závislá na státu, která mu vydává na jeho příkaz peníze. V historii některé státy tuto myšlenku zjednodušily a tiskly si samy tzv. státovk. K čemu to vedlo v Rakousko-Uhersku, je známo jako R-U státní bankrot v roce 1811. Pokud by existoval zlatý standard či jiná neovlivnitelná emisní mez, teoreticky by nehrozil ani bankrot ani inflace. Jak to bylo s emisí neplnohodnotných peněz, o tom se lze dočíst ve standardních učebnicích peněžní ekonomie (pokud si vláda zamane, kašle i na zlatou či jinou emisní paritu a stává se chrličem znehodnocených peněz). Komusi nedošlo, že kde není kvalitní produkce, která by tvořila poptávku, a místo ní je jen balast reklamou vyvolané pseudopoptávky, není problém v množství nabídky peněz. To by ale ekonomové museli přestat myslet schématicky a scholasticky...

194994

6.7.2009 15:00

RE: Bankovní kočkopes

h@luzak 85.?.?.?

Reakce na 194994

pje: Jistě máte pravdu, ale nemyslím si, že je zapotřebí zavrhovat peníze obecně. "Komusi nedošlo" je obtížné tvrzení, protože nepředpokládám, že jsme v Angsocu a svět má vůdce, který o všem rozhoduje (dobře, můžeme o tom diskutovat, ale nedobereme se jinam, než k "We are the dead" z 1984).

Obecná potíž je v "uchování hodnoty" v tom, že aktiva, která jsou způsobilá vydržet (třeba to zlato) jsou na houby, pokud je není za co směnit (i s tunou zlata je možné zemřít hlady). Aktiva způsobilá přinést potřebný užitek (třeba brambory či pšenice) zase nejsou trvanlivá. Z toho pohledu je asi nejlepším uchovatelem hodnoty alkohol (nutričně hodnotný a v čisté podobě vydrží dlouho [smích] ).

Za potíž pokládám především skutečnost, že spousta lidí považuje současné peníze (mluvím o fiat money) za uchovatele hodnoty. A když hodnotu ztratí, jsou překvapeni. Držet peníze je jako držet jakoukoliv jinou pohledávku. Pokud dlužník (centrální banka) zkrachuje nebo je schopen hůř splácet, doplatíme na to stejně u peněz jako když sousedovi "půjčíme chleba, že nám za rok dá dva bochníky" (a on do roka umře).

Mám za to, že obecně platí totéž, co platilo i hodně dávno. Je zapotřebí se sdružovat, v základní podobě zejména do rodin. Člověk má svoji životní cestu a jen v části života je schopný produkovat. To, co nás skutečně bude živit, až nebudeme schopni "zajistit potravu", budou naše děti. A proto je musíme vychovávat tak, aby byly schopné a zároveň ochotné se o nás, až budeme nemohoucí, postarat. To bude fungovat, pokud budeme peníze považovat skutečně jen za obecný prostředek směny.

Má to důsledky i do sociálního systému - podle mého názoru je nutné, aby například důchody byly tvořeny buď přímo na úrovni rodiny nebo (v případě "centrálního systému" ) vycházely z příspěvku asignovaného plátci potřebným (např. děti by takto platily důchod svým rodičům). Najednou bychom jako společnost přestali mít potíže s lidmi, kteří jen natahují ruku a učí toto i své vlastní děti (nemířím na nikoho konkrétního).

194996

6.7.2009 15:37

nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.

kri 213.?.?.?

nie je to az take zlozite ako sa na prvy pohlad zda. skoda len toho, ze velmi malo ludi si to uvedomuje. krytie penazi cimkolvek je uplne zbytocne riesit. kazda jedna koruna, euro, dolar je uz kryta (kryte(y)) pracou.

v podstate to vyzera nasledovne:

praca --> peniaze --> praca

z tohto vztahu vyplyva, ze minula praca je kryta prislubom prace v buducnosti. aj napriek kadejakym nezmyselnym tvrdeniam neoliberalov je to praca a iba praca, co dava peniazom hodnotu. v tomto systeme su bankari iba tolerovani prizivnici, ktori nic nerobia, len parazituju na nasej praci (formou uroku).

ze je navrat k zlatemu standardu nezmysel vlastne popisuje aj autor toho Guernsey Experimentu. najprv sa kvoli nemu ekonomika dostala do zapchy a potom je uplnym nezmyslom za tieto peniaze kupovat zlato. kde by sme ho po niekolkych rokoch vzali??? alebo by sme opat prisli s tym co roosevelt vyviedol americanom v roku 1938 svojim new dealom? (zakaz vlastnit zlato)

inflacne tlaky tu boli vzdy a vzdy tu aj budu bez ohladu na to, ci je mena kryta alebo nie. ze to v minulosti pri zlatom standarde nenaberalo take obludne rozmery ako tomu bolo v poslednom storoci minuleho tisicrocia a zaciatkom tohto tisicrocia stoji fakt, ze zlata bolo dost a bolo ho komu vziat. v prvom rade je za inflaciu zodpovedny system ciastocnych (frakcnych) rezerv a urok, ale v neposlednom rade to je aj samotny rast ponuky a dopytu (zial ani toto si takmer nikto neuvedomuje).

problem je prakticky iba urok a "nekontrolovany" prilev penazi cez system frakcnych rezerv a samozrejme este jedna systemova chyba. sucasni experti pomocou vysky zakladnej urokovej sadzby (urcuje je centralna banka) sa snazia ovplyvnovat (stimulovat) ponuku a dopyt po peniazoch. lenze to je ako ist s kladivom na porcelanove prasa. zakladnym predpokladom uspesneho fungovania penazi je pokusit sa stimulovat cirkulaciu penazi, cize koncept stimulacie obeziva. viac o tomto napisal napr. silvio gesell v knihe The Natural Economic Order (zdarma na webe) a jeho system bol aplikovany napr. v rakuskom worgli pocas velkej hospodarskej krizy.

194997

6.7.2009 23:34

RE: nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.

h@luzak 77.?.?.?

Reakce na 194997

V zásadě souhlasím, ale jen v tom bodu, že peníze jsou kryté _budoucí_ prací (a také půdou a kapitálem v různých podobách - např. ve formě komodit, zboží a podobně). Ta již vykonaná práce je směněna za příslib budoucího užitku z _nové_ práce, možnosti užít půdu a dalšího kapitálu (půda je specifická pro svoji omezenost na povrchu Země).
Práce totiž není uchovatelná. Nelze ji vykonat a "zakonzervovat", aby se dala použít (kdyby to šlo, potom bychom si jistě mohli namísto najímání zedníků v Hornbachu kupovat "pracovní konzervy" se specializací na zednické práce).
Tedy, peníze jsou obecně závazkem (toho, kdo je vystavil, "ručí za ně" [politicky či jinak]). A ten závazek je tak silný, jak silné je to "ručení".
Naprosto s Vámi souhlasím, že obecný návrat ke zlatému standardu je nesmysl. Vyžadovalo by to totiž automatické krytí všech závazků (právě tím kovem), a nebylo by možné zlato hromadně využít jinak.
Zbytek mého názoru jsem už napsal v předchozím příspěvku. Jde hlavně o to, že (zdá se mi) většina populace vnímá peníze i jako uchovatele hodnoty. A tím může být jen v omezeném rozsahu (v rozsahu, který osoby, které se o uchování hodnoty snaží, jsou schopni dosáhnout - pomocí investic do závazkových vztahů - a opět na práci, půdu, kapitál či transformovanou do budoucích "peněz" ).

195010

8.7.2009 13:47

RE: nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.

kri 213.?.?.?

Reakce na 195010

dakujem za reakciu. aj ja s vami z casti suhlasim, ale iba do bodu, kde tvrdite nasledovne:

"Práce totiž není uchovatelná. Nelze ji vykonat a "zakonzervovat", aby se dala použít (kdyby to šlo, potom bychom si jistě mohli namísto najímání zedníků v Hornbachu kupovat "pracovní konzervy" se specializací na zednické práce)."

chapem to ako malu ironicku poznamku, ale myslim si, ze nie je celkom presna.

kazda praca je uschovana v cene tovaru, v cene komodity, lebo praca je sucastou nakladov vo forme mzdy. vasa mzda, ktora je zrealnena vo forme prace a nasledne penazi je tym povodnym prostriedkom respektive iniciatorom "směny". ste to vy kto tymto meni svoju pracu za pracu niekoho ineho. za tym inym sa skryva clovek, pripadne stroj co vyraba hodnoty , ktore vy nie ste schopny, alebo ochotny vyrobit. to preto mozme ist denne do "Hornbachu" a kupovat, cize menit svoju pracu za pracu niekoho druheho.

dokonca aj komodity ako zlato, striebro, med, ropa, plyn...nemaju v zemi prakticky "ziadnu" hodnotu, kym im ju neda ludska praca, pripadne praca strojov. hodnotu ziskavaju az ked su pracou niekoho alebo nieco vynesene na povrch zeme, "na svetlo bozie".

dalej, cim trvanlivejsie hodnoty clovek vyraba, tym je jeho praca takpovediac dlhsie uschovana. neplati to prakticky iba pri potravinach, ale tam nastupuje iny pozitivny fenomen: spravodlivost (je nou vymena prace za pracu takpovediac v case t0).

este raz dakujem za Vasu reakciu a na pripadne dalsie sa tesim.

195146

10.7.2009 4:41

RE: nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 217.?.?.?

Reakce na 195146

>>"Práce totiž není uchovatelná. Nelze ji vykonat a
>>"zakonzervovat", aby se dala použít (kdyby to šlo, potom
>>bychom si jistě mohli namísto najímání zedníků v Hornbachu
>>kupovat "pracovní konzervy" se specializací na zednické
>>práce)."
>
>chapem to ako malu ironicku poznamku, ale myslim si, ze nie je
>celkom presna.
>
>kazda praca je uschovana v cene tovaru, v cene komodity, lebo
>praca je sucastou nakladov vo forme mzdy. vasa mzda, ktora je
>zrealnena vo forme prace a nasledne penazi je tym povodnym
>prostriedkom respektive iniciatorom "směny".

Myslím, že ste sa navzájom nepochopili. Zamieňate prácu ako proces a hodnotu/cenu práce.

Práca je skutočne neuchovateľná v tom zmysle, že je to proces, jav - teda niečo, čo existuje len v dynamickej forme.

Hodnota práce je potom tá "vec", ktorá je uchovávaná v cene predmetu či tovaru.

195311

10.7.2009 14:06

RE: nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.

kri 213.?.?.?

Reakce na 195311

ja si myslim, ze sa chapeme. a chapem aj vas nazor, ktory tu prezentujete. ale skuste na ten model aplikovat povedzme niektore zo zakonov z fyziky, kde sa jeden druh energie meni na iny druh energie. ta povodna energia nezmyzne, iba sa pretransformuje do druhej. nepokusajme sa oddelovat veci, ktore navzajom velmi uzko suvisia.

195361

6.7.2009 18:26

zápisník zmizelého--- AMERIKA

insider 78.?.?.?

Sám Franz Kafka to cítil do morku kostí http://www.youtube.com/watch?v=uh_o5CyucKM

195002

7.7.2009 2:48

"I owe you" korekcia

Trpo 64.?.?.?

I owe = dlzim, ale "U" neznamena "unto" ako tu prezentovane, ale YOU = I OWE YOU. Totiz "U" v angl. abecede sa vyslovuje ako "ju" a to sa vyuziva v hovorovej reci aj na "you'(rovnaka vyslovnost)

195021

7.7.2009 4:05

Pohled z jiné strany břehu,podle toho, čí brýle Vám dají.

kozoroh 59.?.?.?

To, co se děje v ve státě California, mně osobně překvapuje, nebot ostatní státy jsou v podobné situaci, jakožto i banky a pojištovny, které se naopak i v době úpadku a dodané vládní pomoci, se vedoucí bosové, bohatě odměnili v milionech a uspořádali milionové párty a jiné, kde je teda ten hospodářský,"zakopaný pes" v tom "americkém" obhospodaření země? Kde ?
Za pozornost stojí, že některé banky v "naději" že se jim státní úředníci podívají na počty v bance a nebo dokonce znárodní, tak "přes noc" sehnaly peníze a státní dotaci vrátili do posledního centu v několika málo dnech a ještě stačily ohlásit příjem peněz, jestlipak jste se toho všimli?
Amerika je" bankrapt", tedy, " na buben" a přesto dává dolary, co by nenávratnou půjčku, dar, Israelu, nemáli penize, tak si půjčí od Čínanů a odmění, nevím tedy, za co, Israel. Dokonce, jeden čas Israel v tom daru požadoval euro dolar, než americký dolar, což je zajímavé taky, že ano? Amerika, tedy Pentgon, udržuje velké lodstvo v Perském Zálivu, to také něco stojí, dále má údajně po celém světě mezi 737a 860 vojenských zařízení, což něco stojí také, že ano?
Válka v Iraku a Afganistánu, to je vyhazování billionů dolarů oknem a na víc, desetitisíce raněných vojáků bude socialní břímě Ameriky po několik desítek roků. Amerika ve své zahraniční politice dosáhla nové úmluvy v Kyrgyzstanu v používání Manaz základny ze 17 milionů na 60 milionů, na rok, tak, jak stát California může krachovat?
Ve zkutečnosti zde není žádné kouzlo, nebot platit nájem na vojenské základny prostě natiskneme dolary, nás to stojí papír a inkoust a oni,věří, že jsme jim dobře zaplatili, za nějaký měsíc a nebo rok, až bude krach, tak to bude zas jenom papír a nic víc, ani mnohé americké firmy nechtějí v placení dolary nazpět.
Takže, kde je ten "zakopaný pes"?
Najednu stranu nedostatek dolarů na vyplacení učitelů a jiných,a na druhou stranu hromady dolarů pomalu na všechno, co president Obama chce mít.
Zajímavé vysvětlení je od Robert Hormas, zástupce Goldman Sachs, který byl ustaven, co by, podsekretář na ekonomiku, obchod, zemědelství s tím, že "anglicky" TOTAL CONTROL EXERCISED BY WALL STREET OVER THE OBAMA ADMINISTRATION`S ECONOMIC AND FINANCIAL POLICY. Jestliže, dříve napsali, že USA je až po krk v několika desítkách trilionů dolarů, tak, černý finanční trh je desetkrát tolik v bankrotu, ale, přesto vlivnou mafií řídí běh Spojených Států Amerických, až do doby úplného krachu, kdy to bude ,nikdo neví, tady je ten "zakopaný pes". Lidé mající trochu rozumu, se dolaru ani nedotknou, proto Čína chce novou světovou měnu, tady si i Soroz drbe hlavu.

Voltaire (François-Marie Arouet) (1694-1778)
It is dangerous to be right in matters where established men are wrong.

195026

7.7.2009 5:42

RE: Pohled z jiné strany břehu,podle toho, čí brýle Vám dají.

steve 97.?.?.?

Reakce na 195026

Takže, kde je ten "zakopaný pes"?
---
.. jedno ze zakopanych stenatek toho zakopaneho psa ..
http://sites.google.com/site/disclosuredelta/
-----
.. zakopany hryzaves - pozor na nej ..
http://rawstory.com/news/afp/US_denies_giving_Isra...
--------
.. jeste jednou hryzavec ..
http://lataan.blogspot.com/2009/07/iranian-revolut...
---------
.. [smích] jak jste uvedl - penez je dost, Jak na co a jak pro koho. Pro Kalifornii penize nejsou. Nejsou - nebo nesmeji byt ? [smích]
Ale stale premyslim nad urcitou moznosti. cim vice ji probiram, tim se mi zda logictejsi ,,, pokusim se k tomu vratit, jedu si pro kafe - doslo !!

195031

10.7.2009 14:33

neda sa reagovat na vsetkych, ale pre tych co obhajuju urok tu nieco mam.

kri 213.?.?.?

The Natural Economic Order

Silvio Gesell

The Current Economic Condition

We live in an economic system that is very inefficient. The consequences of these inefficiencies are clearly visible in the form of the credit crisis. Many companies will go bankrupt because of lack of demand, even though they make useful products. Many people will become unemployed, so demand falls back even further. Governments and central banks are intervening, which disturbs the functioning of markets. This enables inefficient companies to remain in business when they benefit from government intervention and the intervention in the financial system by central banks.

It is possible to achieve a much greater prosperity, with maximum capital growth without inflation, large debts, economic crises, unproductive government intervention and the unproductive part of the financial sector. Natural selection will ultimately determine the most efficient economic system, despite the political power structures that still exist at this moment. The investigation of alternatives and dissemination of knowledge will accelerate this process, but the ultimate outcome will not change. The most efficient economic system is probably a variant of the economy of the natural order, which was first described by Silvio Gesell.

The charging of interest is uneconomic. This is because people may be hoarding money for a rainy day. When more people do this simultaneously, money is removed from circulation, weakening the economy. When this happens, even more people will start hoarding money, because they expect times getting worse. This is the beginning of an economic crisis. Many people will lose their income, and if they do not have money, they must borrow money against interest for unavoidable expenses such as food. As a result, the situation becomes even worse.

Abolition of interest is more economic. Abolition of interest will therefore lead to greater prosperity.

195365

11.7.2009 5:06

NO WONDER CALIFORNIA IS BROKE!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 72.?.?.?

NO WONDER CALIFORNIA IS BROKE!!!

This English teacher has phrased it the best I've seen yet....
(From a California school teacher)

"As you listen to the news about the student protests over illegal immigration, there are some things that you should be aware of:

I am in charge of the English-as-a-second-language department at a large southern California high school which is designated a Title 1 school, meaning that its students average lower socioeconomic and income levels.
Most of the schools you are hearing about, South Gate High, Bell Gardens , Huntington Park , etc., where these students are protesting, are also Title 1 schools.
Title 1 schools are on the free breakfast and free lunch program. When I say free breakfast, I'm not talking a glass of milk and roll -- but=2 0a full breakfast and cereal bar with fruits and juices that would make a Marriott proud. The waste of this food is monumental, with trays and trays of it being dumped in the trash uneaten.
(OUR TAX DOLLARS AT WORK )
I estimate that well over 50% of these students are obese or at least moderately overweight. About 75% or more DO have cell phones. The school also provides day care centers for the unwed teenage pregnant girls (some as young as 13) so they can attend class without the inconvenience of having to arrange for babysitters or having family watch their kids.
(OUR TAX DOLLARS AT WORK)
I was ordered to spend $700,000 on my department or risk losing funding for the upcoming year even though there was little need for anything; my budget was already substantial. I ended up buying new computers for the computer learning center, half of which, one month later, have been carved with graffiti by the appreciative students who obviously feel humbled and grateful to have a free education in America
(OUR TAX DOLLARS AT WORK)
I have had to intervene several times for young and substitute teachers whose classes consist of many illegal immigrant students here in the country less than 3 months who raised so much hell with the female teachers, calling them "Putas"- whores and throwing things that the teachers were in tears.
Free medical, free education, free food, day care etc., etc, etc. Is it any wonder they feel entitled to not only be in this country but to demand rights, privileges and entitlements?
To those who want to point out how much these illegal immigrants contribute to our society because they LIKE their gardener and housekeeper and they like to pay less for tomatoes: spend some time in the real world of illegal immigration and see the TRUE costs.
Higher insurance, medical facilities closing, higher medical costs, more crime, lower standards of education in our schools, overcrowding, new diseases etc., etc, etc ...For me, I'll pay more for tomatoes.
We need to wake up. The guest worker program will be a disaster because we won't have the guts to enforce it. Does anyone in their right mind really think they will voluntarily leave and return?

195416

11.7.2009 5:07

Pokracovani

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 72.?.?.?

Pokracovani:
It does, however, have everything to do with culture: A third-world culture that does not value education, that accepts children getting pregnant and dropping out of school by 15 and that refuses
To assimilate, and an American culture that has become so weak and worried about" politically correctness" that we don't have the will to do anything about it.
If this makes your blood boil, as it did mine, forward this to everyone you know.

CHEAP LABOR? Isn't that what the whole immigration issue is about?
Business doesn't want to pay a decent wage.
Consumers don't want expensive produce.
Government will tell you Americans don't want the jobs.
But the bottom line is cheap labor. The phrase "cheap labor" is a myth, a farce, and a lie. There is no such thing as "cheap labor."
Take, for example, an illegal alien with a wife and five children. He takes a job for $5.00 or 6.00/hour. At that wage, with six dependents, he pays no income tax, yet at the end of the year, if he files an Income Tax Return, he gets an "earned income credit" of up to $3,200 free.
He qualifies for & nb sp Section 8 housing and subsidized rent.
He qualifies for food stamps.
He qualifies for free (no deductible, no co-pay) health care.
His children get free breakfasts and lunches at school.
He requires bilingual teachers and books.
He qualifies for relief from high energy bills.
If they are or become, aged, blind or disabled, they qualify for SSI. Once qualified for SSI they can qualify for Medicare. All of this is at (our) taxpayer's expense.
He doesn't worry about car insurance, life insurance, or homeowners insurance.
Taxpayers provide Spanish language signs, bulletins and printed material.
He and his family receive the equivalent of $20.00 to $30.00/hour in benefits.
Working Americans are lucky to have $5.00 or $6.00/hour left after paying their bills and his.
The American taxpayers also pay for increased crime, graffiti and trash clean-up.
Cheap labor? YEAH RIGHT!
Wake up people!

THIS HAS GOT TO BE PASSED ALONG TO AS MANY AS POSSIBLE OR WE WILL ALL GO DOWN THE DRAIN BECAUSE A FEW DON'T CARE.

195417

Příspěvků: 146

06.07. 01:28 steve  tolik prace nam to dalo ..
06.07. 23:08 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
06.07. 23:57 steve  RE: tolik prace nam to dalo ..
07.07. 00:19  RE: tolik prace nam to dalo ..
07.07. 01:50 steve  RE: tolik prace nam to dalo ..
07.07. 09:47  RE: tolik prace nam to dalo ..
07.07. 03:13 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
07.07. 15:45  RE: tolik prace nam to dalo ..
07.07. 22:22 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 00:34 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 02:06  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 04:41 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 12:57  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 17:21 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 17:54 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 21:33  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 22:38 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 23:13 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 23:18 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 01:19 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 01:28 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 12:23 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 13:27 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 14:51 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 16:04 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 18:04 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 19:17 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 20:23 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 22:18 HHBB  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 01:12  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 22:22 HHBB  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 01:16 jansmith1984  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 01:29  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 12:44 jansmith1984  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 07:05 HHBB  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 11:37  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 13:14 ôlô  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 21:16 jansmith1984  RE: tolik prace nam to dalo ..
11.07. 09:39 HHBB  RE: tolik prace nam to dalo ..
11.07. 23:43 jansmith1984  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 01:17  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 02:13 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 11:51  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 22:17 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 23:46 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
11.07. 01:41 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 22:40 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 01:26  RE: tolik prace nam to dalo ..
11.07. 01:38 Oracle  RE: tolik prace nam to dalo ..
11.07. 07:53 Mirda  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 01:10 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 01:26 Saša  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 01:47 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 05:26 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 11:37 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 14:21 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 17:40  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 19:53 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 20:35  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 22:10 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 00:50  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 06:05 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 12:58  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 19:31 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
13.07. 23:05 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
13.07. 23:10 Joseph  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 11:23 hestroy  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 14:55  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 01:32  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 00:05 Pasant-x  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 01:22 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 14:06 kri  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 22:06  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 23:00 kri  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 02:18  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 05:17 Antiseptik  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 13:11  RE: tolik prace nam to dalo ..
13.07. 23:56  RE: tolik prace nam to dalo ..
14.07. 00:53 Antiseptik  RE: tolik prace nam to dalo ..
14.07. 01:25 Datel  RE: tolik prace nam to dalo ..
14.07. 01:47  RE: tolik prace nam to dalo ..
14.07. 18:49 Datel  RE: tolik prace nam to dalo ..
08.07. 23:05  RE: vzdyt to taky byl a je..
09.07. 02:51  RE: vzdyt to taky byl a je..
09.07. 05:25 Antiseptik  RE: vzdyt to taky byl a je..
09.07. 12:37 Joseph  RE: vzdyt to taky byl a je..
09.07. 12:43 Joseph  RE: vzdyt to taky byl a je..
08.07. 23:05  RE: tolik prace nam to dalo ..
09.07. 14:30  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 14:14 kri  RE: tolik prace nam to dalo ..
10.07. 20:10 Rene Bartosek  RE: tolik prace nam to dalo ..
07.07. 15:47  RE: tolik prace nam to dalo ..
07.07. 04:30 steve  RE: tolik prace nam to dalo ..
07.07. 16:25  RE: tolik prace nam to dalo ..
06.07. 02:46 Montaznik  Světové bance docházejí peníze - uvedl to její prezident Robert Zoellick
06.07. 03:19 steve  RE: Světové bance docházejí peníze - uvedl to její prezident Robert Zoellick
06.07. 08:19 MoUdrostrak  A bude hur...
06.07. 20:27 Satanist  RE: A bude hur...
07.07. 07:51 MoUdrostrak  RE: A bude hur...
06.07. 21:12 MedaBeda  RE: A bude hur...
07.07. 00:26 Satanist  RE: A bude hur...
07.07. 12:28 MedaBeda  RE: A bude hur...
06.07. 23:46  RE: A bude hur...
07.07. 01:05  RE: A bude hur...
07.07. 09:03  RE: A bude hur...
07.07. 19:35  RE: A bude hur...
07.07. 23:35  RE: A bude hur...
08.07. 22:08  RE: A bude hur...
09.07. 12:50 Antiseptik  RE: A bude hur...
07.07. 08:03 MoUdrostrak  RE: A bude hur...
07.07. 08:42 Novákneu  RE: A bude hur...
06.07. 10:25 insider  LITUJI,že jsem neučil anglicky,ale německy
06.07. 23:45 Novákneu  RE: LITUJI,že jsem neučil anglicky,ale německy
06.07. 13:06 h@luzak  závazek
07.07. 00:17 Joseph  RE: závazek
07.07. 03:19 Rene Bartosek  RE: závazek
07.07. 09:38  RE: závazek
07.07. 17:01 hc  RE: závazek
07.07. 17:25 h@luzak  RE: závazek
07.07. 17:56 hc  RE: závazek
07.07. 19:56 h@luzak  RE: závazek
07.07. 18:50 Antiseptik  RE: závazek
07.07. 19:54 h@luzak  RE: závazek
07.07. 22:25 Oracle  RE: závazek
07.07. 18:56  RE: závazek
07.07. 18:58  RE: závazek
07.07. 22:53 Rene Bartosek  RE: závazek
08.07. 00:53  RE: závazek
08.07. 05:01 Rene Bartosek  RE: závazek
09.07. 13:32  RE: závazek
09.07. 14:26 Rene Bartosek  RE: závazek
07.07. 09:39  RE: závazek
06.07. 14:23 pje  Bankovní kočkopes
06.07. 15:00 h@luzak  RE: Bankovní kočkopes
06.07. 15:37 kri  nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.
06.07. 23:34 h@luzak  RE: nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.
08.07. 13:47 kri  RE: nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.
10.07. 04:41  RE: nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.
10.07. 14:06 kri  RE: nechcem to tu moc rozvadzat, ale nesuhlasim so zaverom editora.
06.07. 18:26 insider  zápisník zmizelého--- AMERIKA
07.07. 02:48 Trpo  "I owe you" korekcia
07.07. 04:05 kozoroh  Pohled z jiné strany břehu,podle toho, čí brýle Vám dají.
07.07. 05:42 steve  RE: Pohled z jiné strany břehu,podle toho, čí brýle Vám dají.
10.07. 14:33 kri  neda sa reagovat na vsetkych, ale pre tych co obhajuju urok tu nieco mam.
11.07. 05:06  NO WONDER CALIFORNIA IS BROKE!
11.07. 05:07  Pokracovani

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

41

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 53 čtenářů částkou 14 305 korun, což je 41 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 0

„Pryč s očkovacími nácky.“ Tisíce lidí v Evropě protestovaly proti očkování16.01.22 16:36 Evropská unie 0

Kardioložka Jana Gandalovičová kritizuje povinné očkování - hrozí vlna onemocnění srdce15.01.22 22:31 Česká republika 0

European Green Deal15.01.22 16:42 Evropská unie 0

USA hrozí silnou reakcí na rozmístění ruských sil v Latinské Americe!14.01.22 09:51 USA 4

České maso zmizí a budete kupovat jen dražší dovážené. Růst cen o stovky procent?13.01.22 09:53 Česká republika 15

NATO upírá Rusku právo veta při vstupu Ukrajiny do aliance!12.01.22 21:06 Neurčeno 11

Ivermectin "funguje ve všech fázích" COVIDu podle uniklých vojenských dokumentů americké armády12.01.22 09:11 USA 5

Vystoupili na demonstraci s vlastním názorem. Policisty čeká kárné řízení11.01.22 19:12 Česká republika 2

Fialova vláda navrhuje pokuty až 3 miliony korun!11.01.22 15:53 Česká republika 1

Gruzínský tenista náhle přerušil zápas kvůli problémům s dýcháním11.01.22 15:45 Austrálie 1

Neskutečné chucpe: Pekarová a teď i Lipavský šijou do Orbana11.01.22 15:01 Česká republika 0

Mezioborová lékařská konference - třetí díl PCR testy09.01.22 18:56 Česká republika 2

Šílená vláda vymyslela další paskvil - pracovní karanténu07.01.22 19:08 Česká republika 6

WHO si na Facebooku naběhla na vidle06.01.22 20:59 Neurčeno 0

Viník obrovského kalifornského požáru jmenován. A ne, není to globální oteplování06.01.22 17:43 USA 1

Vakcinační voodo - po každém očkování prudce naskočí úmrtnost "neočkovaných"06.01.22 15:07 Británie 2

Dezinformátoři a antivaxeři opět proti ČT?06.01.22 12:52 Británie 3

Marta Kubišová - peklo po 3. dávce06.01.22 09:20 Česká republika 4

Neočkovaní nedokončí zdravotnickou školu. Nesmí na praxi05.01.22 21:15 Česká republika 3

Měnové kurzy

USD
21,48 Kč
Euro
24,52 Kč
Libra
29,37 Kč
Kanadský dolar
17,12 Kč
Australský dolar
15,47 Kč
Švýcarský frank
23,49 Kč
100 japonských jenů
18,80 Kč
Čínský juan
3,38 Kč
Polský zloty
5,40 Kč
100 maď. forintů
6,87 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,17 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 031,31 Kč
1 unce stříbra
493,09 Kč
Bitcoin
932 260,06 Kč

Poslední aktualizace: 16.1.2022 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 8 787