Diskuze k článku

Civilizace skončí, když se lidé přestanou obávat následků svých činů

Příspěvků 82

1.11.2007 13:14

Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Karel z Čech 88.?.?.?

Podle našeho pana Profesora nemůžeme situaci ovlivnit k lepšímu. Tak proč bychom ji neovlivnili k horšímu? Zákony na to už máme. Přesně po vzoru bušistánu.
Bušík to s lidstvem myslí dobře. Nechce, aby se dlouho trápilo.


Za "zločin proti lidskosti" označil expert OSN Jean Ziegler výrobu biopaliv. Rozšířenější pěstování zemědělských plodin, které se pak využijí k výrobě biopaliv, podle něj zvyšuje ceny užitných plodin, pozemků i vody a znemožňuje chudým zemím přístup k základním potravinám. Ziegler, zvláštní zmocněnec OSN pro právo na výživu, to prohlásil podle agentury DPA v New Yorku v noci z pátku na sobotu a naléhal na zastavení světové produkce biopaliv alespoň na pět let.
Ziegler poukázal na to, že jen ceny pšenice se během jediného roku zdvojnásobily. Na růst cen tlačí i pěstování kukuřice používané k výrobě etanolu nebo cukru. Udrží-li se tento trend, nebudou chudé země schopny dovážet více potravin pro své obyvatele.
"Je to zločin proti lidskosti, pěstovat na hospodářsky výnosné půdě potravinové plodiny, které se potom spálí jako pohonné hmoty," prohlásil Ziegler.
Na Zemi v současnosti hladoví více než 800 milionů lidí. Potravin je přitom dostatek. "Za hladovění mohou lidé. Je to problém přístupu, nikoliv přelidnění, nebo nedostatečné produkce. Lidská rozhodnutí mohou situaci změnit," prohlásil Ziegler.
Nejde o první apel tohoto druhu. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) označila ve své zářijové studii dopad biopaliv na přírodu horší než vliv běžných ropných paliv. Podobně jako Ziegler kritizovala skutečnost, že podpora biopaliv vede k prudkému růstu cen potravin, a pozastavila se nad možným negativním dopadem jejich výroby na životní prostředí.

citováno z ČTK

146246

1.11.2007 13:20

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

pietroo 194.?.?.?

Reakce na 146246

Přiznám se, že produkovat biopaliva mi připadá jako vtip. Nechápu, jak něco takového mohli právě ekologové vůbec vymyslet. [smích]

146249

1.11.2007 14:50

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 217.?.?.?

Reakce na 146249

Výrobu biopaliv propagují ekologové jako Bursík a Jacques, kteří používají ekologii jako know how k získání osobní moci. Takže se nakuká lidem, jak úžasně prospěšné a vůbec cool je vařit líh do aut z cukrovky a naftu z řepky. Lidé tomu uvěří a zvolí je, protože "konečně někdo něco dělá pro tudlenctu ekologii a záchranu planety".

A kdo bude zkoumat, nakolik to jsou jen bláboly? Že takový litr bionafty poškodí, po započtení všech vstupů do jeho výroby, přírodu víc, než kdyby se nevyrobil? A že stejně spotřebuje ke svému vzniku půl litru normální nafty? Koho to zajímá?

Je přece zcela zřejmé, že jediná cesta, k omezení škod jež lidstvo páchá, vede přes výrazné omezení spotřeby, zastavení náklaďáků, které zavážejí supermarkety, návrat k orbě koňmi, topení jen v sporáku v kuchyni, vymrzlé ložnice...zkuste si představit, kdo bude stranu s takovým programem volit.

Líbí se mi, když někteří spoléhají na jadernou fůzi, či jiný zázračný a nový zdroj energie. To by teprve bylo peklo. Uvařili bychom se tu během dvaceti let.

146251

1.11.2007 14:44

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146251

chápu, že je bezohledné jídlo spálit ve svém ježdění, a nedat je raději hladovým. ALE: zajímalo by mě, zda ty (a kdokoliv zde) z tohoto důvodu přestane DNES jezdit autem, a pokud podniká, zda si koupí pár koní. Já teda za moment musím odjet s nějakým zbožím k zákazníkovi...
sám musíš tušit, že žijeme v nějakých souvislostech, a kdo začne vozit do supermarketu padesát bas piv za den koňmo, ten asi neuspěje proti tomu, kdo jich dodá pomocí kamionu 5000 za den. tudíž ten koňař a ekolog (jakkoliv má pravdu) by zkrachoval, a pokud by nebylo záchrany od té "neekologické společnosti", tak by umřel... na své ideály (jakkoliv jsou třeba pravdivé). všechny lidi zaráz se nepodaří přesvědčit, aby si tak výrazně utrhli od huby.
k jaderné fůzi a jiným alternativním zdrojům energie budoucnosti: vůbec si nemyslím, že bychom se tu nutně uvařili. planeta Země má i tepelné ztráty (okolní vesmír má mínus 273°C).
když jsme vydrželi vyškrabání a spálení všeho uhlí, a půlky ropy a plynu, tak tohle by asi nebylo tak tragické. a i kdyby - co jiného si zasloužíme?

146252

1.11.2007 21:43

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Karel z Čech 88.?.?.?

Reakce na 146252

Myslím, že jsme zde všichni natolik rozumní, že nikdo nechce vrátit lidstvo do jeskyní či na stromy, pokud nás k tomu příroda sama nedonutí.
Já na chalupě si také budu řezat palivové dřevo cirkulárkou a delší motorovou pilou a nikoliv namáhavě a zdlouhavě ručně.
Jde však o posouzení, zda v obchodě se nespokojím s výběrem třeba tří druhů piva z nejbližších okolních pivovarů, nebo zda nutně potřebuji, aby se u nás prodávalo pivo belgické, holandské, irské a pod. To samé třeba brambory by mi mohly stačit ty, co se vypěstují v naší republice a memusím nutně mít egyptské. Nebo jsou snad polská či italská jablka o tolik lepší, než jablka vypěstovaná u nás? Samozřejmě, že jsou věci, které si u nás v potřebném množství nemůžeme vypěstovat - pomeranče, banány, ananasy aj. - a ty bude třeba dovážet stále. Otázkou je, zda v takovém případě musím mít ananas každý den, zda mi nestačí, koupit si tři jednou za měsíc. A tak je to se vším. Mléko a maso vyvážíme do sousedních států a sýry a zpracované maso od nich nazpět dovážíme. Copak neumíme udělat na místě sýry a salámy stejně chutné vlastní? Do doby poměrně nedávné jsme to uměli docela dobře. Já bych raději kupoval plnohodnotné mléko z nejbližšího zemědělského podniku, než z Německa dováženou drahou bílou vodu. Jenže v současných poměrech to mléko od sousedního zemědělce neseženu, přestože bych mu platil dvojnásobek toho, co dostane od výkupního podniku a ještě bych na tom proti dovážené vodě ušetřil. Tedy podle mě je tu něco špatně.
Současný systém je špatný a neefektivní pro mě jako spotřebitele i pro výrobce. Vydělává na tom pouze nadnárodní obchodník, který si ceny diktuje a zbytečným převážením výrobků zatěžuje přírodu.

146261

1.11.2007 21:43

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

kubrt 89.?.?.?

Reakce na 146261

Předběhl jste mě [smích] Ale vůbec se nezlobím, naopak jsem rád že lidí s podobným názorem je víc.

146264

2.11.2007 13:26

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146261

jenže to vaše "posouzení" a "spokojení se" by museli udělat všichni (naráz, teď), aby se něco změnilo - aby se ekonomicky nevyplácelo dovážet to belgické či holandské pivo (já jsem si ho v obchodě v ČR ještě nikdy nekoupil). pokud lidi nebudou kupovat jablka z Polska (a jaká si mají koupit, když jiná třeba v marketu ani nejsou?), tak se z Polska prostě vozit přestanou - obchodník řekne dovozci: sorry, ty vaše jabka asi lidem nechutnají, shnila nám posledně na skladě, už je nechceme. jenže věci takto nenastanou! -lidi to kupovat budou, i když ta jablka jsou kromě pěkného vzhledu mizerná chuťově a chemicky ošetřená. lidi prostě kupují to, co mají k dispozici a co se vyplatí (třeba i jen zdánlivě). s tím nehnete. a pokud se to vyplatí marketu a dotovaným Polským zemědělcům, nezmění se nic! dopravce rád přepraví cokoliv kamkoliv.
snad až bude palivo za 50 nebo 60 Kč, začnou řetězce uvažovat, jestli ta doprava neprodražuje ta levná jabka z Polska nad cenu, kterou by měli od dražších českých producentů, a koupí třeba od Čechů (a dovezou jen z 50km vzdálenosti).
Ananasy, banány a pomeranče - i zde je to o trhu: komu se to za danou cenu vyplatí, je ochoten dát protihodnotu 30 nebo 50 korun za kilogram, tak si to prostě koupí, tudíž se to dovážet bude (obchodník vydělává), a klidně i z opačné strany světa, dokud bude ekonomika toho kšeftu pořád plusová. Podobně i s mlíkem a sýrama - že jsme si dřív kupovali mléko a sýry české, to je sice fakt, ale bylo to státní regulací/zákazem vývozů a dovozů (nebyl liberalizovaný trh, nebyla EU). Dnes tu prostě je (asi ji někdo/většina chtěl/a), a tak se nedivme, že se tohle zboží přelévá i za naše hranice a zpátky - dokud to bude pro české producenty mléka výhodné, budou to dělat. Nebo zrušíme EU jako nevýhodnou? No tak jo! -navrhněte to, a jdeme do toho, když to přináší negativa a pozitiva nepatrná -myslíte že to lidem dojde? dostatečnému počtu lidí?
Máte možnost pořídit si krávu - uděláte to? Ne? A proč ne? Že byste pro ni musel koupit pozemek a stáj? Sehnat povolení? A další pozemek na pěstování zelené píce/pastvu? No jistě! Takže by to bylo neekonomické (i když třeba ekologicky přínosné a kvalitativné lepší). -jenže zase ta ekonomika rozhodla.
Mě nepřesvědčujte, že něco je špatně - jistěže je! Ale co s tím? Mám zato, že jen ekonomické páky zafungují -např. palivo neúnosně podraží a pak nuceně zpomalíme a staneme se nuceně skromnějšími. Ale ne dřív! Ne dřív já, zatímco konkurence/soused využívá nynějších možností. Blbé je, že na biopalivo bohatších budou umírat ti už dnes chudí (zítra totálně hladoví). Toto je už vina, de facto vražda jiných lidí (i když nepřímá, ne osobní).
A zatěžování přírody? Člověk je jako bakterie - ta vyžere kolem sebe živiny, a pak (bez nich) odumře. Logické. Takže podobně to bude i s lidmi. Až totálně zplundrují ...Automaticky kráceno

146305

2.11.2007 13:30

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146261

Pokračování:

... Až totálně zplundrují zemi, umřou - pokud nějakým zázrakem nenastane větší motivace v tom, co dýchají, kudy chodí (jak životní prostředí vypadá) atp. Ale pochybuji - lidi se raději zavřou doma za zdi, aby neviděli ty hrůzy venku, vzduch si přefiltrují atd... a to tak dlouho, dokud se jim to vyplatí. A nakonec se příroda možná naštve a tyto škůdce smete. A tak dojde v tom věčném, dobrém řádu opět k rovnováze - kde byl přebytek a nedostatek čehokoliv, to se vyrovná.
Možná, že ty bakterie-lidé se naučí na kanibalismus - jedna zabije druhou, aby sama přežila (nějakou dobu). A i tím může dojít k dočasnému obnovení jakés takés rovnováhy. Ale smutné je, že člověk na rozdíl od bakterie má rozum, ale ani přesto jej nedokázal použít k rozumnějšímu lidštějšímu řešení. Nebo si jen myslíme, že lidské je rozumnější, a ono zatím není?

146306

4.11.2007 17:24

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

rusel 62.?.?.?

Reakce na 146306

"Možná, že ty bakterie-lidé se naučí na kanibalismus - jedna zabije druhou, aby sama přežila "
To tu vlastně už máme, jsou to ty všechny bezdůvodné dobývačné války, jejichž cílem je nejen získání surovin za babku ( a tedy ožebračení a zubožení místního obyvatelstva, což druhotně vede ke zvýšené úmrtnosti), ale i redukce množství obyvatel, jak to mají v záměru jisté známé kruhy. Nejedná se zde ovšem o zajištění holého přežití, ale o zabezpečení supernóbl života ve světě pro podstatně méně "vyvolených".
Proti tomu, že by nám nyní hrozila nouze, dostatečně hovoří skutečnost, že v dnešním světě jedno procento nejbohatších lidí vlastní 40 % bohatství, zatímco 50 % světové populace má stěží 1 %?Kdopak to chce stále víc, kdo těží z bídy a smrti nevinných? Kdopak vyvolal a vyvolává ty nejkrvavější konflikty ?
Jak se v této situaci chceme chovat, záleží na rozhodnutí každého z nás (pokud tedy je nám svobodná volba umožněna), zda budeme v rozumné míře šetřit přírodní zdroje a energii a k tomu vychovávat děti a působit na vlivnější lidi, nebo zda budeme ještě více roztáčet kola svých nadměrných požadavků.

146431

5.11.2007 14:48

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146431

V podstatě souhlasím, byl jsem si vědom té podobnosti s NWO a PNAC už při psaní toho mého předešlého příspěvku.
Já jen, že člověk je prostě nějak založený, sobecký a soutěživý, a to je vždycky na úkor toho druhého (jeden je vítěz, druhý poražený, jeden má a druhý ne). Tak to zřejmě bylo je a bude. Otázka je jenom o míře - imperativ nebýt sobec, rozdělit se s jinými, to rozhodně nezafunguje tak, že by se ti aktivní a schopní vzdali naráz svého těžce nabytého a dost často i zaslouženého zisku! A nesoutěžit, aby nebylo poražených? - to asi nepůjde vůbec... u lidí.
Je možné (každý sám za sebe, osobně) omezovat se. Ale bude to jen málo lidí (uvědomělých) a jen nepatrně - utrhávat si od huby, když soused griluje a dělá pařbu na zahradě, to jde jen stěží. podnikat v dnešních (už daných) podmínkách+poměrech asi nepůjde tak ekologicky, jako za časů paní kněžny. Vozit zboží koňmo do supermarketu (místo kamionem jezdícím na naftu), to asi taky nepůjde... konkurence by každého takového ekologa zlikvidovala během půl roku (i dřív)... rozhodně by se každý dopravce nepřidal. A když se k šetření nepřidá většina (když už ne spravedlivě všichni) a dokonce ani ne 10%, no tak to potom nemá smysl - příroda a společnost půjde stejně tam, kam míří.
A o tom byla ta úvaha, má domněnka - jestli náhodou nejde všechno tak přirozeně, jak by to podle přírodních zákonů vlastně jít mělo...

146472

7.11.2007 5:28

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 146261

Dobre sepsane.
"zbytečným převážením výrobků zatěžuje přírodu"
Napriklad rozvazeni pitne vody z jedne strany sveta na druhou a ve skutecnosti je to stale H2O. Mnoha mesta maji lepsi vodu z vodovodu a tam kde neni staci domaci filtr a mame stejnou vodu, za kterou nemusime platit.
Velke firmy jsou schopne prodat sve zbozi za tak nizkou cenu, ze lokalni farmari nejsou schopni konkurovat a ziji v bide. Tak znicili zivot lidem na Jamaice.
http://eurostep.antenna.nl/detail_pub.phtml?page=pubs_position_coherence_jamaicad
Tento clanek se zminuje i o Cesku.

146613

1.11.2007 21:56

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

kubrt 89.?.?.?

Reakce na 146252

Pokusím se Vám odpovědět jako kluk " z lontu" : například brambory (viděl jsem dovoz z Egypta!!! a v sezóně) byly v krechtu do doby než se daly sklidit nové, pak se zbytek zkrmil. Ovoce vlastní , zelenina taky - i skladovanej celer měl ( světe, div se!) vysoký obsah C vitamínu na jaře, kdy už pomalu rašily další zelená zdroje. Krávy dojily mlíko , který se sváželo z pár kilometrů do místní mlékárny a ta se postarala o další zpracování. Z prasete zbylo jen pár kostí, krupón se vykupoval pro koželužský a následně obuvnický průmysl. Kapři byli v rybníku za dědinou...nikoho nenapadlo v červenci žrát pomeranče a banány, protože bylo všude kvantum kvalitního a levnýho ovoce, nikoho ani ve snu nenapadlo žrát klokaní a žraločí steaky, protože bylo dost místního a kvalitního masa. A představte si že naše gubernie (nebo Evropa, chcete-li) je zhruba to samý co vesnice. Kdyby lidi používali selskej rozum, nevečeřeli by, pravda, žraločí steaky nebo by si nemohli koupit čerstvý humry (se svázanejma klepetama - i mě jako "vrahovi" králíků, kaprů, slepic a vůbec vysloužilýmu pytlákovi se z toho dělalo šoufl) a dopravci jako Vy by asi neměli co do huby nebo by se věnovali jiné práci. Jenže to by nesedělo do hry lidem, co tahají za špagáty velkejch peněz spotřeby a lidi jim na to s nadšením skáčou, protože si můžou dát kdykoliv levně čerstvý (hydroponicky pěstovaný , bez chuti a bez zápachu a hlavně bez jakéhokoliv přínosu pro organismus, kromě optického vjemu velké oblohy žrádla v restauračce) ovoce a zeleninu. Biopalivo je úlitba za enormní nárůst spotřeby paliv hlavně z těchto důvodů - akorát je to cesta do řiti a vytloukání klínu klínem. Ostatně už se mluví o OMEZENÉ době provozu těchhle bio pizdovin - na 5 let... Shodou okolností dělám slaboproudy na jedné takové akci. Šílenej mastodont, kterej by bez slibu státních nebo euro dotací napostavil ani magor...

146262

2.11.2007 0:40

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 213.?.?.?

Reakce na 146262

Ježíšmarja, ale přece o to všechno jde! Tohle všechno je výsledkem té zločinecké organizace zvané EU. Oni chtějí, abychom nebyli soběstační. Programově a promyšleně na to pracují. Nepotřebují soběstačné a silné národy, potřebují vytřepané a vylekané závisláky, které mohou kdykoliv potrestat utažením kohoutku.

146269

2.11.2007 0:30

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

kubrt 89.?.?.?

Reakce na 146269

Dyt jo, nic jinyho netvrdim. Az vymre generace nas ...catniku, bude zameteny. Nikoho uz ani nenapadne ze by to mohlo jit jinak. Ja bych teoreticky jeste mohl zvladnout navrat k tzv. kovozemedelstvi - 8 hodin v praci za nic moc peniz a pak makat na svym a zit diky tomu na svym a za levno skoro sobestacne. Jenze vim na 1000% (to neni preklep) ze by to moje deti nerozchodily - a o manzelce si nejsem taky jistej. Nechci byt urejpanej - Vy byste si na to troufnul v podminkach Kanady?

146270

2.11.2007 1:40

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 146270

Ale o žádnej návrat ke kovozemědělství přeci vůbec nejde. Jde o prostou věc, že bychom se klidně soběstačně uživili, co nezvládáme je platit zisky bankám, nadnárodním firmám a jiným profitérům. On totiž nakonec veškerej ten profit plyne z naší práce.

146272

2.11.2007 13:05

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146269

a proč tedy lidi tu EU chtějí? že jim někdo nakukal, že to bude výhodné? jak by to u chytrých lidí dokázal? a pokud jsou ti lidé blbí, pak jim není pomoci (a dobře jim tak). snad chabá naděje, že se probudí vlivem informování těch s otevřenou hlavou... ale spíše jsem skeptik - nevěří takovým zvěstem o mediálním ovládání a světovládě. zdá se jim to příliš přitažené za vlasy... asi je to tak drzé, až se to zdá neuvěřitelné, nemožné. a v tom tkví ten úspěch.
anebo může pomoci jen nějaký boží zásah.
jinak se tu můžeme svorně rozčilovat, ale nic s tím nejsme schopni udělat.

146307

3.11.2007 8:10

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Vratislav wratislav (zavináč) centrum (tečka) cz 213.?.?.?

Reakce na 146269

>Ježíšmarja, ale přece o to všechno jde! Tohle všechno je
>výsledkem té zločinecké organizace zvané EU. Oni chtějí,
>abychom nebyli soběstační. Programově a promyšleně na to
>pracují. Nepotřebují soběstačné a silné národy,
>potřebují vytřepané a vylekané závisláky, které mohou
>kdykoliv potrestat utažením kohoutku.

No jo, ale tu velký problém. Tohle přece říká ten největší zloděj, tunenelář a nacionalista profesor Klaus, čestný předseda modrých zlodějů, jenž se bojí o své koryto, kterému se směje celá západní Evropa a co nás znemožnil v OSN tak, že i černoši kroutili hlavou.....
Tak to raději budeme vytřepaní závisláci, čekající na moudrá rozhodnutí komise z Bruselu. S tímhle na nás nechoďte, neb nepřítel mého nepřítele, je můj přítel. [chechtot] [chechtot] [chechtot]

146362

3.11.2007 18:32

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 146362

Jenze v tomhle ma Klaus pravdu.
Nicmene - jak ten zidacek Kristus rikal - podle cinu, poznate je.

Nejdrive nam vykladal (popravde) jak je centralne planovany hospodaristvi nanic a ze jsme se kvuli tomu meli za komousu spatne a pak s usmevem podepisoval vstup do EU...! Cize rikat muze co chce, orientujte se podle toho, co dela...

A vsimnete si, ze zadna strana nema v planu vystoupeni z EU ci alespon omezeni nasi zavislosti na Bruselu systemem volny pohyb zbozi a lidi je ok, ale zbytek si NECHTE!

Ani jedna. Je vam doufam jasne proc... nebo ne?

146376

2.11.2007 13:04

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146262

[chechtot] jak jste přišel na dopravce??? já prostě občas musím (mimo služeb) dodat zákazníkovi osobákem nějaké krabice. tramvají a autobusem s dvěma-třemi přestupy se k nim dostanu nejdříve za hodinu, zpocený jako prase, s bolavým hřbetem a rukama - autem naproti tomu za 15 minut a v naprosté pohodě.
to, co jsem psal, nebylo přece o nějakém mém rozmaru - bylo to o faktu, že už věci nějak jsou (a proč asi? nejspíš byly/jsou výhodné, i pro ty chovatele krav), a jinak to vzhledem k okolním lidem a firmám už dělat ani nejde - a kdo se o to pokusí (radikálně uplatnit ekologické, avšak neefektivní, přístupy u sebe, zatímco konkurence bude 100x výkonnější, byť neekologická), tak zkrachuje, vyhyne. je to o ekonomické výhodnosti. všichni naráz se nezačnou chovat jinak, protože dokud se bude ještě vyplácet provozovat auto, benzín bude do 50 Kč za litr, stejně to budou dělat tak, jako nyní. je to jen o tom, co se komu ještě vyplatí - pak si to trh sám zreguluje (resp. přírodní zákonitosti si to zregulují).
jen tak mimochodem: humra se svázanejma klepetama bych ani nechtěl kupovat, žraloka jsem jedl snad jen jednou v životě a brambory z egypta ani neznám. totéž si myslím o většině známých lidí. zde problém nebude...

146300

2.11.2007 17:41

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Karel z Čech 88.?.?.?

Reakce na 146300

To, že neznáte brambory z Egypta svědčí o tom, že buď nechodíte nakupovat nebo si nevšímáte označení "země původu zboží", které podle zákona má být u každého prodávaného zboží. Nebo třeba máte jiný zdroj, než běžný obchod.
V tom ostatním máte pravdu. Ovšem vycházíte z předpokladu, že současný ekonomický systém je dobrý a jediný možný, což pochopitelně není pravda.
Pomineme-li ekonomický systém socialistický, současný přechodový systém čínský a systémy předkapitalistické, které se snaží odstranit MMF - občinové vlastnictví v některých komunitách v Africe a v Asii znemožňuje soukromokapitalistické podnikání - tak skutečně lidstvo mnoho jiných ekonomických systému na výběr dnes nemá. Jenže každý systém se časem vyčerpá. Že současný kapitalistický systém je za zenitem jistě vidíme všichni. Od 30. let minuléto století se záplatuje a vylepšuje všemožnými způsoby včetně státní regulace. Dnes pro nadnárodní korporace je státní regulace neúčinná, naopak takovéto korporace dirigují stát.

Většina lidí, kteří se o to zajímají, čeká, kdy se současný kapitalistický systém zhroutí. Důkazem toho jsou i mnohaleté diskuze na toto téma zde na Zvědavci i odkazy na knihy, články a diskuze starší. Všichni na ten den čekáme s obavami, protože nikdo neví, co nastane pak. Z chaozu jistě nějaký nový lepší systém vykrystalizuje. Pokud ne, tak bude mít lidstvo smůlu - nepřežije.
Jistě ani otrokáři ve starém Řecku a Římě nepředpokládali, že by svět mohl fungovat bez otroků. Ani šlechta v době své slávy se nenadála, že by svět mohl existovat bez jejího osvíceného řízení nevolníků. A přesto tyto staré světy zanikly a kromě historiků ani pes po nich neštěkne. Stejně zanikne i současný svět bankéřů a lichvářů i když oni si to nepřipouštějí, resp. nechtějí, aby o tom přemýšleli ostatní lidé.
Proto s chutí pracujte od nevidím do nevidím a ve chvilkách volna sleduje americké (severo i jiho) seriály a žijte ve virtuální realitě. Jen proboha nepřemýšlejte o současné realitě, aby vás nenapadlo požadovat na politické reprezentaci nějaké řešení či dokonce nějakým způsobem konci současného ekonomického systému napomáhat. Každý jeden den je dobrý.

146327

3.11.2007 1:33

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146327

Nakupovat občas chodím (i brambory, pokud už nemám ty od přízně), ale zpravidla ne nasáčkované, ale volné - a věřte mi, že mě zatím ani jednou nezajímalo, odkud jsou - co mě zajímalo je:
- jestli jsou velké nebo malé
- hrbaté nebo hladké (jak se budou škrábat)
- červené (salátové) nebo žluté (měkčí)
- čisté nebo od hlíny
- za jakou cenu

>vycházíte z předpokladu, že současný ekonomický systém
>je dobrý a jediný možný, což pochopitelně není pravda.
--- [smích] faktem je, že ekonomických systémů může být tolik, kolik si vymyslíte. ale fungující je jen ten, který funguje - a to je ten jeden, který se prosadil, přirozený, v souladu se zákony přírody a s přirozeností lidskou. a s obměnami (s reakcí na podmínky v dané lokalitě a době) je to stále stejný systém:
- stojí ti toto zboží za XY peněz? pokud ano, koupíš, pokud ne, nekoupíš.
- pokud se zboží neprodává, obchodník, dodavatel a výrobce stojí před úkolem zkoumat důvody, a snad především (mimo reklamy) cenu -cena bude muset být snížena. -jinak výrobek zmizí z trhu a bude nahrazen jiným, kdo využije volný prostor pro svůj profit.
- pokud jde zboží na dračku a nestačí zásobování, je "důvod" nebo "oprávnění" či "šance" ceny zvednout - na trhu není zboží dost a je žádáno/ceněno natolik, že se prodá i za vyšší cenu.
- obdobně to funguje s nedostatkem pracovních míst anebo s naplněností, zaměstnaností. kde je hodně volných nezaměstnaných, je práce levnější, což láká podnikatele. pokud je podniků hodně a míst spousta, nastává konkurence v této oblasti a cena práce roste (pokud může). pokud ne, jsou krachy a vzniká znovu prostor pro zaměstnávání někým jiným za levnější peníz.
Prostě takový koloběh deficit - přebytek, který se vyrovnává, kolísá tam a zpět. trh si to řídí sám.
!! Toto je celý ekonomický systém, co svět světem stojí. Drobné nuance jako regulace, clo, daně ap., to je jen druhotný vliv zasahující do sortimentu a ceny (což zákazník musí akceptovat - nic jiného mu nezbývá - nakonec se prostě stejně vždy rozhoduje, zda TOTO BERE, nebo TOTO UŽ NE). Důležité je, CO SE KOMU VYPLATÍ. Co komu za co stojí. Všechno je o motivaci!

Regulace jsou krásná myšlenka (mohla by teoreticky prospět přírodě a vnést do zběsilého trhu rozum), ale:
1) všichni se snaží regulace/omezení nějak obcházet
2) skýtá to prostor pro korupci (někdo ano, jiný ne)
3) zákony o regulaci dělají jednotlivci (politici), kteří mohou být jednak nastrčené figury zájmových skupin (viz placené volby), anebo snadno si je koupí, i když zatím to jejich člověk nebyl - kdo může vydělat sto milionů, rád dá pět mega na úplatky (jinak by nevydělal nic). Nadnárodní firmy jedou v násobcích miliard. A jednotlivci stačí úplatek v milionech, aby byl za vodou. Dobře postavený jednotlivec má ale moc, a je skvělou investicí.
Americká válečná mašinérie jede ...Automaticky kráceno

146350

3.11.2007 1:21

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146327

Pokrač:

... Americká válečná mašinérie jede ve stovkách miliard USD jen v případě irácké a afghánské války (jen pár let). Prvním kšeftem je půjčka centrální banky (soukromý FED) státnímu rozpočtu, válčí se na dluh s úroky (první miliardy)! Státní zakázky jsou podrobeny "výběrovkám", a ty opět "nějací" lidé rozhodují - hádejte jak - procenta do kapes (druhý únik miliard). Dnes jsme se mohli dočíst, že ministr obrany Robert Gates zjistil "bordel" v dodávkách armádě v řádu 4 miliardy USD! podle mě něco mohlo být ukradeno zlodějíčky (museli by krást asi všichni z těch pár tisícovek vojáčků, a to každý po milionu), ale spíše se domnívám, že část prostě nebyla dodána, ale byla vyfakturována (po dohodě určitých lidí... rozpočet to unese, poplatník zaplatí). -A jakkoliv se "pouhé" 4 miliadry USD zdají málo, je to spousta peněz v rukou pár soukromých osob sdružených do trustu, spiklenců - třeba pro uplacení minimálně čtyř tisíc politiků jakékoliv země, nebo pro skoupení podobného množství tiskových agentur, novin, časopisů, nejrůznějších médií a zajímavých, strategických firem (které ještě nemají koupené). Skrze tato média do lidí budou prát své lži, vytvářet "názory" i "nákupní potřebu", a investice se časem mnohonásobně vrátí. Třeba v jejich "zdokonaleném tržním systému", kdy oni budou všechny kontrolovat skrze média, kamery i díky nově prosazeným, pro ně příznivým zákonům (ty budou přijaty koupenými politiky), a oni budou de fakto přidělovat právo podnikat atd. (plně pod kontrolou). Řekněte mi: kdo je potom zastaví? Čím? Rukama? A koho? V popředí budou jen jejich figurky. A na obranu si budují policii, zvláštní útvary a US Army (do ní cpou přes 55% celosvětových zbrojních výdajů, 20x více než Rusko). Proč asi? Jedou na jistotu. Bude se to asi hodit, na nespokojence a vzbouřence. A ta síla je a bude brutální.

>na ten den čekáme s obavami, protože nikdo neví, co nastane pak.
>Z chaozu jistě nějaký nový lepší systém vykrystalizuje.
--- [chechtot] pokud nevíme a máme nejistotu, obavu, pak NELZE očekávat lepší systém. Z chaosu ještě NIKDY NIC DOBRÉHO samo nevzniklo. Zatím revoluce vždy přinášely hromady milionů mrtvol, krev, utrpení, násilí, nesvobodu, chudobu...

>Stejně zanikne i současný svět bankéřů a lichvářů
--- aby se tak mohlo stát, musely by zaniknout peníze. což nenastane. platit kůžemi a hroudami soli či zlaté rudy asi nebudeme. a někdo má a jiný ne. a vždy to tak bude, protože budou schopní a méně schopní.

>s chutí pracujte od nevidím do nevidím
>a ve chvilkách volna sleduje americké (severo i jiho) seriály
--- já to nepřeháním [chechtot] a do seriálů mě prosím nenuťte! je to vedle "reality"show nejhorší škvár, a já si nenechám vymývat mozek.

>Jen proboha nepřemýšlejte o současné realitě
--- a to já zase jo... přemýšlím hodně a rád [smích]

146351

3.11.2007 8:15

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Vratislav wratislav (zavináč) centrum (tečka) cz 213.?.?.?

Reakce na 146327

Jen proboha nepřemýšlejte o současné realitě, aby vás nenapadlo požadovat na politické reprezentaci nějaké řešení či dokonce nějakým způsobem konci současného ekonomického systému napomáhat. Každý jeden den je dobrý.
----------------------------------------------------------------

Proto pane Karle musíme makat na přímé demokracii, pač co neumí politická reprezentace umí masa a když k tomu bude mít internet, tak to pude jak po másle. [mrknutí jedním okem]

146363

3.11.2007 18:54

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 146363

Primou demokracii se ale vyresi jen mocensky problem, ne ten zasadni. Vetsina si nikdy neodhlasuje utazeni opasku ci nejke omezeni...

A navic cela mocenska struktura se spis necha postrilet, nez aby primod demokracii umoznila. Viz. radar.

146379

1.11.2007 21:48

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

M i l o s l a v P o n k 194.?.?.?

Reakce na 146252

Ona je taky otázka, proč se finančně vyplatí třeba vyrobit část výrobku ve státě A, pak to celé poslat do státu B, kde se udělá nějaká úprava, a prodat to státu C.

Stejně tak třeba vím, že zemědělská zvířata projezdí v kamiónech třeba řadu hodin přes několik států Evropy (živá) jen proto, že EU dává dotace podle km a "podporuje export".

Proč se vyplatí mlékárně nekoupit mléko z okolí, ale ona ho koupí o několik států dále. A i před dopravu se to stále ekonomicky vyplatí.

Podle mě to chce právě poladit a odbourat tyto mezistátní dovozy tam, kde je kvalitní stejné zboží v místě - a mě samotného nepřestává udivovat, že se ta doprava vyplatí. A tohle je podle mě to, co bez problémů a bez nějaké ztráty na našem pohodlí lze odbourat - a přírodě to obrovsky prospěje.

Miloslav Ponkrác

146265

2.11.2007 2:49

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

V. Sodek 89.?.?.?

Reakce na 146265

>Proč se vyplatí mlékárně nekoupit mléko z okolí, ale ona
>ho koupí o několik států dále. A i před dopravu se to
>stále ekonomicky vyplatí.

Nemci vykupuji mleko o 2Kc vice nez domaci a timto nastavi laťku mistnim. Cena masla na trhu CR je divna i kontrolnim uradum.


>Podle mě to chce právě poladit a odbourat tyto mezistátní
>dovozy tam, kde je kvalitní stejné zboží v místě
Zakon nabidky a poptavky. Zakaznik sam urci, co se proda a co je lezak.Kdyz je blbej, at plati za pivo treba z Mexika, nebo Holandska.

146277

2.11.2007 8:48

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 217.?.?.?

Reakce na 146265

Třeba s těmi prasaty je to takhle. Čím je prase menší, tím potřebuje kvalifikovanější ošetřovatele ale současně méně krmení. A u velkého je to přesně naopak. Takže malá prasátka se chovají v Holandsku, střední v Česku a ta velká na Ukrajině. A mezi tím se vozí kamionem. A proč to tak je? Protože se to velkochovateli prostě vyplatí. Kdyby, kupříkladu byla prasátka celou dobu v Česku, budou mít jako malá vysokou úmrtnost (chybí kvalitní ošetřovatelé - dnes už je to o obsluze počítačů), a jako velká budou mít vysoké náklady na krmivo, protože je tu dražší než na Ukrajině. Takkže se investuje do dopravy, protože to stojí méně, než chov na jednom místě. Nebo-li, klíčovým faktorem jsou stále ještě příliš levná paliva.

Řešením by bylo uvalit na paliva takovou daň, že by se věčné převážení zboží přestalo vyplácet. Jenže stát (případně společenství států), který by to udělal, by ztratil v glogálním měřítku konkurenceschopnost, byla by ukrutná chudoba (v relaci s ostatním světem), a obyvatelé by utekli tam, kde jsou paliva levnější. Stejně tak, jako by se v lokálním měřítku neuživil dřevorubec, který by přestal používat motorovou pilu. V konkurenci ostatních by si nevydělal ani na slanou vodu.

Takže co? Asi nám nezbyde než počkat, až se cena paliv vyšplhá nahoru přirozenou cestou. A mám dojem, že už to dlouho trvat nebude. Řekněme, že do pěti let? Co je to pět let z hlediska historie lidstva? A pak se vrátíme k těm koním.

146286

3.11.2007 2:01

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146265

Doprava se vyplatí kvůli přepravovanému množství (jezdit jen s hektolitrem by se nerentovalo).
A nákup mlíka v zahraničí je třeba o tom, že stát B vyjednal nějaké podmínky a dotace (na rozdíl od státu A) a tak se mu v těch pokřivených poměrech vyplácí dovozy. Je to politická otázka.
Možné je i to, že naši výkupci mléka byli dacani, brali producenty mléka na hůl, nebo jim s cenami cvičili nahoru dolů, někdy třeba neodebrali všechno mléko (a to se muselo vylít do kanálu), takže se chovatelé krav nakrkli a řekli: dost! českým mlékárnám neprodáme už nic - u němců je větší jistota, a dokonce o pár kaček větší zisk.
Všechno je to o tom, co se vyplatí.
Srovnala-li by se výkupní cena mléka v celé EU (povinná přesná výkupní cena), nikoho by nenapadlo to vozit dál než 50 km. Jenže toto odporuje volnému trhu a navíc by to nerozchodily nějaké lobbystické skupiny zemědělců, co si zajistily nějaké lepší podmínky.
Jiné řešení je zdražení ropy nad hranici, kdy se převozy vyplatí. A toto nás čeká brzy tak jako tak. Takže klídek [smích]

146354

3.11.2007 18:17

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 146252

> vůbec si nemyslím, že bychom se tu nutně uvařili. planeta Země má i tepelné ztráty (okolní vesmír má mínus 273°C)

Svata prostoto!
Tyhle zvasty mate od NASA, nebo co?
Vesmir je "studeny" protoze je v nem dokonale vakuum (80 atomu na m3), ale tento "chlad" neni vyuzitelny nijak, protoze vakuum je dokonaly tepelny izolant. (viz termoska s cirka 1000x horsim vakuem nez vesmir + ztratou v hrdle...)

Pokud byste sledoval kosmonautiku tak byste vedel, ze problem je jak uchladit kosmonauty, nebot kdyz i na blby Mesic zasviti Slunce, tak ma az +123°C... (kdyz nesviti tak je i -233°C...)

Cize to, ze vesmir je "studeny" je vymysl a dezinformace. Vesmir je vakuum a vakuum nemuze byt ani studene, ani teple.

"Chlad" vesmiru nam tedy nepomuze.

146375

3.11.2007 20:09

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146375

to co píšeš je sice zajímavé, ale tak úplně pravda to nebude... těch -273°C tam prostě je! to je změřitelné, a naše atmosféra s tím sousedí (mimochodem v horních vrstvách atmosféry je pěkná zima - proč asi?)
kdyby byl vesmír takový perfektní izolant, tak by se každá planeta přehřála - vlivem vulkanických jevů zevnitř uvolňujících teplo do atmosféry, u Země navíc produkcí tepla spalováním fosilních paliv, biologickým teplem... 6 miliard chodících ohřívátek zvaných lidi (+37°C) plus X miliard jiných živočichů, metan a jiné skleníkové plyny to ještě vylepšují, a k tomu teplo/energie od slunce - zatímco by žádné teplo neunikalo do prostoru. dokonalý skleník. baňka s možností příjmu energie ze Slunce, jednostranně, ale s nulovým odevzdáváním tepla. -tak nějak to píšeš, ne?
tak bych prosil vysvětlit, jak to, že když slunce/hvězda tak moc zahřívá přivrácenou stranu planet, jak je možné, že už tu nemáme za ty tisíce let teplotu aspoň přes 100°C, když jsme obaleni tak báječným tepelným izolantem [smích] co nás tedy chladí?
a co větší či menší únik atmosféry z různých planet do toho "vakua"? co takhle jev, kdy při úniku tlaku (rozpínání plynů) dochází k ochlazování?
na toto jistě nejsem expert, ale i mým laickým pohledem je tvoje vysvětlení divné.
moje námitka ale reagovala na to, že zde kdosi tvrdil, že spuštění termojaderné fůze by planetu přehřálo - zatímco spuštění jaderných reaktorů ani spalování uhlí a ropy přehřátí nezpůsobilo. zkusíš to vysvětlit?

146389

4.11.2007 8:35

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 217.?.?.?

Reakce na 146389

Pokud vezmem do úvahy, že planeta má jakési energetické příjmy a výdaje (což má a vy sám to tvrdíte), musíme současně konstatovat, že její energetická bilance je vyrovnaná, o čemž svědčí právě její relativně stabilní teplota. Pokud tedy vstoupí do tohoto vyrovnaného systému další zdroj energie, musí se pomalu začít ohřívat. Nebo snad ne?

O tom, jestli spalování fosilních paliv vede k ohřívání planety se hovoří již dlouho. Jistěže jsou tací, kteří je popírají, ale já mezi ně nepatřím. Nakonec, zase ve vztahu k vyrovnané energetické bilanci, musíme uvážit, že zakonzervování obrovského množství energie do fosilních paliv mohlo planetu ochladit a její opětovné uvolnění vede k ohřevu.

146423

5.11.2007 16:23

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146423

no asi to tak nějak ve skutečnosti bude [smích] s tou rovnováhou, energetické příjmy versus ztráty.
mě by ale zajímalo JAK TO (teoreticky), když podle trodase jsme obaleni vynikajícím izolantem (a já tomu vakuu takto rozumím). že je slunce PODSTATNĚ výkonnějším zdrojem energie vysílané na Zemi, než kolik může vyzařovat Země do okolí, to mi připadá jako jasná věc. proč se tedy ta naše baňka nepřehřívá už několik tisíc let? nebo jsme tak báječně vyvážená planeta, a díky své velikosti, hustotě, složení, gravitaci, vzdálenosti od Slunce, měsíce atd. zde máme prakticky zázrakem energetické plus a mínus v takové rovnováze?
a je fantastické, že jsme se pořád ještě nerozředili do toho okolního skoro-vakua, ne? [smích]

146481

5.11.2007 18:55

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 146481

"proč se tedy ta naše baňka nepřehřívá už několik tisíc let? nebo jsme tak báječně vyvážená planeta, a díky své velikosti, hustotě, složení, gravitaci, vzdálenosti od Slunce, měsíce atd. zde máme prakticky zázrakem energetické plus a mínus v takové rovnováze?"

O tom "zazraku" se zminuji i neverici vedci. Rika se, ze +- jedno procento, vzdalenosti od Slunce a nase podnebi by nemohlo udrzet zivot jak jej zname.
Magneticke pole, ktere si Zeme sama vyrabi, nas chrani od slunecni radiace a kosmickych paprsku. Zeme je opravdu unikatni misto.
Kdyz jste se zminil o zazraku, staci se zamyslet nad unikatnimi vlastnostmi H2O, bez kterych by zivot take nemohl existovat.
Buh, evoluce, inteligentni plan ? [zmaten]

146498

5.11.2007 20:42

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146498

i z tohoto důvodu o tom píšu [smích]

Země se otáčí kolem své osy rychlostí 1500 kilometrů za hodinu. Kdyby se otáčela rychlostí jen 150 kilometrů za hodinu, naše dny a noci by byly desetkrát delší - horké Slunce by spálilo za den všechnu vegetaci a zbytek by se stal obětí dlouhé mrazivé noci.
Slunce, zdroj života na Zemi, má povrchovou teplotu 6000 °C, a naše Země je od něho právě natolik vzdálena, aby nás tento věčný žár zahříval, ale nespálil. Kdyby Slunce vydávalo jen polovinu svého záření, zmrzli bychom, a kdyby vydávalo o polovinu více, uhořeli bychom.
Zemská osa je nakloněná o 23°, čímž získáváme roční doby. Kdyby nebyla nakloněná, výpary oceánů by se pohybovaly na sever a na jih a vytvořily by se nesmírné plochy ledu.
Kdyby měsíc byl od nás vzdálen jen 100000 km, mořský příliv by byl tak ohromný, že dvakrát denně by všechny světadíly byly úplně pod vodou, která by brzy spláchla i nejvyšší hory.
Kdyby zemská kůra byla jen o tři metry silnější, nebylo by v ovzduší kyslíku, který by se spojil s jinými prvky na různé sloučeniny tvořící zemskou kůru a nebylo by organického života.
Kdyby moře bylo jen o několik metrů hlubší, pohltilo by všechen náš kyslík a kysličník uhličitý a nemohly by existovat žádné rostliny.

...atd.

146505

6.11.2007 1:05

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 146505

"Kdyby Slunce vydávalo jen polovinu svého záření"

Psal jsem 1 %.
Polovina je moc velky rozdil. Prostredi pro zivot je vemi jemne vybalancovane a faktoru je mnoho. Je o tom mnoho cteni. Zajimava kniha na toto tema:

http://www.amazon.com/Short-History-Nearly-Everything/dp/0767908171

146526

6.11.2007 23:58

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 146505

A kdyby blbost kvetla byl nekde vzdycky kveten. Kdyz je rec o energetickych bilancich a uzavrenych systemech, tak bych prosil linky vedeckych kapacit, ktere to tvrdi a podkladaji takove teorie necim "tvrdsim" nez osobnim nazorem. Poklud ja vim, tak nedokazeme energeticky bilancovat ani takove jednotlive jevy jako, odkud se bere energie na michani oceanu, ci efekt El Nino. Neumime prdpovedet presne dlouhodobe pocasi, ale za to "umime" predpovedet klimaticky vyvoj v nejblizsich dekadach a vime, ze je to emisema z lidske cinosti.

Upozornuju, ze vesmir je nehomogenni misto a zhruba 50 let zpatky jsme vstoupily do jedne z takovych nehomogenit, rikame tomu mlhovina ze souhvezdi Hercula. Heliosfera saha hodne daleko za hranici Pluta, kde presne konci a zacina bude zrejme zalezet na tech podminkach vne slunecni soustavy. Objem jiste uctyhodny, takze muze desitky let trvat, nez v celem objemu dojde k ustaleni nejakeho noveho fyzikalniho stavu daneho mensi "prazdnotou" okolniho vesmiru.Bude to zrejme souviset s vzajemnou interakci hmoty a poli uvnitr a vne sostavy nasi hvezdy.

Posledni cyklus Slunce se vymyka nasim predchozim pozorovanim a vykazuje vyssi energetickou aktivitu, stejne jako odpar CO2 cepic na Marsu a zhoustnuti atmosfery ( NASA prisla o sondu), patri sem druha ruda skvrna na Jupiteru, ted nedavno zjasnila kometa Holmes milionkrat... Uvidime, zda i jine komety budou mit pukliny, ktere zpusob necekany vytrysk hmoty. Uz by nam chybel pouze hnedy trpaslik s nejakou soustavou planet, jako hvezdne "dvojce" Slunce. A ze tato varianta byla brana smrtelne vazne o tom nepochybujte staci se podivat na pocet teleskopu v oblasti infra na obezne draze. "Pravda" jenom Zeme ma to vysadni postaveni v slunecni soustave a vesmiru a neni dle nekterych nazoru nicim ovlivnovana, zvysene geologicke aktivity jako treba alpinsko-himalajske vrasneni jsou asi rozmarem stvoritele. Zrejme se budeme muset vratit k teorii kdy jsme byli stredem veskereho deni a vsehomira. [překvapení]

146596

6.11.2007 23:49

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Jiří Koubek yuri1 (zavináč) seznam (tečka) cz 147.?.?.?

Reakce na 146596

Máte pravdu v tom, že toho moc nevíme. Země je energeticky velice otevřený systém a rozhodně velmi dynamický a dle mého názoru má klima obrovskou schopnost +- vytrovnávat Změny ve příjmu/výdaji energie. V minulosti bylo klima Země mnohem teplejší než dnes a to i přesto, že Slunce vyzářilo podstatně méně energie než v současnosti (udává se až o třetinu). S datováním toho, kam jsme vstoupili či nevstoupili bych byl také velice opatrný, čím dále se díváme, tím více se díváme do minulosti.
Mnohem filosoficky zajímavějším než je postavení Země ve Vesmíru je samotné "nastavení" základních fyzikálních konstant (Planckova, gravitační...). Vesmír byl stvořen pro to, aby ho mohli fyzikové pozorovat...

146598

6.11.2007 23:49

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 146598

Ja jsem vubec ohledne nasi schopnosti neco datovat opatrny, zvlast cim hlubeji mirime do minulosti. Pravda ten casovy udaj jsem napsal z hlavy. Pamatuju taky cviko v jaderne chemii, kdy nam to nikomu nevyslo, takze v ramci uspesne provedeneho cvika se to do protokolu zfalsovalo ve shode s literaturou. Bylo to overovani polocasu rozpadu. Nepochybuju, ze to stoji na solidnim experimentalnim zaklade, avsak pokud to chapu dobre, tak s tema konstantama mirite k tomu, zda jsou dlouhodobe skutecnev tak konstantni, bez ohledu jak dramaticky se zmeni prostredi a podminky v tom vsehomiru. A co to je cas, nebo casoprostor, nebo...?

146602

7.11.2007 0:46

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Jiří Koubek yuri1 (zavináč) seznam (tečka) cz 147.?.?.?

Reakce na 146602

Jsme schopni v urychlovačích do zančné míry nasimulovat podmínky v raném Vesmíru, takže víme, že v takovém vesmíru platí stejné fyzikální zákony, jako v našem. Já jsem spíše konstantama poukazoval an to, že kdyby byla třeba gravitační konstanta o řád nižší, hmota by nemohla interagovat a nikdy by nevznikly hvězdy natož planety, o řád nahoru by zase přitažlivá síla mezi nebeskými tělesy byla příliš velká (tuším, že parafrázuji Jiřího Grygara - Vesmír, jaký je).
Já znám ze své laboratorní zkušenosti, že ne všechno vychází podle učebnice, ovšem není to dáno tím, že by literatura byla špatně, mnohem pravděpodobnější je, že student/laborant, dělá někde nějako hrubou systematickou chybu, která mu zkresluje všechny výsledky. Příklad přímo z mé zkušenosti - izoluji mikroorganismy z půdy kontaminované PCB, podle normy na stanovení celkového počtu mikroorganismů se z určitých ředění za předem definovaných podmínek (teplota, čas) zaočkovává na médium bohaté na živiny a po 24 hodinách se počítají kolonie. U normální provzdušněné půdy to vždy vychází hezky, počty kolonií klesají ze stovek až na řádově jednotky se vzrůstajícím ředěním. To není podstatné. Když jsem s touto metodou začínal, nikdy mi to nechtělo vyjít tak, jak mělo. Čím to? Zjistil jsem, že se dopouštím hrubé systematické chyby a naředěnou suspenzi před rozetřením dostatečně nehomogenizuji. Před zjištěním té chyby jsem si myslel, že dělám všechno správně, opakovatelnost této metody jsem měl dobrou. Chce to obvykle spoustu praxe.

146604

7.11.2007 4:02

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 146596

"stejne jako odpar CO2 cepic na Marsu a zhoustnuti atmosfery"
Tak i na Marsu? To by se do toho mel pustit Al Gore. Ze by to byla take vina naseho pocinani. My tam prece drandime se samohybnyma vozickama. Kdo vi co to tam dela za paseku. Jeste aby tam tak nasli olej a zase bude valka. [naštvaný]

146607

7.11.2007 5:51

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 146505

"Kdyby zemská kůra byla jen o tři metry silnější, nebylo by v ovzduší kyslíku, který by se spojil s jinými prvky na různé sloučeniny tvořící zemskou kůru a nebylo by organického života.
Kdyby moře bylo jen o několik metrů hlubší, pohltilo by všechen náš kyslík a
kysličník uhličitý a nemohly by existovat žádné rostliny."

Kde jste na tento blabol prisel?
Nekolik metru je prece zanedbatelne

146614

9.11.2007 23:16

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146614

tento "blábol" napsal A. C. Morrison, president newyorkské Akademie umění a věd [mrknutí jedním okem]

146799

10.11.2007 0:14

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 146614

Ale tak sám uznejte: Kdyby zemská kůra byla jen o tři metry silnější [oči v sloup]

146801

4.11.2007 0:52

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Jiří Koubek yuri1 (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 146375

Zase expert na všechno? Elektromagnetické záření se šíří vakuem úplně nejlépe, možná vám tato informace unikla...

146409

5.11.2007 17:19

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146409

hmm, díky. nevšimnul jsem si této informace dřív, a proto jsem se pak jaksi ptal... ale stejně by mě zajímalo, jak to, že teplo v termosce se udržováno, když je mezi kapalinou a obalem vakuum (skorovakuum)? a když se infrazáření (z oblasti elektromagentického záření) šíří nejlépe ve vakuu, jak to, že to takto není se Zemí? nebo je? prosím slovo od odborníka [smích]

146491

5.11.2007 20:38

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Jiří Koubek yuri1 (zavináč) seznam (tečka) cz 147.?.?.?

Reakce na 146491

Konstrukce termosky způsobuje, že je teplo udržováno - konstrukce stěn z lesklých materiálů způsobuje, že se záření odráží zpět a není absorbováno, rozdílně by se "termoska" chovala, kdyby její stěny byly "černým tělesem". Sáláním jsou tepelné ztráty vysoké, vakuum pouze neumožňuje přenos tepla konvekcí a kondukcí. Zdá se vám to vysvětlení dostatečně srozumitelné? Mohl bych vám i vysvětlit skleníkový efekt, pokud byste si přál, je to na podobném principu.

146504

5.11.2007 20:21

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146504

díky, já jsem nebyl vůbec ironickej nebo rýpavej - chtěl jsem to vědět. klidně pokračujte i o skleníkovém efektu, i jiné lidi to může zajímat... bude to záslužná osvětová práce.

146506

8.11.2007 0:16

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Druid 212.?.?.?

Reakce na 146504

pane Koubku, mylite se uplne ve vsem co jste napsal. Neberte to prosim ale osobne. Z informaci, ktere mate k dispozici jste ani lepsi vysledek slozit nemohl. Mohl byste vsak zaregistrovat jiste logicke nesrovnalosti tedy vzajemne si odporujici vlastni vyroky a vyvody.
Zacnu u termosky. Lesklost materialu nema zadny vztah k jeho tepelne vodivosti. (napr. tady se podivejte se do tabulky na diamant). Velmi obecne bych spise naznal, ze o vodivych ci izolacnich vlastnostech daleko vice rozhoduje usporadani atomu do struktury a energie vazby, ktera ji udrzuje pohromade. Tedy cim kvalitnejsi struktura potazmo vazebni energie tim lepsi vodic a naopak cim amorfnejsi / volnejsi struktura az chaos tim lepsi izolant. Ve stejne tabulce zjistite, ze vzduch je podstatne lepsi izolant nez ono sklo, ktere je v termosce primarne pouzite z jinych duvodu nez izolacnich. Z teto tabulky je tedy patrne, ze kvalitni termoska byva vyrobena z dvouplastove sklenene nadoby s pokud mozno co nejlepsim "vakuem" mezi stenami. Stejneho efektu se vyuziva i u dvojitych izolacnich skel kde izolacni vrstvou je prave ono tkz. vakuum. Nicmene ani vakuum nezabrani vymene tepla/energie s okolim ale pouze tuto vymenu zpomali.
Vakuum zcela jiste umoznuje presnos tepla (kdyz pouziji vas slovnik, tak jde o kondukci) a to navzdory tomu, ze v nem samotnem neni tento prenos zaznamenatelny beznym merenim teploty.
Toto je zcela zrejme pri tkz. "prenosu tepelneho zareni" ze slunce na zemi. Teplo "vyzarovane" sluncem v prostoru vakuua zustava latentni (neprojevene) teprve az po dosazeni atomarniho prostredi nasi atmosfery kde zacne prichazejici magneticka vlna rozkmitavat atomarni hmotu (spojenou v molekuly atd.) se tato projevi jako vnimatelne teplo. Smerem do hloubky stale hustejsi atmosfery se tepelny projev zvysuje (viz. hory vs. morske pobrezi). Tataz vlna ma jeste jeden clovekem primo (bez pristroju) vnimatelny projev a tim je svetlo. Toto vsak je pozorovatelne/vnimatelne i v mezihvezdnem prostoru, ktery je temer bez atomu. Pak Vas jiste neprekvapi, ze pokud do meziplanetarniho prostoru dopravite objekt z atomu (napr. kosmickou lod) prochazejici energeticka vlna od slunce se zcela jiste projevi a bude lod ohrivat navzdory tomu, ze okolni prostredi vykazuje merenim teplotu blizkou tkz. absolutni nule neboli jen nekolik malo °K. (stejny efekt je na horach, vnimame teplo jako ohrivani naseho tela ackoliv ridke okoli nas ochlazuje a po zapadu slunce nasleduje prudky pokles teploty). Teplota absolutni nuly pri ktere udajne ustava tkz. Brownuv pohyb je neco naprosto nedosazitelneho. I nekolik malo atomu v prostoru milionu km³ staci na to, aby se teplo projevilo alespon jednou stamiliontinu °K nicmene nikdy to nebude nula. Toto by bylo mozne jen v prostredi zcela prostem jakekoliv hmoty-energie a to neexistuje v rozsahu cele nekonecnosti - Universa.

146682

8.11.2007 18:20

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Jiří Koubek yuri1 (zavináč) seznam (tečka) cz 147.?.?.?

Reakce na 146682

Pane Druide, jak začít, abych se nějak dostal k závěru?
Souhlasím s vámi, že teplota i teplo jsou veličiny, které nelze oddělovat od hmoty, jsou s ní pevně svázané jako je entropie, entalpie a jiné.
Špatně jsem se vyjádřil s "lesklostí" materiálu, měl jsem spíše použít výraz odrazivost materiálu. Též s vámi souhlasím, že o izolačních vlastnostech materiálu rozhoduje jejich uspořádání ve struktuře (krystalové mřížce).
Odrazivost materiálu použitých při výrobě termosky je skutečně jedním z klíčových faktorů pro tepelnou izolaci. Odrazivost se totiž neprojevuje jenom pro viditelné záření, ale i též pro IR část spektra, doporučuji prostudovat tento odkaz: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b2/Metal-reflectance.png
Vodivé a izolační vlastnosti nejsou vůbec vhodné pro energii šířenou elektromagnetickým zářením, podle teorií přenos tepla dán kolizemi atomů s vyšší kinetickou energií do atomů o nižší kinetické energii, čímž se energie předává dále (ovšem určitě tento přenos bude opět dán přenosem EM záření na krátkou vzdálenost, ovšem zas tak dalece se v této problematice neorientuji), přičemž tyto částice mohou buď vibrovat kolem své rovnovážné polohy (pevná látka) nebo se mohou pohybovat volně (kapalina). Pro přenos energie EM zářením (běžně se v literatuře uvádí přenos tepla, i když přenos energie je asi přesnější), jak jsem již jednou řekl, není potřeba hmotné prostředí a množství tepla přijatého látkou závisí na odrazových vlastnostech materiálu (absorbanci) a indexu lomu.
Musím letět, snad se mnou budete teď souhlasit.

146724

9.11.2007 23:52

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146724

tou odrazivostí určitých materiálů (pro určité vlnové délky EM záření) to zřejmě bude - například jsem se v pojednání o infratopení dočetl, že takové infrazáření ohřívá tělesa uvnitř místnosti, ale oknem téměř neuniká ven... že skleněné výplně oken to snad nepropustí. připodobňovali to ke skleníku. že by sklo pro infra záření mělo speciálně silný odrazivý účinek? co na to páni vědci? a korespondovalo by to s faktem, že u termosky (aspoň kdysi) byly dělány ty vnitřní nádoby skleněné, navíc s kovovou vrstvou podobnou jako u zrcadel.

146800

13.11.2007 19:25

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Druid 212.?.?.?

Reakce na 146724

pane Koubku, budu reagovat

>že teplota i teplo jsou veličiny, které nelze oddělovat od hmoty

Teplota je zmerene teplo, tedy jakysi okamzity stav, ktery ale neustale podleha zmene. Vzdyt jen samotny teplomer aby vubec neco zmeril musi odebrat merenemu objektu cast jeho tepla.
Ale to je nepodstatne.
Naopak podstatne je, ze se jedna o energii a tu opravdu nelze oddelovat od hmoty, jelikoz se jedna o totez pouze v jinem stavu. (E=m.c2)

>jak jsem již jednou řekl, není potřeba hmotné prostředí

Hmotne prostredi je zapotrebi, jinak by se nic nesirilo. Jen neztracet ze zretele ze hmota a energie je totez. To, ze neco nevnimame jako hmotne prostredi vubec neznamena, ze se jedna o prostredi zcela hmoty/energie proste. Takove prostredi totiz neexistuje.
[mrknutí jedním okem]

147088

8.11.2007 0:25

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Druid 212.?.?.?

Reakce na 146504

...pokracovani
V pripade, ze pouzijete modulovanou elektromagnetickou vlnu muzete cilene distribuovat teplo pouze k atomarnim strukturam, ktere s prochazejici vlnou rezonuji. Tohoto je vyuzito napr. v mikrovlne troube kde dochazi k rozkmitani molekul vody pricemz pouzita nadoba se ohriva az sekundarnim tepelnym prenosem odrazene vlny. Totez je principem radia, televize, radaru apod. Taktez i prirozena barva libovolneho objektu je pouze pozorovanym projevem odrazene magneticke vlny tentokrat v kvalite svetla. Barva, sama o sobe tedy neexistujici a menici se podle kvality prichazejici vlny vs. schopnosti pozorovatele ji zaznamenat. Vzdy pozorujeme pouze a jenom sirici se vzruch ruzne hrubym az jemnym prostredim. Nikdy se nejedna o prenos jakkoliv hmotnych castic a kdyz uz, tak smerem obracenym nez se ted domnivate.

146683

2.11.2007 11:01

RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

Pasant-x 85.?.?.?

Reakce na 146246

Najděte si torrent na film We feed the World komentovaný J. Zieglerem. Velmi poučné...

K bioetanolu a příčinám rozpadu trhu se zemědělskými produkty: http://tinyurl.com/3y28bg

Můj osmdesátiletý tchán už před lety varoval: "Pověste ty ekoteroristy, dokud tady ještě na to máte nějaké stromy!"

146293

1.11.2007 15:43

Tržní hospodářství je zločin na lidech

Balu 193.?.?.?

civilizace založená na trvale rostoucí produkci, potažmo spotřebě, přece nemůže dlouho přežít.
Je to stejné jako hodnotit kvalitu pozemní dopravy množstvím dopravních prostředků, které se jí účastní. Tu situaci dobře známe. Počet aut na sinicích roste, ale můžeme říci, že je doprava jako celek kvalitnější? Ne! Auta se už téměř na silnice nevejdou a jízda po frekventované silnici se začíná podobat hazardu.
Máme k dispozici planetu, která není nafukovací, má nějaké zdroje surovin a energií, je schopna "sama" zlikvidovat určité množství našich odpadů. Cokoli je přez limit, ohrožuje planetu. Nelze donekonečna stále víc a víc vyrábět a konzumovat.
Napadá mě přirovnání k tlakovému hrnci na vaření, tzv "papiňáku". Také pod ním nelze donekonečna víc a víc topit, protože ventilek pak nestihne odvést páru.

146253

1.11.2007 17:03

A co cena piva?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 71.?.?.?

Takovych clanku je mnoho ale staci se zamyslet nad logikou vyroby.
Kolik hektaru pudy a kolik casu zabere rust rostlin na vyrobu paliva?
Jiz dnes stoupaji ceny nejen kukurice ale zkratka vseho na co je potreba urodna zeme. Pro cecha je pohromou, ze zase zvedli cenu Plzenskeho piva.
Na chudy lid neni treba myslet, ti jsou prece na hlad zvykli a ochotne budou pro nas pestovat ciste palivo.
"Scientists have said it takes so much energy to produce some biofuels that it would be cleaner overall to burn petrol in our cars, he said.

To make it worse, he added, valuable rainforest is still being cleared to make way for fuel crops like palm oil.

Robert Bailey, a policy advisor at Oxfam, said: "In the scramble to supply the EU and the rest of the world with biofuels, poor people are getting trampled.

"The EU proposals will exacerbate the problem. It is unacceptable that poor people in developing countries should bear the cost of questionable attempts to cut emissions in Europe.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/7072386.stm
Pivni pohroma ovsem zasahuje ostatni milovniky tekuteho chleba.
http://www.stuff.co.nz/stuff/4257206a7773.html

http://www.theedgedaily.com/cms/content.jsp?
id=com.tms.cms.article.Article_f3fe4bde-cb73c03a-17ebe660-89d49c04

http://www.sltrib.com/ci_7123092

146255

1.11.2007 16:59

PRILIS MNOHO LIDI

Zizala 216.?.?.?

Proc neomezit mnozstvi narozenych deti, jako Cina???? Jedno dite v Indii a v nerozvinutych zemich. Nebo to zde skonci jako mraveniste?? Vice rozumua mene emoci!!!

146256

1.11.2007 20:23

RE: PRILIS MNOHO LIDI

Balu 88.?.?.?

Reakce na 146256

je to matematická rovnice. Počet lidí X používá množství energií a surovin Y. X*Y = Z, celkem spotřebované suroviny a energie. Pokud je Z příliš vysoké, je třeba snížit hodnotu X - počet lidí, nebo Y - jejich spotřebu.
Možná by stálo za zamyšlení, zda se stále vyplatí vozit suroviny do Číny a výrobky nazpět. To už v Evropě neumíme nic vyrobit? Kolik vyplýtvané ropy se skrývá v každém výrobku převáženém po světě v lodích a kamionech?

146260

1.11.2007 21:59

RE: PRILIS MNOHO LIDI

kubrt 89.?.?.?

Reakce na 146256

jak to chcete udělat? paradoxně lidé s nejvyšší spotřebou (průměrně) plodí (průměrně) nejmíň dětí. takže nedopustíme rozmnožování dělníků a rolníků??? už vidím manažera nebo spisovatelku PR článků, jak si za 100 let okopává záhonek s bramborama [smích]

146268

1.11.2007 18:49

Biofuel a pivo

Hastrman 71.?.?.?

Pro cechy a ostatni milovniky piva je toto pohroma. Plzen ohlasila zvyseni cen a jine pivovary take.
http://www.stuff.co.nz/stuff/4257206a7773.html

http://www.theedgedaily.com/cms/content.jsp?id=com.tms.cms.article.Article_f3fe4bde-cb73c03a-17ebe660-89d49c04

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7072386.stm

146258

1.11.2007 22:13

RE: Biofuel a pivo

kubrt 89.?.?.?

Reakce na 146258

Hastrmane, někdo se opíjí pivem , někdo se dá opít i rohlíkem...chlastat se v nejhorším případě dá přestat . Ovšem opíjení rohlíkem už začíná být sakra drahý - šiška ne zrovna špičkovýho chleba je ode dneška v Brně o deset štrougalíků (pardon,klausíků) hrubé měny ražených dražší. Rohlíky zatím nemapuju. A to ještě nemáme 1.1.2008 - rok startu reformy naší vládní slepenice. Lidem kteří si vidí dál než na špičku nosu ty rohlíky budou vadit určitě víc než pivo.

146267

2.11.2007 18:03

RE: Biofuel, pivo a rohliky

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 146267

Samozrejme, ze nejde tolik o pivo ale fakt, ze biofuel je zase podvod, ktery taha z lidi penize ale nema kladny vliv na problemy dnesni civilizace. Naopak, chude staty se pousti do pestovani rostlin na vyrobu paliva, ktere se bude palit v bohatych zemich. To ze tam lide hladovi jiste nevadi. Oni jsou totiz na ten hlad zvykli.
Cena temer vseho spojeneho se zemedelstvim stoupla a na to zase doplati chudsi cast populace. Farmari dnes prechazi na biofuel, protoze z toho maji lepsi zisk nez z nejakeho salatu. [oči v sloup]

146326

1.11.2007 21:24

Vymreme

RIP 86.?.?.?

Na tom prece neni nic sloziteho.

146266

2.11.2007 2:02

Spalovací motor zakázat , motor MDI povolit

Novákneu 88.?.?.?

a to už mohlo být před 5. lety!

http://www.tipcar.cz/auto_na_vzduch__prijede_z_indie-2672.html

Lidi by se měli uschopnit pro akci. Blbost našich vlád už volá do nebes!

146274

2.11.2007 4:02

Kazda zlocinecka organizace

Kadence crazy 154.?.?.?

, i ta EU v prvni rade v dnesni civilizaci potrebuje suckers ( necha se jim rikat moderni otroci ) ktery budou drzet hubu a krok a udela vsechno proto i kdyz to je proti humanite aby si je vyrobila !

146279

2.11.2007 8:58

Pokus o probuzení?

DT 217.?.?.?

Cítíte to také? Tušíte to kolem sebe? Určitě ano, jen zatím většina z nás nedokáže definovat co cítí. A když říkám, že na tom jsme vlastně čím dál lépe, tak jistě většina z vás namítne, že jsem zřejmě mimo obraz, nebo si dělám legraci, ale já to opravdu vidím čím dál lépe. Samozřejmě ne vždy, ne všude, ale většinou ten pocit takový mám. Nejde vůbec o to, že bych se snažil myslet po-zi-tiv-ně, ale je to v tom, jak vidím lidi kolem sebe, také i Vás, co zde píšete své názory. Lidé jsou opravdu zvláštním druhem. Jisté skupiny "lidí, nebo jiných tvorů", které se snaží ovládat lidstvo jako celek, nakonec dopadnou přesně tak, jak chtěli, aby dopadlo lidstvo. Čím více půjdou proti přírodě a proti podstatě člověka, čím více jej budou chtít zotročovat pro svůj prospěch, tím více bude podle zákonitostí dorovnávána energetická nestabilita ve prospěch právě "zotročovaného lidstva". Cítíte to? Tušíte to? Určitě se ptáte, co jsem tím, zatraceně, zase myslel? "o) Jenom to, že čím dál více lidí ví, že jedí sračky, že se poškozuje příroda, čím dál více lidí si uvědomuje, že jakékoliv nasírání se do druhého člověka, ať ve formě válek, nebo korporátních manipulací, že tohle všechno je jen vzájemná interakce, která má za následek jediné - urychlení vývoje v oblasti duchovna a tím prakticky vysvobození se od všech mýtů a dogmat. Jistě, že není hezké, co se děje, ale je krásné pozorovat lidi kolem sebe, co se probouzejí a už "ví". Jakákoliv represe je jen katalyzátor pro další uvědomění sebe samého. Život sám je prostě "cesta domů". Čím více se budou korporace snažit ovládat, čím více nám budou vnucovat svá pravidla, tím rychleji probudí celé lidstvo. A jednou sami přijdou na to, že peníze nemají hodnotu, protože už nebudou mít možnost si za ně koupit ani ty otroky, co se je teď snaží dělat z lidí. Pak se sami ocitnou v osudových rolích, které tak chystali pro ostatní. A není nic horšího, než žít v mrtvém ráji. V samotě, obklopeném umělým pozlátkem přepychu a vědět, že vše je vlastně k ničemu. Pak i oni nastoupí svou vlastní cestu k lepšímu. A my, lidé? Tím, že nyní nastavujeme tu pověstnou druhou tvář a při tom se díky tomu probouzíme, tak my, lidé, jim jednou, tam v daleké budoucnosti, poděkujeme. Právě za to, že teď jsou takové hovada... Už to cítíte? Už to vidíte? Podívejte se kolem sebe na ostaní lidi. Je ráno a kolem vás se to probouzí. Čeká nás přece dlouhý a rušný den .. ( příspěvěk jsem velmi zkrátil a ... možná je to tak jen dobře "o)

146288

5.11.2007 16:06

RE: Pokus o probuzení?

rataj 62.?.?.?

Reakce na 146288

Civilizace se zase dostává do osudného stádia, kdy se mnozí přestávají obávat důsledků svých činů, nebo si je nedokážou představit. Myslím si, že někteří mocní a bohatí už zase vůbec nedovedou pochopit, nebo nechtějí chápat tzv prosté lidi, tu opravdovou sůl země, bez jejichž poctivé práce by nemohli existovat. Mnozí milionáři, bankéři, kapitalisté, politici, poslanci a neoprávněně zbohatlá verbež všeho druhu, se statisícovými měsíčními příjmy, kteří si klidně dovolí utratit např několik desítek tisíc korun za obuv nebo šaty na jedno použití, nebo obdobně za jednu večeři, si jistě nedovedou představit situaci člověka, který má vyžít za 2 tisíce měsíčně, které mu zbudou po zaplacení nájemného a poplatků. Připomíná to chování Marie Antoinetty, o níž se traduje, že odpověděla na sdělení, že lid nemá dostatek chleba, „ proč tedy nejedí koláče?“
Myslí si dnešní mocipáni, že se lidi neprobudí ze své letargie a nechají se věčně tahat za nos?
Je pravda, že zatím k tomu ještě doba nedozrála, ještě pořád se většina lidí má relativně dobře, ale šroub chamtivosti se začíná stále víc utahovat, někde i příslušníci tzv střední třídy se vzhledem k nenažranosti těch nejmocnějších dostávají do problémů a musí si pozvolna utahovat opasky. Kolikpak zbude těch opravdu „vyvolených“?
V každém případě však doba probuzení je takříkajíc přede dveřmi.
A i kdyby se nejmocnějším podařilo, čehož bohdá nebude, že by ovládli celý svět, jaký by to pro ně byl ubohý život mezi otroky bez radosti, úsměvů, zpěvu a rozmanité tvořivosti?

146483

6.11.2007 15:34

RE: Pokus o probuzení?

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 146483

Opravdu moc hezky rečeno. Jen mi to maličko nevychází. V kterých zemích se mají lidé lépe? Ve Švýcarech a Švédsku nebo v Korejské LDR a na Kubě. V zemích od "Š" je těch "mocných a bohatých" nepočítaně. V těch od "K" nejsou žádní!!! Tak proč k sakru nemají na Kubě a v KLDR blahobyt? A kdy už se ti lidé ve Švédsku a Švýcarsku probudí a ty své mocné vypráskají, aby mohli žít jako v KLDR?

Asi mám někde myšlenkovou chybu. Nebo to bude tím, že rodiče ze mně chtěli vychovat tvrdého chlapa. Zdařilo se jim to napůl. Zůstal jsem natvrdlý. Proč jinak bych to "probuzení" nechápal?

146576

7.11.2007 13:02

RE: Pokus o probuzení?

rataj 62.?.?.?

Reakce na 146576

Nejde mi vůbec o nějaké vypráskání všech mocných a bohatých, je mi jasné, že pro dobré řízení každé společnosti je nanejvýš žádoucí, aby na vedoucích pozicích byli kompetentní, odborně a morálně vyspělí lidé , s vysokou odpovědností a tedy i se zaslouženými podstatně vyššími příjmy (přitom si však osobně myslím, že by tyto příjmy neměly být nijak zvlášť enormní, neboť i ten největší génius by nepřišel na nějaký převratný objev bez využití obrovských předchozích znalostí celého lidstva). Pokud se tito lidé pečlivě starají o dobré fungování ekonomiky, maximální hospodárnost, dobré poměry svých zaměstnanců, snaží se o maximálně možné využití současných znalostí pro zabezpečení zdravého životního prostředí, podílí se na přípravě rozumných zákonů (i když tyto mohou být někdy vzhledem ke vzniklým nepředvídatelným okolnostem i hodně nepopulární, ale jejichž nutnost dokáží lidem objasnit) a celkově přispívají ke zdravé prosperitě a kultuře celé společnosti, rád před nimi smeknu klobouk.
Nemůže mě však nechat lhostejným, kam nás někteří, zejména ti nejmocnější a nejbohatší dnes vedou, z jakých vrstev se rekrutují, o co jim skutečně jde, jaká je jejich filozofie, jaký příklad dávají nám, lidem na spodu pyramidy. Vezměme si např. u nás případ p. Čunka, který je opravdu jen nepatrnou rybičkou v rybníku mocných a bohatých tohoto světa, ale u nás patří k těm nejvlivnějším. Cituji z ostravského deníku z 2.11.2007: „Ot.: Vy si myslíte, že je normální čerpat státní podporu, když jste měl přes milion korun na účtu? Odp.: Zákon je tak postaven.Ot.: A co morální hledisko? Odp.: Zákon o nějakém mravním hledisku nic neříká.“
A takových zákonů bez ohledu na nějaké mravní hledisko, nebo s možností hrubého zneužití ze strany šikovných advokátů, které si mohou dovolit jen ti nejbohatší, máme nadbytek, a vyzná se v nich jen málokdo. Vždyť i justice se člení na spoustu podoborů, ale pro prostý lid hlavně platí, že „neznalost zákonů neomlouvá“. A tak nám naše „zákony“ umožňují svobodně činit, téměř cokoliv se nám zachce, jen když na to nějaké ty „kapříky“ máme. Lichvařit, okrádat ty hloupé nemajetné, co nemohou přijít na to, jak peníze dělají peníze (vždyť je to tak prosté, jak přijít k nějaké té miliardě), atd, atd.
Ještě ocituji pár vět z 1. kapitoly knihy P. Johnsona – Dějiny 20. století: „ Začátkem dvacátých let se poprvé mezi obyčejnými lidmi objevoval názor, že žádné absolutní hodnoty nejsou. A že to platí nejen o času a prostoru, ale i o dobru a zlu a vědění a vůbec o všech hodnotách. Relativita se začala omylem – a možná osudově – zaměňovat za relativismus.“
(Einstein)“Dožil se toho, že mravní relativismus, který považoval za společenské zlo, se rozšířil po celém světě a dožil se také toho, že jeho osudová...Automaticky kráceno

146630

7.11.2007 12:43

RE: Pokus o probuzení?

rataj 62.?.?.?

Reakce na 146576

(Einstein)“Dožil se toho, že mravní relativismus, který považoval za společenské zlo, se rozšířil po celém světě a dožil se také toho, že jeho osudová rovnice vyvolala hrozbu nukleární války.“
Berouce si za vzor takovou filozofii a takové příklady „většina lidí v bohatém světě tvrdě prosazuje své zájmy, odvrhuje obavy z následků“ a sní svůj hluboký sen o blahobytu a pozemském ráji, ovšem především pro sebe. Přitom však i hodně lidí si stále víc uvědomuje, že náš svět není zdaleka v pořádku, vždyť např. značné znečištění ovzduší se dotýká každého z nás. Mnoho obyčejných lidí upadlo do jakési letargie z přesvědčení, že na věci nemohou nic změnit.
Probuzení z tohoto snění a z této letargie jsem měl na mysli, pane Vojto.
Ale jak se jeví, o nějaké vlastní probuzení není valný zájem, spánek je tak sladký a letargie zbavuje člověka zodpovědnosti. Takže nás budou asi muset probudit až vyšší síly.
Nebo si myslíte, že se dočkáme nějakého kapitalismu s lidskou tváří (dle odst.1) [smích]
Konec konců na světě je možné ledacos, když to lidé opravdu chtějí.

146631

7.11.2007 15:23

RE: Pokus o probuzení?

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 146631

Sen o spravedlivém světě, kde všichni lidé budou svobodní, budou si rovni a budou milovat své bližní, je velmi starý. První Utopii vymyslel Platón, další Táborité, také filosof Thomas More. Heslo „Liberté, Égalité, Fraternité" razili francouzští revolucionáři, Marx snil o spravedlivé beztřídní společnosti, Lenin chtěl vybudovat komunismus. Většina náboženství přesouvá společnost s takto ideálními vztahy do míst, označovaných obvykle slovem Ráj. I já jsem kdysi věřil, že něco podobného by mohlo fungovat. Zásadní otázka zní: Proč se to ani v jednom případě nezdařilo?

Myslím si, že nejprve musíme nalézt odpovědi na otázky :

Jak vznikl svět?
Jakým základním zákonem se řídí?
Kdo jsou lidé?
Jsou lidé (jak si většina z nás pyšně myslí) cílem evoluce nebo jen jednou z jejích přechodných forem?
Co si lidé vědomě přejí a čemu věří?
K čemu jsou lidé uzpůsobeni evolučně?
Chtějí lidé opravdu svobodu, rovnost a bratrsví?
Co je racionalita a co její opak?
V čem tkví lidská moudrost?
Mají v sobě lidé více sobectví či altruismu?
Řídí se lidé více emocemi či rozumem?
Co je to "tragédie obecní pastviny"?
... a ještě asi tisíc dalších.

Pokus o zodpovězení každé z těchto otázek vyvolá řadu dalších. A podobné úvahy daleko přesahují rámec diskusí na Zvědavci. Shledáváte-li taková témata zajímavými, jsem Vám k dispozici na
svém e-mailu.

146638

2.11.2007 13:16

At to beru

tora85 81.?.?.?

z kterehokoliv konce. Mame spoustu prikladu od ochrancu prirody, jakym zpusobem zachovat rovnovahu. Je to redukce druhu, ktery rovnovahu narusuje. Takze je jasne, ze nepomuze nic jineho, nez redukce lidskeho druhu. Problem je, ze se po valce jako rozumnem prostredku tech mocnych nejenom zredukuje populace, ale bude uvrzena do trvaleho otroctvi. Bude kontrolovano jeji rozmnozovani. Tech nahore se to nedotkne. Reseni je redukovat populaci v hierarhickem rebricku odzhora. Zacit u tech, kteri systemu skodi nejvice. Dotkne se to vsech, ale dalo by se dopracovat k novemu zacatku. Jenomze jak? Problem je, jak zacit. Fakt je, ze se o redukci populace zacina vazne uvazovat. Pres 75% americanu se v ankete vyjadrilo, ze schvaluji valku jako prostredek k regulaci svetove populace v pripade, ze se to nedotkne populace americke. Myslim, ze tento vzkaz americti politici rozhodne zaznamenali a pracuji na nem. Zatim pouze v arabskem svete, ale je to patrne zacatek.
Takze termin pro pristi desetileti bude: redukce!

146302

2.11.2007 17:18

Jsme jako bakterie?

Jiří Koubek yuri1 (zavináč) seznam (tečka) cz 147.?.?.?

Růstová křivka populace bakterií je vcelku jednoduchá - po relativně dlouhém období, kdy se počet bakterií moc nemění nastane exponenciální růst, který se vcelku brzy zastaví. Populace se po určitou dobu udržuje stejná, ovšem poté, začne daná populace vymírat. Čeká nás to samé?
Růstová křivka bakterií:
Vložený obrázek

Odhady počtu lidí or roku 1500 do roku 2050, počet ve stovkách miliónů.
Vložený obrázek

146324

2.11.2007 18:22

RE: Jsme jako bakterie?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 146324

No ty, co sami sebe považují za bakterie, to čeká jistojistě [cool]

146328

2.11.2007 22:11

RE: Jsme jako bakterie?

Jiří Koubek yuri1 (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 146328

Může to čekat všechny. To není nic urážlivého, ale zatím lidstvo onu růstovou křivku kopíruje vcelku věrně. A uráží vás, že lidstvo přirovnávám k bakteriím? V čem jsme lepší? Bakterie tady jsou už od počátku veškerého života a náš prapředek byla asi bakterie.
Víte, proč začnou bakterie nakonec v uzavřené kolonii vymírat? To se vám bude líbit - jednak vyčerpají své zdroje ale též se začnou nechtěně rávit toxickými zplodinami svého metabolismu.

146342

3.11.2007 1:08

RE: Jsme jako bakterie?

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146342

Nesouhlasím jen s naším předkem bakterií [smích] ale jinak je vaše úvaha přesná, vidím to přesně tak! - člověk-bakterie vyžírá živiny ze svého okolí. jakmile má vše kolem sebe vyžrané, může krátce ještě požírat kanibalistickým způsobem jedince svého druhu (resp. je zabíjet, aby pro menší počet jedinců zdroje ještě na krátko zbyly), ale nakonec nutně skončí otrávená zplodinami nebo hladem z nedostatku živin. mozek na straně člověka nám oproti bakteriím (jak vidno) mnoho nepomáhá.

146352

2.11.2007 18:06

RE: Jsme jako bakterie?

Karel z Čech 88.?.?.?

Reakce na 146324

To jste nedal ten nejlepší příklad, protože jednak bakterie nepotřebují k životu ropu, která se vyčerpává a jednak nemusí vyrábět stále víc a víc, aby splatily úroky bankám.
Pro lidstvo úsek "c" proto bude velmi krátký.

146329

2.11.2007 22:21

RE: Jsme jako bakterie?

Jiří Koubek yuri1 (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 146329

To je podle mě vcelku diskutabilní. Podle odhadů OSN (střední varianta) se růst počtu obyvatel na zemi zastaví okolo roku 2100 s počtem zhruba 12 miliard. Pokud bude planeta schopna uživit 12 miliard lidí a lidstvo se samo nezahubí a zbavíme se závislosti na ropě, mohla by být ona stacionární fáze relativně dlouhá.
Bakteriální model je dle mého názoru vhoný, vyjadřuje hezkou závislost velikosti populace neohrožované predátory na čase v uzavřeném prostoru.

146341

3.11.2007 1:41

RE: Jsme jako bakterie?

2xs 85.?.?.?

Reakce na 146329

ale fuj! [mrknutí jedním okem] je přece zcela lhostejné, zda bakterie potřebuje cukr, světlo nebo metan, a zda bakterie-člověk potřebuje uhlovodíky (ropu, plyn). vše se vyčerpává.
banky způsobují jen větší spotřebu zdrojů, ale jejich finanční prostředky nejsou drženy v šuplíku, nýbrž je jimi umožněno nové podnikání a vznik hodnot díky další práci a další spotřebě. prostě se to jen o něco rychleji točí.

146353

2.11.2007 18:06

RE: Jsme jako bakterie?

Kadence crazy 154.?.?.?

Reakce na 146324

To je moc zajimavy ....., kde jste to vystoural ? Ja bych se do toho zdroje kde jiste budou a dalsi zajimavy veci rad podival .

146330

2.11.2007 22:23

RE: Jsme jako bakterie?

Jiří Koubek yuri1 (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 146330

Data o lidské populaci jsem vzal z oficiálních zdrojů - OSN, které jsem pak naťukal do excelu a graf uploadnul, růstová křivka bakerií je mi dobře známa, takže mi stačilo jen vybrat vhodný obrázek.

146343

3.11.2007 19:01

RE: Jsme jako bakterie?

leo69 89.?.?.?

Reakce na 146330

Na této stránce je běžící počítadlo aktuálního počtu obyvatel ne planetě Zemi. Občas na něho mrknu, neb vím, že zlom (očista) má přijít zhruba v době až nás bude kolem osmi miliard... [mrknutí jedním okem]

m,[smích]

146380

6.11.2007 12:11

Kapitalistický řád jako nejmilejší

rusel 62.?.?.?

zřízení, nejlépe vyhovující přirozené lidské nátuře. Nedivme se mnohým stoupencům tohoto systému, vždyť tento řád jim nejvíc uspokojuje pradávné lidské touhy po blahobytu, přepychu, bezstarostném životě, požitcích všeho druhu, co největší svobodě a moci, které jsou více méně zakořeněny v každém z nás. Vždyť mnohý holomek, který se stane kápem a dostane za své služby větší skývu chleba, se cítí jako pán a dává to svým podřízeným patřičně pocítit. Máme jakous takous svobodu a je nám vštěpováno, že proto záleží jen na nás, jak se vyšvihneme mezi vyvolené, proč bychom tedy tomu nevěřili.
Problém je v tom, že někteří kverulanti jsou s tímto nejspravedlivějším ze všech řádů nespokojeni a namítají, že je mnoho povolaných, ale málo vyvolených, že na blahobyt jedněch doplácí obrovská většina jiných, která stále více chudne, že mnoho vyvolených se dostalo ke korýtku bohapustým podvodem, že na úkor obrovských zisků je neslýchanou měrou a nevídaným tempem plundrována příroda a ovzduší, a vlastně vůbec si dobrodiní tohoto zřízení neváží. No, řekněte sami, co s nimi, nevděčníky, udělat?

146551

Příspěvků: 82

01.11. 13:14 Karel z Čech  Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
01.11. 13:20 pietroo  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
01.11. 14:50 DavidZ  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
01.11. 14:44 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
01.11. 21:43 Karel z Čech  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
01.11. 21:43 kubrt  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 13:26 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 13:30 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
04.11. 17:24 rusel  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
05.11. 14:48 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
07.11. 05:28 Hastrman  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
01.11. 21:56 kubrt  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 00:40 Vladimír Stwora  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 00:30 kubrt  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 01:40 Antiseptik  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 13:05 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
03.11. 08:10 Vratislav  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
03.11. 18:32 trodas  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 13:04 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 17:41 Karel z Čech  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
03.11. 01:33 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
03.11. 01:21 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
03.11. 08:15 Vratislav  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
03.11. 18:54 trodas  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
01.11. 21:48 M i l o s l a v P o n k  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 02:49 V. Sodek  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 08:48 DavidZ  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
03.11. 02:01 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
03.11. 18:17 trodas  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
03.11. 20:09 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
04.11. 08:35 DavidZ  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
05.11. 16:23 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
05.11. 18:55 Hastrman  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
05.11. 20:42 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
06.11. 01:05 Hastrman  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
06.11. 23:58 Rene Bartosek  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
06.11. 23:49 Jiří Koubek  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
06.11. 23:49 Rene Bartosek  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
07.11. 00:46 Jiří Koubek  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
07.11. 04:02 Hastrman  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
07.11. 05:51 Hastrman  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
09.11. 23:16 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
10.11. 00:14 Hastrman  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
04.11. 00:52 Jiří Koubek  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
05.11. 17:19 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
05.11. 20:38 Jiří Koubek  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
05.11. 20:21 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
08.11. 00:16 Druid  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
08.11. 18:20 Jiří Koubek  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
09.11. 23:52 2xs  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
13.11. 19:25 Druid  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
08.11. 00:25 Druid  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
02.11. 11:01 Pasant-x  RE: Expert OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
01.11. 15:43 Balu  Tržní hospodářství je zločin na lidech
01.11. 17:03  A co cena piva?
01.11. 16:59 Zizala  PRILIS MNOHO LIDI
01.11. 20:23 Balu  RE: PRILIS MNOHO LIDI
01.11. 21:59 kubrt  RE: PRILIS MNOHO LIDI
01.11. 18:49 Hastrman  Biofuel a pivo
01.11. 22:13 kubrt  RE: Biofuel a pivo
02.11. 18:03 Hastrman  RE: Biofuel, pivo a rohliky
01.11. 21:24 RIP  Vymreme
02.11. 02:02 Novákneu  Spalovací motor zakázat , motor MDI povolit
02.11. 04:02 Kadence crazy  Kazda zlocinecka organizace
02.11. 08:58 DT  Pokus o probuzení?
05.11. 16:06 rataj  RE: Pokus o probuzení?
06.11. 15:34 Vojta49  RE: Pokus o probuzení?
07.11. 13:02 rataj  RE: Pokus o probuzení?
07.11. 12:43 rataj  RE: Pokus o probuzení?
07.11. 15:23 Vojta49  RE: Pokus o probuzení?
02.11. 13:16 tora85  At to beru
02.11. 17:18 Jiří Koubek  Jsme jako bakterie?
02.11. 18:22  RE: Jsme jako bakterie?
02.11. 22:11 Jiří Koubek  RE: Jsme jako bakterie?
03.11. 01:08 2xs  RE: Jsme jako bakterie?
02.11. 18:06 Karel z Čech  RE: Jsme jako bakterie?
02.11. 22:21 Jiří Koubek  RE: Jsme jako bakterie?
03.11. 01:41 2xs  RE: Jsme jako bakterie?
02.11. 18:06 Kadence crazy  RE: Jsme jako bakterie?
02.11. 22:23 Jiří Koubek  RE: Jsme jako bakterie?
03.11. 19:01 leo69  RE: Jsme jako bakterie?
06.11. 12:11 rusel  Kapitalistický řád jako nejmilejší

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

48

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 74 čtenářů částkou 16 946 korun, což je 48 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Covidové zpovědi17.01.22 17:48 Česká republika 2

S pravdou ven - svědectví zdravotních sester17.01.22 17:46 Česká republika 0

Studie firmy Pfizer – mýty a fakta o studii, která spustila celosvětové očkování17.01.22 16:38 Kanada 0

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 1

„Pryč s očkovacími nácky.“ Tisíce lidí v Evropě protestovaly proti očkování16.01.22 16:36 Evropská unie 0

Kardioložka Jana Gandalovičová kritizuje povinné očkování - hrozí vlna onemocnění srdce15.01.22 22:31 Česká republika 0

European Green Deal15.01.22 16:42 Evropská unie 1

USA hrozí silnou reakcí na rozmístění ruských sil v Latinské Americe!14.01.22 09:51 USA 4

České maso zmizí a budete kupovat jen dražší dovážené. Růst cen o stovky procent?13.01.22 09:53 Česká republika 16

NATO upírá Rusku právo veta při vstupu Ukrajiny do aliance!12.01.22 21:06 Neurčeno 11

Ivermectin "funguje ve všech fázích" COVIDu podle uniklých vojenských dokumentů americké armády12.01.22 09:11 USA 5

Vystoupili na demonstraci s vlastním názorem. Policisty čeká kárné řízení11.01.22 19:12 Česká republika 2

Fialova vláda navrhuje pokuty až 3 miliony korun!11.01.22 15:53 Česká republika 1

Gruzínský tenista náhle přerušil zápas kvůli problémům s dýcháním11.01.22 15:45 Austrálie 1

Neskutečné chucpe: Pekarová a teď i Lipavský šijou do Orbana11.01.22 15:01 Česká republika 0

Mezioborová lékařská konference - třetí díl PCR testy09.01.22 18:56 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,29 Kč
Kanadský dolar
17,22 Kč
Australský dolar
15,47 Kč
Švýcarský frank
23,50 Kč
100 japonských jenů
18,82 Kč
Čínský juan
3,39 Kč
Polský zloty
5,37 Kč
100 maď. forintů
6,82 Kč
Ukrajinská hřivna
0,75 Kč
100 rublů
27,96 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 004,55 Kč
1 unce stříbra
503,75 Kč
Bitcoin
899 231,48 Kč

Poslední aktualizace: 19.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 8 873