Diskuze k článku
Svět informačních systémů 2007
Příspěvků 25
dnes je zde totalne "prelhotakovano", zda se ze Harry Potter dostava vaznou konkurenci, ten se tez vyrabi na tuny.
21.4.2007 12:46
Tak jsi si pichnul, Stane, a je ti dobre, vid? :)
trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?
Reakce na 133326
Ze tomu clanku este nerozumis neznamena, ze je autor zmateny Autor ti totiz v kostce rika asi toto - soucasne programy pro "podporu" vyroby maje hezci hav nez jejich predchudci, ale tim jejich inovace konci.
Co nekonci je zeslozitovani a zeslozitovani jejich kodu a s tim spojene problemy, nespolehlivost a narocnost udrzby a zmen.
A take je s tim spojena marketingova strategie zamerena na mentalni prevalcovani konkurence hura sloganem typu "my jsme lepsi" a ne margetingova strategie zalozena na vypocitavani faktickych vyhod proti konkurenci a skutecnych inovaci
A to jeste budte rad, ze se autor nepustil do toho, jaka "inovace" panuje na poli hardware. Strucne receno - zadna. Jen jsou nova hracky drazsi a drazsi a i kdyz treba Conroe procesory jsou vykonove zajimave, tak o skutecne inovaci se mluvit neda...
26.4.2007 5:54
RE: Tak jsi si pichnul, Stane, a je ti dobre, vid? :)
Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?
Reakce na 133447
Trodasi, Vaším příspěvkem jste jenom potvrdil, že Stan má pravdu.
Shrnul jste vyjádření myšlenky celého článku do dvou/třech vět a "pan spisovatel" z to "vylhotákuje" sáhodlouhý článek. Když se někdo prohlásí za intelektuála, tak to zřejmě musí slovní zásobou také nějak dokázat. Neníliž pravda?
Myslim ze je velice dobre ze Zvedavec ziskal dalsiho autora, je to zpestreni. Byt jeho pohled ne vzdy sdilim, je zajimave ho cist.
To se tyka i pohledu na Informacni Technologie (Systemu). Problem ovsem je pokud se autor (i kdyz v dobre vire) dopousti velkych faktickych nepresnosti.. pricemz dany detail neni pro vyznam clanku ani dulezity...
Priklady? Predevsim SOA nema a nikdy nemela s Oraclem spolecneho nic vic nez ze ji pouziva - predevsim jako "marketingove" jmeno. SOA jako koncept je zde mnoho let, pouze v nedavnych dobach zazil jakysi "marketingovy boom". Standarty jsou definovany OASIS.. a jeji podporu provozuje vsichni vetsi sw/hw dodavatele. Problem u Oraclu je pouze v tom ze, podobne jako MS si HTML, ze inovaci sve implementace povysil na verzi 2.0
Mimochodem - je to presne naopak... zatimco IBM (nemaje univerzalni produkt) propaguje intenzivni integraci vseho co existuje (jiz 10 let!!), ORACLE naopak se snazi skupovanim konkurence dosahnout toho ze by zakazni mel jen "jedno" reseni - to jest ORACLE. (To podporuje i fakt ze napriklad zahajil transfer modulu z JDEdwards a People soft do stejne architektury jako je "core" ORACLE Applications... )
No nic, o to nejde.... detaily jsou nepodstatne.......podstatne je ze "mysleni" autora a jeho nazor by se lepe prezentovaly kdyby do toho nevkladal fakticke chyby.
20.4.2007 10:09
RE: Radime, tentokrat jste se vydal na extremne tenky led...
Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?
Reakce na 133342
Děkuji za připomínku, jen bych uvedl, že mnoho konceptů v IT, kde se to hemží nepřehledným množstvím zkratek, jimž dává kde kdo libovolný obsah, je "úspěch" té které koncepce záležitostí marketingu a boje velkých rivalů na trhu IT. Idea standardního interface pro heterogenní aplikace je stará jako samotné IT. SOA má předchůdce v komponentové a objektové architektuře, vyskytovaly se zkratky jako SCA,SDO,CORBA, všechno někdo nějak použil a očekávaný výsledek se obvykle nedostavil. Většinou šlo o pouze "deklarovené výhody" ligy konkurentů proti Microsoftu a mnoho zkrachovalo na enormní zátěži výkonu počítače a neúnosné době odezvy. Nyní ORACLE hlásí: "SOA převálcuje konkurenční ERP systémy a my budeme jednička." SOA samozřejmě podporuje více IT firem. Nemá smysl podle mne běžného čtenáře zatěžovat takovými detaily, i když pro Vás je to "zásadní chyba", princip těchto "zásadních technologií" je tentýž: Získat zákazníka mentálně na svoji stranu proti konkurenci, rozhodně nejde o zásadní "přelomové" koncepty, které přinesou nějaké podstatné zlepšení stavu IT, jak o něm píši.
Dekuji za odpoved... ale bohuzel ani zde nemuzu souhlasit. Mate jiste pravdu v tom ze IT (zejmena poslednich 10 let) je tragicky ve vleku reklamnich sloganu. Ovsem je take treba tak nejak nemichat vse dohromady..
SOA tezko muze nahradit jakykoliv business system neb je to pouze glorifikovany protokol pro psani "interfaces" (web services) a jejich razeni do process flow (programovatelne). Cili se obavam ze dotycna informace nebyla prezentovana (at uz kymkoliv) spravne.
Co se tyce ruznych predchudcu vzniklych pokusy o standartizaci RPC (napr. CORBA ) tam je poradi spise opacne (CORBA byla mnohem drive nez MS se vydal vlastni cestou s COM).
Co jsem chtel rici tou zasadni chybou - neni otazka technickych detailu (jak se co jmenuje ) ale otazka zavadejici informace. Mel jsem pouze za to ze by ten clanek jako uvaha (coz predevsim je) vyznel lepe bez vecnych nepresnosti. Tot vse..
20.4.2007 14:54
RE: Radime, tentokrat jste se vydal na extremne tenky led...
Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?
Reakce na 133372
Ani ve svém článku jsem neuvedl, že SOA je nějaká byznys aplikace, řekl jsem, že jde o technologickou stránku, kterou se ORACLE snaží využívat ve svém marketingu jako výhodu proti konkurenci a jako vyšší úroveň právě těch byznys aplikací, kterým to ve vztahu k jejich užitné hodnotě pro koncové zákazníky zase nic významného nepřináší. Tady je ten paradox, kdy absence skutečného pokroku či směru IT ve smyslu jejich užitečnosti pro člověka je halena do pláštíků různých technologických konceptů a fíglů vnitřní výstavby software a jeho intrepretace ve vnímatelném rozhraní, jejichž význam a přínos je velice diskutabilní. Nakonec jediným argumentem je síla, velikost a trh firmy, pro úspěšnost jejich aplikací, čímž se uzavírá prostor pro tvůrčí uplatnění a inteligenci lidí, kteří by mohli v daném oboru něco přinést. Mýtus, že budoucnost těchto technologií je pouze ve velkém průmyslovém vývoji, skřípe na výsledcích, jaké tento vývoj má. V tom boji není vítězem zákazník, ale dodavatel. Jiná věc je, že právě třeba Microsoft vehementně podporuje i malé vývojové firmy, protože on právě dodává nástroje pro různé uplatnění a není závislý na velkých aplikacích jako ORACLE. Velká hesla jsou také obvykle z dílny jeho konkurentů v oblastni byznys aplikací.
20.4.2007 12:55
Je asi málo lidí na této planetě, kteří se dosud nesetkali s počítačem ?
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 81.?.?.?
Obávám se že autorovo tvrzení že :"Je asi málo lidí na této planetě, kteří se dosud nesetkali s počítačem" není pravdivé a že ve skutečnosti se VĚTŠINA lidí na naší planetě z počítačem ještě nikdy nesetkala
Popřemýšlejte kolik lidí se asi setká s počítačem někde na čínském venkově, v Africe, v Afgánistánu, Pákistánu a atd...
>potom by bylo možné konstruovat robotizované linky bez lidského
>činitele, na jejichž produkci by byl předem zajištěný odbyt.
Ale předem zajišěný odbyt lze vytvořit jinak než totálním ovládnutím myslí zákazníků. Stačilo by to dělat naopak než se to dělá dnes. Dnes se vyrobí nějaké výrobky, tím se vytvoří nabídka a potom se (obvykle masivní reklamou) snaží vytvořit poptávka. Ale vždyť dnes by to šlo i naopak - zákazníci by si v internetovém obchodě objednali konkrétní výrobky a automatická továrna by podle toho vyrobila přesné množství zboží, které by bylo následně doručeno zákazníkům.
20.4.2007 19:11
RE: A co to udělat naopak?
Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?
Reakce na 133393
Bohužel automatická továrna má ty vlastnosti, že umí vyrábět jen předem vymyšlené a zkonstruované výrobky, navíc se vyplatí jen při velkých sériích, čili musí mít na ně odbyt, takže výsledek by byl tentýž - snaha zmanipulovat lidi, aby si kupovali výrobky, které má ve svém programu. Ono to dnes funguje podobně. Automobilka se také snaží vyrábět podle poptávky na předem daná provedení svých vozů. Jistě máte alespoň trochu představu o tom, že změna takové výrobní linky na nový druh výrobku, třeba úplně nový typ auta, je velice nákladnou záležitostí, jak v předvýrobní etapě, tak na přípravě vlastní linky. Taková příprava se musí zaplatit velkými sériemi daného typu, jinak by fabrika zkrachovala. Automat není inteligentní bytost, která by se pružně a s malými náklady přizpůsobila libovolné poptávce. Výroba něčeho na zakázku podle představy zákazníka se nedá příliš automatizovat a je vždy dražší, než hromadně vyráběné výrobky. To je princip, který zlikvidoval dřívější řemeslníky a manufaktury.
Už dnes existují modulární linky které se dají poměrně jednoduše přestavovat.
S rozvojem ronotiky a umělé inteligence s dá očekávat že se v příštích desetiletích začnou objevovat univerzální automaty.
A nikdo netvrdí že by to měla být zakázková výroba. Stačil by výběr jako je dnes, klidně i mnohem menší, vždyť dnes je spousta víceméně rovnocenných výrobků, jen s jiným nápisem. A samozřejmě by to chtělo zrušit peníze v podobě papírků bez reálné hodnoty...
21.4.2007 1:03
RE: A co to udělat naopak?
Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?
Reakce na 133404
Pokud se lidé vzdají marnivosti, pestrosti a uspokojí se s ryzí účelovostí, potom je taková vize možná. Problém je, že nebude mít nic společného s inteligencí, se soutěží, s vývojem, s volným trhem ani s životem a na celém světě bude muset existovat komunismus, aby to fungovalo. Každému podle jeho dostupného přídělu. A ten příděl bude muset být dán jednou pro vždy. Tedy pokud ty automaty nebudou skutečně inteligentní, pak začnou oni soutěžit s námi. To myslím ovšem nehrozí.
>Pokud se lidé vzdají marnivosti, pestrosti a uspokojí se s
>ryzí účelovostí, potom je taková vize možná.
Proč? Proč zrušení pestrosti proč ryzí účelovost? Výrobky můžou být na minimálně stejné úrovni jako dnes
>Problém je,
>že nebude mít nic společného s inteligencí, se soutěží, s
>vývojem, s volným trhem ani s životem a na celém světě bude
>muset existovat komunismus, aby to fungovalo.
Nemusí to být zrovna komunismus, ale s kapitalismem by to pochopitelně moc nefungovalo. Ale vám by snad kapitalismus chyběl?
Proč by to bylo neslučitelné s vývojem, inteligencí a se životem to opravdu nechápu. A co s tím má společného nějaká soutěž??
>Každému podle
>jeho dostupného přídělu. A ten příděl bude muset být dán
>jednou pro vždy.
Každému to co chce. Proč něco omezovat, proč vytvářet nějaké příděly, když budou stroje schopné vyrobit cokoli kdo potřebuje?
Utopisti jste asi oba dva. stroje budou schopné vyrobit cokoliv, jenom ne to co budeme potřebovat. Jako mrkev, bramboru, cibuli, vejce, motyku (tu by sice stroje zvládli, ale místo ní na dodají cluster bomby a super mobil z videozáznamem) ovšem křupat se moc nedá a bez včel nám nic nevyroste. Moje osobní představa jak informační systém bude fungovat je, že v tom samém momentu totálního kolapsu nám konečně přinese zaručenou a ověřenou zprávu, že je vše v naprostém pořádku.
Proč by nemohly obdělávat pole a vypěstovat nám mrkev, cibuli a pro nadšené zahrádkáře tu motyku?
Proč by vyráběli clusterový bomby, když jim o to neřekneme? Samozřejmě že by musely být nějaká omezení na to co si člověk může nechat vyrobit.
Prostě proto, že vyrobí nebo udělají to co jim nařídíme. V podstatě si zjednodušte otázku na proč nemůžeme žít v klidu a míru a spokojenosti třeba teď? Stroje na to přeci nepotřebujeme, stroje za nic nemůžou. Když jsme si nedokázali vytvořit spokojenou, života schopnou společnost za mnohem příznivějších podminek, jak se k tomu chceme dokopat v době kdy se plahočíme na zpuštošený planetě? Stroje neumí vyřešit nic co neumíme vyřešit sami bez i nich.
No ano, stroje jsou nástroj, nic za nás samy nevyřeší a ani jsem to netvrdil. Ale myslíte že člověk který žije v civilizaci která mu dává všechno co si přeje bude mít chuť tu civilizaci poškozovat?
21.4.2007 22:17
RE: A co to udělat naopak?
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?
Reakce na 133459
Už jste se někdy mihnul okolo abecedy psychologie? Bez urážky.
To víte, že bude. Má to v povaze.
Nemá to v povaze. Každý vrah má svůj motiv.
21.4.2007 22:45
RE: A co to udělat naopak?
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?
Reakce na 133512
To nebyl můj názor, ale obecně přijímaná, vědeckými metodami potvrzená fakta.
Potvrzená? Jak něco takového chcete potvrdit?
Tak vyvraťte, že lidi (mimo psychický poruchy) vraždí proto aby tím něco získali.
21.4.2007 10:56
RE: A co to udělat naopak?
Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?
Reakce na 133414
Stroje opravdu nikdy sami nevyrobí to, co člověk bude chtít, protože ten vždy chce něco jiného, než se mu zrovna nabízí, není nikdy spokojen. Jistým způsobem souhlasím s antiseptikem, život je změna, negativní podstata lidské přirozenosti proto vždy touží po změně, naplnění lidského života nelze bez tvůrčích aktivit, bez soutěže a kreativity. Takové vlastnosti stroje nikdy mít nebudou, a pokud by měly, začneme s nimi soutěžit a jediná naše touha bude je zničit. Tak i oni nás. Leda bychom dospěli do skutečného multikulturalismu a dokázali přijmout kulturu strojů jako vlastní. To ovšem zní dosti absurdně. Opravdu bych se něchtěl dožít komunismu, v němž bude vládnout přímá demokracie a kde budou možná i ty inteligentní stroje hlasovat. Naštěstí mám dost důvodů předpokládat, že něco takového není možné.
Prosímvás kdo vám nalil do hlavy takový blábol? Nikdy není spokojen s tím co je mu nabízeno? Kdyby tomu tak bylo tak ekonomika už dávno zkrachovala, protože by nikdo nic nekupoval!
21.4.2007 14:02
RE: A co to udělat naopak?
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 77.?.?.?
Reakce na 133435
Tento váš príspevok je vlastne tá hlavná myšlienka ktorú ste chcel vyjadriť článkom Svět informačních systémů 2007 aj Stručné teze o umělé inteligenci. Vyjadruje váš svetonázor. A ešte tvrdenia: "Jediná inteligence zůstává uzavřena v duši a vědomí člověka a nemá nic společného s počítačovým zpracováním." "člověk, není stroj." Odkiaľ beriete tú svoju istotu na tieto tvrdenia. Z viery? Inteligencia je v duši človeka? Čo je to duša? Samozrejme keď veríte že "duša" je našou mysľou nepostihnuteľná, nemá zmysel sa s vami baviť o AI. O tom že aj ľudský mozog je len stroj na spracovanie informácií síce na dnešný stav technológií ešte príliš zložitý, ale stále len hmota z tohto sveta a inteligencia je len funkcia mozgu. Mimochodom výkon ľudského mozgu je (približne 1kg hmoty) asi 10^17 ops/s, a teoreticky možný výkon 1kg hmoty podľa dnešných poznatkov je 10^51 ops/s, takže nejaká malá rezerva pre prekonanie ľudskej inteligencie tu je Na prijatie týchto faktov by ste však musel prijať to že ľudské vedomie je z tohto sveta a je založené iba na hmote. Myslím že hlavná motivácia vášho dokazovania nemožnosti pokroku v IT a v nemožnosti AI je vaše zbožné želanie vyjadrené vetou: "Opravdu bych se něchtěl dožít komunismu, v němž bude vládnout přímá demokracie a kde budou možná i ty inteligentní stroje hlasovat."
Konkrétne k tomuto článku nikto nepopiera že computer science je teraz v určitej kríze čo sa týka tvorby software, ale to neznamená že sa pokrok zastavuje, to znamená iba to že riešenia sú niekde inde ako sú dnes štandardné, a v každej vede kríza predznamenáva nové revolučné riešenia, ktoré pokrok posunú skokom dopredu. (neuronove siete, evolučné programovanie atd)
Kladivko, auto, prace a koneckoncu informacni systemy....Existuje lidska bytost kvuli temto vecem anebo je to jinak? Toto vsechno predstavuje potencionalni moznosti a zalezi, jak se jich chopi clovek. Za takove prvni republiky se maturovalo ze vsech predmetu, vcetne klasickych jazyku. Pokud by tito lide meli moznost pracovat s internetem a pocitaci, byli by jako populace schopni vyuzit vice ci mene tyto technologie?
Jestlize jsou masove lidi pretvareni na konzumenty, prekvapuje me, ze lidri informacniho prumyslu jsou prekvapeni, ze konzumenti vyuzivaji sit, tak jak ji vyuzivaji. Neni to v dnesni dobe o tom, jake budou nabidnuty moznosti, ale o tom, jak bude tento potencial vyuzivan.