Diskuze k článku

Skrytý smysl katalánského separatismu

Příspěvků 7

5.10.2017 9:02

Katalánsko má právo na secesi.

senil1 hrubisko (zavináč) centrum (tečka) cz 94.?.?.?

Katalánsko má právo na secesi. Elity mají plná ústa svobody a demokracie a propagují ji jen tehdy, když jim to přijde vhod. Když jim to vhod nepřijde, tak říkají, že se jedná o nebezpečný populismus musí to být zakázáno. Elitám jde jenom o moc, o nic dalšího, teď vidíme důkaz. EU a EU elity jsou diktátorské.


http://www.epshark.cz/clanek/148/demokracie-v-kata...

360317

5.10.2017 12:54

Rozbití stávajících státních celků na menší je řekněme ambivalentní.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

A srovnání Katalánska se zmíněným Skotskem to jen potvrzuje. A to v žádném případě nechci naznačovat, že jedno je černé a druhé bílé. A samozřejmě i případná suverenita Skotska bude zapracována v propočtech příštích tahů na "Velké šachovnici" - jak jinak, i tito pánové prostě hrajou s tím, co je.

V případě Skotska je ale skutečně obzvlášť markantní - za prvé - nakolik tamní hnutí za nezávislost vůbec i samotná SNP ve skutečnosti převzaly původní autentickou agendu Labour Party, ze které tato strana hanebně vycouvala - nejpozději od předčasné smrti lídra Johna Smithe v´94 (btw Smith byl Skot jak poleno) a nástupu blairismu. Zpronevěřila se přitom prakticky všem podstatným předvolebním slibům od roku 1997 dále, a bylo přitom už naprosto jedno, jestli lídrovi říkali Brown nebo i tím zcela trapným nickem "Red Ed". (Miliband otec, osobně poctivý trockista zemřelý rovněž myslím v´94 musel chudák v zemi rotovat). SNP není protianglická - je protithatcherovská, protiblairovská - a tím je i proti "globálním elitám". Přes všechny mouchy má pozitivní program. V podstatě podobný tomu, co se pokouší obnovit Corbyn v Anglii. S tím rozdílem, že zatímco třeba NHS v Anglii už je jen fasáda pro privatizaci, komercializaci, financializaci, Skotsko si drží ještě pořád autonomní systém zdravotnictví podle původních zásad. Takhle by se dalo pokračovat školstvím a tak dále. A hlavně - skotská společnost se tak do značné míry mobilizovala kolem takových problémů. Reálných politických témat - ne kolem nenávisti vůči Londýnu nebo Anglánům. (Co by za to Corbyn dal, kdyby měl aspoň takovou výchozí pozici v samotné Anglii, že ??)

A - za druhé - elitám a médiím se přizom podařilo z velké části vymazat z povědomí lidí, o čem ten spor ve skutečnosti je, podařilo se jim udělat negativní kampaní ze SNP totální vidlácká hovada. (I můj oblíbený Steve Bell nedokázal v době referenda nic lepšího, než kreslit do Guardianu karikatury Alexe Salmonda tu vyčuhujícího páně Murdochovi ze saka, tu stojícího na hromadě nějakého hnoje s tupým výrazem v ksichtu pomalovaném svatoondřejským křížem. Imperiální instinkt fungoval i u levičáků - zde přitom objektivně ve prospěch "globálních elit"[mrknutí jedním okem]

Ale samozřejmě, ani nejlepší úmysly nezaručují, že boj za nezávislost nebude zneužit. Kurdové by mohli povídat, a ještě budou mít mnoho příležitostí, obávám se.

Nakonec v konkrétní situaci stejně nejvíc záleží na tom, kam až události stačily dospět a jaké volby situace umožňuje. Osobně pořád myslím, že rozdělení Československa byla strategická chyba a na tom se shodneme i s mnohými kamarády Slováky. Jenže se shodneme i tak, že řekněme v momentě, kdy Klaus jednal s Mečiarem v Šalingradu, už nebyla rozumná šance nějak rozumně to udržet - bez toho, aby nutně vzniklý bordel nebyl přece jen příliš drahým špá...Automaticky kráceno

360324

5.10.2017 12:55

(dokončení příspěvku)

Velekněz Ratata 88.?.?.?

(...)v momentě, kdy Klaus jednal s Mečiarem u šaliňáků v Tugendhat, už nebyla rozumná šance nějak rozumně to udržet - bez toho, aby nutně vzniklý bordel nebyl přece jen příliš drahým špásem. Teda já říkám, čistě teoreticky by byla - ale to by znamenalo např. (v nadsázce) internovat půlku tehdejší politické třídy atd. a tím pádem se odstřihnout i od Západu, mít úplně jinou koncepci privatizace (což o to, ona byla, ale), atd atd. Kdo by tohle tehdy ustál??

360325

5.10.2017 13:44

Mně se zdá

martin bares 46.?.?.?

Na rozdíl od poznámky editora se mi zdá článek smyslupný.

Jde o úhel pohledu, zde některé, třebas protichůdné, pocity:

- rozbití Španělska jako celého státu je pro globalisty dobré
- ovládání Evropy malých státečků ekononomicky silným Německem, které má dohody o poslušnosti k USA s USA z poválečného období, je pro USA ideální (viz rozbití Jugoslávie)
- zákrok španělských pořádkových sil nepřiměřený a hloupý a souhlasím, že je to daň velmi konzervativní vládě v Madridu, plížící se pomalu k ideálům generalissima Franka
- předchozí je voda na mlýn nacionalistům, placených bůhvíkým (Soros?), kteří se tak staví do role ochránců Katalánska, což je prázdný termín v dnešní době u politiků, podívejme se domů
- také trochu cítím ze článku "přání je otcem myšlenky" od ruského autora, příslušníka národa velkého a impéria, ale rozbíjení větších celků za účelem konečného cíle, ovládání, považuji za důležitější a prioritní, pokud se chci vyhnout válce. Ne z lidumilnosti, ale čistě z chtivé vypočítavosti. Typický USA přístup
- globalizaci se nevyhneme. jde o to a jde o to i Katalánsku a kataláncům, kam budeme my, či oni patřit. Zda my ke Slovanům, oni k Jihoevropanům, to je itálii, Francii a Španělsku, jako jazykově, geograficky a ekonomicky spřízněným zemím, či k anonymní chudé a zadlužené Jižní Evropě. To si lidé v houfu neuvědomují, viz náš 1989 listopad
- a podívejte se jak např. pan Fico na Slovensku začal. Chceme patřit ke tvrdému jádru EU, to jest jádru, směřující raketovou rychlostí do pr+ele. Jeho silácká řeč. Stále stejná písnička.

Díky za pozornost.[zmaten]

360327

7.10.2017 14:09

Tlaloc

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Je to zložitá situácia. S výnimkou absencie religiózneho aspektu to pripomína drzosť s akou České stavy v r. 1618 vystúpili z Habsburgského zväzku a zvolili si za kráľa Fridricha Falckého. Bližšie je skôr pokračovanie dlhoročného sporu Kataláncov so španielskymi okupantmi k bojom národov bývalej Rakúsko-Uhorskej monarchie za sebaurčenie, ale výsledky nemajú teraz veľa riešení. Ak sa nebudú obe strany ochotné dohodnúť na federalizácii monarchie, resp. akejsi monarchicko-republikánskej "personálnej únii", čo by bolo asi historické nóvum, ale aj vlk by bol sýty aj ovca celá, tak bude zle. Katalánsko je na tom presne opačne ako bol Východný Timor. Ten v gerilovej vojne proti Indonézskej vláde na začiatku storočia mal iba ozbrojené zložky ale žiadne financie, nijakú ekonomiku a hospodársku životaschopnosť. Nakoniec predsa suverenitu dosiahol. Katalánci majú všetko, čo povstalcom v dnešnom Východnom Timore chýbalo, ale nedisponujú ozbrojenými zložkami schopnými obstáť voči armáde Španielska. Ich reálna možnosť vybojovať si v prípade nutnosti, pri extrémnom vývine okolností samostatnosť ozbrojenou silou bude úplne odkázaná na dobrovoľnícke a zahraničné žoldnierske oddiely. To však nestačilo už českým separatistom v 17. storočí na úspech v dlhodobejšom konflikte a preto osud hroziaceho katalánskeho povstania by bol plne odkázaný na pomoc zo strany niektorého z veľkých bankárskych klanov globálneho prediktora. To však je realizovateľné vo vhodnej dobe, ktorá však je len tesne pred nami (obdobie 2019-2023) a nie je ešte súčasnosťou.

360378

7.10.2017 19:59

5 Catalan Cities Step Away From Spain With New Jewish History Network

r.m. 80.?.?.?

https://www.nytimes.com/2016/06/08/world/europe/ca...
Beside Girona, the other Catalan cities in the Spanish network are Besalú, Castelló d’Empúries, Tortosa and Barcelona.
Starostka Girony" “we think we can do better in terms of showcasing our Jewish patrimony.”
Na čele katalánské separace jsou opět nám známé figury. Má to být snad vděk Španělsku za omluvu a nabídku občanství sefardským vyhnaným po roce 1492? Asi ano. Jinak poděkovat zřejmě neumí.
Snad komplet seznam sítě židovských opěrných bodů: http://www.redjuderias.org/ciudades/
[velký smích]

360384

8.10.2017 8:21

V zájmu jednoty EU.

disident 83.?.?.?

Pokud sledujeme světové dění po roce 1990,tak se žádnému separatistickému hnutí nepodařilo uskutečnit své záměry,pokud nebylo podporováno velmocemi.K tomu též přistupuje vnitřní slabost děleného státu.Příklady:SSSR,Jugoslávie,Československo(USA,EU,NATO),Súdan,Etiopie,Vých.Timor(celý západní svět),Abcházie,Osetie(Rusko),Krym,Donbas(Rusko),Brexit(USA).Události v Katalánsku jsou spíše spektáklem,který má varovat menší země EU,co by se jim stalo,pokud by s pomocí referenda chtěly opustit EU.Katalánští separatisté nejsou podporováni žádnou světovou velmocí,takže jejich boj skončí nějakou formou usmíření v rámci Španělska ke spokojenosti Bruselu.

360394

Příspěvků: 7

05.10. 09:02 senil1  Katalánsko má právo na secesi.
05.10. 12:54 Velekněz Ratata  Rozbití stávajících státních celků na menší je řekněme ambivalentní.
05.10. 12:55 Velekněz Ratata  (dokončení příspěvku)
05.10. 13:44 martin bares  Mně se zdá
07.10. 14:09  Tlaloc
07.10. 19:59 r.m.  5 Catalan Cities Step Away From Spain With New Jewish History Network
08.10. 08:21 disident  V zájmu jednoty EU.

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 97 čtenářů částkou 16 271 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Muhammad Ali o smíšených manželstvích20.01.18 23:06 Neurčeno 2

Dva mladíci jižního vzhledu sprejovali návštěvníky obchodu s potravinami pepřovým sprejem20.01.18 22:01 Německo 1

Rakouský ministr vnitra plánuje zavedení jednotky pohraniční ochrany20.01.18 21:46 Rakousko 0

Maďarský ministr zahraničí: Směšovat Ženevské dohody s masovou imigrací je podvodné20.01.18 21:15 Maďarsko 0

Rotterdam: Stovky lidí demonstrovaly proti islamizaci Holandska a diskriminaci Holanďanů20.01.18 20:09 Nizozemsko 0

Drahoš vs. Zeman: Co řekli k migraci? Video 9min19.01.18 21:23 Česká republika 3

Havel má svou lavičku: Platila ji Praha 6 a stála téměř MILION19.01.18 16:25 Česká republika 4

Německo: Urážky a hrozby od lidí, kteří doslova obsadili naše území19.01.18 09:23 Německo 5

Protičernošská reklama z Číny poukazuje na absurdnosť protibielej reklamy z Talianska18.01.18 23:56 Čína 2

Měli jsme vážnou poruchu systému18.01.18 11:07 Neurčeno 2

Pověsti, že německá vláda tajně letecky šíbruje migranty do Německa, se ukázaly být pravdou14.01.18 21:03 Neurčeno 0

Německý federální dětský televizní kanál: Ode dneška budeme Boha nazývat Alláhem. Všechny děti jsou muslimové14.01.18 20:20 Německo 2

Regensburg: Skupina mladých migrantů napadla dva policisty. Jsou s vážnými zraněními v nemocnici14.01.18 19:17 Německo 0

Wurzen (okres Lipsko): Boj mezi Němci a migranty - dva muži vážně zraněni 14.01.18 18:49 Německo 0

Pirát Michálek zcela vážně tvrdí, že Masaryk řekl: Všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda14.01.18 15:21 Česká republika 1

Times: Tusk obvinil Polsko z tajné práce pro Kreml a vystoupení z EU! 14.01.18 13:29 Polsko 0

Václav Havel: Všichni Češi jsou pokrytečtí vychcánkové a všichni kradou - delegovali svoje zlo na Junka (STB agent).To mě na tom sere!14.01.18 12:41 Česká republika 1

Dva slušňáci připíjejí na pokračující spolupráci 14.01.18 12:09 Česká republika 2

Antifa ubila muže železnou tyčí zato, že měl šle v národních barvách14.01.18 11:27 Španělsko 2

Babiš - slizký had - se již vyvléká z podpory Zemana. Doporučil mu zdůraznit orientaci na Západ, nehovořit ve prospěch Ruska a Číny a vyměnit poradce13.01.18 20:08 Česká republika 3

Měnové kurzy

USD
20,78 Kč
Euro
25,40 Kč
Libra
28,81 Kč
Kanadský dolar
16,64 Kč
Australský dolar
16,60 Kč
Švýcarský frank
21,57 Kč
100 japonských jenů
18,75 Kč
Čínský juan
3,24 Kč
Polský zloty
6,09 Kč
100 maď. forintů
8,21 Kč
Ukrajinská hřivna
0,72 Kč
100 rublů
36,64 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 667,17 Kč
1 unce stříbra
353,47 Kč
Bitcoin
240 796,01 Kč

Poslední aktualizace: 22.1.2018 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 1 870