Nadělal si Washington do vlastního (ropného) hnízda?

William Engdahl

13.11.2014 Komentáře Témata: Energetika, Ropa, USA 1072 slov

Zorganizováním první války v Iráku a Sýrii vedoucí k poklesu cen ropy Obamova vláda pravděpodobně chtěla ochromit ekonomiky svých nepřátel: Ruska, Íránu a Venezuely. Ale tato politika může mít závažné nechtěné následky v dalších oblastech: urychlení rozvoje Číny, ohrožení hodnoty dolaru a zpochybnění falešného ekonomického modelu stojícího na zlatém dole břidlicové ropy. Pro Williama Engdahla je tato poslední manipulace zřejmě oním posledním stéblem, které zlomí velbloudovi krk.

Propadání se americké ceny ropy od září může velmi brzy zkolabovat americkou bublinu břidlicového plynu a zničit iluzi, že Spojené státy překonají Saúdskou Arábii a Rusko coby největší světový producent ropy. Tato iluze, podporovaná podvodnými odhady zásob vydávanými americkým ministerstvem energetiky, byla klíčovým bodem Obamovy geopolitické strategie.

Nyní má finanční pyramidový hra, stojící za zvýšením americké domácí ropné produkce v posledních několika letech, zmizet v obláčku fiktivního kouře. Základní hospodářská stránka produkce břidlicové ropy je pustošena 23% poklesem ceny ropy od chvíle, kdy se John Kerry a saúdský král Abdullah sešli na tajném setkání u Rudého moře, na počátku září, aby tam dohodli saúdskou ropnou cenovou válku proti Rusku.

Analytik banky Goldman Sachs z Wall Street právě přišel s předpovědí, že americká cena ropy, měřená standardem zvaným WTI (západotexaská střední) spadne na 70 dolarů za barel. V září 2013 byla WTI přes 106 dolarů za barel. To se rovná 34% zhroucení ceny během pouhých pár měsíců. Proč je to klíčové pro americkou břidlicovou produkci? Protože, na rozdíl od konvenčních ložisek ropy, je břidlicová ropa, či uvězněná ropa, jak se to nazývá v branži, vyčerpána dramaticky rychleji.

Komplexní nová analýza zveřejněná právě Davidem Hughesem, kanadským ropným geologem s třicetiletou zkušeností u Geological Survey Canada, za použití údajů o existující americké produkci břidlicové ropy, které byly právě, poprvé, uveřejněny (historie břidlicové ropu je velmi krátká), ukazuje dramatický pokles u objemu ropy u amerických břidlicových studní:

„Tříletý průměr míry poklesu na studnu u sedmi bazénů břidlicové ropy činí neskutečných 60 až 91%. To znamená, že během těchto tří let pokleslo množství ropy vycházející z těchto studní o dané hodnoty. To se rovná 43 až 63% jejich odhadované obnovitelnosti během prvních tří let existence studny. Čtyři ze sedmi bazénů břidlicového plynu jsou již v konečném propadu, co se týká produktivnosti studní: Haynesville Shale, Fayeteville Shale, Woodford Shale a Barnett Shale.“

Pokles u ropy mezi 60% a 91% u těchto nejlepších regionů břidlicové ropy znamená, že ropné společnosti musí vrtat hlouběji, aby aspoň udržely produkci ropy, nemluvě o navýšení celkového objemu. To znamená, že vrtači musí utrácet více peněz za hlubší vrty, mnohem více. Podle Hughese ministerstvo obrany Obamovy vlády nekriticky vzalo růžové předpovědi předané mu společnostmi, které propagují mýtus o americké břidlicové ropě. Jeho výpočty ukazují budoucí produkci americké břidlicové ropy na pouhých 10% toho, co pro r. 2040 odhadlo ministerstvo energetiky.

Hughes popisuje stávající smrtící dilema břidlicových společností jako „vrtací šlapací kolo“. Musí vrtat stále více studní, jen aby udržely míru produkce nezměněnou. Ropné společnosti již usilovaly o nejslibnější oblasti břidlicové ropy, tak zvaná „sladká místa“, aby maximalizovaly svoji produkci. Nyní, jak produkce začíná s konečnou platností klesat, musí začít vrtat v místech s menší návratností ropy a plynu. Dodává: „Pokud budoucnost americké produkce ropy a zemního plynu závisí na zdrojích v hlubokých břidlicových ložiscích v zemi… čeká nás velké rozčarování.“

Kolaps ceny ropy

Hughes popisuje stav u břidlicové ropy před začátkem ropné cenové války Kerryho a saúdského prince Abdullaha. Nyní americká cena ropy WTI klesla během šesti týdnů o katastrofických 25% a stále padá. Další velcí producenti ropy, jako Rusko a Írán, postupně zaplavují světový trh svoji ropou, aby zvýšili ropné příjmy pro své státní rozpočty, což nadále přispívá k nadbytku u globální ropné nabídky.

Zlatý důl břidlicové ropy a plynu minulých pěti let v USA byl postaven na nulových úrokových sazbách Federálních rezerv a obrovských spekulačních investicích hladových firem a fondů Wall Street. Kvůli ultra rychlému vyčerpávání ropných studní když tržní cena ropy zkolabuje, zkolabuje také celá ekonomika půjčování těžařům břidlicové ropy. Peníze náhle zmizí a zadlužené ropné společnosti začnou mít skutečné problémy.

Podle Philipa Verlegera, bývalého šéfa Úřadu pro energetickou politiku prezidenta Cartera a nyní energetického konzultanta, v Bakken Shale v Severní Dakotě, jednom z nejdůležitějších nových regionů s břidlicovou ropou, by ropa na 70 dolarech za barel mohla srazit do února produkci na 800,000 barelů denně, z 1,1 milionů barelů denně v červenci. „Tok peněz poklesne, jak bude klesat cena, peníze poskytované těmto lidem na pokračování vrtání vyschnou zcela, takže u vrtání budete svědky zpomalení trhu,“ řekl Verleger.

Mýty, lži a ropné války

Konec bubliny břidlicové ropy uštědří zničující ránu americké ropné geopolitice. Dnes pochází podle odhadů 55% americké produkce ropy a veškerý nárůst u produkce v minulých několika letech z těžby břidlicové ropy frakováním. Po odstřižení financování kvůli ekonomickým rizikům za padající ceny ropy budou těžaři těžící břidlicovou ropu nuceni zastavit nové vrty, které jsou potřeba pro pouhé udržení stabilního ropného výstupu.

Agresivní americká zahraniční politika na Středním východě – válka proti režimu al-Assada v Sýrii, tvrdé ropné sankce vůči Íránu, sankce vůči ruským ropným projektům, cynické tolerování ISIS v iráckých ropných oblastech, odmítání zasáhnout a stabilizovat libyjskou ropnou ekonomiku a místo toho tolerování zmatku – to vše je postavené na arogantním názoru Washingtonu, že USA jsou opět králem ropy ve světě a mohou si dovolit hrát vysoce riskantní ropnou geopolitiku. Oficiální vládní orgán zodpovědný za poradenství pro CIA, ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a Bílý dům v oblasti energetiky, americké ministerstvo energetiky, přišel s projekcemi nárůstu u americké břidlicové ropy, založenými na mýtech a lžích. To vedlo Obamův Bílý dům k zahájení ropných válek postavených na těchto mýtech a lžích ohledně růžových vyhlídek u břidlicové ropy.

Tato ropná arogance byla ztělesněna v projevu Obamova poradce pro národní bezpečnost Toma Donilona. V projevu v dubnu 2013 na Kolumbijské univerzitě Donilon, tehdy Obamův poradce pro národní bezpečnost, veřejně pronesl toto: „Nová energetická pozice Ameriky nám umožňuje vystupovat z pozice větší síly. Vyšší americké zásoby energetických surovin fungují jako polštář, který pomáhá snížit naši zranitelnost ze strany globálních poruch v nabídce a cenových šoků. Také nám dovolují tvrdší ruku a realizaci našich mezinárodních bezpečnostních cílů.“

Příští zhruba tři měsíce ve sféře americké břidlicové ropy budou strategické.

Has Washington Just Shot Itself in the Oily Foot? vyšel 6. listopadu 2014 na Voltairenet.org. Překlad v ceně 432 Kč Zvědavec.

Známka 1.1 (hodnotilo 200)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

28

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc prosinec přispělo 57 čtenářů částkou 8 267 korun, což je 28 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Nabídli mu milion za to, že nepůjde na Pražský hrad pro vyznamenání 13.12.18 02:18 Česká republika 0

Hnutí ANO se aktuálně prezentuje jako zachránce vlasti, ale podporuje Globální pakt o uprchlících, který zakotvuje globální uprchlické kvóty13.12.18 01:22 Česká republika 0

Marakéšský pakt: Král Mohammed VI přijal Antonia Guterrese13.12.18 00:57 Maroko 0

Zvláštní zpravodajka OSN pro současné formy rasismu přijde ve čtvrtek do Maroka13.12.18 00:31 Maroko 0

Rusko přijalo migrační kompakt, ale je proti sdílené odpovědnosti12.12.18 23:12 Rusko 0

Brazílie v lednu vystoupí z OSN Globálního paktu pro migraci12.12.18 22:54 Brazilie 0

Montpellier: Policista v civilu zbit před svou rodinou dvěma "nezletilými bez doprovodu"12.12.18 21:54 Francie 1

Migranti přinesou prosperitu. Nový plán Merkelové a Macrona jde proti zájmům Itálie12.12.18 21:33 Evropská unie 0

Merkelová je nejlepší kancléřkou, jakou kdy Islámský stát měl12.12.18 20:53 Německo 0

Teroristický útok u vánočního trhu ve Štrasburku - vrah křičel "Alláh akbar!"12.12.18 20:09 Francie 1

Policie chce stíhat poslance Roznera, zpochybnil existenci tábora v Letech12.12.18 10:05 Česká republika 6

V sobotu mala polícia v Paríži na demonštrantov pripravenú tajnú zbraň - paralyzujúci plyn11.12.18 22:09 Francie 2

Španělsko-německá korporace podporuje drancování okupované Západní Sahary11.12.18 13:27 Western Sahara 1

OSN IOM 2017: Migrace je nevyhnutelná, nezbytná a žádoucí11.12.18 11:29 Evropská unie 1

16 letou Rakušanku ubodal její přítel - nezletilý migrant11.12.18 10:48 Rakousko 2

Macron s navýšením minimální mzdy o 100 eur tahal Francouze za nos11.12.18 10:39 Francie 1

ODS chce, aby vláda opět navrhla Zemanovi povýšení ředitele BIS11.12.18 10:05 Česká republika 6

Ústavní soud na návrh senátorů škrtal v zákonech o azylu a pobytu cizinců11.12.18 09:55 Česká republika 0

Žluté vesty konečně donutily Macrona k projevu10.12.18 21:59 Francie 0

OECD a Evropská komise poukazují na nedostatečnou integraci migrantů a litují, že jejich dovednosti zůstávají z velké části nevyužité 10.12.18 20:43 Evropská unie 1

Měnové kurzy

USD
22,75 Kč
Euro
25,85 Kč
Libra
28,69 Kč
Kanadský dolar
17,03 Kč
Australský dolar
16,43 Kč
Švýcarský frank
22,89 Kč
100 japonských jenů
20,04 Kč
Čínský juan
3,31 Kč
Polský zloty
6,02 Kč
100 maď. forintů
8,00 Kč
Ukrajinská hřivna
0,82 Kč
100 rublů
34,29 Kč
1 unce (31,1g) zlata
28 308,08 Kč
1 unce stříbra
335,35 Kč
Bitcoin
77 049,91 Kč

Poslední aktualizace: 13.12.2018 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 16 703