Kauza Čunek

Vladimír Stwora

21.3.2007 Komentáře Témata: Česká republika 1672 slov

Od poloviny prosince minulého roku plní předseda KDU-ČSL Jiří Čunek stránky denního tisku. Tedy ono se o něm psalo už dříve (dostaneme se k tomu), ale od prosince minulého roku to začalo vyhlížet s tímto mužem poněkud vošajstlich. Zdá se, že všechno odstartovala bývalá sekretářka Jiřího Čunka ze vsetínské radnice, Marcela Urbanová.

Ta v červenci minulého roku poslala Čunkovi osobní dopis obviňující ho ze sexuálního harašení a Čunek ten dopis nechal zveřejnit. Sám o tom říká: "Měl jsem informace, že se na mě chystá kampaň, že mě chce paní Urbanová zničit, proto jsem to udělal."

Jiří Čunek

V dopise, který Urbanová poslala Čunkovi, se praví: "Spolupráce s vámi se začala komplikovat, protože jste do pracovního vztahu začal zavlékat chování sexuální povahy. Osahával jste mě." "Začal jste mě zastrašovat, že jestli z úřadu odejdu, profesně mě zlikvidujete." "Vaše vzdušné polibky či pohyby rukou, jež měly symbolizovat doteky siluety mého těla, působily jen jako trapná úchylka člověka, který není schopen zvládat své emoce." "Okamžik, kdy jsem vás v pracovní době ve vaší kanceláři přistihla při masturbaci a vám to navíc vůbec nevadilo, byl pro mě šokem."

Když obvinění z harašení víceméně vyšumělo do prázdna, přišlo další obvinění. Totiž že Čunek v roce 2002 přijal půlmilionový úplatek od vsetínské realitní firmy H&B. (Noviny o tom psaly 18.12.) A hned za ním přišlo další obvinění, že zneužíval kartu na benzín vsetínského úřadu. Kdo tato obvinění podal? Z článku to není zcela jasné. Nicméně televize NOVA přišla o čtrnáct dnů později s tvrzením, že Čunka udala jeho bývalá sekretářka, paní Urbanová.

[Marcela Urbanová]

Tou dobou byl už Čunek předsedou lidovců a z titulu své funkce měl imunitu. Policie požádala Senát o vydání Čunka a ten jí poměrně rychle vyhověl. Žádost byla podána 16.1. a imunitní výbor doporučil vydání už 24.1. Senát vydání schválil 8.2. (Za celou dobu, co si politikové odhlasovali zákon o svém Božím původu a své nedotknutelnosti, tak učinil pouze ve 14 případech a téměř vždy liknavě a pomalu.)

Následující vývoj události kolem Čunka připomíná biblických sedm morových ran.

23.1. Čunek předložil důkazy o tom, že peníze měl doma, 27.1. tvrdí v novinách, že spořil od svých osmi let.

2.2. Kdosi anonymní zaplatil reklamní agenturu a ta po celé republice rozšířila desítky bilboardů s jeho fotografií a s textem „Jsem křesťanský demokrat, úplatky jsem neukrad (a cikány mám taky rád).“ Kdo byl zadavatel této nenávistné reklamy se nikdy nezjistilo a není ani jasné, zda to vůbec bylo vyšetřováno.

7.2. Další obvinění. Čunkové manželce Pavle někdo půjčil na vybavení ordinace 900 tisíc korun. A paní Čunková odmítá říct, kdo.

8.2. Senát vydal Čunka policejnímu stíháni.

9.2. Policie obviňuje Čunka z přijetí úplatku.

10.2. Policie zatýká šéfa vsetínské firmy H&B Real Petra Hurtu, který údajně poskytl Čunkovi půlmilionový úplatek.

19.2. Rádio Česko zveřejnilo, že Čunek je spoluvlastníkem horské chaty, kterou koupil v roce 2000 za půl milionu. Čunek zamlčel, kde na ni vzal.

23.2. Čunek složil funkci starosty ve Vsetíně.

2.3. Čunek obviněn v tisku, že zamlčel své podnikání v 90. letech. Prý dosud nemluvil o tom, že vlastnil například podíl ve firmě Avera, která obchodovala s elektrickými stroji.

3.3. Policie zatýká tři muže, kteří se údajně pokusili podplatit bývalou Čunkovu sekretářku Urbanovou. Zlínský podnikatel Vaškůj jí nabídl 750 tisíc za „problémy“, které měla. Ta věc oznámila policii a momentálně je podle televize NOVA pod policejní ochranou.

4.3. Další obvinění. Čunka zastupuje advokátka Rejžková. Stejná advokátka přitom zastupuje také tři muže obviněné z pokusu podplatit Urbanovou. Čunek ale tvrdí, že ty tři muže nezná. Zákon neumožňuje, aby advokát zastupoval dva klienty, u kterých existuje podezření, že by svou výpovědí mohli jeden poškodit druhého.

5.3. Čunek ukončil spolupráci s advokátkou Rejžkovou.

6.3. Vychází najevo, že paní Čunkové přicházejí anonymní dopisy. Jeden jí přišel na adresu ordinace, další chodí domů. Neobsahují vyhrůžky na osobní násilí, spíše jsou psány ve stylu Nemyslete, že když ustojíte tohle, bude to konec. Máme na vás ještě spoustu dalších věcí. Zdá se, že všechny jsou psány stejným autorem a tištěny na stejné tiskárně. Není jasné, zda policie vyšetřuje, kdo ty dopisy posílá, z článku to vypadá, že nikoliv.

7.3. Urbanová v tisku popsala, jak jí byl nabízen úplatek.

Po celou dobu je na Čunka vyvíjen tlak, aby odstoupil z funkce předsedy lidovců. Čunek odstoupit odmítá, stejně jako odmítá všechna předchozí obvinění a hodlá se bránit právní cestou. Lidovci mu nicméně vyjadřují podporu a ani Topolánek ani Bursík jeho hlavu zatím nežádají. To bylo 7.3. Komunisté se 13.3. pokusili vyvolat hlasování požadující Čunkův odchod, ale neuspěli o dva hlasy. 14.3. se v novinách objevuje článek, že Topolánek i Bursík se domnívají, že by Čunek měl z vlády odejít.

14.3. Čunek žádá, aby byl jeho policejní výslech odložen, neboť je vystaven silnému mediálnímu tlaku. Noviny to komentují slovy Jiří Čunek se nechce dostavit na policii k výslechu ve své kauze.

15.3. Žalobkyně tvrdí, že Čunkovi zajistili diskrétní výslech. Ve stejný den (odklad výslechu zřejmě nemožný) byl Čunek podroben čtyřhodinovému policejnímu výslechu. Když vycházel z olomoucké vyšetřovny, čekal jej před budovou dav novinářů a štáby televize.

A zatím poslední obvinění. 16.3. prý Lidovky odhalily, že Čunek měl jako vsetínský starosta organizovat prodej hokejového klubu. Při něm zmizelo 4,5 milionu korun.

Co si o tom všem myslím

Původně jsem si myslel, že se Čunek stal obětí své raketové popularity za to, že vystěhoval cikány ze Vsetína. Vystěhoval jich asi stovku, poslední dvě rodiny (26 členů!) prý Čunek postavil před nekompromisní volbu: Buď skončíte na ulici a přijdete o sociální dávky, nebo vám poskytneme půjčku a někde koupíme domek. Rodiny šly na Prostějovsko, do obcí Čechy pod Kosířem a Dřevnovice. Podle novin (viz odkaz) obývaly obě rodiny ve Vsetíně dům určený k demolici. Město jim neprodloužilo nájemní smlouvu, ony se však vystěhovat nechtěly. Pak dostaly soudní výpověď.

Čunkovo rozhodnutí vyvolalo v řadách obyčejných lidí sympatie. To ovšem udělalo čáru přes rozpočet všem advokátům politicky korektního řešení celé situace – a že jich je ve vládě dost a dost.

Ale čím více jsem se probíral materiály v novinách o této kauze, tím více jsem začínal mít pocit, že jde spíše o akt nenávisti a pomsty ze strany jediného člověka. Uražena ženská pýcha dokáže divy. Kdoví, co mezi Čunkem a jeho sekretářkou ve skutečnosti bylo. Možná v tom nejede paní Urbanová sama, je docela pravděpodobné, že Čunek bude mít kolem sebe řadu nepřátel, kteří s radostí přiloží polínko na jeho hranici.

Nenávistná kampaň vůči politikovi není v politickém světě nic nového. Anglicky se jí říká smear campaign a má dokonce heslo ve Wikipedii. Vzpomeňme na případ bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Na české lidi by ovšem obvinění ze sexuálního harašení tak nepůsobilo, jako na americké voliče, proto bylo třeba přistoupit k ostřejší munici.

Není šprochu aby na něm nebylo pravdy trochu, říká české přísloví, možná leccos z těch obvinění bude mít reálný základ, na druhé straně všichni víme, že Čunek zdaleka není jediný. Na každého politika by se něco našlo, kdyby byla vůle.

A možná je to vše ještě jinak. Točí se v tom velké peníze. Na jedné straně jsou Čunkovi přátelé ochotni zaplatit 750 tisíc, na druhé straně někdo pronajal desítky bilboardů s posměšným textem proti Čunkovi. Kolik ta bilboardová kampaň mohla stát? Předpokládám, že podobnou částku. Kdo vlastně stojí za Čunkem a proti němu?

V každém případě je mi Čunek sympatický. A to nejen svým nekompromisním postojem vůči problémovým občanům, ale i způsobem, jakým se brání. Jen málokdo si dokáže představit, jakým obrovským tlakům ten člověk vzdoruje. Přesto si zachovává tvář a bojuje jako lev. Možná je pan Čunek typem politika, jakých by mělo být více. Nemuseli bychom být tam, kde jsme. A možná právě toto je okolnost, která někomu vadí.

Zdroj: Kauza Čunek v iDnes

Známka 1.8 (hodnotilo 5)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

44

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 79 čtenářů částkou 13 311 korun, což je 44 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Trpaslící hledají, do které řitě by se nacpali16.01.18 09:29 Česká republika 2

Dementní Vídeňaci protestují na podporu afrických kobylek15.01.18 21:12 Rakousko 1

Pověsti, že německá vláda tajně letecky šíbruje migranty do Německa, se ukázaly být pravdou14.01.18 21:03 Neurčeno 1

Německý federální dětský televizní kanál: Ode dneška budeme Boha nazývat Alláhem. Všechny děti jsou muslimové14.01.18 20:20 Německo 2

Regensburg: Skupina mladých migrantů napadla dva policisty. Jsou s vážnými zraněními v nemocnici14.01.18 19:17 Německo 0

Wurzen (okres Lipsko): Boj mezi Němci a migranty - dva muži vážně zraněni 14.01.18 18:49 Německo 0

Pirát Michálek zcela vážně tvrdí, že Masaryk řekl: Všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda14.01.18 15:21 Česká republika 1

Times: Tusk obvinil Polsko z tajné práce pro Kreml a vystoupení z EU! 14.01.18 13:29 Polsko 0

Václav Havel: Všichni Češi jsou pokrytečtí vychcánkové a všichni kradou - delegovali svoje zlo na Junka (STB agent).To mě na tom sere!14.01.18 12:41 Česká republika 1

Dva slušňáci připíjejí na pokračující spolupráci 14.01.18 12:09 Česká republika 2

Antifa ubila muže železnou tyčí zato, že měl šle v národních barvách14.01.18 11:27 Španělsko 1

Babiš - slizký had - se již vyvléká z podpory Zemana. Doporučil mu zdůraznit orientaci na Západ, nehovořit ve prospěch Ruska a Číny a vyměnit poradce13.01.18 20:08 Česká republika 2

ODS opět zvolila svým vůdcem bývalého předsedu moravského výboru Panevropské unie, Petra Fialu, a doporučila voličům volit globalistu Drahoše13.01.18 19:54 Česká republika 1

Volby 2018: Miloš Zeman zvítězil s 38,57 % hlasů v prvním kole. Před pěty lety dostal 24,21 % hlasů. Druhému kolu se nevyhneme13.01.18 19:23 Česká republika 8

Počty nakažených spalničkama na Ukrajině rychle narůstají13.01.18 17:24 Ukrajina 2

Feministky pobouřil dopis hvězdné Deneuveové proti kriminalizaci mužů13.01.18 10:20 Francie 0

Štěch vůbec netuší, o čem hlasoval. Autoři petice proti směrnici EU o zbraních napsali Štěchovi a jeho odpověď četli s vytřeštěnýma očima13.01.18 00:58 Česká republika 2

Němečtí soc. dem. (SPD) půjdou opět do Velké koalice s Merkelovou - příliv migrantů do Německa bude pokračovat12.01.18 23:17 Německo 0

Soud s palestinským vrahem v Hamburku. Jeho obhájce šokoval hned na začátku12.01.18 22:36 Německo 0

Německý tisk o českém prezidentovi: Zeman podněcuje strach pomocí spikleneckých teorií11.01.18 22:56 Německo 5

Měnové kurzy

USD
20,78 Kč
Euro
25,45 Kč
Libra
28,62 Kč
Kanadský dolar
16,73 Kč
Australský dolar
16,54 Kč
Švýcarský frank
21,61 Kč
100 japonských jenů
18,77 Kč
Čínský juan
3,23 Kč
Polský zloty
6,10 Kč
100 maď. forintů
8,25 Kč
Ukrajinská hřivna
0,73 Kč
100 rublů
36,80 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 745,88 Kč
1 unce stříbra
356,53 Kč
Bitcoin
249 123,46 Kč

Poslední aktualizace: 16.1.2018 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 20 766