„Barevnou revoluci“ na Kubě vyvolal koronavirus

Dmitrij Bavyrin

13.7.2021 Komentáře Témata: Kuba 1148 slov

V neděli se na Kubě nečekaně pro celý svět odehrál masový protest, jaký tam nebyl k vidění už desítky let. Hlava státu Miguel Diaz-Canel, který teprve nedávno získal plnou moc, čelí vážné výzvě. Výsledek konfrontace do značné míry závisí na postupu Spojených států a na tom, zda jsou ochotny riskovat splnění dávného snu svých "jestřábů" a osvobodit ostrov od komunistů.

Internet na Kubě je pro většinu obyvatel příliš drahý. Navíc je na "ostrově svobody" kvůli koronaviru málo turistů a málo novinářů: jen zřídkakdy se tam děje něco mezinárodně zajímavého a rušného.

Dokonce i v Rusku, kde slovo "Kuba" stále evokuje cosi "bratrského" a nostalgického, nebyla o začátku kubánských protestů zveřejněna jediná zpráva, dokud nebyl na státních kanálech ostrova odvysílán zvláštní projev prezidenta Miguela Díaze-Canela, který vyzval komunisty, aby vyšli do ulic a bránili výdobytky revoluce proti zahraničním nájemníkům.

"Jsme ochotni položit život. Pokud chtějí čelit revoluci, musí šlapat po našich mrtvolách. Jsme připraveni na všechno a budeme bojovat v ulicích," prohlásil.

Ještě předtím se na webu objevilo několik videí z protestů z různých míst Kuby (zatím z osmi více či méně velkých měst včetně Havany). Ukazovaly lidi, kteří skandovali hesla, a bylo slyšet četné klaksony aut. Pravost nahrávek byla mnoha uživateli zpochybněna.

Když tyto klaksony probudily několik západních novinářů, zaznamenali několik tisíc protestujících a hesla jako "Pryč s diktaturou", "Pryč s komunismem", "Na Kubě začíná svítat" a "Noc nebude trvat věčně".

Vážnost událostí lze posoudit podle toho, že se Diaz-Canel urychleně vydal do San Antonio de los Baños - přístavního města, kde zřejmě začaly první protesty (rozlohou je malé - něco kolem 50 tisíc obyvatel, ale nachází se jen 25 kilometrů od hlavního města Havany).

A nelze soudit, protože Kuba má svůj vlastní precedens úspěšného boje proti "barevným revolucím". A Diaz-Canel z toho chce zřejmě udělat tradici.

Dosud nejmasovější opoziční demonstrace na Kubě se konaly v roce 1994. Po rozpadu SSSR ztratil "ostrov svobody" velkou část své materiální podpory, což vedlo k hospodářské krizi a prudkému poklesu životní úrovně, což následně vedlo k pokusu o vzpouru. Vzpoura byla skutečně lidová - neměla žádné vůdce ani zjevné "vůdce" a obvyklé lidové slavnosti na nábřeží Malecon se změnily v pogromy a útoky na policisty.

Poté 68letý Fidel Castro, který také vyzval komunisty, aby vyšli do ulic, následoval svou vlastní výzvu - a promluvil k protestujícím procítěným projevem o slavné minulosti a světlé budoucnosti. Pověstné charisma a řečnický talent, stejně jako stranické struktury místních komunistů velitele nezklamaly: počáteční proticastrovské shromáždění se postupně změnilo v procastrovské, revoluční situace se rozplynula, policie zatkla některé výtržníky a sám Fidel dodržel slib daný davu a nechal odejít ty, kteří chtěli opustit zemi (také proto, aby už "nekalili vodu").

Diaz-Canel je svým způsobem také okouzlující muž, ale do Fidela má daleko. Zda se mu podaří stejný trik, se dozvíme již brzy, každopádně policie a speciální služby nezahálejí a státní poskytovatelé (tedy všichni poskytovatelé na Kubě) pro jistotu odřízli od internetu 60 % uživatelů, kterých je tam, zopakujme si, kvůli vysokým cenám za komunikaci málo.

Hlavní námitkou protestujících je, že vláda neudělala dost pro boj s epidemií koronaviru, která vedla k dramatickému propuknutí nemoci a stejně dramatickému nárůstu počtu úmrtí. Taková tvrzení lze vznést téměř proti každé vládě na světě a Diaz-Canel logicky označil boj proti infekci na masových shromážděních za "zvrácenost".

Je však třeba si uvědomit, že Kubánci mají svou vlastní hrdost. Poměrně skromné příjmy obyvatelstva byly po desetiletí kompenzovány vysoce rozvinutým systémem zdravotní péče a jeho všeobecnou dostupností. Lékařství je něco, v co Kubánci tradičně věřili, ale nyní je jejich víra podkopána. Na jedné straně se "ostrovu svobody" podařilo vytvořit vlastní vakcínu - Abdalu, na druhé straně nepovolili žádnou jinou, včetně ruské a čínské, což jistě ovlivnilo tempo epidemie.

Kuba se zároveň nachází na historickém rozcestí a ve velmi obtížné ekonomické situaci. Oba tyto faktory podporují pokus o revoluci bez ohledu na to, jaká je její formální záminka.

Teprve v dubnu definitivně skončila sedmdesátiletá éra bratrů Castrových - Raul odstoupil z funkce předsedy komunistické strany a Diaz-Canel nyní spojuje obě hlavní funkce ve státě. V zemi mezitím již několik let probíhá "restrukturalizace": komunisté si zachovávají svou "řídící a vedoucí úlohu", ale soukromý sektor se rozšiřuje, ekonomika se liberalizuje a nová ústava stanoví ochranu lidských práv, včetně některých práv LGBT.

Obecně platí, že "ostrov svobody" nečeká ani tak na "změnu", jako spíše na účinek změn, které již proběhly. Problém je v tom, že mnoho kubánských reforem bylo zaměřeno na rozvoj cestovního ruchu a s nástupem pandemie se naděje na tento rozvoj zhroutily.

Zároveň je na zemi uvaleno americké embargo - přísnější než obvykle. Americký prezident Donald Trump v boji o voliče na Floridě, kde žije mnoho nesmiřitelných emigrantů z Kuby, uvalil na "ostrov svobody" další sankce. Teoreticky by je mohl zrušit prezident Joe Biden - byl přece součástí administrativy Baracka Obamy, který obnovil diplomatické vztahy s Kubou a zahájil postupné zlepšování vztahů. Vyhlídky na to jsou však mizivé: za prvé, Washington teď nemá na Kubu čas - má dost jiných problémů, a za druhé, je třeba připomenout, že na obvykle "nerozhodnuté" Floridě vyhrál volby s velkým náskokem Trump.

Není náhodou, že kubánští představitelé v komentářích k protestům střídavě vyzývají ke zrušení embarga, čímž zdůrazňují jak zdroj socioekonomických problémů na ostrově, tak způsob jejich řešení.

Washington zatím Díaze-Canela pouze varoval před použitím násilí proti demonstrantům. Zjevně se zastavili, aby se zamysleli: kubánské nepokoje jsou pro všechny překvapením, ale zatím není jasné, jak vážné je to, co se děje, a jaké jsou vyhlídky na protesty bez vůdce, jako tomu bylo v roce 1994.

Američané mají samozřejmě na výběr: buď se chopí "historické šance" a pokusí se po tolika letech neúspěšných pokusů skoncovat s kubánským komunismem, nebo - pokud má nová revoluce jen malou šanci na vítězství - nebudou riskovat dosavadní průběh "resetu" vztahů s Kubou, který požaduje velká část Demokratické strany. Socialistické "křídlo" demokratů nejenže nesouhlasí s "genocidou kubánského lidu", ale také sympatizuje s kubánskými komunisty, což se donedávna zdálo pro americký politický systém nemožné.

Ruské ministerstvo zahraničí zase tradičně poukazovalo na nepřípustnost vměšování do kubánských záležitostí zvenčí a z kontextu je zřejmé, že na to poukazovali právě Američané. Ruská angažovanost v kubánských záležitostech však dnes není tak významná jako například ve Venezuele a zdá se pochybné, že bychom mohli Diaz-Canelovi nějak pomoci s řešením problémů, kterým čelí, s výjimkou dodávky Sputniku V, ale to nyní závisí především na samotném Diaz-Canelovi.

Jakékoli prognózy se zatím zdají být předčasné, ale skutečnost, že rozhořčení kubánských demonstrantů není namířeno ani tak proti němu nebo komunistické straně, ale proti vládě Manuela Marrera Cruze, vypovídá o prezidentových šancích dostat situaci opět pod kontrolu. Mohl by být obětním beránkem - Kubánci by ho tak rádi viděli -, ale to neznamená, že protesty, jakmile utichnou, nevypuknou s novou silou. Éra změn na "ostrově svobody" přechází v éru zvýšených turbulencí a důležitých zpráv bude mnohem více než před několika lety.

«Цветную революцию» на Кубе спровоцировал коронавирус vyšel 12.7.2021 na vzgljad.ru. Překlad v ceně 522 Kč Zvědavec.

Známka 2.0 (hodnotilo 38)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

50

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 101 čtenářů částkou 17 396 korun, což je 50 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Kouřením proti coronaviru27.09.21 13:18 Neurčeno 0

Následky rozhodnutí EU dopadne na občany tvrdě již tuto zimu. A tím to bohužel neskončí26.09.21 08:07 Evropská unie 1

Pre tých, ktorí ešte veria na tzv. demo - voľby 25.09.21 22:17 Německo 0

Lékař ze záchranky kandiduje za Volný blok25.09.21 22:00 Česká republika 0

Více než 90% nových případů COVID-19 v Izraeli pochází z řad plně očkovaných osob25.09.21 14:13 Izrael 4

Očkovací teror pro zahraniční studenty25.09.21 10:42 Česká republika 1

Takhle se říká ne tyranii! Australané se postavili proti policejnímu státu24.09.21 18:44 Austrálie 1

35 000 neočkovaných řidičů kamionů bude blokovat od 27. září Itálii24.09.21 18:40 Itálie 1

Klimatičti alarmisté demonstrují v Praze24.09.21 15:45 Česká republika 3

Svědectví lidí po vakcinaci24.09.21 15:00 Izrael 9

Nový návrh zákona by omezil podporu v nezaměstnanosti pro ty, kteří byli propuštěni kvůli odmítnutí očkování24.09.21 11:40 Izrael 0

Patnáctiletý "hoch" ubodal v Sasku o rok starší dívku24.09.21 11:26 Německo 0

Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách24.09.21 09:12 Německo 2

I obhájci obviněných ze zločinů nenávisti půjdou za katr23.09.21 12:55 Česká republika 2

Jak reagovali američtí astronauti, když měli přísahat na bibli, že se skutečně procházeli po měsíci23.09.21 08:31 USA 3

Vyšetřování dvou mnichů kvůli zapálení antén 5G21.09.21 16:34 Francie 17

Izraelský lidový výbor – Ještě žádná vakcína nikdy nezpůsobila tolik zranění. Zpráva o nežádoucích účincích vakcín.21.09.21 15:49 Izrael 2

Výzva lékařů a odborníků zabývajících se problematikou nemoci Covid-1921.09.21 15:45 Česká republika 1

Šest válek, které Rusko ostudně prohrává20.09.21 21:43 Rusko 7

Zaočkovaný arcibiskup Babjak sa počas návštevy pápeža nakazil covidom-19. Hovorí sa aj o ďalších menách20.09.21 15:24 Slovensko 1

Měnové kurzy

USD
21,68 Kč
Euro
25,42 Kč
Libra
29,65 Kč
Kanadský dolar
17,16 Kč
Australský dolar
15,78 Kč
Švýcarský frank
23,43 Kč
100 japonských jenů
19,61 Kč
Čínský juan
3,36 Kč
Polský zloty
5,52 Kč
100 maď. forintů
7,12 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
29,84 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 145,81 Kč
1 unce stříbra
490,91 Kč
Bitcoin
953 657,29 Kč

Poslední aktualizace: 27.9.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 537