Trump obvinil Kubu ze „sonických útoků“ na americké diplomaty

„Sonické incidenty“ v Havaně a Edinburská univerzita

Arnold August

11.9.2018 Komentáře Témata: USA, Kuba, Trump 1052 slov

15. srpna 2018 oznámilo Ministerstvo zahraničí USA další opatření, jehož cílem je snížit počet personálu na velvyslanectví v Havaně a omezit pobyt diplomatů na jeden rok. Tato extrémně omezená kategorie je obvykle aplikována na země, které jsou ve válce, jako např. Afghánistán a Irák. Změna v politice USA, která začala vloni na podzim, je založena na údajných zdravotních potížích v souvislosti se sonickými incidenty na diplomaty v Havaně, jak zjistil Washington. Zároveň s varováním Američanů před cestováním na Kubu a omezenými konzulárními službami, což má dopad na americké občany i Kubánce na ostrově, Trumpova administrativa výrazně omezila diplomatické styky a konzulární služby, které inicioval Obama.

Nicméně 23. srpna 2018 Ministerstvo zahraničí USA přepracovalo varování pro veřejnost, týkající se Kuby, z varování typu „znovu zvažte, zda vycestujete“ na „buďte ve zvýšené míře opatrní“. Zatímco USA zachovávají totožnou obviňující terminologii „sonické útoky“, jde o stejný stav pohotovosti, který se vztahuje na Německo, Francii, Dánsko, Španělsko, Itálii a Anglii. Vnímá Washington velmi intenzivní debatu mezi vědci v mnoha zemích (včetně samotných Spojených států amerických), která je protiváhou Trumpovy politiky, týkající se velvyslanectví v Havaně?

Když jsem v době od května do června 2018 pořádal přednáškové turné ve Velké Británii, všiml jsem si, že britský deník Guardian publikoval 29. května vědecký článek, který mimo jiné citoval dva neurovědce z Edinburské univerzity - byli to Dr. Sergio Della Sala a Dr. Robert McIntosh. Hlavní vědecké závěry, k nimž došli během společného výzkumu, jsou fantastické, a slouží jako argument proti tvrzení USA, že šlo o „sonické útoky“. I laikovi musí být jasné, že pronikli k podstatě věci ohledně tohoto tvrzení, které Američané využili jako záminku pro opětovné nastolení nepřátelských vztahů.

Jelikož program mého přednáškového turné zahrnoval i Skotsko, požádal jsem na Edinburské univerzitě o rozhovor s těmito vědci. Moje žádost byla laskavě přijata, jen s jednou námitkou, že Dr. Della Sala je mimo město a nemůže se tudíž rozhovoru zúčastnit, takže Dr. McIntosh zastoupí oba akademiky.

Dr. McIntosh zahájil naši diskusi slovy: „Nejsem vůbec politicky motivovaný.“ Ve skutečnosti je jeho čistě vědecká motivace založena na rozsáhlých zkušenostech a práci: bakalářský titul (BSc) z psychologie a neurochirurgie, Univerzita v Manchesteru v Anglii; doktorát (PhD) z neuropsychologie, Kaledonská univerzita ve skotském Glasgow; šéf katedry psychologie (2013-2016) a docent psychologie (2010 až do současnosti) na Edinburské univerzitě ve Skotsku.

Dr. Della Sala je profesorem kognitivní neurovědy na Fakultě filozofie, psychologie a jazykových věd Edinburské univerzity. Jen za několik posledních let byl autorem nebo spoluautorem sedmi knih a nespočetných článků, dosáhl významného postavení v rámci Evropy a získal ocenění ve svém oboru.

Během diskuse bylo potvrzeno, že Ministerstvo zahraničních věcí USA pověřilo Pensylvánskou univerzitu, aby testovala členy amerického diplomatického sboru v Havaně, kteří měli zdravotní problémy. Formální zpráva této americké univerzity byla publikována v březnu 2018 v odborném medicínském časopise Journal of the American Medical Association. To bylo podnětem pro oba vědce z Edinburghu, kteří zpochybnili věrohodnost zprávy, a označili ji jako „postrádající vědeckou přísnost“, „neseriózní“ a „nesprávnou“: silná slova pro nepoliticky motivované akademiky.

Samozřejmě, že tato reakce vzešla ze solidních vědeckých základů. Co bylo hlavním znakem postupu a výsledků této americké univerzity, které vyvolaly jasné odmítnutí na druhé straně Atlantiku?

Výměna názorů na univerzitě ve Skotsku se soustředila především na zprávu, kterou napsali McIntosh/Della Sala, zveřejněnou 29. května 2018 v evropském časopise Journal of Neurology. Nicméně mým cílem bylo zpřístupnit tuto analýzu laikovi, aby výsledek přetrvávající polemiky - téměř sci-fi - mohl být převeden do všeobecnější, srozumitelnější podoby. Tento přístup usnadnili oba vědci samotným hlediskem. Název jejich nezávisle posouzeného článku „Kognitivní poruchy, kterými trpí každý“ mě v průběhu diskuse přiměl, abych skutečně uvažoval o zkušenosti, kterou někteří z nás máme.

Pro výzkum, probíhající na Pensylvánské univerzitě, bylo vybráno šest diplomatů ze všech postižených. Každý z nich byl podroben 37 kognitivním testům. Testy hodnotily pracovní paměť, jazyk, uvažování, vizualizaci, koncentraci na sluch, pohyb a další schopnosti z celkového počtu 10 kategorií kognitivních schopností.

Obvyklá praxe s kognitivními testy je taková, že se změří individuální výkonnost ve srovnání s jinými osobami v dané populaci. A jaké je standardní měřítko, akceptované touto profesí? Když osoba dosáhne úrovně 5%, je považována za poškozenou. Prahová hodnota musí být nízká, aby se zohlednily různé faktory. Velmi malá část populace se považuje za poškozenou.

Hodně testů, které popsal McIntosh - a které podstoupili diplomaté - mi byli povědomé. Sám jsem nedávno zažil, když jsem v Montrealu podstoupil rutinní kognitivní test, týkající se stárnutí, obtíže s koncentrací. Během doby, kdy jsem byl tváří v tvář doktorovi po dobu delší, než 1 hodina, aniž bych měl možnost se během zkoumání „inteligence“ uvolnit, mi přišlo obtížné vyhnout se analyzování samotného doktora a složitých testů. Moje mysl se nevyhnutelně zabývala takovými věcmi, jako jsou úkoly, které na mě čekají, až se od doktora vrátím do kanceláře, atd.

Tento podnět nemá sloužit k zobecnění nebo zjednodušení. Je však zřejmé, že v těchto testech musí být dán prostor pro maximální uvolnění, aby se zabránilo diagnostikování znaků, které by mohly být teoreticky považovány za „kognitivní poruchu“, ale přitom tomu tak není. Tudíž 5% prahová hodnota je typickým standardem v rámci profese.

Přesto Pensylvánská univerzita definovala prahovou hodnotu 40%, což znamená, že de facto čtyři z deseti jedinců, kteří budou dělat test, budou „poškození“. Vědci z Edinburghu tak dospěli k závěru, že „40% prahová hodnota je jen stěží detail. Navzdory tomu to naše věda ani klinické testování neuznávají.“

Pokud má čtenář stále pochybnosti o tomto tvrzení, dovolte mi vás ujistit, že McIntosh a jeho kolega nenechali kámen na kameni. V podstatě zopakovali pensylvánský model, a zjišťovali pravděpodobnost splnění testů, když bude prahová hodnota nastavená na 40%. Navíc vědci opakovali tyto testy tisíckrát! Všechny subjekty byly klasifikovány jako poškozené.

Lékaři z USA uvedli ve zprávě, že všech šest diplomatů, kteří prošli celou řadu testů, mají nějaké poškození mozku. McIntosh k tomu však řekl, že kdokoli, kdo by podstoupil tyto testy, by byl klasifikován jako poškozený.

Pensylvánská univerzita k dnešnímu dni nereagovala na tuto konkrétní záležitost, týkající se kritéria 40%, přestože velká část represivních opatření ze strany Ministerstva zahraničí USA vůči Kubě je založena na hodnotě 40%.

Čtenáři si zřejmě udělají svůj názor sami.

Trump Accuses Cuba of “Sonic Attacks” against US vyšel 4. září 2018 na Global Research. Překlad v ceně 451 Kč Zvědavec.

Známka 1.1 (hodnotilo 30)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

44

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 91 čtenářů částkou 13 065 korun, což je 44 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Francie chce kriminálně pronásledovat lidi bojkotující izraelské výrobky21.11.18 11:42 Francie 2

Který ministr financí nejvíce zadlužil ČR?21.11.18 11:37 Česká republika 1

Austrálie nepodepíše OSN Globální kompakt pro migraci21.11.18 16:30 Austrálie 0

Prohrávají, prohrávají! A jsou čím dál zběsilejší :-)))21.11.18 00:19 Česká republika 5

Polsko nepodepíše OSN Globální kompakt pro migraci21.11.18 16:27 Polsko 0

Izrael nepodepíše OSN Globální kompakt pro migraci21.11.18 16:25 Izrael 0

USA: V sakcích Íránu udělujeme dočasně výjimku Číně, Indii, Jižní Koreji, Turecku, Itálii, Řecku, Japonsku a Tchajwanu.21.11.18 11:23 USA 1

Financují EU a ČR Islámský stát v Turecku?21.11.18 11:22 Evropská unie 0

Zprávy o mučení migrantů v uprchlických táborech v Libyi byly účelovou lží21.11.18 11:20 Libye 1

Německo se připravuje na hromadné letecké dovážení afrických migrantů do EU20.11.18 15:46 Německo 2

Špinavá dohoda mezi Bruselem a Renziho Itálií: Itálie bude brát všechny migranty a Brusel jí zajistí flexibilitu veřejných účtů20.11.18 14:59 Itálie 1

Slovenská obdoba ÚOOZ začala vyšetřovat organizátory demonstrací, které vypukly po vraždě Jána Kuciaka! Stejné procesy probíhají nyní i v Praze20.11.18 13:13 Slovensko 0

Migrant v Německu podřízl otce aktivistky, která jej otci doporučila na výpomoc19.11.18 20:13 Německo 2

Migrant v Německu znásilnil ovci19.11.18 20:09 Německo 5

Fico: Globálny pakt o migrácii nie je v súlade s migračnou politikou Slovenskej republiky 19.11.18 12:48 Slovensko 1

Bulharsko odmítlo Globální pakt pro migraci a ... vypukla v něm barevná revoluce19.11.18 12:39 Bulharsko 2

Slovensko sa k paktu OSN o migrácii asi nepripojí, “nie sme však ešte za vodou,” hovorí poslanec Paška a očakáva ešte brutálny nátlak zo strany EÚ19.11.18 12:34 Slovensko 1

Vánoční svátky v Evropě 201819.11.18 11:18 Evropská unie 5

Výbušná výpověď: Čtveřice vyšetřovatelů promluvila. Kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz Chovance, tvrdí.18.11.18 22:24 Česká republika 0

Španělská facka USA: Ruské námořnictvo se vrací do španělské Ceuty18.11.18 17:35 Španělsko 1

Měnové kurzy

USD
22,87 Kč
Euro
26,02 Kč
Libra
29,26 Kč
Kanadský dolar
17,19 Kč
Australský dolar
16,55 Kč
Švýcarský frank
23,00 Kč
100 japonských jenů
20,26 Kč
Čínský juan
3,29 Kč
Polský zloty
6,04 Kč
100 maď. forintů
8,10 Kč
Ukrajinská hřivna
0,83 Kč
100 rublů
34,73 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 926,30 Kč
1 unce stříbra
327,45 Kč
Bitcoin
102 586,66 Kč

Poslední aktualizace: 21.11.2018 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 069