Arktida na prahu zhroucení

Robert Hunziker

26.8.2016 Komentáře Témata: Globální oteplování 1241 slov

K 17. srpnu tohoto roku měření Americké námořní výzkumné laboratoře arktického mořského ledu po dobu 30ti dní 'ukazují, že vrstva starého mořského ledu (několikaletá) v podstatě zmizela' (zde). To znamená, že Arktida ztratila svou 'infrastrukturu'. Je pryč.

Vrstva několikaletého ledu, tlustá přibližně 50-60 cm, tedy zmizela. Co zbývá, je ledová vrstvička, která vytváří sice rozlehlou, ale tenkou pokrývku s malým množstvím ledu, čehož mohutně využívají šarlatáni, když se na veřejnosti chvástají, jak ohromně rozsáhlá je oblast pokrytá ledem během zamrzání, takže globální oteplování způsobené člověkem je jen novinářskou kachnou. Tito význační šarlatáni potom na zinscenovaných veřejných vystoupeních klamou veřejnost o klimatických změnách. Najdeme je všude.

[...]

Arktida přitom negativně ovlivňuje celou severní polokouli (zde) tím, že mění jet stream (tryskového proudění vzduchu ve výšce 9-12km), což vede k drastické změně běžného chodu počasí a v konečném důsledku nepříznivě postihuje celou polokouli. Ale co je nejzávažnější, ztráta arktického ledu může bez varování vést k zhroucení globálního ekosystému.

Arktický led bude tvořen tenkou slupkou tohoročního ledu, který se lehce láme, mění v břečku a tmavne, takže absorbuje více slunečního svitu, což může nakonec vést až ke globální katastrofě. Hezké, že?

Od poslední doby ledové až doposud nám Arktida prokazovala velkou službu tím, že váže obrovské množství (gigatuny) zmrzlého metanu (CH4). Tento zamrzlý metan, obzvláště ten v mělkých vodách, kde může probublat až k povrchu (již studováno vědeckými týmy), představuje nebezpečí tak velké, že i hollywoodská Godzilla je proti tomu pouhou dětskou hračkou.

Natálie Shakhova, vedoucí rusko-amerického výzkumu metanu na Mezinárodním institutu pro výzkum Arktidy na Aljašské univerzitě se domnívá, že je možné, že dojde k uvolnění 50gigatunové metanové 'bubliny' v mělkých vodách Východosibiřského arktického šelfu (50-100m). To by spustilo lavinu procesů, vedoucích až k překotnému globálnímu oteplení (atmosféra nyní obsahuje 5Gt metanu). Život na Zemi by dostal tvrdý direkt!

Je ale třeba mít pořád na paměti, že teorie '50gigatunové metanové bubliny' je mezi klimatology mimořádně kontroverzní. Na druhé straně je tu nesporná, alarmující ztráta arktické ledové hmoty (podložená soudobými měřeními), která je jasným důkazem globálního oteplování. Led přece taje, když se otepluje!

John Vidal, vynikající redaktor rubriky věnované ekologii v deníku The Guardian, nedávno vydal článek s názvem Time to Listen to the Ice Scientists About the Arctic Death Spiral, The Guardian (zde), kde konstatuje: 'Led v Arktidě mizí. Musíme velmi rychle omezit emise, jinak je naše katastrofa, předpověděná oceánologem Peterem Wadhamsem, nevyhnutelná'.

Profesor Peter Wadhams z Univerzity v Cambridgi vydává 1. září 2016 novou knihu, s titulem 'A Farewell to Ice, A Report from the Arctic'. John Vidal ve svém článku v Guardianu uvádí, že Wadhamsova kniha nabízí nový pohled na polemiku o klimatických změnách: 'Jelikož Peter Wadhams říká něco, co si jiní vědci nedovolí, stal se terčem pomluv a je napadán a očerňován odpůrci a politiky, kteří ordinují 'opatrnost', nebo přímo nečinnost.

Spolu s ostatními odborníky na polární oblasti se přeorientoval z terénního výzkumného pracovníka na průkopníka povědomí o klimatické změně, nejvíce překotné a nejradikálnější změně, která se na této planetě neodehrála po tisíce let. Tohle není jen nějaká pozoruhodná změna probíhající v odlehlé části světa, ale katastrofa pro lidstvo.

Vše uvedené vyvolává tuto otázku: Dojde k překotnému globálnímu oteplování ještě za našich životů?

Ano, možné to klidně je, pokud, jak se domnívá Dr. Wadhams, dojde vlivem zmizení arktického ledu k uspíšení klimatických změn. V této souvislosti Wadhams vyzývá lidi, kteří studují klimatické změny, aby se nebáli promluvit a nedrželi nic v tajnosti.

Nakonec, je veřejně známo, že vědci 'upravují' výsledky vlastního výzkumu a bagatelizují závažnost klimatických změn, aby nepřišli o granty a nestali se terčem posměšků jako buřiči a extrémisti, což by zruinovalo jak fondy na podporu výzkumu, tak jejich kariéry.

Jak zjistila Amy Goodman z Democracy Now!, přední klimatičtí odborníci nejsou ochotni sdělovat veřejnosti ty největší obavy, které mají. Když dělala loni v prosinci na klimatické konferenci (COP 21) v Paříži rozhovor s předním odborníkem na klima, Kevinem Andersonem z Univerzity v Manchesteru a zároveň členem Tyndallova centra pro výzkum klimatických změn, Kevin Anderson řekl, že: 'Dosud jsme jednoduše nebyli připraveni přijmout revoluční důsledky našeho vlastního výzkumu, a pokud ano, tak se pořád zdráháme mluvit o těchto věcech na veřejnosti. Mnoho vědců se dokonce uchyluje k cenzuře jejich vlastního výzkumu'.

Přímo tedy od jednoho z největších světových odborníků na klimatické změny se dozvídáme, že klimatičtí vědci cenzurují (bagatelizují) svoje vlastní poznatky. Ale proč?

To, čeho se obáváme, je zveřejňování analýz, které zpochybňují současné paradigma, tj. ekonomický model dnešní společnosti. Naše analýzy 'ladíme' tak, aby byly v souladu se soudobou ekonomickou realitou, v souladu s ekonomickou nosnou konstrukcí dnešního světa. Faktem je, že naše věda si dnes klade fundamentální otázky, zda je idea krátkodobého ekonomického růstu dobrým nápadem, ale moc se o tom nemluví. Financující orgány se v podstatě zdráhají financovat výzkum, který tyto otázky nastoluje (zde).

Ta poslední věta Dr. Andersona stojí za zopakování, protože vypovídá o samotné podstatě předpojatosti výzkumu klimatu: 'Financující orgány se v podstatě zdráhají financovat výzkum, který tyto otázky nastoluje.' Peníze tedy diktují účel vědy. Hm! A nemělo by to být naopak?

Vedle Wadhamsova jasného, syrového varování před těžkostmi, se kterými se budeme potýkat, je Andersonovo 'odhalení' dalším důvodem, abychom se zastavili, zamysleli a začali konat - každý z nás, ale nejvíce naši 'vůdcové'. Všechny války, přírodní pohromy, hladomory a utrpení, vše co zde kdy bylo, se totiž jeví jako směšně bezvýznamné v porovnání s nenadálou katastrofou velmi rychlých klimatických změn, velmi pravděpodobně způsobených nekontrolovatelným globálním oteplováním.

Jedním z možných následků nekontrolovatelné a náhlé změny klimatu, kromě faktu, že zastihne lidstvo nepřipravené, bude rapidní zvýšení hladin oceánů a moří a zaplavení pobřežních oblastí, dlouhotrvající sucha, která omezí nebo úplně znemožní zemědělskou produkci, ničivé bouře, úmorná vedra v mírném podnebném pásu, která povedou k panice, nemocem a náhlým úmrtím (již se děje). Svět se stává chaotičtějším. Život se stává obtížnějším. Americký sen nepříjemně hořkne během jediné generace.

Ale velké množství vědeckých prací o změnách klimatu svádí k závěru, že klimatická změna je něčím ode dneška velmi vzdáleným; desítky, možná i více jak 100 let a není ničím, čeho bychom se měli obávat, což je i názor nekonzistentních gradualistů.

Smutným faktem ale přitom je, že dnes již máme důkazy o tom, že ten nejhorší ze všech možných scénářů, již započal. Chce to jen přečíst si Wadhamsovu knihu. Jedinou otázkou do budoucnosti zůstává, zdali se klimatická změna urychlí a stane se z ní monstrum, které se vymklo kontrole, nebo bude probíhat postupně (a dá tak za pravdu gradualistům), takže teprve budoucí generace budou muset čelit běsům hroutících se ekosystémů.

V každém případě, antropogenní (způsobená lidmi) klimatická změna/globální oteplování je krátce a dobře velký problém, v mnoha případech s neblahým dopadem, probíhající právě teď, pod naším společným, globálním nosem. Jmenujme několik příkladů: úbytek arktického ledu, 95% povrchu Grónska se mění ve sněhovou břečku - poprvé v dějinách vědeckých měření (1-2 míle tlustá vrstva ledu = zvýšení hladiny oceánů o 58cm), tající ledovce Švýcarských Alp, ustupující ledovec v oblasti základního tábor Mt. Everestu, permanentní uzavření nejvýše položeného lyžařského areálu na světě - bolivijské Chacaltaye (5300 m n.m.), pustošící sucha v Číně (zdvojnásobila se v horizontu dekád), rozpadající se ledovec Totten Glacier v Antarktidě nebo jiný antarktický ledovec Pine Island - nejrychleji tající ledové těleso na světě, řetězec ostrůvků v Severní Karolíně (Outer Banks) ustupující moři, a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Lidé zastávající klíčové pozice ve společnosti, jako Donald Trump, však neustále veřejně prohlašují: 'Globální oteplování je mystifikace.'

Arctic Death Rattle vyšel 22. srpna 2016 na Counterpunch.org. Překlad v ceně 525 Kč Zvědavec.

Známka 3.2 (hodnotilo 103)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

36

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc únor přispělo 78 čtenářů částkou 10 860 korun, což je 36 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Než migrant překročí hranice Evropy...16.02.18 18:35 Neurčeno 2

Vysoká hra Putina: Turecko nakupuje ruské S40016.02.18 16:25 Turecko 7

Transgender kojí15.02.18 14:47 Británie 0

Dva teplí sdílejí fotku "svého" dosud nenarozeného dítěte na Twitteru 14.02.18 17:23 Británie 3

Přihlouplí češti umělci opět školí Zemana a potažmo národ14.02.18 16:45 Česká republika 3

Tak je to tady: vláda znovu hlásí Česko k fiskálnímu paktu14.02.18 16:34 Neurčeno 0

Kto vraždil na Majdane?14.02.18 07:54 Ukrajina 2

Korfu: Pákistánec pobodal Brita14.02.18 00:36 Řecko 1

Řecko si stěžuje na šikanu Turecka u EU, u NATO, u OSN, u Německa a USA - zatím bez výsledku14.02.18 00:25 Evropská unie 0

Kauza Novartis: Stát ztratil předraženými léky cca 23 miliard eur13.02.18 23:41 Řecko 1

Česká lékařská komora: Zdravotníky nemohou nahrazovat nekvalifikovaní cizinci!13.02.18 23:20 Česká republika 0

Piráti budou hlasovat pro odvolání místopředsedy Sněmovny Okamury13.02.18 22:36 Česká republika 4

Podpořte kardinála Duku13.02.18 22:21 Česká republika 0

Durynsko: Počet napadení ve vlacích se od roku 2013 zdvojnásobil13.02.18 22:11 Německo 0

"Mladistvý migrant bez doprovodu" vyjde na 50.000 eur ročně13.02.18 21:27 Německo 0

CIA zaplatila ruskému operativci 100.000 USD za kompro na Trumpa13.02.18 21:06 USA 0

Zatykač na Assange dál platí, rozhodl britský soud13.02.18 19:04 Británie 0

Putin a Trump si telefonovali12.02.18 22:00 Neurčeno 1

Řetězové e-maily využívají skupiny voličů, které jsou podle elitářských novinářů méněcenné, říká Hampl11.02.18 20:40 Česká republika 5

Tomio Okamura takto odrazil útok ze strany Romů. Podívejte se. Novináři jsou vzteky bez sebe 11.02.18 19:44 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
20,43 Kč
Euro
25,35 Kč
Libra
28,66 Kč
Kanadský dolar
16,27 Kč
Australský dolar
16,15 Kč
Švýcarský frank
22,02 Kč
100 japonských jenů
19,21 Kč
Čínský juan
3,22 Kč
Polský zloty
6,10 Kč
100 maď. forintů
8,14 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
36,21 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 522,47 Kč
1 unce stříbra
340,03 Kč
Bitcoin
221 009,19 Kč

Poslední aktualizace: 17.2.2018 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 9 415