Libye, revolucionářští hrdlořezové a OSN

Aleksandr Mezajev

21.3.2012 Komentáře Témata: Libye 1450 slov

Poprvé od jejího vytvoření v září loňského roku vyhodnotila Rada bezpečnosti OSN výsledky činnosti Mise v Libyi. Při projednávání byla Radě předložena zpráva generálního tajemníka OSN o situaci v této zemi, která měla přesvědčit členské země Rady o nezbytnosti pokračování činnosti této mise. Což se i stalo. Rada bezpečnosti OSN prodloužila působnost Mise o 2 měsíce a upřesnila její mandát. Podle tohoto nového mandátu je úkolem Mise pomoct vládě v Libyi s identifikací potřeb a priorit na celém území Libye; zajistit svrchovanost práva a monitorovat dodržování lidských práv; bojovat s nezákonným šířením jakýchkoliv zbraní a jakýchkoliv s nimi souvisejících prostředků (specificky byly uvedeny přenosné protiletadlové raketové systémy).

Bez ohledu na to, že zpráva generálního tajemníka OSN se snažila představit činnost nových libyjských mocenských struktur v maximálně pozitivním světle, na skutečných událostech v Libyi to nic nezměnilo. V nové zprávě Bank Ki-Moona jsou informace o vojenských akcích sil libyjské džamahírie, které nadále pokračují v boji s okupanty NATO/OSN a místními kolaboranty. Tento odboj probíhá v největších městech země: Tripolisu, Bani Walid, Kurfu a dalších (1). Generální tajemník OSN se pokouší vážnost situace bagatelizovat a činnost sil odboje označuje za „potyčky“, a toto není jediná nehoráznost v jeho zprávě, která nejen, že neobjasňuje probíhající události, ale situaci ještě více komplikuje. Takže se náhle, vedle nové mocenské struktury v Libyi a „stoupenců bývalého režimu“, kde se vzal tu se vzal, objevuje třetí subjekt – jakési „revoluční brigády“. Co jsou zač, jaké území ovládají, kdo jim velí – o tom není ve zprávě Ban Ki-Moona ani písmenko. Zato je z textu zprávy jasné, proč byl takový subjekt potřebný: „Revoluční brigády pokračují v zatýkání osob, podezřených z napomáhání bývalému režimu, vyslýchají je na neznámých místech, a také mají pod kontrolou známá vězeňská centra… brigády podrobují zatčené mučení a tvrdému zacházení, v důsledku čehož došlo často k úmrtím vězňů… taková situace je nejvíce charakteristická pro Tripolis, Misurata, Zintana a Gariana.“ (2) Nyní je již vše jasné: ukazuje se, že nová mocenská struktura Libye v tom prsty nemá – na vině jsou nějaké mytické „brigády“. Pravda, vyvstává další otázka: pokud tyto brigády operují přímo v Tripolisu, tak cože vlastně má „vláda“ pod kontrolou?

Neméně uboze vypadá zpráva zvláštního zástupce generálního tajemníka OSN pro Libyi I. Martina, pobývajícího v Libyi, který byl pozván na zasedání RB právě kvůli tomu, aby vylíčil situaci na místě. Nicméně i on tvrdil, že v zemi jsou jakési „ozbrojené brigády“, ale co jsou zač a komu podléhají je „rovněž nejasné“ (3).

Otevřenějším byl stálý zástupce Libye v OSN Schalke, který přímo řekl, že „existují oblasti, nad kterými se vládě nepodařilo získat kontrolu“, že „tam neexistuje policie ani soudy“, a, prý, nová vláda nemůže nést odpovědnost za to, co se v těchto oblastech děje. Takže proč Schalke neupřesnil, jak velkou část země tato „vládou“ nekontrolovaná území tvoří? Podle mezinárodního práva je nějaký mocenský subjekt vládou dle práva tehdy, pokud má pod kontrolou celé území. To de jure. De facto se mlčenlivě přiznává, že vláda musí kontrolovat aspoň většinu země. A tomu tak v případě TNC právě není. A tak musí „mezinárodní zprostředkovatelé“ vymýšlet přitroublé zprávy.

Mocenská struktura „nové Libye“ ví, že může přijít o hlavu během okamžiku. Proto také bil na poplach zástupce Libye v RB OSN: „Víme, že někteří z bývalých vůdců Kaddáfího režimu připravují převrat. Během několika posledních dnů byli zadrženi příslušníci řady ozbrojených skupin. Připravovali plány sabotáží a odpalování bomb v Tripolisu. Kaddáfího agenti posílají do Libye prostředky pro organizování sabotážních akcí.“ (4) Schalke řekl, že Radě bezpečnosti a Mezinárodnímu trestnímu tribunálu zaslal přepisy telefonních rozhovorů, v nichž bývalý libyjský premiér Bagdadi al-Mahmoudi (pobývající v současnosti v Tunisu) osobně vydal pokyny k provedení sabotáží. O týden později vystoupil v RB OSN již „premiér“ Libye Abdel Rahim al-Keeb, který se u Rady doprošoval zrušení embarga na dodávky zbraní do Libye.

Ano, „vládě“ hoří půda pod nohama! Pro záchranu současného režimu RB OSN zrušila embargo na dodávky zbraní do Libye, zavedené bodem 14 rezoluce č. 1973, nicméně body 9 a 10 rezoluce č. 1970 (se změnami provedenými rezolucí 2009) nezrušila – odboj národa vůči nově dosazené moci přece pokračuje. A tak na úpěnlivou prosbu vrátit Libyi její finanční prostředky, zabavené „západními demokraciemi“, tito demokraté z jakéhosi důvodu nereagovali. Rezoluce jen „nařídila“ Sankčnímu výboru „permanentně vyhodnocovat ostatní opatření, zavedená rezolucemi č. 1970, 1973 a 2009“, a to pouze ve vztahu k Libyjské investiční správě a Libyjsko-africkému investičnímu portfoliu, a také stanovila, že Výbor sice může tyto sankce zrušit, ale pouze tehdy, „když to bude prakticky účelné“ (5).

Pod krytím mise OSN a jejího šéfa I. Martina probíhá nyní zvláštní operace přesunu hrdlořezů syrské „opozice“ do Libye. Vzhledem k tomu, že tento fakt vešel ve známost (6), pokusil se I. Martin interpretovat to tak, že vůbec nejde o bojovníky, ale o „utečence“, prchající z krvavého režimu Bashara Assada. Nicméně každému, kdo ví, jak vypadá mapa, je jasné, že „prchat“ ze Sýrie do Libye lze pouze po překročení Jordánska nebo Izraele, a pak ještě území Egypta. A to jen proto, aby byl získán azyl v „nejblahobytnější“ zemi! To již nejsou běženci, ale špičkoví maratonci. Obecně, i toto vysvětlení je jakési přitroublé. Nicméně hodnověrnost předkládaných vysvětlení nikoho nezajímá. Zasedání RB OSN se již dávno stala vzorem cynismu a pokrytectví, celosvětovou scénou pro šíření lží, majících zajistit podporu těm nejkrvavějším a nejpodlejším zločinům ze strany veřejného mínění.

9. března v Ženevě, na zasedání Rady pro lidská práva, byla oficiálně předložena zpráva Mezinárodní komise pro monitorování hrubých porušování lidských práv v Libyi. Její předseda, F. Kirsch (bývalý prezident Mezinárodní trestního soudu), řekl, že v Libyi došlo ke zločinům proti lidskosti a vojenským zločinům. Sdělil, že je nutné provést dodatečné šetření týkající se činnosti NATO v Libyi, a rovněž prošetřit okolnosti smrti Muammara Kaddáfího a jeho syna Mutassima.

Ruský představitel v Radě OSN pro lidská práva označil tuto zprávu mezinárodní komise za „nedostatečně vyrovnanou“. Což je diplomatický výraz pro úžas. To, že v důsledku vojenských akcí NATO v Libyi byly spáchány mnohé zločiny, je dobře známým a zdokumentovaným faktem. Stačí například vzpomenout bombardování Zlitan 9. srpna 2011, které vedlo ke smrti 80 lidí, včetně 30 dětí. Nebo bombardování televizní stanice v Tripolisu v červenci 2011. Z jakéhosi záhadného důvodu nebyly tyto zločiny, a spousta dalších (těch nejhorších!), při kterých pod bombami NATO umírali lidé, ve zprávě Komise ani zmíněny. Nehledě na to, že ve zprávě Komise je zvláštní část „Smrt Muammara Kaddáfího a jeho syna Mutassima“, vypadají závěry právníků podivně. Komise třeba tvrdí, že bez ohledu na četné urgence nedostala pitevní zprávu, ale jen fotografie těla, takže není na základě čeho stanovit příčinu smrti. To Komisi umožnilo učinit závěr, že „smrt M. Kaddáfího nelze kvalifikovat jako válečný zločin“ (7). Členové Komise, význační právníci, se tváří, že jsou právničtí nováčci a že ani neviděli videozáznamy pranýřování Kaddáfího, ani jeho vraha. Tento klíčový závažný fakt, že byl zajatec připraven o život, neměl tedy v rukách zkušených právníků naprosto žádný právní význam.

Posouzení situace v Libyi v březnu t. r. Radou bezpečnosti OSN a výsledky působení Vyšetřovací komise OSN demonstrovaly, že je nadále realizován plán přeměny Libye na „zónu soumraku“ světové politiky, jakýsi hybrid Iráku a Somálska, místo nekontrolovatelného „šíření“ a používání zbraní, bezplatného čerpání ropy a přípravy hrdlořezů pro nové revoluce. Nicméně dokud nebude zlomem odpor sil libyjské džamahírie, může být tento plán zhacen.

Poznámky

  1. Viz Zpráva generálního tajemníka OSN o Misi OSN na podporu Libye, dokument OSN: S/2012/129. 1. března 2012, odst. 9-12
  2. Zpráva a generálního tajemníka OSN o Misi OSN na podporu Libye, odst. 24
  3. Viz projev I. Martina na zasedání RB OSN 29. února 2012, dokument OSN: S/PV.6728, setr. 3
  4. Viz projev stálého zástupce Libye v OSN M. Schalkeho na 6728. zasedání RB OSB 29. února 2012, dokument OSN: S/PV.6728, str. 9-10
  5. Viz rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2040 z 12. března 2012, odstavec 9
  6. Stálý představitel Ruska v OSN V. Čurkin na zasedání Rady 7. března řekl: „Rusko je znepokojeno předkládaným oznámením, že na území Libye, přičemž za podpory mocenských orgánů, je organizováno zvláštní středisko pro přípravu tak zvaných „syrských revolucionářů“. Jeho „absolventi“ jsou odesíláni do Sýrie, aby tam bojovali proti zákonné vládě. To je nepřípustné podle všech kritérií mezinárodního práva.“ (Viz dokument OSN: S/PV.6731, str. 9-10)
  7. Report of the International Commission of Inquiry on Libya, // UN Doc.: A/HRC/19/68. Para 33-34
Ливия, бандиты-революционеры и ООН vyšel 19. března na Fondsk.ru. Překlad Zvědavec.
Známka 1.1 (hodnotilo 90)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

38

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 90 čtenářů částkou 11 384 korun, což je 38 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Pojďme na NĚ - Jen hodiny do rozhodnutí: Zvedneme hlavy? Kdo zůstane doma, volí Kalouska, Merkelovou a muslimskou invazi19.10.17 22:20 Česká republika 2

Chcete volit ty, kteří rozhodli o církevních restitucích? Tady jsou 18.10.17 22:11 Česká republika 2

Feminacistky rozjely další nenávistnou kampaň proti mužům18.10.17 21:13 USA 2

Evropská komise: Necháme města otevřená pro migranty, ale postavíme všude diskrétní bariéry proti teroristickému útoku18.10.17 20:00 Evropská unie 1

Usnesení sněmovny k lithiu18.10.17 19:12 Česká republika 0

Skutečná tvář Ivana Bartoše17.10.17 21:27 Česká republika 4

Vídeň po volbách: Hate demonstrace proti "nacistickému" Rakousku16.10.17 19:33 Rakousko 2

Česko má přijmout 200 tisíc cizinců na práci, navrhl Pilný z ANO16.10.17 05:40 Česká republika 2

Bitcoin už stojí přes 120 tisíc korun15.10.17 23:34 Neurčeno 0

V předčasných parlamentních volbách v Rakousku dnes zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP)15.10.17 21:27 Neurčeno 1

Volby 2017: Víš, koho a co volíš? – Řízená migrace, reforma EU - a další videa, která rozhodně stojí za poslech15.10.17 17:31 Česká republika 0

Švédští vědci přišli se senzačním objevem: Islám do Skandinávie patří, už staří Vikingové k němu měli blízko15.10.17 14:52 Švédsko 7

Bonn: Johanniter Hospital uzavírá pavilon A1 kvůli infekci svrabu - hurá do jádra EU svrabu15.10.17 14:40 Německo 0

Hitlerovy časy se vrací - promigrační fašisté blokovali na knižním veletrhu ve Frankfurtu čtení knih konzervativních autorů15.10.17 12:37 Německo 0

Buzny fyzicky napadli ženu, která je žádala, aby nesouložili pod jejím oknem15.10.17 10:59 Irsko 2

Ve Francii i ve Španělsku zanikl právní stát14.10.17 23:22 Evropská unie 0

EU zavádí společného prokurátora, příliš se o tom nemluví. Pelikán (ANO) hlasoval pro.14.10.17 23:13 Česká republika 1

Ivan Bartoš z Pirátů posílá vzkaz: Ano, přijímat uprchlíky je naše povinnost... 14.10.17 23:04 Česká republika 0

Černoch napadl bělocha, video zmizelo z youtube14.10.17 11:51 Švýcarsko 0

Vláda projednala dokument "Problematika vstupu pracovních sil ze zahraničí za účelem podpory podnikatelského prostředí v České republice"14.10.17 10:21 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,74 Kč
Euro
25,70 Kč
Libra
28,51 Kč
Kanadský dolar
17,38 Kč
Australský dolar
17,06 Kč
Švýcarský frank
22,16 Kč
100 japonských jenů
19,22 Kč
Čínský juan
3,28 Kč
Polský zloty
6,07 Kč
100 maď. forintů
8,35 Kč
Ukrajinská hřivna
0,82 Kč
100 rublů
37,89 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 933,20 Kč
1 unce stříbra
373,71 Kč
Bitcoin
123 665,25 Kč

Poslední aktualizace: 20.10.2017 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 9 164