Zvědavec - politicky nekorektní webzine

odrážka Blog odrážka Fórum

hledej

odrážka odebírat e-mailem
odrážka přidat k oblíbeným

odrážka verze pro PDA


odrážka Z diskuze
odrážka Autoři
odrážka Předplatné

1 měsíc: 99,-Kč
6 měsíců: 499,-Kč

Pro předplatné (přístup ke článkům starším než 3 měsíce) musíte být zaregistrován.

odrážka Tiráž

Vydavatel:
Vladimír Stwora
[editor]
(Chcete-li mi poslat důvěrnou zprávu, zde je můj PGP klíč)

Pohledy z Evropy:
Richard Král
[Richard Král]

Spolupráce a příspěvky nejsou honorovány.

odrážka Odkazy

Osud.cz

Proti prúdu

[Pravda o 9/11]

[Ne základnám]

Český svaz mužů

[Ochránci hospodářských zvířat]

[Greenpeace]

Kompletní seznam útulků

odrážka Měnové kurzy

$1 US = 15.06 Kč

$1 CAD = 14.78 Kč

$1 AUD = 14.36 Kč

1 € = 23.60 Kč

1 £ = 29.66 Kč

1 CHF = 14.57 Kč

100 Sk = 77.89 Kč

100 rublů = 63.96 Kč

1 unce zlata = 13855 Kč

Poslední aktualizace
08.07. 18:10 SEČ


Komentáře

Příběh dvou botanik

Amory a Hunter Lovinsovi( více o autorovi > )

6.5.2004

Rostliny potřebovaly ke svému modelování 3,8 miliardy let evoluce, výsledkem je neuvěřitelně bohatá diversita. Rostliny umožňují udržet na planetě život a jsou odolné téměř vůči každému ohrožení - s výjimkou lidské ničivosti. Z botaniky vychází Mendelova a Lamarckova genetika, osvětlující zákonitosti křížení rostlin, které utvářelo zemědělství desetitisíce let.


Poslední dobou vzniká ve jménu nasycení stále rostoucí lidské populace jiný druh botaniky. Podle kartézské tradice redukce komplexního celku na jednoduché části usiluje o změnu izolovaných genů, přičemž nebere na vědomí ekosystém jako vyvážený celek, ve kterém na sebe působí a vzájemně se ovlivňují a doplňují jednotlivé části. Snaží se nahradit moudrost přírody lidským důmyslem. Nezachází s přírodou jako s modelem a učitelem, ale jako s množinou limitů, které překročíme, budou-li nám nepohodlné; nehodlá přírodu studovat, chce ji restrukturalizovat.

[Otisk DNA]

Nová botanika si dala za cíl vývoj rostliny, která bude ekonomickým, nikoliv evolučním úspěchem: nemají přežít ty nejživotaschopnější rostliny, ale ty nejtlustší, vysoce ziskové, oplývající volně sprášenymi semeny. Nové plodiny byly vytvořeny nikoliv proto, že jsou produktivní, ale proto, že jsou patentovatelné. Jejich ekonomická hodnota není orientována snahou pomoci farmářům nasytit sebe, ale snahou nasytit co největší množství dobytka pro již nyní přesycené bohaté. Největší obavy vyvolává to, že se urychluje transformace genetiky rostlin: od měřitelného tempa biologické evoluce až k takové rychlosti, která umožňuje zahrnout výsledky do finanční zprávy vydané v příštím čtvrtletí. Takový kvap vylučuje možnost předvídat a předcházet: Nechtěné následky se objeví až později, kdy už to nebude možno napravit, protože nové formy života nelze stáhnout z přírody jako z regálu obchodu.

V přírodě jsou všechny experimenty rigorózně testovány dlouhým věkem. Jednotlivé mutace vstupují na vlastní riziko do kontaktu s nic neodpouštějícím ekosystémem, který testuje jejich povahu. Vše, co dnes žije, žije jen proto, že to fungovalo. Jedině úspěch vedl k potomkům. Ale v novém báječném světě tvůrců jsou organizmy zběžně otestovány v laboratořích a na laboratorním pozemku a ihned chrleny masovou produkcí do celého světa. USDA už schválilo 50 geneticky modifikovaných plodin pro neomezenou produkci (článek byl psán v roce 2000, dnes jsou to už tisíce - pozn. vydavatele). Američtí výzkumníci otestovali už 4500 dalších plodin. Přibližně polovina světové produkce soji a třetina kukuřice nyní obsahuje geny jiných životních forem (znovu opakuji, toto byla situace před čtyřmi roky. Dnes je poměr mnohem horší - pozn. vydavatele) Pravděpodobně jste nedávno nějakou GM potravinu jedli - aniž byste to věděli. Oficiální stanovisko je to, že tyto plodiny jsou dostatečně jiné k tomu, aby byly patentovány, ale dostatečně stejné, aby se z nich dalo vyrobit jídlo. Požadavek Evropy označovat GM plodiny, aby si lidé mohli vybrat, co chtějí jíst, je vysvětlován jako iracionální bariéra volnému trhu.

...pokračování

Článek je zařazen do placeného obsahu a není zobrazen celý. Z původních 1195 je zobrazeno pouze 587 slov. Chcete-li číst celý článek, musíte být zaregistrován a mít předplatné.

Známka 5.0 (hodnotilo 1)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole (1-výborný, 5-hrozný)
1  2  3  4  5 

Články s podobnou tématikou


Užší výběr podle témat

Obsah za rok 2004 a měsíc květen

9 článků

Titulek Datum Slov Autor
Jakou cenu má lidský život v dolarech? 26.5.04 594 Kostěj
Může kyperský problém neblaze ovlivnit dnešní celosvětové dění? 23.5.04 944 Jiří Valtr
Hrst pohledů z mé cesty domů 18.5.04 2 199 VS
Podivná cesta Nicholase Berga 15.5.04 1 065 VS
Barevní dostávají za stejný zločin lehčí tresty 11.5.04 602 VS
Jen jsme plnili příkazy... 9.5.04 787 VS
Příběh dvou botanik 6.5.04 1 195 Amory a Hunter Lovinsovi
Přišel čas, aby Bush stiskl tlačítko poslední záchrany? 3.5.04 2 087  
Zrůdnosti amerických vyšetřovatelů 1.5.04 868 VS

Ročníky (V závorce počet článků)

| 1999 (18) | 2000 (34) | 2001 (76) | 2002 (128) | 2003 (207) | 2004 (144) | 2005 (137) | 2006 (207) | 2007 (330) | 2008 (193)


odrážka Statistika

Zvědavce v posledních pěti minutách navštívilo 21 lidí

TOPlist

Tuto stránku navštívilo
5 383
lidí.